Britten toe aan slotoffensief Europese missie Ronald Reagan al ondergraven Hamburgers hebben lot H. Schmidt in handen Zes doden bij onlusten in hoofdstad Libanon Port Stanley ingesloten vloer^ bedekkine Hotel Noordzee i Door plan-Weinberger WOENSDAG 2 JUNI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - De Westduitse stadstaat Hamburg heeft pas ge leden hoog bezoek gehad: eerst haalde Bondskanselier Helmut Schmidt de Franse president Mitterrand naar zijn woonplaats, daarna kwam de Spaanse koning Juan Carlos met vrouw en kinde ren naar de Elbe. Nu ontvangt de Westduitse regeringsleider wei eens staatsgasten in zijn door de media steevast als 'rijtjeshuis' omschreven bungalow in Ham burg, maar dit keer zat er meer achter. Schmidt wilde met be hulp van Mitterrand en Juan Carlos reclame maken voor zijn partij, de SPD en dienst lijsttrek ker Klaus von Dohanyi. Want zondag zijn in Haburg verkiezin gen voor het deelstaatparlement. Als in de Bondsrepubliek Duits land over verkiezingen wordt ge praat of geschreven, wordt bijna altijd de indruk gewekt dat het om 'alles of niets' gaat. Dat was zo bij de Bondsdagverkiezingen in 1980, waar de twee grote con currenten Helmut Schmidt en Franz Josef Strauss toen keer op keer verklaarden dat het land on der het bestuur van de ander naar de filistijnen zou gaan. Ook nu is dat zo, een paar dagen voor de deelstaatverkiezingen in Hamburg. Uiteraard is een hoop verkiezings praat gruwelijk overdreven. Van welke politieke kant ook geuit. Maar het is wel waar dat de ver kiezingen in Hamburg, i ongeveer 1,2 miljoen mee kunnen doen, niet alleen be slissend zijn voor de samenstel ling van het parlement en het stadsbestuur (de Senaat), maar indirect ook voor het politieke klimaat in de hoofdstad Bonn. Helmut Schmidt heeft de natio nale betekenis van de verkiezin gen in Hamburg op een bijeen komst omschreven met de woor- den: „Wij zijn ook in de toekomst op de steun uit het raadhuis van Hamburg aangewezen". Als de Bondskanselier en zijn so ciaal-liberale regering die steun verliezen, betekent dat nog niet onmiddellijk de val van het kabi net Schmidt-Genscher, maar de toch al aangeslagen coalitie zal een extra deuk oplopen. Veel li beralen zullen uit een groot ver lies voor de SPD bij de verkiezin gen in Hamburg namelijk aflei den dat het geen zin meer heeft om aan de zijde van een 'sterven de compagnon' te blijven. Hoe wel de FDP in 1980 weer is toege treden tot de bondsregering on der de belofte dat zij samen met de SPD 'de rit' (dus tot de vol gende Bondsdagverkiezingen in de herfst van 1984) zou uitzitten, gaan er steeds meer liberale stemmen op die ook steeds lui der roepen dat 'alles goed en wel is', maar dat toch de SPD niet in ernst kan verwachten dat de FDP mét haar in het graf stijgt. Aan de vooravond van de verkie zingen staat vast dat de SPD in Hamburg, die vier jaar geleden ruim 31 procent van de stemmen kreeg en alléén regeert, een ge voelig verlies zal lijden. Enquê tes voorspellen dat de beide gro te partijen SPD en CDU rondom de 43 procent zitten, met een kleine voorsprong voor de so ciaal-democraten. Voor de huidige burgemeester van Hamburg, de 53-jarige Klaus von Dohanyi die een jaar geleden door zijn partij naar de haven stad werd gestuurd om de terug getreden Hans-Ulrich Klose te vervangen, zou het welhaast een ramp zijn als de SPD kleiner wordt dan de CDU. Dat zou heel goed kunnen betekenen dat de CDU dan haar recht opeist om als grootste partij, zonder even wel over een meerderheid te be schikken, een minderheidsrege ring te vormen. En dan is in de Bondsraad, een soort Eerste Ka mer waarin de vertegenwoordi gers van de deelstaten zitten, een dusdanig grote meerderheid van CDU en CSU ontstaan dat daar door in feite elk wetsontwerp van de SPD-FDP-Bondsregering kan worden geblokkeerd. Bovendien zou voor de SPD een verlies van Hamburg