Moord IKON- team onbewezen MEEVALLER C Uitblijven solidariteitsheffing kost 1,5 miljard Hendrik Algra: leraar, journalist en schrijver Volgens scheidende staatssecretaris Kombrink (PvdA) Kamer wil snel overleg Havenwerkers door giftige dampen geveld Voor samenwonenden hooguit 50 uur werk "StrafWas" voor jonge overtreders in verkeer Hoog radio actief afval gevonden bij KEMA Kamer bepleit Nobelprijs voor vakbond "Solidariteit" WOENSDAG 2 JUNI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Indien het ka binet mocht besluiten de solida riteitsheffing niet te laten door gaan. dan zal daardoor een gat van f 1,5 miljard geslagen wor den in de overheidsfinanciën. Dit zei oud-staatssecretaris Kom brink gistermiddag op een pers conferentie in Den Haag. Hij rea geerde daarmee op een opmer king van premier Van Agt, die eerder had laten weten weinig te voelen voor deze belastingverho ging. Kombrink zei dat intrekking van de heffing ook betekent dat de voorgenomen premieverhogin gen niet kunnen doorgaan. Dat komt omdat in de nieuwe tabel len, die inmiddels zijn opgesteld, al rekening wordt gehouden met beide maatregelen De oud-staatssecretaris verklaarde dat het kabinet slechts twee we gen openstonden. Het kon de heffing gewoon laten doorgaan, of er helemaal van afzien. In dat laatste geval konden ook de pre mies niet worden verhoogd en zou er een gat van f 1,5 miljard valjen. Dat zou kunnen leiden tot een verdere achteruitgang voor de minima of tot een verhoging van het overheidstekort. Dat zou dan gemakkelijk boven de 9 pro cent kunnen uitkomen, zei hij. Daadkracht Kombrink sprak op een persconfe rentie van oud-bewindslieden van de PvdA. Deze gaven een overzicht van de beleidsmaatre gelen die in de afgelopen acht maanden door hun departemen ten waren getroffen. Volgens PvdA-voorman Den Uyl is er geen sprake van dat het vorige kabinet leed aan een gebrek aan daadkracht. Die indruk ontstond volgens Den Uyl in de laatste maanden alleen door een stagnatie bij het nemen van besluiten over het werkgele genheidsbeleid en de ombuigin gen. Sinds februari zijn er moei lijkheden geweest over extra be zuinigingen voor de komende ja ren. Vandaar dat het kabinet het kenmerk van besluiteloosheid opgelegd kreeg, zei hij. Den Uyl liet weten dat de zes PvdA-ministers ruim 80 procent van alle bezuinigingen voor 1982 en '83 voor hun rekening moes ten nemen. Zelfs als geen reke ning wordt gehouden met de premieverhogingen dan nog ko men de percentages uit op achtereenvolgens 76 en 78 pro cent. „Wij hebben deze taak op ons genomen omdat we niet te beroerd waren verantwoordelijk te zijn voor ombuigingen," aldus Den Uyl Hij wees er verder op dat alle be langrijke zaken, die CDA-fractie- leider Lubbers en zijn collega Brinkhorst (D'66) met spoed ge regeld willen zien, per 1 juli afge handeld hadden kunnen wor den. De kabinetscrisis werkte al leen vertragend hierop, zei hij. Niet kandidaat Opnieuw werd duidelijk dat som mige oud-bewindslieden zich niet kandidaat zullen stellen voor een plaats op de lijst by de komende kamerverkiezingen. Oud-minister van Kemenade en staatssecretaris mevrouw Lan- gendijk hebben al laten weten niets voor een nieuwe kandida tuur te voelen. Den Uyl en de ex-ministers Van der Louw en Van der Stoel heb ben dit nog in beraad, dat geldt ook voor oud-staatssecretaris Hedy d'Ancona. Oud-Staatsse cretaris Dales verklaarde 'van daag' zich wel verkiesbaar te wil len stellen maar dit 'morgen' nog niet te weten. Oud-minister Van Dams 'ja' hangt af van de kwali teit (realisme) van