"Tekort aan woningen schuld links college" LEZERS SCHRIJVEN Bioscoop Camera dicht Etage terecht onttrokken aan woonbestemming Ex-raadslid Ham maakt testamentop DONDERDAG 3 JUNI 1982 LEIDEN Het tekort aan nieuwe woningen is volle dig te wijten aan het linkse college, dat Leiden in de periode '74 tot '78 be stuurde, Handhaving van die linkse coalitie was be langrijker dan de Leidse woningnood. Dat schrijft CDA-raadslid en oud-wet houder voor volkshuis vesting Ham in een soort van politiek testament, nu hij na een raadslidmaat schap van twintig jaar in september de raad zal ver laten. Weer inbraak in Rosmolen LEIDEN - Terwijl de vernielzuch tige inbraak in de Rosmolen nog vers in het geheugen ligt, werd ei gisteren, op klaarlichte dag, weei ingebroken in twee woningen aan de Rosmolen. De daders kwamen binen door de deuren te forceren. In de ene woning wer den laden doorzocht en een geld kistje opengebroken, uit de an dere werden een muntenverza meling en enkele sieraden mee genomen. Ham was tussen '72 en '74 wethou der in een christelijk-liberaal col lege. In zijn 'politiek testament' getiteld Stevenshof en Woning bouw, zet hij de geschiedenis van de bebouwing van de Ste- venshofjespolder nog eens op een rijtje. Het CDA-raadslid kijkt terug naar het jaar 1958, toen het Structuur plan voor de Leidse agglomera tie de Stevenshofjespolder be stemde voor woningbouw. Acht jaar duurde het tot de polder bij grenswijziging aan het grondge bied van de gemeente Leiden werd toegevoegd. Nog eens zes jaar later, op 21 janua ri 1972, werd een werkgroep ge vormd om de ontwikkeling van de polder voor te bereiden. An derhalfjaar later werd de zogehe ten Doeleindennota Stevenshof uitgebracht. De gemeenteraad wilde met de behandeling wach ten op een andere nota: over het volkshuisvestingsbeleid. Deze nota verscheen in mei '74 on der verantwoordelijkheid van wethouder Ham. In de terugblik schrijft hij dat ook in PvdA-krin- gen veel waardering bestond voor deze nota. "De nota is uitge breid besproken met een kleine werkgroep waarin ook de huidi ge wethouder Waal zitting had". "Verwacht werd dat de Merenwijk in 1978 volgebouwd zou zijn, dat bebouwing van Roomburg eerst in 1982 zou kunnen plaats vin den. Aan bebouwing van de Leeuwenhoek werd toen niet ge dacht, omdat het bestemd was voor Academisch Ziekenhuis en laboratoria van de universiteit" Links Ham herinnert aan de beleids verklaring van het linkse college, dat in '74 aantrad. "Daarin werd weinig gezegd over nieuwbouw, maar er werd een uitdrukkelijke voorkeur uitgesproken om eerst alle krachten in te zetten voor het herstel van de woonfunctie in de binnenstad". "Bij de behandeling van die be leidsverklaring in december 1974 heb ik mijn twijfels uitgesproken over de totstandkoming van vol doende nieuwbouwwoningen, omdat naar mijn mening het scheppen van woongelegenheid in open gaten in de binnenstad geen soelaas zou bieden voor de Leidse woningzoekenden met de laagste inkomens". Toen Ham aandrong op een spoe dig besluit over de Stevenshof- polder zegde wethouder Ver boom (PvdA) toe dat op het ge bied van de volkshuisvesting het beleid van de vorige wethouder zou worden voortgezet. Het standpunt van het linkse college liet volgens Ham echter lang op zich wachten. "Toen in '76 eindelijk een aanvul lende nota verscheen, werd meer aandacht besteed aan nieuw bouw in de binnenstad, maar werd toch uitgesproken dat de eerste woningen in de Stevens- hofpolder in '79 gereed zouden moeten zijn". "Ik heb toen het vermoeden uitge sproken dat de vertraging met de aanvullende