De vrouwtjes wesp zorgt voor paniek „Luister eens een boek" of „Lees eens een cassette" mogelijk Behandeling voor bedreigde groep ZATERDAG 5 JUNI 1982 Er zijn in Nederland honderden mannen en vrouwen, die een panische angst hebben voor de steek van een wesp, bij of hommel. Zolang deze insekten in de lucht zijn, durven zij nauwelijks naar buiten of zij kleden zich - ook hartje zomer - op winterse wijze. De 41-jarige internist dr. J. C. van der Zwan, hoofd van de afdeling intensive care van het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort, kent zelfs een vrouw die haar tuin heeft laten afzetten met muggengaas om deze beesten toch maar vooral van haar lichaam te kunnen houden. Deze mensen behoren tot de zogenaamde bedreigde groep die supersnel reageert op een steek van een van deze insekten. Zo snel, dat er soms geen tijd meer is om zich naar een ziekenhuis te begeven voor een behandeling. Worden ze niet onmiddellijk geholpen, dan verkeert hun leven in direct gevaar. Steeds meer mensen die tot deze groep behoren, dragen daarom altijd het medicijn adrenaline bij zich om zichzelf in noodgevallen in veiligheid te brengen. door Guillaume Spiering Dr. J.C. van der Zwan: "Bij sommige mensen komt de reactie zo snel, dat alle hulp te laat is" Het is vrij algemeen bekend dat mannetjesbijen, -wespen en -hommels geen angel hebben en derhalve niet kunnen ste ken. Vrouwtjeshommels ste ken bijna niet, eigenlijk al leen als de mens het ze onno dig lastig maakt. Vrouwtjes- bijen zijn ook niet bepaald driftige steeksters. Zij zijn louter bloemgericht en gaan alleen tot de aanval over als de mens daartoe (per ongeluk of expres) aanleiding geeft. De grote boosdoeners zijn de vrouwtjeswespen, die behal ve bloemgericht, ook dol zijn op zoetigheid en zich dus veelal in de buurt van men sen ophouden. De mens is daarvan niet gediend, jaagt de wesp weg en het zeer agressieve insekt steekt van zich af. Overigens, mensen die overgevoelig zijn voor de steek van een wesp hoeven dat niet ook te zijn voor die van een bij en andersom. Uitzuigen De eerste steek van een wesp, bij of hommel heeft voor nie mand gevolgen. Binnen een uur is de pijn van de steek ge leden. Het menselijk lichaam kan de minuscule hoeveel heid gif van zo'n eerste steek heel best aan. Maar door die eerste steek worden in het li chaam antistoffen opge bouwd. Bij een tweede of vol gende steek vormen deze an tistoffen een verbinding met het gif. Na enige uren wordt de huid rond de plaats van de steek rood en deze zwelt. Op die momenten kunnen huis-, tuin- en keukenmiddel tjes goede diensten bewijzen. De plaats van de steek moet worden uitgezogen en de zwelling kan worden bestre den door de inname van een aspirientje en door deze te bedekken met koude com- pressen. Het gif wordt afge broken door de antistoffen en afgevoerd via de lever. Het kan ook zijn dat de weer stand in het lichaam zijn doel voorbijschiet en het gif zich verbindt met verkeerde an tistoffen. „In dat geval treedt binnen een aantal seconden, in elk geval binnen een uur na de steek, een aantal ver schijnselen op. Bij een derge lijke verbinding komen uit de cellen stoffen vrij, die zor gen voor die verschijnselen. Het lichaam kan in zijn ge heel worden bedekt met rode vlekken of kwabbels. Die gaan vanzelf over; men is er hoogstens een beetje beroerd Toen ook is hij begonnen met het onderzoek naar en het ex periment met de bestriding van het gevaar van een steek van een wesp of een bij. De wespen die hij nodig heeft, vangt dr Van der