het PvdA-ver kiezingsprogramma. DEN HAAG (GPD) - Het definitieve rapport van het ministerie van buitenlandse zaken over de dood van de vier IKON-journalisten in El Salvador op 17 maart levert geen bruikbare gegevens om de schuldvraag definitief te beantwoorden. Dat is de mening van enkele buitenlanddeskundigen in de Tweede Kamer. De voorzitter van de Kamer commissie voor buitenlandse zaken, Jan Nico Scholten (CDA) wil zo snel mogelijk - in elk geval vóór het zomerreces - mondeling overleg met de nieuwe minister van buiten landse zaken, en premier, Van Agt over het rapport. In het definitieve rapport van mi nister Van der Stoel - het laatste rapport dat hij naar de Kamer zond voor hij het ministerie over droeg aan Van Agt, die buiten landse zaken er tijdelijk 'bij doet' ROTTERDAM (ANP) - Zeven ha venwerkers van het Rotterdamse stukgoedbedrijf Kroonvlag zijn gisteren met lichte en ernstige ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis vervoerd, nadat zij in aanraking waren gekomen met dampen uit twee lekgesla gen vaten tolueen-di-icoceaat. De vaten lagen in het Panamese zeeschip Rosa S, dat zij aan het lossen waren. Volgens de Rotterdamse politie konden drie van hen na onder zoek naar huis. De oorzaak van het lekslaan van de vaten is nog onbekend. ADVERTENTIE - blijven er in theorie twee moge lijkheden open. „Het aanvullende onderzoek heeft geen aanwijzingen opgeleverd die tot de conclusie kunnen lei den dat er sprake is geweest van een vooropgezette bedoeling de IKON-journalisten in een hin derlaag te lokken. Evenmin is echter een sluitend bewijs ge vonden voor de stelling dat het treffen tussen de legerpatrouille en de guerrillastrijders, die de IKON-journalisten begeleidden, van toevallige aard is geweest", aldus de minister in zijn rapport. Gesprekken Het aanvullende onderzoek be stond uit een diepgaand gesprek met de enige overlevende van de schietpartij, de guerrilla-com mandant 'Martin' en uit gesprek ken met de verantwoordelijke sergeant van de Salvadoriaanse legerpatrouille en zijn superieur. Ook de rechter, die achteraf het plaatselijk onderzoek leidde, is gehoord door ambtenaren van het ministerie. De twee nieuwe lezingen spreken elkaar volledig tegen. Met name wat betreft de vraag wie er met schieten is begonnen, maar ook waar het gaat om het aantal guer rilla-strijders, hun bewapening, de posities van waaruit is ge schoten. Wat wel opvalt is het feit dat de lezing van guerrilla strijder Martin aanzienlijk gede tailleerder is dan die van de mili tairen, terwijl de lezing van de sergeant volledig van het toeval uitgaat. Bij PvdA, CDA en WD bestaat grote waardering voor de inzet waarmee Van der Stoel en zijn ambtenaren, onder wie de minis teriële woordvoerder Jan Willem Bertens, die veel veldwerk heeft verricht, het onderzoek hebben aangepakt. Teleurstelling was er over het feit dat de werkelijke gang van zaken waarschijnlijk nooit helemaal duidelijk zal wor den. "Zeer ernstig feit" Voor Jan Nico Scholten blijft het een „zeer ernstig feit" dat de vier Nederlandse journalisten door 'gericht vuur' zijn gedood en blij ven er „ernstige vragen bestaan over de bedoelingen van de mili tairen". Politieke of diplomatieke conse quenties lijken op basis van dit rapport echter niet voor de hand te liggen. Alleen bij bewezen moord door de Salvadoriaanse patrouille zou Nederland de Sal vadoriaanse regering kunnen verzoeken om tot strafvervolging van de betrokken militairen over te gaan. Het uitgebreide onder zoek heeft iets dergelijks echter niet