Thatcher: laatste kans In Polen broeit het onder een rustig oppervlak Ontwapeningsconferentie VN kan niets voorschrijven Veldslag in Afghanistan Reagan in Parijs voor conferentie Argentijnen moeten troepen Waar kun je nog tot 2 uur 's o chtends tafelen? Casino Scheveningen Waar krijg je vijf kansen voor een tientje? Casino Scheveningen Wat is het nieuwste besluit van een avondje uit? SSags- Casino Scheveningen DONDERDAG 3 JUNI 1982 v_ Buitenland (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - In New York be ginnen de Verenigde Naties vol gende week aan een ontwape ningsconferentie die ruim een maand gaat duren. Zoals door gaans, zal dit alles uitmonden in een slotverklaring die de wereld veiliger beoogt te maken, zonder dat op het gebied van de prakti sche resultaten veel meer mag worden verwacht dan een toren hoge stapel documenten. De conferentie heeft plaats tegen de achtergrond van een wereld wijd groeiende vredesbeweging, op een moment dat de VS en de Sowjet-Unie op het punt staan over beperking van hun strategi- sche arsenalen te gaan onderhan delen, en terwijl een belangrijke internationale commissie juist een blauwdruk voor ontwape ning heeft gepresenteerd. Het is geen toeval, dat de 'onafhan kelijke commissie voor ontwape ning en veiligheidszaken' onder leiding van de Zweedse socialist Olaf Palme zijn werkstuk nu op tafel heeft gelegd. Afgezien van de vele redevoeringen die te New York (onder anderen door Rea gan en Schmidt) zullen worden afgestoken, kan het rapport een soort werkdocument worden, omdat aan de samenstelling ook de Derde Wereld en de Russen hebben meegewerkt en omdat het een unaniem rapport is. Maar de commissie-Palme was geen VN-commissie. En het is jammer dat China er niet in was vertegenwoordigd, zo min als de meer conservatieve Amerikaan se denkers over veiligheidszaken of landen als Israël, Pakistan en Zuid-Afrika (potentiële kern- bombezitters), die niet waren uit genodigd. De Verenigde Naties kunnen op het gebied van de veiligheid nau welijks iets voorschrijven, omdat de VS en de Sowjet-Unie daar over hun eigen mening hebben. Uit de slotcommuniqués moet men dan ook niet proberen de betekenis van de conferentie af te lezen. Die schuilt voorname lijk in de uitwisseling van ideeën en in de gelegenheid politici uit alle uithoeken der aarde per de monstratie te tonen hoe groot de vrees voor een conflict op grote schaal is geworden. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse premier mevrouw Thatcher wil Ar gentinië een laatste kans geven een bloedige slag om Port Stanley te vermijden. Als de Argentijnen hun troe pen van de eilanden willen weghalen, kan zo'n gevecht worden vermeden, zo zei zij gisteren. De premier zei voor de tv dat het „nog niet te laat is verder bloed vergieten te vermijden". Maar ze voegde eraan toe weinig optimis tisch te zijn over de kans dat pre sident Galtieri zijn troepen als nog opdracht geeft naar Argenti nië terug te keren. Volgens welingelichte kringen is het aan de Amerikaanse presi dent Reagan te danken, dat En geland nu bereid is nog even te wachten alvorens de order wordt gegeven Port "Stanley, waar zich naar schatting 6000 man Argen tijnse troepen bevinden, te be stormen. De Amerikanen hopen dat binnen de Argentijnse junta het besef doorbreekt dat hun troepen geen kans op een over winning hebben, zeker niet na de vernietigende nederlaag die een numerieke overmacht aan Ar gentijnse soldaten tegen Britse paratroopers bij Goose Green heeft geleden. Voor de Britse commandant op de Falkland-eilanden, generaal Moore, is een uitstel van de laat ste slag eerder een voordeel dan een belasting. Hij heeft nu de tijd zijn naar schatting 8000 man schappen in de juiste positie voor de aanval te brengen, en zijn geschut in stelling te bren gen. Port Stanley is nu geheel omsin geld door de Britten, die langs drie verschillende routes de hoofdstad van de Falkland-eilan den zijn genaderd. Het is nog steeds niet zeker of de 3000 in fanteristen die aan boord van de Queen Elizabeth II waren, al zijn geland, hoewel militaire deskun digen dat wel aannemen. De Britten hebben zich de afgelo pen twee dagen vooral geconcen treerd op de verovering van twee heuvels, Mount Kent en Two Sis ters. Die zijn nu allebei in hun handen, en de Britse troepen kunnen vanaf deze hoogten een groot deel van Port Stanley over zien. Stilzwijgen