Soberheid troel f aan rsaines eooillpc" rr OOIclV OÏ1C1 y 0. Australiërs breken met Nederlandse gereformeerden DONDERDAG 3 JUNI 1982 Varia PAGINA 17 Door Rudolph Bakker PARIJS - De leiders van de zeven rijkste industrie landen komen van 4 tot en met 6 juni in Versailles bijeen. De Franse president ontvangt voor deze achtste ontmoeting de 'clubleden' op het bordes van het 'Grand Trianon'. Dat zijn in nauwkeurig vastgestelde volgorde de Luxemburger Gaston Thorn, als afgezant van de EG, de Italiaanse premier Spadolini en de Japan se eerste-minister Suzuki, de Canadees Trudeau, kanselier Schmidt uit de Bondsrepubliek, eerste- minister Thatcher van Groot-Brittannië en als laatste de Amerikaanse president Reagan, die dan al enige dagen in Parijs is en president Mit terrand vooraf had ontmoet. Het Franse staatshoofd gaf zijn visie van het gebeu ren vooraf aan enige in het Elysée verzamelde Amerikaanse journalisten en hij zei: „Zelden heb ben de leiders van de samenwerkende industrie landen zich zo weinig van eikaars lot aangetrokken als nu". X 7"AAT*OT ^1 /-v-i Een van Sonja Barende belangrijk- ste eigenschappen is haar moed. Met haar direct uitgezonden tele visieprogramma stelt zij zich we kelijks kwetsbaar op, temeer om dat zij voortdurend controversië le onderwerpen ter sprake brengt, die de kijkers bij voor baat al in twee kampen verdeeld houden: pro of contra. Eén ver keerd woord, één grapje dat slecht valt, één onderbreking van de sprekeren de directie van de waterleiding kan weer melden dat er door de waterleidingbui zen een vreselijk gemor uit het Nederlandse volk opsteeg. En daar komt nog iets bij: Sonja Barend is de enige die af en toe Henk van der Meyden en het soort journalistiek" dat hij in Privé bedrijft vanaf het scherm durft te kritiseren. In dag- en weekbladen gebeurt dat al een jaar of twintig, maar dat heeft weinig effect, omdat de journa listiek, hoe vreemd dat ook mag klinken, in feite een heel andere wereld is dan die waarin Henk van der Meyden in het weekblad Privé en het dagblad De Tele graaf opereert. Hij en zijn mede werksters schrijven over „de glit terwereld", dus over de algemeen bekende persoonlijkheden die bij de televisie, het toneel en de film werken, of tot enig koninklijk huis behoren, of in de schijnwer pers van de politiek staan. In de Privé van 29 mei 1982 die blijkens de cover als belangrijk ste verhalen had: „Sonja Barend maakte een huwelijk kapot", „Liesbeth List's moeder pleegde zelfmoord..." en „Prinses Caroli ne over haar scheiding en de mannen in haar leven", staan in totaal 74 foto's, waarvan 29 met tv en toneel te maken hebben, 17 met de lichte muze, 13 met prin sessen, 10 met artsen, 2 met poli tiek, 2 met verkrachting en 1 met een sportvedette. Van der Meyden bestrijkt een klein wereldje voor een groot publiek, en dat zou allemaal nog tot daar aan toe zijn, als hij niet voortdu rend politiek bedreef in dat we reldje, zowel in letterlijke zin (on ware verhalen over Den Uyl vlak voor de verkiezingen, aardige stories over Van Agt vlak voor de verkiezingen), als in overdrach telijke zin, door de hoofdperso nen uit dat wereldje die met hem meewerken en hem van nieuws voorzien op sympathieke wijze af te schilderen, en hun tegenpolen, die niets van dat soort bladen en berichtgeving weten willen, met halve waarheden en tendentieu ze voorstellingen van zaken de grond in te boren. Hij pakt die mensen daarbij niet alleen in hun persoonlijke leven, maar ook in hun broodwinning. Zo kreeg een acteur alleen een rol in een vrije produktie, als hij aan Privé uit de doeken dieed hoe zijn scheiding met zijn vrouw tot stand was gekomen. De acteur is gezwicht. Ik ken een actrice, die tot medewerking aan een ver haal geprest werd door haar voor te houden dat Privé over haar dochter, ook een actrice, het een en ander wist, met enige sail lante details. Zo zijn er vele voorbeelden te noe men, en de enige reden waarom die zo