opgeleverd. Voor VVD-woordvoerder Van Ee- kelen ziet het er naar uit dat via een mondeling overleg met de minister de zaak als afgedaan moet worden beschouwd. Patijn (PvdA) blijft bij zijn conclusie dat de yier journalisten in een hinderlaag zijn gelokt. Maar om als parlement de zaak opnieuw aan een onderzoek te onderwer pen lijkt hem na het deskundig onderzoek van het ministerie niet zinvol. Plan in Smallingerland: LEEUWARDEN (GPD) - Burge meester en wethouders van Smallingerland brengen eind volgende maand een voorstel in de gemeenteraad dat moet zor gen voor een verdeling over meer mensen van de beschikba re banen. „Een en een kwart baan per samenlevingseenheid", zo formuleerde CDA-wethouder Fedde Jonkman het plan gister middag tijdens een manifestatie in Leeuwarden over de werk loosheidssituatie in Friesland. Man en vrouw of twee samenwo nende mensen zouden met el kaar niet meer dan 50 uur per HUISSEN (GPD) - Onbekenden hebben, naar pas nu bekend is geworden, in de nacht van zon dag op maandag een molotov cocktail gegooid tegen de voor gevel van de woning van Mein- dert Leerling, fractievoorzitter van de Reformatische Politieke Federatie (RPF) in de Tweede Kamer. Het raamkozijn werd beschadigd en de dubbele beglazing barstte. De familie Leerling kon een beginnende brand zelf blussen. WEERRAPPORTEN week mogen werken, is het uit gangspunt. Deze situatie wil het college van toepassing verklaren op in de toekomst aan te trekken personeel. Men zal het huidige personeel vra gen, zo is de bedoeling, of men (vrijwillig) van een volledige baan terug wil naar een deeltijd baan. Het college heeft gesteld dat in principe elke functie voor deeltijdarbeid in aanmerking komt. zo vertelde de wethouder desgevraagd. Het kan echter niet zo zijn dat uiteindelijk alle ge meentelijke personeelsleden een deeltijdbaan hebben. In de praktijk zou. indien de ge meenteraad tenminste het voor stel overneemt, bijvoorbeeld de volgende situatie kunnen ont staan: de vrouw solliciteert by de gemeente. Haar man heeft al een baan voor 40 uur in de week. Zij kan bij de gemeente dan hooguit een aanstelling van 10 uur krij gen. Of haar man bij de gemeen te werkt of bij een particulier be drijf maakt geen verschil, zo licht de heer Jonkman toe. Naar zijn zeggen heeft het college overeen stemming bereikt met betrokken vakorganisaties over dit plan. De wethouder gaf toe dat aan de uitvoering nogal wat „haken en ogen" zitten. „Het gaat om de in tentie, de voorbeeldfunctie". Volgens de wethouder zou de ge meente ook het bedrijfsleven willen stimuleren meer functies in deeltijdbanen te stichten. SMILDE (ANP) - De rykspoli- tie in Smilde is begonnen met een zogenaamde strafklas voor jeugdige "ver- keerszondaars" van twaalf tot en met vijftien jaar. Het doel is een veiliger en bewus ter deelname aan het verkeer door kinderen in de stad te bevorderen, zo is gisteren door de rijkspolitie in Smilde bekend gemaakt. Deelname aan de strafklas be tekent voor de jeugdige ver- keersovertreder dat zyn zaak wordt geseponeerd. Weigert hij of zy mee te doen. dan wordt de normale procedure gevolgd, waarbij de ouders of verzorgers een schikkings voorstel krijgen. Ht klasje wordt gehouden op een zaterdagmiddag en duurt gemiddeld twee uur. Jongens of meisjes uit de desbetref fende leeftijdsgroep die een verkeersovertreding hebben begaan, krijgen een oproep om aan de klas deel te ne men In een lokaal binnen het politiebureau krygen zy ver volgens theoretisch onder richt - met behulp van dia's hoe te handelen in verschil