Gulden Vlies: geen woningen Gemeente Leiden maakt eigen monumentenlijst Meerderheid raadsleden wil kantoorruimte Kampioenschappen typen en stenografie Leidse stadsrubriek Meeste voorkeur voor Henriëtte van Dongen VRIJDAG 4 JUNI 1982 Lelden Ritueel leidt begin bouw Archeologisch Centrum in het Doelenterrein een begin gemaakt met de bouw van het Archeologisch Centrum. Medio volgend jaar moet het gebouw kosten ruim acht miljoen klaar zijn. Aan oeroude, rituele voor schriften werd voldaan door onder de toekomstige ingang een bouwoffer te plaatsen. Het offer, een pot van aarde werk, werd in het gat ge plaatst door de rector van de Leidse universiteit, Kasse- naar. De pot was overigens samenge steld uit scherven uit de ver schillende studiegebieden. Aan dit offer werden voor werpen toegevoegd, die ken merkend zijn voor de ver schillende culturele tradities. Daarbij is onder meer een kleitablet met in spijker schrift de namen van de deel nemende studierichtingen, te weten: aardewerktechnolo gie, archeologie van Zuid-A- zië, asyriologie, egyptologie, klassieke archeologie en Pa lestijnse oudhied. Lijst van rijk is onvolledig Kassenaar laat de pot van aardewerk in het gat verdwijnen Volgens Kassenaar zal het Ar cheologisch Centrum de Leidse archeologen en pre- historici in staat stellen op ef ficiëntere wijze dan tot nu toe mogelijk was samen te werken op het gebied van on derwijs en onderzoek. Kassenaar sprak overigens ook de hoop uit dat er geen kink in de kabel komt in de vorm van een bouwstop. omdat het rijk niet voldoende geld wil geven. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een eigen monumentenlijst opstellen. De bedoeling van zo n lijst is om fraaie panden in de stad. die niet op de rijksmonu mentenlijst staan, te bescher- Volgens de gemeente kleven er aan de rijksmonumentenlijst nogal wat bezwaren. Eén van die be zwaren is dat de rijkslijst onvok ledig is. Van de bebouwing van het Rapenburg, de Herengracht, de Nieuwe Rijn, de Oude Rijn of Oude Singel zijn wel vele panden op de rijksmonumentenlijst ge plaatst. Daarentegen komen pan den in andere straten niet op nauwelijks op de rijkslijst voor Daarbij valt bijvoorbeeld te den ken aan woningen aan de 4e Bin nenvestgracht. de Groenesteeg. de Middelstegracht of de Raam- steeg. Sommige panden in deze straten bezitten meer architec tuur-historische waarde dan an dere panden in de eerstgenoem de straatwanden die wel op de rijkslijst van beschermde monu menten zijn opgenomen Een ander bezwaar is dat de rijks monumentenlijst. op enkele uit zonderingen na. zoals de begraaf plaats aan de Groenesteeg, de Scheluwbrug en de Kleine Ha- LEIDEN - Er komt geen woonruimte in 'Het Gulden Vlies'. Het monumentale pand aan de Breestraat zal defi nitief worden verbouwd tot kantoorruimte. De kans is groot dat te zijner tijd een gemeentelijke dienst in het gebouw zal worden gehuisvest. 'Het Gulden Vlies' werd enkele maanden geleden gekraakt door een woongroep die eiste dat in het tot dan toe leegstaande pand woonruimte voor een woon groep zou komen. De gemeente raad besloot daarop dat de moge lijkheid van wonen in het ge bouw onderzocht moest worden. Intussen verliet de woongroep het pand. Uit berekeningen die architect Van Beek voor de ge meente heeft gemaakt is inmid dels gebleken dat het creëren van zelfstandige woonruimte in 'het Gulden Vlies' een dure zaak wordt. In een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en volks huisvesting werd gisteravond besloten dat wonen in 'Het Gul den Vlies' geen haalbare kaart is. Een meerderheid van de raadsle den in de commissie geeft er de voorkeur aan in het gebouw kan toorruimte te maken. Alleen PPR en PSP verklaarden zich daar tegen. Vorige week raakte de gemoede ren in de discussie over de toe komstige bestemming van 'Het Gulden Vlies' nogal verhit. Wet houder Waal maakte zich toen boos over de suggestie dat het college van