Snelle formatie verwacht Felle discussie binnen CPN over het "rode boekje C Opduiken veteranenziekte geen reden tot paniek Zigeunerkoning pleegde chantage Buitenlandse zaken waarschijnlijk naar Van Agt Kabinet met PvdA beter voor politiek Algemene regels voor relaties niet gewenst Boekhouder museum met vijf ton verdwenen DONDERDAG 27 MEI 1982 (Van éen onzer verslaggevers) LEIDEN - De zogenaamde vetera- nenziekte, een vorm van long ontsteking die enkele jaren gele den voor het eerst in Amerika werd ontdekt, is nu ook in twee Nederlandse ziekenhuizen aan getroffen. Zowel in het Leidse Academisch Ziekenhuis als in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam zijn de afge lopen maanden gevallen gecon stateerd van de veteranenziekte, een infectie die wordt veroor zaakt door de bacterie „legionel- la pneumophila". Volgens de internist P. L. Meen- horst, die is verbonden aan het AZL en als deskundige op het gebied van de veteranenziekte wordt beschouwd, is er geen en kele reden voor paniek. Drie pa tiënten in het Leidse Acade misch Ziekenhuis bij wie de ziekte was geconstateerd, zijn in middels weer genezen. Bij het Amsterdamse Medisch Centrum werd achteraf via sectie bij zes overleden patiënten de legional- la-bacterie aangetroffen, maar Binnenland het is zeer de vraag of deze pa tiënten aan de veteranenziekte zijn overleden. Want de betrok kenen waren allen kankerpatiën ten. De veteranenziekte- in beide zie kenhuizen heeft via besmet warm leidingwater een kans ge kregen. Door verhitting van het water tot boven de 60 graden is de kans op besmetting op het ogenblik weer ongedaan ge maakt. omdat de legionella-bac- terie bij dergelijke hoge tempera turen wordt uitgeschakeld. Volgens internist Meenhorst is de ophef over de veteranenziekte overdreven. „Het is bekend dat zich in ziekenhuizen vaak infec ties voordoen. De legionella-in- fectie is maar een heel klein on derdeel in het totaal van infecties die bij patiënten in ziekenhuizen kunnen optreden. De ziekte is ook niet gevaarlijker dan andere bacteriële infecties. Hij kan ook worden behandeld. Het samen spel van behandeling en conditie van de patiënt maakt uit of ie mand de infectie te boven komt. Meenhorst vermoedt dat de ge heimzinnigheid rond de naam veteranenziekte de grote aan dacht verklaart. De ziekte ont leent zijn naam aan een epidemie van longontsteking die in 1976 in Amerika uitbrak onder Vietnam- veteranen, die op een bijeen komst in Philadelphia waren ge weest. Van die veteranen stier ven er toen 29. Niemand begreep er aanvankelijk iets van. Ge dacht werd aan sabotage, tot een half jaar later een bacterie de ver oorzaker van het ziektebeeld bleek te zijn. De bacterie komt onder meer voor in oppervlakte water en in de bodem. Meennorst: „tiet is prettig dat we nu in staat zijn iets vast te stellen, waarvan we vroeger niets afwis ten. We kunnen nu dus ook de behandeling daarop afstemmen. Maar nieuw is de ziekte bepaald niet. In het verleden hebben zich ook ziektegevallen voorgedaan die we nu naderhand kunnen herleiden tot gevallen van vete ranenziekte". In de periode tussen 1973 en eind '81 hebben zich volgens Meen horst zeker 62 gevallen van vete ranenziekte in Nederland voor gedaan. Hij baseert dat cijfer op gegevens die hu in de afgelopen jaren ontving van instellingen en klinieken die alle ïnfectiegeval- len als gevolg van de legionella- bactene registreren. Meenhorst „Ik registreer wat ik toegespeeld krijg. Toch vormen die 62 geval len naar mijn mening maar het topje van de ijsberg. Er