Het walhalla van de vrije jongens Spreek'N plaats Vlooienmarkten floreren in Nederland AITENIK attentie i MET UV WENERS u«* E'.KAA KWIJT ZATERDAG 5 JUNI 1982 Door Miep Hoenson Rommelmarkten worden een cultus. Ze breiden zich als ware epidemieën uit over het hele land. Elk zichzelf respec terende vereniging of dorps gemeenschap organiseert zo'n vlooien/rommel/luizen/ zwarte markt, en succes is bij voorbaat verzekerd. Wat de één als oude rommel afdankt is njagisch aantrekkelijk voor de ander. Directeur of putjes schepper, niemand voelt zich nu ineens te goed om op een rommelmarkt te grasduinen, op zoek naar iets bruikbaars of naar een curiositeit. Natuurlijk zal het ook aan de economische crisis te danken zijn dat rommelmarkten fu rore maken. Iedereen let wat meer op z'n geld. Bovendien is de consumptie- en weg- gooimentaliteit goeddeels verdwenen. Dat oude bank stel hoeft niet meteen op de kraak, maar kan nog een tweede leven gaan leiden in een andere huiskamer. Daarnaast lijkt het er op dat de aloude handelsgeest in het menselijk brein is terugge keerd. Wat is er leuker dan te trachten nog een paar gulden te vangen voor je overbodige rommel? Om al die redenen ontstaat er een ware stormloop op elke rommelmarkt, van welke om vang dan ook. De halfjaar lijks terugkerende Haagse Vlooienmarkt (de eerstvol gende is op 2 en 3 oktober) brengt steevast 25.000 bezoe kers op de been. De kraampjes zijn al maanden van tevoren volgeboekt. Een dergelijke markt werd vorige week voor de eerste keer ook in Den Bosch gehouden. De Antwerpse vlooienmarkt trekt wekelijks 25.000 nieuwsgierigen. In Leiden kennen we natuurlijk de jaar lijkse rommelmarkt van ver enigingen. Vóórdat de deu ren opengaan staan de men sen daarvoor al netjes in de rij. En wat te denken van de Zwarte Markt, die elke zater dag opnieuw achtduizend landgenoten naar de veiling hallen van Beverwijk haalt? Het succes daarvan is zo groot dat de organisator heeft besloten vanaf volgende week ook op zondag 750 kraampjes te verhuren aan eenieder die dat wil. Het verschijnsel rommelmarkt is, kortom, niet meer uit Ne derland weg te denken, maar dat gegeven wordt niet door iedereen positief gewaar deerd. De markthandelaren, de échte dus, zien het met le de ogen aan. De Centrale Ver eniging voor Ambulante Handel is al in het geweer ge komen. De vereniging vindt dat de bonafide handelaren schade lijden doordat steeds meer buitenstaanders zelf marktkoopmannetje gaan spelen. En die buitenstaan ders? Er zijn al honderden hobbyisten die een eigen baan of uitkering hebben in geruild voor een leventje als handelaar in oude rommel. Een kijkje achter de kraampjes. Eén van de vut veilinghallen in Beverwijk, waar elke zaterdag en binnenkort ook op zondagde Zwarte Markt wordt gehouden. Hij heeft de respectabele leeftijd van 87 jaar. Een ras echte Amsterdammer, die zich als hoogbejaarde een tijdlang wat overbodig voelde op deze wereld. Totdat hij van het bestaan van de Zwarte Markt hoorde. Hij stapte er op af, nam tot groot ongenoe gen van de eventuele erfgenamen zijn eigen spul len mee en huurde een kraampje. Nu staat mijnheer Morison elke zaterdag tussen zijn eigen in boedel. Hij praat met ieder een en probeert en passant wat te slijten. Het verkopen is een ceremonie op zich, want afdingen mag - moét zelfs. Voor Morison en vele anderen is de rommelmarkt een uit komst. Uitkeringstrekkers, WAO-ers en werklozen, maar ook mensen die vijf dagen per week werken voelen zich op de vlooienmarkt in hun element. De man die de Beverwijkse markt opzette, ex-makelaar B.Q. van Kampen (38), kent ze stuk voor stuk. Terwijl hij zijn zoveelste ronde maakt over het gigantische veiling complex hoort hij de verha len échter de standhouders met een glimlach aan. Formule Van Kampen heeft alle reden tot lachen. Hij heeft een ijzer- sterke formule in handen en hij is niet van plan om die los te laten. Als makelaar trok hij een paar jaar geleden een wissel op de toekomst, de huizenmarkt stortte toen toch in. Hij voorzag de toene mende vrije tijd van de men sen en de daaruit voort vloeiende behoefte aan slecht weer-recreatie. Hij mixte dat recept met ingrediënten als economische malaise, koop- jeslust en overbodige rom mel en maakte er een smake lijk geheel van. De gemeente Beverwijk