zelden in de openbaarheid komen is angst. Angst dat je het, door daar tegenin te gaan, alleen maar erger maakt en nog meer roddel en onwaarheden over je afroept, maar toch vooral de angst dat je, door een proces aan te spannen of er via een ander medium tegenin te gaan, de hal ve waarheden en de hele leugens alleen maar verder helpt ver spreiden. Want dat is een reëel probleem, dat ik zal illustreren aan de hand van een stuk in een totaal ander blad, uit een totaal andere hoek, het satirische blad „De Opstoot". Daar stond enige tijd geleden een satire of zoiets in over een echtge note van een bekende Nederlan der, en een echtgenoot van een be kende Nederlandse, die beiden aan kanker waren overleden. Is er dan werkelijk geen grens, vroeg ik me af, aan wat nog wel en wat niet meer geschikt is om er „taboedoorbrekende" satire mee te bedrijven? Moet je overal grappen over mogen maken, hoe ven niemands gevoelens ontzien te worden, ook niet in de droevig ste omstandigheden Ik zat al klaar om er een vernieti gend stuk over te schrijven, maar ik heb het niet gedaan, omdat ik dan moest uitleggen waarover het ging, en daarmee het ge wraakte onderwerp een extra honderdvoudige verspreiding zou geven in plaats van het in te dammen. En dan kon ik wel weer terugzien op een mooi, vlam mend, terecht stuk, maar ik zou de kwaal alleen maar verergerd hebben. Je kunt zoiets alleen maar doen als je zélf de aange vallene of de gekwetste betrokke ne bent, en als je dan de moed hebt jezelf opnieuw te laten kwetsen, en desnoods nog méér onheil over jezelf af te roepen. In haar laatste „Sonja op maan dagavond" heeft Sonja Barend de moed gehad, het onderwerp aan te snijden, maar te weinig getuigen a charge hadden dur ven meedoen, en bovendien kan zoiets alleen maar effectief ge beuren als je aangeeft dit is be weerd, maar dit en dat is de waarheid. Dat kan niet in een kwartiertje, daarvoor heb je een avondvullend programma no dig. De Verenigde Staten als rijkste der rijke industriestaten staat op deze conferentie altijd in het middelpunt van de be langstelling en van de kritiek. President Reagan liet zich adviseren zich ter gelegen heid van 'Versailles' voor het eerst sinds zijn ambtsaan vaarding in Europa te mani festeren. Hij is ook op de NA- VO-'top' in Bonn en hij brengt bezoeken aan Lon den, Berlijn en Rome. De socialistische regering van president Mitterrand, zijn vier communistische minis ters incluis, bevindt zich op betere voet met de Verenigde Staten dan dat ooit met een regering sinds president De Gaulle het geval was. Toch hebben zijn naaste raadge vers de Amerikaanse presi dent voor de zoveelste keer als hun mening gegeven dat president Mitterrand op eco nomisch gebied een absolute fantast is. In Versailles zullen enkele van de zeven clubleden het met elkaar aan de stok krijgen, en de enige hoop die men nu koestert is dat ze elkaar al pratende beter zullen begrij pen. Wat men meteen, en al tijd weer, de Amerikanen verwijt, is dat ze niets doen aan hun hoge rentevoet die, bij de noodzakelijke bestrij ding van de recessie, het zo broodnodige enthousiasme tot ruimschoots investeren de grond in boort. De Amerikanen op hun beurt zijn ook boos. Ze zijn boos op de Europeanen, die gas-con- tracten met de Sowjets aan gaan, en ze zijn boos op de Ja panners. die hun markten met goederen overstromen en zelf hun grenzen voor in voer sluiten. Somber Al deze complexe boosheden komen op een voor de Club van Zeven ongelukkig mo ment. De zeven rijke indus- De Gereformeerde Kerken in Au stralië zullen de banden met de Nederlandse zusterkerk verbre ken. Redenen daarvoor zijn de theologische ontwikkelingen bin nen de Gereformeerde Kerken in Nederland - in dit verband wordt het rapport 'God met ons' over het gezag van de bijbel ge noemd de positieve houding met betrekking tot de homofilie en de vrouw in het ambt. Hier mee is de basis van de zusterkerk- relatie vervallen, meent