D- .portage Priester bisschop Simonis in het zilver -c Voedselvergiftiging door hiaat in de vakopleiding VRIJDAG 4 JUNI 1982 Varia Ik schreef vorige week dat ik altijd aan Erik de Vries moet denken bij die asfaltribbels bij de stop lichten en dat ik ook altijd even aan Karei van het Reve moet denken als ik op straat één enkele verloren schoen zie liggen. Ik ben volgende week toch voor een weekje met vakantie, misschien kunt u dan frappante of saillan te gevallen bedenken waardoor u altijd weer een ogenblik aan ie mand denkt. Zoals bijvoorbeeld mevrouw A. Brouwer-Draaisma uit Drachten, die een heel aardig voorbeeld geeft, na eerst even te hebben uitgelegd dat zij een Frie zin is, op 6 april 1898 in Bols- ward is geboren, in 1927 trouwde en met haar man, die Officier van Gezondheid was (zij zelfwas verpleegster), toen naar Neder - landsch-Oost-Indië is vertrokken, dat tegenwoordig, om redenen die er hier niets toe doen, Indone sië heet. Ik citeer: „In Indië heb je overal in de huizen stenen vloeren en die worden elke morgen met water gedweild. Mijn huisjongen Ata' kroop op de grond als hij in de hoekjes moest zijn, maar de rechte stuk ken deed hij met zijn voeten. Daar heb ik zo vaak naar moeten kijken, en dat vond ik zo pienter, omdat het natuurlijk minder ver moeiend was, en hij werd toen ook al een dagje ouder! En als ik nu 's morgens heb gedouched, dan dweil ik ook altijd de vloer droog met mijn voet, nu eens met de linker, dan eens met de rech ter, al naar het uit komt. Dus... elke morgen denk ik aan mijn trouwe huisjongen Ata!" Het Wereld Natuur Fonds heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de gebrekkige aandacht die op de basisscholen aan natuur en mi lieu wordt geschonken, ook al om dat de onderwijzers op dit gebied slecht worden opgeleid. Zo staan er bij de nieuwe Pedagogische Akademie voor het Basisonder wijs (PABO) slechts 160 uren na tuuronderwijs tegenover bijvoor beeld 700 lesuren voor expressie- onderwijs en lichamelijke oefe ningen, of 210 lesuren mens- en maatschappij-onderwijs. Ik heb onlangs mijn Cijferlijstje (zo heette het) van mijn eindexamen aan de Eerste Gem. H.B.S met 5-j. cursus B te Amsterdam terugge vonden, met als uitslag: Ge slaagd. De 'Cijfers, krachtens het eindezamen verkregen' vind ik, ook nu nog, alleszins bevredi gend: Reken- en stelkunde en driehoeks meting: zeven. Stereometrie en beschrijvende meetkunde: acht. Mechanica: zes. Natuurkunde: zeven. Scheikunde: zeven. Plant- en dierkunde: vijf. Staathuishoudkunde: acht. Aardrijkskunde: negen. Geschiedenis: acht. Nederlandse taal en letterkunde: negen. Franse taal: acht. Engelse taal: zeven. Hoogduitse taal: acht. Verder had ik zes voor Cosmogra- phie, zeven voor Handelsweten schappen en acht voor Lichame lijke Oefening, maar dat waren de 'gemiddelden van de rapport cijfers over het laatste leerjaar'. Ik geef die volledige lijst omderwil- le van de curiositeit (hij stamt uit 1950, alle vakken heten tegen woordig geloof ik anders, of moe ten nog ontdekt worden), maar ook omdat ik die ene 'bijna vol doende' voor Plant- en dierkunde zo kenmerkend vind. Ik had een uitstekende leraar, dr. Vermeu len, maar ik had onvoldoende (of 'bijna voldoende'?) belangstel ling. Daar heb ik al jarenlang spijt van. Want van de dingen om mij heen (planten, bloemen, dieren, sterren) weet ik vrijwel niets af. Ik kan geen dahlia van een gladiool onderscheiden, ik weet Sirius niet te vinden, ik weet niet hoe een grutto er uit ziet, laat staan een vlierboom. Ik geef elke dag onze twee katten te eten, ze leven al zeven en zes jaar in goede gezondheid, daar niet van, maar in feite weet ik niet eens hoeveel Whiskas of Catty ik in hun bakje moet doen. Al die voor de hand liggende dingen, waar je dagelijks mee te maken krijgt, kan ik niet benoemen, ik kan het een niet van het ander onderscheiden, ik tyen op het ge bied van natuur en milieu een analfabeet, een onderontwikkeld Dat is absurd, en ik geneer me vaak genoeg