Bul Super kan weer lachen Yan Bracht: "Wat koop ik voor die bekers?" TonHarmsen: ,Ajax voorbeeld voor het hele Nederlandse voetbal' PAGINA 26 Sport ZATERDAG 5 JUNI 1982 WAALWIJK (GPD) - Als een held is Rini van Bracht don derdagavond in zijn woon plaats binnengehaald. De buurt was versierd, zijn huis één bloemenzee. Waalwijk was uitgelopen om de kers verse wereldkampioen drie banden te feliciteren. En deed dat gisteren opnieuw, toen Van Bracht op het ge meentehuis officieel werd ge huldigd. Van Bracht was een even stra lend als nuchter middelpunt van de festiviteiten. Het ge beuren liet hem niet onbe roerd, maar onbewust zal hij zich hebben afgevraagd wat hij met die wereldtitel biljar ten is opgeschoten. Beladen met bekers en medailles keerde Van Bracht na een 16 uur durende vliegreis uit het Equadoriaanse Guayaquil te rug. Maar gisteren al mompelde de wereldkampioen: ,.Ik had thuis al vijftig van die dingen staan. In andere sporten komt de wereldkampioen met tonnen terug. Dat steekt. Misschien dat, nu ik wereld kampioen ben, er meer uitno digingen voor demonstratie- partijen komen. Ze zouden me welkom zijn, nu ik sinds januari van dit jaar werkloos ben. Misschien is dit wereld kampioenschap de aanzet om ergens onder dak te komen. Iets in de PR-sfeer of zoiets". Robijns Vreugde en tegelijkertijd twij fel dus, in het hart van Van Bracht. In Equador had de Nederlandse driebanden kampioen een topprestatie geleverd door voor het eerst sinds een kleine 50 jaar de meest begeerde titel in de bil- jartsport naar Nederland te halen. In de jaren '30 ging de zelfde titel driemaal naar Ro bijns, maar dat is nu nog maar een statistisch gegeven. Robijns behaalde toen een moyenne van rond de 0.600. Van Bracht sloot tijdens de pinksterdagen het toernooi af met een eindgemiddelde van 1.043. Een cijfer dat beduidend hoger had kunnen zijn, als Van Bracht in Guayaquil niet zo slecht was gestart. In de eer ste ronde speelde hij remise in maar liefst 92 beurten, te gen de Amerikaan Torres, een séance later verloor de Nederlandse kampioen van de Westduitser Dieter Muller. „Vanaf die partij ging het steeds beter", aldus Van Bracht. "Dramatisch" „Met name de gewonnen duels tegen de Japanner Arai en de Amerikaan Hallon gaven me vertrouwen. Die partij tegen Hallon was dramatisch; de mooiste partij van het hele toernooi. Met 60-59 kroop ik door het oog van de naald. Zoiets is altijd een goed te ken. Ik kreeg daarna wat ge makkelijker tegenstanders, kwam steeds beter in het klassement te staan en ten slotte op kop, toen Yoshihara zo verrassend verloor van de Mexicaan Avalos. In de finale had ik aan Yoshihara geen kind. Hij kon niet meer tegen de druk". Het klinkt eenvoudig, maar was het niet. Ondanks de af wezigheid van driebanden vedetten als de Belgen Ceule- mans en Dielis, de Oostenrij ker Johann Scherz en de Ja panner Kobayashi. Juist door de absentie van het Belgische duo „mocht" Van Bracht, op het afgelopen EK in Porto nog vierde, als invaller naar Rini van Bracht. Equator. Een mogelijkheid trouwens, waarmee hij voor af al rekening had gehouden. "In training" De 34-jarige Waalwijker: „Daar in Portugal drong het al tot me door dat Ceulemans wei eens niet zou kunnen gaan. Daarom ben ik in training ge bleven. En jawel hoor, ander halve week voor het WK kreeg ik bericht of ik wilde invallen. Graag natuurlijk, al moest mijn zoontje in die tijd wel zijn 'eerste communie' doen". Chris Dekker tekent bij Fortuna S. SITTARD (ANP) - Chris Dekker die vorig seizoen bij Sparta speelde, heeft een contract bi Fortuna/jSittard getekend. Mana ger Joop Castenmiller van de nieuwe eredivisieclub en de 36 jarige speler, die transfervrij was tekenden een overeenkomst voor een jaar. Fortuna Sittard heeft Dekker, die bij Sparta als libero voetbalde, aangetrokken