Het ministerie van defensie in Lon den bewaart voor het overige het stilzwijgen over de bewegingen van de troepen. Het ministerie heeft het zich tot een gewoonte gemaakt, pas informatie te geven als belangrijke operaties hele maal achter de rug zijn. Wel is bekend gemaakt, dat twee Harrier-straaljagers zijn neerge stort na acties in de buurt van Port Stanley. De oorlogsvloot heeft daarmee in totaal acht van Greenpeace sprak in Leningrad met functionarissen MOSKOU (Reuter) - Greenpeace heeft gisteren in Leningrad met Sowjet-functionarissen gespro ken en erop aangedrongen, dat de Sowjet-Unie besluit tot direc te stopzetting van haar kernproe- venprogramma om een concreet initiatief te nemen als signaal. Vergegenwoordigers van Green peace hadden een ontmoeting van drie uur met vertegenwoor digers van het officiële Sowjet- vredescomite. De Sowjet-functionarissen zouden er in beginsel mee hebben inge stemd een telegram te zenden om de visie van de organisatie uiteen te zetten aan Sowjet-lei- der Leonid Brezjnjev. zijn straaljagers verloren. Nieu we Harriers zijn echter gisteren bij de oorlogsvloot aangekomen. Volgens Britse verslaggevers zijn een aantal Argentijnse krijgsge vangenen gedood en enige Brit ten gewond geraakt, toen een op slagplaats van munitie bij Goose Green ontplofte. De opslagplaats zou door de Argentijnen zelf eer der van boobytraps zijn voor- Volgens berichten uit de Verenig de Staten hebben de Amerika nen de Britse troepen de afgelo pen dagen van Hawk-luchtdoel- raketten voorzien. Die raketten zijn bedoeld ter beveiliging van de Britse stellingen op de Falk land-eilanden, en hebben als voordeel dat zij een groter bereik hebben dan de Rapier-raketten die de Britten nu gebruiken. Drie schepen van de oorlogsvloot, waaronder naar verluidt de on derzeebootjager Glasgow, zijn onderweg naar Engeland om er te worden gerepareerd. De oor logsbodems hebben zware scha de opgelopen door Argentijnse luchtaanvallen in het verleden. Toekomst In het interview voor de tv heeft mevrouw Thatcher zich in voor zichtige bewoordingen uitgela ten over de toekomst van de Falkland-eilanden, als die een maal weer onder Brits bestuur zijn gebracht. Ze zei dat de wen sen van de eilandbewoners door slaggevend zullen moeten zijn bij het bepalen van die toekomst. Gevraagd hoe ze denkt de veilig heid van de bewoners te verzeke ren, zei de premier erop te reke nen dat andere landen Engeland hierbij zullen helpen. Ze noemde in dit verband met name de Ver enigde Staten, met de opmer king: „Toen de VS ons vroegen de Sinai te beveiligen, hebben we ook ja gezegd". De premier noemde het hoogst on waarschijnlijk, dat Engeland Ar gentinië de soevereiniteit over de eilanden zal aanbieden. „De ei landers hebben nu gemerkt wat een Argentijnse bezetting in houdt. Dat zullen ze nooit terug willen", zo zei ze. De beschuldiging dat de Argentijnen gebruik hebben gemaakt van napalmbommen, kreeg meer grond toen Britse soldaten bij Goose Green een napalmfabriek ontdekten. Daar troffen zij een groot aantal door de Argen tijnen achtergelaten napalmbommen aan. ISLAMABAD (UPI) - Aan een van de zwaarste veldslagen in Af ghanistan sinds de Sowjetrussi- sche inval is een einde gekomen, maar volgens diplomatieke krin gen gisteren in Nieuw Delhi was het niet duidelijk of de Russi sche troepen of mohammedaan se opstandelingen hadden geze gevierd. De slag is geleverd in de strate gisch gelegen vallei van Panjs- hir, 80 km ten noorden van Ka boel. Opstandelingenwoordvoerders in Pakistan zeiden in het weekein de dat zij een halt hadden toege roepen aan een gecombineerd of fensief van Russische militairen en Afghaanse regeringstroepen en dezen een verlies hadden toe gebracht van tussen de 700 en 1600 man en 60 tanks. Maar van diplomatieke zijde in Is lamabad werd twijfel aan deze berichten uitgesproken. Hier heette het dat een groot Rus- sisch-Afghaans leger sleutelposi ties in de vallei had bezet na een offensief dat twee weken had ge duurd. In Kaboel liet de televisie betogingen zien in een aantal dorpen in de vallei ten gunste van de door de Russen gesteun de regering van Afghanistan Men zag ook een hoge functiona ris van het ministerie van defen sie, die het gebied bezocht e: derscheidingen uitreikte aai litairen. In Nieuw Delhi daarentegen ver klaarden diplomaten en opstan delingen dat het er op leek dat het Russische offensief ter ver overing van de Vallei van Papjs- hir was mislukt door heftig ver zet vanuit de hoge bergen vlak ten noordoosten van Kaboel. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z*n 24 Roulette- en Blackjack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Blackjack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 dat hij de Amerikaanse president Reagan ontmoet. Het afgelopen jaar heeft niet alleen Mitterrand aan zekerheid gewonnen, maar ook Reagan heeft een betere greep op de buitenlandse politie ke problemen gekregen. Hoewel de verhouding tussen het socia listische bewind van president Mitterrand en dat van de Ameri kaanse president beter is dan tussen welke voorafgaande rege ring sinds generaal De Gaulle en de Amerikanen dan ook, tekent zich kort voor het begin van de conferentie in Versailles een on dergrondse machtstrijd tussen ecu UC1UCR aatl „aoi beide mannen af. ook door de paus ontvangen Tegen de achtergrond van Versail- (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Amerikaanse presi dent Reagan arriveerde gister avond laat in Parijs, voor het be gin van de eerste Europese reis sinds zijn ambtsaanvaarding. Reagan neemt deel aan de confe rentie van de zeven 'rijke indus trielanden', die dit weekeinde in het paleis van Versailles wordt gehouden. Voor de conferentie begint, heeft de Amerikaanse president twee ontmoetingen met de Franse president Mitter rand. Na Parijs brengt Reagan maandag bezoek aan Rome, waar hij wordt. Maandagavond, dinsdag en woensdagochtend is hij in Londen, woensdagmiddag en donderdag in Bonn, waar hij deelneemt aan de NAVO-'top'. Voor zijn terugkeer naar Was hington brengt de Amerikaanse president vrijdag een bezoek aan West-Berlijn. Voor de Franse president Mitter rand is het de vijfde keer sinds zijn verkiezing op 10 mei 1980, ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. waar bij de Roulette 2 gulden de laagste inzet is. Dat zijn 5 kansen voor één tientje. En altijd sfeer, gezelligheid, allure. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 les' pracht en praal had de s listenleider die president werd geen 'zonne-koning', maar dan toch wel 'zonne-president' willen zijn. De wereld-machtsverhou dingen liggen echter anders. Op een conferentie als deze vormen toch de Amerikanen het onbe streden centrum van de macht. En president Reagan - beter op de hoogte van zijn dossiers dan vroeger - is niet van plan een duimbreed te wijken op de weg die hij heeft ingeslagen. Vriend en vijand erkennen een meesterzet in Reagans aankondi ging, maar vier dagen voordat 'Versailles' begon, van de bereid heid van de Sowjet-Unie op het Amerikaanse voorstel in te gaan om de gesprekken over de ver mindering van de strategische bewapening te hervatten. Dat neemt niet alleen de ultra-linkse groepjes de wind uit de zeilen, die het komende weekeinde te gen 'Reagan oorlogshitser' zullen ageren. Veel belangrijker is dat de deelnemers aan 'Versailles' even duidelijk te verstaan is ge geven dat alleen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op het wereldtoneel tellen als het erop aankomt. „Het feit dat alles in Polen rus tig is, betekent niet dat alles in orde is". Deze verklaring, die de Poolse vice-premier Miecyslaw Rakowski eerder deze week heeft afgelegd, is tot nu toe de duidelijkste ge weest die over de stand van zaken in Polen officieel is vastgesteld. Pamfletten die m de straten en kerken van Warschau circu leren en die zijn ondertekend door de vier leiders van de ondergrondse beweging van 'Solidariteit', hebben de op roep tot een algemene lande lijke staking bevestigd. Vakbondsleider Lech Walesa is van de villa buiten Warschau overgebracht naar een lu xueus jachtverblijf in het zuidoosten van het land, van waaruit de Russische grens te voet kan worden bereikt Walesa is daar praktisch ge gijzeld. Hij wordt vastgehou den tegen een losgeld in de vorm van het goede gedrag van de Poolse bevolking, dat weet dat als het in opstand komt hij hoogst waarschijn lijk voorgoed over de Russi sche grens verdwijnt. De gedenkplaat op het Victo- riaplein in het centrum van Warschau, voor de negen mensen die in december de dood vonden toen leden van de beruchte ZOMO-veilig- heidsdienst de stakers bij de kolenmijn Bujec aanvielen, werd in het geheim neerge zet. maar in de nacht daarop door de autoriteiten verwij derd en