Zwan zelf Hij wordt nog wel eens opge beld met de mededeling, dat iemand een wespennest in de tuin heeft Dr. Van der Zwan is er dan als de kippen bij om dat nest weg te halen en naar het ziekenhuis te brengen. De narigheid met wespen is alleen dat ze slechts vier vijf dagen houdbaar zijn Behandeling Veel erger is het, i zwelling ontstaat op een an dere plaats dan waar men is gestoken, vrijwel altijd is dat het gelaat. Er kan dan een astma-aanval ontstaan, die tot verstikking leidt of de bloeddruk daalt dusdanig, dat men in een shock-toe stand geraakt. Het is dan echt een kwestie van; hoe snel ben je erbij om medicijnen toe te dienen, die de bloedvaten vernauwen of om iemand aan het infuus te leggen. Vooral die snelle daling van de bloeddruk heeft nog wel eens de dood tot gevolg". Sterfgevallen Het aantal doden als gevolg van een steek van een wesp of een bij is niet precies bekend. Dr. Van der Zwan schat het aantal op één a drie per jaar. „Er worden 's zomers nog wel eens mensen dood in hun tuin of op ebn andere plaats gevonden. Als doodsoorzaak wordt dan vaak een hartaan val opgegeven. Maar dat hoeft niet zo te zijn. Het kan ook een steek van een wesp of een bij zijn geweest. Bij sommige mensen komt de reactie zo snel, dat alle hulp te laat is" Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag zou het tussen 1969 en 1978 om maximaal tien mensen zijn gegaan. Veel deskundigen vinden dat cij fer te laag. Via toevallige me dedelingen zijn in het jaar 1979 alleen al in de provincie Noord-Brabant drie sterfge vallen geregistreerd. De des kundigen geloven dat de diagnose van een sterfgeval niet altijd juist wordt doorge geven aan het CBS. Sinds anderhalf jaar bestaat er een methode om zo'n explo sie als gevolg van een verbin ding van het gif met verkeer de antistoffen te Dr. Van der Zwan en twee collega's uit Groningen en Helmond hebben daarvan uitvoerige studies gemaakt. Hun bevindingen hebben zij neergelegd in een aantal arti kelen in nationale en interna tionale medische tijdschrif ten. Het komt erop neer dat de men sen die behoren tot de be dreigde groep worden inge spoten met zuiver gif van een wesp of bij. „Voor een derge lijke behandeling moeten de ze mensen wel aan drie voor waarden voldoen uit een huidtest moet blijken dat de algemene reactie een gevolg is van een allergie, een labo ratoriumonderzoek moet de verkeerde antistoffen aanto nen en uit het ziekteverhaal moet blijken dat de persoon in kwestie een algemene reactie heeft gehad. Voor mensen die allergisch zijn voor de steek van een bij le vert deze behandelwijze niet zoveel problemen op. Ik ver wijs ze naar een imker, die bij hen een bij op de arm zet. Voor imkers ligt de zaak hele maal gemakkelijk, die red den zichzelf' Allergisch Anders en moeilijker ligt het voor mensen die allergisch zijn voor de steek van een wesp. „De wespen voor deze behandelwijze komen uit de Verenigde Staten. Het gif wordt gezuiverd in Zweden. Hoe dat verder precies in el kaar steekt, weet ik niet. want die firma wil er niets over loslaten. De ongeveer honderd mensen, die voor deze behandeling in aanmer king komen, krijgen van de huisarts een keer per zes we ken een injectie. In eerste in stantie wat vaker, maar de to tale hoeveelheid ingespoten gif is nooit meer dan de hoe veelheid gif die men bij twee steken naar binnen krijgt Dat komt neer op een milii gram gif per persoon per jaar en daarvoor heb ik per pa tiënt tien wespen nodig. Een milligram zuiver gif kost wel zevenhonderd gulden" Een kleine