Leidenaar ging aan overmoed ten onder Financiën ontbreken voor gezondheidscentrum Mors &ii 3 C Bezoek van Van Agt valt (een beetje) in duigen Centrum vooralsnog van de baan "Geen mits-en en maar-en bij vormen van links college Frits van Oosten (PPR): geen kandidatenlijsten Kattekwaad Leidse stadsrubriek DONDERDAG 27 MEI 1982 Leiden LEIDEN - De demissionaire minister-president Van Agt heeft gisteren een bliksembe zoek gebracht aan Leiden. Het voorgenomen bezoek van de premier, op uitnodiging van het CDA-Leiden, moest in verband met de formatie- opdracht van de koningin sterk worden ingekort. Van Agt kon niet optreden als gastspreker op de verkie zingsavond van het CDA in de Stadsgehoorzaal. En een bezoek aan 'De Kopermolen' in de Merenwijk kon even min doorgaan. In plaats daar van kwamen winkeliers uit de Merenwijk naar het cen trum om de premier een te geltableau aan te bieden met daarop zijn beeltenis. Het is de tweede keer dat een voorgenomen bezoek van Van Agt aan Leiden in dui gen viel. Een derde keer zal dat niet gebeuren, zo liet de premier ten stelligste weten, na een hernieuwde uitnodi ging. "Alleen een wereldoor log kan mij een volgend keer ervan weerhouden uw stad te Demissionair premier Van Agt met zijn CDA-gastheren Walenkamp bezoeken", aldus sprak de minister-president. Tijdens een korte informele bij eenkomst in de Burchtzalen, waar de premier kennis maakte met het Leidse CDA- kader, werden hem tal van geschenken aangeboden waaronder een fietsvlaggetje van de gemeente Leiden Burgemeester Goekoop gaf formateur Van Agt een flesje 'Pieterskerkwijn' omdat hij zei te weten dat het formeren hem het beste afgaat onder een goed glas wijn. Bij het verlaten van het geres taureerde Burchtcomplex werd de premier attent ge maakt op een huwelijksfeest in het tegenovergelegen 'Koetshuis'. Van Agt besloot daarop het bruidspaar harte lijk feliciteren. Grote conster natie onder de gasten en het bruidspaar dat zich, verrast, de spontane felicitaties van de premier liet welgevallen. (fractieleider) en Bosch voorzitter Onaangenaam verrast, naar later bleek. Vanmorgen liet de bruid weten het onver wachte bezoek van de demis sionaire premier absoluut niet op prijs te hebben ge steld en elke ruchtbaarheid aan 'het voorval' te willen vermijden. "Alstublieft geen foto's in de krant, we vonden het helemaal niet leuk", al dus de bruid. "Misschien over vijfentwintig jaar", voegde zij er aan toe. LEIDEN - Er komt voorlopig geen wijkgezondheidscentrum in de Mors. De commissie voor volksgezondheid was het giste ren eens met de aanbeveling van de werkgroep die de haalbaar heid van het centrum heeft on derzocht: de financiën ontbre ken om nu een centrum op te zet ten. Overigens waren alleen de raadsleden Maat (PvdA) en Hoe- kema (D'66) gistermiddag aan wezig op de vergadering. Zoveel discussie als er was toen het cen trum nog tot de mogelijkheden I leek te behoren, zo weinig be langstelling was er onder de raadsleden nu het centrum van de baan is. Het ontbreken van voldoende ze kerheid over subsidies is de be langrijkste beweegreden ge weest om van het centrum in de Mors af te zien. Maat zei gisteren echter ook het gevoel te hebben dat niet iedereen zich altijd even enthousiast heeft opgesteld te genover een centrum. Hij doelde daarmee met name op de Plaat selijke Huisartsen Vereniging die nogal wat bezwaren tegen een centrum had, zeker de werkers ervan in loondienst kwamen. Iedereen was het er gisteren wel over eens dat de gezondheids voorzieningen in de Mors nu wel op peil beginnen te raken. De wijk telt nu twee tandartsen, een apotheek en binnenkort komt er een nieuwe arts bij. Wethouder Schoute: "De Mors hoeft niet meer onder te doen voor andere Leidse wijken". Plan is om de nieuwe huisarts naast de apo theek te huisvesten, zodat er, zonder gezondheidscentrum, toch sprake van samenwerking zijn. Maat: "Er moet snel een samenwerkingsverband komen. En ook een bewonersraad die contact heeft met de werkers in de gezondheidszorg". Zo is het werk van de werkgroep wijkgezondheidscentrum toch niet voor niets geweest, zo