psycholo gisch hard aankomen. Het eens zo rode Hamburg, waar de 'so- ci's' al meer dan 30 jaar regeren, veranderd in een 'zwarte' stad? De plaats waar Bondskanselier Helmut Schmidt, minister van defensie Hans Apel en SPD-frac- tievoorzitter Herbert Wehner vandaan komen en nog altijd hun kieskringen hebben, gere geerd door christen-democra ten? De gedachte alleen al be zorgt de meeste SPD'ers hartkloppingen. Het is niet uitgesloten dat de 'Groe ne - Alternatieve - Lijst' (GAL) de SPD zoveel stemmen afsnoept dat de CDU haar doel, namelijk grootste partij worden, bereikt. De Groenen komen volgens alle verkiezingsexperts zonder moei te de kiesdrempel van 5 procent passeren. Hier en daar wordt zelfs verkondigd dat de atoomte genstanders en milieubescher mers 10 procent halen. Er zullen ondanks de vermoedelijke forse stemmenwinst echter geen 'groe- ne' wethouders komen. Zowel SPD-lijsttrekker Von Doha nyi als zijn CDU-collega Walther Kiep hebben al gezegd dat een eventuele coalitie van hun partij en met de Groenen niet eens ter discussie kan staan. Of dat komt omdat beide heren niet alleen gentleman zijn, maar zich vooral ook als zodanig gedragen en dus het liefst in krijtstreep maatpak rondlopen en naar mag worden vermoed niet veel waardering op kunnen brengen voor de spijker en timmermansbroeken plus T- shirts van de Groenen? Aan de verkiezingen in Hamburg doet tenslotte nog een gruwelij ke partij, de Hamburger-Lijst- Auslanderstopp (Stop de buiten- •anders) mee. die, zo gek als het klinkt, ook stemmen van de SPD kan afromen. De haat tegen bui tenlanders en dan met name Tur ken, neemt sterk toe in de Bondsrepubliek. Zo sterk dat al lerlei politieke rattenvangers en neo-nazi's er m de 'liberale' stad Hamburg, waar overigens niet meer dan 10 procent buitenlan ders wonen, op kunnen rekenen zo n 3 tot 4 procent van de kie zers achter hun fascistoide ideeën te krijgen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Kiel, waar een soortgelijke an- ti-gastarbeiders lijst meedeed, bleek dat in sommige 'typische' arbeidersbuurten, waar de werk loosheid relatief hoog is, de vreemdelingenhaat meer dan 10 procent kiezers opleverde. SPD en CDU hebben inmiddels bij monde van hun lijsttrekkers de kiezers ernstig gewaarschuwd voor de Hamburger-Lijst tegen de buitenlanders, die overigens als een dekmantel fungeert van de neo-nazistische NPD Ook voor de liberale FDP van mi nister van buitenlandse zaken Genscher zijn de verkiezingen in Hamburg van groot belang. Ten eerste omdat de FDP de uitslag van zondag beschouwt als test voor de sociaal-liberale regering in Bonn en ten tweede om te we ten te komen of de FDP in de ogen van de Hamburgse kiezers weer zo aantrekkelijk is gewor den dat de vier jaar geleden niet behaalde kiesdrempel van 5 pro cent nu toch overschreden kan worden. Is dat laatste niet het ge val dan dreigt de FDP in de toe komst niet meer de 'beslissende' derde partij van het land te zijn, maar de vierde, achter de Groe- LONDEN/BUENOS AIRES (UPI/DPA) - Britse troepen hebben de hoofdstad van de Falkland-eilanden gisteren verder ingesloten door de verovering van strategische hoog ten rond de stad. Ondanks een totale officiële nieuwsstop over de operaties in Londen werd uit legerkringen vernomen, dat zij klaar zouden zijn voor het slotoffensief. Maar volgens diverse Londense kranten zal men wellicht eerst de commandant van het Argentijn se garnizoen vragen zich over te geven om bloedvergieten te voorkomen. Volgens Britse regeringsfunctiona rissen werd de mogelijkheid van het doen van zo'n aanbod be sproken in een nieuwe vergade ring van het oorlogskabinet van premier Thatcher, maar volgens dezelfde kringen zou het kabinet het erover eens zijn, dat een be slissing daarover aan de com mandant van de Britse Falkland- eenheden, schout-bij-nacht John Woodward, moet worden overge laten. Bij