zorgde voor de enige bijsmaak in het ontsta ne brouwsel. Ze zag niets in Van Kampens plannen om de veilinghallen in deze ge meente elke zaterdag als vlooienmarkt te gebruiken. Maar dankzij de gewiekste Katwijkse advocaat Van der Plas én dankzij de vele publi citeit die het getouwtrek met zich meebracht kon Van Kampen in september 1980 voor de eerste keer een rom melmarkt houden. Hij nodig de eenieder die daar oren naar had uit om voor twee tientjes een kraam te huren. Tegelijkertijd zag Van Kam pen een bron van inkomsten door alle bezoekers een rijks daalder entree te vragen. De cijfers van die eerste dag lo gen er niet om: 300 standhou ders en 16.000 bezoekers. Van Kampen: "Ze klommen over de hekken heen. Het was gi gantisch". Minder gigantisch bleken de winsten van die begintijd, al le speculaties dat Van Kam pen nu wel binnen zou zijn ten spijt. Binnen enkele maanden zat hij met een ver liespost van een ton. De ex- makelaar over die tijd: "Ik zat met een hoop investeringen. Materiaal bijvoorbeeld. Ik moest honderden veilingkar ren kopen die als kraampjes dienst zouden kunnen doen. Ik huurde dure artiesten in om mensen te trekken. Ach, je doet in het begin alles ver keerd wat maar verkeerd kan gaan. Ik berekende bijvoor beeld zeventieneneenhalve gulden staangeld. Nü is dat bedrag opgetrokken tot der tig gulden, en ik geloof dat dat een juist bedrag is. Maar ik had toen ook teveel perso neel ingehuurd. Je weet im mers niet hoeveel man je no dig hebt? Op het moment heb ik elke zaterdag zo'n 50 man rondlopen, en doordat de organisatie steeds beter gaat lopen kan ik het met steeds minder mensen af'. Kosten De kosten zijn nog steeds niet onaanzienlijk. De huur t^n de hallen bedraagt 4000 gul den, de personeelskosten be dragen 10.000 gulden per week. In totaal betaalt Van Kampen aan kosten weke lijks 30.000 gulden. Maar de zaken gaan goed - en niet al leen voor de standhouders. Zó goed zelfs dat Van Kam pen het aandurft om voor taan ook op zondagen te draaien. Nee, dat mag niet Het ceremonieel rond dit circus begint 's zaterdags in alle vroegte. Rond vijf uur verza melen zich 300 ('s zomers) tot 700 ('s winters) standhouders bij de veilinghallen. Ze heb ben een paar uur de tijd om hun kraam zo mooi mogelijk op te tuigen. Vanaf een uur of zes lopen de 'kraaien' al rond in de hallen. Kraaien, dat zijn de snuffelaars, de antiquairs i de Zwarte Markt: "Helers zitten hier ook, dat kun je niet Iers. Niet zelden wordt op de Beverwijkse rommelmarkt een partij gestolen goed door politiemensen aangetroffen. Van Kampen daarover: "Dat kun je niet voorkomen. Pas nog is hier een hele partij ge stolen schoenen opgepikt. Die was nota bene in Bever wijk zelf gestolen". ken. Menige bezoeker loopt er rond als bevond hij zich in een supermarkt. Op zoek naar koopjes, met het bood schappenlijstje in de hand. Van Kampen wuift de kritiek dat de kraampjeshuurders voor het overgrote deel uit échte handelaren zouden be staan van de hand. Hij schat de verhouding 70 procent anderen leggen er nog geld op toe omdat ze teveel reis- en vervoerskosten hebben. Maar ik weet dat er tientallen mensen zijn die er hun be roep van gemaakt hebben. Doordeweeks gaan ze op zoek naar leuke dingen, die ze hier verkopen. En ik weet ook dat er een paar honderd mensen zitten te wachten tot dat we op zondag opengaan, want dan geven ze de f>rui aan hun baan en maken ze van de Zwarte Markt hun broodwinning". Er lijkt door de rommeimarKi dus een heel nieuw geldcir cuit te ontstaan, een soort oeroude handel, buiten de fiscale netten om. De echte vrije vogels la Jacobse Van Es kom je in het Bever wijkse aan de lopende band tegen. En de kantoorklerken, die doordeweeks en baan hebben en 's zaterdags tegen bodemprijzen verkopen, ook Nieuws Toch is er, wat het verschijnsel rommelmarkt betreft, niets nieuws onder de zon. Je zou kunnen stellen dat de vlooi enmarkt is herontdekt, want al ten tijde van keizer Napo leon III waren er op de Porte de Clignancourt venters en voddenrapers te vinden Tot op de dag van vandaag pro beren hun nazaten op die plek spulletjes te verkopen. Spullen die verzameld zijn uit vuilnisvaten of oude slooppanden. Ook in Engeland is de rommel markt geen 20-e eeuwse aan gelegenheid. De verarming van de gemeente. Degenen