„Boksen leeft in Leiden J Mavo nodig voor win kei baan Roland Garros obsessie voor Jimmy Connors Niet-gebonden landen achter Argentinië' Paus beëindigt bezoek aan Engeland Holland Festival schrapt produktie DTS tevreden ondanks financieel verlies Wybo Lelieveld snel Verzet El Salvador valt provinciehoofdstad aan DONDERDAG 3 JUNI 1982 Sport LEIDEN - Geen trouwer publiek dan bokspubliek. On danks de tropische hitte schoven gisteravond toch nog zo'n 250 betalende bezoekers de klamme Leidse Vijf Mei hal binnen, om in een sauna-temperatuur van dik 30 gra den het boksgala van DTS bij te wonen. Het waren er weliswaar niet voldoende om het evenement financieel 'rond' te krijgen, maar in deze warmte en in een stad die nauwelijks 'boks-minded' heet te zijn, mocht het toe schouwersaantal niettemin redelijk worden genoemd. Dat vond ook Jer van Leeuwen, de voorzitter van DTS, die op veel minder toeloop had gerekend nu Nederland al dagenlang voor tro pisch gebied studeert. "Het ver rast me en het geeft me voldoe ning dat er nog zoveel zijn geko men. Boksen leeft in Leiden", stelde de praeses tevreden vast. "Daarom hebben we het vele werk dat we ervoor moesten doen en het geld dat we erbij moeten leg gen er best voor over. Dat finan ciële verlies hadden we trouwens ingecalculeerd nu we dit gala, dat we persé op de woensdag avond wilden geven, door allerlei oorzaken (Europa Cup-duels) pas zo laat in het seizoen konden plannen. We wilden het toch houden omdat we onze leden ook eens een keer in hun eigen stad wilden laten boksen en om dat we Leiden weer eens wat wil den laten zien". Alleen met de verkiezingen was geen rekening gehouden, waar door o.a de uitgenodigde verte genwoordigers van B en W ver stek moesten laten gaan, maar wie gisteravond op DTS stemde, hoefde zich niet bekocht te voe len. Het partijprogramma, sa mengesteld door hulptrainer Chris Lantrok, werd aan de Bos- huizerkade in elk geval wèl di rect en volledig uitgevoerd. Geen loze beloften, of loze kreten daar, maar eerlijke gevechten, span ning en sensatie. Die kwam toevallig in de dertiende partij. De verzorger van Rurup van Kristalijn had de handdoek als het ware al in de ring gegooid nadat zijn pupil tweemaal acht tellen had gehad. Blinker van de Houtzagerij leek dus de zekere winnaar, maar de scheidsrechter besliste anders, omdat laatstge noemde met 'open handschoen' had geslagen. De beslissing zette de hal op z'n kop en het bleef een aantal minuten rumoerig, maar na een discussie werd de zaak bijgelegd. Het was het enige incidentje, waar de organiserende club overigens niets aan kon doen. De overige vijftien partijen leverden van al les. Ook voor DTS. Financieel moet er wat bij; sportief gezien mocht het 4000 gulden kostende boksgala een succes worden ge noemd. Natuurlijk waren er in de gehuurde ring wat tegenvallers. Het verlies van Zuidhollands bantamkampioen Ger Gorree bijvoorbeeld, die zijn thuiswed strijd verloor van Schaap van Hoogeband en de dubieuze ne derlaag van Rob Crane tegen Le- nos van de Goudse Boksvereni ging (GBV), maar daartegenover stond dat andere leden onver wacht knap presteerden. Zo versloeg Ed Klein in zijn eerste partij bij de nieuwelingen Olie slagers van GBV en stuntte Jos Donkers bij zijn debuut bij de B- junioren met een zege op Wouda van de gerenommeerde club Al- bert Cuyp. Hans Kiewit (nieuwe lingen zwaar), die jarenlang aan wielrennen deed bij Swift, maar daarvoor op medische gronden werd afgekeurd, mocht na drie verloren partijen zijn handen voor het eerst zegevierend om hoog brengen. Hij klopte De Bruin van Westland door inter ventie van de scheidsrechter. Ro bert Zandvliet (nieuwelingen weiter) sloeg zijn tegenstander Buysman van Westland in de tweede ronde door de touwen, i hij niet meer stuk kon. PARIJS (ANP) - Roland Garros vormt een obsessie voor Jimmy Connors. De open Franse titelstrijd is het enige Grand Slam toernooi, dat de linkshandige Amerikaan nimmer in zijn indrukwekkende tennisloopbaan op zijn naam heeft