voor het midden veld. München 1860 naar amateurs FRANKFORT - München 1860 moet terug naar de amateurrijen. De Westduitse voetbalbond wei gert de 'Löwen', die dit jaar in de tweede Liga uitkwamen, een proflicentie te verstrekken. De club uit München heeft een schuld van zes miljoen D-mark. Van Bracht dus winnaar van een gedevalueerd toernooi zonder de echte vedetten? De Waalwijker wil daar niet aan. probeert de waardevermin dering van het recente WK driebanden te weerleggen: „Er is daar over de hele linie sterker gespeeld daar een jaar eerder in Cairo. Ik kan wel zeggen: als, als. Maar wat schiet je daar mee op. Ko bayashi was er niet, omdat hij gewoon als vijfde was geëin digd op het Japanse kam pioenschap". .Ik weet zeker dat ik tegen Ceulemans goed gespeeld zou hebben. Op het WK in '71 heb ik hem geklopt. Daarna nog eens op het EK in Rotter dam, in '75. En in La Paz, op het WK in Bolivia in dat zelf de jaar, stond ik in de finale nog tegenover hem. Samen met Dielis ben ik een van de weinigen die Ceulemans die geklopt hebben op toernooi en waar het erop aankwam. Vechter In het afgelopen jaar heeft Van Bracht bewezen uit het goede vechters-hout te zijn gesne den. Op de drie wereldkam pioenschappen werd hij tweemaal tweede en nu dus eerste. Als het erop aankomt, dan is de Waalwijkse drie banden-specialist op zijn sterkst. Dat heeft het verle den geleerd. Dat leerden ook de gebeurtenissen in Guaya quil. Onverstoorbaar tartte Van Bracht daar de voor Eu ropese begrippen onmogelij ke omstandigheden. Omstan digheden, waaraan een speler als Dieter Muller bijvoor beeld wèl bezweek. Van Bracht niet, en over de si tuatie waarin de wedstrijden moesten worden afgewerkt: „Die biljartzaal moet je je voorstellen als de Veemark thallen in Den Bosch, waar ze drie wedstrijdtafels in had den neergezet. De tempera tuur in de zaal was constant 35 graden. We speelden dan ook in hemden met korte mouwen. Vooral 's avonds trokken de tl-lampen boven de biljart het nodige onge dierte aan. Het was lachwek kend om te zien hoe de arbi ters met doeken stonden te zwaaien om de vliegen en muggen weg te krijgen. De toeschouwers. doorgaans zo'n 1500, gedroegen zich als of ze in een voetbalstadion zaten, zo rumoerig". Record Rini van Bracht sloeg zich er doorheen, werd wereldkam pioen en evenaarde en pas sant het Nederlands record hoogste serie, dat met 15 ca ramboles in handen was van het drietal Hennie de Ruiter, Herman Popeyus en Jan Doggen. Van Bracht ten slot te over zijn prolongatie: „Dat was in de partij tegen de Me xicaan Avalos. Ik stond met 44-43 voor, kwam in de serie en maakte de eerste tien zon der problemen, zonder ook maar een enkele 'zwijn'. Na '13 en nog drie' kwam er een vrijwel onmaakbaar stoot- beeld. De ballen carambo leerden toch, en ik kwam op 15 via een simpele vierban- der. De zestiende en laatste lag niet moeilijk; een beetje scheef en in een klos. Ik speelde hem uit de klos, dacht al dat het gelukt was, toen de speelbal tot mijn stomme verbazing achterom ging". De LeicLse tennisvereniging Unicum vierde gisteren de vijfentwintigste verjaardag. Aanwezig was ook oud trainer Jan Goedraad (rechts), die voorzitter Rini Maas zijn gelukwensen aanbood. ASC bestond op 1 juni negentig jaar en gisteren werd dat i straat op gepaste wijze gevierd. Op de foto feliciteert Henk v tersvereniging, het ASC-bestuur. Na ettelijke telefonades wordt afgesproken elkaar om twee uur te ontmoeten. „Op Ajax" bast de zware stem aan de andere kant van de lijn. Uit eindelijk begint het gesprek een uur later op het kantoor van zijn bedrijf in Diemen. Een merkwaardig gesprek Personeel loopt in en uit, twee telefoontoestellen rin kelen met grote regelmaat en de voorzitter zelf neemt tij dens hetpraten een dikke stapel post'dobr. TonHarm- sen (56): „Mijn vrouw heeft daar een geweldige hekel aan. Die zegt: dat kan niet, je kan geen drie dingen tegelijk do^n. Maar ik kan het wel. Wat wil je weten". Elders Harmsen maakt tijdens het ge sprek inderdaad niet de in druk, dat zijn gedachten er gens anders zijn. Soms neemt hij een lange pauze waarbij hij zijn bezoek vliegensvlug bekijkt. Alsof hij de diepere achtergronden van de vraag wil doorvorsen Daarna neemt hij meteen weer de ou de pose aan. Iets onderuit ge zakt, ellebogen op het bureau en het hoofd met de jongen sachtige coiffure wat naar vo ren gestoken. Als je 'm zo ziet zitten, zou je hem geen zesenvijftig geven. Hij heeft het colbert van zijn stemmige kostuum over de rugleuning van zijn leren stoel gehangen en de Nina Ricci-das hangt wat slordig op zijn borst. Hij rookt veel en kucht dientengevolge dik wijls. Zijn spreektrant is kortaf maar wordt niet als on aangenaam ervaren. Hij groeide op aan de Amster damse Vijzelgracht. Voetbal len deed hij op het Amstel- veld en bij Ajax. „Ja, waarom Ajax. Mijn vader was er lid van en dan gaat zoiets auto matisch. Daar werd niet over gepraat". Geen groot talent, Ton Harmsen. Hij voetbalde aanvankelijk met lieden als Rinus Michels en Cor van der Hart, maar verloor die later uit het oog. „Ik speelde in het derde of het vierde, maar toen ik een zaak begon op te bouwen, ben ik daarmee ook gestopt". Ton Harmsen werd - wat hij noemt - „slapend lid". „Het enige wat ik toen voor Ajax deed. was wat voetballers in mijn bedrijf tewerk stellen. Pietje van der Kuil, Henk en Siem Tijm, Wim Bleyen- bergDat ik opeens werd ge vraagd voorzitter te worden... Ik denk dat ze hebben ge dacht. die Harmsen die heeft nogal wat tijd. Waarom ik toen ja heb gezegd, dat is heel moeilijk te zeggen. Je kauwt er 's op, je bepraat het in het gezin en dan neem je op een gegeven moment een beslis sing". Bul Super Harmsens opkomst op het to neel van de vaderlandse voet balwereld» werd met enige verbazing gadegeslagen. „Bul Super" was zo'n beetje de meest vleiende benaming, die hem werd toebedeeld. Een nurks uitziende man, die tijdens een interview voor de televisie met Cees van Nieu- wenhuizen niet één keer in de camera keek. Het onder aardse gebrom dat van zijn lippen kwam, versterkte de indruk dat Ajax na de char me van Jaap van Praag plot seling was overgestapt op een totaal ander type voorzit ter. Harmsen: „Ik ben nooit op po pulariteit uit geweest. Inte resseert me niet. De mensen hoeven me niet aardig te vin den. Ik ben zoals ik ben. De sportjournalistiek heeft daar blijkbaar erg aan moeten wennen. Kijk, het is niet zo moeilijk een nieuweling in een gat te laten lopen. In mijn eigen bedrijf heb ik altijd op een basis van vertrouwen ge werkt. Toen ik net als voorzit ter van Ajax begon, dacht ik dat met sportjournalisten ook te kunnen doen, maar dat bleek dus niet te kunnen. Ze beschaamden mijn ver trouwen. Als je ze dan vervol gens lijkepikkers noemt, wat ik dus heb gedaan, dan wek je natuurlijk wel weerstan den. Nou, het zij zo. Ik heb ermee leren leven, dat iedere Nederlander die boven de middelmaat uitsteekt wordt neergesabeld. Of laat ik zo zeggen- ze proberen het. Maar toevallig laat ik me niet zomaar neersabelen. Hij praat terwijl hij een bnef ondertekent. In zijn stem zit geen enkele intonatie. Hij constateert slechts. Als de te lefoon gaat, klinkt zijn ,ja" heel bits en dreigend. Met een „probeer 'm te pakken te krijgen, waar-ie ook zit", wordt de hoorn weer op het toestel gelegd. De vraag rijst onmiddellijk of het met Ton Harmsen leuk zaken doen is. Onderzoekende blik. Voor het eerst wat langer dan gewoon lijk. „Waarom vraag je dat...? Dat moet je eigenlijk aan an deren vragen. Ikzelf, ik ge loof dat iedereen in elk geval weet wat ze aan me hebben. Ik zal je een voorbeeld