B en W niet serieus zou hebben onderzocht of wonen in het monumentale pand moge lijk is. Gisteravond wekte het PSP-raadslid Ponsen opnieuw de wrevel van de wethouder op door te verklaren dat B en W niet hard genoeg aan een mogelijke woonbestemming van het pand hebben gewerkt. Wethouder Tesselaar verklaarde dat, gezien alle emoties rond de ze kwestie, te verwachten viel dat een dergelijk verwijt het col lege ten deel zou vallen wanneer uit het onderzoek zou blijken dat een woonbestemming onmoge lijk is. De wethouder en een ambtenaar verklaarden dat we kenlang aan een mogelijke woonbestemming voor 'Het Gul den Vlies' is gewerkt en dat de zaak van alle kanten is bekeken. Het PPR-raadslid Van Oosten zei er niet aan te twijfelen dat het college van B en W het onder zoek loyaal heeft uitgevoerd. Van Oosten blijft echter van me ning dat een andere visie op de woonmogelijkheden van het mo numentale pand mogelijk is. Het raadslid hecht zeer aan het plan dat architect Hoogenberk, in op dracht van de PPR en de kra kers, heeft gemaakt. Volgens dit plan zouden in het pand elf wooneenheden met gemeen schappelijke voorzieningen kun nen komen tegen een betaalbare huur. Na nog een nieuwe reken som kwam Tesselaar tot de con clusie dat ook volgens het plan Hoogenberk de huren te hoog (circa 700 gulden per maand) zouden worden. De knoop (wonen of kantoren) moest gisteravond worden door gehakt omdat de aannemer al weken bezig is met de restauratie van het gebouw en nu wil weten waar hij aan toe is. Een meerder heid van de raadsleden ging daarom schoorvoetend akkoord met een kantoorbestemming voor het pand. Die kantoorruim te wordt overigens ook zo duur dat het pand waarschijnlijk niet te verhuren is. De kans is daarom groot dat, na restauratie, een ge meentelijke dienst in het pand zal worden gehuisvest. venbrug. uitsluitend bouwwer ken bevat binnen de singels en van voor 1850 Bedacht moet worden, volgens de gemeente, dat ook buiten de singels panden voorkomen van voor 1850. Hier bij onder meer enkele panden aan de Witte Rozenstraat (onder andere het voormalige woonhuis van Albert Einstein), de Schel penkade. de Herenstraat, de Ho ge Rijndijk en de Lage Rijndijk Tenslotte is de jongere bouwkunst van na 1850 in Leiden bijna ge heel buiten beschouwing gela ten. Ook dit acht de gemeente een belangrijk gemis omdat er fraaie voorbeelden zijn van jon gere bouwkunst. Voorbeelden daarvan zijn een niet gering aan tal panden aan de Plantage, het Plantsoen, de Zoeterwoudse Sin gel en de Witte Singel. Redmiddel Het opstellen van een gemeentelij ke monumentenlijst is tenslotte van belang als redmiddel voor panden die niet op de rijkslijst voorkomen en die onverhoopt met sloop worden bedreigd. Mo menteel kan een sloopvergun ning niet worden geweigerd in dien de sloop wordt gevolgd door de bouw van een pand dat voldoet aan redelijke eisen van welstand. Voor het opstellen van een monu mentenlijst is het nodig dat de gemeente binnenkort een monu mentenverordening vaststelt. Een commissie zal zich daarna gaan bezighouden met het op stellen van de gemeentelijke mo numentenlijst. Hiervoor zal een inventarisatie worden gemaakt van de bebouwing in de gehele stad, met uitzondering van de na oorlogse wijken Op basis van die inventarisatie zul len daarvoor in aanmerking ko mende. niet op de rijksmonu mentenlijst opgenomen panden, op de nieuwe gemeentelijke lyst worden geplaatst In overleg met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de monumenten- raad kan daarna worden bezien welke panden in aanmerking ko men voor plaatsing op de rijks monumentenlijst, waarna zij moeten worden afgevoerd van de gemeentelijke lijst De reste rende monumenten blijven dan beschermd via de gemeentelijke monumentenlijst. Prostituee of geen prostituee? LEIDEN - Een schaars ge kleed meisje was gisteravond in de Vrouwenkerkkoor- straat aanleiding tot een kor te vechtpartij Hel 