Pries praeses Sportfederatie C "Der Kaiser" gestopt Eigen gelijk in de kerk nooit voorop Van der Reyden naar Ceverbo Ook invaliden betalen straks wegenbelasting Vrouw doodt zoontje (2V2) WOENSDAG 2 JUNI 1982 Tegelhandel organiseert toernooi in Groenoordhal LEIDEN - Morgenavond wordt in de Groenoordhal te Leiden het jaarlijkse Monsterzaalvoetbal van De Tegelhandel gehouden. Sport Dit toernooi welke voor de zesde keer wordt gehouden is een soort zaalvoetbal-reünie ter afsluif- sluiting van het seizoen. Om 19.00 uur gaat de toeter voor de eerste wedstrijden, waarbij ver schillende teams hun nieuwe aanwinsten zullen etaleren. De poule-indeling is alsvolgt; Poule 1 - Van Duuren, LFC, Roo- denburg, Bruine Boon, De Tegel handel en de Leidse Tfainers. Poule 2 - Vonk, Decima Boys, EKL Boys, Koet, Leny's Boys en de All Stars. Poule 3 - Bax, Inter Credit, Van der Leek, Studenten, Koosjardin en het Leids afdelingsteam. Poule 4 - Lemy, Van der Plas. Ul- jee, Ut Sloepie, UVS en VNA. i de overschrijving gesloten. Vooral De Tegelhandel zag veel spelers vertrekken. Bennie de Roo en Jan van der Reyden lieten zich strikken door Ce verbo, en John Jansen en Robert de Roo gaan hun heil zoeken bij Ju dat EKL Boys overneemt. Daar tegenover staat de komst van Ronald van der Pot, Gijs Collé. Wim de Roo (EKL Boys). Daan Kooimans, Leo Wetselaar (v.d. Leek), John van der Wetering (Decima Boys) en Hans Ko- nings (Randst.Sp). Bij de overige Inter—regiona le clubs waren wat minder verschuivingen. Henk Merbis gaat naar Glasbergen, en bij FC Lisse/De Engel komen Bart de Bruin en Peter Schalk van THB Boys. In de hoofdklasse zag Bax Jaap Lingbeek van SRV Boys komen, en het nieuwe team van Ju trok Peter Gijsman (Koosjardin) en Piet Sloos (vd Leek) aan. Van Duuren kreeg versterking van Jan van Duyn en Ton Kamphues (Koosjardin). Wim Gubler verlaat dit team en gaat naar Leny's Boys Van Gerven zag Gerard van Beelen (Ta veerne Boys) komen, maar raakte Gerard van Beek aan THB Boys kwijt. De nieuwe hoofdklas ser wist ook Wim van Harskamp (De Engel) en Wim Diels (Hoogkamer) naar zich toe te halen. De tweede nieuwe klub in deze klasse Bahlmann zag alleen Cees van Vliet naar Goedhart vertrek ken. Bij Noord wijk blijkt men de zaak gaan aanpakken. Gertjan Bakker, John en Anton Marijt, Jos Smits en Jan Vieveen komen van Joop Faase over. Anton Will van Zoelen daaren tegen gaat naar Faase. Wim Kemping keert Koos jardin de rug toe en gaat naar het team van het Leidsch Dagblad, evenals Danny Verplancke die bij VNA gaat spelen. De ex inter-regionalen krij gen versterking van Bram Brandt. Ben Heems kerk (EKL) en Ger Nagtegeller (LFC). Bij UVS tenslotte komt Hans Verkuylen van EKL Boys LEIDEN - In het districtsbe kertoernooi heeft Rijnsburg- se Boys gisteravond weer een stap gezet op weg naar de lan delijke finale, die zaterdag op het KNVB-sportcentrum in Zeist wordt gehouden. Gis teravond hield RBB in eigen huis zondaghoofdklasser DHC met 3-0 onder de duim. Morgenavond ontmoeten de Rijnsburgers in de halve eindstrijd het Goudse ONA. Bevrijd van degradatiezorgen kwam Rijnsburgse Boys gis teravond goed voor de dag. In de eerste helft profiteerde Rob Gillissen van een diepte pass van Arie van Dijk. Na de pauze zorgde scheidsrechter Van der Spoel voor herrie in de tent, toen hij in de eerste minuut een goal van Cas Zwaan goedkeurde. DHC verzette zich fel tegen deze