Opnieuw onrust in havens Overheidscongres sexueel geweld Ander Zuid-Afrika-beleid Toch tevreden over zeer kort ministerschap C d'Ancona: stap in goede richting Extra vrije dagen knelpunt Wellicht nieuwe verkiezingen CDA in Den Bosch door actie Kabinet Van Agt 3: Jongen slikt 560 gram cocaine Van der Stoel: ZATERDAG 5 JUNI 1982 Binnenland Sexueel geweld uit zich in allerlei vormen; verkrachting is wel de meest duidelijke. Maandag opent de ex-staatssecretaris voor sociale zaken Hedy d'Ancona een tweedaagse studieconferen tie over sexueel geweld tegen vrouwen en meisjes. Moet over iets betrekkelijk simpels (want het is toch gewoon verboden) als verkrachting twee dagen gedis cussieerd worden door deskun digen uit de vrouwenbeweging, beleidsambtenaren en kamerle den? De regering vindt van wel. De stu diebijeenkomst in Den Haag mag als tamelijk uniek worden bestempeld. In de eerste plaats omdat de overheid ze organiseert en in de tweede plaats omdat die overheid sexueel geweld uit drukkelijk in verband brengt met de maatschappelijke onge lijkheid van mannen en vrou wen. Heel simpel gezegd: ver krachting is geen jammerlijke uitwas van een sexueel gefru streerde man waarvan een vrouw toevallig het slachtoffer kan wor den. Verkrachting heeft alles te maken met de algemene onder drukking van de vrouw in Ne derland. Hedy d'Ancona zal op verzoek van de regering het congres maandag in Den Haag openen. Al is ze geen staatssecretaris van sociale zaken meer; het congres en de opzet ervan was haar idee en haar uitwerking. Behalve directe verkrachting komen ter sprake de rol die pornografie speelt, Ex-staatssecretaris Hedy d'Anco- prostitutie, reclame, ongewenste intimiteiten op het werk, incest en geweld binnen het gezin. „Het is heel belangrijk", geeft He dy d'Ancona aan, „dat de over heid met dit congres laat blijken dat ze sexueel geweld niet langer ziet als individuele problema tiek, als een incident waar som mige vrouwen last van hebben, maar als iets waarbij de positie van de vrouw in het geding is". En: „Sexueel geweld heeft heel lang in de taboesfeer gezeten en in de zogenaamde privé-sfeer. Als wij kunnen aantonen dat het zich juist niet beperkt tot de pri vé-sfeer, hebben we veel be reikt". In een documentatiemap die de ex- staatssecretaris 'd Ancona heeft laten samenstellen, blijkt dat we tenschappelijke onderzoeken steeds meer blijk geven van dat verband tussen de afhankelijke, passieve opstelling van de vrouw en de agressieve, heersende rol die de man speelt. Een duidelijk aanwijzing zijn de resultaten van wetenschappelijke onderzoeken die de mythe ontzenuwen dat verkrachting vooral door vreem den geschiedt. Het tegendeel blijkt waar: verkrachting ge beurt veel vaker binnenshuis door bekenden van het slachtof fer. Het verband tussen sexueel ge weld en de afhankelijke rol van de vrouw blijkt ook in werksitua ties. Veel werkende vrouwen (blijkens onderzoeken in binnen- en buitenland meer dan vijftig procent) moeten sexuele toespe lingen of toenaderingen van hun chefs dulden op straffe van ver lies van werk. Al is geen daad werkelijke verkrachting in het spel, van sexuele dwang kan ge sproken worden. Vrouwenmis handeling en incest hebben ook alles te maken met de afhanke lijkheid van de vrouw in het tra ditionele gezin waar de man kostwinner behoort te zijn. Een overheid die streeft naar ver mindering van seksueel geweld zal moeten streven naar verbete ren van de positie van de vrouw. „De vrouw losmaken van een on gezonde afhankelijkheid", con cludeert d'Ancona. Hoe dat pre cies moet, daar is de studieconfe rentie voor. Pornografie De verwachting is dat de discussie over sexueel geweld tijdens de twee studiedagen zich erg toe zal spitsen op de rol van de porno grafie. De laatste maanden heb ben acties van vrouwen tegen porno veel aandacht getrokken, vooral om het gewelddadige ka rakter van de acties: het gooien met potten verf en ingooien van etalageruiten Die acties zijn ook gericht tegen het voornemen van de regering het verkopen van porno niet lan ger strafbaar te stellen zoals nu formeel nog wel het geval is. Por no moet strafbaar blijven, vinden deze vrouwen, omdat het zou uit lokken tot gewelddadige