c Marcella Mesker isterk in Parijs Premie aanpassen van bej aardenverzekering Wet'bouwfraude' loopt van stapel D Bekerwinst Fides Van Bracht blijft in de race Trainers weer sterker dan Leidse sportpers Alkmania: nog kans op trip naar Zeist Voorstel Ziekenfondsraad: Geen wijzigingen in regionaal beleid Fries mag Bouwfraude in Limburg VRIJDAG 28 MEI 1982 I PARIJS - De hoogst geplaatsten bij de open Franse tennistitelstrijd, Jimmy Connors en Chris Evert, zijn hun tweede partij, gisteren op Roland Garros, ongeschonden doorgekomen, evenals de meeste hoog op de plaatsingslijst voorkomende spelers. Sport Dat kon bepaald niet van de wat lager beoordeelde deelnemers, voornamelijk bij de dames, wor den gezegd. Bij de heren ver dween de Hongaar Balazs Taroc- zy voortijdig van het toneel door een nederlaag tegen een andere I Oosteuropeaan, de Tsjechoslo- waak Pavel Slozil. Victor Pecci, vorig jaar nog finalist i moest zonder spelen afhaken. Bij de dames gingen drie geplaat ste speelsters onderuit op het gravel van Parijs. Eén daarvan was de Amerikaanse Mary-Lou Piatek, die tegen de zeer goed in vorm verkerende Nederlandse Marcella Mesker vooral in de tweede set niets had in te bren gen. De Haagse speelster, van het kwar tet Nederlandse deelneemsters als enige overgebleven, demon streerde een groot zelfvertrou wen, al had ze een tie-break no dig om de eerste set tot een goed LEIDEN - De zomeravond- korfbalcompetitie voor jeugdspelers tot 21 jaar dat voor de 9e maal in successie door de korfbalvereniging Zuiderkwartier is georgani seerd, is wederom door Fides Pacta gewonnen. In de finale wedstrijd tegen De Danaïden won de bekerhouder met 8-3. Fides kon daardoor de beker definitief in de prijzenkast opnemen. Hoewel in de finale op meer strijd gerekend was, werden de aanwezige toeschouwers toch op een aangename wijze door de aanstormende of reeds gevestigde talenten on derhouden. Fides Pacta, met Hennie Piket en Nico Pikaar, nam al zeer snel een 4-0 voor sprong. Nog voor het einde van de tweede helft slaagde De Da naïden er in om de achter stand iets te verkleinen (4-2), maar toen was al duidelijk dat de felbegeerde wisselbe ker voor de derde maal in be zit zou komen van Fides Pac ta. De reeds gevestigde jeugd van Fides toonde meer korfbalin telligentie en schotvaardig heid, waardoor in de tweede helft een 8-2 voorsprong ge nomen kon worden. Vlak voor tijd bepaalde Moni que Slingerland van De Da naïden de eindstand op 8-3. Voor De Danaïden scoorden eveneens: Rob Koornneef (2x). Voor Fides P. scoorden: Hennie Piket (3x), Ronald v.d. Velde (2x), Carolien de Haas, Wies v.d. Zeeuw en Ron Pracht. einde te brengen: 7-6 (8-6). In de tweede set liep het allemaal een stuk soepeler en werd het vlot 6-1, waarmee Mesker de laatste achttien bereikte. Marianne van de Torre verloor met 6-4, 6-4 van de Zuidafrikaanse Yvonne Vermaak. Betty Stöve ging in twee sets ten onder tegen Hana Mandlikova. De leerlinge versloeg haar lerares in twee sets: 6-3. 