CDA LIJST 2 ONZE KANDIDATEN STELLEN ZICH VOOR: Vrouwenopvang: van 'inrichting' naar een 'huis' 'Ton bezuinigen bij K& O' Blij met verhuizing naar Boerhaavelaan Van Oosten (PPRop welzijnsforum Slaapplaats Y/n »DAG 1 JUNI 1982 f f Leiden J LEIDEN - Het Vrouwen Opvang Centrum (VOC), altijd gehuis vest in Huize St. Maarten aan de St. Jacobsgracht, is eind vorige week verhuisd. De hol klinkende gangen, afgebladderde muren, koele ruimten en hoge plafonds van Huize St. Maarten werden verruild voor een heel wat com fortabeler huisvesting aan de Boerhaavelaan. Dit nieuwe pand van het Vrouwen Opvang Cen trum moet onderdak bieden aan de achttien kinderen en vrou wen, die na een lichamelijke of geestelijke mishandeling door hun echtgenoot in het opvang centrum hun toevluchtsoord zochten. Volgens Mariëtte, Dora en Wies, sprekend namens de staf van het Vrouwen Opvang Centrum, is de verhuizing er een van een 'inrich ting' naar een 'huis'. Huize St. Maarten, van oudsher een toe vluchtsoord voor iedereen die het moeilijk had, zal nu worden omgebouwd in wooneenheden. Ruim zes jaar lang was St. Maar ten de, lang niet meest ideale, huisvesting voor de vrouwen. "Het nieuwe huis is leefbaarder, heeft meer sfeer. Veel vrouwen ervoeren St. Maarten als een ge vangenis". Het Vrouwen Opvang Centrum is, naast Cortona aan de Haagweg, het enige opvanghuis in Leiden dat vrouwen en hun kinderen opvangt wanneer de toestand thuis niet meer houdbaar is. Voor vrouwen in het opvangcen trum terecht komen zijn er vaak jaren voorafgegaan waarin ze mishandeld werden door hun echtgenoot of partner. Vaak is het ook niet de eerste keer dat ze het huis ontvluchtten. Via de huisarts, de politie, maatschap pelijk werker of uit zichzelf ko men de vrouwen dan in het Vrouwen Opvang Centrum te recht, waar tijdens een opna me-gesprek wordt beoordeeld of ze in het centrum passen en iets aan een verblijf kunnen heb ben. Voorwaarde is bijvoorbeeld dat een vrouw niet verslaafd is aan alcohol of drugs en ze geen psychiatrische hulp nodig heeft. Gemiddeld verblijven de vrou wen ongeveer drie vier maan den in het centrum. De leeftijd van de vrouwen die in het Vrouwen Opvang Centrum wonen, varieert van 18 tot 65 jaar. De grootste groep is echter tus sen de 25 en 40 jaar oud. Opval lend is ook een stijgend aantal buitenlandse vrouwen dat naar het centrum vlucht. Een aantal jaren na de start van de gezins hereniging lijken deze vrouwen zich bewust te worden van wat wel en niet normaal is in hun re latie met de echtgenoot. In het centrum blijven de vrouwen voor hun eigen kinderen zorgen en moeten ze ook hun aandeel in het huishouden leveren. Bedoe ling is dat de vrouw in het Vrou wen Opvang Centrum tot rust komt en zich tijdens de groeps bijeenkomsten en persoonlijke gesprekken voorbereidt op een (zelfstandige) toekomst. In de praktijk komt die toekomst voor ruim de helft van de vrouwen neer op echtscheiding; de ande ren besluiten toch weer terug naar de echtgenoot te gaan. Het adres van het Vrouwen Op vang Centrum is niet geheim. Voor iedere echtgenoot is het een koud kunstje uit te vinden dat zijn vrouw en eventueel kin deren in het opvangcentrum ver blijven. Regelmatig staan part ners dan ook voor de deur om hun vrouw terug te halen. Deze situatie is niet bewust gekozen: "Huize St. Maarten was nu een maal een begrip in Leiden, en dat maak je niet zomaar ongedaan". Desondanks streeft het Vrouwen Het nieuwe onderkomen aan de Opvang Centrum ook niet naar geheimhouding. "Het centrum moet bereikbaar zijn en dus moet iedereen weten waar het is. Bovendien, een confrontatie met de echtgenoot is toch niet te voorkomen. En dan kan een ge sprek beter hier plaatsvinden, in een voor de vrouw veilige omge ving, dan ergens anders". Wan neer de vrouw dat wil, kunnen er in het Vrouwen Opvang Cen trum dan ook altijd echtpaarge- sprekken plaatsvinden. En dan stuit de situatie bij de man bijna altijd weer op onbegrip. Een veelgehoorde aantijging van mannen is: "Ik blijf achter in mijn eentje, terwijl voor mijn vrouw het bedje gespreid is". En, doelend op de bijstand die vrou wen krijgen voor hun verblijf in het Vrouwen Opvang