-c Poëzie van Bouke BOEKEN r asol weekbladen Armoedig bestaan Russisch dissident ISn Combinatie van gevoeligheid en verbeeldingskracht 'Een geheim pad naar gisteren': spannend Limonov houdt van grote negers Jongeren geloven niet meer in God iAïV'-.I-;- -v. BRUIN WORDEN IN 'NEDERLAND MET BERGASOL DONDERDAG 3 JUNI 1982 Extra Bouke B. Jagt heeft (behalve als literair medewerker aan ons Leidsch Prachtblad) zijn sporen inmiddels ruim en vooral verdiend door zijn voortreffelijke proza. De muskietenoorlog en andere verhalen, maar vooral de ro mans Pijnboomspook en On der de wolkenwals haalden een uitstekende pers, en met reden. Afgezien van de door wrochte thematiek zijn het met name de barokke zeg- gingspracht en het geweldige beeldende vermogen van de auteur die me in zijn werk be vallen. De onlangs verschenen gedich tenbundel Wapenrok - Jagt's eerste proeven van poëzie - toont dezelfde eigen schappen, maar laat méér (en tegelijk minder) van de schrijver zelf zien. Méér, om dat de dichter het eigen ge voel, de eigen ervaringen krachtiger ten tonele voert dan in zijn prozawerk; en minder omdat hem dit bloot geven van zichzelf duidelijk moeite kost. De soms buiten gewoon fraaie gedichten in Wapenrok krijgen daardoor iets geheimzinnigs, alsof de dichter onder de mooiste woorden en innigste beelden een gevoel, een diepgewor teld, ingemetseld eigen ik tracht te verhullen èn te openbaren. Op mij heeft dat een magisch effect, of mis schien eenvoudiger gezegd: de verzen maken mij nieuws- gneng naar innerlijk en we zen van Bouke Jagt zelf. De titel is ontleend aan een kleine begincyclus over de emotie en sensitiviteit waar mee de auteur - als jeugdig dienstplichtige - het leger (o.m. in Nieuw-Guinea) er voer; een verkeerd gekozen titel naar mijn smaak, omdat het tweede en verreweg grootste deel van de bundel (Een hemel van watergroen en paarlemoer) veel interes santer en vooral gevoeliger is. Hier treffen we de mooiste en persoonlijkste gedichten aan over zijn jeugd in Gelderland, waarbij de voorliefde opvalt van de ik-figuur voor amou reuze herinneringen, schitte rende (in haast letterlijke zin) natuurbeschrijvingen en (on- beldoelde?) humor. Met na me het voortdurend noemen van namen geeft aan de steeds aanwezige weemoed en innigheid een effect mee van relativerende humor. Twijfelloos is Bouke Jagt een romantisch schrijver. Van de vele verzen die ik uit dit deel zou willen citeren twee favo riete: "Te Schoonhoven binnen de muren daar staat zo n aardig hotel. Ik dronk er koffie in de avondu ren met een goedlachs meisje, Nel. Op de donkere dijk werd het kussen en beroeren een tegenstribbe lend spel. Haar plotselinge ernst sussend, vroeg ik me af, ondertussen waarom het serieus nooit lukt en speels wel? Maar God zegene Nel". De tederheid hierin is kenmer kend, evenals de weemoed en heimwee naar jongere, zonniger tijden in: vielen twee sterretjes over de Waterweg. Boven het groengemarmerd kielzog heb ik snel de wens gezegd: dat ik zo'n milde grijze filoloog met zijn plechtstatige articula tie wel wil worden, maar o, dat ik daarvoor toch eenmaal de hallucinatie het geluk van de wereldse liefde nog ken, nu ik nog even jong ben". Deze combinatie van gevoelig heid en soms overweldigen de (vaak allitererende) beel- dingskracht (in het derde deel Nieuwe Wereld dit laat ste zeer sterk) maken Bouke Jagt - nu ook als dichter - tot een completer schrijver dan voorheen. Een zeldzaamheid: poëzie te lezen en verlangen naar méér van hetzelfde! ROB VOOREN. Bouke B. Jagt, Wapenrok. Gedich ten. Uitg. Elsevier-Manteau, Ant werpen/Amsterdam 1982. 