nota te wijten was aan het zoeken naar mogelijkhe den om maar niet tot bebouwing van de Stevenshof te hoeven overgaan. Mijn vermoeden werd helaas bewaarheid". Ham herinnert verder aan het standpunt van wethouder Ver boom, die ook vond dat de Ste venshof met spoed bebouwd moest worden. De gezamenlijke ledenvergadering van PvdA, PPR en D'66 besliste in oktober '76 evenwel dat het bestem mingsplan voor de Stevenshof- polder pas in 1979 in de gemeen teraad behandeld zou moeten worden. "Naar mijn mening heeft de PvdA het meest moeten slikken. In haar eigen ledenvergadering was de meerderheid tegen uitstel van de bebouwing, maar de grote PvdA moest onder het juk van de kleine coalitie-partijen door: handhaving van de coalitie was belangrijker dan de Leidse wo ningnood". WD Ham schetst ook de gebeurtenis sen in de raad die daarop volg den: De CDA-motie, die ook de steun kreeg van de CPN, maar toch met 19 tegen 18 stemmen werd verworpen, de vaststelling van de volkshuisvestingnota, Aan Haarlemmerstraat Ham - "de grote PvdA moest on der het juk van de kleine coalitie partijen door". drie jaar nadat deze verschenen was en de ontwikkelingen rond de Leeuwenhoek. In 1978 trad het nieuwe college van PvdA en WD aan en in het col legeprogramma kwam de bebou wing van de Stevenshofpolder opnieuw op de tweede plaats. "De WD distancieerde zich dus van de voorheen ingenomen standpunten en ging volledig ak koord met de door de linkse par tijen verkondigde stellingen", concludeert Ham. "Mijn bezwaren tegen het stand punt om pas over te gaan tot bou wen in de Stevenshof, nadat Leeuwenhoek en Roomburg zouden zijn bebouwd zijn terecht gebleken. Wethouder Verboom stelde bij zijn aftreden terecht dat hij de slag om de Stevenshof had verloren". Ham verklaart ook het feit dat Lei den nu bij de minister tevergeefs aanklopt om meer geld voor so ciale woningbouw uit de omstan digheid dat Leiden in de jaren '79 en daarna te weinig zou hebben gevraagd. LEIDEN/DEN HAAG - Een groot aantal woningen boven winkels aan de Haarlemmerstraat kan mogelijk aan de woonruimtebe stemming worden onttrokken na een uitspraak van de Raad van State over een reisbureau op nummer 65. Het reisbureau heeft volgens het hoogste rechtscolle ge terecht toestemming gekre gen om woonruimte boven de zaak te onttrekken ten behoeve van het bedrijf. De Buurtvereniging Maredorp had tegen het onttrekken van de woonruimte boven het reisbu reau bezwaar aangetekend. Vol gens de buurtvereniging is het onttrekken van de woonruimte boven de winkel in strijd met een bepaling in het bestemmings plan "De Camp". De gemeente Leiden zegt dat de etage terecht een kantoorbestemming heeft gekregen omdat die onder ande re alleen maar te bereiken is via de winkel. Deze uitspraak van de Raad van State kan voor een groot aantal woningen aan de Haarlemmer straat gevolgen hebben, omdat volgens J. Memelink van bureau huisvesting van de gemeente Leiden veel van dergelijke wo ningen aan de winkelstraat al leen via de zaak zijn te bereiken. Dit geldt natuurlijk ook voor ver gelijkbare gevallen in de binnen stad. Wethouder Tesselaar denkt daar echter anders over. Volgens hem zal het zo'n vaart niet lopen, om dat ieder geval op zich zal wor den bekeken. "Het is beslist niet Meedenken Naar aanleiding van het artikel "Gasprijsdiscussie: vaste rolver deling" (LD 14 mei jl.) lijkt het mij onontkomelijk om eens op enkele hoedanigheden te wijzen waarmee "betalingsregelingen" van het Energiebedrijf "Rijn land" klaarblijkelijk gepaard moeten gaan. Onze woning kent twee gas- en elektriciteitsmeters waarvoor in 1981 de voorschot- bedragen (m.i.v. 1 jan. '82 ver hoogd tot een maandelijks totaal van f340,-) via automatische overschrijving werden voldaan. Tot onze verbazing ontvingen wij enkele maanden geleden in eens een brief van het Energiebe drijf waarin o.a. te lezen viel dat "wij op herhaalde aanmaningen om de voorschotbedragen voor maart en juni 1981 te betalen, niet hebben gereageerd en der halve werden verzocht het ver schuldigde bedrag binnen drie dagen, vermeerderd met 2xf 20.