Mats Wilander temt Clerc Bernard Hmault heeft zege Giro voor het grijpen Goldcup voor Sowjets Rus Litvinov verbetert wereldrecord Wijnands verliest groene trui in Dauphiné Nederlandse turnploeg op zesde plaats Jeugdige Zweed in finale Rolan Garros" tegen Vilas Schermbond schorst Kardolus jr. Coureurs mijden controle Van der Knoop betrapt UVS - ROODENBURG ZATERDAG 5 JUNI 1982 MOSKOU (ANP) - Sergej Lit vinov uit de Sowjet-Unie heeft tijdens atletiekwed strijden in Moskou het we reldrecord kogelslingeren gebracht op 83.98 meter. Lit vinov verbeterde het record van zijn landgenoot en olympisch kampioen Joeri Seditsj met twee meter en achttien centimeter. Tijdens de series van de Ame rikaanse studenten atletiek- kampioenschappen in Provo (Utah) heeft de Soedanees Hassan El Kashief een bij zonder snelle 400 meter gelo pen. De in de Verenigde Sta ten studerende Afrikaan won zijn serie in een tijd van 44,76 seconden, de op één na beste seizoentijd. Sneller was dit seizoen alleen de Ja- maicaan Bert Cameron (44,72). Sammy Monsels leverde gis teravond tijdens atletiek wedstrijden op het complex aan de Zuidlarenstraat in Den Haag de beste prestatie door de 100 meter te winnen in 10,3 seconden. CUNEO (ANP) Bernard Hinault heeft zijn eerste grote etappe-triomf van dit seizoen bijna op zak. De 28-jarige Fransman kan de zege in de Ronde van Italië nauwelijks nog ontgaan. Weliswaar treden de renners in de Giro vandaag aan voor de 254 kilometer lange "koninginnerit" over vijf bergpassen. Hinault rijdt momenteel zo souverein. dat de op ruim anderhalve minuut als tweede geklasseerde Italiaan Silvano Contini nauwe lijks een bedreiging lijkt. De Giro wordt morgen in Penrolo afgesloten met een lange tijdrit (42 kilometer), één van de specialiteiten van Hinault. Een overwinning in de Giro zal Eddy Merckx wü hij de vierde voor Hinault een eerste stap zijn wielrenner worden, die in één naar de dubbele triomf, die de seizoen Ronde van Italië H#» Breton voor ogen heeft. Na Faus- to Coppi, Jacques Anquetil en DEN HAAG (ANP) - De Sowjet- Unie heeft gisteren in Den Haag tijdens internationale turn wed strijden de Goldcup gewonnen. De ploeg veroverde over de on derdelen moderne ritmische gymnastiek, keurturnen dames en heren en trampolinespringen in totaal 1.280 punten. Tweede werd Oost-Duitsland met 1.194 punten en derde Tsjechoslowa- kije met 1.075 punten. Nederland eindigde als zesde. Een aardig succes boekten Jacque line de Ruiter en Marcel Verstra ten door het synchroonspringen te winnen. Het Sowjetrussische paar Irina Tolmasjeva/Vadim Krasnosjapka, dat donderdag aan de leiding ging, zag de twee de sprong volledig mislukken. Jacqueline de Ruiter en Marcel Verstraten werden in de indivi duele trampolinewedstrijden derde. De Bulgaarse Iliana Raeva, twee jaar geleden in Amsterdam Euro pees kampioene geworden en vorig jaar tweede in de wereldti telstrijd, was het sterkst in de MRG (Moderne Ritmische Gymnastiek). Irma Borgsteede, die vorig jaar vrij ernstig gebles seerd raakte, maakte een goede rentree als zevende. In het keurturnen heren toonde de Oostduitser Ulf Hoffmann zich de meest regelmatige, het keur turnen dames leverde een zege op voor de Europese jeugdkam pioene van vorig jaar, de Roe meense Ecatarina Sabo. Tour op zijn naam heeft ge bracht. Francesco Moser won gisteren ove rigens de twintigste etappe. De Italiaan zegevierde in de eind sprint van de '77 kilometer lange rit van Vigevano naar Cuneo. De uitslag van de twintigste etappe 1 Francesco Moser (Ita), 77 kilometer in 4.35.06 (gemiddeld 38,604 km/uur), met tijdvergoeding 4.34.36. 