Geruzie over Gulden Vlies 3 Stevenshof: wellicht ook 150 koopwoningen -c Wonen in voormalig kraakpand lijkt van de baan „VRIJDAG 28 MEI 1982 Leiden PPR waakt over fietsen in binnenstad LEIDEN - De bezoekers van de binnenstad, die gisteravond met de fiets naar de koopavond kwa men. konden hun rijwiel voor het stadhuis veilig stallen. De ve le fietsklemmen aldaar werden 'bewaakt' door leden van de PPR De PPR heeft in het verleden meermalen gepleit voor bewaak te fietsenstallingen op diverse plaatsen in de stad (NS-station, Digros). "Het leek ons wel leuk om dat op koopavond eens onder de aandacht van de mensen te brengen", aldus PPR-raadslid Van Oosten. Onder het motto "Leefbaar- j heid is fietsbeleid" hielden PPR-leden een wakend oogje op de fietsen Genoeg belangstellenden LEIDEN - In de Stevenshof zal aan het eind van het jaar niet al leen de eerste paal de grond in gaan voor 379 woningwetwonin gen. ook zal er hoogst waarschijn lijk een begin worden gemaakt met de bouw van 150 premie A-- koopwoningen. De koopwonin gen zullen worden gebouwd door nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De reden dat de gemeente Leiden al zo snel wil beginnen met de bouw van koopwoningen valt te verklaren uit het feit dat ruim zeshonderd mensen positief rea geerden op een gemeenteadver tentie. Gemeenteambtenaar Schilder: "Die mensen gaven al lemaal te kennen dat ze wel een koopwoning wilden hebben in principe. Toen dachten wij: dan moet het nog al gek gaan als we er geen 150 kwijt raken. Daarom hebben we meteen Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in de arm genomen Het Bouwfonds heeft er inmiddels al werk van gemaakt, want reeds volgende week zijn er in Holiday Inn twee informatiemiddagen, op 2 en 3 juni van vier uur 's mid dags tot negen uur 's avonds. Woordvoerder Bas van het Bouw fonds: "We hebben daar een ex positie ingericht, zodat de men sen kunnen zien wat voor type huizen het zijn. En ze krijgen na tuurlijk ook te horen dat een huis 104.000 gulden kost. Intekenen is vanzelfsprekend op die midda gen mogelijk". Mensen die een huurhuis achterlaten zullen ove rigens voorrang krijgen Op de vraag of de eerste paal aan het eind van het jaar ook daad werkelijk de grond zal ingaan, antwoordt ambtenaar Schilder "Waarom zou dat niet kunnen"' Het enige risico dat we lopen is dat we boot bij het ministerie missen. Daarom moeten we ook snel een heleboel gegadigden hebben, want dan hapt het rijk wel toe. Als we zeventig procent van de huizen kwijt zijn, geelt het rijk het jawoord". De huizen die zullen worden ge bouwd zijn volgens Bas zoge naamde groei-woningen. De berging kan later bijvoorbeeld naar buiten worden verplaatst. Het gaat overigens om twee ty pes. Het merendeel heeft drie slaapkamers en een klein per centage twee LEIDEN - In het muziekcafé Sca- rabee aan de Pieterskerkchoor- steeg wordt dinsdagavond, de avond voor de gemeenteraads verkiezingen, een forumdiscus sie gehoucU n over het vraagstuk van het sluitingsuur voor de ho- Aan deze discussie, die het motto meekrijgt De sluitingstyden-af- faire of hoe laat moet de Leienaar z'n stamkroeg uit?', doen verte genwoordigers van alle politieke partijen mee die in de gemeente raad zitten Aanvang 20.30 uur LEIDEN - De discussie over de toekomstige be stemming van 'Het Gul den Vlies' heeft gister avond geleid tot een felle botsing tussen wethouder Waal en enkele raadsle den. In een vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting confronteerde Waal de raadsleden met bereke ningen waaruit blijkt dat wonen in 'Het Gulden Vlies' praktisch onmogelijk zou zijn. Een aantal raadsleden wilde die uitkomst nog eens goed bekijken en vol gende week