als ik op eenvoudige vragen over die zaken geen ant woord kan geven aan mijn doch tertjes. Ik deel de ongerustheid van het Wereld Natuur Fonds dan ook ten volle, ik ben zelf inza ke de natuur ook zo stom geble ven als het achtereind van een konijn. Door Jan Westerlaken De zomer staat weer voor de deur. Dit betekent dus oppassen met vooral vlees, kip, vis, melk, ijs, rauwe groente en water. Maar hiermee niet alleen. Ook an der voedsel, dat in de zonnige maanden niet naar be-, horen wordt behandeld, kan veel ongemak teweeg brengen. Inderdaad, voedselvergiftiging, bijvoorbeeld. Zij ver oorzaakt misselijkheid, overgeven, buikkrampen, diarree en soms koorts. Heel wat mensen verwarren deze verschijnselen mei een griepje. Zit er aan het eten een afwijkende geur of smaak, dan moet dit in principe altijd als gevaarlijk voor de volksgezond heid worden beschouwd. De salmonella-bacterie be zorgt de mens al deze ellende. Voorkomen is daarom beter dan genezen. Wat moet u onder meer doen om voedselvergiftiging te voorko- Hygiéne, koelen en verhitten (tot boven de tachtig gra den) maakt de salmonella minder actief of doodt ze. Schone handen zijn heel belangrijk. Theedoeken, handdoeken en vaatdoekjes moeten geregeld worden vervangen. Plaatsen waar eten wordt bewaard (koel kast) moeten zeker één keer in de week worden uitge- sopt. Materiaal dat met voedsel in aanraking komt met heet water wassen. Vliegen moet men proberen buiten te houden. Etensrestjes eerst laten afkoelen en niet langer dan twee tot drie dagen bewaren. Rauw gehakt proeven is gevaarlijk. Diepgevroren produk- ten altijd in de koelkast laten ontdooien, behalve groente. Dooiwater van diepvriesvlees nooit met een vaatdoekje opnemen, maar met keukenpapier. Let u thuis op deze dingen dan hoeft u zich geen al te grote y.oreen te maken. Simone Bouwer-Hertzberger is microbiologe bij de Keuringsdienst van Waren in Haarlem. Vorige maand promoveerde zij tot doctor in de diergeneeskunde. In haar proefschrift haalt zij fel uit naar de horeca. De opleiding zou een hiaat vertonen. De gevolgen: voed selvergiftiging. Haar beschuldiging' is hard aangekomen bij de Stich ting Vakopleiding Horeca. Daar is men zich van geen kwaad bewust. De kersverse doctor in de diergeneeskunde legt uit hoe zij tot de conclusie is gekomen dat er een tekortko ming in de horeca-opleiding is, waar het mankement precies zit en wat er aan gedaan zou moeten worden. Mevrouw G.E. Douwes, voedingsdeskundige van de SVH toont aan dat juist aan de hygiéne de grootste aandacht in de opleiding wordt besteed. Onsmakelijk. Een ober die een bord soep serveert terwijl z'n duim er half in hangt. Zeg maar gerust dat het vies is. Bedient die man je in sjofele kleren en heeft 'ie bovendien smoezelige handen met don kere randjes onder de nagels, dan is je trek in een lekkere hap gauw over. Daarom staat hygiëne heel hoog in het vaandel van de horeca. Nee, niet alleen in de keuken, maar ook de man die het eten rond brengt moet er verzorgd uitzien. Een kwart van de opleiding van het horeca-personeel handelt over orde en netheid. De Stichting Vakopleiding Horeca is zich daarom een hoedje ge schrokken. Geschrokken van die opmerking in dat proefschrift van de Haarlemse microbiologe Simone Bouwer. Er moet, zo schrijft de kersverse doctor in de diergeneeskunde, meer aan dacht worden besteed aan het veilig behandelen en bereiden van maaltijden. Omdat er onvoldoende kennis op dit gebied is, krijgen schadelijke bacteriën de kans zich razendsnel te ver menigvuldigen. En dit komt alleen, omdat het eten wordt 'mis handeld'. Gevolg: voedselvergiftiging en doodzieke mensen. Conclusie, na vier jaar onderzoek, van Simone Bouwer, die hoofd van het laboratorium is bij de Keuringsdienst van Waren: er is een hiaat in de horeca-opleiding. Met die hygiëne wordt minder zorgvuldig omgesprongen, beweert de microbiologe, als het écht spannend wordt in de keuken van een restaurant. Een voorbeeld? Als er vijftig man