Contini blameert Hinault Wilander elimineert Gerulaitis contactlenzen, da's pas fijn van der WIEL In bergrit "Giro" Van Breukelen niet in tel 2 JUNI 1982 Sport PAGINA 13 Hoewel de berichten niet uit blinken door helderheid, ziet het er naar uit dat het Argen tijnse voetbalwonderkind Diego Maradona (echt een nadm voor zo'n wereldtalent) na de WK in Spanje achter blijft. Barcelona zou bereid zijn een transfersom (met al les mee) van rond de 15 (vijf tien) miljoen gulden voor hem op tafel te leggen. Er is nog even wat gekibbeld over een bedrag van zeven ton aan advocaatskosten. Barcelona vond dat Marado na dat sommetje uit eigen zak moest betalen en de Argentijn was van mening dat als een club zoveel miljoen kon uitge ven ze niet moest zeuren over een paar losse duiten. Het voor de hand liggende com promis luidde gisteravond dat het bedrag over alle geïn teresseerden (ook Maradona's oude clubs) verdeeld zou wor den. Vijftien miljoen! Langs de lijn hoor je mensen al handenwringend roepen: "Kan iemand, hoe goed ook, zo'n krankzinnig hoog be drag ooit wel wadrmaken? Maradona breekt zich daar het hoofd niet over. Terecht, want als je dat doet, durf je geen bal meer te beroeren. Hij zal ook wel denken: als gekken dat voor me willen uitgeven, moeten ze hun gang maar gaan. Zolang het transfersysteem be staat, zijn er zorgelijke gelui den over te horen geweest. In 1904 ging ene Alf Common van Sunderland over naar Middlesborough voor een be drag van 1.000 (toen een kleine 15.000 gulden), de eer ste Britse vier-cijfers-trans- fer. Moord en brand is daar over geschreeuwd. In het licht van die tijd was het ook een gigantisch bedrag, enkele lichtjaren verwijderd van, het gewone werkmans- loon. Zo heeft men steeds meer voor een speler gevraagd én gekre gen. Een enkele keer zat er een vreemd koopje tussen (In 1947 ging Stanley Matthews voor de fooi van 115.000 gulden van Stoke City naar Black pool), maar van de jaren zes- tig af groeiden de transfer sommen tot in de hemel. Zijn ze het waard, die spelers? Ach, dat kun je je bij zoveel din gen afvragen. Bij een schilde rij, een bejaarde postzegel, een oude viool of het nieuwste oorlogstuig. Het lijkt me iets om aan ethici en zielszorgers voor te leggen. Leken kunnen slechts constate ren dat men in de kunst, bij de sport en voor het voeren van oorlog bereid is élke prijs te betalen. En nu we dan toch in ddt vaar water zijn beland: zo lang een weergaloze voetballer als Maradona ver onder de prijs van een ordinaire onderzee bootjager (600 miljoen) van de hand gaat, is-ie eigenlijk betrekkelijk goedkóóp Geld (2) De Tsjechische tennisspeler Ivan Lendl heeft in zijn nog jonge leven (hij is 22) al een fortuin bij elkaar geslagen. Miljoenen en nog eens miljoe nen guldens heeft hij ver gaard in een eindeloze reeks Grand Prix- en WCT-toer- nooien. Het prijzengeld in de tennnissport (voor welk flut- toernooitje ook) liegt er niet om en het wordt zelfs in crisis tijd alleen nog maar meer. Lendl is ontegenzeggelijk een grote. Maar hoe groot? De ellende met de Tsjech is dat hij tot dusver in de klassieke toernooien (de open kam pioenschappen van Enge land, de V.S. en Frankrijk), waarin de prestaties van de spelers onder een ver grootglas komen te liggen, nog niets heeft klaargemaakt. Op Wimbledon ging hij er vo rig jaar al in de eerste ronde uit, in Flushing Meadow sneuvelde hij ook al in een grauwe voorronde en dit weekeinde in Parijs verloor hij ver voor de finale van een jonge Zweed. Ik citeer die rotjongen van een McEnroe niet graag, maar hij heeft wel gelijk als hij zegt dat de plaats van een speler in de tennishistorie niet wordt bepaald door de hoe veelheid dollars die hij in al lerlei op elkaar lijkende toer- nooitjes heeft opgestreken, maar door wat hij gepres teerd heeft in de gróte evene menten. Dat is nou het aardige in de (top)sport: veel, zo niet alles draait om geld, maar als het er op