geven. Cruijff komt naar ons toe en zegt: „Ik wil bij jullie komen voetballen voor een miljoen". Ik zeg: „Johan, jochie, dat kan niet". Johan zegt: „Wat willen jullie dan betalen?". Ik zeg: tweehonderdvijftigdui zend gulden". Hij zegt: „Maar ik trek wel volle stadions". Ik zeg: „Okay, als jij daar zo van overtuigd bent, laten we dan de meer-recette delen..." Cruijff is toen gaan rekenen en hij heeft ja gezegd. Ik moet je heel eerlijk zeggen: Ik dacht, nououououou, die durft. Maar hij heeft gelijk ge kregen". - Hans Kraay noemt de terug keer van Cruijff een incident. Harmsen: „Als-ie nou maar niet denkt, dat wij dat niet den ken. Het is ook voor ons de vraag hoe lang dat Cruijff-ef- fect zich voortzet. Maar voor lopig maken we er op allerlei manieren gebruik van. We hadden al een mondelinge af spraak met TDK gemaakt voor de shirtreclame, maar achteraf bezien zijn we te overhaast geweest. Even la ter kregen we een aanbieding van een gigantische multina tional voor zes jaar en ik ben ervan overtuigd, dat dat voor een groot deel aan die komst van Cruijff te danken is ge weest. We hebben het aanbod moeten afwijzen, want een man een man, een woord een woord, maar ik wil er maar mee aangeven, dat Cruijff weliswaar een incident is, maar dan wel een incident dat ons geen windeieren heeft gelegd". Jongeren - Totdat er weer jaloezie in het elftal komt. omdat Cruijff veel meer verdient dan de an deren. Harmsen: „Dat is tien jaar gele den gebeurd. De gevolgen heb je gezien Toen Cruijff vertrok, is de afgang begon nen. Het Nederlandse voet bal is kapot gegaan aan de waterdragers. De waterdra gers, die zich vedetten voel "Ik laat me niet neersa belen". den. Maar vergis je niet, de mentaliteit van de huidige generatie voetballers is veel beter. En wij wijzen ze er ook steeds op, dat een echte su pervedette meer mag verdie nen dan de anderen. Dat is in de hele wereld toch zo? Frank Sinatra, die voor het orkest staat te zingen, krijgt meer dan de trompettist, die achter hem staat. En zo hoort het ook". - Maar wat als Cruijff straks stopt met voetballen? Harmsen: „Dan hopen we dat een van de jongeren zijn taak kan overnemen. Daar wordt in elk geval wel naar toe ge werkt. Niemand moet den ken dat we op onze kont zit ten en een beetje van het suc ces staan te genieten. Die jeugd, die is niet uit de lucht komen vallen. Toen ik voor zitter werd, was men daar al mee aan het werken en die lijn is alleen maar doorgezet. Ik geloof dat er zo'n tien Ajax-spelers hebben meege daan aan dat jeugdtoernooi in Finland, daar zijn we best trots op". Voor het eerst tijdens het ge sprek breekt er op het gezicht van de Ajax-v door van emotie. Glinstering in de ogen en eep opgeheven hoofd.-) Hij is, zegt hij, nog trotser op een havo-diploma van Frank Rijkaard dan een doelpunt van diezelfde spe ler. „Wij doen verschrikkelijk veel aan studiebegeleiding van de jeugd. Daarvoor is ook een heel aparte studiecom missie in het leven geroepen, die boven alle partijen staat. Als meneer Rijvers bijvoor beeld Rijkaard zou selecteren voor het Nederlands elftal en de studiecommissie zou zeg gen, dat kan niet, want hij moet examen doen, dan gaat Rijkaard niet mee met het Nederlands elftal. Ook al gaat meneer Rijvers op zijn kop staan". Rijvers Rijvers. Nu de naam toch valt. In een recent televisie-inter view liet de Ajax-voorzitter op de voor hem karakteristie ke wijze niet veel heel van de kleine bondscoach. Harm sen: „Ik hoef dat allemaal niet te herhalen. Ik ben dui delijk genoeg geweest, geloof ik. Die man is totaal onge schikt voor het werk dat-ie doet. Een kleine machtswel lusteling. Hoe is het in gods naam mogelijk dat iemand in zijn eentje kan tegenhouden, dat Kraay in het bestuur van de KNVB komt? Wie is er nou eigenlijk de baas? Hij niet in elk