Eén nummer voor ambulancevervoer 'Na enige weken kon ook een meisje politie-agent worden' Opkomst bij drie bureau s lager dan vijftig procent SI 'Onderzoek Buikhuisen afstoten' Bijenzwerm nestelt zich aan oude fiets Centrale post gaat volgende maand draaien LEIDEN - De faculteitsraad van rechtsgeleerdheid heeft gister middag unaniem besloten dat het bio-sociaal onderzoek van prof. Buikhuisen moet worden afgestoten. Het is nu aan het da gelijkse bestuur van de Leidse universiteit om de definitieve be slissing te nemen Het faculteitsbestuur wil het om streden onderzoek van de crimi noloog Buikhuisen opheffen vanwege bezuinigingen In de eerste ronde moet de faculteit namelijk 820.000 gulden Inleve ren. Het afstoten van Buikhui- sens onderzoek is al een flinke stap omdat hiermee een bedrag van 350.000 gulden is gemoeid. Het faculteitsbestuur is van me ning dat het onderzoek van Buikhuisen geen typisch juri disch karakter draagt en even min in het verlengde van typisch juridisch onderzoek ligt. "Deze mening wordt naar wij menen ondersteund door de betrokken afdeling, gezien het feit dat deze afdeling de naam van het insti tuut wenst te veranderen in insti tuut van forensische gedrags- kunde". De decaan van de facul teit, prof mr. Reugebrink merk te gistermiddag op dat mensen die dachten dat de beslissing ge makkelijk was genomen, het rap port niet goed hadden gelezen. "Ik heb het bio-sociale onder zoek namelijk altijd gesteund. Maar waar het om gaat is dit: snijden we onze rechterhand af of onze linkerpink? Daarom zijn wij voor opheffen van het onder zoek van Buikhuisen". Buikhuisen zelf was niet bij de ver gadering van de faculteitsraad aanwezig, maar heelt inmiddels wel schriftelijk gereageerd. Dat het onderzoek weinig of geen verbinding heeft met onderzoek dat in de regel aan een juridische faculteit wordt beoefend, be strijdt hij. "Deze uitspraak gaat voorbij aan het feit dat onze aan dacht zich richt op de gangbare criminologische vraagstellingen, maar dat wij - in tegenstelling tot wat aan andere instituten in Nederland en daarbuiten ge beurt - dat doen vanuit een bio- sociale optiek" Volgens Buikhuisen hoort zijn on derzoek dan ook niet thuis in de categorie 'overige vakken", maar gaat het wel degelijk om werk dat in het verlengde ligt van ty pisch juridisch onderzoek Dat er uit zijn onderzoek tot nu toe te weinig publicaties zouden zijn gevloeid, is volgens Buikhuisen niet waar. Hij heeft een lijst toe gevoegd waarop 34 titels prijken Decaan Reugebrink sprak overi gens zijn verbazing uit over deze lijst. "Daar komt hij nu mee aan zetten! Waar was die lijst toen ik hem moest verdedigen bij het college van bestuur7'1 Lelden Faculteitsraad: LEIDEN - Nog krap een maand, en dan is de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) voor Leiden en omstreken een feit. Voor zieken en gewonden die een ambulance nodig hebben, kan die dan alleen nog worden besteld via de meldkamer aan de Gooimeerlaan. Daar, op hetzelfde paneel waar ook de brandmeldingen binnenkomen, moeten dan ook de ambulances aangevraagd worden. De ambulance—vervoerders zelf kunnen alleen nog via deze centrale een opdracht binnenkrijgen. LEIDEN - Een zwerm bijen heeft gisteren rond twaalven bezit ge nomen van een oude fiets, die bij de bibliotheek in de binnenstad stond geparkeerd. Brigadier D. Graveland - in zijn vrije tijd im ker - heeft zich over de dieren ont fermd en in een meegenomen bij enkorf laten verdwijnen. Volgens traditie wordt de zwerm overge dragen aan één van de nieuwe leden van de imkervereniging Leiden en omstreken. Graveland: "Deze zwermen hebben direct te maken met de voort planting. Als dit verschijnsel in de maanden mei en juni zich niet voordeed, zouden er ook geen nieuwe bijenvolken komen". Na dat in een zwerm eerst darren (mannetjes) zijn geboren, is de beurt vervolgens aan de konin ginnen. "Is er een jonge koningin geboren, dat verlaat de oude ko ningin het volk en neemt de helft van haar onderdanen mee, zoals nu is gebeurd", zo weet Grave land te vertellen. Na een tijdje rondgevlogen te heb ben, gaat de zwerm ergens in trosvorming rusten - in dit geval dus hartje binnenstad. Speurbij en worden er dan op uit gestuurd om een definitief onderkomen te vinden. Graveland: "Zeer ge schikt is bijvoorbeeld een holle boom". De politieman