- incassokosten, te betalen aan de balie van de NMB (U weet wel, die bank die zo meedenkt) op straffe van dichtdraaien der gas- en elektriciteitskraan en de met heropening daarvan gepaard gaande zeer hoge kosten enz. enz. Nauwgezet als wij zijn betreffende betalingen, werden wij er aldus op betrapt onze aandacht voor automatismen te hebben ver slapt, nog even afgezien van de luidruchtig verspreide stelregel dat je naar automatische over schrijving geen omkijken meer hebt, dat het makkelijker en goedkoper is... enz. Het Energiebedrijf had overigens in zoverre gelijk dat de bewuste bedragen inderdaad niet bleken te zijn overgeschreven; waar men echter géén gelijk in had was de suggestie dat wij aanma ningen zouden hebben gene geerd. Wij hebben nooit aanma ningen ontvangen zodat die twee maal twee tientjes dan ook als ui terst onrechtvaardig overkwa men. Telefonisch contact met het bedrijf leerde dat bezwaar via aangetekend schrijven kenbaar moest worden gemaakt. Dit werd gedaan; vermeld werd dat wij geen aanmaningen hadden ontvangen. Ondertussen was het totaal verschuldigde bedrag, voor de zekerheid inclusief de in cassokosten ad f 40, (een fooi voor het meedenken bij de NMB) door mij per kas aldaar voldaan. Je weet immers nooit hoe snel je afgesloten wordt. Enige tijd later ontvingen wij van het Energiebedrijf bericht dat de aanmaning voor juni "hoogst waarschijnlijk niet was verzon den maar die voor maart wèl". Restitutie van f 20,- vond daarom plaats. Nu is het merkwaardig dat bij de kas van de NMB nóg één van de aanwezige betalingsplichtigen klaagde oók geen aanmaning te hebben ontvangen en tevens was uitgenodigd tot het extra betalen van f20,- incassokosten! Laat ik voorshands aannemen dat die ontmoeting louter toevallig plaatsvond; de indruk blijft ech ter bestaan dat dat soort fouten bij de Rijnlandadministratie méér voorkomt dan wordt toege geven. De consument wordt, bij de toch al schandalig 'hoge energieprijzen, gedwongen botweg een paar tientjes extra te betalen voor zo'n fout. Protest daartegen moet aangetekend geschieden waar voor PTT dan weer zes gulden opstrijkt en het nog maar zeer de vraag is of restitutie van die fooi plaatsvindt. Op die manier worden de kosten voor de mensen onnodig hoog opgevoerd. Dat er met 1,2 mil joen jaarlijks te verzenden nota's fouten worden gemaakt is men selijk maar waarom de gevolgen daarvan botweg op de mensen verhalen via absurd hoge incas sokosten? Dat zweemt naar een even lukra- tief ogende gentlemens-agree- ment tussen "Rijnland" en NMB waarbij PTT ook nog een graan tje meepikt. Als je als klant bij de NMB een bedrag op je spaarre kening komt storten, word je toch ook niet met f20,- incasso kosten gekonfronteerd? Maar wellicht denkt de NMB, over de ruggen van de energiekonsu- menten, wel heel intensief met het Energiebedrijf "Rijnland" mee. Mede gezien het boven staande zet ik een levensgroot vraagteken bij die opmerking van Rijnland-administratiehoofd Van Zuidam "dat er best te pra ten valt". U moet betalen of u kunt of niet en of er nu wel of geen fouten