aankomt zegt geld weer geen cent. Eik Er zijn ook sportlieden die juist altijd goed zijn op de momen ten dat het er om gaat. De zwemmer Johnny Weissmul- ler de enige echte Tarzan, als u het mij vraagt) was zo'r\ man. Behalve 24 wereldre cords, vijf gouden Olympi sche medailles veroverde hij in de periode 1921-1928 36 in dividuele Amerikaanse kam pioenschappen (winter- en zomertitels). Dat laatste record bleef 54 jaar staantot deze lente. Toen voegde Tracy Caulkins bij de Amerikaanse indoorkam pioenschappen vier titels aan haar totaal toe en kwam daarmee op 39. (Daarbij moet men wel bedenken datje tegenwoordig op heel wat meer nummers kampioen kunt worden dan in de jaren twintig; wisselslag en vlin derslag waren er nog niet). Men vroeg zich af waarom Weissmuller (77) bij de pres tatie van Caulkins niet aan wezig was. Hij stelde tot voor kort nog groot belang in de zwemsport en het was typisch iets voor hem, goedmoedige reus, geweest om de record verbetering met de befaamde Tarzan-kreet op te luisteren. Een onderzoek leerde dat Weiss muller waarschijnlijk nooit meer iets zal kunnen onderne men. Zijn gezondheid is de laatste tijd sterk achteruitge gaan. Hij woont nu in Mexico eu als hij zich al voortbeweegt deeltelijk de opvolger van de Leidse Sportstichting, heeft gisteren officieel het levens licht aanschouwd. (Zie de tweede sportpagina). Bij no taris Brouwer werden de sta- uten i i de Weismuller in 1928. dan in een rolstoel. Praten kan hij alleen nog met de grootste moeite. Verpleeghulp waakt dag en .nacht over hem. Ik heb er altijd wat moeite mee om grote kampioenen zo te zien (of te horen) aftakelen. Maar ja, het herinnert je er weer aan dat de hamerslagen van de Tijd aanniemand voorbijgaan - ooic niet aan de sterkste eik. Leidse federatie De Leidse Sportfederatie, ge ging vastgelegd. En daarmee is dan een eind gekomen aan de voorbereidende werk zaamheden van de chemicus en zwemmer dr. Carl Pries, de wiskundige en tennisspe ler Lodewijk Kallenberg, de ing. en gymnast Johannes Pannekoek, de kandidaat-no taris en voetballer Bart van Leeuwen en de ontspannings therapeut en voetballer Phil Verstraaten. Ik citeer nu even de officiële acte. Die vijf namen zo'n half jaar geleden het voortouw om een nieuwe overkoepelende orga nisatie voor de Leidse sport- gemeenschap in het leven te roepen op basis van een ver- enigingsvorm. Het vijftal heeft zich van die taak, die weinig spectaculair maar wel zeer nuttig is, nauwgezet en gewetensvol gekweten. Daarvoor verdient het van de Leidse sportgemeenschap. die nauwelijks enige belagstel- ling voor die arbeid aan de dag legde, alle hulde. Ik heb toch wel enige kritiek. In principe vind ik het niet juist dat statuten al bij de notaris worden vastgelegd zonder dat de Leidse sportwereld er over heeft geoordeeld. Zeker, ik weet dat die dingen zonder veel problemen kunnen wor den gewijzigd, maar dan nog. Elegant is het niet. Het vijftal vindt dat zelf ook wel enigszins. Van Leeuwen spreekt vergoelijkend over "iets dat democratisch-dicta- toriaal is", wat dat in gods naam ook mag betekenen. Kallenberg zegt wat onbe- wimpelder dat het allemaal lang genoeg heeft geduurd en dat de Leidse sport zich nu in zijn nieuwe gedaante ten op zichte van de achterban én de gemeente dient te presente ren. Als men wijzigingen in de statuten wil, kan dat, maar het raamwerk is er in elk geval. Pries, een prakticus zonder illusies, vreest dat als je eerst de zaak aan een ver gadering voorlegt je meestal stuit op een paar "mieren neukers" (het woord is van hem, niet van mij, daar ben ik te kuis voor) die de zaak maar onnodig ophouden. Daar heb ik alle begrip voor, maar nogmaals: elegant en democratisch is het niet. Ook de passage in de statuten over de openbaarheid van de vergaderingen van de Leidse Sportfederatie vind ik niet overtuigend. Dat wordt over gelaten aan de voorzitter. Nu ken ik in de Leidse sport