2 Paolo Rosola (Ita). zt, met tijdvergoeding 4.34.46. 3. Giuseppe Saronni (Ita), z.t.. met tijdver goeding 4.34,56. 4. Noel de Jonckheere (Bel). z.t.. met tijdvergoeding 4 35.01, 5. Fiorenzo Favero (Ita). z.t.. 70 Op 20 se conden Roy Schuiten (Ned.). Het algemeem klassement 1Bemhard Hinault (Fra), 101.40.43, 2. Silvano Con tini (Ita), op 1.41. 3. Tommy Pnm (Zwe), op 1.53, 4. Lucien van Impe (Bel), op 2.47. 5. Fianbatista Baronchelli (ita). op 3.59, 6. Francesco Moser (Ita), op 7 13. 7. Giuseppe Saronni (Ita), op 8 41.100. Roy Schuiten (Ned) op 2 uur 37 min en 31 Dauphiné PARIJS (ANP) In grote hitte hebben de 17-jarige Zweed Mats Wilander en de Argentijnse favoriet Guillermo Vilas de finale van het toernooi om de open Franse kampioenschappen in Parijs gehaald. De tennisenthou siasten kunnen zich dus opmaken voor het duel tussen de kampioen van de zeer nabije toekomst en de ervaren rot en gravelspecialist Vilas. j'Wilander, een natuurgetrouwe ko pie van Björn Borg genoemd, won in de halve finales in drie uur en 42 minuten van de als vierde geplaatste Argentijn José- Luis Clerc met 7—5, 6-2, 1—6, 7-5. Vilas behoefde tegen de Spanjaard José Higueras weer geen set af te geven: 6—1, 6—3, DEN HAAG (ANP) - Het bond^bëstuur van de Ko ninklijke Algemene Scherm Bond (KNAS) heeft de 17-ja- rige schermer Arwin Kardo lus met.ingang van 4 juni voor de duur van twaalf maanden uitgesloten van binnen- en buitenlandse toernooien. Bij een steekproefsgewijze controle is gebleken dat Ar win Kardolus foutieve gege vens heeft doorgegeven van het schermtoernooi in de Westduitse plaats Wittlich, dat op 15 en 16 mei werd ge houden. Aan de band van de ze gegevens kunnen de Ne derlandse schermers vol gens een bepaald systeem punten verdienen om even tueel in aanmerking te ko men voor uitzending naar ti- telwedstrijden. Volgens de bond had Arwin Kardolus doorgegeven dat er in Wittlich 161 deelne mers uit 4 landen waren met één schermer van de wereld ranglijst en een zevende plaats op de eindrangschik king voor hemzelf. Bij na vraag kreeg de KNAS van de organisatoren te horen dat er 126 deelnemers uit drie landen waren geweest met geen enkele schermer van de wereldranglijst. Voorts vermeldde Kardolus op zijn lijst een overwinning van 5-0 in een partij, die volgens de KNAS stoelend op gegevens van de organi satie - helemaal niet ge schermd zou zijn. De vader van Arwin Kardolus, schermleraar Kas per Kardo lus, verklaarde gisteravond alle verantwoording voor de rapportage van het toernooi in Wittlich op zich te nemen. "Ik beschik over deelne merslijsten, die door twee leden van de wedstrijdlei ding zijn geparafeerd", neemt maitre Kardolus het op voor zijn zoon. "Ik heb daar onder moeilijke om standigheden mijn uiterste best gedaan de juiste gege vens te pakken te krijgen en heb die volledig te goeder trouw aan de bond doorge geven". Wilander, die op Roland Garros achtereenvolgens van de Colum- biaan Cortes, de Braziliaan Mot- ta, de Tsjech Lendl en de Ameri kaan Gerulaitis had gewonnen, is de jongste finalist in de histo rie van het toernooi, dat van 1926 dateert. De nummer 18 van de wereldrang lijst slaagde er gedurende twee sets in de 23-jarige Argentijn zijn taaie, risicoloze spel op te drin gen. In de derde set bleek Clerc echter "de