12,50. Geheimzinnigheid en spanning vormen de voornaamste in grediënten van het jeugd boek 'Een geheim pad naar gisteren'. Hoofdpersoon is de ongeveer 12-jarige Donald, die na het overlijden van zijn vader met zijn moeder ver huist naar een nieuwe stad. Donald voelt zich eenzaam en overal buiten staan, totdat hij vriendschap sluit met zijn klasgenootje Debbie - of Nis san zoals ze zich liever noemt. Op zolder ontdekt Donald een oud manuscript van zijn vader geschreven in een vreemde taal. Op aanra den van Nissan laat Donald het manuscript lezen aan Sven, een oudere vriend van het meisje. Na enkele regels gezien te hebben vertrekt Sven zonder enige uitleg hal soverkop naar Zweden. Hij laat alleen een pakje foto's voor Donald achter, waarvan de jongen zich afvraagt wat hij ermee moet doen. Het wordt allemaal nog geheimzi- niger wanneer Donalds moe der toevallig een van de foto's vindt. Ze raakt zo overstuur dat ze in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Zo lang zamerhand begrijpen Donald en Nissan er helemaal niets meer van. Het wordt tijd dat Sven terugkomt om alles uit te leggen. Zijn verhaal over treft Donalds mooiste droom. Lydia Rood vertelt in een vlotte schrijfstijl een boeiend ver haal, ook al is niet alles even geloofwaardig. Het gedrag van Sven na het lezen van het menuscript, dat Donald hem heeft gegeven, is - voor wie de clou van het verhaal uit eindelijk kent - niet voor de hand liggend. Er worden soms mensen opgevoerd, die voor het verloop van het ver haal van weinig of geen be lang zijn: klasgenoot Olav bij voorbeeld. Zijstapjes zonder een duidelijke functie. 'Een geheim pad naar gisteren' is derhalve een boek met schoonheidsfoutjes, maar toch heel leesbaar. Geslaagde ontspanningslectuur voor kinderen vanaf 10 jaar. Het boek is voorzien van illustra ties van Walt de Rijk. ('Een geheim pad naar gisteren', Lydia Rood, ill. Walt de Rijk, prijs f 12,90, uitg. Elsevier.) MARGOT KLOMPMAKER Het beeld dat de meesten onder ons hebben van Russische vluchtelingen is vooral geba seerd op de wederwaardighe den van belangrijke dissiden ten. En hoe vergaat het hen als zij in het beloofde land aankomen? Al op het vlieg veld worden zij bestormd door journalisten, die het naadje van de kous willen weten; en als het even meezit worden ze ook nog ontvan gen door hoogwaardigheids bekleders. Hun namen vallen vaak in de kranten en zij wor den regelmatig gevraagd bij drages te leveren in discus sies over hun onvrije moeder land. Nee, dan verging het de dichter Limonov heel wat anders toen hij in Amerika arriveer de. Geen lunch te zijner ere. Het was behelpen en dat viel Limonov niet licht, want in Rusland waren zijn dicht bundels dan weliswaar niet officieel uitgegeven, maar ge lezen werden zijn 'mapjes' wel. In de Verenigde Staten was hij onbekend. Er stond jius ook niemand klaar om hem naar een lo geerkamer in een riante villa te loodsen, nee, Limonov en zijn vrouw konden een hotel kamer betrekken. Godzij dank had hij zijn vrouw nog, maar ook dat genoegen want dat was het in zijn geval - hield niet lang stand. Ze ver koos andere, rykere heren. Het beloofde land bleek: le ven in een hotel voor men sen, die aan de zelfkant van het bestaan vertoeven, aange wezen zijn op elke dag weer dezelfde maaltijd. Genoeg ingrediënten voor een larmoyant verhaal, zou je zo denken. En toegegeven, af en toe is de toon in het boek van Limonov, "De Russische dichter houdt van grote ne gers", net iets te huilerig. Maar ja, aan de andere kant: wie zou zichzelf niet luid be jammeren als hij onder de zelfde omstandigheden moest leven. Vaak is Limonov echter hele maal niet huilerig en die mo menten is hij ook op z'n best Links en rechts klappen uit delend, beschrijft hij in snel treintempo wat hij zoal mee maakt. En dat is heel wat, want Limonov loopt graag op straat, en geeft zijn ogen zoals dat heet goed de kost. Zijn houding ten aanzien van Rusland is ambivalent. Hy ging natuurlijk niets voor niets weg, maar op sommige momenten denkt hij met weemoed terug aan wat hy achterliet: vrienden, roem- ..Hij heeft het overigens ook niet zo op dissidenten als Sa- charov. In een open brief aan hem verwijt hij deze een fout beeld te schetsen van het vrije westen. Kijk naar mijn lot en dat van andere vluchte lingen, die gedoemd zyn in schemerige kamertjes te hok ken, werpt Limonov hem te gen. Overeind blijft natuur lijk staan, dat alles beter is dan een verblijf in het ijskou de Siberië. De titel, "De Russische dichter houdt van grote negers", slaat op het feit dat Limonov zich op een gegeven moment bekeert tot de mannenliefde. Vooral grote, sterke negers - symbolen van het machtige Amerika? hebben zijn voorliefde. WIM BRANDS De Russische dichter houdt