opnieuw over de be stemming van 'Het Gulden Vlies' praten. Waal maakte zich daar over zeer boos en zei, onomwon den, daar geen zin in te hebben. Zoals bekend werd het monumen tale 'Gulden Vlies', aan de Bree- straat, in februari van dit jaar ge kraakt door een woongroep. De gemeente was tot op dat moment van plan om het pand voor enke le miljoenen te verbouwen en er een kantoorbestemming aan te geven. De krakers en het PPR- raadslid Van Oosten hebben daarop de architect Hoogenberk ingeschakeld die uittekende dat een gemengde bestemming (wo nen en kantoren) in 'Het Gulden Vlies' mogelijk is. Overtuigd door de argumentatie van de kra kers besloot de gemeenteraad dat B en W moest onderzoeken of inderdaad in het pand ge woond kan worden. Op 10 mei begon de aannemer met de res tauratiewerkzaamheden en be sloten de krakers het pand vrij willig te verlaten. Wethouder Waal confronteerde de leden van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gisteravond, staande de vergadering, met de uitkomst van het onderzoek. Uit de berekeningen die architect Van Beek voor. de gemeente heeft gemaakt blijkt dat het ma ken van zelfstandige woonruim te in 'Het Gulden Vlies' onbetaal baar is. Van Beek heeft uitgere kend dat in het pand vijf zelf standige wooneenheden kunnen komen en dat de gemiddelde huur dan 1040 gulden per maand zou gaan bedragen. Het schep pen van woonruimte in 'Het Gul den Vlies' lijkt daarmee zo goed als van de baan. Discussie over welzij nspolitiek LEIDEN - Onder leiding van oud- burgerraadsman Frits Quadek- ker wordt morgenmiddag een discussie-bijeenkomst gehouden over welzijnspolitiek in Leiden. De bijeenkomst vindt plaats in de grote zaal van het Leidse Volkshuis (Apothekerdijk) en begint om twaalf uur. Er worden twee inleidingen gehou den, één door docent Marius Ernsting over de landelijke wel zijnspolitiek en één door Ton Fluitsma, werkzaam bij de Jeugdhaven over de plaatselijke welzijns- of bezuinigingspolitiek. Verder is er een forum waarin alle in de gemeenteraad vertegen woordigde politieke partijen deelnemen. Van Dongen (PvdA), Van Dee (CDA), De Vries (WD), Hoekema (D'66), De la Mar (PSP). Brands (CPN) en Van Oosten (PPR) zullen aan het woord komen. LEIDEN - Een zestigjarige man uit Alphen aan den Rijn moest vanochtend rond acht uur met een linker bovenbeenbreuk naar het ziekenhuis worden gebracht en een 26-jarige Oegstgeeste- naar met snijwonden aan het ge laat na een botsing op de Haag- weg Het ongeluk onstond doordat de zestigjarige automobilist de Haagweg overstak zonder de Oegstgeestenaar voorrang te ver lenen. De laatste reed echter veel te hard. Na het ongeluk bleef er op het wegdek een remspoor van ongeveer 23 meter achter Beide auto's zijn totaal vernield. Volgens berekeningen van de ar chitect Hoogenberk zou de ge middelde huur van elf wooneen heden met gemeenschappelijke voorzieningen op 546 gulden per maand komen. Het college van B en W onderschrijft echter de me ning van architect Van Beek dat het monument geen woonvorm verdraagt met gemeenschappe lijke voorzieningen. Een woon groep zou het pand niet netjes bewonen en daarom zouden al leen zelfstandige wooneenheden in het pand mogen komen. De le den van de raadscommissies wa ren eensgezind van mening dat de huurprijs van zulke wooneen heden (f 1040,- per maand) waan zinnig hoog wordt. Volgens de voormalige krakers van 'Het Gulden Vlies' zitten er nogal wat haken en ogen aan de berekeningen die van Van Beek in opdracht van de gemeente heeft gemaakt. Het PPR-raadslid Van Oosten zei onvoldoende in zicht te hebben in de bereke ningswijze en wilde de getal letjes nog eens goed bestuderen alvorens een beslissing te ne men. Het PPR-raadslid