de Au stralische synode. De Australische kerk telt een klei ne 10.000 leden, verspreid over veertig gemeenten. Ze is groten deels ontstaan uit Nederlandse emigranten. In 1979 al besloot de synode, de contacten met de Ne derlandse gereformeerden te be perken. Predikanten uit ons land mochten niet zomaar een Austra lische kansel op. Aanmeldingen van kerkleden uit Nederland worden sindsdien aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. De Australische synode wil wel met de Nederlandse gerefor meerden blijven corresponderen over 'zaken van wederzijds be lang'. triestaten vormen niet meer dan de bovenlaag van de vie rentwintig bij de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) aangesloten landen, waarvan de statistieken er maar somber uitzien. Toen de Club van Zeven vorig jaar in Ottawa bijeen kwam, waren er binnen de OESO 25 miljoen werklozen; nu zijn het er al meer dan dertig mil joen. De jaarlijkse groei is van 1,29 procent in '81 nu te ruggelopen tot een weinig in spirerend 0 procent. Afgelo pen jaar is ook gebleken dat de oliemarkten binnen de OPEC niet zijn ingestort, zo als wel voorspeld werd. En het enige positieve element is dat in bepaalde landen een lichte teruggang van het in flatiecijfer te bespeuren valt. In het Franse gastland daar entegen blijft de inflatie de pan uit stijgen en beloopt na een jaar socialistisch bewind al 14 procent. De socialisten hadden gemikt op een inspi rerende opleving van de in dustrie (al deden ze alles om de werkgevers in hun expan sie te beknotten) en hoopten ze daarmee iets te doen tegen de werkloosheid. In feite bleef de inflatie omhoog gaan en de werkloosheid evenzeer, en zien de regeerders - achterom kijkend - dat de landen om hen heen niet in deze geplande opleving zijn gevolgd. De laatste weken hebben de Franse economische leiders Luthersen De Synodale Commissie van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Nederland zal een commissie be noemen die voor de synode van mei volgend jaar een rapport gaat opstellen over de toekomst van deze kerk. vooral in oecume nisch perspectief. In de synodezitting van november dit jaar zal opnieuw worden ge praat over de eventuele aanstel ling van een vrijgestelde functio naris - op parttime-basis voor het bestuur van de kerk. Ds. W Bleij, voorzitter van de synode, heeft een plan op tafel gelegd, dat inkrimping van de Synodale Commissie tot zeven mensen beoogt, te weten drie theologen en vier leken. Aan het hoofd hier van zou een vrijgestelde presi dent staan, die de taken van de huidige president en secretaris in zich verenigt. Een 'directiese cretaris' zou hem moeten bij staan. In januari besloot de synode, geen vrijgestelde secretaris-generaal aan te stellen en het bureau van de synode niet te verplaatsen van Amstelveen naar Woerden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Groningen A. hoogtevrees gekregen. Van hun kant niet in het minst zal dan ook bij de Amerikanen (vergeefs) worden aange drongen op vermindering van de rentevoet, en bij de Ja panners op het opheffen van invoerbeperkingen. De Amerikaanse minister van financiën Regan voorspelde dezer dagen in Washington overigens een 'natuurlijke' teruggang van de rentevoet. Hij zei. na afloop van een reeks economische conferen ties in Helsinki, dat zijn land in Versailles zal zoeken naar een „samengaan van de eco nomieën van de zeven indus triestaten. in de hoop daar mee een blijvend genezings proces van de wereld-reces sie in te zetten". De Amerikanen zullen in Ver sailles hun partners waar schijnlijk voorstellen om te komen tot een internationaal comité dat er op zou moeten toezien dat rentetarieven op de internationale geldmarkt niet al te wild fluctueren. Al gemene afspraken over het verkeer van investeringska pitaal tussen de betrokken landen zouden de Amerika nen er echter bij helpen tegen te gaan dat landen al te snel overgaan tot nationalisaties. Daarbij is ongetwijfeld aan het rood-roze Franse nationa- liserings-avontuur gedacht, waarbij ook buitenlandse be drijven binnen het schoots veld kwamen te liggen. J. Zoutendijk Noorden, te Oos- terwolde-Fochteloo (Fr.) D. Pen- mnkhof Well-Ammerzoden, te Bodegraven H. Veldhuizen 'Al- blasserdam; aangenomen naar Heerenveen kandidaat R. Boeyinga-Alders Berkel-Roden- rijs. Gereformeerde Kerken: beroepen te Dokkum A. Treurniet Woer den, te Castricum H. Appers Heerhugowaard, te Capelle aan de IJssel H. Favier Enschede. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Ermelo E. Woudt Den Helder Op zondag 22 augustus hoopt ds. T. Vrolijk afscheid te nemen van de gereformeerde kerk in Kat wijk, wegens vertrek naar Leeu warden. De intrede in Leeuwar den is op 12 september. Ongeloof Ook de Japanners hebben een plan in petto. Ze zouden er over denken, als antwoord op de voortdurende kritiek op hun invoerbeleid, bepaalde liberaliserende maatregelen af te kondigen. Niemand van de partners gelooft echter echt in deze zogenaamd gun stige plannen. Een van de grote thema's op conferenties als die in Ver sailles is de Oost-Westrelatie. Volgens de Amerikanen staan de Sowjets aan de rand van een dramatisch bankroet en dient het Westen niets te doen om de kans op dit bank roet te verminderen. Na de grote klap zullen de Sowjets immers - in deze Amerikaan se visie - eindelijk bereid zijn normaal over economische en vooral ook over politieke hangijzers te praten. In Ver sailles zullen de Amerikanen hun partners dan ook nog eens voorstellen geen 'strate gisch' materiaal meer aan de Sowjets te leveren en zich ook in hun kredietpolitiek beperkingen op te leggen. President Reagan zal bij bonds kanselier Schmidt en presi dent Mitterrand weer protes ten laten horen over hun aardgas-contracten met de Sowjet-Unie en hun vergaan de financiële betrokkenheid bij de bouw van het giganti sche viaduct waarlangs dit gas van Siberie naar het Wes ten moet worden geleid. Pre sident Reagan zou er zelfs 'Er is hoop' Het nationale comité 'Projekt 82' en het Instituut voor Evangelisa tie (Doorn) hebben besloten door te gaan met activiteiten onder het motto 'Er is hoop'. In januari volgend jaar zal er een tweede evangeliserend magazine uitko men. Dit besluit is een gevolg van het feit. dat overal in het land voor de komende maanden activitei ten zijn gepland rond het evange- Usatiethema van dit jaar: 'Er is hoop'. Hoewel het accent van de actie 'Projekt 82' op de maand maart lag. wordt in vele plaatsen nog steeds het bekende regen boog-vignet gebruikt voor aller lei vormen van evangelisatie werk. Het tweede magazine zal met, zoals het eerste, landelijk huis aan huis worden verspreid, maar aan plaatselijke gemeenten, groepen en individuele christenen te koop worden aangeboden Een proefnummer komt in oktober beschikbaar. Het Instituut voor Evangelisatie wil plaatselyke werkgroepen van 'Projekt 82' blijven begeleiden met instruc tie Het EO-tv-programma 'Ronduit' over denken de Franse firma Alsthom-Atlantique te ver bieden gebruik te maken van de technologie die men er toepast bij de constructie van deze leidingen, en welke technologie in licentie af komstig is van de Ameri kaanse firma General Elec tric. Derde Wereld Behalve de Oost-Westrelatie is er het Noord-Zuidprobleem. De Derde Wereld staat op het punt van een financieel deba cle en diep in de schulden stekende landen als Mexico. Argentinië. Brazilië. Zaïre en Zuid-Korea kunnen eenvou dig hun rente niet meer beta len. Ook op dit punt is de Club van Zeven echter weer diep verdeeld. De Amerika nen willen hier in het geheel niets aan doen, of hoogstens voor hun eigen 'vrienden' in eigen invloedssfeer. De Ja panners hebben alleen be langstelling voor de hen om ringende wereld en zoge naamde 'nieuwe industriesta ten' als Hongkong, Taiwan en Singapore. Een Europees clublid als Frankrijk heeft nog wel een hoge pet op van ontwikke lingshulp en hulp aan de