6-4. Ook een andere veterane, de Ame rikaanse Billie-Jean King be hoorde bij het trio uitgeschakel de geplaatste speelsters. Ze kwam veel te kort tegen de overi gens vrij onbekende Roemeense Lucia Romanova en verloor met exact dezelfde cijfers als Stöve. Ook de als negende geplaatste Westduitse. maar in de Verenig de Staten wonende Bettina Bun- ge, werd uitgeschakeld. Zij zag zich de weg versperd door de jonge Amerikaans Zina Garri son, die haar eerste echt grote toernooi speelt. Garrison had er wel een set tegen en een tie break voor nodig: 1-6, 7-6 (7-5) en 6-4. Jimmy Connors toonde zich beter thuis op het gravel in zijn tweede partij. Hij liet weinig heel van de illusies die de jonge Zweed Jan Gunnarson zich misschien had gemaakt. Met 6-2, 6-0 en nog maals 6-2 zette Connors, vooral sterk serverend en vollerend, Gunnarsson aan de kant. Chris Evert-Lloyd boekte zonder pro blemen een zege op haar landge note Lele Forood: 6-2, 6-1- GUAYAQUIL (ANP) - Rini van Bracht blijft nog steeds in de ra ce om de wereldtitel driebanden. Tegen de Mexicaan Avalos triomfeerde hij in 50 beurten, waardoor hij zich handhaafde op de tweede plaats achter de Ja panner Yoshihara die zijn land genoot Arai na 34 beurten terug- achterstand: 29-15 na 30 beurten. Van Bracht klaagde over het licht, dat een glinstering op de ballen teweeg bracht. De organi satie weigerde aanvankelijk ech ter de lichten te doven. Pas toen dat gebeurde werd werd Van Bracht zichzelf en haalde de Ne derlandse kampioen formidabel uit. Met een serie van 15 evenaar de hij het nationale record dat op naam stond van De Ruyter, Dog- Sportredacteur Ad van Kaam komt niet aan de bak bij Mat Kantebeen (6), in het duel tussen Leidse trainers en Leidse pers. LEIDEN - Opnieuw toonde een select gezelschap Leidse oefenmeesters zich gisteravond sterker in de jaarlijks terugkerende ontmoeting met de Leidse pers. De trainers begroetten op het ASC-terrein een kleine 2-1 zege. Noordwijk-trainer Piet Buter legde met doelpunten voor rust de basis voor dit succesje. Hij scoorde tweemaal, hoewel de beste kan sen al in het eerste speldeel voor de persploeg waren. Oog in oog met doelman Wim Visser vergooiden onder meer gastspelers Jan Willem Bogers en Ruud Bröring de mogelijkheden. De oefenmeesters trachtten na de pauze het duel te controleren. Daarbij werden zij ruim twintig minuten voor tijd gedwarsboomd door Jan van Duvn, die de achterstand halveerde. Aan beide kanten werd nadien nog wel het houtwerk getest. Niemand wist echter nog de juiste richting te vinden. Einde: 2-1. gen en Popeyus. Op onbegrijpe lijke wijze miste hij de zestiende carambole, maar de winst was binnen. Stand (punten, hoogste serie, alg.gem.): 1. Yoshihara 14, 12, 1.216; 2. Van Bracht 13, 15, 0.980; 3. Muller 10, 12. 1.002; 4 Halion 9. 9, 1.080. 5. Torres 9. 8. 0.851; 6. Avalos 8. 11, 1.093: 7. Doyarzabal 8. 11, 0.938; 8. Sugumitzu 8. 8. 6 873; 9. Viteri 7. 8. 0.922; 10. Arai 6. 11. 1 009; 11. Ulloa 4. 6. 0.638; 12. Rubio 0. 8, 0.722. Argentinië niet in vorm BUENOS AIRES - Ruim twee weken voor de openingswed strijd van het WK voetal te gen België heeft Argentinië aangetoond nog niet in de ge wenste vorm te verkeren. De wereldkampioen versloeg in Buenos Aires Benfica wel met 1-0 (doelpunt Kempes), maar kon nauwelijks impo- verslagen door Denemarken (1-0). Preben Elkjaer. uitko mend voor Lokeren, bezorg de de Denen, met Lerby, 01- sen, Busk en Arnesen, in de 62ste min. de zege. Chili oefende tegen Inter Mi laan en bleef op 0-0 steken in een duel waarin vechtpartij en troef waren. Peru sloot de voorbereiding af met een 3-1 zege op Pans St. Germain. ROELOFARENDSVEEN - De kampioen van de afdeling Lei den. Alkmania. zal de iaatste wedstrijd in de voorronde van de strijd om de nationale afdelings titel moeten winnen om zich te kwalificeren voor de finale in Zeist