bood de bijen nu onderdak in zijn korf Volgens Graveland is het tamelijk uitzonderlijk dat een bijenvolk neerstrijkt in het hartje van Lei den. Er zitten niet zoveel imkers in de directe omgeving. "Het kan zijn dat een bijenvolk in het wild overwinterd heeft in één van de tuinen rond de Hooglandse Kerk- gracht, maar dat is toch tamelijk zeldzaam". Gemeenteraadsverkiezingen: LEIDEN - Bij drie Leidse stembu- reau's kwam meer dan de helft van de kiezers niet opdagen. In de Groenoordhal, de Karei Door- manschool (De Kooi) en de school aan het Valkenpad ('Hor sten' in de Merenwijk) was de op komst lager dan vijftig procent. Het betreft wat men noemt typi sche PvdA-wijken. Bij de Staten verkiezingen van twee maanden geleden was de opkomst in Groenoord en de Merenwijk- flats ook al minder dan de helft. In de Karei Doormanschool kwam toen nog wel meer dan de helft van de mensen stemmen. Hoog was de opkomst met name in de stembureau's in de Zijlwijk Leidenaar vier maanden cel in LEIDEN Een Leidenaar is door de Haagse rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk, veroordeeld, overeenkom stig de eis van de officier van jus titie. De man had bij een vecht partij bij een café in Leiden op 27 februari iemand met een mes verwond. en de Burgemeesterswijk (Prin ses Ireneschool). Hier kwam meer dan tachtig procent van de kiezers zijn stem uitbrengen. De aanhang van de WD is in deze wijken groot. In 33 van de 58 Leidse stembu reau's was de PvdA de grootste partij. De WD kwam bij 19 bu reau's als grootste uit de bus en het CDA bij zes bureau's. De PvdA scoorde het best (ruim vierhonderd stemmen) in het bu reau aan de Driftstraat. De WD bereikte een absoluut re cord (vijfhonderd stemmen) in de kleuterschool aan het Regen boogpad (Merenwijk). Ook D'66 zat hier met 145 stemmen aan haar top. Het CDA behaalde de meeste stemmen (394) in het be jaardencentrum Lorentzhof aan de Zoeterwoudse Singel De PSP heeft vooral in de binnen stad een grote aanhang. De partij kreeg meer dan honderd stem men in de bureau's aan de Oude Vest (124 stemmen) en de Mid delstegracht (119 stemmen). Hier was de PSP de derde partij in grootte. In het bureau aan de Middelste Gracht verwierf ook de PPR met 85 stemmen veel steun en even aarde daar het resultaat van D'66 Ook in het Stadsbouwhuis viel de PPR met 84 stemmen op. Uit schieters had de partij verder bij de bureau's aan de Van Vollen- hovekade en de Toussaintkade. De CPN scoorde in de 'typische PvdA-wijken' hoog. In het buurt centrum De Kooi (75 stemmen), in de Pasteurstraat (71 stem men), in de kleuterschool de Wigwam aan de Sumatrastraat (47 stemmen), in de Marnixstraat (60 stemmen) en aan de Bern- hardkade (63 stemmen) was de CPN de derde partij na PvdA en CDA De SGP-combinatie kreeg voor haar doen de meeste stemmen in de Agaatlaan (49 stemmen en daarmee een vijfde plaats) en de Anjelierstraat (41 stemmen en de vierde plaats). De Middenpartij van slager Van der Zon was vooral populair in het bureau aan de Oude Vest (49 stemmen, goed voor een zevende plaats) en het bureau aan de An tonie Duycklaan (23 stemmen). De bureau's beslaan de wijken waar Van der Zon zijn winkel respectievelijk zijn woonhuis heeft. Bij zes stembureau's kreeg Van der Zon geen enkele stem De Socialistiese Partij werd in de Karei Doormanschool na de PvdA en het CDA de derde par tijDe SP kreeg hier 70 stemmen In de Pasteurstraat werd de SP met 60 stemmen vierde, vlak achter de CPN Aan het Valken- pad deelden SP en CPN de vier de plaats en kregen beide 64 stemmen Voorheen was het zo dat huisartsen en ook particulieren een ziekenauto konden bestellen bij de Eerste Hulp Dienst (EHD) of één van de ambulancebedrij- ven in Leiden of de regio. Vol gens directeur van Diest, van de CPA, kwam daardoor soms no deloze vertraging voor, wanneer de vervoerder niet thuis was en naar een andere gezocht moest worden. Via de centrale post nu, die voorzien is van de modernste computerapparatuur, kan de centralist in één oogopslag zien welke ambulances beschikbaar zijn of het dichtst bij de verblijf plaats zijn van de gewonde of zie ke. Bovendien kunnen artsen en centrale een rechtstreekse ver binding met de ambulances on derhouden. Aan de CPA nemen zestien ge meenten deel, die gezamenlijk door de EHD en zeven vervoers bedrijven worden voorzien