Post in zorgen: Van der Velde laat t afweten België-Ajax heerlijke voetbalavond Lotto en toto w 599; DTOURS Hinault slaat keihard terug in 'Giro - berg en DONDERDAG 3 JUNI 1982 BRUSSEL (GPD) - Ook de Belgi sche voetbalsupporters hebben massaal gebruik gemaakt van de gelegenheid de man, door wiens voorname inbreng zij op de wereldkampioenschappen in Duitsland en Argentinië moes ten toekijken, aan het werk te zien. De penningmeester van de voetbalbond wrijft zich in de handen als een vriendschappe lijke interland door tienduizend betalende toeschouwers wordt bezocht, gisteren kwam het driedubbele naar de Brusselse Heizei om Johan Cruijff in actie te zien. Toeschouwers die geen moment spijt hoeven te hebben, want de Rode Duivels en de Nederlandse kampioen bezorgden de tiendui zenden een heerlijk voetbal avondje, waarin de goed starten de Belgen een 1 -O-voorsprong namen, de Amsterdammers het tweede part van de eerste perio de regeerden (van 1-0 achter naar 2-1 voor door Schoenaker en Kieft), en een tweede helft waar in de mannen van Guy Thijs ge lijk maakten en uiteindelijk ver diend aan het langste eind trok ken (4-2). België-Ajax, de laatste wedstrijd van een succesvol seizoen voor de Amsterdammers, het laatste optreden van Wim Jansen, de laatste maal dat Kurt Linder de ploeg die hij naar de landstitel voerde coachte, en het laatste oe fenduel van de Belgen voor men afreist naar de wereldkampioen schappen in Spanje. België-Ajax had ook bijzondere be tekenis, omdat hier een groot voetballer zijn laatste 90 minuten in het betaalde voetbal vol maak te. Wim Jansen werd na afloop, op initiatief van Johan Cruijff, op de schouders genomen en door zijn ploeggenoten van het veld gedragen. Verder geen huldebe toon. 65 keer international, win naar van de Europa Cup met Feyenoord en twee keer de op een na beste van de wereld met de Nederlandse nationale ploeg. Zo'n speler verdient meer, wetend hoe Duitsland een etmaal eerder, afscheid nam van 'Kaiser' Franz Beckenbauer. Jansen zelf zal het overigens !best' vinden, hij pink te een traan weg in alle rust. „Wimpie bedankt", het span doek in de Heizei moet hem goed gedaan hebben. Een schitterende partij overigens tussen de Duivels en Ajax. Met fraaie doelpunten ook. De eerste, van Erwin Vandenberg, was erg mooi, maar werd overtroffen door de tweede goal van Ajax. Jesper Olsen stuurde Peter Boe- ve weg, hij trok de bal op knie hoogte voor en daar haalde Euro pees topscorer Willem Kieft voor de laatste maal in dit seizoen ont stellend hard uit. Piet Wijnberg, 90 minuten in het veld omdat enkele Belgische clubs belangstelling hebben, had zware schuld aan de gelijkmaker in de tweede helft. Hij draaide in het penaltygebied en verspeelde de bal simpeltjes aan Czernia- tynski, waarmee de honderden meegereisde Ajax-supporters hun 'Ajax naar Spanje' staakten, want vanaf dat moment regeerde de Belgische ploeg, hetgeen re sulteerde in een derde en vierde .treffer van onze zuiderburen. Over elf dagen spelen onze zuiderburen de openingswed strijd tegen Argentinië. In welke opstelling dat gebeurt, was nau welijks nog een vraag, want de kern, en meer dan dat, stond vast. Hoewel, bondscoach Thijs moet na de interland tegen de SAINT CHAMOND (GPD) - Peter Post heeft alle reden om bezorgd te zijn. Over een maand begint in Bazel de Ronde van Frankrijk en zijn Raleigh-ploeg mist een kop man. Die dreiging was er al, maar Post klampte zich vast aan de hoop dat Johan van der Velde die rol toch op zich zou kunnen gaan nemen. Sinds gisteren weet Post beter. Lerby (r) snelt langs Millecamps, i met België regeerde. Denen en de oefenpartij tegen de Amsterdammers toch aan het twijfelen zijn. In Kopenhagen begon zijn ploeg