Moegabe bepleit boycot Z .Afrika "Bezuinigen en verhogen belasting is nodig Tien procent Utrechtse huurders betaalt niet Bij bezoek aan Nederland i 3 Na hartinfarct weer spoedig aan het werk Geroyeerde D'66 -er toch statenlid Zuid-Holland Burgemeester en wethouders van Lisse in beleidsnota: Lokalen voor jongerenwerk DONDERDAG 3 JUNI 1982 Streek PAGINA 21 UTRECHT (GPD) - Van de bijna 18.000 huizen van de gemeente Utrecht betaalt ruim 10 procent van de huurders al langer dan een maand de huur niet. De gemeente als huiseige naar, de woningbouwver enigingen en de energiele veranciers moeten sneller reageren op betalingsach terstanden om het oplo pen ervan te voorkomen en om zo gauw mogelijk regelingen te treffen. Dit zijn enkele aanbevelingen in de nota Woonlasten in de gemeente Utrecht, die burgemeester en wethouders van deze stad heb ben uitgebracht. Betalingsrege lingen. aldus het College van B en W. moeten als richtlijn aan- aien dat een redelijk en haal- deel van de lasten meteen it betaald en dat de rest ver schuldigd blijft. Afsluiten van gas en licht en huisuitzetting zijn maatregelen die pas in laatste in stantie, bijvoorbeeld bij geble ken onwil, mogen worden getrof fen tegen wanbetalers, zo vindt de gemeente. De instanties die geld te goed heb ben moeten dat overleggen met de wanbetaler en met bemidde lende instanties, zoals de Ge meentelijke Kredietbank, de So ciale Dienst en eventueel met in stellingen van maatschappelijk werk. De nota wijst een vaste commissie die deze problemen zou moeten behandelen af. Wie niet in staat is aan al zijn of haar betalingsverplichtingen te voldoen en voor wie een beta lingsregeling geen oplossing biedt, kan naar de bijstand (So ciale Dienst). De bijstand, aldus de nota. kent de mogelijkheid van individuele hulp. Als de re gels op dit punt te kort schieten, zou het College van B en W bij het Rijk moeten aandringen op verruiming. Eind vorig jaar be liep de totale huurachterstand bij de gemeente Utrecht en de woningbouwverenigingen ruim 4,7 miljoen gulden. Dat is 3,7 pro cent van de totale jaarhuur van de huizen van deze beheerders. De nota bevat geen gegevens over huurproblemen van bewoners van particuliere huizen. Onder bewoners van corporatiehuizen schommelt het aantal probleem gevallen (langer dan een maand geen huur betaald) tussen ruim 2 en bijna 5 procent. Ook de ge middelde huurachterstand is bij de gemeente veel groter 187 gul den per huis tegen ongeveer 70 gulden per huis bij corporaties. Huurachterstand komt verhou dingsgewijs veel voor m stads vernieuwingsgebieden. Ruim een kwart van de bewoners van gemeentehuizen daar staat al langer dan een maand by de ge meente in het krijt Bij corpora ties is dat beduidend lager. Wat de achterstand van energieno ta's betreft: eind vong jaar had 3.5 procent van de kleinverbrui kers een achterstand van meer dan twee maanden. In bijna alle gevallen zien de mensen wel kans hun energieschuld met het GEB te regelen, aldus de nota. mede doordat het GEB sneller optreedt tegen met-betalers dan gemeente en corporaties. Daar om laten bewoners met financië le problemen eerder maar de- huur te betalen dan gas en licht. Militairen gewond door handgranaat OSSENDRECHT (GPD) - Twee militairen zijn gistermorgen op een oefenbaan van de legerplaats Ossendrecht ernstig gewond ge raakt toen een handgranaat waarmee ze oefenden in hun di recte omgeving ontplofte De ge wonden. de 29-jange eerste-luite- nant J. J uit Weert en de 24-jari ge dienstplichtige soldaat F G uit Asten, werden met verwon dingen aan borst en buik naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. Ze zyn geope reerd en verkeren met in levens gevaar DEN HAAG (ANP) De premier van Zimbabwe, Robert Moegabe, heeft gisteren in Den