van grote negers". Edward Limonov, uitg. Bet Bakker, 36,50. Steeds meer jongeren geloven niet in God. Dat bleek uit het vorig jaar gehouden onderzoek "Opnieuw God in Nederland Hier mee werd de met name in rooms kathobeke kringen levende gedachte ontkracht, dat alleen de onkerkelykheid en niet de godsdienstigheid bij jongeren zou toenemen Paul Schnabel bevestigt deze stelling nog eens in zyn onlangs by Van Loghum Slaterus verschenen dissertatie "Tussen stigma en charisma". Uit het afnemend kerkbezoek mag overigens niet worden afgeleid, dat er helemaal geen interesse meer zou be staan voor kerk en godsdienst. Schnabel schetst in zyn boek een duidelijk beeld van de kerkelij ke leegloop. De r.k.-kerk heeft na Vaticanum II geen kans gezien de jongeren aan zich te binden. De conservatieve stroming telt weinig of geen jongeren. "De progressieve groepen in het Ne derlands kathohcisme.. zyn byna in hun geheel in processie de kerk uitgegaan en niet meer teruggekeerd' aldus Schnabel. Men is in de 60 er jaren te optimistisch dus niet realistisch ge weest. En de "gewone gelovigen" bleven in de kou staan. De toekomst van God in Nederland roept bij de auteur het beeld op van "een camping in de herfst. Op de grazige weide staan nog slechts een paar tenten, aan de rand enkele onwrikbare stacara vans. hier en daar een auto met een buitenlands nummerbord, een jongen met een rugzak op zoek naar de Beheerder. Die kykt hem onderzoekend aan en vraagt: "Voor hoe lang?". God God. Hoeveel keer gebruiken wij Zyn naam niet. Of in godsdien stige maar vaak ook in Godslasterlyke zin (vloeken) Daarmee wordt genoegzaam aangegeven hoe belangrijk wy Hem vinden, in positieve-dan-wel-negatieve zin. De hele Bijbel gaat in wezen over dit uitdagende en onontkoombare woord. Over God gaat het ook in het dezer dagen bij AMBO verschenen boekje van Oosterhuis Het boekje bevat fragmenten uit diverse Bijbelboeken en uit het Evangelie. "Niets is onmogelijk", Huub Oosterhuis, uitgAMBO, 12.56. Bundel In de loop der jaren zijn voor de liturgie van de roomskatholieke kerken nogal wat teksten geschreven Ze zijn niet altijd even gelukkig gekozen, om niet te zeggen erbarmelijk. Michel van der Plas zei my jaren geleden eens daaraan een boekje te willen wyden. Dat is er (nog) niet van gekomen. Het zou ongetwyfeld een prettig leesbaar boekje worden, waaraan menigeen zich zou ergeren. De auteur heeft kennelijk gedacht de r.k. gelovigen een betere dienst te bewijzen door zelf teksten te maken Hy deed dat voor zyn parochie in Haarlem. Ze hebben noch een literaire-noch een thelogische pretentie, zegt de schryver zelf. De teksten zijn nu gebundeld uitgebracht onder de titel "De klei ne bundel". "De kleine bundel", Michel van der Plas, uitg. Gooi en Sticht, 22,50 Michel van der Plas: een prettig leesbaar boekje. v, ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij de vakman: uw drogist. idnnG n^I IVJnbuhc Nederland Farmaropa BV Van Tijn en Van Weezei berichten in Vrij Nederland over de opvol ging van Joop den Uyl, een kwestie die zo langzamerhand genante vormen aanneemt en doet denken aan de manier waar op de KVP zich in het verleden van haar leiders plachtte te ont doen. Wim Kok en André van der Louw zijn serieuze gegadigden, maar er staat nog heel wat te ge beuren voordat er überhaupt voor wie dan ook anders dan Den Uyl gekozen wordt. De porno-discussie blijft de media beroeren. Het uitvoerige beeld dat VN er van schetst levert wei nig nieuwe invalshoeken op en is eerder vooroordelen bevesti gend. Parool-hoofdredacteur Wouter Gortzak blikt terug op de functie die hy nu een jaar uitoefent: "De Telegraaf gaat nooit over de le zers, altijd over beroemdheden en uitschot. De bedoeling van het Parool is dat hij gaat over mensen die hem lezen". Ab van Ieperen blikt na de dood van Ro my Schneider terug op haar ge vecht tegen het Sissi-imago. Elmer Schönberger ondervraagt de musicus Frans Brüggen naar aanleding van zijn successen met het orkest van de XVIIIe eeuw. Hij relativeert de neiging tot au thenticiteit: "Dat hele woord staat me tegen. De waarheid kom je toch niet meer te weten". Het kleurkatern is gewijd aan het geheim van