groep mensen wordt door dr. Van der Zwan onderworpen aan de zoge naamde diagnostische provo catie. „We zetten dan gewoon een wesp of een bij op de arm van de persoon in kwestie om te kijken hoe men daarop rea geert. Voor de volle honderd procent preventief werken gaat niet. De antistofTen hoe ven niet tot een algemene reactie te leiden en de samen hang tussen de antistof en het ziekteverhaal kan ontbre ken. In die gevalln gaat het om de ernst van de reactie Voor deze diagnostische provo catie heeft dr. Van der Zwan een groot aantal bijen en wes pen nodig. Over bijen kan hij overigens naar behoefte be schikken; sinds 1970 is hij een verwoed amateur-imker „Ik ben volkomen immuun ge worden voor die steken lm kers hebben dat ook Hoe dat kan is nog niet precies be kend Het is een nieuw ter rein voor onderzoek en stu die. Ik denk, dat het verband houdt met de verhouding tussen de diverse afvalstof fen in het lichaam" Het doel waarnaar dr Van der Zwan streeft is tweeledig „In de eerste plaats moeten de mensen weten dat een derge lijke behandeling op vier plaatsen m Nederland (Amersfoort. Helmond, Gro ningen en Utrecht) kan wor den ondergaan In de tweede plaats wil ik die mensen hel pen. die doodsbenauwd zijn voor wespen en bijen. Deze behandeling is een goed al ternatief voor het niet vrij kunnen leven in de tijd, dat deze insekten in de lucht zyn. Uiteindelijk gaat het er na tuurlijk om het aantal doden als gevolg van een steek van, een wesp of een bij te reduce ren tot nul, in elk geval nage noeg tot nul" „Luister eens een boek" of „Lees eens een cas sette" zijn de nieuwste slogans in de 750 boek handels en platenzaken waar - sinds een week - een tiental leescasset- tes verkrijgbaar is. Het gaat, zegt de uitvoeren de troika EMI-Records- Sijthoff Uitgeversmaat schappij en redactie- produktiebureau Unie pers, om niet méér dan een proefproject. Men houdt - handel is han del - evenwel zo sterk rekening met gunstige resultaten dat voor dit najaar al een nieuwe se rie van 15 geprogram meerd is. Reden voor dat optimisme is het succes dat nu al enkele ja ren met de leescassette wordt behaald in voornamelijk de Verenigde Staten, Engeland en Australië. Voorlopig geldt dus nog de experimentele fa se die aandacht vraagt voor tien allemansklassieken, be werkt voor luisteraar én le zer. opdat ze kunnen zorgen voor aangenaam, zelfs span ningsvol. verpozen in bed, bad. file. tuin. op het strand of - zomaar - in een kamer waar men een beetje muziek- moede is geraakt. Productie-redactiebureau Uniepers liet Henk van Ulsen een aantal collega's benade ren, die het oude handwerk van voorlezen zouden moe ten opnemen. Van Ulsen re gisseerde ook. met als resul taat een eerste aanbod dat de volgende namen kent. - Jane Eyre van Charlotte Bronte - verteld door Ellen Vogel; - De hond van Baskervilles van Sir Arthur Conan Doyle - verteld door Willem Nij- holt; - De dag van de jakhals van Frederick Forsyth - verteld door Bram v.d. Vlugt; - Geheim dossier Odessa van Frederick Forsyth - verteld door Henk van Ulsen; - Heerlijke nieuwe wereld van Aldous Huxley - verteld door Jules Royaards; - Lady Chatterleys minnaar van D. H. Lawrence - verteld door Ina van Faassen; - Griezelverhalen van Edgar Allen Poe - verteld door Ton Lutz; - Schateiland van Robert Louis Stevenson - verteld door Edmond Classen; - De Tijdmachine van H. G. Wells - verteld door Lou Landré; - Het portret van Dorian Gray van Oscar Wilde - verteld door Henk van Ulsen. Twistpunt Met het verschijnen van deze leescassettes (twee in een „boekomslagje" met een ge middelde duur van twee en een half uur) is een oud dis cussiestuk uit de la gehaald. Is het - zo wordt luid en 'dui delijk gevraagd - wel oirbaar boeken in te korten? Is een boek er niet in de eerste plaats om gelezen te worden? Doet men Het Boek geen schade? Het is een discussie die zo oud is als - bijvoorbeeld - de film. Af en toe, als men een sterk boek ook nog mooi vindt, wordt er even gefulmineerd tegen de scenarioschrijvers De lezers luisteraars v.l.n.r. Bram van der Vlugt, Ina van Faassen, Henk van Ulsen, Ellen Vogel, Willem Nijholt, Jules Rooyaards en Lou Landré. (Foto ;pdi die - op weg naar een film - maar schrappen en toevoe gen. Af en toe zeg ik, want de film is naast het boek al zo lang als zelfstandig medium erkend, dat het discussiestuk vergeeld is. Marinus (H.) van Raalte - in zijn jonge jaren de vormgever van het (toen) omstreden blad Ta boe, sindsdien producer met zaken als de Boekenweek en de Platentiendaagse in zijn pakket en nu directeur van Uniepers - zegt met de lees cassette een nieuw en zelf standig medium op de markt te brengen. „De kernvraag is of net oor spronkelijke boek zo goed is dat het de aanleiding kan zijn voor heel andere vormen, film en cassette bijvoorbeeld Wij brengen geen gesproken boek, wij presenteren de in terpretatie van een boek. Dat hoeft het origineel geen scha de te doen, integendeel. Zo als je bij een behoorlek lo pende film de vraag naar het boek vaak ziet stijgen, zo merk je een zelfde effect bij de cassette. Ik zou zeggen dat het eerder stimulerend dan beperkend werkt". „Het zal altijd wel een twist punt blijven, maar ik vind dat je dat open mag laten voor de consument. Een boek is in het algemeen niet geschikt om integraal te worden voor gelezen Er zit zoveel overtol ligs in dat een goede verteller met gebruikmaking van d«- mogelijkheden van zijn stem kan elimineren Dat is tijd winst, dat maakt het verhaal - op c.i orpt l< r 11ir om zijn onze bewerkingen toegespitst op de dialoog Wat blijkt nu, althans VOOT mij7 Zo'n bewerking ont steelt niet, ze voegt een extra dimensie toe aan het verhaal Toen we er met Henk van Ul sen over spraken, zei hu het schitterend te vinden om voorgelezen te worden. Hu had het toen over de eigen waarde van het vóórlezen Nederlands Van Raalte over het wel zeer Engelse aanbod ..We hebben ons voor deze eerste proefse- rie bewust bu de bewerking van de Engelse reeks gehou den Alles is opnieuw ver taald en de keuze is beperkt gebleven tot de populaire klassieken op het gebied van de love-story, de misdaadro man. science fiction en spio nage „Dat bluft niet zo Als de uit komsten aanleiding geven om door te gaan. produ. MO wc nog dit najaar een nieuwe srni- van 15 leescassettes met daann zeker v\jf Nederlandse boeken, vijf Engelse toppers en vijf titels die speciaal ge richt zun op buvoorbeeld jon geren, de biografische be langstelling, misschien ook poezie De vraag naar het Ne derlandse boek is. nu we pas bezig zun, al opvallend groot Er worden ook besprekingen met uitgevers en auteurs ge voerd Een schrijver die niet op onze manier op een band je wil. komt er ook niet op Behalve reacties van mensen, die het lezen op moeiluke plaatsen en momenten plots vergemakkehjkt zien komt er veel respons op het casset te project van de kant van ziekenhuizen, visueel ge ha n dicapten, de omroepen en het reis wezen Kennismaking met de leescas sette kost nu per titel - 27,50 ANDRE OOSTHOEK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15