lende verkeerssituaties. Daarna volgen nog enkele oe feningen in de praktijk. Als het experiment slaagt, komt er nog een strafklas in Beilen en vervolgens op alle rijkspolitiebureaus in het dis trict Drenthe. i ex-collega Van der Stoel ARNHEM (GPD) - Het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid gaat een onderzoek instellen naar het vorige week op het ter rem van het keuringsinstituut KEMA m Arnhem opgegraven sterk radioactieve afval. Het gaat hier om ongeveer 50 gram hoog radioactief verrijkt uranium, aangetroffen in tien plastic zak ken. Tot nu toe werd aangeno men dat er op het terrein, waar de KEMA in de jaren '50 en '60 afval, afkomstig van experimen ten bij het keuringsinstituut stortte, alleen licht radioactief af val lag. De opslag van het radioactieve af val werd in verband gebracht met een ernstige ziekte van een van de vroegere buurtbewoners. De directie van de KEMA heeft echter altijd beweerd dat het stralingsgevaar daarvan nihil zou zyn. Volgens de KEMA-directie zouden er op het bewuste terrein alleen sporen van verrijkt ura nium kunnen worden aangetrof fen. „Dat noem ik geen sporen meer", aldus H. Sol. inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland, die zich verrast toonde over de vondst. „De KEMA heeft een werkplan opgesteld voor deze hele opgraafpenode. maar daarin is niet gemeld dat er zwaar radioactief afval zou worden ge vonden. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal de vondst nader onderzoeken". Als er meer duidelykheid bestaat over de herkomst van het zwaar radioactieve afval, zal worden beslist of de officier van justitie hierbij moet worden betrokken. DEN HAAG (ANP) Op initiatief van PPR-fractievoorzitU r EUl Beckers hebben de voorzitters van alle Tweede-Kamerfracties, met uitzondering van de SGP, de Poolse vakbond Solidarnosc voorgedragen voor de Nobelprys voor de vrede 1983. In een bnef aan het Nobelprijsco mité schryven de fractievoorzit ters dat Solidarnosc deze prijs verdient omdat deze vakbond hoop heeft gegeven aan miljoe nen Polen op vernieuwing van de Poolse economie en samenle ving langs vreedzame weg. Voorts heeft ze toegewerkt binnen de eigen ontwikkeling van Polen naar directe betrokkenheid van de werkende bevolking by de be leidsbeslissingen over eigen om standigheden. Solidarnosc heeft, aldus de brief, gepoogd de ver starde verhoudingen in Polen te doorbreken waardoor nieuwe mogelykheden in zicht kwamen voor de betrekkingen tussen oost en west die tot een afneming van de internationale spanning konden bijdragen. De Poolse vakbond heeft zich inge zet voor handhaving van de men senrechten en voor Internationa le samenwerking, als eerste voor waarden voor de ontwikkeling naar vrede en veiligheid. De bnef was ondertekend door de fractie voorzitters van CDA. PvdA. WD. D'66. PPR. PSP, CPN. RPF en GPV ADVERTENTIE 3 c r -J. 1 1 Amsterdam geheel bew. li 10 0 De Bilt geheel bew. 17 10 0 17 9 0 Eelde 17 10 0 Eindhoven 17 9 0 Den Helder geheel bew. 15 11 0 Rotterdam 16 11 0 Twente licht bew. 17 9 02 Vlissingen 15 11 0 Zd. Limburg 11 11 0 Aberdeen licht bew. 17 10 06 onbewolkt 24 16 0 Barcelona onbewolkt 22 13 Berlijn onbewolkt 16 10 14 Bordeaux onbewolkt 19 7 0 Brussel 17 9 Frankfort licht bew. 17 8 2 Genève onbewolkt 17 4 03 6 Helsinki 18 8 Innsbruck 13 7 5 Klagenfurt half bew. 12 6 22 Kopenhagen half bew. 16 8 04 Lissabon onbewolkt 28 14 0 Locarno onbewolkt 23 8 0 Londen 18 13 0 Luxemburg 16 5 5 Madrid half bew. 28 14 0 Malaga 25 16 0 Mallorca licht bew. 25 9 0 München half bew. 14 8 4 