m Goedkeuring bouw Stevenshof "Nu snel beslissen over vorderen schoollokalen" 79,- Besluit op de valreep van provinciebestuur C.A.C. verhuisd C.A.C. Woningen in Noord binnenkort tochtvrij Leidse stadsrubriek WOENSDAG 2 JUNI 1982 Nieuwe boot provincie LEIDEN - De provincie Zuid-Hol land beschikt sinds kort over een nieuwe inspectieboot, die door provinciale waterstaat zal wor den gebruikt voor de controle op het naleven van regels en veror deningen op het gebied van re creatie en scheepvaart. Het vaartuig heet Rijn-Schie en is de opvolger van de gelijknamige boot die vorig jaar augustus door brand verloren ging. Met de boot ging ook de loods van de provin cie aan het Lammenschansplein in Leiden verloren. Er is een nieuwe loods gebouwd, waarvan de deuren draadloos kunnen worden geopend. Behalve aan de Rijn-Schie biedt deze loods plaats aan het schip "Provincie Zuid-Holland". De nieuwe Rijn- Schie is gebouwd op een werf in het Friese Grouw. Het vaartuig is tien meter lang, 3.20 meter breed en heeft een diepgang van ne gentig centimeter. Kamerlid op de bres voor vrije school het Lammenschansplein. Links LEIDEN/DEN HAAG - Wanneer neemt de staatssecretaris van on derwijs een beslissing over de vordering van drie lokalen van de protestants-christelijke school aan de Pasteurstraat in Leiden'' En als die beslissing niet snel komt, wil de bewinds man dan alles in het werk stellen om voor het nieuwe schooljaar vier noodlokalen uit de grond te stampen voor de huisvesting van de Rudolf Steincrschool? Deze en nog een aantal andere vra gen stelt het D'66 Tweede Ka merlid Mertens schriftelijk aan de staatssecretaris van onder wijs. Het Tweede Kamerlid stelt deze vragen nu het gesprek op het ministerie over huisvesting LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren hun goedkeuring gehecht aan een krediet van 30 miljoen gulden voor de bebouwing van de Ste- venshofjespolder. Er is niets wat de bouw van wonin gen in deze Leidse polder nu nog in de weg kan staan. De goedkeuring van het Gedepu teerde Staten is op de valreep tot stand gekomen. Vandaag wordt het nieuwe college van Gedepu teerde Staten beëdigd. Als dit college een besluit over de kre dietverlening had moeten nemen zou dit hoogstwaarschijnlijk tot vertraging hebben geleid in de planprocedure. Het huidige col lege heeft echter, op aandrang van de gemeente Leiden, in zijn laatste vergadering, gisteren, de exploitatieopzet voor de Ste venshofjespolder goedgekeurd. Hiermee is de belangrijkste 'sta- in-de-weg' voor de aanvang van de bouwactiviteiten uit de weg geruimd. Als alles verder naar wens verloopt gaat voor het eind van dit jaar de eerste paal de grond in voor de bouw van ongeveer 500 wonin gen. Zoals bekend kunnen in de Stevenshofjespolder in totaal zo'n 4500 huizen worden ge bouwd voor Leidse woningzoe kenden. Het provinciebestuur besloot en kele weken geleden goedkeuring te onthouden aan enkele gedeel ten van het bestemmingsplan voor de Stevenshofjespolder. Gedeputeerde Staten menen on der meer dat verplaatsing van het veevoederbedrijf van Schra- ma aan de Rijndijk financieel niet rrtogelijk is en dat de ge meente ruimte in het plan had moeten reserveren voor de aan leg van rijksweg 11. De onthouding van goedkeuring aan deze plangedeelten heeft tot gevolg dat er voorlopig van moet worden uitgegaan dat er 300 wo ningen minder gebouwd kunnen worden. Dit betekent dat de lo- katiesubsidie voor de overige woningen omhoog moet om de huren betaalbaar te houden. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft zich bereid verklaard over dit punt opnieuw met de gemeente te willen onderhandelen zonder dat de exploitatie van het reste rende gedeelte van de Stevens hof op losse schroeven komt te staan. De onthouding van goedkeuring aan deze plangedeelten heeft dus niet tot gevolg dat dit jaar niet met de woningbouw kan worden begonnen. De gemeente zal daar om niet bij de Kroon in beroep gaan tegen het besluit van het provinciebestuur. Het winkeltje met de grootste sortering cassettes, videobanden, spoelen, accessoires èn de laagste prijzen is verhuisd naar Lokhorststraat 15. SPECIALE AANBIEDING: 2 SCOTCH E-180 alleen deze week Lokhorststraat 15 - Leiden (verlengde Diefsteeg) 071-120653 voor de Vrije School in Leiden op een teleurstelling is uitgelo pen. De plaatselijke D'66 fractie in de gemeenteraad wil deze vra gen in de eerstvolgende vergade ring van de commissie onderwijs aan de orde stellen. Mertens vraagt onder meer waar om de beslissing op het beroep van de prot.