weten te brengen. Overzichtje van het boksgala dat gisteren in de Vijf Meihal werd georganiseerd. Ondanks de hitte l opkomst redelijk. Wil de Bree moest (in de lichtwel- ter C-klasse) uiteraard zijn meer dere erkennen in Zuidholland kampioen Edward Zegeling van Te Pas. De verhoudingen in die partij lagen op papier zo scheef- Zegeling had zeven duels in suc cessie gewonnen, De Bree pas drie van de vijf- dat de twee bok sers in een andere stad nooit aan elkaar gekoppeld zouden zijn. Nu het gala in Leiden plaatsvond gebeurde dat wel en in de ring bleek de DTS -bokser niet eens zoveel minder, terwijl zijn tegen stander later wèl de stijlprijs kreeg. De bijval die hij- met zijn ploegge noten van de Leidse club, kreeg toonde bovendien aan dat DTS er goed aan had gedaan voor de vierde maal in de 17-jarige histo rie zo'n gala te organiseren. Er was van geleerd ook. Zoveel bok sers als gisteravond, er waren er 40. zullen niet meer worden uit genodigd. de volgende keer. En die volgende keer komt vermoe delijk snel. Voorzitter Van Leeu wen: "We gaan nu eerst de ba lans opmaken en bekijken welke foutjes we hebben gemaakt en dan Willen we dit in september misschien herhalen. "Het bok sen leeft nog wel in Leiden, maar om die boksliefhebbers te bin den, zul je toch aan de weg moe ten blijven timmeren". De uitslagen: Klein (DTS) w.o.p van Olieslagers (GBV), Wouters (V. 't Hof) w.o .p van Asig (Kristalijn), Elswijk (Westland) w.o.p van Bougayas (Hoo- genband). Donkers (DTS) w.o.p van Wouda (Albert Cuyp), Coens (Alb Cuyp) w.o.p van Te Pas (Te Pas). Kiewit (DTS) wint van De Bruin (Westland) door interventie van de scheidsrechter, Vollebrecht (Westland) w.o.p van Bek kers (Huizenaar). Zegeling (Te Pas) w.o.p van De Bree (DTS). Ijzelendoorn (Te Pas) w.o.p van Pronk (Schildkamp). Lenos (GBV) w.o.p van Crane (DTS). Schaap (Hoo- genband) w.o.p. van Gorree (DTS). V.d Lans (Westland) w.o.p van Stoof (GBV), Rurup (Kr.stalnn) wint dpor diskwalifi catie van Blinker (Houtzagerij). God schalk (Schildkamp) w.o.p van Merkes- teyn (Huizenaar). Van Solingen (Schild kamp) w.o.p van Hoppema (Van 't Hof), Zandvliet (DTS) w.o.p van Buysman (Westland). PAUL DE TOMBE LEIDEN - Wybo Lelieveld, atleet van het Leidse De Bataven, heeft gisteravond op de kunststofbaan in de Leidse Hout een snelle 800 meter gelopen. Tijdens wedstrijden, georganiseerd door zijn vereniging, kwam hij mede dankzij 'trekkersarbeid' van zijn clubgenoten Marcel Honsbeek en Jan Verloop uit op 1.49.4. Han Kulker, eveneens van De Bataven, bleef redelijk in zijn voetspoor met 1.51.0. Van de AV Holland draaide Jek Per- soons naar een prima tijd van 1.52.7. Dit jaar gold hij opnieuw als favo riet. Zeker na de afschrijvingen van John McEnroe en Björn Borg en nog nadrukkelijker na de opmerkelijke nederlaag van zijn voornaamste tegenstrever Ivan Lendl in de derde ronde te gen Mats Wilander. Maar op nieuw werd hem op het gravel van Roland Garros de voet dwars gezet. Woensdag stak de Span jaard Jose Higueras in het kwart finaleduel in de vorm van zijn le ven. Met drie maal 6-2 beroofde hij het sensationeel verlopende toernooi van zijn hoogst geplaat ste speler. Higueras komt in de halve eindstrijd uit tegen Guil- lermo Vilas. De Argentijn ont deed zich volgens de verwachtin gen van de Fransman Yannick Noah met 7-6. 6-3. 6-4 De verrassende nederlaag van Jim my Connors tekende zich al in de beginfase van de partij af. Higue ras, die de laatste twee jaar een aangepast programma speelde vanwege een leverontsteking, legde zijn tegenstander vanaf de eerste bal zijn wil op. De Spaanse gravelspecialist, die eerder dit jaar de open Westduitse titel strijd won na een vijf en een half uur durende finale (de langste in de WCT-historie) tegen McNa- mara, paste met succes dezelfde tactiek toe als de Zweed Wilan der eerder in zijn duel tegen Ge- rulaitis. Vanaf de baseline con troleerde hij het spelverloop en trachtte hij de Amerikaan naar het net te lokken. "Gemakkelijk ging dat niet", verklaarde de 