sex en de vrouw vernedert en reduceert tot een te gebruiken lustobject. Hedy d'Ancona zegt het jammer te vinden als die discussie van de laatste maanden hoofdmoot gaat vormen van de twee studieda gen. „Het moet geen pornocon gres worden. Pornografie is een van de vele aspecten van sexueel geweld. Ik ben bang voor die ver enging." JOSÉ SMITS ROTTERDAM (ANP) - Een verschil van mening tussen de werkgevers en de Vervoers- bond FNV over de uitleg van de overeenkomst, op basis waarvan de duizend werkne mers in de kolen- en ertsoverslag van de Rotterdamse haven afgelopen dinsdag beslo ten het werk te hervatten, heeft gisteren toch weer geleid tot onrust bii Frans Swart- touw en EMO. Volgens de Vervoersbond FNV gaat het óm de 230 personeelsle den bij de technische diensten van beide bedrijven, die in de dagdienst werken. Het meren deel van deze personeelsleden legde in de loop van gisteren voor enige tijd het werk neer en begaf zich naar de kantine, nadat de directie had laten weten dat zij niet in aanmerking komen voor de twee extra roostervrije dagen per jaar. FNV-bestuurslid Ger Ros acht het niet uitgesloten dat zich maan dag over deze problematiek ook moeilijkheden zullen gaan voor doen bij de drie graanbevrijven. Het personeel van GEM, Grain- wave en Maashaven Silo besloot gisteren om het werk maandag na drie en een halve week sta king weer te hervatten. Werkgeversonderhandelaar G. Zeebregts van de SVZ (haven- werkgeversorganisatie Rotter dam) bevestigde gisteravond dat naar het oordeel van de werkge vers het protocol op basis waar van het werk in de massagoed sector en bij de graanbedrijven werd hervat maar op een manier is uit te leggen, namelijk zo dat de twee roostervrije dagen alleen maar gelden voor personeelsle den die te maken krijgen met DEN BOSCH (GPD) In Den Bosch moeten misschien nieuwe gemeenteraadsver kiezingen worden gehouden. Aanleiding is een actie van onbekenden die suggereerden dat het CDA in Den Bosch niet aan de verkiezin gen zou meedoen. Ht CDA is er nu van overtuigd dat deze actie de christen-democraten stem men heeft gekost waardoor deze partij minder zetels krijgt in de Bossche gemeenteraad. In de op ruime schaal verspreide brief suggereerden onbekenden dat het CDA niet zal meedoen aan de verkiezngen omdat „onze wel be kende sponsors, waaronder F. van Lanschot bankiers en Heine- ken meer toezeggingen van ons eisten voor de komende vier jaar. Vor God en ons geweten kunnen we deze verzoeken niet inwilli gen", aldus de brief. Pijnlijk voor het CDA is dat on- dans het feit dat er gedurende de hele verkiezingsdag geluidswa gens zijn ingezet om de kiezers op te roepen alsnog te gaan stem men een deel van de CDA-aan- hang uiterst moeizaam te over tuigen was van het feit dat de Nieuwe opzet voor Unifil DEN HAAG (GPD) - Het Neder landse Unifil-bataljon zal vanaf midden volgend jaar de beschik king krijgen over lichter mate rieel. De nu aanwezige zware middelen, zoals anti-tankwapens en mortieren en een deel van de pantservoertuigen, zullen daar toe vervangen worden. Het kabi net, dat hierover gisteren over eenstemming bereikte, gelooft dat het bataljon op deze wijze be ter voor haar taak berekend zal zijn. Tevens zullen de kosten van het bataljon verlaagd worden. Het kabinet heeft tot deze nieuwe opzet besloten omdat het mate rieel niet zoals bij de in Neder land gelegerde bataljons ge schikt behoeft te zijn voor een gevechtstaak. Bij de nieuwe op zet is voorts minder logistiek personeel nodig en wordt ook de opleiding wat gemakkelijker. Het betekent ook dat minder vrijwilligdienenden nodig zullen zijn. brief vals was. De Bossche CDA'ers zijn ervan overtuigd dat de actie hen stemmen heeft ge kost. CDA-voorzitter ir. J. Ver- kuylen: „Zelfs leden van het CDA trapten erin. 