de slag van vrijdag om een an dere plaats op oost-Falkland, Goose Green, zo deelde het mi nisterie van defensie in Londen wel mee, hadden 250 Argentij nen het leven gelaten en 17 Brit- Napalm Argentinië heeft minstens twee na palmbommen gegooid op de Britse troepen die Goose Green- Port Darwin op de Falkland-ei landen aanvielen, maar niemand werd gewond, verklaarde giste ren een verslaggever van de BBC ter plaatse. "Vanavond is bevestigd dat tegen de mannen van het tweede para chutistenbataljon napalm werd gebruikt", aldus verslaggever Brian Hanrahan. "Minstens twee napalmbommen werden op hun stellingen ge gooid toen zij in het weekeinde oprukten naar Darwin en Goose Green, zij het dat beide bommen ver van hun doel terechtkwamen De woordvoerder van het Britse ministerie van defensie zei ech ter dat het ministerie geen infor matie had over het eventuele ge bruik van napalm door de Argen tijnen tegen de Britse troepen. Discussie Ofschoon in Engeland niemand twijfelt aan een snelle overwin ning, is in Londen de discussie over de politieke kosten van de militaire triomf al in volle hevig heid begonnen. Voorzichtigheid om niet te hard door te gaan lijkt geboden voor de regering-That- cher, wil zij niet de internationa le publieke opinie tegen zich krijgen. Het liberale blad 'Guar- ADVERTENTIE Wegens annulering order, voor minder dan de halve prijs! (Hef tapijt is niet versneden.f HANAU - Werklieden bekijken de schade die bommen aanrichten in de officiers-club van het Amerikaanse leger bij Frankfurt. Nadat in de nacht dian' citeerde gisteren uit bron- van maandag op dinsdag vier bommen waren ontploft bij doelen van het nen in het regeringscentrum Amerikaanse leger in West-Duitsland explodeerden gisteren ook twee Whitehall, die premier Thatcher bommen bij Amerikaanse bedrijven in Dusseldorp en konden twee andere verweten, dat zij naar een over- west-Berlijn onschadelijk worden gemaakt. winning met "twintig-nul op de pe aanslagen komen acht dagen voor het bezoek van de Amerikaanse Argentijnen streeft zonder reke ning te houden met de gevolgen. Oppositieleider Michael Foot be schuldigde haar er tegelijkertijd van met haar zuiver militaire aanpak "dit land in, zeer ernstig gevaar te brengen". president Reagan aan de Bondsrepubliek, waar hij de topconferentu de NAVO zal bijwonen. Bij de aanslagen vielen geen slachtoffers. Dusseldorp was de materiële schade ongeveer 110.000 gulden. Lano, zwaar moquette filmsterrentapijt in I -linten, maar ook in bouclé, 400 c breed, van 119,-, nu per strekkende meier zwaar projekten-berber-tapiit o a in nn e" l'/'de êemèleerd 400 cm breed °P J"le rug, van 189,-, „u per sir. meter Inlertesl, zuiver scheerwol tapijt voor zwaar intens,efgebru.k, berber/b, oorzwaar 400 cm breed, van 219,-, i zuiversch< c jute rug in de kleuren berber, camel- upcrstr. mtr Des» zuiver scheerwollen bouclé tap,,, op dubbele jute rug in de kleuren berber camel- gemeleerd en brum, 400cm breed van f289 per strekkende meter r Desso, het bekende zwaar katoenen tapijt op dubbele jute rug in o a wit s,e«nrood en camel, 400 cm breed - nu per strekkende meter, f 255 Bergoss, zwaar grof wollen noppentapijt op 135,- zand,bru van ƒ259. ^OOcmVre^'vanVrT^ "'--^sJe^Pt^^tbnten hoge berber, camel, linde muc v" »<"i/ Jöv,-,nu oer strekkende meter .'"per (Levering frankohuis. i breed, van 375,- Intertest, zuiver scheerwollen tap,,t pool en jute rug, 400 cm breed o.a. in d wit, van/ 389,- 198,- .