vervangen door een blanco gedenkteken. In de daaropvolgende nacht ver dween het blanco gedenkte ken, vermoedelijk ook een actie van aanhangers van 'So lidariteit'. Deze en vele andere kleine inci denten in de laatste paar da gen zijn symptomen van de broeiende onrust en geweld daden die de gezondheid van het Poolse staatswezen in alle opzichten ondermijnen. Maar tegen deze negatieve achter grond zijn er nog steeds op merkelijke verklaringen die uit de officiële hoek komen. Vioe-premier Jerzy Odzows- ki, die de roomskatholieke vleugel in het Poolse kabinet vertegenwoordigt, is zelfs zover gegaan dat hij openlijk heeft meegedeeld dat Walesa en andere vakbondsbestuur ders mogelijk spoedig wor den vrijgelaten en hun vak bondsactiviteiten weer kun nen opnemen, zolang zij to nen dat zij „discipline en po litieke rijpheid bezitten" Vice-premier Kakowski, wiens woorden meer autoriteit heb ben dan die van zijn vaak meer dan optimistische colle ga Odzowski, heeft gezegd dat voor de communistische partij én voor de militaire ge zaghebbers op het ogenblik het voornaamste onderwerp is het vertrouwen van het Poolse volk terug te winnen. Wanneer men al deze verklarin gen en gebeurtenissen van de laatste tijd bij elkaar telt, komt men tot de conclusie dat er iets met klopt. Het is echter begrijpelijk, als men zich realiseert dat het Poolse militaire regime onder zware en groeiende druk staat van de bondgenoten binnen het Warschau pact in het alge meen en van de Sowjet-Unie in het bijzonder, om zo snel mogelijk een einde te maken aan de oorlogstoestand. Dit U)kt wellicht een onlogi sche redenering, omdat de Warschau-pactlanden stuk voor stuk de noodzakelijk heid van de oorlogstoestand in Polen hebben onder steund en generaal Jaruzels- ki persoonlijk voor deze maatregel hebben geprezen. Maar het is niet zo onlogisch. De sancties die door het Wes ten aan Polen en de Sowjet- Unie zijn opgelegd, worden elke dag sterker gevoeld en gaan steeds meer pijn doen. Ze kosten de Sowjet-Unie niet alleen een vermogen aan goudreserves - het is geen ge heim dat vrijwel wekelijks een Russisch vliegtuig gela den met goudstaven naar Zu rich vliegt maar het vergt ook een niet te onderschatten inspanning van de Oosteuro- pese bondgenoten. Vanwege de sanctiesen de enorme economische proble men waarvoor de Sowjet- Unie staat, is het niet in de gelegenheid de gebruikelijke hulp aan de partners in het Warschau-pact te geven. In feite wordt de Sowjet-Unie gedwongen alles van hen op te eisen: van graan tot ener gie toe. Er is een periode geweest dat de bondgenoten van het War- schau-pact alle ellende op Polen konden schuiven. Nu een militair regime de heer schappij voert, is het niet zo'n gemakkelijke zondebok meer. De Sowjet-Ume zelf wordt steeds meer onder werp van heftige internatio nale kritiek. Oproepen om in Polen een eind te maken aan de oorlogstoestand, zijn al een paar maal door Tsjecho- slowakije gelanceerd. De poging die het militaire re gime begin mei heeft gedaan om de maatregelen op grond van de oorlogstoestand in grote mate te verzachten, re sulteerde in een opleving van de rebellie, die de junta-lei ders gedwongen heeft talrij ke maatregelen opnieuw in te voeren. Maar het is duidelijk uit hun reacties, dat zij onder druk staan om ten koste van alles op zijn minst oppervlak kig de macht terug te bren gen in handen van de com munistische partij. Wat het Poolse militaire regi me, de Poolse communisti sche partij en het grootste deel van het Poolse volk weet, is dat de communisti sche partij in het huidige sta dium niet in het minst in staat is de leiding over het land over te nemen. Het mili taire regime zelf vreest dat. als het te lang doorgaat met de onderdrukkingen, deze zullen uitgroeien tot een weerstand die zeer dicht bij een burgeroorlog komt. Ze weten dat, doordat de druk binnen en buiten het land verder wordt uitgebouwd, hun dagen geteld zijn. De tra gedie van Polen is. dat als de zaken te haastig worden te ruggedraaid naar 'normaal', het al te gemakkelijk een te rugkeer zou inhouden naar een dreigende chaos die in dc eerste plaats leidt tot herin voering van de oorlogstoe stand. ANTON KOENE ADVERTENTIE De Amerikaanse president Reagan en diens vrouw Nancy kwamen gis teravond in Parijs aan voor een bezoek van enkele dagen. van een avondje uit. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11