17 jarige meisje had zich op deze war me zomeravond achter het open raam van haar woning geposteerd. Zes jongens die rond kwart voor tien voorbij liepen, meenden met een prostituee van doen te heb ben en begonnen reeds on derhandelingen over de prijs. Het meisje was daar aller minst van gediend en nog minder haar vriend, die het zestal achterna liep. waarna er over en weer wat klappen vielen. Niemand raakte ern stig gewond (Vervolg van pagina 1) u LEIDEN - Deze foto maakte de politie de afgelopen nacht kort na de inval in het illegale gokhuis m e> u bovenkamer aan de Nieuwe Beestenmarkt. De deelnemers aan het baccarat hebben nog enige attributen achter gelaten. Rechts zijn de gleuven zichtbaar waardoor de bankhouder zijn winst liet glijden. De speeltafel op deze foto werd in beslag genomen LEIDEN - In de Leidse school voor MEAO aan het Lam- menschanspark worden morgen de nationale kampioen schappen machineschrijven en stenografie gehouden. Het is de tweede maal dat deze wedstrijden, georgani seerd door de Internationale Federatie voor Stenografie en Machineschrijven. op het programma staan. Er doen 95 mensen aan mee, 65 aan het machineschrijven en 33 aan stenografie. De kampioenen slepen een wisselbeker in de wacht. Met het houden van deze kampioenschappen hebben de organisatoren de bedoeling meer bekendheid te geven aan machineschrijven en stenografie. In landen als Bel gië en Duitsland worden dit soort wedstnjden al langer gehouden. Ook zijn er op dit terrein internationale ont moetingen. De wedstrijden van zaterdag worden 's ochtends gehou den. De aanvang is om tien uur. De deeelnemers maken daarna een toeristische tocht door Leiden en komen 's middags terug in de MEAO-school, om te vernemen tot welke uitslag de jury is gekomen. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Henriëtte van Dongen (tweede op de kandidatenlijst van de PvdA) heeft bij de raads verkiezingen de meeste voor keurstemmen gekregen: 1088. Dat is bijvoorbeeld meer dan op de hele SGP/GPV/RPF-üjst is uitgebracht. Geen enkele kandidaat verwierf echter voldoende voorkeurstem men om zo rechtstreeks verko zen te zijn. De twee acties die er zijn geweest voor afzonderlijke kandidaten zijn tevergeefs geble ken. De JOVD-steun aan WD-kandi- daat Laken was kennelijk onvol doende. Laken heeft 231 stem men gekregen. CDA-er Van der Klugt. die door middel van een advertentie-campagne ook actief gesteund werd. verwierf 361 stemmen. Hij was daarmee de meest populaire CDA-er (de lijst- Loopse teef LEIDEN - Je hondje uitlaten en dan terugkomen met snij- en schaafwonden en een bloedneus. Dat overkwam een 55-jarige be woner van de Titus Brandsma- laan. Zijn hondje is een teef die bovendien loops is. Dus al spoe- dig meldde zich een reu, die op hetzelfde moment werd uitgela ten. De eigenaar van de teef was daar niet van gediend en maakte een schoppende beweging. De eigenaar van de reu wond zich daar weer zo over op. dat hij de man te lijf en er daarna vandoor ging. trekker uiteraard buiten be schouwing gelaten). Het waren vooral de vrouwen die veel voorkeur genoten en dan met name de op hun lijst hoogst geplaatste vrouwen. In volgorde van populariteit volgen hier de kandidaten met meer dan 250 stemmen: 1. Van Dongen (PvdA) 1088 stemmen 2. Fase (WD) 812 stemmen 3. Van der Ham (D'66) 621 stemmen 4. Van Beek (CPN) 494 stemmen 5. Middendorp (PSP) 456 stemmen 6. Zonnevyl- le (WD) 432 stemmen 7. Fallaux (PvdA) 362 stemmen 8. Van der Klugt (CDA) 361 stemmen 9. Waal (PvdA) 313 stemmen 10. Van Zijp (CDA) 305 stemmen 11. Schoutc (WD) 293 stemmen 12. Jansen (WD) 277 stemmen 13 Van der Molen (PvdA) 258 stem men en 14. Korevaart (PPR) 254 stemmen. Restzetels Er waren bij deze verkiezingen liefst vijf restzetels te verdelen. De eerste werd toegewezen aan de PvdA. de tweede aan de PSP. de derde aan het CDA, de vierde aan de WD en de vijfde op nieuw aan de PvdA. De reforma