-wering iranko huis.) IQljchtingen en stalen- donderdagsfutti van 17 tot 21 uur KW Boulevard 8 Noordwijjh J el. informatie: S.A.I. te Groenveld (02245) l BEIROET (Reuter) - Rivaliseren de gewapende groepen hebben gisteren in een dichtbevolkte woonwijk in Beiroet felle ge vechten geleverd, waarbij ge bruik werd gemaakt van artille rie, raketten en machinegewe ren. Volgens de politie zijn min stens zes personen gedood en dertig gewond. De gevechten gingen tussen de sjn- tische moslimorganisatie "Amal", die de islamitische revo lutie in Iran steunt, en de Libane se tak van de Iraakse Baath-par- tij. De gevechten waren de laat ste in een lange reeks botsingen tussen Amal en verschillende linkse Libanese en Palestijnse groeperingen. Ten grondslag aan de botsingen liggen concurrentie bij de werving van rekruten, ge schillen over de oorlog tussen Iran en Irak en sjiitische onge noegen over Palestijnse guerril lastrijders in Zuid-Libanon. Flatgebouwen en winkels trilden door de inslag van granaten en artillerievuur en overal stegen rookkolommen op, aldus oogge tuigen. De gevechten, waarbij de communisten de zijde kozen van de Baath-partij, volgden na bot singen maandagavond tussen Amal en een Koerdische groepe ring in het zelfde stadsdeel Scholen in de gevechtszone wer den gisteren gesloten en het ver keer kwam tot stilstand. Brand weerlieden konden door de schietpartijen branden niet be reiken. nê bewerkstelligd bestand. Een heden van de Syrische vredes macht gingen de dichtbevolkte wijken in West-Beiroet binnen en dreigden, schreeuwend door luidsprekers, te schieten op een ieder die het bestand zou nege ren, aldus de Libanese politie. Westerse diplomaten in Beiroet zien Amal als een machtige nieu we kracht op het chaotische poli tieke toneel in Libanon en voor spellen nog meer gevechten. In april kwamen bij gevechten tus sen Amal en rivaliserende groe pen veertig mensen om Amal werd in 1975 opgericht door de sjiitische leider Imam Moussa Sadr en heeft nu grote aanhang onder de 800.000 sjiieten in Liba non, die een van de grootste maar ook armste gemeenschap pen vormen in het land. BRUSSEL (ANP) - De EG- commissie heeft een bedrag van ongeveer 135.000 gulden uitgetrokken om een studie over de zeehondenjacht in Canada te laten uitvoeren, zo is gisteren in Brussel bekend gemaakt. Twee internationa le organisaties moeten bekij ken of zeehonden door die jacht met uitsterven worden bedreigd en of de methoden. EG-commissie onderzoekt zeehondenjacht die gebruikt worden bij het doden van de jonge zeehon den, aanvaardbaar zijn. In maart heeft het Europese Parlement met grote meer derheid een resolutie aange nomen waarin de EG-com- missie gevraagd wordt een invoerverbod op zeehonden huiden in te stellen. Gebleken is dat de Europese Gemeenschap een grote af- neemster van de huiden is. Hiervan wordt 75 procent in gevoerd in de EG. Dit jaar zal de produktie naar schatting 3UÜ.UUU huiden omvatten. Reagan naar Europa, in gezel schap van zijn minister van buitenlandse zaken Alexan der Haig. Beraadslagen over vermindering van de kernwa- penarsenalen. Haig als de grote stem op het gebied van Amenka's buitenlandse poli tiek. eindelijk, en de Europe se bondgenoten kunnen een flink stuk van hun zorgen omtrent Amerikaanse oor logszucht even terzijde leg gen, Om nieuwsgierig gade te slaan of Ronald Reagan ook met zijn nieuwste teksten uit de voeten kan. In Washington, binnen de ver vaarlijke muren van het Pen tagon. is de strijd tegen deze 'new look' al begonnen. In feite is die strijd nooit opge houden. zelfs al werd het van lieverlee duidelijker dat mi nister van defensie Caspar Weinberger bezig is te ver drinken in de zee van zijn miljarden en de blauwdruk ken voor nieuwe wapens In wat geriefelijk altijd 'Was- hingtonse kringen' wordt ge noemd, schatert men achter de hand om Weinbergers zot te plannen met de nieuwe MX-raket - er zijn miljarden voor uitgetrokken, maar nie mand heeft nog kunnen be denken waar en hoe die moe ten worden neergezet. Wein berger is zodoende het opper hoofd geworden van een Dis neyland van strategisch den ken. waar raketten rond de wereld cirkelen in speciale vliegtuigen, de ruimte nu cleair wordt bewapend en Amerika schaamteloos bezig is zichzelf tot 's werelds she riff uit te