-chr. school nog niet is genomen. Vorig jaar september nam de Leid se gemeenteraad, met het CDA als tegenstemmer, het besluit dat drie lokalen van de school aan de Pasteurstraat 2 zullen worden gevorderd voor huisvesting van de afgesplitste Rudolf Steiner kleuterschool. De prot.-chr. schoolvereniging is tegen het be sluit van de gemeenteraad in be roep gegaan. Het bestuur ziet geen mogelijkheid om met twee gezindten in één gebouw te werken. Het kamerlid vraagt aan de staats secretaris of de bestaande toe stand, met name van de betrok ken "Vrije" kleuterschool, nog houdbaar is? Volgens het kamer lid is nu één klas ondergebracht in een schoolgebouw voor voort gezet onderwijs en één klas in een lokaal van een school voor zeer moeilijk lerende kinderen Bovendien liggen de twee loka len op plus minus één kilometer van elkaar Als de staatssecretaris die situatie niet houdbaar vindt, dan wil Mertens van hem weten of hij be reid is. snel te beslissen op het beroep van de van de prot.-chr school en zo huisvesting aan de Pasteurstraat mogelijk te maken. Bovendien wil Mertens weten of de staatssecretaris het mogelijk acht dat het schoolbestuur een beroep by de Kroon instelt, en of dat bestuur voldoende waarbor gen wil zien voor het behoud "van de eigen richting" van de betrokken scholen. Tenslotte wil de democraat dat de bewindsman een uitspraak doet over de suggestie van het college van B en W van Leiden. Dit colle ge heeft de minister van onder wijs onder andere gevraagd of er in de wet geen bepaling kan wor den opgenomen dat de minister binnen twee maanden dient te beslissen op een beroep, op straf fe van het vervallen van de schorsende werking van dat be roep. LEIDEN - Amateur-cineasten van het Rijnlands Lyceum waren vannacht om kwart over twaalf druk bezig een pop met een lampje, bevestigd met een lang touw aan de nok van de torenfiat op het van Vollenhovenplein. te filmen. Omstanders die dit zaak je niet helemaal vertrouwden brachten de huismeester op de hoogte, die de politie belde De leerlingen nokten na enig heen en weer gepraat af en beloofden in het vervolg de huismeester van dergelijke activiteiten op de hoogte te stellen. ADVERTENTIE Vanavond verkiezingsuitslagen in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 19.00 uur kunt u in de grote zaal van de Stads gehoorzaal, Breestraat 60 de verkiezingsuitslagen volgen Via een extra-groot t v. scherm zijn de uitslagen in het land te zien. De Leidse politieke par tijen en hun gemeenteraads kandidaten zijn aanwezig. LEIDEN - In een flat in de Rosmolen is het afgelopen weekeinde voor 67.000 gulden vernield en voor 10000 gulden aan spullen meegenomen. De daders zijn het pand, toebehorend aan een 30-jarige Leidenaar, binnen gekomen door de voordeur van de woning te forceren. Daarna is de totale inboedel kort en klein geslagen en met verf besmeurd (zie foto). Tweehonderd flessen wijn, een telefoonbeantwoorder en een videorecorder werden aan diggelen geslagen Mee genomen zijn: geluid- en fotoappartuur, twee diamanten, twintig kleine briljanten en diverse gouden kettin gen. De recherche en de eigenaar tasten nog in het duister over de motieven van de daders Van Hogendorpstraat LEIDEN - Er zal nu eindelijk op korte termijn worden begonnen'met het bestrijden van de tocht in de woningen aan de Van Hogendorpstraat en omgeving. De bewoners bereikten dit resultaat gistermorgen tijdens een gesprek met wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. Ook werd afgesproken dat er na de maatregelen geen huurverhoging van 3,75 gulden per maand wordt ingevoerd. Al snel nadat de ongeveer 160 woningen in '76 waren opgeknapt bleek dat het tochtte; bovendien waren de woningen vochtig. Joop Vervoorn, woordvoerder van de bewoners: "Ze hebben vaak wat geprobeerd om het tochten te verhelpen, maar het baatte niets". In maart bezocht een delegatie van de bewoners een vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Vervoorn: "Ze waren het er al lemaal over eens dat wij gelijk hadden en wij kregen ook de toezegging dat er wat zou gebeuren". En toen werd het stil