torische combinatie SGP/GPV/ RPF kwam 87 stemmen tekort om op deze laatste restzetel be slag te kunnen leggen. In de krant van gisteren werd ge meld dat Anneke Boot (PvdA) als raadslid verkozen is. Dat is onjuist. Het dertiende raadslid voor de PvdA is Corrie Snelders Anneke Boot is eerste kandidaat bij een eventuele tussentijdse opvolging. Sterrenslag Het 'superstars-circus' van de AVRO streek gisteren op Lei den neer. De halve stad was in rep en roer om de heren Van der Duim (schaatsen). Van den Berg (surfen). Ver meulen (autoracen). Stam- snijder (wielrennen). Litjens (hockey). Van Breukelen (voetbal). Tahamata (voetbal) en Schoenaker (voetbal) een dagje met elkaar te laten dol len. De gemeentereinigingsdienst, een duikersploeg van de Leidse brandweer, atleten van av. Holland, politie en de 'takelploeg' van Van den Ameele, om maar eens wat te noemen, waren in de weer om de opnames voor 'Super- stars '82' te laten lukken. De ze jaarlijkse grap van de AVRO, die tienduizenden guldens kost. wordt in het na jaar op het scherm gebracht. Simon Tahamata met dank aan de door gemeentewerken geplaatste strobalen De acht supersterren namen gisterochtend eerst een verfrissende duik in het wa ter van zwembad 'De Vliet Terwijl daar het onderdeel zwemmen werd afgewerkt, troffen politie- en gemeente ambtenaren op de Boisotka de. de Vreewijkbrug. Witte Singel en de Koepoortsbrug de voorbereidingen voor het derde onderdeel wielrennen Met dranghekken werd het par cours voor de Leidse burgers afgesloten en 'gestrande au to s werden door sleepbedrijf Van den Ameele weggeta keld. In de gevaarlijke boch ten werden strobalen gedo- peneerd. die luttele uren later Simon Tahamata voor een 'doodsmak' zouden behoe den. Na het 'zwemuurtje' kregen de vaderlandse toppers een in drukwekkende 'sportlunch voorgeschoteld in het Ita liaanse restaurant 'Chez Gianni' op de hoek van de Doezastraat en de Boisotka- de. Het 'voetvolk', de assis tenten van de supersterren, moesten genoegen nemen met een eenvoudige lunch by de overbuurman van Gianni, café-baas Aniba. 'Super-assistent' Jan Duives- teyn, directeur van de ge meentelijke sport- en recrea tie-afdeling, beende met ge mengde gevoelens tussen Chez Gianni en Aniba op en neer 'Duif. gehuld in trai ningspak met het opschrift 'superstars', vond het circus- gebeuren wel amusant maar tegelijkertijd vroeg hij zich af "of al die peperdure flauwe kul wel past in een tijd dat er aan alle kanten wordt bezui nifld De gemeente wil dan ook geen gulden, hooguit een paar cen ten. op de 'sterrenslag' toe leggen Nagenoeg alle kos ten. vooral het arbeidsloon van het gemeente personeel, worden bij de AVRO in reke ning gebracht Maar al is de AVRO niet bepaald zijn favo riete omroep ("Gelukkig hoef ik hier niet rond te lopen in een trainingsjack met AVRO er op") toch zal Duivestcyn regisseur Henny Budie niet het vel over de oren trekken De huur van het zwembad en de atletiekbaan in de Leidse Hout, waar vandaag deel twee van 'Superstars '82' werd afgedraaid, wordt Bu die geschonken Het Leidse publiek vond al het opgeklopte gedoe rond de dollende sterren hoogst amu sant. Jongeren vergaapten zich aan de sporthelden en de meeste ouderen konden de feestelyke sfeer die rond de opnamo hing best waarde ren 'Hartstikke gezellig hiero. t is net een beetje 3 ok tober". Natuurlyk ergerde zich een aantal 'blikvcrslaafden' aan de verkeersafsluiting terwyl een enkeling, van wie dc 'hei lige koe op de takelwagen van Van den Ameele was af gevoerd. van woede bykans ontplofte De sterren merk ten van dit alles niets, peddel den vrolyk door de Witte Sin gel tijdens het tweede onder deel kanovaren en draaiden lachend hun rondjes over het hermetisch afgesloten wieler parcours. In de namiddag reisde het AVRO circus naar Noord wijk af om in 'Huis ter Duin' de balans van de eerste dag op te maken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3