29- jarige bebaarde Higueras na af loop, "maar de keren dat hij kwam, passeerde ik hem" De zoals gewoonlijk kreunende en steunende Connors heeft in de partij eigenlijk maar één kans ge had. In de derde set op de stand 1-3 kreeg hij twee mogelijkhe den de service van ziin tegen stander te doorbreken. Met twee daverende forehandklappen doorstond de als 14e geplaatste Higueras, die in dit seizoen op klom naar de 17e positie op de wereldranglijst, het kritieke mo ment en nam hij met 4-1 een be slissende voorsprong. "Ik raakte de bal niet slecht", verzuchtte Connors op de persconferentie, "maar Higueras sloeg ze beter en harder". Jose Higueras ontmoet in de halve finales Guillermo Vilas. De ten nissende dichter of de dichtende tennisser uit Argentinië, derde geplaatst in Parijs, maakte in druk met de wijze waarop hij het Franse idool Yannick Noah in drie sets (7-6, 6-3, 6-4) elimi neerde. Noah, de eerste Frans man na Francois Jauffret in 1974 die op Roland Garros de kwartfi nales bereikte, hield in de eerste game tot de tiebreak stand. Na verhes daarvan (7—4) kwam hij nooit meer in de wedstrijd terug Vilas was aanmerkelijk vaster in het baselinespel en passeerde de in Kameroen geboren Fransman bij herhaling aan het net. Vilas, die op zijn weg naar de laat ste vier nog geen set heeft afge staan, liep zijn vijfde boete van 250 dollar in dit toernooi op. Elke ronde draaft hij op met een hoofdband waarop volgens dc Tennis-Council illegale reclame staat afgedrukt. Hoewel de tekst op de video en vanaf de tribunes door de haardracht van de Ar gentijn niet te lezen valt, be schouwt de Council de actie van Vilas als onreglementair In de partij tegen Noah had Vilas de band binnenste buiten gekeerd, maar dat gebaar vond geen gena de in de ogen van de Council. In het jeugdtoernooi bij de heren verloor de Nederlander Eric Wil- borts, als vijfde geplaatst, in de tweede ronde van de Fransman Bruno Dadillon: 1—6, 2-6. HAVANA (AFP) - De Cubaanse minister van buitenlandse zaken Malmierca heeft giste ren herhaald dat zijn land achter Argentinië staat in het conflict om de Falkland-eilan- den. Hij opende de ministersconferentie van het Coördinatiebureau van de Beweging van Niet-Gebonden Landen. De zitting werd voorgezeten door president Fidel Castro, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de beweging. Er wordt aan deel genomen door 92 delegaties en 43 ministers van buitenlandse za ken. Morgen loopt de bijeen komst al. Malmierca zei dat "het Britse im perialisme" in het zuiden van de Atlantische Oceaan een "kolos sale oorlogsmachine" op de been had gebracht om "ten koste van alles het kolonialisme te handha ven". Maar het Argentijnse voik liet zien wat verdediging van va derlandse grond inhield, zei hij. Engeland dat, aldus de Cubaanse minister, collaboreert met de Verenigde Staten, weigert een wapenstilstand en hervatting van onderhandelingen. "Nooit was de schijnheiligheid van een beleid zo zichtbaar", voegde hij er aan toe. Malmierca haalde voorts alle as pecten van de Cubaanse buiten landse politiek naar voren: steun voor de Palestijnen, steun voor SWAPO en Namibië, steun voor het "Volk van de Sahara", steun voor het Salvadoriaanse verzet en steun voor Nicaragua en Gre nada. Hij riep Iran en Irak - leden van de niet-gebonden beweging - op nieuw op tot vrede. Hun oorlog, zei hij, biedt de Verenigde Staten het voorwendsel om hun militai re presentie in het gebied te ver groten en biedt ook Israël en zijn bondgenoten kansen. Het hoofd van de Dienst voor de Beharti ging der Amerikaanse Belangen in Havana, Wayne Smith, liep van de openingszitting weg toen Malmierca de Verenigde Staten ervan beschuldigde dat zij had den gedreigd met het inhouden van hun economische hulp aan landen die geen stelling zouden nemen tegen anti-Amerikaanse posities op de bijeenkomsten van de Beweging der Niet-Ge bonden Landen. De Cubaanse minister had Amerika voorheen al "inmenging in de interne aan gelegenheden van talrijke lan den" aangewreven. SAN