's Ochtends hadden wel honderden telefoon tjes ontvangen van mensen die wilden weten wat er aan de hand was. et opkomstpercentage lag ook veel lager dan normaal. Dat wijten we mede aan het effect van deze brief' Het CDA behaalde 14 zetels in de Bssche gemeenteraad. De partij kwam slechts 20 stemmen tekort voor een vijftiende zetel die naar de socialisten is gegaan. dienstroosters. Omdat personeelsleden van de techni sche afdelingen in de dagdienst geen nieuwe roosters krijgen, ko men zij, zo vinden de werkge vers, niet in aanmerking voor de twee extra roostervrije dagen. Commissie Volgens onderhandelaars Ros en Kloosterman van de Vervoers bond FNV kan er geen twijfel over bestaan dat de arbeidstijd verkorting van twee dagen moet gelden voor alle personeelsleden bij de massagoedbedrijven en de graanbedrijven die onder de cao vallen. Dus ook voor het perso neel in de dagdienst. Ros zegt verder dat met de werkgevers is afgesproken dat een paritaire commissie van werkgevers en werknemers op 1 oktober van het volgend jaar advies zal uit brengen over nieuwe werksche ma's bij de bedrijven. In afwach ting van dat advies zullen alle cao-personeelsleden, dus ook de technische diensten, twee extra roostervrije dagen per jaar krij gen, aldus Ros. De FNV-bestuur- der: "Ik noem de houding van de werkgevers puur bedrog. Eerst wachten zij tot de mensen weer aan het werk zijn en vervolgens roepen ze dat de arbeidstijdver korting niet voor bepaalde groe pen geldt. Er is nergens sprake van dat een bepaalde dienst wordt uitgesloten van de over eengekomen arbeidstijdverkor ting", aldus de FNV-bestuurder. In FNV-kring acht men het niet erg waarschijnlijk, hoewel ook niet helemaal uitgesloten, dat de plot seling gerezen problemen zullen leiden tot nieuwe massale sta kingsacties. Men hoüdt wel reke ning met dagenlang onrust bij de bedrijven in het massagoed en de graansector. JNr AMSTERDAM Op de meeste scholen zal er deze week van echt lesgeven weinig zijn terecht gekomen. Het Nederlandse schoolsysteem is niet in gesteld op de tropische temperaturen van de afgelopen dagen. Hooguit werd hier en daar in het land eerder begonnen om vervolgens weer wat vroeger op te houden. De leerlingen van deze Amsterdamse school aan de Keizersgracht stonden gistermorgen na een half uurtje les echter al weer buiten: in zwemkleding. De leraren wisten vanaf de tweede etage wel raad met de brandspuit. DEN HAAG (ANP) - Het i kabinet Van Agt gaat een Zuid- Afrika-beleid voeren dat duide lijk afwijkt van dat van het kabi net Van Agt-II en zelfs van dat van Van Agt-I. Dit is gebleken uit het gemeenschappelijk com muniqué dat Nederland en Zim babwe gisteren hebben gepubli ceerd aan het slot van het bezoek van premier Robert Mugabe, en zal vermoedelijk volgende week in de regeringsverklaring nog duidelijker worden. Nederland en Zimbabwe zijn het duidelijk oneens, niet alleen over sancties tegen Zuid-Afrika, maar ook over de Zuidafrikaanse in vallen in buurlanden en over de manier waarop Namibië onaf hankelijk moet worden, zo blijkt uit het communiqué. Het eerste kabinet Van Agt (met de WD) zei voorstander te zijn van economische sancties tegen Zuid-Afrika mits deze bindend door de veiligheidsraad van de Verenigde Naties zouden wor den afgekondigd, of zouden wor den gesteund door een zodanig aantal landen met een dusdanig economisch gewicht dat zij effec tief zouden zijn - wat gezien de economische belangen van de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland in Zuid-Afrika de eerste tijd niet te verwachten Het tweede kabinet Van Agt (met de PvdA) verklaarde een olie boycot, een nieuwe investerin genstop en een stopzetten van de (toch al teruglopende) invoer van Zuidafrikaanse steenkool te wil len nastreven, maar meende, om dat het scheppen van een wette lijk kader meer moeilijkheden en tijd vergde dan aanvankelijk werd aangenomen, het Neder landse bedrijfsleven te moeten vragen om in afwachting van dit wettelijk kader vrijwillig maatre gelen te nemen. Het ligt voor de hand dat het kabi net Van Agt III dit verzoek om vrijwillige maatregelen zal hand haven, maar voor het overige weinig enthousiasme zal tonen voor dwangmaatregelen. „Beide delegaties waren het er over eens dat meer internationa le pogingen moeten worden ge daan om Zuid-Afrika ertoe te dwingen zijn alom veroordeelde apartheidspolitiek te verlaten. Zij wisselende ook van gedach ten over de mogelijke afkondi- HAARLEM (ANP) Met de aanhouding van een vijftienjarige uit Bogota (Columbia) heeft de Haarlemse politie vrijdag 560 gram cocaine in be slag genomen. De jongen had 280 bolletjes, ieder