goed en werd vervolgens overlopen door het duo Lerby-Arnesen, een terugval die ook nu te noteren viel. Pas toen Wilfried van Moer halver wege in de kleedkamer bleef, kon de Duivel zich weer oprich ten. De kalende middenvelder is geen vraag in Thijs' strijdplan, hij is de spelmaker, maar of hij die func tie kan vervullen in een super- zware WK en in slopende weers omstandigheden, twijfels, twij fels. Ludo Coeck bewees in de openingsfase dat hij solliciteert naar de positie van de 37-jarige Van Moer. En de tweede helft van de oefenpartij tegen Ajax moet Thijs aangetoond hebben dat het doodzonde is als hij vast houdt aan voetballen met twee spitsen. Erwin Vandenbergh (eerste goal). Op het moment dat er nog geen en kele aanleiding was voor meer dan normale twijfels aan de kwa liteiten van Van der Velde, ver pulverde deze elke illusie op een toekomstig leiderschap. In de niet al te lastige tweede etappe van de Dauphiné Libéré ging de 25-jarige Rijsbergenaar hopeloos onderuit. „We kennen Van der Velde", stelde Peter Post gelaten. „Dus om nou te zeggen dat dit een verrassing was... Nee. Natuurlijk kun je wel zeggen dat hy nu pas echt begint met zijn voorbereiding op de Tour, maar ondanks dat mag zoiets in een gemakkelijke rit als deze nooit gebeuren". De Brabander passeerde vele mi nuten na ritwinnaar Jacques Mi- chaud met gebogen hoofd de fi nishlijn in Saint-Chaumond. Tij- Jan Ceulemans (derde) en Alex Czerniatynski (tweede en vierde goal) vormen een aanvallend trio waarmee iedere coach in de ze vende hemel zou zijn. Maar spe len met drie spitsen betekent dat er dan drie plaatsen te bezetten zijn op het middenveld en daar gaat de kleine Wilfried, want op een middenveld met drie pion nen gaat de uitgeblust ogende aanvoerder van de Belgische ploeg onherroepelijk onderuit. Een probleem voor Thijs, die aangekondigd heeft dat het voor experimenteren te laat is en die dus een van de drie gouden aan vallers aan de kant moet laten. Jammer, want Czerniatynski stond aan de basis van de Belgische op leving en de terugval van Ajax. Wim Jansen kon de gaten die links en rechts van hem vielen niet meer stoppen, de in de kleedkamer achtergebleven Jo han Cruijff ontbrak als regisseur op het middenveld. CHIANCIANO TERME (ANP) - Rudie Koopmans schijnt gespecialiseerd te zijn in superkorte Europese titelgevechten. Gisteravond in het Ita liaanse kuuroord Chianciano Terme was de 34-jarige Fries in welgeteld 75 seconden klaar met zijn Italiaanse uitdager Cristiano Cavina. Een kort geslagen rechtse hoek op het hoofd betekende het einde voor de 29-jarige Italiaan. Koopmans kreeg het daardoor wel heel erg gemakkelijk. De Italiaan was steeds dichtbij en met zijn linkse directe testte Koopmans meteen het incasseringsvermo gen van zijn opponent. Cavina schrok duidelijk en probeerde zich vast te klemmen aan zijn te genstander. Paredes, die in fe bruari van het vorig jaar in Parijs het gevecht om de Europese halfzwaartitel tussen Koopmans en Hocine Tafer leidde, haalde de twee uit elkaar*. Koopmans sloeg daarna onmiddel- MONTE CAMPIONE (ANP) - Bernard Hinault heeft in de achttiende etappe van dc Ronde van Italië optimaal ge bruik gemaakt van zijn be paald niet kinderachtige klimmerskwaliteit. In een korte maar zeer zware bergrit over 85 kilometer was hij su perieur. Door een machtige solo van twaalf kilometers berg-op heroverde hij de eerste plaats in het klassement. De verde diger van de roze trui, de Ita liaan Contini, wilde wel, maar kon de Fransman niet volgen. Met een achterstand van meer dan drie minuten kwam hij ontluisterd over de eindstreep. De Belgische grootmeester- klimmer Lucien van Impe (later tweede op 14 seconden) en de Italiaan Moreno Argen- tin