treffer, omdat doelman Hans Suiker zich op dat moment nog in de kleedkamer be vond.. De gemoederen raak- RBB weer ronde verder ten zelfs zo verhit, dat Van der Spoel de ploegen liet af marcheren naar de kleed ka- Op aandrang van de trainers Arie Lagendijk (RBB) en Guus Haak (DHC) het Van der Spoel aftrappen by een 1- 0 stand. De 2-0 kwam 10 mi nuten later toch op het bord door toedoen van Henk Mer bis. Martin Toet bepaalde de eindscore op 3-0. SC Lisse speelde tegen Blauw Zwart en die ontmoeting le verde een dubbelblanke stand op. Scheidsrechter Van der Leek keurde goals van Wassenaarder Ed Ruygrok en Lissenaar Ron Mesman te recht wegens buitenspel af. Die laatste miste bovendien nog een strafschop. Promotie junioren Lugdunum ZOETERMEER - Op het neutrale DSO-terrein in Zoetermeer is gisteravond de beslissing geval len wie er promoveert naar de re gionale jeugdcompetitie. Niet spelend kon Lugdunum een feestje maken omdat Wilhelmus zijn achterstallige wedstrijd te gen EBOH met 5-1 wist te 1 nen. Voor de Voorburgers dit één doelpunt te weinig om een beslissingwedstrijd tegen de Kikkers te forceren. LEIDEN - Het softbalteam Volle Bak heeft zich aan kop ge nesteld van de derde klasse. Gis teren werd in eigen huis concur rent ADO 4 met 13-12 verslagen. Louis Pelgrim blonk bij de Lei- denaars uit. Nieuw adviesorgaan op sportgebied LEIDEN - Bij notariële akte is gisteren de Leidse Sportfederatie (LSF) opgericht. De federatie zal in verenigingsvorm gaan opereren, met als doel het algemeen sportbelanc in de gemeente Leiden te bevorderen. Met andere woorden: de LSF stelt zich voor in de nabije toekomst het college van B en W en de directie Sport en Recreatie van de gemeente te adviseren ten aanzien van het sportbeleid in Leiden. HAMBURG (ANP) - Franz Bec kenbauer heeft zijn afscheids- wedstrijd met Hamburger SV te gen het Westduitse voetbalelftal met 2-4 verloren. De recordin ternational zorgde in de tweede minuut na rust voor een tragisch hoogtepunt door zijn eigen doel man te passeren. De nationale se lectie, die de gelegenheid te baat nam om patronen voor het WK- toernooi in te studeren, kwam door die treffer op een beslissen de voorsprong (3-0). Toen een ruime zege in het door 35.000 kij kers in het Volksparkstadion bij gewoonde demonstratieduel vaststond, mocht het feestvar ken zes minuten voor tijd het laatste doelpunt maken: 2-4. Ondanks het schot in eigen doel kreeg de 36-jarige Beckenbauer tijdens zijn laatste officiële wed- strijd veel bijval. De voorzitter van de Westduitse voetbalbond, Herman Neuberger, onder scheidde de vroegere ster van Bayern München onder dave rend applaus tot "Ehrenspielfüh- rer" van het Duitse voetbal. Na Fritz Walter en Uwe Seeler is Beckenbauer de derde speler die deze eer ten deel valt. "Het was een genot deze estheet aan de bal te zien", meende de bondsvoor zitter. Bescheiden nam Becken bauer de loftuitingen in ont vangst. "Veel dank voor uw steun in de afgelopen achttien t hij - r de stadionmi- jaar ze crofoon. Beckenbauer speelde op het mid denveld zeker geen slechte wed strijd. Hij had een beetje de pech dat zijn ploeggenoten maar net bekomen waren van het kam pioensfeestje, dat zaterdag was begonnen en drie dagen had ge duurd. Ondanks veel omzettin gen was de zege van het nationa le elftal onbetwist. Vijftien dagen voor de eerste wedstrijd in het WK-toernooi tegen Algerije ex perimenteerde