Alkmania speelde gister avond in de derde wedstrijd ge lijk (0-0) tegen de titelhouder van de afdeling Noord-Holland, Kol- ping Boys De ploeg uit Roelofarendsveen is weliswaar nog ongeslagen (4 punten uit 3 wedstrijden), maar heeft inmiddels een punt achter stand op Schoten, de tegenstan der op tweede pinksterdag. Dan gaat Alkmania op bezoek bij de kampioen van Haarlem Winst le vert de equipe van trainer Wim Mugge sowieso een finaleplaats op. Een remise is ontoereikend Tegen Kolping Boys had Alkmania in de eerste helft verreweg het beste van het spel. De combina ties verliepen soepel, tot het zes tien-meter-gebied bereikt werd. Echt kansen kregen de Veners dan ook niet. Na rust kwam Kolping Boys sterk terug. Alkmania had weinig meer m te brengen en mocht van geluk spreken dat een Boys- doelpunt wegens buitenspel werd afgekeurd. Ook schoot de Noordhollandse formatie nog eenmaal tegen de lat. Zeven mi nuten voor tijd lag de winst on verwacht nog klaar voor Alkma nia. dat toen een strafschop toe gewezen kreeg Peter van der Meer benutte dit buitenkansje niet. Met nog een wedstrijd voor de boeg ziet de stand er in de top als volgt uit: I. Schoten 5-3, 2. Alk mania 4-3, 3. AZS 3-3. Damesbeker De dames van Alkmania hebben zich weinig moeite hoeven ge troosten in de finale om de Leid se afdelingsbeker. Iduna uit Lan- geraar kon het de Weteringse for matie gisteravond bij Lugdunum geen moment moeilijk maken Na een 3-0 voorsprong bij rust, freewheelde Alkmania pro bleemloos naar de 5—0 eindover winning. Alkmania, kwam al in de eerste mi nuut op voorsprong dank zij een treffer van Stephanie Kalker El- le Bakker volgde niet veel later met de 2-0 en Lia de Jong zorg de voor 3-0 De animo was na de pauze aan We teringse zijde aanzienlijk getem perd. Als gold het een vriend schappelijk zomeravondpartij tje. zo trad men Iduna tegemoet. De Ter Aarsen werd zodoende de mogelijkheid geboden nog enigszins het gezicht te reddaA Gevaarlijk was men echter zel den Stephanie Kalker rekende laat in de tweede helft met nog twee doelpunten definitief af met alle tegenstand. Weer deling Lugduniun in VS: 2-2 NEW YORK - Lugdunum heeft tijdens de trip door Amerika op nieuw gelijk gespeeld. Tegen New York United, tweede van de tweede league, werd gisteravond een 2-2 deling bereikt. Sjardijn gaf de Kikkers de leiding, maar Angelo Paulos maakte gelijk, wat Timmy da Silva in de tweede helft ook deed toen Lugdunum via Leo Wetselaar opnieuw op voorsprong was gekomen. Het duel tegen New York United kwam in de plaats voor het tref fen met Cosmos, dat op het laat ste moment afzegde, omdat te veel spelers geblesseerd geraakt waren tegen Napoli. De Cosmos- manager zocht daarop een ande re tegenstander voor Lugdunum. Het werd New York United, dat onder de naam New York Ar rows ook zaalkampioen van Amerika is. In de vaderlandse amateurcompe titie werden gisteravond inhaal wedstrijden gespeeld. Het reeds gedegradeerde Overmaas verras te in de eerste klasse B met een 0-1 zege bij HION. In de tweede klasse A verloor Blauw Zwart met 2-3 van HW en kwamen RKDEO en Texas DHB tot een 2-2 deling. AMSTELVEEN (ANP) - De Zie kenfondsraad heeft gisteren una niem besloten demissionair mi nister Gardeniers (volksgezond heid) te vragen met spoedig eni- veranderingen moeten er toe lei den, dat het onmogelijk wordt dat ongehuwde bejaarden zols ge wijzigingen aan te brengen in de bejaardenverzekering. Die