Centrum, "dan krijgt ze nog een uitkering ook". De stafkrachten van het opvangcentrum kunnen niet zo zeer met deze mannen meevoe len. "Ze vergeten dat er vaak al jarenlang moeilijkheden zijn in de relatie met hun vrouw. Soms is het ook niet zo dat de vrouw is weggelopen, maar dat ze eenvou- Boerhaavelaan - "veel leefbaarder, I dig de deur is uitgezet. Uit spijt komt 0e man haar dan weer te rughalen, maar dan kan het voor de vrouw wel eens te laat zijn". Mannen die zeggen het moeilijk te hebben met de vlucht van hun vrouw worden doorverwezen naar het maatschappelijk werk. "Maar daar gaan ze vaak niet eens heen. Het is' ze er dan alleen maar om te doen hun vrouw te rug te krijgen". Verder bena drukken de stafmedewerkers dat een verblijf in het Vrouwen Op vang Centrum voor de vrouwen heus geen pretje is. "Het is heel moeilijk een nieuw leven op te bouwen. Daar komen ook allerlei praktische problemen bij, zoals het vinden van een woning of al leen al het invullen van formulie ren. Bovendien vormen de kin deren vaak een probleem, die moeten ineens wennen aan een leven zonder vader. Daar kan een vrouw het heel moeilijk mee krij gen". Voor vrouwen die nog niet toe zijn aan zelfstandig wonen heeft het Vrouwen Opvang Centrum ook een project 'begeleid wonen'. Dit project biedt onderdak aan acht vrouwen en kinderen en bedoe- ?jï meer sfeer" ling is vrouwen te leren met geld om te gaan, initiatieven te nemen of contacten te leggen. Niet alle vrouwen die in het Vrouwen Op vang Centrum wonen komen au tomatisch in dit project terecht, en andersom kunnen ook vrou wen van buitenaf erin komen. Hoewel het project aan het Vrou wen Opvang Centrum verbon den blijft, zal het niet meeverhui zen naar de Boerhaavelaan. 'Be geleid wonen' krijgt over enkele weken een eigen pand aan de Rijnsburgerweg 179. De officiële en feestelijke opening van het Vrouwen Opvang Cen trum aan de Boerhaavelaan is ge pland op 30 juni. Bedoeling is dan de aandacht te vestigen op de positie van vrouwen in op vangcentra. "Want al is er op de opvanghuizen nog niet bezui nigd, we moeten voorkomen dat dit ooit gebeurt. Alle huizen zit ten overvol en het is wel zeker dat zij nog slechts het topje van de ijsberg vertonen. Er zijn nog zat vrouwen die mishandeld worden maar de problemen bin nenshuis houden". CONNY SMITS LEIDEN "De administratie van het club- en buurthuiswerk cen traliseren levert een bezuiniging op van vijftig mille. Op K en O kan een ton worden bezuinigd. Het inleveren van een wethou der, zodat er één wethouder overblijft voor het totale wel zijnsbeleid bespaart ook een ton. Verder kan in het welzijnswerk arbeidstijdverkorting met inle vering van loon een bezuiniging opleveren". Deze suggesties deed PPR-raads- lid Van Oosten zaterdagmiddag in het Leidse Volkshuis tijdens een discussie-bijeenkomst over welzijnspolitiek. "Dit zijn geen leuke dingen, maar dat werd ook niet gevraagd. Leuke dingen staan in alle verkiezingspro gramma's. Ik ben de enige die duidelijk antwoord geeft op de vraag waar de partijen denken te bezuinigen op het sociaal-cultu reel werk", aldus Van Oosten. Het college van B en W (PvdA WD) heeft aangekondigd te zul len zoeken naar mogelijkheden om een miljoen gulden te bezui nigen in de sector samenlevings opbouw. De vraag waar dat mil joen gevonden moet worden was zaterdagmiddag de hamvraag in de discussie. Van Dongen (PvdA) zei het niet met het college eens te zijn dat de sector cultuur ontzien moet worden. Zij wilde cultuur en sa- Volgens Van Dongen moeten bij de bezuinigingen de mensen met de laagste inkomens worden ont zien. Bezuinigen zou bij die voor zieningen moeten gebeuren, waar mensen met een laag inko men toch weinig gebruik van maken. Van Dongen noemde in dit verband K en O en de Streek- muziekschool. De Vries (VVD) wilde geen concre te voorstellen doen. Hij zei eerst de voorstellen van de ambtena ren af te wachten en de gevolgen hiervan te willen kennen. Wel noemde hij het ongewenst om zoveel op de Schouwburg te be zuinigen, dat deze nog maar één dag in de week geopend kan zijn. "Op sommige punten is de grens van mogelijke bezuinigingen be reikt", aldus De