Haag tegenover premier Van Agt het idee van economische sancties tegen Zuid- Afrika om dit land te dwingen afstand te doen van zijn apartheidspolitiek "voortreffelijk" genoemd. Hij voegde hier echter aan toe dat dergelijke sancties "maximale" steun moeten krijgen willen zij hun doel bereiken, zo heeft de' woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meegedeeld. Premier Moegabe kwam gisteren voor een driedaags officieel be zoek in Nederland aan, aan het slot van een trip langs zeven Westeuropese landen die niet in de laatste plaats ten doel heeft het Westeuropese bedrijfsleven te interesseren voor Zimbabwe. Premier Moegabe gaf toe dat eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika van invloed zullen zijn op het aangrenzende Zimbabwe, en meende dat vooral de transport sector grote problemen zal ople veren (een groot deel van de han del van het niet aan een zee gele gen Zimbabwe verloopt via Zuidafrikaanse havens). Uit zijn woorden zou kunnen wor den opgemaakt, dat zijns inziens sancties tegen Zuid-Afrika ge paard zouden moeten gaan met steun aan de transport-infra structuur van Zimbabwe. Maar, zo verklaarde hij volgens de woordvoerder van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk, nadelige ge volgen voor Zimbabwe mogen "niet als excuus" worden aange voerd om geen economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika te treffen. Kennelijk omdat hij deze kwestie wil aanroeren in de regerings verklaring van volgende week, zag premier Van Agt - die bij dit willen doen, uw invloed op de contactgroep en Pretoria aan te wenden om haar voorstellen te aanvaarden". WEERRAPPORTEN gespreK tevens optrad als minis ter van buitenlandse zaken ad in terim - er van af het Nederlandse standpunt over sancties tegen Zuid-Afrika uiteen te zetten. Moegabe vroeg Nederland gister avond zijn invloed aan te wen den by Pretoria en de zogenoem de contactgroep (van vijf Wester se landen) opdat zij de SWAPO- voorstellen voor onafhankelijk heid van Namibiè aanvaarden. Hij deed dit in de rede aan het diner dat premier Van Agt hem aanbood. De onderhandelingen over de toe komst van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest Afrika, die te gen de wil van de Verenigde Na ties door Zuid-Afrika wordt be stuurd, verkeren al lang in een impasse. Zimbabwe, aldus Moe gabe, heeft herhaaldelijk zijn on dubbelzinnige steun uitgespro ken voor proportionele vertegen woordiging als de snelste en eer lijkste wijze waarop de huidige impasse kan worden doorbro ken. De South West African People's Organisation, SWAPO, die een guerrilla tegen Zuid-Afrika voert voor onafhankelijkheid van Na mibië, heeft onze steun in deze kwestie, aldus Moegabe, "en ik zou een dringend beroep op u d d 1 1 d £"3 M c Amsterdam 28 18 0 De Bilt licht bew. 29 18 0 Deelen licht bew. 30 17 03 Eelde onbew. 28 14 0 Eindhoven licht bew. 29 16 0 Den Helder half bew. 23 17 03 Rotterdam onbew. 29 17 0 Twente licht bew. 29 16 0 Vlissingen half bew. 27 16 01 Zd Limburg licht bew. 27 15 0 Aberdeen 9 1 Barcelona 22 15 0 onbew. 31 18 0 Bordeaux geheel bew. 25 16 13 Brussel onbew. 28 15 9 Frankfort half bew. 32 16 0 Genève licht bew. 26 14 0 Helsinki onbew. 26 13 0 Innsbruck onbew. 31 13 0 Klagenfurt licht bew. 28 12 0 Kopenhagen onbew. 26 13 0 Lissabon onbew. 23 13 0 Locamo onbew. 27 16 0 Londen 27 15 6 Luxemburg half bew. 29 13 03 Madrid 23 13 16 Malaga 23 16 03 Mallorca 27 15 0 München onbew. 29 13 0 Nice 26 19 02 Oslo onbew. 25 12 0 Parys 27 16 10 Split half bew. 29 17 0 Stockholm onbew. 28 0 0 onbew. 28 15 0 Zürich onbew. 