roepen.In deze stad, die van 'officiële' althans 'geïnstitutionaliseerde' lek ken bestaat, is Weinberger uitgerekend aan de voor avond van Reagans Europese reis die de NAVO weer éen beetje op poten moet zetten, voor de dag gekomen met wat formeel heet 'de eerste volledige richtlijn voor de fensie' Die richtlijn, zo heet het, moet het Amerikaanse militaire denken bepalen voor de komende vijf tot tien jaar. En als die toon eenmaal is gezet, valt er op het gebied van de vrede weinig meer te componeren. De New York Times kwam met het verhaal voor de dag tij dens het pinksterweekeinde. Het gaat om een document van 126 pagina's, dat de ge loofsbrief is van het Ameri kaanse militaire denken over veiligheid. Enkele van de conclusies: Het veronderstelt dat een kernoorlog van langere duur met de Sowjet-Unie waar schijnlijk is en dat de VS daarin de sterkste moeten blijken, Als Weinberger zijn zin krijgt, wordt een flink stuk van Amerika's industriële bedrij vigheid op oorlogsvoet ge schoeid: een oorlogsecono mie is dan even onvermijde lijk als een oorlogsproduktie, die volgens de lessen van on der meer Vietnam en Korea inflatoir is, Amerika moet zijn 'speciale strijdkrachten' uitbreiden, opdat ook daar waar meer conventionele middelen niet werken, de Amerikaanse macht tot gelding kan wor den gebracht, met name in Oost-Europa. Met andere woorden wat Weinberger in zijn afzichtelijke vijfhoekige burcht heeft geproduceerd, is een bedreiging van het Oost blok met terrorisme in naam van het vrije Westen. De Rapid Deployment Force, die Carter als middel voor snelle interventie heeft be dacht. moet volgens Wein berger tot zeer grote propor ties uitgroeien. En die moet dan worden gebruikt ook al heeft de plaatselijke rech thebbende in een conflict om zulke hulp helemaal nog niet gevraagd Er is zodoende ook geen sprake van hulp in de keurige zin des woords, maar van machtsprojectie tegen over de Sowjet-Unie, onder alle omstandigheden en waar dan ook. Weinberger heeft er geen pro blemen mee, ook voor de ruimte maar vast wapens te bedenken Hij gaat er - ver moedelijk niet ten onrechte - van uit dat zulks toch niet is tegen te houden, in weerwil van een Russisch-Brits-Ame- nkaans verdrag anno 1963 en een VN-verdrag van 1967 Dat wil zeggen kernwapens in de ruimte zijn verboden Maar niet ten onrechte stel len Amerikaanse commenta toren de vraag hoe er ooit een verdrag kan komen over be perking van strategische en andere wapens, als de satel lieten die de Sowjet-Unie zou moeten gebruiken voor veri ficatie. worden bedreigd. El ke Rus die bij zyn volle ver stand is, zal onder die om standigheden géén verdrag sluiten. De Kaskoeskilcwan van het Pentagon heeft op zijn na- maaktroon 'stilletjes zitten ngem zoals de jeugdboe kenschrijver A. D. Hilde- brandt het ooit formuleerde. Hij heeft Reagans Europese missie op kwalijke wijze on dergraven Niet zozeer van wege alle fantastische plan nenmakerij, maar omdat het Reagans geloofwaardigheid aantast nog voor hu een voet op de vliegtuigtrap heeft ge zet Tom Wicker, commentator van de New York Times, schrijft: „Wat voor land zou dit zijn als al deze militaristische plan nen werkelijkheid zouden worden? De heer Reagan kan weliswaar op de nationale ge denkdag treuren over de oor logsdoden van deze natie en uitroepen dat „de vrijheid waarvoor zij vielen moet voortduren en geduen". doch niets is minder waarschgn- lijk dan een blijvende en ge dijende vrijheid in een garni- zoensstaat die zich aan eeu wige oorlog wijdt en bereid is zichzelf te vernietigen om de baas te zgn over het puin". HENK KOLB ADVERTENTIE voert- /foW" lUkl I s set 4 3 2,95 INDIA 1 EEN SLIPPERS in naturel of bruin leer. alle maten. 8,95 per paar BAMBOE S1RAND/C AM PING M Al JE Blank met grot bics. 180x60cm 3.95 96 Leiden. Breestraat 142-144. tel 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9