Vries. CDA-raadslid Van Dee wilde zich ook nog niet duidelijk uitspre ken. Wel merkte zii op dat in de sector ruimtelijke ordening niet bescheiden zou worden omge gaan met geld. "Ik kan het mil joen niet zomaar op tafel leg gen", aldus Van Dee. Zij pleitte voor invoering van een eigen fi nanciële bijdrage van de deelne mers voor bepaalde activiteiten. Hoekema (D'66) zei vooral emanci- Voor meer Leids nieuws, zie pagi- patie en educatie bij de bezuini gingen te willen ontzien. Ook hij noemde de centralisatie van de administratie voor de ondersteu ning van het club- en buurthuis werk een mogelijkheid om te be zuinigen. PSP en CPN benadrukten zater dag vooral dat de bezuinigingen ongewenst waren, omdat ze wor den opgelegd door de regering. De la Mar (PSP) zei de topsalaris sen te willen aanpakken, ook in het welzijnswerk. Hy erkende dat hij hierbij zou "aanlopen te gen de CAO", maar dat vond De la Mar geen onoverkomenlijk probleem. CPN-raadslid Brands zei dat de be woners van de randgemeenten ("Wassenaarders uit de Kievit") meer moeten meebetalen voor regionale voorzieningen. Verder waren er nog wel wat niet nader genoemde elitaire groepjes, waarop te bezuinigen zou zijn. uit Alphen. die de vanuit Leiden had gemist, heeft zich zaterdagnacht wel een heel bijzondere slaapplaats verschaft. In Zuid-West brak hij een mini open en legde zichzelf daarin te slapen. De pohtie. gealarmeerd door mensen die de jongen aan auto's hadden zien morrelen, moesten de Alphenaar uit de au to halen en verschaften hem on derdak op het politiebureau. Lezingen over gezond leven bij Repelsteel LEIDEN - By Repelsteel. een ver eniging ter bevordering van ge zond leven, wordt de komende weken een drietal lezingen ge houden. Doel is de voorlichting van Repelsteel weer wat op peil te brengen. Tydens de reorgani satie van Repelsteel. Het kwam los van het Breehuys en werd een zelfstandige vereniging, is die voorlichting namelijk wat in het slop geraakt. De eerste lezing gaat dinsdag over alternatieve voeding, waarbij Gijs de Bont zal vertellen over verschillende voedingssystemen en hun achtergronden. Aanvang acht uur. Tien juni komt er een lezing over de Stichting Alterna tief Warenonderzoek van Ane van Genderen. terwijl Tom Vier hout op 17 juni een lezing houdt over alternatieve landbouw. Bei de laatste lezingen beginnen om kwart over acht Repelsteel begon zeven jaar gele den met een eethuisje aan de Breestraat 19. Het gezonde eten bleek in te slaan en al snel open de Repelsteel ook nog een win keltje. Inmiddels is daar een theehuis bijgekomen dat vier avonden in de week geopend is. De lezingen, als voorlichting over de produkten die in het eet huisje. winkel en theehuis wor den verkocht moeten daarop een aanvulling geven. "We moeten van het vooroordeel af dat gezond eten eng zou zijn of alleen voor een heel beperkt aan tal mensen", zeggen de mede werkers van Repelsteel. "Er kwam laatst een mevrouw in de winkel die vroeg of zij ook ge woon in Repelsteel kon komen, of moest ze soms eerst haar ha ren paars verven? Gezond eten en leven is voor iedereen belang rijk en het is heus niet zo dat je hier per definitie een grauwe kwak op je bord krijgt Wij willen juist bewijzen dat een maaltijd zonder vlees en met biologisch gekweekte groenten ook nog heel lekker kan zijn". Als nieuwe projecten wil het eet huisje van Repelsteel ook maan delijks macro-biotische maaltij den gaan verzorgen en maaltij den die zijn klaargemaakt vol gens het Moermandieet. Dit als aanvulling op de dagelijkse maaltijden die zijn klaargemaakt op ecologisch-vegetarische wy- ADVERTENTIE 4 Corrie Kramp-Heitink 5 Margreet van Akkeren- 6 Hans Karstens 7 Piet Biegstraten 8 Piet Kranenburg 9 Mr Philip Geelkerken 10 Drs. Dick van Duijn 11 Cees Vink Straathof LIJSTTREKKER: 1. JOOP WALENKAMP 12 Mr. Loek van den Ham 13 Theo Valk 14 E. D'Haan 15 Drs. Paul Kluck 16 Ab Abcouwer 17 Han Veeren 18 Martien van der Klugt 19 Wilberl Hettmga 20 Rutger van Basten 21 Ans Hugens- Batenburg Elferink 22 H. W. Pullens 23 Joop Vervoorn 25 G J Jansen 26 Luut Hettmga- 27 Mary Kokxhoorn- Papenhove

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3