Samenwerking met PvdA is goed bevallen" actie! in I vrije tijd I "Dissidenten bij PvdA een geliefkoosd goed" Tesselaar: bij VVD zitten ze altijd keurig in de rij PAGINA 4 DO/ST Leiden DONDERDAG 27 MEI 1982 Gemeenteraads verkiezingen '82 LEIDEN - "De samenwerking met D'66 en klein links (PSP, PPR en CPN) is mij slecht bevallen", geeft Dick Tesselaar ronduit toe. Hij doelt op de erfpachtregeling waarover de PvdA en de andere linkse partijen vorige week een moeizaam compromis bereikten. "Dat rennen van de ene naar de andere partij om tot overeenstem ming te komen", zegt hij met een afkerige blik. "Ik voelde me net een lamme post duif. Zo ging het in de vorige col legeperiode altijd, ik was eigen lijk een beetje vergeten hoe dat was". En even later: "Dat is met de WD wel anders geweest, de afgelopen vier jaar. Als we daar iets inbrachten zaten ze meteen allemaal in de rij"! Het is duidelijk dat de lijsttrekker van de Partij van de Arbeid geen blad voor zijn mond neemt. Dick Tesselaar (42), acht jaar wethou der voor zyn partij, eerst in een college dat steunde op de linkse partijen in de raad en de laatste vier jaar in een PvdA/WD-colle ge, is niet het type socialist dat met veel omhaal van woorden uitlegt wat hij bedoelt. Hij zegt waar het op staat, niet met een opgeheven vingertje, geen mora list dus, maar duidelijke taal. soms bruusk en niet helemaal zonder arrogantie. Een realist, al lang voordat die stroming in zijn partij opgang maakte Tesselaar heeft er duidelijk moeite mee te verbergen dat de samen werking met de liberalen, m.de afgelopen vier jaar, goed is bevallen. Zijn partij heeft verklaart te streven naar linkse samenwerking in de vol gende raadsperiode. Staat hij daar eigenlijk wel achter? "Tuurlijk sta ik daar achter", rea geert hij fel. Maar is dat dan niet onvriendelijk tegenover de VVD "Tuurlijk", antwoordt hij, zo moge lijk. met nog grotere stelligheid. "Ik heb dan ook een ander stem gedrag vertoond. Maar de leden vergadering van de Partij van de Arbeid heeft een duidelijke uit spraak gedaan. En dat aanvaard je. of dat aanvaard je niet! Bij de WD zitten ze altijd in de rij Maar in de PvdA ligt dat nu een maal anders Dissidenten zijn bij ons een geliefkoosd goed. En de tekst waarin we elkaar vinden luistert altijd heel nauw. De ledenvergadering van de PvdA heeft ook uitgesproken dat niet het collegebeleid maar het beleid van de fractie tot inzet van de verkiezingen wordt gemaakt. V/at vindt u daarvan? "Ik vind dat een rare uitspraak van de ledenvergadering. Ze moeten beoordelen wat in de afgelopen vier jaar is gebeurd en in hoever re we uit de pas zijn gelopen. Daarna kun je zeggen of je dat beleid wilt verdedigen, ja of nee. Als we teveel uit de pas zijn gelo pen moet dat gezegd worden. Maar dat is niet gebeurd. Bij ons zit het allemaal erg in de emotio nele sfeer". Kunt u eigenlijk wel lijsttrekker zijn voor de PvdA als u niet van harte staat achter wat de partij wil? "Ik heb in eerste instantie gewei gerd om lijsttrekker te worden", geeft hij toe. "Dat is niets voor my. Maar uiteindelijk hebben ze mij een papiertje voorgehouden waarin ik verklaard had voor mijn partij beschikbaar te zijn. Kunt u zich de emotionele bezwa ren in uw partij tegen de samen werking met de VVD voorstellen? "Nou en of. De WD wordt in onze partij geïdentificeerd met Wiegel zoals de PvdA in de WD wordt geindentificeerd met Den Uyl. Het is heel begrijpelijk dat die twee groepen een grote emotio nele weerstand tegen elkaar heb ben. Maar je ziet alom in den lan de dat PvdA en WD steeds meer samenwerken en dat het CDA buiten boord valt. Die be weging zie je nu ook landelijk, ook al komt dit vooral voort uit tactisch onvermogen". Waf zijn de grootste verschillen tus sen het vorige linkse programcol lege en het huidige PvdAJWD- college. "In de vorige vier jaar werden we voor de leeuwen gegooid. We moesten nog veel leren. Het was toen een kwestie van je aan el kaar vastklampen of verzuipen. Ik denk dat de fractie, in de vori ge periode, het college veel meer als één blok heeft ervaren. In de huidige periode moesten de WD-wethouders, in het begin, veel leren. Daar komt bij dat de PvdA-wethouders als voordeel hadden zeer geroutineerd te zijn. Er waren maar weinig principië le puntjes waarbij we uit elkaar je willen of liepen. Alleen de grondpolitiek en het verkeersbeleid, daarin zit ten wel verschillen. Het college beleid uit de vorige periode is in de afgelopen vier jaar voortgezet. Een nadeel was dat de door stroomsnelheid in mijn partij erg groot is. Het was wel eens ver moeiend om steeds te moeten uitleggen wat vier of vijf jaar ge ils we alle plussen en minnen bij elkaar optellen komt het er op neer dat u niet ontevreden bent over de samenwerking met de VVD. Toch moet u straks eerst on derhandelen met de linkse partij en. Gelooft u eigenlijk wel in een links college. 