werd gisteren geconcludeerd. Voor de Mors is al wat samenwerking van de grond gekomen, en de resulta ten van het onderzoek kunnen nu zo worden toegepast bij de bouw van een centrum in de Ste- venshofjespolder. Daar zou het verkrijgen van subsidies minder moeilijkheden opleveren. DEN HAAG LEIDEN - Beschul digd van bankbreuk, flessetrek- kerij cn verduistering stond vrij dag 14 mei en gistermiddag de 33-jange Leidenaar B. van O. te recht voor de Haagse rechtbank. Als directeur van een aan het Kort Rapenburg en in Zoeter- woude gevestigde adviesgroep, heeft Van O. een chaos veroor zaakt waarbij hij volgens het openbaar ministerie een aantal strafbare feiten heeft gepleegd. Vandaar dat officier van justitie mevrouw Klopper een gevange nisstraf van een jaar eiste waar van vier maanden voorwaarde lijk. Volgens zijn raadsman mr. Roest is het nooit de opzet van Van O. ge weest om er een chaos van te ma ken zodat ook de volgens het openbaar ministerie strafbare feiten niet met opzet zijn ge pleegd. Roest vroeg vrijspraak. Rechtbankpresidente Konings veld doet op dinsdagochtend 8 juni uitspraak. Van O. is in vijfjaar tijd opgeklom men van schrijfmachine-mon teur tot directeur van een advies groep, die rondreed in een dure en een tweetal 'super de luxe' in gerichte kantoorruimtes ter be schikking had. De ster van Van O. rees snel maar kelderde uit eindelijk nog veel sneller. In '76 begon Van O. samen met zijn vrouw een assurantiekantoor aan huis. Er werden goede zaken gedaan Zo goed zelfs dat Van O. zijn activiteiten drastisch wilde uitbreiden. Er werd een pand aan het Kort Rapenburg ge huurd dat vol werd gezet met du re kantoormeubelen. Er werd personeel aangetrokken en de naam van het assurantiekantoor veranderde in Van O. advies groep bv. Vanaf dat moment ging het mis. Liquidatie-plan Van O. overschatte zichzelf én zijn boekhouder, zoals snel zou bla ken. Er werden twee keramiek- bedrijven gekocht. Delfos en de Leidsche Fles, er werd een on roerend goed-bezit opgebouwd en een tweede bedrijfspand in Zoeterwoude betrokken. Op zeker moment kreeg Van O. zijn realiteitszin terug en scha kelde een accountant in om zijn adiministratie door te lichten. De accountant, en dat getuigde hy op 14 mei voor de rechtbank, schrok zich wild toen hij de boekhoudkundige puinhoop zag. Hij adviseerde Van O al zijn activiteiten onmiddellijk te sta ken en alles af te stoten. In plaats van de directeur van een groot bednjf uit te hangen 'smeekte' de accountant Van O. zich voor taan alleen als 'tussenpersoon' Van O. stelde vervblgens een 'liqui- datie-plan' op waar in de praktijk weinig van terecht is gekomen. Nadat hy was begonnen met het ontslaan van zyn boekhouder ging het helemaal mis Door ei gen personeel, zijn vrouw en door compagnons is Van O. naar eigen zeggen in de maling geno- De 'gesjeesde' directeur raakte m de problemen By de Utrechtse Levensverzekenngsmaatschap- py. bij de ABN en bij de fiscus was zijn schuld inmiddels opge lopen tot een bedrag van zes ton. Van de ABN kreeg hy geen cent terwijl de sociale dienst hem uit kering weigerde omdat hy in het bezit was van onroerend goed. Om toch te kunnen leven stak Van O. vervolgens verzekerings premies, die hij als tussenper soon van klanten had ontvangen en aan 'De Utrechtse' had moe ten afleveren, in zyn eigen zak. In november 1980 werd Van O. uiteindelijk failliet verklaard. Onderduiken Volgens het openbaar ministerie dook Van O. daarna onder in de omgeving van Baarn en hield zich onvindbaar voor de curator. Volgens de advocaat, mr. Roest, dook zijn client helemaal niet on der maar vertrok naar een wat rustiger omgeving omdat hy met name door zyn echtgenote werd belaagd. Dat het contact tussen Van O. en de curator te wensen overliet, was volgens Roest aan de curator te wijten. "Want die was zo uitermate ontactisch om tijdens het allereerste gesprek al over verduistering, flessetrekke- ry en een strafzaak te beginnen". Roest vergeleek de opstelling van de curator met het strooien van zout in open wonden. Officier van justitie Klopper legde Van O. ten laste dat hy een