nu meer en soms veel meer premie moeten betalen dan een echtpaar met hetzelfde inkomen. Ze zullen ook tot gevolg hebben, dat de premie, die de bejaarden moeten betalen, wat minder sprongsgewijs omhoog gaat wanneer hun inkomen iets stijgt. De voor de ongehuwde bejaarden zeer benarde situatie is ontstaan Hoofdaannemer aansprakelijk den haag )gpd) - De regering heeft de uitvoeringsbepalingen van de wet ketenaansprakelijkheid afgerond. Gisteren werden in Den Haag de uit voeringsbepalingen uiteengezet door staatsecretaris Dales van sociale zaken en haar collega Kombrink van financiën. De wet, die aanvanke lijk al op 1 januari had in moeten gaan, kan nu per 1 juli dit jaar van kracht worden. De gevolgen van de wet zijn groot voor aannemers in vooral de bouw- en metaalsector. Volgens de nieuwe regels zijn zij voortaan aansprakelijk voor de afdracht van sociale premies en belastingen van onderaanne mers die zij inschakelen. Hoofdaannemers blijven aansprakelijk als on deraannemers op hun beurt werk uitbesteden. Vandaar de aanduiding 'ketenaansprakelijkheid. De regering probeert zo het verschijnsel van de koppelbazen, die vaak in de gedaante van onderaannemer werken, effectief tegen te gaan. Als een hoofdaannemer met een koppelbaas in zee gaat. dan zal hij voor taan aangesproken worden als de fiscus of bedrijfsvereniging de kop pelbaas later niet meer kan achterhalen. Staatssecretaris Dales schat de minimale opbrengst van de maatregel op 150 miljoen gulden nog dit jaar en 250 miljoen volgend jaar. „Dat zijn echt minimale schattingen. Het kan veel meer worden", aldus me vrouw Dales. Omdat een bedrijf niet altijd kan nagaan of een onderaannemer bonafide is of niet, is in de wet een aantal mogelijkheden opgesomd waarmee de hoofdaannemer zijn risco kan beperken. Belangrijk onderdeel daarvan is een systeem van geblokkeerde rekeningen. Als een hoofdaannemer zijn onderaannemer moet betalen, kan hij berekenen hoeveel de onder aannemer daarvan moet afdragen aan belasting en premies. Dat deel kan hij op een geblokkeerde rekening storten waarop uitsluitend de belasting aanspraak kan maken (geen andere schuldeisers). Tegen dat systeem van geblokkeerde rekeningen is veel protest geuit omdat het de kredietverlening zou beperken en omdat een groot deel van het werkkapitaal vastligt. Staatssecretaris Kombrink zei dat nadeel voor het bedrijfsleven te beseffen maar dat zou niet opwegen tegen de maatschappelijke schade die ontstaat als de koppelbazenj niet effectief zou worden bestreden. De maatregel zal nog gevolgd worden met twee andere wetten (nu bij de Tweede Kamer in voorbereiding) die fraude met vooral besloten ven nootschappen probeert tegen te gaan. doordat vóór hen per 1 januari de inkomensgrenzen zijn bevroren, zodat zij hetzelfde premiebedrag moeten betalen als gehuwden met een hoger inkomen. De Zie kenfondsraad stelt de minister nu voor, die bevriezing weer on gedaan te maken. Het initiatief tot het voorstel is ge nomen door de vertegenwoordi gers van de FNV. De veranderingen zullen voor de ziekenfondsen extra administra tieve rompslomp meebrengen, omdat veel vaker dan tot nü toe wijzigingen in de inkomens van de verzekerden en daarmee in de premies die ze moeten betalen, zullen moeten worden geregi streerd. Bij de bejaardenverzekring zijn rond een miljoen bejaarden inge schreven en de ziekenfondsen moeten (voor de gehuwden en ongehuwden) ongeveer