28 13 0 Casa Blanca geheel be- w. 21 17 0 Las Palm as licht bew. 23 18 0 Tel-Aviv licht bew. 24 18 0 Tunis r waar bew. - 16 - Wetenschapper na onderzoek: Premier Moegabe van Zimbabwe bracht gisteren ook een bezoek aan koningin Beatrix. Een groot deel van zijn bezoek is gewijd aan excursies bij Nederlandse bedrijven. MAASTRICHT (ANP) - Mensen die een hartinfarct hebben ge had, kunnen het beste zo snel mogelijk weer aan het werk gaan. Artsen zyn van mening dat hervatting van de volledig dag taak de beste medicijn is. De pa- tienten waarderen de terugkeer in de eigen werkomgeving het meest. Een groot probleem is echter dat voor vele hartinfarct- patienten geen plaats meer op de arbeidsmarkt is. Dat geldt in het bijzonder voor de lager betaalde banen. Dit zijn bevindingen van drs. J. Diederiks. wetenschappelijk me dewerker in de medische socio logie aan de Rijksuniversiteit in Maastricht. In opdracht van de commissie voor arbeidsgenees- kundig onderzoek TNO verricht te hy een landelijk onderzoek naar de wijze en mate van werk hervatting van genoemde patiën ten en hun revalidatie. Vandaag promoveerde hy tot doctor in de geneeskunde. In zyn proefschrift "Herstel en re validatie na hartinfarct", waarin hij de resultaten van het onder zoek heeft verwerkt, komt hij tot de conclusie dat revalidatie gun stig kan zijn, als deze maar vroeg begint. Het revalidatieprogram moet in fasen verlopen. Onmid dellijk na het infarct moet ge werkt worden aan het fysiek en psychisch herstel van de patiënt Later ligt het zwaartepunt op so ciaal herstel. Wanneer deze door elkaar gaan lopen, wordt het her stelproces verstoord in plaats van bevorderd, zo meent Diede riks. Jaarlijks krijgen 40 000 ...v. een hartinfarct. Ongeveer een kwart van hen overlijdt onmid dellijk. Van de rest sterft een aantal binnen een jaar na opna me in het ziekenhuis. Ruim 20 000 mensen, onder wie 16.000 mannen, krygen te maken met een proces van aanpassing en herstel Er zyn nog grote verschillen in be handeling Dat is afhankelijk van het ziekenhuis waar een hartin- farct-patient terecht komt. Enige tyd geleden moesten deze men sen zich vooral heel erg rustig houden. Nu gaat men er geleide lijk toe over de patiënten weer zo snel mogelijk op de been te krij gen. In veel gevallen krygen zy lichamelijke oefeningen. Andere behandelingen zijn tevens ge richt op psychisch en sociaal her stel. Volleybal - Het Nederlands dames team dat in september in Lima deelneemt aan het WK is in pou le B ingedeèld bij Cuba, Honga rije en Argentinië. Boksen - De 22-jarige bokser Lepi- ten is gisteren in Manila overle den aan een hersenbloeding. Hij is de zesde Philippijnse bokser die binnen een half jaar ten ge volge van een gevecht is overle den. Voetbal - Na de 2-0 zege van RKC op Elinkwijk hebben de drie kemphanen om de zondagtitel (Rohda is de derde deelnemer) elk twee punten uit twee wed strijden. DEN HAAG (ANP) - De door zijn partij geroyeerde D'66 lijsttrek ker F. Pieters heeft gisteren tij dens de installatie van de ni< Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn zetel toch ingenomen "Afhaken op dit moment worden uitgelegd als een schuld bekentenis", zei Pieters na stallatie. In een verklaring stelde hij dat he onmenselijk en wreed is va mand te verlangen dat hij steeds weer over zijn verleden (indien het gaat om een veroordeling) moet beginnen. "Geen voorma lig veroordeelde zal dat doen en het resultaat is dat, ondanks mooie woorden van politici, ex- gedetineerden terug in de hoek worden geschopt", aldus Pieters, die met het hoofdbestuur van D'66 in ernstig conflict is geko men doordat hy een veroorde ling uit de jaren zestig zou heb ben verzwegen. Het statenlid zei. dat hij in de toe komst in de Provincial"' Blaten een discussie op gang hoopt te kunnen brengen over de rol die mensen met een strafblad in de maatchappy is toebedeeld. Hy kan zich overigens nauwelijks voorstellen, dat hy als partylid