meester van de rally". De vierde set was bijzonder spec taculair. De in Vaxjoe geboren rechtshandige Wilander, die de backhand net als Borg met twee handen slaat, liep uit naar 5-1 en matchpoint. Op wonderbaarlijke wijze haalde Clerc echter op tot .5-5. Bij 6—5 en 40-30 voor de Zweed riep scheidsrechter Jac ques Dorfman Wilander al tot winnaar uit door een scherp ge slagen bal van Clerc uit te geven. Hij herzag dit oordeel echter even later na een protest van de Zuidamerikaan en op aandrang van Wilander zelf. De Zweed wil de niet zo ver gaan het punt aan Clerc te geven, maar hij stemde er wel in toe dat er overgespeeld werd. Het mocht Clerc niet ba ten. Hij plaatste direct daarna een backhandslag in het net en was zodoende toch uitgescha keld. Boete Clerc was zo teleurgesteld dat hij na afloop direct vertrok en de pers voor het gebruikelijke vra genuurtje meed, hetgeen hem een boete van 500 dollar zal ople veren. Wilander zei dat hij van mening was geweest dat de be wuste bal van Clerc in was en dat hij op die manier niet had willen winnen. Scheidsrechter Dorf man verbaasde zich over dit ge baar. Hij: "Ik heb nog nooit een speler zo zien reageren terwijl hij op matchpoint staat". Vilas Ook de als veertiende geplaatste Spanjaard José Higueras kon Guillermo Vilas niet afstoppen. Opnieuw bleef de Argentijn zon der setverlies, al was hij daar in de derde set dichtbij. Aanvanke lijk kreeg Higueras geen enkele kans. Hij verloor de eerste sets met 1-6 en 3-6 en kwam met 1—5 achter te staan. Dat werd de Spanjaard echter kennelijk te gortig Zijn spel verbeterde zich aanzienlijk en hij won vijf games achtereen, ae eerste maal dat Vi las zoiets tijdens dit toernooi overkwam. "Het was ook een beetje mijn eigen schuld", wist de Argentijn later. "Ik ging lang zamer spelen en verloor enigs zins mijn concentratie. Ik had ge noeg kansen door de service van Higueras te breken maar ik liet de mogelijkheden ongebruikt". De beslissing viel uiteindelijk in de tiebreak. Daarin nam Higueras met 3-1 de leiding, maar dat be tekende tevens zijn laatste wa penfeit. De volgende zes punten waren voor Vilas. "Ik geloof niet dat ik ook van Vilas zal kunnen winnen", voorspelde Wilander toen hij wist wie hij te genover zich zou krijgen in de eindstrijd. "Maar misschien krijg ik een kans als hij wat last van zijn zenuwen krijgt". Uitslag: Damesdubbelspel, halve finales: Rosie Casals/Wendy Tumbull (VSt/Aus) - Mary Lou Piatek/Sharon Walsh (VSt) 6-0, 2-6. 6-3. Curren Titelhouder Kevin Curren heeft zich geplaatst voor de finale van de open kampioenschappen van Kent in Beckenham. De Zuid- Afrikaan versloeg de als eerste geplaatste Amerikaan Brian Tea cher in 80 minuten met 6—4, 7-6. Tegenstander van Kevin Curren wordt de Brit Buster Mottram. Deze versloeg in de halve finales de Amerikaan Tom Cain met 6-3, 6-1. De eindstrijd bij de dames zal gaan tussen de Amerikaanse Pam Shriver en de Australische Eliza beth Sayers. Shriver won in de halve finales met 6-2, 6-1 van haar landgenote Kim Steinmetz en Sayers won van een andere Amerikaanse, Preyer, met 6—1, 3-6, 6-3. In Manchester had de Amerikaan John McEnroe bijna twee uur nodig om zijn finaleplaats veilig te stellen. In de halve eindstrijd bedwong hij de Australiër John Alexander met 6-3, 7-6. McEn roe moet het in de finale opne men tegen de Nieuwzeelander Russell Simpson, die van de Amerikaan John Sadri won met 6-4. 1-6. 