tegelijk bin nenstappen die willen eten. Dan is er sprake van spitsuur. Simone: "Ook dan moet er naar behoren worden gewerkt. Dat is een kwestie van discipline. Natuurlijk, er wordt best aandacht besteed aan hygiëne in de horeca-opleiding. Maar dit alles wordt vergeten zodra het druk wordt. Ik kijk altijd maar naar een pi loot. Constant moet 'ie de wijzertjes in de gaten houden of alles goed gaat. Loopt er wat fout of valt er een motor uit, dan mag hij niet in paniek raken. Nou, zo moet het eigenlijk ook in een keu ken marcheren." Onzin, is de reactie van de hore ca. "Juist in de keuken van een groot restaurant moet de organisatie perfect zijn. Is die niet in orde, dan zullen eters zo'n zaak niet zo gauw weer aandoen. En wat denk je van anti-reclame? Zulke mensen gaan daarover praten. Nou, ik geef je op een briefje dat een dergelijk bedrijf er de nade len van zal ondervinden", be weert mevrouw Douwes. Kan mevrouw Bouwer nu con creet aangeven wat er in die horeca-opleiding aan schort en waar met name meer aan dacht aan moet worden ge schonken? De cursisten duidelijk voor ogen houden wat er kan ge beuren als eten wordt 'mis handeld'. Praktische voor beelden met vooral een af schrikkend effect. "En dan natuurlijk wijzen op de ziekte die je ervan kunt krijgen. Steeds weer moet de horeca- mensen op het hart worden gedrukt dat hygiëne, juist in hun vak, van groot belang Hoe ernstig is voedselvergifti ging? Kun je er, in het ergste geval, aan doodgaan? "Ach, als je gezond bent zal je er zeker niet aan doodgaan. Wel gevaar lopen baby's en oude mensen. Die kunnen er aan sterven", zegt Simone Bouwer. Geen hiaat Met klem spreekt mevrouw (Foto Dirk Ketting) Douwes tegen dat er in de op leiding té weinig aandacht zou worden besteed aan hy giëne. Als een rode draad loopt zij door het hele lespro gramma. Stof die is geschre ven door keurmeesters en do centen in de hygiëeneleer. "Ik denk daarom, dat er niets is overgeslagen dat belang rijk kan zijn", meent zij. "Bo vendien is hygiëene een on derdeel van het praktisch ex amen. Examinatoren kijken de kandidaten elk moment op de vingers. Of het nu in de keuken is of als het eten wordt rondgebracht. Dan is er toch ook sprake van top- spanning? Er moet wel een maaltijd van vijf of zes gan gen voor 24 mensen naar be horen worden bereid en op gediend." Laat de voedingsdeskundige in de opleiding ook zien hoe het niet moet? Op dit punt verschillen me vrouw Douwes en de bacte- riologe van mening. "Je moet de nadruk leggen op hoe het wél moet. Wanneer je almaar stelt zo moet het niet, dan doet dat zo negatief aan. Wek je de indruk te verwachten dat er altijd negatief zal wor den gewerkt. De situatie be nader ik altijd positief. Af en toe een slecht voorbeeld er tussendoor kan geen kwaad. Maar dit mag absoluut niet gaan overheersen. Dan ben je, in mijn ogen althans, ver keerd bezig." Voorlichting Er wordt nu steeds gepraat over de horeca. Maar ook thuis weten de i welijks hoe ze, vooral in de zomermaanden. voedsel moeten behandelen. Hoe breng je hen van de gevaren, voedselvergiftiging dus, op de hoogte? Simone Bouwer geeft het toe: "We roepen al jaren dat er op dit gebeid hoognodig wat moet gebeuren. Het gekke is, dat het niet gebeurt. Zo nu en dan, tegen de zomer, wordt er eens een poging gedaan. Daar blijft het bij. We verge ten dat we centraal verwar men. Dus in de wintermaan den kun je net zo goed voed selvergiftiging oplopen. Tja, hoe kun je de mensen daarop wijzen? Wellicht door een spotje op de televisie. Effec tiever vind ik dat je kinderen van jongsaf moet wijzen op de gevaren. Vóór het aan tafel gaan handen wassen, nó ge bruik van het toilet handen wassen. Daar schort het nog al eens aan heb ik de indruk Vuile handen zitten vol met bacteriën." Terug naar de horeca. Leerlin gen die een opleiding volgen om hierin hun boterham te verdienen, moeten praktijk ervaring opdoen in restau rants. Hoe weet de Stichting Vakopleiding dat het in zo'n bedrijf naar