waren de enigen die in eerste instantie in het wiel van Hinault konden blijven. Op vier kilometer voor het einde maakte Hinault zich ook van hen los. Op dat mo ment lag Contini al bijna an derhalve minuut achter. De Fransman beëindigde zijn so lo-gevecht succesvol. In het algemeen klassement heeft hij een ruime voorsprong op zijn achtervolgers: 1 minuut en 41 seconden op Contini (tweede) en 1 minuut en 53 seconden op Prim (derde). lijk toe. Een dubbele linkse op li chaam en hoofd deden Cavina al wankelen, waarna een korte rechtse op de kin volgde. Cavina ging door de knieën en hoorde steunend op het canvas de tien tellen van Paredes aan. Kaarten "Ik denk dat dit nog nooit gebeurd is, twee titelgevechten achtereen in de eerste ronde beslissen", al dus een uiterst ontspannen Koopmans later in de kleedka mer. De anders zwijgzame 34-ja- rige Fries, die met de verdedi ging van zijn titel ruim 55.000 gulden rijker werd: "Ik heb met mijn trainer Ger Voogt voor de partij rustig zitten kaarten. Ik wist voor mezelf dat ik er alles voor gedaan had. Nog nooit heb ik mij zo goed op een gevecht voorbereid. Ik stond werkelijk op scherp". Cavina wist nadat de Spaanse scheidsrechter Paredes kern had uitgeteld, niet wat er gebeurd was. De Italiaan, die door de dui zend toeschouwers op een schril fluitconcert werd onthaald, dacht dat het titelgevecht nog moest beginnen. Voor Koopmans was het de tweede maal in de negen Europese titel gevechten, dat hij minder dan twee minuten in de ring stond om zijn kampioenschap te verde digen. Op 5 oktober versloeg hij eveneens door knock-out in de eerste ronde zijn Luxemburgse uitdager Fred Serres. Koopmans was tegen Cavina, die van zijn 33 gevechten er 23 heeft gewonnen, in dubbel opzicht in het voordeel. De Europees kam pioen had met zijn 41 partijen, waarvan hij er slechts één ver loor (in de strijd om de wereldti tel op 28 november 1980 in Los Angeles tegen Eddie Mustafa Mohammed), niet alleen veel meer routine, maar was tevens zwaarder dan zijn tegenstander. Koopmans woog 's middags bij de weging schoon aan de haak 78,3 kilogram, terwijl Cavina volledig gekleed op 76 kilogram uit kwam. 's Avonds in de snikhete sporthal van Chianciano Terme bleek de Italiaan nauwelijks een volgroeide middengewicht. Zijn enige voordeel was zijn lengte, maar die langere reikwijdte neu traliseerde de uitdager zelf door in de kleine ring van vier bij vier meter het gevecht op halve af stand te zoeken. De vraag blijft nu, wie Koopmans, die nu drie jaar en drie maanden Europees kampioen in het half- zwaargewicht is (hij veroverde de titel op 8 maart 1978, toen hij in Rotterdam door opgeven in de zesde ronde van Aldo Traversaro won) kan onttronen. Eerste kan didaat lijkt Alex Blanchard, die in 20 gevechten nog ongeslagen is en die in Chianciano Terme als toeschouwer aan de ring zat. ÊÊii/U' And/' chard als tegenstander en de Amsterdammer wil niets liever dan om de Europese titel bok- Blanchard Manager Henk Ruhling, die na de snelle overwinning van Koop mans al direct over een nieuwe aanval op de wereldtitel sprak, heeft tot nu toe een confrontatie tussen Koopmans en Blanchard, die beiden bij hem onder con tract staan, voorkomen. Het ziet er nu naar uit dat Koopmans en Blanchard elkaar eind dit jaar nog zullen ontmoeten met de Eu ropese titel als inzet. Koopmans heeft geen bezwaar tegen Blan- Blanchard: "Ik wil best en ik ge loof dat het Nederlandse publiek grote belangstelling heeft voor dat gevecht. Het is mijn grote kans want het is erg moëilijk om voor mij goede tegenstanders te vinden". Waarschijnlijk zal Blanchard aan het begin van het nieuwe seizoen in Rotterdam uitkomen tegen de Westduitser Manfred Jassmann, die ook een