6-3. Vallet zegevierde in de vierde rit van de Dauphiné Liberé naar Bourg-en-Bresse. Pascal Jules in de vyfde naar Lyon. De Neder landers moesten het by 35 gra den warmte met een tweede plaats van Gerard Veldscholten en een derde van Jos Schipper doen. Henk Lubbering en Joop Zoetemelk bleven aan de voet van de Alpen kansrijk op de eindoverwinning. Voor de start van de vijfde nt, slechts negentig venijnige kilo meters naar Lyon, informeerde Ad Wynands nog belangstellend naar de situering van de eind strijd, die op de top van een fikse heuvel lag Wynands zou er reke ning mee houden voor zin sprint egen de Ier Kelly voor de groene trui van het punten-klassement De jonge Limburger kwam er niet aan toe zijn eretricot te ver dedigen. Na twintig kilometer demarreerde de 21-jange Frans man Pascal Jules. Iedereen het hem rijden, tot de eindstreep toe. Twintig kilometer voor de eind streep als er nog een bergje. Daar moest Wynands een roep met Kelly. Zoetemelk. Lubberdmg, Rooks, Veldschoten en Van der Velde laten gaan. De uitslag van de vierde etappe 1. Ber nard Vallet (Fra) 112 km in 2.39.54. 2 Gerard Veldschoten (Ned) op vier se conden. 3. Jos Schipper (Ned) op zes se conden De uitslag van de vijfde etappe 1 Pas cal Jules (Fra), 112 kilometer 2.20.41. 2. Mario Lejarreta (Spa), op 3 39. 3 Scan Kelly (Ier), op 3.59. 4 Bernard Vallet (Fra), z.t., 5 René Bittinger (Zwi), 6. Joop Zoetmelk (Ned). Het algemeen klassement- 1. Laurent 21 04.40, 2. Graugnic (Fra). op 11 secon den, 3. Bernaudeau, op 1.43. 4. Lubber- 1.44, 5. Tesnièn melk. op 1.50. Bijna verontschuldigend neemt de 17-jarige Zweed Mats Wilander (rechts) de felicitaties i tegenstander José Luis Clerc in ontvangst. In de finale van 'Roland Garros' komt de kopie v tegen Guillermo Vilas. LYON (GPD) De Franse ren ners in de Dauphiné Libéré hebben gisteren besloten de dopingcontrole na afloop van de tweede nt tussen Bourg- en-Bresse en Lyon te boycot ten De reden daarvan is dat de hele week al grove regie mentsfouten worden begaan bij die medische controle. Het is de vraag welke conse quenties dat zal hebben. Niet opkomen voor de dopingcon trole staat volgens de interna tionale reglementen namelyk gelijk met positief te hebben gereageerd Hoogstwaar schijnlijk zal de jury m de Dauphiné die beslissing niet durven te nemen Daarvoor zyn er te veel grote Franse renners in het geding en zou den tijdstraffen voor cou reurs als Jean René Bernau deau en Michel Laurent ronduit catastrofaal zijn voor deze rittenkoers DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik op verboden stimule rende middelen in Olympia's ronde van Nederland (20 tot 28 mei) heeft een overtreding op het reglement van de internationale wielerfederatie aan het licht gebracht. Bij het onderzoek van het urinemonster van Peter van der Knoop, afge nomen na de tweede etappe, Bladel - Schaesberg, zijn door de farma cologische afdeling van het Radboud-ziekenhuis in Nijmegen sporen van efedrine aangetroffen. Van der Knoop uit de ploeg Fré Bos werd in die etappe, waann hij als 41ste eindigde, door het lot voor de doping controle aangewezen De renner uit Haarlem kan, binnen de daarvoor door de KNWU vastgestel de periode, een contra-expertise aanvragen. Zou ook de uitslag van dat onderzoek positief uitvallen dan volgt automatisch schorsing voor Van der Knoop. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en klndermode DE WIT Vijf Meiplem - Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27