groot aantal goederen had gekocht bij ondermeer het Tapytcentmm in Leiden, de drukkery Delta bach en de LLAM-garage. zonder te be talen. Bovendien zou hy mis bruik hebben gemaakt van het goede vertrouwen van een voor malige compagnon die tijdelyk in een psychiatrische inrichting verbleef en van wie hy een be drag van 50 000 gulden had be heerd Van O zou een deel van dat geld achterover hebben ge drukt Mr Roest bestreed dat Bovendien wees Roest er op dat zyn cbènt nooit goederen had ge kocht met de opzet ze niet te be talen. Door de omstandigheden kón hij ze op zeker moment niet meer betalen. "Maar van opzet is nooit sprake geweest zodat ik de aanklacht van de officier niet be wezen vindt" Tydens zyn uitgebreide pleidooi noemde Roest de crediteuren, zoals de ABN bank, voor een groot deel zelf schuldig aan de fi nanciële strop die zy hebben ge leden door het ploffen van de Van O adviesgroep bv "De ABN en de Utrechtse levensverze keringsmaatschappij hebben de zaak op zyn beloop gelaten. Toen zij zagen dat het fout ging met de adviesgroep hadden zy de kre diet-verlening onmiddellijk moe ten stopzetten Maar dat hebben ze niet gedaan zodat ze de schade voor een deel aan zichzelf heb ben te wyten" Roest was het met de officier van justitie eens dat Van O. een fi nanciële overmoed aan de dag heeft gelegd. "Maar in tegenstel ling tot de officier vind ik niet dat hij daardoor strafrechterlyk moet worden vervolgd Myn cliënt is alles kwijtgeraakt. Hy heeft niets meer en zal boven dien terug moeten naar het hand werk op LTS-niveau. Ik vind dat hij zo al genoeg is gestraft" JAAP VISSER LEIDEN - Volgens PPR-raadslid Fnts van Oosten dreigt de gemeente Leiden niet aan een wettelijk voorschrift te voldoen: by na ëën week voor de verkiezingen hebben zeer vele stemgerechtigden nog geen kan didatenlijst ontvangen, aldus het PPR-raadslid. Hy heeft over dit on derwerp vragen gesteld aan het Leidse gemeentebestuur. Ook bij de laatst gehouden statenverkiezingen zyn er volgens Van Oosten vele klachten geuit over het niet ontvangen van de kandidatenlyst "Zijn er by de directie burgerzaken klachten bekend over het niet ont vangen van de kandidatenlysten by zowel de raads- als ook de staten verkiezingen". Van Oosten schrijft van mening te zyn dat de gemeente alsnog op korte termijn moet voldoen aan de wettelijke plicht tot bekendmaking en dat dit in deze situatie in elk geval zal moeten leiden tot een advertentie in de plaatselijke kranten. Verder: "Welke maatregelen wilt u nemen om by de toekomstige verkie zingen deze problemen te voorkomen?" LEIDEN - "De vorming van een links college is nu moeilijker dan in het verleden, omdat je te ma ken hebt met vijf aparte partijen. Het is belangrijk dat de partijen zich vastleggen voor een periode van vier jaar. Elke partij moet be reid zijn echt aan een college deel te nemen, zich eraan te bin den. Geen voorbehouden, mits en en maar-en". Dit verklaarde PvdA-fractieleider Peters gisteravond in de Burcht zalen, waar de vijf progressieve partijen debatteerden over de vorming van een links college van B en W. Peters wees op de slechte gen met linkse samenwerking in het recente verleden in Leiden. "En dat zelfs met een gezamenlij ke lijst eri zelfs in de oppositie", aldus Peters. LEIDEN - In de Sophiastraat ont stond gisteravond een fikse ruzie tussen twee buren waarbij de ge moederen zo hoog opliepen dat de politie er aan te pas kwam. Oorzaak van de laaiende ruzie was het kattekwaad dat de kater van de ene buur wilde uithalen. De potige kater had zijn zinnen ge zet op het poesje van de andere buur. De baas van het poesje kon de 'versierpoging' van de naburi ge kater maar matig waarderen en riep zijn baas ter verantwoor ding. De politie moest beide kemphanen uit elkaar houden. Nadat de or debewakers de buren had voor gelicht keerde de rust in de Sop hiastraat terug. De PvdA-er stelde overigens voor op, dat de leden van zijn partij een voorkeur hebben uitgespro ken vogr een links college. "Ik heb geen aanwijzing ervoor dat de fractie er anders over zal den ken". Hoekema(D'66) meende dat er "op het oog geen onoverbrugbare verschillen van mening beston den, maar dat een aantal zaken nog niet was uitgesproken". Als voorbeeld noemde hij de kwes ties van het parkeren en van de bezuinigingen. De terughoudendheid van Peters was een reactie op de al even te rughoudende houding van PSP- lijsttrekker De la Mar. Hij ver klaarde nog niet zo zeker te we ten of er geen onoverbrugbare verschillen zijn tussen de vijf partijen, omdat D'66 geen eisen bekend zou hebben gemaakt. De la Mar zei ook dat de PSP niet zo nodig een wethouder hoeft te leveren en dat er wel andere par tijen zijn die staan te trappelen om dat te doen. De la Mar sprak met het oog op PvdA en D'66 niet van een links college, maar van een zo links mogelijk colle- Van Oosten (PPR) onderschreef de stelling dat er inhoudelijk geen grote verschillen zijn. Volgens hem was de wil om zich vooraf vast te leggen hèt knelpunt. "Op de vraag of je woningzoekenden registreert vanaf zestien of vanaf achttien jaar, daarop kun je een links college niet laten struike len", aldus Van Oosten. Ook Van Putten (CPN) zei in prin cipe ja tegen een college van de vijf en toonde zich bereid om "misschien zelfs een wethouder te leveren. Maar niet zonder het over de inhoud te hebben". ADVERTENTIE De VVD wil een actief werk- W/ gelegenheidsbeleid voor 1 een gezonde economische toekomst van Leiden. Stem VVD lijst 3 g j. FASE STEM OP 2 JUNI VVD door René van der Velden Jaap Visser Roodbaard op pad Als een stelletje zeerovers heb ben acht mannen gistermid dag tegen drieën in de Aloë- laan 47 huisgehouden, vertelt Erik van Honsbeek (14). "Ik zat binnen bij de radio toen er werd gebeld. Acht mannen voor de deur. 'Politie en Ra dio Controle Dienst', zeiden ze. 'We zoeken naar de zender Spitfire'. Nou ik zeg: 'Ik weet alleen dat die in de buurt uit zendt'. Meteen liepen ze door, naar binnen. Achter de bar trokken ze heel het mengpa neel van m'n vader eruit en gooiden het op de grond. In de slaapkamer hebben ze het bed overhoop gehaald. En verder ging het naar de schuur waar ik nog wel eens wat met muziek rommel. Ze kregen de schuurdeur niet open. Het handvat van de deur hebben ze kapot ge maakt. Door het raam zijn ze naar binnen gegaan. Het ont- bijtlaken dat voor het raam hing is gescheurd en binnen hebben ze twee van m'n sier- spiegels vernield". De 'piraten' vonden niets en gingen er vantussen. "Zeg maar tegen je vader dat als we 'm nog ëën keer in de ether horen, dat we dan alles in beslag nemen, zeiden ze toen ze weggingen", vertelt Erik. "Ze deden of ik een moord had gepleegd". Vader en moeder, Joop en Le- nie van Honsbeek kwamen thuis en kregen bijna een be roerte. Joop van Honsbeek wil een klacht indienen waar het maar kan. Het gaat de Van Honsbeeks niet zozeer om de schade (het mengpa neel werkt bijvoorbeeld nog) maar meer "om de mentali teit van de politie" Natuur lijk weten Joop en Lenie wel meer van Spitfire af, "maar dan hoeven ze een jongen van 14 jaar nog niet te over vallen", vindt Lenie. Volgens de politie is de norm; le gang van zaken gevolgd de Aloëlaan. Erik wordt on Joop van Honsbeek van de Aloèlaan (Maredijkbuurt): bijna een mengpaneel naar de knoppen na een bezoek van een stootgroepje collega-'piraten'. schreven als een flinke boy die rustig bleef onder de zoek actie van een team van vijf man. En vernield is er niets voor zover politievoor- lichter Dick Graveland weet. "Twee scharnierpennen van het schuurraampje zyn er even uitgelicht. Dat is alles". De Van Honsbeeks: "Voor ons is het een hobby en voor hun is het een sport om ons te vin den. Ze kunnen gerust zoe ken als wy thuis zijn. Waar om vragen ze niet tegen Erik: 'Wanneer komen je ouders te rug'? Wat is dat nou om heel je huis overhoop te halen als je er niet bent. Ze hadden minstens het bed weer op kunnen maken Spitfire heeft vanuit de Aioelaan 47 uitgezonden. "Maar daar zyn we mee op gehouden. Het werd ons te gevaarlyk. De po litie zal wel kwaad zyn dat ze niets gevonden hebben". Diezelfde politie heeft giste ren meer succes gehad in Zuid-West waar radio 'Bar- pie' werd opgerold en in