c "Geen beginner op mijn plaats v> LEZERS SCHRIJVEN Weidse agenda Van der Klaauw verlaat na 23 jaar gemeenteraad Aanhouding verzorger leidt tot oplossing reeks diefstallen Stad en rand DONDERDAG 27 MEI 19SDC WASSENAAR - Een gesprek met de in september af zwaaiende Wassenaarse wethouder Van der Klaauw lijkt van tevoren gedoemd te mislukken. Men kent hem als "zwijgzaam, voorzichtig en daarnaast te goedig". Toch blijken dit te snel gevelde vooroordelen, al zal hij nooit "een vlotte prater" worden. Daar tegenover staat dat hij de af- gelopen jaren vele en uitvoerige gesprekken voerde met burgers, wat hem waarschijnlijk tot de meest bekende wethouder maakt uit het college. Van der Klaauw lijkt voldaan: "Ik wil thuis zijn en bovendien ligt het werken met programma's en het verkeerd gebruik van inspraak mij niet". Hij is nu eenmaal geen technocraat: "Het mooiste resul taat voor mij is de waardering van de burger". Deze werkwijze, waarbij de burger zelf inzage heeft in zijn gegevens is pas van start gegaan. Extra voorlichting aan 18-jarigen ziet hij minder zitten. "Je moet geen verwachtingen wekken en niet alle volwassenen behoren gelijk tot onze zorg", stelt hij. Zijn politieke carrière begon gelijk na de oorlog. "In 1946 ben ik be stuurslid bij de KVP geworden. Vandaar uit kwam ik in het kringbestuur, bij het kringbu reau. het secretariaat en ook ben ik voorzitter geweest van dde Statenkring Leiden. In 1959 werd ik lid van de Wassenaarse gemeenteraad. Sinds acht jaar ben ik nu wethouder, waarvan de eerste vier jaar met het meeste plezier", zo vat Van der Klaauw. perschef op het ministerie van Economische Zaken zijn politie ke loopbaan bondig samen. In zijn wethoudersjaren vielen sport, cultuur, recreatie, huisves ting, sociale zaken en volksge zondheid onder zijn verantwoor delijkheid. "Huisvesting is niet de moeilijkste maar wel de meest intensieve post. Het vraagt veel contact met de mensen en tevens openheid. Ik hoop dat het nieu we open systeem van inschrij ving als woningzoekende goed werkt". Akkoord over plaats van woon wagenkamp OEGSTGEEST - De toekomstige bewoners van het woonwagen kamp in Oegstgeest dat naast het Marine Electronisch Instituut aan de Haarlemmerstraatweg moet komen zijn in principe ak koord gegaan met die plaats. In een eerder stadium hadden zij laten blijken de plaast niet te wil len accepteren. Hij zou te ver van de nog te bouwen huizen in Haaswijk afliggen. Om hen tege moet te komen heeft de gemeen te Oegstgeest in overleg met de provincie en het regionaal woon wagencentrum besloten de loka- tie iets te verschuiven, zodat het dichter bij de toekomstige wo ningen komt. Overigens moet nog worden onderzocht of dit stedebouwkundig ook mogelijk is. Als alles volgens plan ver loopt, komt het kamp te liggen tussen woningen en sportvelden Gisteren troffen gemeentebestuur en woonwagenbewoners elkaar. Tijdens dat gesprek werd duide lijk dat de woonwagenbewoners zo snel mogelijk willen verhui zen naar het nieuwe kamp. De si tuatie in het Leidse kamp, waar ze nu staan, is volgens hen on houdbaar en gevaarlijk voor de volksgezondheid. Toch zal het in ieder geval nog twee jaar duren voordat het kamp met zeven plaatsen in Oegstgeest gereali seerd zal zijn. Onjuist Op de vraag hoeveel woningzoe kenden Wassenaar nu heeft, ant woordt hij vastberaden: "Onge veer 1500. Het getal 200 is vol strekt onjuist, een verkiezings stunt". Dit lagere getal werd ge lanceerd in de verkiezingsstrijd door WD-lijsttrekker en wet houder Barning. Zo'n aantal zou de woningbouwnota die is aan genomen en uitgaat van de bouw van 1185 woningen tot 1990 op losse schroeven zetten. Echt boos is hij over een artikel dat onlangs verscheen in een plaat selijk huis-aan-huisblad dat ging over de woningnood: "Er wordt in gesuggereerd dat we iedereen