een half miljoen dossiers bijhouden. De ziekenfondsraad zal minister Gardeniers niet te adviseren, zie- kenvervoer dat de ziekenfond sen vergoeden uit te breiden met het vervoer van patiënten en cliënten die hulp krijgen van Riagg's, de Regionale Instellin gen voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (sociaal-psy chiatrische hulp, psychotherapie en dergelijke). De overgrote meerderheid van de Ziekenfondsraad stelt zich ach ter het standpunt van de zieken fondsen, dat het, nu allerwege naar mogelijke bezuinigingen in de gezondheidszorg wordt ge zocht, "merkwaardig zou zijn om het ziekenfondspakket op deze r uit te breiden". Greepop trendvolgers DEN HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegen heid) wil meer greep krijgen op de arbeidsvoorwaarden van de trendvolgers (werknemers in ge zondheidszorg en welzijnswerk die de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel volgen). De minister wil dat er een overkoe pelende organisatie komt van werkgevers in de collectieve sec tor. die op centraal niveau cao's afsluit met de vakbonden. Nu ge beurt dat decentraal, waarna de cao's ter goedkeuring aan de mi nister moeten worden voorge legd. SOESTERBERG De groep vrouwen voor vrede, die hun ten tenkamp bij de vliegbasis Soester- berg gistermiddag had moeten ver plaatsen, heeft daarvoor uitstel ge kregen van de gemeente Soest tot volgende week dinsdag. De vrouwen moesten hun tenten verplaatsen naar een parkeerter rein veertig meter verderop. Hun kamp op het heideveld naast de vliegbasis zou brandgevaar ople veren, in strijd zijn met de kam- peerverordening en schade aan richten aan de natuur. De Geus wordt Europees topambtenaar DEN HAAG (GPD) - Voormalig minister van defensie drs. P. B. R. de Geus (CDA) krijgt een baan als top-ambtenaar bij de Europe se Gemeenschap. Hij wordt op 1 december van dit jaar directeur- generaal van het Europese bu reau voor de statistiek in Luxem burg. De Geus is ruim een jaar minister van defensie geweest. In de zo mer van 1980 volgde hjj mr. W. Scholten op, die vice-voorzitter van de Raad van State werd. In september vorig jaar, toen het tweede kabinet-Van Agt optrad, moest De Geus plaats maken voor de D'66'er mr. Van Mierlo. De baan in Luxemburg heeft De Geus mede te danken aan het feit dat Nederland relatief weinig Europese topambtenaren heeft Ondanks wens Europese Commissie DEN HAAG (GPDi - Minister Ter louw (economische zaken) is niet van plan tegemoet te komen aan de wensen van de Europese Commissie in Brussel om be langrijke wijzigingen aan te brengen in het regionaal beleid. In een gisteren gehouden spoed overleg met de vaste kamercom missie leverde de demissionaire bewindsman forse kritiek op de jongste voorstellen van Euro pees commissaris Andriessen. Minister Terlouw noemde de ver langens van de Europese Com missie om in een groot aantal ge bieden de overheidssteun voor bedrijfsinvesteringen of in be langrijke mate terug te schroe ven of geheel af te schaffe n, „bui tensporig teleurstellend" Ter- louw: „De Europese Commissie is op de stoel van de regering gaan zitten en daarmee gaat de commissie mij te ver. Ik zal dan ook alles doen om „Brussel" op andere gedachten te brengen". De demissionaire minister van eco nomische zaken zei gisteren in het korte overleg met de kamer commissie dat het regionaal be leid voorlopig onveranderd van kracht zal blijven. Terlouw: „Het