zijn vast ook mensen die thuis liggen met die ziekte en daarvan herstellen. Bovendien wordt niet iedereen ziek die met de bactene in aanra king komt. Zeker niet als het ei gen afweersysteem goed werkt. De ziekte krijgt juist de kans bij mensen die niet veel weerstand meer hebben". L»liN HAAG (GPD/ANP) - De kabinetsformatie van de missionair premier Van Agt is vrijwel rond. In de loop van vanmiddag zal hij de fractievoorzitters en de kan didaat-ministers op het Catshuis ontvangen. In politiek Den Haag verwacht men dat Van Agt nog voor het weekeinde zijn formatiepoging kan afronden. In kleine kring heeft Van Agt inmiddels de wens kenbaar gemaakt zelf het liefst de ministerspost van buitenland se zaken erbij te willen nemen. De regeringsverklaring van het derde kabinet-Van Agt wordt nu op 8 juni verwacht. Het belang rijke debat over de voorjaarsnota kan dan een week later gehou den worden. Het ziet ernaar uit dat de beslissing over de datum van de verkiezingen aan de Tweede Kamer zal worden over gelaten. Een kamermeerderheid is voorstander van verkiezingen vóór Prinsjesdag, waarbij woens dag 8 september het meest waar schijnlijk is. Formateur Van Agt is gisteren zijn formatie begonnen met informe le gesprekken met de fractie voorzitters van de vier grote par tijen (CDA, PvdA, WD en D'66). ADVERTENTIE WEÈRRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsmki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs s l! onbewolkt 27 onbewolkt 26 onbewolkt 26 onbewolkt 27 onbewolkt 27 half bew. 22 licht bew. 26 onbewolkt 25 zwaar bew. 24 half bew. 17 licht bew. 25 licht bew. 1 onbewolkt 25 zwaar bew. 25 onbewolkt 28 onbewolkt 26 bcht bew 26 onbewolkt 18 onbewolkt 27 onbewolkt 22 onbewolkt 20 half bew. 21 half bew. 25 regen 24 onbewolkt 25 zwaar bew. 23 licht bew. 26 onbewolkt 28 onbewolkt 23 onbewolkt 24 half bew 19 zwaar bew. 27 onbewolkt 25 half bew. 27 zwaar bew 19 onbewolkt 22 Uit zijn gesprek met D'66-fractie- leider Brinkhorst is gebleken dat Van Agt nauweüjks bedenkin gen heeft tegen de door D'66 voorgedragen ministerskandida ten. Dat zijn de Leidse hoogleraar mr M. G. Rood (binnenlandse zaken) en het kamerlid Erwin Nypels (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Ondertussen is ook binnen het CDA de selectieprocedure op gang gekomen. Als meest waar schijnlijke kandidaten gelden daarbij de huidige staatssecreta ris op CRM, Hans de Boer, als minister op dit departement, en staatssecretaris Deetman als mi nister van onderwijs en weten schappen. Nog enigszins onduidelijk is wie sociale zaken en buitenlandse za ken gaan doen. Voornaamste kandidaat is de oud-staatssecre taris De Graaf. Behalve de naam van Van Agt als minister van buitenlandse zaken wordt ook de huidige staatsse cretaris Van den Broek genoemd als kandidaat. In zijn gesprekken met de vier fractieleiders van CDA, PvdA, WD en D'66 herhaalde premier Van Agt de vraag inzake de be reidheid tot gedogen, die maan dag ook door informateur Piet Steenkamp aan de fractieleiders was meegegeven. Zowel van Meijer (PvdA) als Nijpels (WD) kreeg hij de te verwachten ant woorden. Meijer weigerde op nieuw om de steun van zijn frac tie toe te zeggen, terwijl Nijpels bij zijn „harde eis" inzake de ver kiezingsdatum (8 september) bleef. De Koning (CDA): (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De demissionaire minister van landbouw De Koning (CDA) meent dat het voor het algemeen politiek belang goed zou zijn als de PvdA straks opnieuw in een kabinet zou komen. "Het zou een