wor den gemaakt; die dwang wordt spijkerhard doorgevoerd en is volledig gespeend van menselijk mededogen wat wel het duide lijkst blijkt uit het ontfutselen van nog eens twee tientjes extra. Op zich acht ik de houding van het bedrijf ook niet verwonderlijk. Het Energiebedrijf "Rijnland" is een radertje in de VEGIN (een vereniging van energie-exploi tanten in Nederland) dat onder het wakend oog van de Gasunie opereert. In die Gasunie zijn o.a. Shell en Esso vertegenwoordigd; multinationale giganten wier di recties en menigten managers en commissarissen niet geschokt zullen reageren als hier in dit kikkerlandje een mevrouw met een uitkering van gas- en elektra wordt afgesloten. Ik wil nog opmerken dat het be grip "vaste rolverdeling" als kop boven voornoemd artikel een be treurenswaardige aanwijzing is dat er bij de actievoering iets fundamenteel fout is. Dat funda mentele ligt in het feit dat de eensgezindheid onder de ener gieconsumenten ver te zoeken is. Ach ja, velen vinden de prijzen te hoog maar even zovelen is er veel aan gelegen het, met name in de koude maanden, een beetje be- hagelijk in huis te hebben. Zo lang men kan, aanvaardt men de energieprijsverhogingeng gela ten. Het Komité "Gasprijsverho- gingen, Nee" (en terecht) ziet, naar mijn bescheiden mening, niet in dat er nog altijd massa's mensen zijn tot wier lippen de energieprijsverhoging (nog) niet gestegen zijn, nog afgezien of men zoiets ook openlijk zou dur ven toegeven. De mensen die wèl hun mond opentrekken vormen waar schijnlijk een veelal reeds afge sloten topje van een tot stuitende wasdom gekomen energie-ijs berg. Ben Apeldoorn Koningstraat 35a Leiden (Van redactiewege ingekort) Van Agt In de krant van 27 mei jl. stond een kort verslag van het bezoek dat minister-president Van Agt bracht aan Leiden. Daarin werd onder meer verteld van een kort bezoekje dat Van Agt bracht aan een daar vlak in de buurt recipië- rend bruidspaar. Ter aanvulling op dit verslag en teneinde de feiten volledig recht te doen, wil ik graag opmerken dat Van Agt het bruidspaar feli citeerde niet uit éigen initiatief, zoals het verslag enigszins sug gereert, maar op vriendelijk ver zoek van een aantal bruiloftsgan- gers! Eén van hen. C. J. J. M. Stolker Stadhouderslaan 17 Leiden Zand Moet dat nou? Dat vraag ik me af en met mij vele van mijn medebewoners. Im mers door de werkzaamheden aan de nieuw aan te brengen ka demuur langs de Rijn- en Schie- kade (kant universiteitsgebou wen) heeft men het uitgegraven zand maar aan de bewonerskant gegooid met als resultaat dat bij wind het zand tegen de huizen waait en anders de kinderen het wel naar binnen brengen (over regen maar niet gesproken). Be ter had men het meteen kunnen afvoeren (desnoods voor de deu ren van de personen die verant woordelijk zijn voor dit wanbe leid). Ook is net voor mij onbegrijpelijk dat men nu pas aan de kademuur begint. Was men eerder aan de huizenkant begonnen, dan had de gemeente veel van onze erger nis weggenomen. Maar ja, er moet een weg komen voor de He ren Studenten, dat wij al twaalf jaar met 'n levensgevaarlijke weg zitten, hindert de heren kenne lijk niet. Een bewoner van de meest gedis crimineerde straat van Leiden A.A. Compier Rijn- en Schiekade 58 Leiden Bioscoop Camera aan de Hogewoerd: gesloten Te weinig bezoekers LEIDEN - Bioscoop Camera aan de Hogewoerd sluit de poorten. Deze week werd de laatste film gedraaid. Filmgigant Meerburg (behalve eigenaar van een aantal bioscopen ook verhuurder van films) die het theater samen met eigenaar R. Uges exploiteerde, ziet er met