volgens Vervoorn. "Er zat ineens geen vaart meer in de onderhandelingen. En toen er dan uiteindelijk een plan, gemaakt door de technische mensen van de Leidse Woningstichting, op tafel kwam, bleek dat wij een huurverhoging zouden moeten betalen. Want: de ingreep die zij hadden uitgedacht was een zogenaamde woningver betering volgens de ambtenaren van het stadsbouwhuis". Gisterochtend is echter bepaald dat de bewoners geen extra geld hoeven te betalen voor de ingreep, een glaswoldeken op zolder om het warmte verlies tegen te gaan. Mensen die voor alle zekerheid ook nog dubbele beglazing willen, zullen wel een verhoging moeten betalen. Vervoorn: "Hoeveel mensen dat willen? Dat weten we nog niet; dat zul len we nu maar eens snel inventariseren. Het allerbelangrijkste is ech ter dat we voor die glaswoldeken niet hoeven te betalen. En bovendien: er wordt nu eindelijk begonnen met die verbetering, zodat de r niet nog een winter in tochtige huizen moeten zitten". ADVERTENTIE door René van der Velden Jaap Visser Stem op ons (1) "Goedenavond. U bent toch niet vergeten vandaag te stemmen". De verkiezingen van de gemeenteraad ziten er bijna op. Gelukkig. Forums, folders, verkiezingsstunts- en manifestaties. De verkiezin gen waren mat, zeggen ze dan. Mat? Nou, daar vegen we onze voeten aan af. De laatste paar weken werkten de partijcoryfeeën bijna elke dag twee forums af. Voor de eigen parochie. En de belang stellende parochianen op het ene forum maar denken dat er vast wel veel meer paro chianen bij het andere forum zouden zitten; en andersom. Folders? De ene verkiezingsfol der lag nog niet in onze prul lenbak of daar gleed al weer zo'n kleurig vel door onze brievenbus. Wie wijst ons een plek in de binnenstad waar we geen verkiezingsaffiches kunnen zien hangen? Al die affiches waarop de namen van de par tijen zó groot zijn afgebeeld dat zelfs koeien hun bril er met voor hoeven op te zetten. Waarom het stemvee beter op een naam met drie letters of op een naam met vier letters kan stemmen, dat is meestal niet af te lezen. De stad is volgeplakt. En wie ruimt al die rotzooi op? Gemeente-ambtenaar Ton van der Meijden had ons nog wel beloofd dat alle illegaal ge plakte plakkaten "onmiddel lijk" door de reinigingsdienst zouden worden verwijderd. Dat stond immers precies zo in de gemeentelijke richtlij nen voor de propaganda. Het heeft niet gewerkt. De rei nigingsdienst heeft het al druk zat. En ook de politie kon illegale plakkers niet bij benen. Af en toe pakte de po litie wel eens een zondaar by de kladden maar aantikken deed het niet. En toen had de politie eens een vangst... en toen bleek achteraf dat het mocht. Dat gebeurde vorige week een paar uur voordat prinses Margriet de kerk van haar man heropende. Hans de la Mar (PSP) plakte op de blinde muur van het Pieters kerkhof PSP-plakkaten met de tekst 'Oranje Franje Beu'. De poütie reageerde alert. Te alert. Want in de plak-richtlij- nen van de gemeente staat dat 'het' op die blinde muur nu juist weer wel mag. Waren de verkiezingen mat? Wat waren ze actief de partij kaders. De PPR plaatste eeri bord in de onkruidtuin aan het Noordeinde. Aannemer Noorlander belooft daar al langer dan twee jaar huizen te bouwen, naast de Boer- haave-opleiding "Beter een zes formeren dan specule ren", staat 'dichterlijk' op het PPR-bord in de tuin Of wethouder Cees Waal (PvdA). Hij verzette werk voor zes partykaders tegelijk. De laatste weken opende hij bijna elke dag iets officieels. En de SP - elke dag al actief - begon tegen het scheiden van de markt nog een actie tegen de verhoging van de zwemta- rieven of sloot een actie af die de Hollandse ziekte over Eu ropa heeft verspreid. Jan van Zijp (CDA) kwam juist nu met een bloemlezing "humo ristische voorvallen" die zich de laatste acht jaar in de Leidse gemeenteraad hebben afgespeeld. Van Zijp had er een jaar aan gewerkt.onder de afgelopen maanden waren er partijen dan echtscheidingen. andere tijdens raadsvergade ringen. De moraal van de bloemlezing is volgens Van Zijp dat raadsleden ook maar gewone mensen zijn De CD A-er beschryft het ver haal van het raadslid Peters (PvdA) die zei een "beetje ziek" te worden van het "ge draai" van wethouder Waal (ook PvdA). "Dan wordt u maar ziek", antwoordde Waal bondig. "Wordt maar goed ziek". En Van Zijp