slechte zaak zijn als de PvdA als oppositiepartij weer de kans zou krijgen om alles voor rotte vis uit te schelden", zei hij gisteravond op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in de Leidse Stadsgehoorzaal. De Koning sprak zich positief uit over "het genezingspro ces" dat zich volgens hem nu binnen de PvdA aan het vol trekken is. "Als dat proces doorzet dan denk ik dat het op een later tijdstip toch mo gelijk moet zijn om alsnog sa men met de PvdA te rege ren", zei hij. De demissionai re bewindsman verklaarde in dat geval echter wel meer garanties van de sociaal-de mocraten te willen hebben. Volgens De Koning, die uitvoe rig uitweidde over de kabi netscrisis, is die crisis te wij ten geweest aan de PvdA. Hij betichtte de sociaal-democra ten ervan het financieringste kort (verschil tussen inkom sten en uitgaven van de staat) met 500 miljoen gulden te hebben willen vergroten in weerwil van de afspraak die daarover op Goede Vrijdag was gemaakt. In dat verband noemde hij PvdA-leider Den Uyl "een ouderwetse man die geen be gin van begrip wenst op te brengen voor de slechte si tuatie waarin de nationale schatkist verkeert". Hij zei dat Den Uyl nog steeds denkt in de economische termen van de relatief gunstige jaren vijftig toen "twee maal vijf nog twee maal zes kon wor den". DEN HAAG - Veertien leden van de anti-militaristische actiegroep Onkruit en vc dienstweigeraars zijn gisteravond rond zes uur door de politie verdreven uit een lokaal i stelling erkende gewetensbezwaren aan de Paleisstraat in Den Haag. Zij hadden dat lokaal een uur eerder bezet uit protest tegen wat ze noemden het "zinloze werk" dat tewerkgestel- den moeten verrichten. Buiten werden nog eens vier mensen aangehouden wegens verzet en belemmering. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Ons land telt zo'n grote verscheidenheid aan samenlevings- vormeh, dat het ondoenlijk en onwenselijk is om voor al die soorten relaties algemene regels op te stellen. De overheid moet zich niet teveel met buiten-huwelijkse relaties bemoeien. De kans dat zij van dergelijke samenlevingsvormen surrogaat-huwelijken maakt is an ders te groot. Samenlevingsvormen kunnen immers uiteen lopen van het alleen samen-huren tot het samenleven, 'als ware men gehuwd'. Deze conclusies werden gisteren getrokken door de deelnemers aan de tweedaagse conferentie 'relatievrijheid en recht', die de Leidse uni versiteit organiseerde. Aan de conferentie namen ruim honderd Ne derlandse en buitenlandse specialisten deel. Opgesplitst in de secties vermogensrecht, rechtspolitiek, fiscaal recht en jeugdrecht trokken de specialisten hun conclusies. De stellingen, zoals ze aan het eind van de middag werden geponeerd, zullen als aanbevelingen aan de regering worden doorgegeven. De deskundigen waren in het algemeen huiverig voor al te grote over heidsbemoeienissen met individuele relaties. Zij vonden dat, de eco nomische crisis ten spijt, elk mens de vrijheid moet hebben om te kiezen voor zijn eigen soort relatie. Ook als dat financiële nadelen zou opleveren voor de schatkist. Anders gezegd: het recht moet het niet financieel aantrekkelijk maken om voor een huwelijk, dan wel voor een andere samenlevingsvorm het laatste te kiezen. Volgens de huidige regels is het aantrekkelijker om voor een concubinaat te kiezen. De relatievrijheid in het recht moet positief worden gewaardeerd, zo vatte prof. dr. G. Veldkamp het standpunt van zijn rechtspolitieke sectie samen. DEN HAAG (ANP) - De admi nistrateur van het Neder lands