wil daar- Vergeten "Natuurlijk kunnen we er volgen de week nog een keer over pra ten", reageerde Waal boos. "Maar ik heb daar helemaal geen zin in. Ik heb nu tijd genoeg aan deze onzin besteed. We moeten dat wonen in 'Het Gulden Vlies' ge woon vergeten. De aannemer wil weten waar hij aan toe is en als we nog langer wachten lopen we vast in allerlei procedures", al dus Waal. Van Oosten kreeg echter bijval van het PvdA-raadslid Peters die het redelijk zei te vinden dat de raadsleden de berekeningen goed zouden kunnen bestude ren. Waal proefde daaruit het wantrouwen of B en W de cijfer tjes wel goed op een rijtje zouden hebben gezet en ontstak in woe de. "U heeft niet het recht te sug gereren dat B en W het besluit van de raad om de woonmoge- lijkheden van 'Het Gulden Vlies' te onderzoeken niet loyaal zou hebben uitgevoerd", beet hij zijn partijgenoot Peters toe. "Het heeft me al meer tijd gekost dan me lief is". Van Oosten zei met name be nieuwd te zijn naar een verkla ring voor het feit dat architect Van Beek tot heel andere bereke ningen is gekomen dan architect Hoogenberk en hield er aan aan vast om over een week nog eens op de kwestie terug te komen. Peters zei te menen dat een defi nitieve beslissing over de toe komst van 'Het Gulden Vlies' nog wel een weekje uitstel kon velen. "Ik heb er geen moer mee te maken als u zegt dat u er geen zin in hebt aldus antwoordde Peters de wethouder. "Dan zal ik u zeggen waarom ik er geen zin in heb", beet Waal hem toe. "Ik ben met name giftig ge worden toen ik in het kort ge ding voor de Haagse rechtbank hoorde dat de krakers allemaal een kamer hebben en huur beta len. Dat is vals spel. Daar ben ik giftig om geworden. En om de rommel die ze hebben achterge laten... Het heeft geen zin om ein deloos te blijven doorpraten over cijfertjes omdat het toch niets veranderd aan de essentie van de zaak dat alleen kantoorruimte in 'Het Gulden Vlies' mogelijk is", aldus de wethouder. Als alternatief kwam Waal nog met een plan om het Koetshuis van 'Het Gulden Vlies', aan de Lan- gebrug, geschikt te maken voor het onderbrengen van één en twee persoonshuishoudens. De gemeente heeft overleg gepleegd met de huidige eigenaar, C A. over de aankoop van dit pand. C A blijkt bereid te zijn het Koetshuis aan de gemeente te verkopen. Uit een voorlopig plan van Van Beek blijkt dat in het Koetshuis twaalf wooneenheden kunnen komen tegen een kale maandhuur van ongeveer 225 gulden. Weer praten Omdat de stemmen staakten zul len de commissieleden volgende week toch opnieuw over 'Het Gulden Vlies' praten. Waal zei te hopen dat zijn collega-wethou der Tesselaar (volkshuisvesting) dan beter is "want die geniet ook zo van dit onderwerp", aldus Waal CDA: maak Leiden hoofdstad van provincie Midden-Holland LEIDEN Het CDA vindt dat de gemeente Leiden hoofdstad moet wor den van de nieuwe provincie Midden-Holland Zoals bekend is er een plan om de provincie Zuid Holland over enkele jaren te splitsen in Zuid-Holland en Midden-Holland. Volgens CDA- fractievoorzitter Walenkamp dit een kans is voor Leiden om het imago van de stad op de krikken Het idee om Leiden hoofdstad te maken van de nieuw te vormen provin cie Midden-Holland is afkomstig van het CDA-kamerlid De Jonge die meent dat dit een belangrijke bijdrage kan zijn aan het herstel van de oude glorie van de stad Leiden. Een en ander zou bovendien een posi tieve impuls kunnen betekenen voor de werkgelegenheid in Leiden Het provinciehuis in Den Haag is over enkele jaren toe aan uitbreiding en dat is een mooie gelegenheid, volgens het CDA, om te denken aan een spreiding van de provinciale diensten. Leiden is uitermate gunstig ge legen aan de Schiphollijn