die het aandurven om die eer ste zondag met hun waren te gaan staan riskeren een boe te. "Maar het zal zo'n vaart wel niet lopen. We gaan ge woon open, niet stiekem, niet openlijk. Je kunt wel weer netjes gaan wachten totdat alle vergunningen binnen zijn, maar dan ben je volgend jaar nog bezig. Terwijl de ge meente best blij is met ons. We trekken per slot van reke ning elke week duizenden r Beverwijk". en andere handelaren die ho pen tussen de rommel iets waardevols te vinden. De kans daarop is uiterst klein. Geen mens is achterlijk als het gaat om het bepalen van de waarde die 'curiosa' heeft. Maar je moet geluk hebben. Het publiek stroomt massaal toe vanaf een uur of negen. Een tijdstip waarop menige vroege opstaander al achter de bar van de veiling rond hangt. Wie er ook komen, dat zijn re chercheurs, op zoek naar he- Trekker De markt is voorts een trekker voor mensen a la de 87-jarige Amsterdammer. Mensen die met hun vrije (zater)dag geen raad weten. Mensen die op fleuren omdat ze lekker kun nen handelen. En gehandeld wordt er. Een uitgebreide rondgang op de markt leert dat er niets te verzinnen is dat hier niet ligt. Geen won der dat velen - en vooral gast arbeiders - hun hele huisraad van de Zwarte Markt betrek particulieren, 30 procent han delaren. "En waarom niet? De één houdt postduiven, de ander staat hier met een kraampje. De man die zijn postduif met een dikke winst verkoopt is toch net zo goed commercieel bezig?". De resultaten zijn niet even po sitief voor alle standhouders, die met elkaar honderden tonnen huisvuil verkopen. Van Kampen zegt dat er geen peil op te trekken is "Som migen kunnen er van eten, van de adel had in de vorige eeuw tot gevolg dat volge stouwde kelders en zolders van statige huizen werden leeggehaald door opkopers. De Portobello Road in LOfl den, Engelands meest beken de vlooienmarkt, is daar van daag de dag nog het resultaat van. In Nederland kennen we natuurlek al jarenlang het Waterlooplein, sinds een paar jaar verplaatst naar elders vanwege de bouw van de me tro Alleen: het aantal rommel markten is schrikbarend toe genomen. Bleef dat aantal ja renlang beperkt tot de paar grote (Londen, Amsterdam, Antwerpen), in West-Europa worden momenteel weke lijks ruim 300 rommelmark ten gehouden. De vlooien markten breiden zich als een epidemie uit. Daar komt de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, die het opneemt voor de échte marktkooplieden, ook ach ter. De Vereniging is een soort kruistocht begonnen te gen de particulieren, die win keltje willen spelen én tegen de handige jongens die dat mogeluk maken. Voorzitter J Willemsen: "Want hoe gaat dat bij zo'n rommel markt? Een handige particu lier huurt een zaal of een stuk grond en gaat dan op eigen houtje een rommelmarkt houden. Verstand van zaken hoeft hij niet te hebben - al leen maar wat organisatieta lent. Terwijl de echte hande laren en marktkooplieden minstens twee jaar moeten leren voordat ze achter een kraam mogen staan, kunnen die particulieren zómaar aan de gang. Je krijgt een heel nieuw distributiesysteem, ook dat Want denk maar niet dat die lieden belasting beta len. Ze staan niet eens ergens ingeschreven". Voorwaarden Willemsen somt op aan welke voorwaarden de et hte markt koopman moet voldoen: hij moet een gerichte opleiding hebben, hij moet zélf achter zyn kraam staan, hij moet de papieren van de Kamer van Koophandel hebben en inge schreven Staan bij bat Cen traal Registratiekantoor. El ke marktdag betaalt hij tien tallen guldens staangeld. De geregistreerde tweedehands- handelaren betalen 18 pro cent btw over hun omzet. De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel is niet van plan om hel erbij te laten zitten Ze heeft bij rommel markten in Arnhem. Dor drecht. Rotterdam en Gro ningen al blokkades georga niseerd We zetten de hele boel 's morgens om zes uur af met zestig tot honderd vrachtwagens Echt. dan komt er geen kip meer bij. We houden er niet van. want wc zijn gezagsgetrouwe men sen Maar de situatie is volko men scheefgetrokken Je moet wel iets doen om die wildgroei tegen te houden Want u gelooft toch ook niet dal al die troep op rommel markten nog steeds van de opruiming van de zolder af komt?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17