het succes van het schrijverschap van J.F.H. Grön- loh, beter bekend als Nescio. De Rolling Stones geven deze week drie concerten in Rotter dam. In HP komen vier van hen (Charlie Watts wil nooit worden geïnterviewd) aan het woord. Keith Richard vindt zichzelf in alle opzichten excentriek "Ik bedoel, ik heb nog nooit een dag van m'n leven gewerkt. Ik con centreer alles op de frarye, op de randverschijnselen, op mijn hob by. eigenlijk". Norbert Schmelzer, oud-KVP-lei- der, praat na jaren stilzwijgen met twee HP-verslaggevers over koetjes en kalfjes, maar vooral over politiek. Schmelzer, die nooit eerste minister is geweest: "Na de Nacht heb ik weer een kans gehad (om premier te wor den), maar toen vond ik het na alles wat er gebeurd was niet zo verstandig; bovendien was ik nog maar één periode fractielei der geweest en dat vond ik wei nig. Ik ben nog altijd heel tevre den dat we de heer De Jong toen bereid hebben gevonden, die heeft het goed geklaard". Over Van Agt: "Ik zou als fractie leider erg gelukkig zyn geweest met een minister-president als Van Agt. (-) De heer Van Agt heeft iets ontwikkeld wat m de politiek erg bruikbaar en belang rijk is, namelijk gezag en popula riteit die hij door een combinatie van eigenschappen en optredens tot stand heeft gebracht" Den Uyl ziet Schmelzer als een so list: "Een hoog begaafde, intege re, maar meer een solist dan ie mand die mensen bindt en doet samenwerken. Dat vind ik erg jammer, want hy had zo in '73, '74 kunnen toeslaan. Absoluut" In het tweede deel in de serie over Nicaragua komen de Sandinis ten aan het woord: "Nu. na drie jaar zijn we oud". Verder vraagt HP zich af wie Joeri Andropov is. die de Russische party-ideo loog Soeslov opvolgde en die wordt gedoodverfd als de opvol ger van Leonid Brezjnjev. Over de middenschool schreef Ro bert Sikkes een reportage en Jan Thielen ging in Buenos Aires de straat op om erachter te komen of alle Argentijnen wel achter de stryd om de Falklands staan hervormd nederland Naar aanleiding van twee congres sen over zedelykheidswetge- ving, deze- en volgende week, besteedt HN aandacht aan dit onderwerp. In het artikel wordt vooral het punt pedofilie bena drukt. Na de sexuele revolutie van de jaren zestig blyft dit niet alleen voor velen een gevoelig punt, maar ook een zeer moeilyk en ondoorzichtig probleem. Vast staat in elk geval, volgens HN, dat de Nederlandse zcdelyks- heidswetgeving drastische ver andering behoeft Dl AMI ir tikelen stammen namelijk nog van vóór de Eerste Wereldoorlog Vandaag voert de Nationale Raad voor het Maalschappelyk Wel- zyn een brede maatschappelijke discussie van één dag over sek suele contacten met kinderen. Oud-staatsecretaris Hedy d An cona belegt midden volgende week een tweedaagse studieeon ferentie over sexualiteit en ge weld. De organiserende- ambt. naren verwachten, dat de daar gevoerde discussie wel eens gro te invloed zou kunnen hebben op de wetsvoorstellen hierover Naar aanleiding van een bezoek aan Onze Werkplaats in Kampen beschryft HN de problemen van de sociale werkplaats. In Neder land zijn op dit moment RM dan 80.000 mensen werkzaam bij de sociale werkvoorziening. Het probleem by deze werkplaatsen is, dat er altijd een gedeelte van de bevolking blijft aangewezen op arbeid aangepast aan hun handicap Het wordt e< ht<-r steeds moeilijker om 'makkelijk' werk te krijgen en makkelijker om 'moeilijk' werk te krijgen De directeur van Onze Werkplaats. Van Dijk. staat VOOf dé vraag Wat mogen wy van onze werkne mers eisen Verder in HN Een verslag van het Haager Treffen, een congres van schrijvers uit Oost- en West Eu ropa over het vredesvraagstuk en nogmaals aandacht voor het zwart-geldcircuit. De politiek is nauwekiK Ml N M fraudebestrijding, meent HN De Tyd en Elseviers Magazine wa ren niet tydig verkrygbaar ADVERTENTIE FILIAAL LEIDERS <m„ tot t 32 jaar studerende of in het bezit zijnde van drogisterij diploma Maak een afspraak met de heer J van den Broek tel 102521) 19 00 3 (vragen naar Mevr Vijfschaft) DIGROS Postbus 187 2160 AD LISSE Illustratie van Walt de Rijk uit "Een geheim pad naar gisteren".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19