een overmaat aan zeer conserva tieve voorzitters die niets op hebben met openheid. Daar over heb ik mijn ongerustheid uitgesproken, maar de heren hebben mij bezworen dat het geen punt is en dat die zaak in het huishoudelijk regle ment piekfijn wordt geregeld. Met mijn wantrouwige aard zal ik de heren op de vingers blijven kijken. Want ik wil permanent stalles zitten als de Leidse Sportfederatie ver gadert. Na jarenlange Sport stichting-troebelheid wil ik eindelijk wel eens klare wijn. BOARIO TERME (ANP) - De Ita liaan Silvano Contini heeft giste ren in de zeventiende etappe van de Ronde van Italië de grote fa- Wijnaiïds voriet Bernard Hinault uit het ro se leiderstricot gejaagd. De Ita liaan, die al eerder twee etappes op zyn naam schreef, won de zware rit over 232 km van Fiera di Primerio naar Boario Terme. Daarin was onder meer de klim naar de 1892 meter hoge Croce- domini-pas opgenomen. op 2.16; 3. Prim (Zwe) op 3.06; 4. Van Impe (Bel) op 4.37; 5. Baronchelli (Ita) op 5.28; 6. Moser (Ita) op 7.45. Tijdens de lange aanloop slaagde Hinault er niet in de vele uitloop pogingen te controleren. Gian- battista Baronchelli ontsnapte, gevolgd door Silvano Contini en de Zweed Tommi Prim. Op de pas had Hinault al een achter stand van 80 seconden. In de af daling naar Boario kwam daar nog iets bij, zodat hij tenslotte 2 min. 10 seconden na het duo Contini/Van Impe over de eind streep kwam. In het algemeen klassement heeft Hinault een achterstand van 2 min. 14 seconden op de Italiaan. Italianen Eveneens teruggeworpen werden de Italiaanse favorieten Giusep pe Saronni en Francesco Moser. Zij arriveerden met een achter stand van resp. 3.40 en 5.22 min. De uitslag: 1. Silvano Contini (Ita) 7.31,14 (30 sec. bon.); 2. Lucien van Impe (Bel) z.t. (20 sec. bon.); 3. Tommy Prim (Zwe) z.t. (10 sec. bon.); 4. Giambattista Baronchelli (Ita) z.t. (5 sec. bon.); 5. Marco Groppo (Ita) op 1.35; 6. Vicente Belda (Spa) op 2.05; 7. Faustino Ruperez (Spa) z.t.; 8. Bernard Hinault (Fra) z.t.; 9. Giuseppe Saronni (Ita) op 3.40. Met zijn zege in Tournon heeft Ad Wijnands gisteren in de eerste etappe van de Dauphiné Libéré het verlies van de leiderstrui van proloogwinnaar René Koppert goedgemaakt. Zo werd het in de stromende regen van Frankrijks mooiste streek, de Ardeche, toch nog een vreugdevolle dag voor de Nederlandse ploeg. Het suc ces van de snelle Limburger werd gecompleteerd door Johan van der Velde, die naar de twee de plaats sprintte. Achter de nieuwe leider Jean René Bernau- deau schoof bovendien Henk Lubberding op naar een perspec tiefrijke tweede plaats in het al gemeen klassement. De uitslag: 1. Ad Wijnands (Ned) 205 km. in 5.32,24; 2. Johan van der Velde (Ned) z.t.; 3. Fre deric Vichot (Fra) z.t.; 4. Jean-René Ber- naudeau (Fra) z.t.; 5. Jean Chappuis (Fra) z.t. Het algemeen klassement: 1. Bernaudeau (Fra) 5.35,35; 2. Lubber ding (Ned) op 1 sec.; 3. Demiere (Zwi) op 2 sec.; 4. Anderson (Aus) op 3 sec.; 5. Breu (Zwi) z.t.; 6. Wijnands (Ned) op 4 PARIJS (ANP) De 17-jarige Mats Wilander heeft zijn tweede scalp binnen. Gisteren baande de niet-geplaatste Zweed zich een weg naar de halve finales van de open Franse kampioenschappen door met 6-3, 6-3, 4-6, 6-3 te zegevieren over de als vijfde geplaatste Vitas Gerulai tis. De gedoodverfde opvolger van Borg bevestigde hier mee de verwachtingen, die hij zondag wekte, toen hij Ivan Lendl in vijf sets uitschakelde. Silvano Contini heeft zijn slag geslagen. Juichend gaat hij over de finish, nadat hij in de zeventiende etappe van de Giro Bernard Hinault klimles had gegeven. Lucien van Impe eindigt als tweede. Wilander legde in de eerste twee sets zijn tegenstander het spel op. Gerulaitis leek in het derde deel van de party voor een om mekeer zorgen, maar onder schatte de taaiheid van zyn Zweedse opponent. Wilander herstelde zich en kan zich nu op maken voor de halve eindstrijd, waarin hij uitkomt