van ambulances. De meldpost, die voor een doelmatiger ambulan cevervoer moet zorgen, is geen initiatief van deze bedrijven of de gemeenten zelf. Volgens de Wet Ambulancevervoer had heel Nederland in juli 1979 al van de ze centrale posten voorzien moe ten zijn. Aanvankelijk was het zelfs zo dat de oprichting van een centrale post in de Leidse regio bepaald niet van harte ging. Ge meenten zagen op tegen de hoge kosten^de zelfstandige vervoer ders zagen hun broodwinning in het gedrang komen. Concurrentie De inrichting van de centrale post, in hetzelfde systeem als de post van de brandweer, gaat ongeveer dertig gulden meer per rit kos ten. Volgens wethouder Schoute valt dit echter nóg mee: "In Al phen komt het zelfs op 120 gul den neer". Voor de vervoerders lagen de bezwaren op een ander vlak: pas na veel geharrewar kre gen zij alle zeven een stem in het bestuur van de CPA en boven dien vreesden zij valse concur rentie van de Eerste Hulp Dienst die beheerd wordt door de ge meente Leiden. Tot nu toe kwam de EHD alleen in actie bij ongevallen in Leiden en directe omgeving. Met de komst van de centrale post mag de EHD ook het vervoer van men sen van en naar poliklinieken en het vervoer naar huis na de be handeling voor haar rekening ne men. De gemeente heeft de on dernemers altijd verzekerd dat ze voor hun broodwinnig niet bang hoeven te zijn: per 1 juli moet nu gaan blijken of dat werkelijk het geval is. De enige gemeente die nu nog een De centrale meldpost aan de Gooimeerlaan, die voorzien is van de modernste computerapparatuur beroep heeft lopen tegen de CPA is de gemeente Hiïiegom. Deze gemeente, in de kop van Zuid-- Holland, valt nog net binnen de Leidse CPA. In de praktijk zal Hillegom zieken en gewonden niet naar Leiden maar eerder naar Haarlem moeten brengen, waar weer een andere CPA werk zaam is. De stilzwijgende over eenkomst tussen ziekenvervoer- ders, dezelfde ambulance die ie mand naar het ziekenhuis brengt, brengt die na een kort be zoek ook weer terug, dreigt daar dus niet op te gaan. Ambulances van een andere CPA vormen daar een concurrentie voor Hille gom. Centralisten Het is nu nog slechts een kwestie van de laatste loodjes voordat de centrale meldpost voor ambulan ces een feit is. Het computerpa neel bestaat al, deze maand moe ten alleen nog de functies voor de ambulances worden ingevuld De meldpost is expres bij die van de brandweer ondergebracht, omdat "het onzin is twee posten op korte afstand van elkaar te in stalleren". De post is dag en nacnt bemand en heeft, naast een hoofdverpleegkundige, acht centralisten in dienst. Deze men sen hebben een speciale oplei ding gehad, daar de centralisten én de taal van de medicus moe ten kunnen begrijpen én enig verstand moeten hebben van branden. De Centrale Post Ambulancever voer blijft voor spoedgevallen bereikbaar via telefoonnummer 212121. Andere ambulance ver voer kan worden aangevraagd via 212646, terwijl het kantoor van de CPA bereikbaar is via 212201. Project op scholen om rollenpatroon te doorbreken LEIDEN - Hebben meisjes én jon gens op een lagere school dezelf de kansen? Met deze vraag hou den de leerkrachten van de lage re school St.Joseph en kleuter school Duimelijn aan de Oppen- heimstraat zich de komende tijd bezig. Met ingang van het het nieuwe schooljaar zal dit scho lenkoppel al als basisschool (d.w.z. een school voor 4- t/m 12- jarigen) door het leven gaan. De andere scholen in den lande zul len dit predikaat officieel pas in 1985 krijgen. Onlangs heeft het ministerie van onderwijs aan het team van St. Joseph toestemming gegeven om samen met de St. Antonius kleuter- en lager school aan de Boshuizerlaan, in de praktijk te onderzoeken op een wat voor een manier een basisschool het beste kan worden opgezet. Nog negentig andere scholen in Ne derland van verschillende rich tingen zijn hiervoor uitgezocht. Dit experiment moet over twee jaar uitmonden in een rapport dat als leidraad kan gaan dienen voor scholen, die dan een basis school gaan Vormen. Naast de normale aspecten, die het samengaan van kleuter- en lage re school met zich meebrengen, hebben de beide teams als spe ciale opdracht van het ministerie meegekregen aandacht te schenken aan de roldoorbreking en verbreding van onderwijskan sen voor meisjes. Het hoofd van de school J. v.d. Helder, straks