'Je weet natuurlijk nooit hoe het gaat. Misschien volgen we wel het zelfde scenario als vier jaar geleden toen de eerste PvdA-on- derhandelaar de ledenvergade ring afbrandde en de volgende met de WD ging praten". Even later: "Ik zou best een links colle ge willen, maar alleen als de PSP een wethouder levert. Ik weet datje niet rancuneus mag zijn in de politiek, maar het zal me geen tweede keer gebeuren dat de PSP halverwege afhaakt". Als de verschillen zo gering zijn kan de PvdA ook net zo goed m een afspiegelingscollege gaan zit ten? "Ja, ik ben daar gek! Ik zit in het college om zoveel mogelijk van ons eigen program te realiseren Met de WD ging dat prima. Maar we hebben het beleid uit de vorige periode kunnen doorzet ten omdat we de meerderheid in het college hadden. Bovendien hadden we als noodgreep achter de hand dat er een linkse meer derheid was in de raad. Het zou dus handig zijn als die er in elk geval weer komt. Ik vind het heel belangrijk dat de PvdA de meerderheid in het col lege behoudt. Als een juiste ver taling van de verkiezingsuitslag zou zijn dat PvdA en WD een even groot aantal zetels in het college krijgen dan zou, als het op een stemming aankomt, steeds de stem van de burge meester de doorslag geven. Bur gemeester Vis zei altijd, als de stemmen staakten: zoeken jullie het maar uit. Maar dat is nu an ders. Aan Goekoop kun je goed merken van welke partij die lid is (WD. red.)". De WD doet er dus verstandig aan om niet teveel te winnen als ze weer samen met de PvdA in een college wil. "Het hangt er vanaf hoe de stem busuitslag voor de PvdA uitvalt. Ik denk dat de grens ligt bij elf zetels. Als we daar onder zakken kunnen we op getalsmatige gronden niet meer eisen dat we de meerderheid in het college be houden. Ik denk dat de PvdA dan beter in de oppositie kan gaan". Wordt Dick Tesselaar dan de n: we oppositieleider? "Vooralsnog wel. Maar ik ben niet van plan om vier jaar lang te gaan zitten sarren". Waf vindt u van de huidige opposi- "Het CDA is eigenlijk het grootste blok waar we rekening mee moesten houden. Maar die uitge sproken vijandigheid van vier jaar geleden is niet meer. In de afgelopen periode is Helmuth Driessen langzaam aan uit het vi zier verdwenen. De huidige frac tieleider van het CDA. Walen kamp is een generatiegenoot. Dat maakt het moeilijker om te zeggen dat je behalve zakelijk ook persoonlijk niet met elkaar overweg kunt. We kunnen flink ruzie met elkaar maken en toch in het persoonlijke vlak goed met elkaar omgaan. Waaraan kan de kleine man eigen lijk herkennen dat de PvdA in hét stadsbestuur zit? "Als je nu kijkt naar de bezuinigin gen dan zie je dat er niet wordt bezuinigd op de eerste levensbe hoeften. Op de volkshuisvesting en de Sociale Dienst wordt bij- voorbeeld niet bezuinigd. En we proberen iets te doen voor de ve len werklozen. Dat verhaal over dat we de kleine man zouden pakken door verhoging van de liggelden voor plezierbootjes is geklets. We hebben daarvoor een vent rondlopen die geld kost. Dan zeg ik: we hoeven er niet op te verdienen, maar die kosten mogen er wel uitkomen. Ik vind wel dat de mensen recht hebben op een eigen plekje met een paal en een plaatje. Dat had er eigen lijk gelijk bij gemoeten". Er wordt u weieens verweten arro gant te zijn. Wat vindt u daar van? "Dat is soms wel zo. Maar ik ken ook situaties waarin ik heel an ders ben. In de sport bijvoor beeld. Het komt in de politiek nu eenmaal vaak voor dat mensen iets van je willen of naar de be kende weg vragen, en daar rea geer ik dan op een bepaalde ma nier op. Als je in de politiek zit krijg je nu eenmaal op één of an dere manier een tik van de mo len. Die heb ik dus ook gekre gen". JAN RIJSDAM JOHN KRON VVD-kopman Fred Kuijers: Gemeenteraads verkiezingen '82 Fred Kuijers Ik vind het een goed gebruik dat de