behoren gaat? "Die restaurants", legt me vrouw Douwes uit, "krijgen van ons (SHV) erkenning. Wij hebben twintig consulenten in heel Nederland die deze zaken controleren. Daarnaast praten zij ook met de cursis ten of het allemaal naar beho ren gaat. Blijkt dat een zaak na verloop van tijd niet fris is, dan trekken we die erken ning in. Dient zich een sme rig bedrijf aan. dan hoeft dit niet te rekenen op erkenning Broodj es winkel Simone Bouwer zet zich vooral af tegen het feit dat iedereen, zonder enige vakkennis, een broodjeswinkeltje kan begin nen. Een middenstandsdiplo ma is voldoende. "Vaak heeft de eigenaar geen kaas gege ten wat hij nu precies wel en niet met bederfelijke produk- ten moet doen. Daaraan zou hoognodig eens wat moeten worden gedaan." Hier heft mevrouw Douwes de vinger op "Heeft niks met onze opleiding te maken, maar alles met de wetgeving. Wij kunnen pas wat doen als de wet wordt aangepast. Eer der niet. Ik geef het toe: in een broodjeszaak moet héél hygiënisch worden gewerkt. Elk broodje en elk stuk vlees wordt in de handen geno men. Ja, ik vind ook dat deze situatie heel snel moet veran deren." Waar loop je nu de meeste kans op voedselvergiftiging"7 Voorzichtig manoeuvreert de bactenologe nu met haar woordkeus. "Men wan trouwt, om een voorbeeld te noemen, de chinees. Maar dat is niet terecht. Ook eten uit de muur heeft zijn bedenkin gen. 't Is moeilijk te zeggen waar nu precies te ernstige bronnen liggen Was het maar waar. We hebben geen goed overzicht. Zeker, we kennen links en rechts wat zwakke plekken. Maar wat wij niet controleren zijn de pnvé-huishoudens. Juist daar kan het eveneens goed fout lopen. Hoe vaak? Is moeilijk te zeggen Jaarlijks zijn er ongeveer een half mil joen gevallen van voedselver giftiging. Eén keer in de der tig jaar loop je de kans om dit te krijgen. Het valt dus best Mevrouw Douwes hierover: "Ik denk dat thuis meer voedselvergiftiging voor komt dan in restaurants of andere gelegenheden. Als een huisvrouw twijfelt of dat restje worst nog goed is, kan ik alleen maar zeggen: niet opeten, maar weggooien. Het is levensgevaarlijk." Meldingspunten Mevrouw Bouwer pleit voor het instellen van regionale meldingspunten. Punten die dag en nacht, ook in het weekeinde, bereikbaar moe ten zijn. Doet zich een geval van voedselvergiftiging voor, dan kan men direct in actie komen. Met behulp van de microscoop kan een diagnose worden gesteld. Bovendien vindt zij hi t wenselijk dat de Vleeskeuring:-diensten m de Keuringsdiensten van Waren fusioneren. Om te komen tot één warencotroledienst. Het buitenland en voedselver giftiging zijn een hoofdstuk apart. Vooral in zuidelijke landen is het extra oppassen geblazen. De eerste dagen lo pen de vakantiegangers vaak af en aan naar het toilet (le ven de olijfolie de schuld. Dat is een fabeltje. Die olie ver oorzaakt géén diarree Hoog uit bij galpatiènten. Het is de hygiene die ons parten speelt. Simpel gezegd: we zit ten de poep van een ander op te eten. En daar word je nu eenmaal ziek van. Op zondag 13 juni herdenkt bis schop Simonis van Rotterdam, dat zijn ambtsvoorganger, mgr. Jansen, hem 25 jaar geleden in Rotterdam tot priester wijdde. Het jubileum wordt gevierd met een dienst om 12 uur in de kathe drale kerk aan de Mathenesser- laan, waarbij vertegenwoordi gers van de 205 parochies in het bisdom aanwezig zullen zijn, en een receptie in De Doelen van 3 tot 5 uur. Bisschop Simonis zal geld dat hem ter gelegenheid van dit jubileum wordt gegeven, be stemmen voor 'een waardige res tauratie van het nationale heilig dom in Brielle en voor individue le noden van bisschoppen in de Derde Wereld'. Basisbeweging De afgevaardigden van de Basis beweging van kritische groepen en gemeenten in de Raad van Kerken in Nederland willen het waarnemerschap bij de raad nog ten minste twee jaar voortzetten. De landelijke raad van de Basis beweging moet zich hierover echter nog uitspreken. Voorzitter Jan Ernst van de Basis beweging, die