bevattend twee gram cocane, ingeslikt. Bij zijn ontlasting zijn de bolletjes te voorschijn geko men. De jongen had zich volgens de politie op verdachte wijze bij een auto in de Generaal Cronjestraat in Haarlem-Noord opgehouden, waar na hij was aangehouden. Bij het naar-de-wc-gaan bemerkte de dienstdoende agent, dat zich bij de ontlasting olijfkleurige bolletjes bevonden. Dit rapporteerde hij aan zijn superieuren die de jongen naar een ziekenhuis vervoerden. Daar is zijn maag leeggepompt en een klisma toegepast. Aan de politie heeft de jongen verteld, dat hem een vakantie in Haarlem was toegezegd. Daarvoor moest hij eerst van Bogota naar Madrid rei zen. waar hij contact moest opnemen met bepaalde mannen. Deze ver zochten hem de bolletjes in te slikken. In Haarlem zou een man hem ontmoeten met wie hij verder moest praten. Niemand is echter komen opdagen. ging van economische sancties door de internationale gemeen schap tegen Zuid-Afrika", zo zegt de slotverklaring. De een stemmigheid van Nederland en Zimbabwe betreft dus niet de noodzaak van een boycot van, of embargo tegen, Zuid-Afrika, eco nomische dwangmaatregelen of zelfs maar druk of pressie, maar slechts „internationale pogin gen". Het enige wat beide partij en gemeenschappelijk over sanc ties kunnen opmerken is dat zij er over van gedachten hebben gewisselen. Mugabe verklaarde op een pers conferentie met zoveel woorden, de Nederlandse regering niet te hebben gevraagd sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Hij maakte bovendien duidelijk wei nig effect te verwachten van eco nomische dwangmaatregelen van een enkel klein land. Naar de mening van Zimbabwe moet „allerlei" druk op Zuid- Afrika worden uitgeoefend, maar is het aan de betrokken lan den om de aard van deze druk te bepalen. Indien een land besluit sancties af te kondigen, dienen deze sancties effectief te zijn en te worden gesteund door andere landen om succes te hebben Zijn sancties niet gebaseerd op uitgebreide economische betrek kingen, dan zullen zij geen resul taat hebben, aldus Mugabe. DEN HAAG (GPD) - „Ontzet tend hard heb ik moeten la chen om de man die pas bij me op het ministerie kwam en vroeg of ik misschien fa milie was van die andere Van der Stoel, die van '73 tot '77 minister van buitenlandse za ken was". Max van der Stoel (57), in tegenstelling tot zijn reputatie als de meest ernsti ge minister in het kabinet, wel degelijk humoristisch, wil op geen enkele manier vooruitlopen op zijn plannen voor de toekomst. En weet dan ook niet of een dergelijke komische situatie op het mi nisterie, waar hy zich als een vis in het water voelt, zich ooit zal kunnen herhalen. Hoewel teleurgesteld over het bijzonder korte minister schap, praat Van der Stoel ontspannen over de achter liggende acht maanden. En over de gespannen situatie in de wereld waar „maar liefst twee oorlogen woeden, ter wijl het Nederlandse buiten landse beleid - minstens ge deeltelijk - verlamd is". Op de vraag of buitenlandse za ken er eigenlijk wel „bij te doen" is door premier Van Agt, zegt Van der Stoel: „Ik heb wel begrip voor de argu menten van Van Agt, dat er zo gauw niemand anders voor te vinden was en een paar maanden te kort zijn om iemand goed in te werken. Maar ik ken natuurlijk de agenda voor de komende maanden en dan hoop ik maar dat hij die weet te com bineren met zijn verantwoor delijkheden als premier en als lijsttrekker. Ik had er zelf meer dan een volle dagtaak aan - maar misschien kan ie mand anders het wel veel sneller", zegt hij met een nau welijks serieus te nemen glimlach. Veel beleidsvoornemens zijn vroegtijdig blijven steken door de breuk in het vorige kabinet. Een van die voorne mens was een economische boycot van Zuid-Afrika. „Ik had net een bijeenkomst af gesproken met de Neder landse Vereniging van On dernemers (VNO) over de door mij voorgestelde vrijwil lige boycot". „Ook wilde ik door de interde partementale stuurgroep, die hier speciaal voor in het le ven werd geroepen, verder uit laten zoeken hoe tot wet geving kan worden overge gaan". De ex-minister pre senteerde de Tweede Kamer onlangs het voorstel aan het bedrijfsleven een vrijwillige boycot in acht te