Letterkundig Museum wordt ervan verdacht het museum in de afgelopen tien dagen voor een half miljoen gulden te hebben benadeeld. Dit heeft de Haagse politie vandaag meegedeeld. De verduistering kwam aan het licht toen de administrateur, de 32-jarige P D C uit Rijs wijk, maandag niet op zun werk verscheen. Hu had de vrijdag daarvoor een vrije dag genomen De man heeft zich volgens de politie in het verleden al eens schuldig ge maakt aan kleine fraudes AMSTERDAM (GPD) - Ze waren bang, de directeuren van de ver zekeringsmaatschappijen Delta Lloyd uit Amsterdam en UBO uit Utrecht. De zichzelf tot zigeu nerkoning gekroonde Koko Pe taio had hen gedreigd met een „bloedbad" als zij bleven weige ren de door zijn familie geëiste schadevergoedingen uit te beta len. Voor de Amsterdamse rechtbank verklaarden beide directeuren gisteren onder ede dat de ver dachte in maart en mei 1979 via de telefoon dergelijke dreige menten verschillende keren had geuit. „Onder zware druk van de bedreigingen hebben we tenslot te de geëiste sommen betaald", zei de generaal-directeur van Delta Lloyd. Hij gaf uiteindelijk opdracht voor drie door brand verwoeste houten beeldjes 55.000 gulden uit te keren Ex perts hadden de waarde van de als antiek bestempelde kunst werkjes op 7500 gulden geta xeerd. Zo verging het ook de UBO. Uit angst voor de door Petaio aange kondigde gewelddadigheden haalde de vrouw van de direc teur van deze maatschappij haar man over de familie de genoeg doening van 230.000 gulden te geven voor een diamant die door de scherven van een glas ruit zou zijn verbrijzeld. Verdachte Petaio hoorde de be schuldigingen roerloos aan Wanneer de getuigen waren uit gesproken, stond hij op en wees hij de aantijgingen van de hand Zijn broers zouden bij de onder handelingen over de schade claims wel eens „harde taal" heb ben gebruikt. De verkeerde zat in de verdachtebank, vond Peta io. „Ik ben alleen maar als be middelaar in het conflict van de maatschappijen en mijn familie opgetreden", verweerde hij zich. „Juist door mijn tussenkomst is een bloedbad voorkomen". "Mijn volk staat onder grote span ning. We hadden recht op het geld, maar die kapitalisten ver tikten het ons uit te betalen. Ik heb alleen tegen die directeuren gezegd dat ik mun volk op den duur niet meer in de hand zou hebben. En dat dan de hel zou losbarsten". Waar Petaio zelf over zweeg, maar wat de president van de recht bank mr. A. J Knoop Koopmans de verdachte voorhield, was dat Petaio degene was geweest die de pnve-adressen van de direc teuren in de registers van de Ka mer van Koophandel had opge spoord om hen ook thuis te kun nen lastig vallen. „Ik kon die di recteuren nooit bereiken. Ze wa ren altijd in bespreking", legde de verdachte uit. Maar de straf kamer-president las de verkla ringen voor van getuigen - direc tieleden en personeel van de ver- zekenngsmaatschappuen - die zich zö door Petaio en zijn broers bedreigd hadden gevoeld dat zij zich door lijfwachten hadden la ten beschermen en voor de kan toren waakhonden hadden aan geschaft. Tijdens de zitting stond de officier van justitie, mr. G. Goes, uitvoe rig stil bij de voorgeschiedenis van deze strafzaak. Hu onthulde dat „smeekbeden" van de Bond van Verzekeraars aan de minis ter van justitie de aanleiding hadden gevormd een diepgaand onderzoek van dne jaar in te stel len naar de handel en wandel van de Petaio's Ter afschrikking van verdere ac ties en rekening houdend met de ernst van de feiten eiste mr Goes een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier voor- waard ebjk met de maximale proeftud van dne jaar. De verdediging achtte het bewijs voor de bedreigingen niet bewe zen en vroeg om vrijspraak. Uitspraak volt over veertien dagen. j j Voor de tweede keer in vijfjaar tijd wil de CPN een officieel congresbesluit terugdraaien. De eerste keer gebeurde dat in januari 1978. Toen werd Paul de Groot, sinds de jaren '30 de ongekroonde koning van de CPN. het erelidmaat schap ontnomen dat hem tien jaar eerder was verleend. Die „onttroning" had plaats op het 26e partijcongres. Op het nieuwe congres, dat in november wordt gehouden, gaat het om de officiële in trekking van het in 1958 ge publiceerde rapport „De CPN in de oorlog". Dat partijdocument, destuds door het Congres goedge keurd. wordt naar de kleur van het omslag ook wel 'het rode boekje' genoemd. Het is geschreven door Marcus Bakker, de huidige fractielei der van de CPN in de Tweede Kamer. Het boekje wordt nu door het dagelijks bestuur van de partij beschouwd als een sta-in-de-weg voor een herwaardering, bestudering en verwerking van de ge schiedenis van de CPN, zo verklaarde vice-partijvoorzit- ter Elli Izeboud eind vorige week in de Waarheid, het dagblad van de CPN. In de kwart eeuw die sinds de publikatie van het beruchte rode boekje is verstreken, hebben vooral ex-CPN'ers zich druk gemaakt over de in houd ervan, maar het laatste jaar is de discussie over het boekje ook in de partij zelf, met name onder jonge leden, ontbrand. Dat begon toen de 30-jarige Amsterdamse politi coloog Arnold Koper, lid van de CPN, het geschrift uit 1958 aan de kaak stelde in het blad Komma, een uitgave van het IPSO, het wetenschappelijk bureau van de CPN. Hij pleit te voor intrekking van het rapport, dat volgens hem „op laster cn geschiedvervalsing is gebaseerd". Koper betoogde dat vooraan staande CPN'ers, die er in het rode boekje fel van langs hadden gekregen en vervol gens waren geroyeerd,.recht hebben op de verontschuldi gingen van de CPN en in het bijzonder van diegenen die zich destijds actief met de sa menstelling van het rapport hebben bemoeid". Praktijken Vervolgens kwam CPN-vorzit- ter Henk Hoekstra in maart van dit jaar met de medede ling dat ook hij zich distan tieerde van het rode boekje. Hij erkende dat in 1958 „de verkeerde mensen" het slachtoffer waren geworden van bepaalde praktijken in de CPN. „Dat moeten we her stellen". Wel voegde hij eraan toe, dat het verschijnen van het geschrift moest worden gezien tegen de achtergrond van de toen heersende koude oorlog, die de CPN vooral na de gebeurtenissen in Honga rije in 1956 in een volstrekt isolement bracht, waarbu de partij zich te weer moest stel len tegen een vijandige bui tenwereld. Pas vorige week bleek dat het partijbestuur van de CPN in feite al twee jaar van mening is dat het rode boekje op de helling moet worden gezet: het eerder genoemde blad Komma publiceerde in zun meinummer twintig stellin gen die partij-ideoloog en IP- SO-directeur Jaap Wolff al in 1980 had opgesteld over het rapport „De CPN in de oor log". In die stellingen, inmid dels ook gepubliceerd in De Waarheid, zegt Wolff dat het rode boeKje als politiek stnjdschrift, als wapen in de partijstrijd, een negatieve uit werking heeft gehad op de positie van de partij zelf en het historisch onderzoek naar de rol van de CPN tu- dens de oorlog heeft geblok keerd. Wolff gaat in zijn stellingen ook in op een aantal zware be schuldigingen die in het rode boekje werden geuit tegen vier voormannen van de CPN in de jaren '40 en '50: Gerben Wagenaar. Henk Gortzak, Frits Reuter en Bertus Brand sen Deze vier speel den een uitmuntende rol in het communistische verzet tegen de Duitse overheersing Ujdens de oorlogsjaren. Vol gens het rode boekje echter zouden zij als werktuigen van de Britse geheime dienst hebben geprobeerd na 1943 de illegale CPN te liquideren. Zij zouden ook de solidariteit met de Sowjet-Unie hebben willen verbreken. Tudens de oorlog speelden zij een verra derlijke rol, aldus het rode boekje. Zij zouden als kern van een rechtse groep tijdens de bezetting „in dienst van de Londense regenng-Gerbran- dy hebben gestaan". Zelfs wordt gesuggereerd, dat er verbindingen waren tus sen Wagenaar en de zijnen en de Duitse Sicherheitsdienst In dit verband wordt opge merkt dat Wagenaar in 1944 na een verhoor van enkele uren weer door de Sicher heitsdienst werd vrijgelaten. Met andere woorden: het niet gearresteerd worden zou een ..bewijs" zun voor verrader- luk handelen. Terecht noemt Jaap Wolff dit in zijn nu ge publiceerde visie op het rode boekje een bewusvoering uit het ongerijmde". Wolff: „Veronderstellingen van die aard zijn niet alleen kwets end voor de genoemden, te vens werden daarmee de gro te verdiensten van de partij miskend, die enn slaagde om haar rijen uit te breiden na de zware slagen in de eerste oor logsjaren". Wolff wust er voorts op. dat het rode boekje een „terugreken methode" hanteert. De groep Gortzak-Wagenaar, die in de tweede helft van de jaren '50 na een aantal conflicten met de partijleiding over onder meer vakbondszaken in on genade viel en in 1958 uit de partij werd gestoten, kreeg in de brochure het verwut dat ze eigenlijk altijd al een ver keerde en verraderlijke rol had gespoeld In de woorden van het rode boekje: „Zij hebben zich ontpopt als werktuigen van het imperia lisme, die de 'communist' hebben gespeeld zonder het ooit werkeluk te zijn". Die visie wordt nu dus niet meer onderschreven door het CPN partu bestuur Voorzit ter Henk Hoestra heeft al la ten weten, dat Wagenaar en de zijnen kunnen terugkeren in de partu, mits zij zich kun nen vinden in het nieuwe ontwerp beginselprogramma, waarover het komende CPN- partijcongres zich in novem ber buigt Maar Wagenaar. Gortzak, Reuter en Brandsen hebben in een ingezonden brief in een ochtendblad vori ge week duideluk hebben ge maakt dat zu er niet over peinzen toe te treden tot de CPN. Zu hebben geen ver trouwen in het vernieuwende karakter van het ontwerppro gramma en stellen geen pnji op, wat zu noemen, „eerher stel door eerlozen". De stalinist Paul de Groot is verdwenen, maar verder is er in de CPN niets wezenlijks veranderd, zo vinden Wage naar en de zijnen. De huidige machthebbers in de CPN (Hoekstra. WolfTen niet in de laatste plaats Marcus Bakker, de auteur van het rode boek je) zijn voor hen totaal onaan vaardbaar Het komende CPN-congres kan zich, indien alle leuzen over nieuwe denkpatronen oprecht zun. dan ook niet be perken tot intrekking van het rode boekje. Het gaat niet al leen om eerherstel voor men sen aan wie groot onrecht is aangedaan Aan de orde is eveneens de vraag hoe de partu anno 1982 denkt over de marxistisch-lenimstische beginselen die de CPN sinds haar opnehting in het vaan del schnjft en de gevolgen die deze beginselen hebben voor haar optreden in de da gelijkse praktijk, met name ook voor het interne functio neren van de partu JAN DE ROOS ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 58 ^XgVf leiden-071-140148 U'lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7