grootste partij het initiatief neemt, al rijn er siluaties aaann andere partijen die rol op zich kunnen nemen". (Foto Hol.un LEIDEN "De kans op een links college acht ik niet erg groot. De lijsttrekker van de PvdA, Tesselaar, heeft er duidelijk moeite mee. Hij zei laatst nog dat hij weinig goede herinne ringen had aan de periode 1974—'78". Fred Kuijers (lijsttrekker van de WD) zegt het wat weifelend. Hij wil niet te veel koffiedik kijken. Met name over de verkiezingsuit slag durft hij ook gelet op de kabinetscrisis - geen voorspel ling te doen. Maar hij betwijfelt of de linkse partijen hun meer derheid in de gemeenteraad zul len behouden "Behalve het punt van de meerderheid gaat het ook om de stabiliteit. De PSP is her haaldelijk geen betrouwbare partner geweest, hoe zeer ze nu ook hun best doen om het tegen deel te doen geloven". De 34-jarige fractieleider van de li beralen is werkzaam by het mi nisterie van CRM op het gebied van ruimtelijke ordening en mi lieu. In de gemeenteraad is hij meer een manusje van alles. Kuijers heeft de gewoonte zijn antwoorden regelmatig te laten volgen door een brede grijns. Zo van: dat heb ik weer diplomatiek uitgedrukt. Dat is ook het geval als zijn mening over D'66 wordt gevraagd. Is het optreden van de democraten in de kwestie van de erfpacht van invloed op de college-vor ming? "Bijna alles is van invloed op de college-vorming" (grijns, stilte) en dan. "De kwestie werpt er wel een schaduw over. Het zegt iets over de betrouwbaarheid van een partij. D'66 heeft recentelijk een aantal reuzezwaaien ge maakt en het is dan niet meer dan logisch dat je je zeer voor zichtig tegenover hen opstelt". "Die reuzezwaai was er niet alleen in de kwestie van de erfpacht, maar ook waar het gaat om par keergarages. Hoekema beloofde in een interview met het blad van het Leids City Centrum vier par keergarages Later krabbelde hij weer terug". "Op een forum over de garage aan de Hekkensteeg verklaarde Wit- teveen ineens er fel op tegen te zyn, dat deze behalve voor stal len van auto's van bewoners ook voor parkeren zou worden be stemd En dat terwijl D'66 inder tijd zelf dit amendement heeft in gediend. D'66 is een instabiele factor in de politiek". Dan blijft dus het CDA over als aanvaardbare college-partner? "Ik heb niet gezegd dat D'66 voor ons niet aanvaardbaar is. Je moet alleen voorzichtig zijn en duide lijke afspraken maken" (brede grijns). "Wij zijn voorstander van een college dat een zo goed mo gelijke afspiegeling is van de raad. Dat staat ook in het pro gramma" De samenwerking met de PvdA is erg soepel verlopen. Waarom wordt de coalifie niet gewoon voortgezet? "De samenwerking met de PvdA is inderdaad goed bevallen. Maar je moet niet uit het oog verliezen dat het een verstandshuwelijk was. Andere mogelijkheden wa ren niet voorhanden. Nu is er een nieuwe situatie. Wy zijn voor een college op een zo breed mogelij ke basis en ik hoop dat de PvdA daar ook deel van zal uitmaken". "Dank zij het wethoudersoverleg konden de zaken al in een vroeg tijdig stadium worden bespro ken. Zo hoefde het niet steeds aan te komen op het sluiten van compromissen in de gemeente raad. Er was daardoor niet steeds een circusnummer nodig, zoals bij de subsidiëring van de Stich ting Leidse Binnenstad". Welke zaken zullen bij de college vorming een belangrijke rol spe len? "De bezuinigingen zullen centraal staan. Byna alles zal daaraan worden opgehangen. Bezuinigen is een soort omgekeerde priori teitstelling De rest is vermoede lijk wat frarye. Er zyn niet zoveel hete hangijzers over na de erf pacht". De scholenbouw op de Garenmarkt misschien? "Op dit moment hebben wy toch wel wat problemen met dat plan. Het heeft nadelige effecten op de parkeergelegenheid in die wijk. Een nadeel is ook dat je de school later kunt gaan bouwen. We staan niet echt te juichen. Ons standpunt zal afhangen van de uiteindelijke capaciteit van de Sanders-garage". Is de tarieven-politiek niet ook een strijdpunt? De PvdA overweegt herinvoering van de rioolbelas ting. "Ons standpunt staat wat dat be treft haaks op het PvdA-pro- gramma. Het is voor ons een hard punt". Kuijers pakt het PvdA-programma van zijn bu reau en leest de bewuste passage nog eens. Als hij de voorzichtige formulering in het PvdA-pro- gram ziet, concludeert hij: "Hele maal haaks is het toch niet. De PvdA