bondstrainer Jupp Derwall met Hannes als li bero. Mattaeus en Bernd Förster als vleugelverdedigers en Stiele- ke op het middenveld. Toen Beckenbauer net op het veld voor de tweede helft zijn eigen doelman Stein passeerde, moet hij hebben gedacht aan een voor val van zes jaar geleden. In de week nadat Der Kaiser de tegen stander van Bayern München aan een doelpunt had geholpen, werd tijdens een doodserieuze wedstrijdbespreking door doel man Maier aan trainer Detmar Cramer de vraag gesteld: en wie zou de klus krijgen om Becken bauer te dekken? Een vijftal vertegenwoordigers uit de Leidse sportwereld heeft het initiatief genomen tot de oprich ting van het inspraakorgaan en zal voorlopig het bestuur vor men. Als voorzitter zal optreden Carl Pries (praeses van De Zijl LGB), Lodewijk Kallenberg neemt het secretariaat en pen ningmeesterschap voor zijn re kening, terwijl de leden Bart van Leeuwen (voorzitter UVS), Phil Verstraaten (voorzitter van Lug dunum en bestuurslid van de BAVL) en J. Pannekoek (gymnastiek) het bestuur com pleteren. Zij deponeerden giste ren de federatiestatuten bij de Leidse notaris Brouwer. De Leidse sportverenigingen zyn inmiddels uitgenodigd voor een informatieavond, die op 30 juni in De Zijl wordt belegd. Daar zal het vijftal de statuten nader toe lichten en kunnen clubs zich als lid in laten schrijven. Het voorlo pige bestuur is voornemens con tributie te heffen. Met de subsi dies (de gemeente Leiden heeft het nieuwe inspraakorgaan een bedrag van 8363 gulden in het vooruitzicht gesteld) en mogelij ke andere inkomsten zullen de ledengelden het werkkapitaal van de LSF moeten vormen. Het ligt in de bedoeling, dat in het najaar de eerste ledenvergade ring wordt gehouden. Op die bij eenkomst zal ieder federatielid, zeg maar club, naar evenredig heid van het aantal op 31 decem ber 1981 ingeschreven leden een stem mogen uitbrengen. In de praktijk geeft dat het volgende beeld: Een club met minder dan 50 leden is goed voor één stem. Een club van 51 tot en met 150 le den mag twee stemmen uitbren gen. Een club van 151 tot en met 300 le den: drie stemmen. Een club van 301 tot en met 500 le den: vier stemmen. Een club van 501 tot en met 750 le den. vijf stemmen Een club van 751 tot en met 1050 leden: zes stemmen. Een club van 1051 tot en met 1400 leden: zeven stemmen. Een club van 1401 tot en met 1800 leden: acht stemmen. Wijziging van de statuten kan slechts plaatshebben na een be sluit van de algemene ledenver gadering. Een dergelijke beslis sing behoeft de goedkeuring van tenminste tweederde van de gel dig uitgebrachte stemmen in een vergadering, waarin tenminste tweederde van het aantal leden is vertegenwoordigd Bezorgde classis in brief aan hervormde synode: In de classis (regio) Heerenveen van de Nederlandse Hervormde Kerk bestaat bezorgdheid over de manier waarop kerkleden met elkaar omgaan. De regionale ver gadering geeft van die bezorgd heid blijk in een brief aan de sy node. Aanleiding was de actie van een hervormde kerkeraad in Zwolle om in de kerk medestan ders te vinden voor een front te gen de IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland). Deze kerke raad vindt de IKON in maat schappelijk, politiek, ethisch en theologisch opzicht veel te een zijdig. "Laten we blij zijn dat we binnen de kerk mensen ontmoeten die op een andere manier bezig zijn dan wijzelf en die ons wellicht kunnen helpen om zicht te krij gen op de beweging en de ruimte van het Koninkrijk van God", schrijft het bestuur van de clas sis in zijn brief. "In de veelkleu righeid van de gemeente wordt de veelkleurige wijsheid van God gekend. Het is toch niet aan één groepering in de kerk voor behouden om de wijsaheid, rechtvaardigheid, heiliging en verlossing van Christus te mo gen kennen?" De classis pleit voor kerkelijke ge sprekken 'in alle openheid'. "Daarbij kan het eigen gelijk nooit voorop staan". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw-Beijerland W. Altena Ee- then en Drongelen, te Almelo G. C. Vijzelaar Rijswijk (ZH); be dankt voor Huizen H. Harkema Brakel, voor Schoonrewoerd J. Bos Otterlo, voor Uithuizermee- den A. van Haarlem Groningen. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Maarn C. Terpstra Ruiner- wold-Koekange. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Rijns burg D. Grutter Drachten; be dankt voor Goes en voor Leek- Roden W. Scherff Zutphen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Enschede-West J. Jonkman Almelo. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Kalamazoo (Ver. Sta ten) A. Moerkerken Nieuw-Beij erland, voor Rijssen N. W. Schreuder Goes; beroepen te Moerkapelle J. J. van Eckeveld Zeist. Baptistengemeenten: bedankt voor Alblasserdam en voor Tree- beek J. Schouten Delfzijl. Nederlandse Protestantenbond: aangenomen naar Voorburg-Den Haag kandidaat E. Westra Utrecht. Mgr. Louis C. E. van Hoogen- huyze (68) is gisteren in Naarden gewijd tot bisschop van de Vrij- Katholieke Kerk in Nederland. De Vrij-Katholieke Kerk - die vele jaren ook een afdeling in Leiden heeft gehad - is in 1916 ontstaan na een reorganisatie van de Oud- Katholieke Kerk in Engeland. Vrijlating De rooms-katholieke bisschop pen in het westen van Brazilië en de Braziliaanse Lutherse Kerk eisen van de regering vrijla ting van twee medewerkers. De lutherse predikant Otto Ram- minger en de rooms-katholieke hoogleraar Olavo Nienow wer den vorige maand gearresteerd bij rellen over de eigendom van een boerderij waarbij drie doden vielen. Beide medewerkers wa ren op die dag niet in het bewus te gebied, schrijven de kerken aan de rechter. De aanklacht tegen twee lutherse predikanten in Vendaland (Zuid-Afrika). die werden be schuldigd van medeplichtigheid aan moord, is gisteren - bij het begin van het proces - ingetrok ken. Officieel werd hiervoor geen verklaring gegeven, maar goed geïnformeerde kringen lie ten weten, dat voor het bewijs el ke grond ontbrak. De predikanten werden ervan ver dacht, vorig jaar oktober betrok ken te zijn geweest bij een gewa pende overval op een politiebu reau waarbij twee agenten het le ven verloren. Zij hadden hier voor de doodstraf kunnen krij gen. Met de verdachten kwamen twee getuigen vrij, die ook wer den verdacht. Bisschop Martin Kruse van West- Berlijn, die namens de Evangeli sche Kerk in West-Duitsland het proces zou bijwonen, heeft met de vrijgelaten predikanten on middellijk een dankdienst ge leid. De voorzitter van de Presbyte riaanse Kerk in Zuid-Korea, ds. Park Hyung-Kyu, krijgt van de regering in Seoul geen toestem ming voor een bezoek aan West- Duitsland. Hij was hiertoe uitge nodigd door onder andere de re gionale evangelische zendings commissie in West-Berlijn. Hyung-Kyu heeft al een paar keer gevangen gezeten wegens openlijk protest tegen sociaal