nemen, vooruitlopend op wettelijke sanctieregelingen. „De val van het kabinet heeft me daarin wel overvallen", aldus Van der Stoel. Hard gevochten Het korte bewind op buiten landse zaken heeft volgens de ex-minister ook positieve kanten gehad. „Zo heeft Ne derland bijvoorbeeld, samen met de Duitse Bondsrepu bliek, in de NAVO het hardst gevochten voor het houden van overleg tussen de grote mogendheden over wapen beheersing. En terwijl er eerst in de Verenigde Staten veel aarzelingen waren, is die bereidheid er nu duidelijk wel". „Misschien hebben we daarin niet de beslissende stem ge had, maar zeker een belang rijke", aldus Van der Stoel. Hoewel zijn voorganger, Chris van der Klaauw, niet met name door hem ge noemd wordt, zegt de ex-be- windsman: „Nederland had in korte tijd een duidelijk ge zicht. We waren wel vaak een lastige, maar zeker ook een gerespecteerde partner" Als andere wapenfeiten op de korte termijn noemt hij ook het grote Nederlandse aan deel in het tot stand komen van de Sinai-vredesmacht. ..Mede door Nederland heeft de ontruipiing door Israël van de Sinai plaats kunnen vinden. Zo ook op het gebied van de mensenrechten: de klacht te gen Turkije by het Europese Gerechtshof is samen met Denemarken in gang gezet; Nederland is, ondanks grote tegenstand, herkozen in de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. Ten opzichte van El Salvador en Guatemala hebben we een bijzonder actieve mensen rechtenpolitiek gevoerd. Aan de grond Max van der Stoel denkt in kor te tijd toch een aantal dingen bereikt te hebben. Mede dank zij het feit dat hij veel van zijn buitenlandse colle ga's goed kende en daardoor snel een vertrouwensrelatie op kon bouwen. „Maar ik heb ook met een geweldige finan ciële handicap moeten werken. Geen departement zit geloof ik zo aan de grond als buitenlandse zaken". „De wens van de Kamer om by- voorbeeld de diplomatieke activiteit in Midden-Amenka te verhogen - door om te be ginnen een ambassade in Ni caragua te openen - stuitte op grote financiële problemen. Ik had dit een beetje op wil len vangen door vanuit Costa Rica bezoeken aan bijvoor beeld El Salvador uit te brei den". Kernwapens Het door de PvdA omstreden NAVO-besluit om nieuwe kernwapens voor de middel lange afstand in Europa te plaatsen indien er geen voor uitgang wordt geboekt met onderhandelingen hierover met de Sowjet-Unie, heeft volgens de ex-PvdA-minister geen rol gespeeld bij de val van het kabinet Van Agt II. Van der Stoel ontkent niet dat er diepe tegenstellingen bestaan tussen met name PvdA en CDA, maar zegt dat hierover in de beslissende fa se in het kabinet „niet is ge sproken". Van der Stoel verwacht dat het NAVO-dubbelbesluit van de cember '79 opnieuw een rol zal spelen in de komende ver kiezingsstrijd. al eal de finan- cieel-economische problema tiek de boventoon voeren. „Niet dat de economische problemen niet groot zijn, maar ik vind wel dat er in Ne derland vaak weinig oog is voor grote internationale pro blemen". „Ik geloof dat er in Nederland wel eens naar navels gestaard wordt. Met twee oorlogen aan de gang, om de Falkland-ei- landen en aan de Perzische Golf. een Europese Gemeen schap die bestuurlijk is ver lamd, een vastgelopen ver houding tussen de arme en rijke landen, vind ik nog steeds dat de breuk in het ka binet eigenlijk niet verant woord was tegen deze ge spannen achtergrond". Toekomst De ex-bewindsman vindt het herstel van de Partij van de Arbeid bij de gemeenteraads verkiezingen „verrassend". Maar of hij zich in september opnieuw beschikbaar zal stel len voor de party om in de Tweede Kamer te gaan zitten, daarover wil hij zich beslist niet uitlaten. Hoewel ze geen deel uitmaken van de Kamer, hebben enke le ex-bewindslieden zich in middels in een kamertje aan het Binnenhof genesteld, om onder meer te werken aan het nieuwe verkiezingsprogram ma van de PvdA. Een pas send optrekje voor Joop den Uyl wordt nog gezocht, maar Max van der Stoel heeft hier nauwelijks interresse voor Zelfs meteen kamertje in een uithoekje van het gebouw, met uitzicht op het ministerie van buitenlandse zaken aan de overkant van Het Plein MARIEN VAN DEN BOS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7