de sterk teruggelopen bezoekersaantallen geen gat meer in. Uges op zijn beurt voelt er niets voor om .de zaak alleen voort te zetten. Voor vier mensen is ontslag aangevraagd. Een paar jaar geleden lanceerde Uges, die het theater (toen nog Casino geheten) dertien jaar ge leden overnam, nog een ambi tieus plan voor een klein 'filmpa- leisje' aan de Hogewoerd. Drie theaters variërend in grootte en een café waren in de tekeningen opgenomen. Uges kon met de ge meente echter niet tot overeen stemming komen wat betreft de uitvoering. Uges is nu met de ge meente in onderhadeling over de verkoop van het Camera-pand, waarna het waarschijnlijk voor bewoning wordt bestemd. Naar de precieze achtergrond van het failliet van Camera is het gis sen. Bedrijfsleider P. van de Ancker wijst er op dat Camera al tijd heeft gestreefd naar het 'te rugbrengen' van goede oude films. "De televisie doet dat te genwoordig meer en meer. Daar door is de functie van Camera een beetje overbodig geworden". Ook de sterk gestegen verhuur van videofilms en de grote aan trekkingskracht van het Lido- complex aan de Steenstraat wor den als mogelijke redenen aan gevoerd. Luxor, ook eigendom van Uges, blijft gewoon door draaien. zo dat de woningen zonder eigen opgang boven winkels aan de Haarlemmerstraat vogelvrij zijn". Bovendien is in dit geval, aldus de gemeente, "de kwaliteit en inde ling van de woonruimte matig en in de huidige toestand onge schikt voor bewoning". Een aparte opgang zou technisch wel mogelijk zijn, maar is erg kost baar, "waar tegenover het drin gende bedrijfsbelang van deze onderneming staat", aldus de ge meente. De Buurtvereniging Maredorp zegt onder meer dat van het onttrek ken van de woonruimte boven het reisbureau "een ongewenste precedentwerking kan uitgaan; het weigeren van andere verzoe ken wordt onmogelijk". De Raad van State vindt dat de ge meente in dit geval juist heeft ge handeld, want van de exploitant van het reisbureau kan onder an dere redelijkerwijs niet worden gevergd, dat eventuele bewoners door zijn winkel in en uit lopen. Mede gezien deze omstandigheid is het gebruik van de ruimte door het reisbureau het meest doel matig op grond van de uitgangs punten van het bestemmings plan. Leidse Post Onttrekking van woonruimte aan de Apothekersdijk 21 in Leiden voor uitbreiding van het kantoor van de Leidse Post vindt de Raad van State niet de meest wenselijke oplossing. Het hoog ste rechtscollege vernietigt dan ook een besluit van B en W van Leiden waarbij de Leidse Post woonruimte aan de Apothekers- dijk mocht onttrekken. Ook tegen deze beslissing van het gemeentebestuur was de Buurt vereniging Maredorp bij de Raad van State in beroep gegaan. Vol gens de buurtvereniging ging de gemeente met het besluit onder andere voorbij aan het belang dat de binnenstadbewoner heeft bij het handhaven van een zeke re bewoningsdichtheid in de bin nenstad. Het ging bovendien voorbij aan de belangen dat de bewoners en de bezoekers van de binnenstad hebben bij een beheersing van de verkeersdruk. "En niet in de laatste plaats gaat het beleid van de gemeente voorbij aan het be lang dat de woningszoekenden in de gemeente hebben bij het in stand houden van het beschikba re woonareaal". De gemeente Leiden vond het ont trekken van de woonruimte aan de Apothekersdijk het "meest doelmatige gebruik" van het pand. De Raad van State zegt echter dat daarvan pas sprake kan zijn indien het bouwwerk objectief bezien niet (langer) ge schikt is voor gebruik overeen komstig de bestemming. Vol gens het rechtscollege is de ge meente bij