houdt flink wat slagen om de arm". De extra druk op de eigenaar ten gunste van de huurder bij de on- roerend-goed belasting noemt Kuijers minder wenselijk. "Maar het is een gegroeide praktijk. Daar snel verandering in bren gen zou voor veel huurders een te zware last zijn". "Het is een zaak van goed bestuur om niet - zodra er een andere meerderheid is - onmiddellijk alle oude besluiten te herzien. Ook landelijk is dat niet de ge woonte". "Continüteit in het bestuur is van groot belang voor de stad en daar zitten we in de eerste plaats voor. Het zou bovendien een ambtelij ke chaos teweeg brengen. Alle capaciteit zou ingezet moeten worden op het herzien van be staande plannen". "Maar een college kan zeer wel een stempel drukken op het beleid. Bovendien worden veel plannen regelmatig bijgesteld: Het ver keerscirculatieplan, de bestem mingsplannen". De palen-nota waar de WD om vraagt, hoort dat ook bij die franje? "Ik denk dat het toch wel een vrij hard punt is. Het grootste be zwaar tegen de palen is de ondui delijke procedure. In feite is het een verkeersmaatregel. Je kunt er een weg mee afsluiten". "Als dat afsluiten met een ver keersbord zou gebeuren, dan was er een uitgebreide procedu re, met een besluit van B en W, inspraak en beroepsmogelijkhe den. Nu gaat het buiten B en W en buiten de inspraak om". "Een tweede bezwaar is, dat er geen enkel beleid is. Dat het nu een rotzooitje is, daar zal ieder een het wel over eens zijn. Waar, wanneer en welke palen er wor den geplaatst, tlaarover zou een principe-beslissing genomen moeten worden. Dat moet in zo'n palen-nota staan". "Eén van de problemen met palen is ook de fysieke confrontatie; dat mensen er tegenaan lopen dus. De rijweg voor fietsers wordt er ook door verkleind en het kan hinderlijk zijn voor moe ders met kinderwagens" "Het is niet zo dat we overal tegen palen zijn. Soms moetje wel, bij voorbeeld in de Janvossensteeg, om de toegang van de brandweer veilig te stellen". Wat vindt Kuijers van de oppositie van het CDA? "De opstelling van het CDA is sinds Joop Walenkamp fractie leider is een stuk constructiever. Het CDA stelt zich in deze perio de toch al rustiger, constructie ver op dan in de periode ervoor. Dat moet ook wel om niet perma nent in een isolement te blijven". "Ik hoop dat ze bij de collegevor ming niet zoals vier jaar geleden van de verantwoordelijkheid weglopen. Helmuth Driessen (voormalig CDA fractieleider, red.) begon al meteen te betwis ten dat de PvdA het recht had om de andere partijen voor de besprekingen uit te nodigen. Ja, zo moet je natuurlijk vooral be ginnen". "De PvdA formuleerde in een brief aan het CDA een aantal breek punten. Deze brief moet nóg beantwoord worden. Helmuth vertrok vervolgens naar de Fili- pijnen, zyn fractie in verwarring achterlatend" "Ik vind het een goed gebruik dat de grootste partij het initiatief Vulkanen De tentoonstelling 'Vulkanen: vuurspuwende bergen?' is op Tweede Pinksterdag slechts geopend van twee tot vijf uur 's middags. De expositie, die nog tot 5 september duurt, is normaal gesproken geopend op maandag tot en met vrij dag van tien tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur. PPR schillenboer De PPR. die berekend heeft dat 85 a 90 procent van het huis houdelijk afval weer in kringloop kan worden ge bracht, vindt dat de schillen boer weer terug moet komen. Daarom speelt de politieke partij morgen zelf schillen boer en haalt van vier tot ze ven uur schillen op langs de deuren in de Burgemeesters- wijk. De schillen gaan daar na naar een boer om als vee voeder te dienen. LVC In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt morganavond weer de maan delijkse swingavond gehou den. Zaterdag spelen in het LVC Nexda en Smalts, die vervreemdende, sferische mu ziek spelen waarin ritme cen traal staat. In het voorpro gramma speelt Smalts. Luilak In Zuid West wordt morgen avond het eigenlijk Noordhol landse gebruik Luilak ge vierd. Het Bevrijdingsplein staat centraal met kraampjes en terrassen met levende mu ziek. Aanvang negen uur. neemt, al zyn er situaties waarin andere partijen die rol op zich kunnen nemen. D'66 had er de vorige keer verstandig aan ge daan om dat te doen. Die partij had een sleutelpositie. Ik ben be nieuwd welke partij nu de groot ste wordt". LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4