on recht in zijn land. Het streven van deze kerk is. de overgeleverde sacramentele vorm van eredienst te verenigen met een ruime gewetensvrijheid. De leden worden geheel vrijgela ten in de uitlegging van de Heili ge Schrift (bijbel), de geloofsbe lijdenissen en de liturgie. Deze kerk kent ook geen celibaat De geestelijken worden niet door de kerk betaald, zodat ze met een andere baan in hun onderhoud moeten voorzien. Nederland telt op dit ogenblik ruim 1500 vrij-katholieke leden, verdeeld over twaalf gemeenten. Processie Enkele uren vóór zijn vertrek naar Argentinië, donderdag 10 juni, zal de paus een processie door Rome leiden om daarna ty- dens een viering in de basiliek van Maria Maggiore een oproep te doen tot gebed voor de wereld vrede. Dat heeft een woordvoer der van het Vatikaan meege deeld. De processie op Sacramentsdag gaat van de basiliek van Sint La- teranen naar de 1 kilometer ver der gelegen basiliek van Mana Maggiore. waar om 6 uur namid dag de mis begint. Volgens plan moet de paus om 10 uur 's avonds naar Argentinië vertrek ken. Op zondag 13 juni zal hy 's middags in Rome terugkeren De belangenvereniging van de le ken die in het Vatikaan werken heeft de paus gevraagd, te bc middelen in een arbeidsconflict met het Vatikaanse secretariaat. De vereniging heeft haar sta kingsacties in verband met het bezoek van de paus aan Enge land verdaagd De onderhandelingen over ar beidsvoorwaarden zijn in het slop geraakt. Volgens de vereni ging (1630 leden) kunnen ze al leen met hulp van de paus weer op gang worden gebracht. Haar eisen zijn: een 36-urige werk week, reële verhoging van de sa larissen en verbetering van de pensioenen. DEN HAAG (ANP) - De invaliditeitsvrijstelling in de motorrijtuigenbe lasting verdwijnt, waardoor invaliden wegenbelasting moeten gaan be talen. Tegelijk zal gedeeltelijke compensatie via de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet worden verleend. Invaliden met een inkomen bo ven de aaw-inkomensgrens krijgen geen compensatie, zij het dat die grens wordt verlaagd. Dat staat in een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Het pakket maatregelen zal jaarlyks 30 tot 40 miljoen gulden opleveren, aldus het ministerie van financiën. In een toelichting schrijven minister Van der Stee (financiën) en de op het moment van indiening nog (demissionair) zittende staatssecretaris sen Kombrink (financiën) en Dales (sociale zaken en werkgelegenheid) dat een voorziening die invaliden in staat stelt van een auto gebruik te maken, in de sociale wetgeving thuis hoort en niet in de fiscale. Zij wijzen in dit verband op het sterk toegenomen autobezit sinds de invoering van de vrijstelling in 1936 en op ontwikkelingen in het stelsel van de sociale zekerheid. De vraag of de invaliditeit dermate ernstig is dat een auto moet worden aangeschaft en ook de vraag of de auto slechts voor het persoonlijk vervoer van de invalide wordt.gebruikt, leveren bezwaren op. Binnen de aaw is een regeling voor vervoersmogelijkheden voor invali den voorzien. Aard en ernst van de handicap, de leef- en werksituatie, de bijzondere behoefte van de verzekerde en de samenhang daartussen worden individueel bekeken. Vervolgens zal worden onderzocht welke voorzieningen, op vervoersgebied voor de betrokkene het meest pas send zijn. Het gaat daarbij om invalidenwagens en vergoedingen voor begeleidings- kosten maar ook