en heeft geschikte bouwlocaties (Plesman laan en Schuttersveld) in de nabijheid van het station, zo redeneert Walenkamp. ADVERTENTIE De VVD Is tegen rioolbelas- tlng bovenop onroerend- goedbelastlng. Stem VVD lijst 3 F.J. Kuilers STEM OP 2 JUHI VVD Steeds gebonden Directeur Adri Looy van boek binderij Benco laat vol trots zijn nieuwe machines zien. In ruim twee jaar tijd zijn alle machines van Benco ver nieuwd. De investeringen lie pen in de tonnen. De moder ne snufjes staan uitgestald in een krakkemikkig pand aan de Koppenhinksteeg 6. We wurmen ons langs bergen papier en Looy staat stil bij de computergestuurde snij machine. Een ding van een ton. "In Leiden heeft alleen drukkerij Demmenie zo'n machine. Dit is de machine die het boekje mooi moet ma ken". Looy heeft het over het boek 'Steeds 1980-1982'. door ons volgeschreven en door het Leidsch Dagblad ge drukt. De wimpels 'wapperen' van daag niet voor niks links en rechts van het STEEDS-vig- net. De laatste dagen van de ze stadsrubriek zijn geteld en voor wie dat niet leuk vindt, komt er een boek uit met een verzameling artikelen van Steeds die de afgelopen jaren in de krant stonden. Artike len over het intelligentiepeil van Leiden, over de WD als familiebedrijf, over de teloor gang van een balletschool. over verkiezingen ("Wie heeft de witste tanden"?), over koppelbazen en nog veel meer; 200 pagina's dik, met 234 foto's van Leiden en Lei- denaren. Benco maakt het boek de ko mende week af. Volgende week woensdagavond wordt het boek voor een tientje ver kocht op de avond van de verkiezingsuitslagen in de Stadsgehoorzaal. Adri Looy geniet van onze be langstelling. Vol trots leidt hij ons door de binderij waar acht mensen werken. "Ik zit nu dertig jaar in het vak maar merk toch dat de binder te weinig wordt betrokken bij de produktie van een boek" De binder komt steeds op de laatste plaats. "Kijk nou eens hier", wijst Looy. "Hier heb ik een hele dure brochure. Kleuren, flap erbij, zwaar papier; het kon niet op. Maar dan moet er in eens bezuinigd worden op de binder. Ze wilden het boekje laten lijmen, dat heet garen- loos brocheren, in plaats van het te naaien. Ik heb ge waarschuwd: 'Als je dit boek je ietsjes uit elkaar trekt, dan zie je de lijm. Dat is zonde van de mooie kleurenfoto's' Ik heb ze de proef laten zien maar het hielp niet. Ze heb ben het geweten". Benco legt uit hoe computergestuurd kunt snijden. Binnenkort gaat het boek "Steeds 1980-1982" onder De drukker wordt vaak ge noemd in boekjes, de binder niet. Dat steekt. Dochter Tine die de administratie doet: "Dat wij laatst naast de Leid se STAG-drukkerij waren vermeld, dat was een leuke verrassing". Benco staat ook in het boek 'Steeds'; naast de drukkers van het Leidsch Dagblad. Benco is vaste klant van het Leidsch Dagblad sinds boekbinderij Van den Berg aan de Eerste Groenes- teeg over de kop ging. Bijna vier jaar geleden nam Looy de boekbinderij Benco over Benco heette in lang vervlogen dagen Pilanen Drommel die aan de Uiterste gracht zat. De heer Bommel en de heer Drommel richtten later 'Benco' op. Benco staat voor 'Bommel en co'. Adri Looy is dertien jaar de tech nische baas geweest bij Bom mel en Drommel. Maar de twee patroons legden het loodje en Looy maakte zijn gezin warm voor de overna me. De helft van het achtkop- pig personeel bestaat uit het gezin Looy. De machines van Bommel en Drommel vielen van ouder dom bijna uit elkaar en zijn de laatste paar jaar vervan gen door moderne alleskun- ners. Toch is er nog enig handwerk. Trees Cornelissc legt de onderdelen van een boekje op volgorde ('ver gaart') op de eerste verdie ping. Op de begane grond doet Mary Looy, de vrouw van Adri, precies