Der de Wereld, al is deze Franse hulp altijd minimaal geweest en ging ze voornamelijk uit - net als bij de Amerikanen - naar vrienden in de eigen in vloedssfeer. Het staat dan ook wel vast dat het oude idee van de 'Noord-Zuidcon- zal op 8 juni geheel gewijd zijn aan het thema 'Er is hoop'. Het ledental van de Nederlands Gereformeerde Kerken - de vroegere Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband - is vorig jaar met 11 toegenomen Er waren op 1 januan jl 29 478 Nederlands-gereformeerden Van de 93 plaatselijke kerken hebben er 29 geen predikant Het aantal predikanten is 64. Uit het pas verschenen informatieboek je blijkt, dat de regio Kampen qua ledental het grootst is (5471 leden). Ontspanning In een bnef ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse president Reagan aan West-Ber- lijn dringt bisschop dr. Martin Kruse van de Evangelische Kerk in deze stad aan op voortzetting van de ontspanmngspolitiek Hij keert zich tegen de wapenwed loop. "die de economische stabi liteit en de sociale vrede in ge vaar brengt" Via de Amerikaan se ambassade zal de bnef van Kruse Reagan worden aangebo den "Duurzame vrede kan met worden gebouwd op dreiging met en be ferentic' in Versailles niet aan een wedergeboorte toe is. President Mitterrand heeft zelf tyd op het werkschema inge ruimd voor een toespraak waarin hij zal pleiten voor een snelle ontwikkeling van de technologie ten bate van de industrie, ook in de ont wikkelingslanden. Daarmee zouden op den duur heel wat nieuwe banen kunnen wor den geschapen, zo meent de Franse president. De toe spraak van Francois Mitter rand zal beleefd worden aan gehoord en in de daarop vol gende discussie kan men even doen of er geen ernsti ger problemen in de wereld zijn. Toch roept dit technolo gische thema alweer twee spalt op Mitterrand ziet deze ontwikkeling als geheel ge leid door dc staat, terwijl de Amenkaanse president Rea gan het wil overlaten aan de captains of industry in de pri vé-sector. Wierpen bij vorige gelegenhe den onverwachte politieke ontwikkelingen al roet in het eten, ditmaal zorgt de strijd om de Falkland eilanden er voor dat Margaret Thatcher en president Reagan wel wat anders aan hun hoofd heb ben dan alleen 'Versailles' Bondskanselier Schmidt heeft bovendien op 6 juni, de laatste dag van het samenzyn - verkiezingen in zyn thuisha ven de hanzcstad Hamburg, te vrezen Over de uitkomst van bijeen komsten als deze maakt nie mand zich ooit illusies. De gesprekken zyn ook niet op het vinden van directe oplos singen en op het uitgeven van opzienbarende slotcom- muniqué's gericht. Als de ze ven staatslieden ten slotte Vtamüka de rug toekeren zonder dat ze hun gezicht van staatsman verloren hebben, doet het er niet toe wat er achter de schermen allemaal verkeerd mag zijn gegaan, zo merkte een Amenkaanse cy nicus atrbij voorbaat op. reidheid tot het gebruik van kernwapens", schrijft Martin Kruse Hij verwij na.ir eer, v. r klaring van de Raad van Kerken in Amerika zelf, volgens welke de vrede alleen door onderhan delingen. beëindiging van de wa penwedloop en vernietiging van alle kernwapens kan worden ge handhaafd "Wij. inwoners van Berlijn, zijn ons ervan bewust, dat tn de hoofdstad van het vroegere Duit se rijk de tweede wereldoorlog en de holocaust (moord op de joden) zijn begonnen Daaruit vloeit dc verplichting voort, te ijveren voor verzoening tussen de volke ren, vooral met die van Oost-Eu ropa". Ruim 18 000 Litauers hebben bij de eerste secretaris van dc Com munistische Party in Litauen ge protesteerd tegen, wat zy noe men. 'vervolging van religieuze jongeren'. Zy sommen talrijke acties op die de overheid de laat ste tyd tegen rooms-katholieke I' M NB heeft <>ndern<m,. n Dt realiteit in ons land doet ons vra gen: in welk land leven wy eigen lyk"* Op school hebben we ge leerd, dat dit het meest democra tische land ter aarde is".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17