de Kooi waar 'Happy Hawai werd 'meegenomen'. Roodvonk Het 'Komitee van Mens tot Mens' heeft haar actie afge sloten om de Hollandse ziek te per briefkaart over de rest van Europa te verspreiden. In Nederland zyn in negen maanden tyd twee miljoen kaarten verkocht die opge stuurd konden worden naar bijgevoegde adressen in Ro ma, Pans, London, Brussel of Bonn In de landstaal stond op de kaarten: "Voorkom dat Europa een Amerikaans slag veld wordt. Help mee om de Hollandse ziekte te versprei den". Ans Koppers van de Hansen straat vertelt dat het comité in Leiden en in de bollen 25.000 kaarten heeft ver kocht. En dat vindt zy een aardig succes. "De bedoeling was dat zoveel mogelyk kaar ten de deur uitgingen en dat mensen die niet direct warm lopen om de straat op te gaan tegen kernwapens, toch hun stem konden laten horen". Het comité is een initiatief van de Socialistiese Party (SP) En dat ziet Ans graag ver meld omdat zy nummer twee staat op de kandidatenlyst van deze party. Normaal ge sproken zien ze by de SP niet graag dat organisaties als Mi lieu Actie Nederland, de Bond voor Huurders en Wo ningzoekenden, Arbeiders- macht. de vereniging Voor komen Is Beter of het comité Van Mens Tot Mens direct met de SP in verband den gebracht. Dat zou sen afstoten om lid van deze clubs te worden. Maar ais verkiezingen voor de deur staan, dan ligt dat net ee: keltje anders. Dat is duide- lyk... Het comité heeft al verschillen de reacties gehad uit ver schillende windhoeken van Europa Ans Koppers kent geen Italiaans maar ze heeft wel een lange brief van Luiga Franchi. De Duitser Gunther Alverdes bericht het helemaal eens te zijn met de actie. Hy bleek al besmet De Fransoos Ivan Kocsmarck voelt er wel wat voor om de Hollandse ziekte krygen "om te overleven" maar vindt dat ook de landen in Oost-Euro pa besmet moeten worden. Daar kan Ans Koppers goed inkomen "Misschien komt onze actie anti Amerikaans over. Want of je nou omkomt door een Amerikaanse of een Russische kernkop; dat maakt weinig uit Maar tegen de Amerikaanse wapens kun nen wy wat doen. De Amen- kanen zyn het die ons probe ren op te schepen met kern wapens als een cadeautje dat we maar aan moeten pakken Nou dank je feestelyk" Ans Koppers heeft ook onbe stelbare bneven teruggekre gen. Maar dat vindt ze met zo erg. lJe postbodes hebben die kaarten gelezen en den ken dan ook na over de nu cleaire Verdwenen maar niet vergeten In zakken worden ze binnenge dragen, de by de bieb achter overgedrukte boeken. Van de vierduizend kasteelromans, stripboeken, naslagwerken en literaire hoogstandjes die de openbare bibliotheek de laatste twee jaar is kwytge- raakt, zyn er al weer heel wat terecht De boetevrye perio de, die directeur Ton de Calu- wé heeft ingesteld, blykt uit stekend te werken. Zonder boetevrye penode had De Caluwé waarschynlyk naar die vierduizend boeken kunnen fluiten. Uitgaande van een gemiddelde prys van twintig gulden per bock een schadepost van 80 000 gul den. Een post die nog veel hoger zou uitvallen wanneer we er de extra uren zouden bytellen die het personeel moet draaien om de klanten in kaart te brengen die nogal eens 'vergeten' om het ge leende goed op tyd terug te brengen. En flinke smak geld die zwaar drukt op het budget van De Caluwé. Hoe meer boeken r verdwynen hoe minder nieu we werken de openbare bieb kan aanschaffen "De trage klanten benadelen dus uit- eindelyk zichzelf', vindt De Caluwé Toch is de directeur niet teleur gesteld in zijn publiek: "Over het algemeen hebben wij goede gebruikers Als je na gaat dat we per jaar ongeveer een miljoen boeken uitlenen dan valt het dus wel mee. die vierduizend verdwenen boe ken". De boetevrye penode duurt tot en met 13 juni. Wie voor die tyd z'n onrechtmatig verkre gen eigendommen niet heeft teruggebracht kan op huisbe zoek van het bieb-personeel en een fikse boete rekenen Benieuwd of dat boek van And- ré van der Louw over de rooie AJC jeugd en de penne vrucht van Fred Verbakei over een kabinetsformatie te gen die tyd weer in de uitleen zitten...

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3