SALVADOR (UPI) - Salva doriaanse guerrillastrijders heb ben woensdag een aanval uitge voerd op de provinciehoofdstad San Vicente, elf elektriciteits- masten opgeblazen en elf solda ten gedood van het 3.000 man sterke regeringsleger dat vorige week een offensief tegen de re bellen was begonnen Dit heeft de radiozender van de guerrilla strijders, Radio Venceremos, gis teren gemeld. Volgens de zender doodden de re bellen elf militairen van de in de Verenigde Staten opgeleide troe pen en werden elf anderen ge wond. Het offensief van het rege ringsleger in de provincie Chala- tenango bij de grens met Hondu ras begon afgelopen zaterdag Volgens de rebellenzender heb ben regeringssoldaten geleid door in de VS opgeleide com mando's in het dorp Los Amates, 60 km. noordelijk van San Salva dor, "de burgerbevolking uitge moord". Gezegd werd dat sommigen van de dorpelingen door troepen wer den doodgeschoten en andere verdronken toen zij over de ri vier de Sumpul trachtten te ont snappen naar Honduras. Functionarissen van het Salvado riaanse ministerie van defensie wilden geen commentaar geven maar hebben herhaaldelijk ver klaard dat de guerrillastrijders bloedbaden melden als onder deel van hun propagandacam pagne om het leger in discrediet te brengen. Echter, mensenrech- tengroeperingen en verslagge vers ter plekke hebben enkele van de verklaringen van de re bellen over bloedbaden kunnen nagaan en bevestigen. LONDEN - Met een laatste vredes wens heeft paus Johannes Pau- lus II gisteren op het vliegveld van Cardiff, in Wales, zijn bezoek aan Groot-Brittannië afgesloten. Het bezoek, dat zes dagen heeft geduurd, is vlekkeloos verlopen. „Ik ben als vredesapostel geko men", zo zei de paus in zijn laat ste rede op het vliegveld. Eerder had kardinaal Hume gesproken over de „schaduw van de gebeur tenissen in de zuidelijke Atlanti sche Oceaan", die over het pau selijk bezoek heeft gehangen. De paus heeft elke gelegenheid die hem geboden werd aangegrepen om de Britten te vragen de vijan delijkheden op en rond de Falk- land-eilanden te beëindigen. Steeds weer heeft hij zijn gehoor gevraagd om vrede te bidden, en zijn laatste rede was hierop geen uitzondering. Karakteristiek voor zijn bezoek AMSTERDAM (GPD) - De leiding van het Holland Festival heeft dinsdag direct na de première van het stuk De Spelers in het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond in Amsterdam besloten de voorstelling uit het programma te nemen. Volgens Arthur Sonnen, die bij het Hol land Festival verantwoordelijk is voor de theaterprogramme ring, was het een „genante voor stelling" en was het onverant woord het stuk nog langer te la ten spelen. Volgens een woordvoerder van het Holland Festival is een en ander in overleg met de spelers besloten. De leider van het Vlaamse gezelschap De Bron, Guido Lauwaert, die voor de produktie verantwoordelijk is, sprak echter van contract breuk. Het stuk heet een bewer king te zijn van Dostojevski's roman De Speler, maar was in werkelijkheid alleen te om schrijven als een mislukte voor stelling. De spelers wekten wel iswaar de indruk er bewust naar te streven het beeld van een mislukte voorstelling te ge ven, maar voor het publiek be tekende dit dat men ruim twee uur naar een oninteressant ge heel van mislukte improvisa ties op een onduidelijk thema zat te kijken. was de wijze waarop de paus gis teravond op het vliegveld af scheid nam. Hij nam alle tijd om het publiek te groeten, kinderen te kussen, en kleine attenties in ontvangst te nemen, daarmee af wijkend van het protocol en het tijdschema. Het is een gedragslijn die hij overal tijdens zijn rondtocht door Enge land, Schotland en Wales heeft gevolgd. En deze belangstelling voor het publiek werd door de Britten met ongewone hartelijk heid geretourneerd. Functionarissen van het Vaticaan hebben er hun verbazing over uitgesproken dat de paus, waar hij ook kwam, met zoveel en thousiasme werd ontvangen. De menigten mogen dan vrijwel overal minder groot zijn