morgen in deze functie afscheid neemt, meent, dat de afgevaardigden vooral in de werkgroepen en secties van de raad goed kunnen functione ren. Het waarnemerschap voor één jaar blijkt onvoldoende om de Basisbeweging duidelijk te maken, of zij een volwaardig lid maatschap van de Raad van Ker ken al of niet moet aanvaarden. Volgens Ernst werd met het besluit om waarnemer bij de raad te worden de gespannen verhou ding van de Basisbeweging tot de kerken gekanaliseerd, "al zijn er binnen de groepen nog altijd zeer gevoelige plekken ten aan zien van de kerken op grond van wat mensen daar in het verleden hebben meegemaakt". Van de 55 groepen die de Basisbe weging vormen zijn de meeste ontstaan uit een zich kritisch af zetten tegen de kerken, omdat daar beslissingen op hoog niveau worden genomen zonder dat 'de basis' er iets van afweet. Overi gens verschillen in de raad van de Basisbeweging de standpun ten ten aanzien van de kerken nogal eens. In een gesprek met het ANP deel de Jan Ernst broer van de Bre dase bisschop - mee, dat de Ba sisbeweging binnenkort eer diedag houdt met de Nederland se afdeling van de beweging 'Christenen voor het socialisme'. "Dat geeft uitdrukking aan geza menlijke belangen", verklaarde hij. "Je hoeft niet dezelfde pro gramma's te hebben, maar op een aantal punten komen wij el kaar toch tegen". Beroepen Hervormde Kerk: bedankt Sassenheim (aanstaande vacatu re ds. Van der Meer) S. Spanje Voorburg, voor Vreeswijk H Veldhuizen Alblasserdam, de benoeming tot pastoraal dewerker te Aarlanderveen K. Mioch Jisp Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zwijndrecht E. Woudt Den Helder. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Drachten J van Amstel Ede. Op vrijdag 18 juni zal dr. A. van der Beek te Valkenburg met het uitspreken van een rede (inaugu rele oratie) het ambt aanvaarden van kerkelijk hoogleraar in de dogmatiek en bijbelse theologie aan de Leidse universiteit. Dr. Van der Beek, die laatstelijk her vormd predikant was in Raams- donk, is de opvolger van prof. dr. H. Berkhof. Deze is nu met pen- Op zondag 4 juli hoopt ds. G F. Smaling intrede te doen in de hervormde gemeente te Rijns- burg. Zijn afscheid van Wierden (Ov.) is op 20 juni. Ds. P. van der Bijl (71) heeft we gens emeritaat afscheid geno men van de gereformeerde ge meente in Uddel. die hij ruim tien jaar heeft gediend. werkte hij in Katwijk van 1947 tot 1952. In 1956 trad hy toe tot de Gereformeerde Gemeenten. Ook in die periode bracht hij eni ge jaren (1967 tot 1971) in Kat wijk door In totaal is ds. Van der Bijl 42 jaar predikant geweest Ook 's winters Het bestuur van het bijbels open luchtmuseum 'Heilig Land- Stichting' MV.-rw. et om v.m 1983 af het museum ook 's win ters open te houden. Het mu seum (op een 45 hectare groot bosterrem tussen Nijmegen en Groesbeek) heeft nu in de ver schillende gebouwen zoveel bij zondere herinneringen uit de Oudheid, dat een permanente tentoonstelling verantwoord is, vindt het bestuur Dit temeer omdat de belangstelling, vooral uit het buitenland, sterk groeit. Direct na de zomervakantie wordt op het terrein van de stichting begonnen met de aanleg van een spoorlijntje i In een gesprek met een afvaardi- i'irm van da rnnanakathohalra bisschoppen heeft voorzitter A. Meijer van de Federatie Katho lieke Centra voor Levensvor ming de wens naar voren ge bracht, dat de bisschoppen hun standpunt bepalen inzake de jeugdwerkloosheid. Cuba In Cuba is sinds de revolutie het aantal kerkleden teruggelopen Wel zijn veel christenen een stuk bewuster geworden wat betreft het evangelie. Tot die conclusie kwamen lutherse onderzoekers, die in opdracht van de Lutherse Kerk van Ameri- t ka een reis naar Cuba maakten. "De Cubaanse christenen treden de uitdaging ran het leven onder een marxistisch-lenmistisch regi me met geloof. rastb*'radenheid en Vi>rbazinqwekkende creativi teit tegemoet", rapporteren de lu theranen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17