directeur van de basisschool, wil hierbij nadrukkelijk opmerken dat ook de onderwijskansen voor jongens aan bod komen. "Rol doorbreking en verbreding van het onderwijs is iets wat beide seksen aangaat". Om dit te bereiken is het team van de Josephschool al een jaar bezig met de voorbereidingen. Van der Helder: "Het is pionierswerk. Al les moet je zelf opzetten en be denken. Het voordeel is tegen woordig datje als team nauw sa menwerkt en niet meer zoals vroeger in je eentje met een klas en het onderwijs bezig bent. Ook de ouders zijn bij dit experiment nauw betrokken." Het eerste (proeOproject in dit ver band, is afgelopen donderdag met een grote informatieve ten toonstelling in de school afgeslo ten. De bovenbouw (klas 4, 5 en 6) heeft zich gedurende een aan tal maanden intensief bezig ge houden met dé^beroepenkeuze. In de eerste fase van het project hebben de leerlingen onderzocht wat nu de specifieke mannen- en vrouwenberoepen zijn. Van der Helder: "Al gauw merkten we dat ze over stag gingen. Na enige weken kon een jongen ook zie kenverzorger worden en een meisje politieagent. De leerlin gen kwamen er zelf voor uit dat ze het eigenlijk belachelijk von den dat ze dit onderscheid maak ten". Rollenpatroon Kleuterjuffrouw Jannie van Hum mel - zij wordt het komende schooljaar adjunct-directeur van de basisschool - ziet bij haar kleuters al hoe snel ze in een rol lenpatroon zitten. "Ongemerkt doe je daar zelf ook aan mee. Het gaat heel makkelijk. Pas nu we er het laatste jaar zo mee bezig zijn, gaan je ogen open". Ze komt met het volgende voorbeeld: "We hebben twee speelplankjes één met voetballertjes en een an der met bloemen. De kleuters moeten met behulp van deze at tributen proberen de juiste kleu ren te herkennen. Laatst legde ik bij een jongen de bloemen neer en bij het meisje de voetballers. Tot mijn grote verbazing zag ik dat de twee van plaats wisselden. Ongemerkt ruilde ik de plankjes en weer gebeurde hetzelfde. Tot driemaal toe". Ook leerkracht Riki Peer heeft de zelfde ervaringen. Zij zit in de werkgroep die zich speciaal be zighoudt met de rolpatronen in de leerstof. "Aan kleuren kun je vaak al herkennen of er een jon gen of een meisje in het verhaal voorkomt. En het is nog altijd zo, dat de jongens worden afgete kend als ondeugende boefjes, terwijl meisjes keurige spelletjes spelen". Het is niet zo dat de Josephschool nu al deze leerboeken en metho den onmiddellijk overboord gaat gooien. Het vooral de bedoeling dat de komende tijd zowel leer lingen, ouders als leerkrachten zich daarvan bewust worden, er over praten en uitgevers attent maken op dit soort zaken. Enthousiast Ook de ouders zijn in de werkgroe pen vertegenwoordigd. Van der Helder: "Dit soort thema's hou den natuurlijk niet op buiten de schooldeuren. Kinderen komen thuis en willen reageren. Het is belangrijk dat ouders daarop in spelen". Daarom is het beroe- penproject ook afgesloten met een tentoonstelling. De leerlin gen hebben daar individueel of in groepjes excursies en inter views voor gemaakt. Als de ene groep door de politie werd opge haald om op het politiebureau het leven eens te bekijken sloe gen anderen de verrichtingen van een dierenarts gade. Wat Van Helder met name heel leuk heeft gevonden is de be trokkenheid van de ouders. "Op deze manier leer je ouders op een hele andere manier kennen Ve len hebben zich ingezet om de kinderen te helpen bij het inrich- ten van de lokalen en het aan brengen van materialen" En hij heeft nu eens geen antwoord hoeven te geven op de vraag "Wat leren de kinderen tegen woordig nog?" Ze zagen het zelf wat er allemaal uit zo'n project tevoorschijn komt. Van Hummel "Het is even wen nen. Dit nieuwe onderwijs re kent af met hei tmlitioncie klas sikale lesgeven. Maar het is on zinnig om te zeggen dat ze er dommer van worden Ik geloof dat we een groot deel daarvan nu hebben overtuigd Voordat de basisschool een feit is zal er de komende twee jaar nog het een en ander moeten veranderen Er komt nu meer lijn in het onder wijs" SASKIA STOELINGA Afgelopen donderdag avond was het hoogtepunt uan het eerste emancipattej- project op de St. Joseph (ba- sisjschool Zowel de jongens als de meisjes manifesteer den zich op de deze foto als uitstekende bakkers en koks

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3