het besluit niet inge gaan op de geschikheid van het pand om als 'woning t£ dienen. Ongeluk bij zwemmen LEIDEN - Een 15-jarige Leid se jongen zag zijn leeftijdsge nootjes gistermiddag zwem men in het diepe van zwem bad De Vliet en dacht: wat zij kunnen kan ik ook. Zonder de noodzakelijke zwemdiplo ma's ooit gehaald te hebben, dook de jongen plat op zijn buik in het water om daar uit te vinden dat zwemmen toch echt eerst geleerd moet wor den. Hij ging kopje onder en bleef zelfs zolang onder water dat het zwembadpersoneel mond-op—mondbeademing moest toepassen. Voor on derzoek is de jongen naar het AZL gebracht. Muziek In muziekcafé Scarabee aan de Pielerskerkchoorsteeg treedt vrijdagavond de Leidse Ca- boodleband op. Zaterdag geeft de Scarabee Jazz Band een concert. Aanvang beide avonden om negen uur. M idden-Amerika De toestand in Midden-Ameri- ka staat centraal op een cul turele manifestatie die zater dag op het Stadhuisplein wordt gehouden. Het Leids platform tegen de VS-inter- ventie in Midden-Amerika Swingen organiseert deze manifesta tie. Tussen half elf 's ochtends en vijf uur 's middags wordt het plein gebruikt voor een optreden van de muziekgroep Yaravi. diverse fototentoon stellingen. affiche- en car toontentoonstellingen, pop penkast. een overzicht van partijpolitieke standpunten over Midden-Amerika, stands met boeken, gedichten en informatiemateriaal. Ook is er zaterdag een straatcol lecte. waarvan de opbrengst In het Vrouwenhuis. Hooi gracht 79, is zaterdag een swingavond voor vrouwen. Aanvang acht uur Schoolverlaters Zoals elk jaar heeft de KWJ. een beweging van werkende jon geren. een schoolverlaters krant uitgegeven, met infor matie over het arbeidsbu reau, uitkeringen, de sociale dienst, kinderbijslag en der gelijke. De krant is gratis ver krijgbaar bij de KWJ, Kop- penhinksteeg 2. Rommelmarkt "Tussen wal en schip", een or ganisatie die zich met name inzet voor éénoudergezinnen en buitenlandse gezinnen, houdt zaterdag een rommel markt. De opbrengst daar van is bestemd voor de aan schaf van een "sociale cara van", waarmee gezinnen die zich dat normaal gesproken niet zouden kunnen veroorlo ven, een uitstapje kunnen maken. De rommelmarkt wordt van tien tot drie uur gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardka- de. Mensen die spullen voor de verkoop willen aanbieden, kunnen vrijdagavond tussen acht en negen in 't Spoortje terecht. Ook kunnen zij con tact opnemen met medewer kers van "Tussen wal en schip" door middel van de volgende telefoonnummers: 761557, 213686, 210598 en 721124. Korfbal Op het sportveldencomplex aan de Montgomery straat wordt zaterdag een korfbaltoemooi gehouden voor lagere scholen. Het toernooi duurt van negen uur tot ongeveer half vijf. Vrouwenarbeid. derde-wereldlanden" in het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondagmiddag afgesloten. Carla Risseeuw vertelt over de kokosindustrie in Sri Lan ka. Zij doet dit onder meer aan de hand van de film Een vrouw zoals Yasawathie', een van de vrouwen in Sri Lanka die kokosmatten maken. Het programma begint om half drie in de filmzaal van het De "vrouwenarbeid Pop The Visitor (waar de zangeres het veld heeft moeten ruimen voor een zangertreedt mor genavond op in het LVC (Breestraat 66). Zaaal op om tien uur. Dat is de volgende dag ook het geval als Tent en Two Supply een optreden ver zorgen. Over Two Supply kunnen ze bij het LVC weinig vertellen, maar Tent maakt op synthesizer gecomponeer de muziek "dat architectoni sche beelden oproept".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4