geroyeerd blyft. "De statuten van D'66 kennen geen schorsing, zodat my niets in de weg kan worden gelegd aldus Pieters. LISSE - De beste bezuiniging is een kritische en terughou dende opstelling ten aanzien van nieuwe zaken, gepaard gaande aan een strak beleid ten aanzien van het bestaan de. Met deze zin in het hoofdstuk bezuinigingen in de beleids nota voor de jaren tot 1990 ge ven burgemeester en wet houders van Lisse aan hoe moeilijk het is om tot verant woorde bezuinigingen te ko men. Bezuinigingen die no dig zijn om toch nog in de ko mende jaren een en ander aan wensen en behoeften te kunnen realiseren. Het dagelijks bestuur van Lisse wijst er in zijn nota, die dient als richtlijn voor het te voe ren beleid in de jaren tot 1990 en die 13 en 14 juli in de raad wordt besproken, op dat er nog veel verwezenlijkt kan worden wanneer goed zicht bestaat op wat nodig is en op de financiële mogelijkheden, al dan niet in samenspel met een verantwoorde belasting van de burgerij. In de beleidsnota verwachten burgemeester en wethouders in de loop van 1983 de grens van 20.000 inwoners te over schrijden. In deze prognose, gemaakt door het adviesbu reau Stad en Landschap, zal het aantal inwoners in 1990 gekomen zijn op 21.480 In diezelfde periode neemt vol gens de verwachtingen het aantal woningen toe met on geveer twaalfhonderd. In 1990 zal Lisse dan de be schikking hebben over 7530 woningen. Het grootste aantal woningen zal in de periode tot 1986 in het plan De Blinkerd ge bouwd worden. Burgemees ter en wethouders hopen daar ongeveer driehonderd huizen neer te zetten. Na 1986 wordt de bouw in De Blin kerd met ongeveer honderd LISSE In afwachting van de nota open jongerenwerk zijn burgemeester en wethou ders van Lisse van plan een tijdelijke oplossing voor het jeugdwerk te vinden. Het dagelijks bestuur stelt in de beleidsnota 1983-1986 enkele schoollokalen aan het open jongerencentrum in gebruik te geven. Burgemeester en wethouders hopen op deze wijze tege moet te komen aan de pro blemen die er in het gebouw Qbus zijn over het gebruik van de ruimte. Doordat het VJV en het jongerencentrum voor totaal verschillende groepen werken, ontstaan er wel eens wrijvingen tussen beide gebruikers. Het open jongerencentrum liet vorig jaar in een nota weten in aanmerking te willen ko men voor een eigen ruimte, ook al in verband met de stijgende belangstelling van de jeugd voor het centrum. In de beleidsnota, waar de ge meenteraad volgende maand het laatste woord over heeft, staat dat de ge meente voor de begeleiding van de jongeren dertigdui zend gulden per jaar uit moet trekken. woningen voortgezet, terwijl er in de Poelpolder-zuid na 1986 met de bouw van onge veer vyftienhonderd wonin gen wordt begonnen. In de nota zegt het college dat aan dit bouwprogramma voor de gemeente m principe geen extra geldelijke midde len zijn verbonden. De in het streekplan Zuid-Holland West aan Lisse toegekende bouwmogelijkheden maken het de gemeente mogelijk dit aantal woningen neer te zet ten. Plannen Behalve woningbouw neemt ook het hoofdstuk verkeer een ruime plaats in de plan nen van de gemeente Lisse in. Naast aanzienlijke uitga ven voor de Westelijke Om leidingsweg waarmee in 1983 wordt begonnen. Voorlopig staat op de lyst van investe ringen dan ook voor deze weg een bedrag van ruim ne gen miljoen gulden. Een aan zienlijk bedrag, waarbij bur gemeester en wethouders dan ook hopen dat er van ver schillende ministeries nog een rijksbijdrage van onge veer twee miljoen gulden kan worden verwacht. Naast de westelijke omlei- dingsweg staat ook de verbe tering van de Ruishornlaan bij de Pauluskerk op het pro gramma. Dit moet in 1986 ge beuren, evenals een opknap beurt van het kruispunt Ruis- hornlaan-Uitermeer. Voor