keutelt verder: het ex-raadslid Van der Meij (SGP) verweet een ander ex- raadslid Méntzy (PvdA) alles wat PvdA-wethouder Waal naar voren bracht nog eens op te sieren. Van der Meij "Als de heer Waal een windje laat. komt de heer Mentzy vertellen dat het lekker ruikt". Daarop zei Mentzy "Elke scheet van de heer Van der Meij stinkt per definitie" Of het verhaal van wethouder Tesselaar (PvdA) die niet van hengelen houdt Tesselaar zegt het ex-raadslid Duives- teyn (ook PvdA) die om vis steigers vraagt "Ik zou de heer Duivesteyn ook wel eens met een haakje in zyn mond willen zien lopen. Maar ieder zyn meug" Maar het meest opvallende verhaal staat niet in de bloemlezing. Van Zijp is ook maar een ge woon mens; hij heeft geen enkele smeuïge opmerking van CDA-ers 'kunnen OpU kenen. Dat zullen wy binnen kort dan maar doen. Het was trouwens deze zelfde Van Zijp die by die maffe puzzle in de PvdA-verkie- zingsfolder de hoofdprijs ter beschikking stelde een fiets En dan nog beweren dat er niet op collegevorming voor uit wordt gelopen. Stem op ons (2) Vanavond vanaf zeven uur is "de uitslagen-avond" in de Stadsgehoorzaal. Iedereen kan gratis naar binnen om de lysttrekker met het aardigste smoeltje aan te raken en om te koekeloeren naar de ver kiezingsuitslagen De computers van het gemeen telijk rekencentrum maken vanavond overuren Razend snel worden de uitslagen van de 58 Leidse stembureaus naar de Stadsgehoorzaal doorgeseind. Tussen acht uur en half negen zal het reken centrum een voorspelling doen van de Leidse uitslag De tien politieke partijen vul len de grote zaal met hun kraampjes vol spiegeltjes en kraaltjes. Als spuit elf staan wy er tussen om een geschie denisboek te verkopen ('STEEDS 1980 1962 Vanaf ons plaatsje hebben we uitzicht op een mammoet- scherm met de uitslagen van alle gemeentes in het land In de koffiekamer van de Stads gehoorzaal wordt in een doorlopende voorstelling de uitzending vertoond zoals die gisteravond laat op Belgie ('Nederland 3') te zien was De einduitslag van de Leidse verkiezingen wordt tussen half tien en tien uur ver wacht. Gemeentcvoorlichtcr Leo Meyer die de uitslagen- avond organiseert, staat ver volgens met de bloemen en de zakdoeken klaar Hy wil de lysttrekkers iets ontfutse len over de vorming van het CoMef van b en w Vf ei er niet uitkomen", verwacht Leo. "maar we improviseren wel wat". Improviseren? Als dat mag dan kan het nog gezellig worden We zien het al Stalmeester Meyer kondigt aan: "Hooggeëerd publiek. En daar ziet u Fred Kuyers (WD) die een span VVD- welpen probeert te dresse ren". Dat mislukt dus. Fred dresseert de welpen naar links maar de JOVD-crs hou den de koers rechts. Het me rendeel van het publiek ge niet. Maar de ster van de JOVD. lystnummer dtrtytl van de VVD. lUlUS Lain D heeft het niet naar de zin. Ti nus is de man die gisteren in deze krant uitriep: "Doet kra ken u braken Stem Tiru. Li ken" Maar vanavond blykt dat hy niet is gekozen. H^, doet iets in een hoekje Wie ruimt de rotzooi op"" Toon van der Zon (Middenpar tij) komt op. Hy jongleert zc snel met vier gehaktballer van eigen makely dat we nog maar één bal gehakt zien Martin van der Klugt (rui nummer 18 CDA) voelt zich thuis in de Stadsgehoorzaal Hij had gedacht dat er slecht: één ondernemer (hijzelf) zot komen. Maar het lykl de on dernemersdag van eer maand geleden wel Broeder Boudewyn (SGP GPV-RPF) stapt onbevanger1 op 't slappe, dunne koord Zonder vangn- V II tl bl balkon moedigt iemand hem Het clownsduo Hans de la Mar (PSP) en Frits van Oosten (PPR) brengt de zaal MB h< t lachen met een parodie op het Leidse Verzetscabaret Intussen klimt Jan Brands (CPN) op de schouders van De la Mar en Van Oosten, laat beide handen los. balt zyn vuist en roept tot de clowns "Ik hoef je niet te zeggen, dat ik van je hou Drs Cor Ver geer (SP) leidt de aandacht voor het tno af met een spon tane modeshow Leo Meyer kondigt aan "Dit is dé mode van vóór de verkiezingen. Cor Vergeer met de look Jan met de Pet". Jan Hoekema (D'66) en Fred Kuyers (WD) zorgen voor voer voor Dick Tesselaar (PvdA)- Maar Joop Walen kamp (CDA) dan die durft Hij zet zyn brilletje af en steekt vervolgens zyn lachen de hoofd blindelings in de gulzige muil van Tesselaar. En wie ruimt de rotzooi op1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3