geval. Was bij mij niet gebeurd. Wat ze in Zeist missen is een persoonlijk heid. Iemand die zegt: zo moet het en verder geen ge zeur. Lo Brunt, dacht je dat die zich een kwajongen als Rijvers had laten aanleunen? Laat staan, dat hij hem een contract voor vijf jaar had ge geven. Vijf jaar, je houdt het toch niet voor mogeliik". ,ja, dat klinkt allemaal erg on aardig, wat ik nu zeg. Maar ik kan het me gelukkig permite- ren om onaardig te zijn. Daar ben ik onafhankelijk genoeg voor. Niet alleen financieel, maar ook op ander ter rein. Zo'n Werkhoven van FC Utrecht, al die schandalen met dat zwarte geld, zal mij niet overkomen. Op het mo ment dat je gaat sjoemelen, kom je op een hellend vlak en wij hebben nu bewezen, dat het op legale wijze ook best gaat. En dan zal jij wel weer komen aandragen met het ge luk, dat we Cruijff weer kon den inlijven, want daar be gint iedereen meteen over, maar dan zeg ik, dat we het ook zonder Cruijff hadden gered, maar dat het alleen wat langer had geduurd" „Ik ben verschrikkelijk blij met dat kampioenschap, maar als je in mijn hart kijkt, zal je merken dat ik het feit dat we uit de rode cijfers zijn, nog veel mooier vind. Daar ben ik tenslotte voor ingehuurd. Clubs die verliezen lijden, hebben dat te danken aan een falend management. Zo simpel ligt dat. Ik wil niet fa len". Feijenoord Een opmerking die men bij clubs als Feyenoord niet in dank zal aanvaarden. Harm sen (na een gebaar vol min achting): „Feyenoord... Daar moet toch gewoon keihard de bezem door. Wat dat betreft mag Ajax toch als voorbeeld worden gesteld. Wij hebben altijd sterke besturen gehad. In tachtig jaar negen voorzit ters. Dat duidt op een even wichtig beleid. Al moet ik na tuurlijk wel toegeven, dat mensen als Koolhaas met ge loof ik vijfentwintig jaar en Van Praag met veertien jaar dat gemiddelde wel erg heb ben opgeschroefd". Zelf zal hij niet zo lang blijven. Harmsen kortaf: „Drie jaar voorzitter is te kort - zes jaar is net genoeg". Na enige tijd stilte voegt hij daaraan toe dat het „misschien ook negen jaar zal kunnen worden, maar beslist niet langer". - Niet eerst wachten op een Eu ropa Cup? Harmsen: „Interesseert me niet. Leuk allemaal, maar veel belangrijker is van Ajax weer een door- en door ge zond voetbalbedrijf te ma ken". - Maar het één is bijna niet los te zien van het ander. Harmsen: „Ik zeg niet dat we geen Europacup-voetbal moeten spelen, want dat is gewoon pure noodzaak. Maar je moet niet gefixeerd zijn op die EJuropacup alleen. Want dan kom je weer in die malle molen terecht van spelers ko pen. De een nog duurder dan de ander. We hebben nu ge kozen voor het Borussia Mönchengladbach-model. Zo weinig mogelijk kopen, jeugd opleiden dus, en de spelers niet koste wat het kost vast proberen te hou den. Spelers, die een elftal kunnen dragen, moet je niet verkopen. Jan Peters had ik als bestuur van AZ'67 nooit laten gaan. Lerby is bij ons ook niet te koop". Ling - Maar Frank Amesen ging wel. Harmsen: „Dat lag anders. Die had een clausule in zijn con tract waardoor-ie voor een gelimiteerde transfersom weg kon". - Dan hou je hem toch door een flink salaris aan te bieden? Harmsen: ,',We hebben hem een salaris aangeboden, dat naar ik meen nog hoger lag dan dat van Valencia. Dat heeft Frank trouwens zelf toegege ven. Maar hij wilde graag in Spanje voetballen. Was niet te houden, die jongen". - Is Ling een vedette? Harmsen (na weer die onder zoekende, snelle blik): „Nee, die mag weg. Die laten we wat je noemt bewust gaan". En dan met een zweem van trots op zijn gezicht: „Weetje dat de totale salarissom, die Ajax nu uitbetaalt, lager ligt dan vijfjaar geleden? Je mag ons best een voorbeeld voor het hele Nederlandse voetbal noemen". ROB VAN DEN DOBBELSTEEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 26