het verkeersplan staat in 1986 een uitgave van 100.000 gul den op het programma. Volgend jaar wil de gemeente beginnen met het herbestra- ten van de Kanaalstraat der de fase. Een jaar later komen de rioleringen in de Wagen straat, en de Wagendwars straat aan de beurt. De riole ringen in Meer en Duin staan voor de jaren 1983 tot en met 1986 op het programma. Hier mee is een uitgave van ander half miljoen gulden gemoeid De waterhuishouding in de gemeente komt tn 1986 aan de beurt. Voor dit werk is een bedrag van eën miljoen gul den uitgetrokken. De verbe tering van het viaduct Laan van Rijckevorsel staat in de gemeentelijke plannen even eens voor volgend jaar op de lijst Voor de uitvoering van dit werk is honderdduizend gulden nodig In het hoofdstuk cultuur, vor ming en jeugdzaken komt de verbouwing en uitbreiding van het Poelhuys in 1985 en 1986 op de lyst voor Burge meester en wethouders den ken hiervoor in die twee jaar anderhalf miljoen gulden uit te trekken. De verbetering van de bibliotheek gaat in 1986 gebeuren. Hiervoor staat 600 000 gulden op de in vesteringsnota. Wielerbaan Bestuur en leden van de wieler vereniging „De Bollen streek" krygen van burge meester en wethouders ein delijk gehoor. Na de laatste jaren uit oogpunt van veilig heid voor de wielrenners ver geefs te hebben aangedron gen op een wielerbaan gaat het nu volgend jaar gebeu ren. Voor aanleg van een wie- lercircuit op het sportpark zuid trekt het college als de gemeenteraad volgende maand akkoord gaat, een be drag van 400.000 gulden uit Eveneens volgend jaar komt ook de herindeling van-het sportpark-noord aan de orde. Hiervoor denken B en W driehonderdduizend gulden nodig te hebben Voor 1984 staat uitbreiding tennispark op de lyst, een jaar later de verbouwing van de sporthal Het investeringsplan wordt besloten met de aanleg van een speelterrein in Meeren- burgh in 1986 Verhogingen Ondanks verhoging van de on- r. ,.-rrnd-g<»cdbclasting d«.r styging van het aantal inwo ners en de bouwactiviteiten m de komende jaren en de te verwachten hogere uitkering uit het gemeentefonds door het pa.wren van de grens van 20 000 inwoners is er vol gens B en W niet te ontko men aan verhoging van in komsten Zy denkt hierbij onder andere aan de rcini gingsrechten Na 1983 denkt het dagelijks bestuur aan een extra jaarlykse verhoging van zes procent. In 1986 is dit tarief dan tot tot rond 74 gul den per jaar gestegen Naast deze verhoging doen B en W in de beleidsnota enkele suggesties om aan hogere in komsten van de gemeente te komen. Zij denk. n dwt4 onder meer aan verhoging van de legeskosten voor bouwvergunningen, tariefs- vrrh">j;inr porta.cnmniod.. ties, verhoging tarieven gymnastieklokalen en het in rekening brengen van de raadsstukken. Ook oen verhoging van de on roe rend-goed belasting kan volgens burgemeester en wethouders, niet buiten be schouwing te blijven Om een hogere opbrengst van 220 000 gulden te krygen is een ver hoging met 10 procent nood zakelijk Naast genoemde suggesties is het volgens de nota onmoge- lyk de kosten van het be leidsplan te dekken en moet er op de verschillende begro tingen extra worden bezui nigd. Bezuinigingen varië rend van het afschaffen van de subsidie voor het ophalen van oud papier, het opheffen van de raadscommissie sport en recreatie als er een sport raad komt en tal van bezuini gingen op onderwysgebied Het beleidsplan is volgens bur gemeester en wethouders uit voerbaar in de jaren 1983 tot en met 1985 als de raad zich kan vinden in de voorgeno men bezuinigingen en verho gingen van belastingen en le geskosten. Voor 1986 echter moeten er. waarschuwt het college in de nota, verder gaande maatregelen worden voorbereid

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21