gooi wil doen naar de Europese titel. DEN HAAG - Alleen in het cyferspel nummer 21 van afgelopen week einde werd de eerste prijs vergeven. Twee gelukkigen ontvangen ieder bruto de 100.000 gulden. De uitslagen zijn Lotto 21: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 33 winnaars, ieder bruto f9.090,90; derde prijs: 71 winnaars, ieder bruto f6 455,20, vierde prijs 4746 winnaars, ieder f96,50; vijfde prys 84.950 winnaars, ieder f5,00 Toto 21: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs 7 winnaars, ieder bruto f4231,90; derde prijs: 92 winnaars, ieder f643,90 Cijferspel 21: Eerste prijs (6 cyfers goed): 2 winnaars Tweede prijs (5 cijfers goed) 2 winnaars. Derde prys (4 cyfers goed) 21 winnaars Vierde prys (3 cyfers goed): 239 winnaars. Vijfde prijs (2 cijfers goed) 2430 SAINT CHAMOND (ANP) - Twee van de elf Nederlanders in de Dauphiné Liberé hebben giste ren tijdens de tweede etappe de strijd gestaakt. Koppert, maandag nog winnaar van de proloog en Jo Maas besloten na honderd kilometer in de auto van hun ploegleider te stappen. dens de bijna 200 kilometer lan ge tocht tussen Saint l'Hermita- ge en Saint Chaumond was hy door een hel gegaan. Vanaf de eerste kilometer voelde hy dat het niet ging, en de hele heuvel achtige weg lang groeide by hem het besef dat hy voor zijn herexa men kopman zou zakken als een baksteen. Het was een herexa men, omdat hy in het verleden vaker zo genadeloos onderuit is gegaan. Vong jaar tijdens de Ronde van Frankrijk verspeelde hy al op de tweede dag alle kansen, door in de omgeving van Nice schutte rend als een beginneling te rea geren op de explosiviteit van de groten. „Een verklaring? Die kun je daar met voor geven", zei hy dof. tcrwyl hy een grimas van afkeurig en onbegrip trok. „Op de eerste klim. vlak na de start, was het vreselijk benauwd. En toen zeventig kilometer voor de aankomst die tweede col kwam, blokkeerde ik. Ik had kramp in de klim en in dc afdaling. Het was nog net niet erg genoeg om op te geven, maar het scheelde niet veel". Peter Post werd dus weer eens met zijn probleemgeval geconfron teerd. Van der Velde is onge schikt voor het kopmanschap. „Ik zie nu geen oplossing meer" zei hij. "Misschien dat ik net als vong jaar in de Ronde van Zwit serland nog iemand ontdek. Net als Freuler toen, al was dat wel duidelijk iets anders Een spnn- ter is gemakkelyker te vinden dan iemand die all round is. Zo'n renner moet namelyk ook goed met de andere jongens overweg kunnen". Post gaat. dat lijkt nu wel zeker, met een onthoofde ploeg naar dc Tour de France. Een klasseryke formatie, die on- getwyfeld goed zal zyn voor een groot aantal ritoverwinningen, maar in het gevecht om de hoofdprijs niet mee zal doen. Uitslag tweede etappe: 1 Jacques Michaud (F I Jacques Michaud (Fra) 198 kilometer in 5 15.18. 2. Frederic Vincent (Bel) op 30 sec.. 3 Sean Kelly (Ier) op 32 sec 4 Philippe Leley (Fra). 5. Ad Wijnands (Ned). 6. Jean Chassang (Fra), 7 Pierre Bazzo (F>a), 8 Henk Lubberding (Ned), 9. Johnny Broers (Ned). 10 Jean-Philippe Vandcnbrande (Bel). 12 Joop Zoetemelk (Ned) Z-t als Kelly Algemeen klassement 1. Bernaudeau (Fra) 10.51.25. 2. Lubberding (Ned) op 1 sec.. 3. Demiere (Zwi) op 2 sec., 4 Anderson (Aus) op 3 sec., 5 Breu (Zwi) t 6. Wijnands (Ned) op 4 sec.. 7. Kelly (Ier) z t. 8. Poisson (FYa) op 5 sec., 9. Simon (Fra) op 6 sec de Nederlanders 13. Zoetemelk op 7 sec., 29. Broers op 4,04, 32. Veldscholten op 4,08. 43 Rooks op 4.16, 51. Van der Velde op 7.18, 76 Hanegraaf op 20.53, 79. Schipper op 21,00 ADVERTENTIE WIE KAN in JUNI op VAKANTIE? 15-DAGEN naar SPANJE GOED APPARTEMENT Maar watan? Mataan balian' IN LEIDEN IANGEGRACMT 3

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13