hetzelfde met de katerns van 'Steeds' zodat zoon Jacob één geheel van de katerns kan maken met de splinternieuwe 'op- leg- en naai-apparatuur'. Een naaimachine van anderhalve ton. De vellen 'Steeds' zijn al gevou wen. Anders had Benco "het hart van de zaak" gebruikt: de nog geen twee jaar jonge vouwmachine. "Onze oude vouwmachine hing met touwtjes aan elkaar. Dat ding moest het op een bepaald moment wel begeven", ver telt Adri Looy. "Dat is de fout van Van den Berg geweest. Ze bleven daar maar door werken met oude machines. Een nieuwe grote auto voor de baas was belangrijker. En een boel geld dat ze moesten neertellen voor de moderne machines die ze huurden van het Nederlands Drukkerij Bedrijf... Wij zetten de tering naar de nering en beschikken nu over moderne machines en veel en tevreden klanten" Naast de metershoge stapels vellen 'Steeds' liggen de even hoge stapels 'Volkshuis' Benco moet volgende week woensdag zowel het dikke 'Steeds 1980-1982' afleveren als het boek 'Volkshuis 1890- 1980' (dat 'dus' nog dikker is). Een deel van het binnenwerk van de Volkshuisboeken ligt klaar voor de brocheermachi ne waarmee de kaft op de rug wordt gelijmd; ook een nieu we machine. De tweede druk van het boek 'Economie en Werkelijkheid' van professor Heertje ligt al gelijmd naast de machine. Adri Looy valt even uit zijn rol van rondlei der. "Zoals Heertje laatst m de zeik werd gezet bij Sor\ja op Maandag. Niet normaal Zij moest eens weten wat die man betekent voor het werk in de grafische wereld". De economische werkelijkheid van Looy, eerste druk Hij laat ons tot slot het pronk stuk van het bedrijf zien "de verzamelhechter met trim mer". Volautomatisch wor den vellen gevouwd en ge niet en vervolgens bewerkt door de drie messen van de trimmer De trimmer blijkt niets anders te zijn dan 6M snijmachine die volgens zoon Jacob "iets harder loopt" dan De eerste boom op de Breestraat ruikt een sportieveling op zondag. Het pronkstuk heeft het kapi- taaltje van 185.000 gulden ge kost. "Deze machine heeft verder niemand in de stad" Terwijl directeur Looy vol vuur en liefde voor het vak vertelt over de opleiding die de drie leerlingen in het bedrijf en buiten het bedrijf krijgen, proberen wij het machine park te ontvluchten, een beetje bang dat ons boek an ders niet op tijd uitkomt Maar Looy zegt joviaal "Kwaliteit en vooral service staan bij ons voorop. Beloofd is beloofd Woensdag hebben jullie duizend boekjes" Boombakken Eén boom maakt nog geen bos maar de eerste stap in de goe de nchting la gezet Doe week heeft de gemeente de allereerste boom geplant in de Breestraat een boombak De Breestraat motfl bel nu toe voor haar groen heb ben van reclameborden, mos tussen de klinkers of de win gers van het Leids Vryetyds Centrum En nu staat daar zo maar ineens een heuse boom in een bak voor de V fc D "Het is een experiment", ver telt groenman Ed Sicbenga "Misschien zit er een vervolg in als het publiek het leuk vindt Nou een deel van het publiek zijn wy en wy vinden dat die ene boombak naar meer ruikt Om de betonnen massa van het station op te fleuren, heeft de plantsoenendienst in elk ge val ook al zes boombakken geplaatst by de bushaltes voor het station. "Daar heb je nogal wat leidingen onder de grond lopen Daar zijn die bakken een uitkomst", zegt Siebenga. Hij vertelt verder dat de bomen worden gekweekt in kleine bakken om als ze groter zyn te worden overgeplant in de grote houten bakken die nu bij de V D en het station staan De bomen gaan nog ongeveer zeven tot tien jaar mee in de bakken, daarna moeten ze eruit en in 'echte' grond worden geplant Eén boombak kost 1500 gulden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3