geweest dan waarop de organisatoren hadden gerekend, de geestdrift was er niet minder om. De laatste dag van het bezoek speelde zich af in Wales. Meer dan 250.000 mensen woonden in Cardiff een mis bij en gingen in hun toejuichingen vaak zo ver, dat het de paus onmogelijk werd gemaakt te spreken. Het was voor hem geen onbekend verschijnsel. Tijdens de mis die hij dinsdag hield in een park in Glasgow, was hij een volle vijf minuten lang stil, omdat het „John Paul, John Paul" niet meer tot bedaren te brengen was. Door rooms-katholieken en angli canen wordt de mis die de paus zaterdag bijwoonde in de kate- draal van Canterbury, het spiri tuele centrum van de Anglicaan se kerk, als hoogtepunt van het bezoek gezien. Het was een even emotionele als historische bij eenkomst. Woordvoerders van de Anglicaanse kerk zeiden gis teren dat ermee een atmosfeer is geschapen waarin vorderingen kunnen worden gemaakt op het pad dat uiteindelijk tot de een heid van beide kerken moet lei den. - "Vragen rond de pastorie" door dr. H. Faber en dr. Kruijne. Uitg. J.H. Kok B V. 15,90). - "Van Flevomeer tot IJsselmeer" door R. Borman. Uitg. Terra 4 "In den beginne" eigentijds fo toverhaal samengesteld door Hans Samsom en Laura Sam- som-Rous. Uitg. Meulenhoff 22,50). "Ga naar huis en vergeet alles" door Kathe Recheis. Uitg. West Friesland 17,90). - "De enkele daad" door J. Visser- Roosendaal. Uitg. West-Fries land 24,50). - "Bollen bloeiden om Parijs" door Nel Schuttevaer-Velthuys. - "De zwarte hengst" door Helen Griffiths. Uitg. West-Friesland 19,50). "De gouden pucarina" door T Vos-Dahmen von Buchholz. Uitg. West-Friesland 19,50) "Dappere Coll en andere vertel sels" door Lloyd Alexander Uitg. West-Friesland 15,90) - "Tijl Uilenspiegel" door Erich Kastner. Uitg. West-Friesland 14.50) - "De cactus" een Palestijnse ro man door Sahar Khalifa. Uitg Het Wereldvenster (geen prijsop gave). - "People matter" door Theo van Boven. Uitg. Meulenhoff 34,50). Arbeidsbureau kritiseert personeelsbeleid detailhandel UTRECHT (ANP) - Ondanks een enorm aanbod aan arbeidskrach ten (twaalf sollicitanten op een vacature) zit de detailhandel op gescheept met vrij veel onvervul bare vacatures. Dat hebben de ondernemers voor een deel aan zichzelf te wijten, omdat ze irreë le eisen stellen. Ze willen 16-jari gen (goedkoop) met vier jaar er varing. Ook schiet de huishoud school - de specifieke beroepsop leiding voor winkelpersoneel tekort. Dat blijkt uit een enquete van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Utrecht onder de 2.500 ondernemers in dc Utrechtse de tailhandel. De ondernemers kla gen dat de meisjes die van de huishoudschool (LHNO) afko men niet zo geschikt zijn als ver koopsters omdat ze tekortschie ten in algemene ontwikkeling, Tekenvaardigheid, vak- en taal kennis. De ondernemers gaan dan ook liever met mensen met een Mavo-opleiding m zee en dat heeft tot gevolg dat meijsjes met een LHNO-opleiding op de ar beidsmarkt steeds meer worden verdrongen: in aprij 1981 zoch ten er 350 een baan als verkoop ster, een jaar later waren het er al ruim twee keer zoveel (achthon derd). Directeur C Pot van het GAB zei bij de presentatie van de onder zoeksresultatcn dat de kennis van de LHNO-ers zou moeten worden opgevfysekl via aanvul lende cursussen Ook wil het GAB de winkeliers via uitgebrei de voorlichting op het hart druk ken dat het stellen van absurde eisen geen enkele zin heeft De ondernemers hebben zichzelf er alleen maar mae Ze kunnen moeilijk personeel krijgen en ze jagen personeel dat ze hebben de winkel uit Pot kon OVUfigl B niet precies zeggen om hoeveel onvervulbare vacatures het gaat hij schat enkele tientallen. Exac te gegevens hierover ontbr< ken bij het arbeidsbureau, omdat vooral de kleinere ondernemers in dc detailhandel niet naar het GAB stappen, maar op eigen houtje hun personeclsproble men proberen Op te lo en II"' GAB wil dan ook in de detailhan del meer aan de weg gaan timme-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15