regionaal beleid behoort tot onze verantwoordelijkheid. Brussel mag dat beleid alleen maar toet sen en kan alleen maar ingrijpen als echt blijkt dat de verhoudin gen volstrekt worden verstoord' Terlouw weet zich in zyn pogingen om de Europese Commissie tot andere gedachten te brengen ge steund door de vaste kamercom missie. zo bleek uit de reacties van de kamerleden Van der Lin den (CDA), Wallage (PvdA) en Veldhuizen (D'66). Terlouw zei overigens wel een pittige discus sie te verwachten als de Europe se Commissie vasthoudt aan haar opvattingen. DEN HAAG (GPD) - Minister Ed van Thijn (Binnenlandse Zaken) wil het gebruik van het Fries in overheidsstukken in Friesland „in beginsel vrij laten" Dit bete kent dat de provincie, de ge meenten en waterschappen zelf mogen bepalen of ze alle stukken in het Fries willen schrijven en laten verschenen. Dit standpunt heeft minister Van Thyn ingeno men nadat hem door de Commis sie Friese Taal was verzocht om een mening De opvattingen van de minister van binnenlandse zaken zijn neergelegd in een interne nota voor de Commissie Friese Taal Van Thyn gaat daarmee verder dan zijn voorganger Hans Wie gel. Die vond dat Nederlands de eerste taal voor de overheden moest zijn in Friesland, waarna een Friese vertaling door de be windsman werd toegestaan. STEIN (ANP) - Een huiszoeking eind verleden jaar bij twee aan nemers in het Zuidlimburgse Stein, gevolgd door een uitge breid onderzoek, heeft een om vangrijke fraude aan het licht ge bracht. Een woordvoerder van de rijkspo litie in het district Maastncht liet gisteren weten dat de 37-jarige J.S. voor minstens 2,5 miljoen gulden aan de fiscus verschul digd is, en een bedrag van 1,5 miljoen gulden aan het GAK en het sociaal fonds bouwnijver heid (SFB). Zijn compagnon, de 50-jarige A D. moet aan de belas tingen nog 450.000 gulden afdra gen en aan het SFB 350.000 gul den Beiden hadden veertig zwartwer kers in dienst, die niet verzekerd waren en incidenteel aangetrok ken werden voor bouwprojecten in Zuid-Limburg. S. en D. flin- geerden ook als koppelbazen en leenden deze zwartwerkers uit aan andere aannemers De helft van de genoemde veertig zwart werkers bleek in het bezit te zyn van een dubbel inkomen, daar zij sociale uitkeringen ontvingen. Ontsnappings poging Koos H. mislukt DEN HAAG (ANP) De wegens moord op dne meisjes tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde Hagenaar Koos H. heeft tijdens zyn verbluf in de psychia tnsche observatiekliniek in Utrecht enkele weken terug een ontsnappingspoging gewaagd Hij wist een ruitje in te slaan en stond al boven op een tafel om eruit te kruipen, toen h(j door be wakers in de kraag werd gevat. Dit bleek gisteren b*) de tweede pro forma-zitting van het Haagse gerechtshof in de zaak tegen de Haagse portier Koos had zich pas na lang aarzelen op de vorige zitting van het Hof bereid verklaard een psychia trisch onderzoek te ondergaan. Mede in verband met de tyd die het onderzoek zou vergen be sloot de president van het Hof. mr. A.P. Roggen, het eigenlijke proces pas in september te laten plaatsvinden. In de tussentijd wordt een aantal pro forma zit tingen gehouden. Hierdoor blijft het Hof op de hoogte van de stand van zaken in het onder zoek. De Haagse portier werd in novem ber van het vong jaar veroor deeld wegens moord op dne meisjes en een aantal berovin gen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15