tegen de als vierde geplaatste José-Luis Clerc uit Argentinië. Beiden hebben elkaar nog nimmer op een ten nisbaan ontmoet. Clerc bleek precies op tijd in vorm voor een imponerende overwin ning. Tegen de Australiër Peter McNamara, die evenals hij zich in de voorgaande ronden door vier en vijfsetters had moeten worstelen, liet hij slechts zes ga mes (6-2, 6-2, 6-2) lopen. Hij plaatste zich daarmee voor het tweede achtereenvolgende jaar bij de laatste vier. Met diepe knallende groundstrokes hield Clerc de Australiër vast aan de achterlijn en gaf hy zijn tegen stander vrijwel geen kansen naar voren te komen. die twee geplaatste speelsters in het damestoernooi aan de kant had gezet, werd door Martina Na- vratilova tot de orde geroepen. De tot Amerikaanse genaturali seerde Tsjechische speelt sinds enige tijd met een groot racket. Die omschakeling heeft aan haar gewoonlijk aanvallende spel een uiterst preciese dropshot toege voegd. Garrison weigerde zich te laten overdonderen, maar kon toch niet op tegen de klasse van haar tegenstandster: 2-6,2-6. De uitslagen. Heren enkelspel, kwartfinales: José-Luis Clerc (Arg) - Peter McNamara (Aus) 6-2, 6-2, 6-2. Mats Wilander (Zwe) - Vitas Ge rulaitis (VSt) 6-3,6-3,4-6,6-4. Heren dubbelspel, kwartfinales: StewarüTaygan (VSt) - Glick- stein/Krulevits (Isr/VSt) 6-2, 6-4. Gildemeister/Pr^joux (Chi) - Edwards/Palin (VSt/Fin) 7-6, 6-4. UTRECHT (GPD) - De mogelijk heid dat Hans van Breukelen ook het komende voetbalseizoen het doel van FC Utrecht verde digt, wordt met de dag groter. De belangstelling die Birmingham City en Manchester United voor de keeper van het Nederlands elftal aan de dag legden, is na de interland Engeland-Nederland verdwenen. Van Breukelen's zaakwaarnemer Ger Lagendijk had na de interland tegen Enge land gesprekken met de mana gers van Birmingham en Man chester, maar beide clubs zijn in de eerste plaats geinteresseerd in een spitsspeler. De Utrecht-doel man vermoedt dat de vrije trap waarmee de Fransman Michel Platini Nederland uitschakelde voor de wereldkampioenschap pen in Spanje en de blunder op Wembley hem parten hebben ge speeld. Het interim-bestuur van FC Utrecht is ervan uitgegaan dat het zijn doelman voor een goede prijs van de hand kon doen. De gehele opbrengst zou direct moe ten worden overgemaakt aan de belastingdienst en de bedrijfs vereniging, de twee preferente schuldeisers van FC Utrecht. In middels zijn, op dat van Gerard van der Lem na, alle contracten verlengd, en als Van Breukelen akkoord gaat met de formele, zeer lage aanbieding die hem door FC Utrecht is gedaan, is er geen geld om de schulden te be talen. In dat geval is het niet denkbeeldig dat de overheid en de bedrijfs vereniging alsnog het faillisse ment van de club aanvragen, hoewel surséance van betaling is verleend tot en met mei 1983. De Tsjechoslowaakse speler Ivan Lendl, die op de wereldranglijst mo menteel de derde plaats bezet, zal niet uitkomen op Wimbledon. Vol gens zijn trainer en raadsman Wojtek Fibak heeft Lendl vastgehou den aan zijn opvatting dat hij dit jaar beter geen grastennis kan spelen. Na zijn uitschakeling bij de Franse kampioenschappen door de 17-jari- ge Zweed Mats Wilander is Lendl afgereisd naar New York, Lendl wil zich gaan voorbereiden op de Amerikaanse toernooien. Mandlikova Na Chris Lloyd-Evert en Andrea Jaeger kwalificeerden ook Hana Mandlikova en Martina Navrati- lova zich voor de laatste vier van het dames enkelspel. Mandliko va won voor het eerst in haar car rière van Tracy Austin: 7-6,6-7, 6-2. De Amerikaanse Zina Garrison, ger/Nagelsen (VSt) 4-6, 7-5, 6-4. Dames enkelspel, kwartfinales: Hana Mandlikova (Tsj) - Tracy Austin (VSt) 7-6 (7-4), 6-7 (2-7), 6-2. Martina Navratilova (VSt) - Zina Garrison (VSt) 6-3, 6-2. Heren dubbelspel, kwartfinales: Günthardt/Taroczy (Zwi/Hon) - Edmondson/Manson (Aus/VSt) 6-3, 6-4. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13