onbewolkt 24 15 0 Oslo geheel bew. 15 6 7 Parijs onbewolkt 17 10 0 Rome onbewolkt 24 10 1 Split 23 12 14 Stockholm geheel bew. 8 onbewolkt 18 11 12 14 5 2 Casa Blanca geheel bew. 6 20 Istanbul onbewolkt 25 16 0 Las Palmas zwaar bew. 23 19 0 LEEUWARDEN (GPD) - Hendrik Algra, die gistermorgen in het ziekenhuis Triotel in Leeuwar den overleed, werd op 5 januari 1896 geboren in Hardegarijp en bezocht de christelijke lagere school in Wirdum van 1901 tot 1906. In 1909 werd hij „lytsfeint" (hulpje) bij een boer, werkte bo vendien bij een vrachtrijder en volgde de avondlessen van de christelijke normaalschool in Wommels van 1910 tot 1914. In laatstgenoemd jaar slaagde hij voor de onderwijzersakte, waar na hij tijdelijk onderwijzer werd aan de christelijke school van Itens. Een vaste baan als onder wijzer kreeg hij nog in datzelfde jaar in Berlikum. In 1916 slaagde hij voor de hoofdakte. In 1922 werd Algr§ leraar aan de christe lijke kweekschool in Leeuwar den. welke plaats hij in 1935 ver ruilde voor het christelijk gym nasium in Leeuwarden, toen nog Huizum. Hij had in 1924 de akte geschiedenis MO behaald en in 1928 de akte Nederlandse taal en letterkunde. In 1935 begon hij met het schrijven van hoofdartikelen voor het Friesch Dagblad, tot midden 1977 bleef hij hoofdredacteur van deze krant, met een lange on derbreking in de oorlogsjaren. In 1980, bij het eeuwfeest van de vrije universiteit in Amsterdam, werd Algra op grond van „zijn bijzondere verdiensten op het terrein van de journalistiek" het ere doctoraat verleend aan de fa- culeit van sociale wetenschap pen. Hendrik Algra hield zich niet bij zijn leraarschap en bij de journa listiek. Hij had ook verdiensten in de politiek. Zo was hij voor de AR-partij lid van de Eerste Ka mer van 1946 tot 1969. Hij vervul de tal van spreekbeurten, zeker voor gereformeerde jongeren en ARP-afdelingen, maar ook voor veel schoolverenigingen die hem met veel overtuigingskracht en enthousiasme hoorden praten over de waarden van het christe lijk onderwijs. In 1923 was Algra al lid van het be stuur van de Bond van jonge lingsverenigingen op gerefor meerde grondslag. In 1948 werd hij voorzitter van die bond en hy bleef dat tot 1957, toen hy 61 jaar was. De omroep had ook zijn aandacht: in 1947 werd hij be stuurslid van de wereldomroep, in 1967 voorzitter. Hij was ook bestuurslid van de NTS en de NOS. Algra leverde veel geschreven bij dragen aan het AR-weekblad Ne- derlanse Gedachten en het Gere formeerde Jongelingsblad. Hij schreef bovendien incidenteel in diverse periodieken. Publicaties van zijn hand zijn onder meer: „Dispereert niet „Geschiedenis van Nederland" (samen met wy- len zijn broer Ale Algra). „Het erfdeel der vaderen" (brochure over de situatie in de gerefor meerde kerken in Nederland) in 1946, „Oranje in ballingschap" in 1948. „De eigen weg van het Ne derlandse volk" (teksten van voordrachten in het gijzelaars kamp Sint Michelsgestel, waar Algra geruime tyd gevangen werd gehouden), „Het sein op onveilig" (samen met prof. Van Itterson. 1955). „Onder de schijn werper der historie" in 1957, „Het wonder van de 19e eeuw" in 1966 en „Myn werk. myn leven", 1973. In 1956 werd Hendrik Algra be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In 1961 bij zijn aftreden als lid van de Eerste Kamer, werd hy comman deur in de orde van Oranje-Na- Vandaag bij Witteveen T shirts met netwerk Uiteraard van katoen, ideaal te kombineren! In de kleuren kobalt, wit, fuchsia, navy en lichtgeel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7