om het in bruikleen geven van een auto. Het geven van vergoedingen voor bepaalde kosten bij gebruik van eigen auto en het verlenen van taxivergoedingen. Invaliden boven de 65 komen niet in aanmerking voor vervoersvoorzie ningen krachtens de aaw. Tenzij zij al een voorziening hadden vóór dat zij de 65-jarige leeftijd bereikten. BEIROET (Reuter) - De Franse minister van buitenlandse za ken. Claude Cheysson. heeft na afloop van een eendaags bezoek aan Libië gezegd dat Frankrijk streeft naar een grotere samen werking tussen beide landen. De Franse minister ontmoette tij dens zijn bezoek aan Tripoli de tweede man van Libië, majoor Abdel-Salem Jalloud, en andere functionarissen. Cheysson heeft het Westen gewaarschuwd dat het gevaarlijk is te proberen Li bië te isoleren. Frankrijk probeert al enige tijd de relaties met de olierijke re publiek van Gaddafi te norma liseren. Deze waren aanmerke lijk bekoeld door de Libische militaire interventie in de voor- Frankrijk normaliseert betrekkingen met Libië malige Franse kolonie Tsjaad en de plundering van de Franse ambassade in Tripoli in februa ri 1980. Libische troepen, die in 1980 tussenbeide kwamen in de burgeroorlog in Tsjaad, trokken zich november vorig jaar terug nadat een pan-Afrikaanse vre desmacht de posities van Libië daar overnam. "De Frans-Libische betrekkingen hebben moeilijke tijden doorge maakt wegens verschillen van inzicht over bepaalde Afrikaan se onderwerpen. Ik erken en be treur dat. Maar dit zal in de toe komst niet meer gebeuren", al dus zou Cheysson hebben opge merkt. Er werden geen details bekendge maakt van de besprekingen die Cheysson heeft gevoerd, maar functionarissen zeiden dat ze waarschijnlijk de weg effenden voor een ontmoeting van ma joor Jalloud en de Franse presi dent. Francois Mitterrand, in Parijs. STOCKHOLM - De verkiezing van Anna-Kari Bergstrom tof Miss Zweden in Stockholm leverde dolle pret op. De verkiezing werd btjge woond door de Amerikaanse acteur Larry Hagman, beter bekend als J R. uit de televisieserie 'Dallas', die bij deze gelegenheid een Laplandse hoed op het hoofd gedrukt kreeg. GRONINGEN (ANP) - Een 21-ja- rige vrouw uit Groningen heeft maandag haar twee-en-een-half jarig zoontje door verstikking om het leven gebracht. De vrouw meldde zich enkele uren na haar daad by een politiebureau in Groningen. Volgens een woordvoerder van de politie verkeert de vrouw in ern stige psychische moeilijkheden en kon zy de opvoeding van haar zoontje niet meer aan. Haar man was op het moment van haar daad niet thuis De 35-iance J. Ouwerkerk uit Amersfoort is gisteravond dood geschoten door zijn 17-jarige buurjongen. Ouwerkerk, vader van dne kinderen, werd het slachtoffer van een al jaren sle pende burenruzie tussen zyn ge zin en de buren. Vorige week nog heeft een Amers foortse wijkagent tevergeefs ge poogd om in de ruzie te bcmid delen. Gistermiddag kwam het opnieuw tot een uitbarsting, waarbij de buurjongen de vrouw van het slachtoffer zou hebben geslagen Ouwerkerk ging daarvoor gister avond verhaal halen by zyn bu ren. Daar ontmoette hy zyn buurjongen, die hem bedreigde met een antiek pistool Toen dat dreigement niet hielp schoot de jonge Amersfoorter op zyn buurman, die kort daarop overleed De jongen zelf liep door het schot met het antieke vuurwapen zelf verwondingen op aan zijn hand.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15