maar toelaten". Verbaasd en nog bozer was hij toen het anonieme stuk uit eigen kring bleek te ko men. "Alle onjuistheden en on zorgvuldigheden hadden met een telefoontje kunnen worden opgelost". Terugkijkend op zijn achtjarig wet houderschap blijkt Van der Klaauw met meer voldoening op de eerste vier jaar terug te kijken. Dit gevoel werd onlangs nog ver sterkt toen tijdens een raadsde- bat twee WD-wethouders plot seling weigerden om in te stem men met woningbouw op de Ho ge Klei. Dit zou zijn gebeurd on der zware druk van de liberale fractie. "Toch vind ik het een rot streek", aldus Van der Klaauw. "Ik kon met de vorige WD-wet- houder Van Dijk beter samen werken. Die had ook een verle den waarin hij contacten had i het verkeerd, gebrui- met werknemersorganisaties. De huidige WD-ers hebben die so ciale bewogenheid minder. Het contact met de burger vindt men in het college te kleinschalig ofte moeilijk. Dit vind ik voor Wasse naar niet opgaan". VOORSCHOTEN - In navol ging van de PvdA heeft het CDA in Voorschoten gister avond telefonisch in contact gestaan met de burgers. Wa ren het voor de Provinciale Statenverkiezingen de kop stukken van de socialistische partij die vragen via de tele foon beantwoorden, gister avond waren het de Voor- schotense CDA-voormannen die de dorpsinwoners te woord wilden staan. Het plan van de christen-demo craten werd gisteren toch duidelijk gedwarsboomd door de rechtstreekse televi sie-uitzending van de Euro pacupfinale voetbal. Volgens een woordvoerder van het e christen-democraten Valkenburg (zittend). Franken, Marselis, Offringa Interesse CDA-telefoon redelijk CDA was aan het aantal tele foontjes duidelijk te merken toen er rust was tijdens de voetbalwedstrijd. "Het aantal telefoontjes vonden wij rede lijk. Belangrijker was echter dat de kwaliteit van de reac ties goed was. Maar al met al zou het beter geweest zijn als het tijdstip anders geweest was", aldus de CDA-er. Met degenen die belden werd via de hoorn gepraat over za ken die uiteenliepen van kleuteropvang tot energie vraagstukken. Spreekbeurt Met dit stuk wil ik een weerwoord geven op de ingezonden brief in het Leidsch Dagblad van eergis teren. Het betrof een brief onder de kop 'Onvriendelijk', van me vrouw Geurts. Gelukkig kan ik door middel van myn aantekeningen precies te rughalen wat ik 12 mei jl. gezegd heb tijdens een spreekbeurt in Voorschoten over emancipatie en bezuinigingen: "Er zou naast of tussen al die verenigingen en organisatie waarin vrouwen ac tief zijn zoiet moeten komen als een gezamenlijk platform of, zo u wilt, een verzamelpunt voor alle mogelijke problemen waar vrou wen vanwege (dreigende) bezui nigingen tegen oplopen". Ik noemde drie voorbeelden: ont slag. inkomen en subsidiekortin gen Uit reacties na die avond bleek het duidelijk ti' ?ijn geweest dat ik een soort "centrale meld- en re- gelkamer" heb bedoeld. Dat de aanwezige journalist dit niet begrepen heeft vond ik jam mer. Nu een vertegenwoordig ster van de Vrouwenraad in Voorschoten (ingezonden brief mevrouw Geurts) my niet vrouwvriendelijke suggesties verwijt werd het tijd voor een weerwoord. Mieke Breunesse gemeenteraadslid PvdA 'Bedankt' Met dit schrijven wil ik reageren op het artikel van maandag 24 mei onder de kop 'Mogelijk toch kamp in Morsebelpolder' Burge meester Scheenstra stelt dat het ambtelijk overleg niet gehinderd mag worden door het "tetteren" van belanghebbenden. Ik vraag mij af of alleen burgemeesters mogen "tetteren" en alleen hun woorden kracht kunnen bijzet ten door meerdere malen op de tafel te slaan, iedereen te be schuldigen (de ministeries van Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk Werk, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en de pro vincie) en iedereen in de rede te vallen, als die mensen een af spraak nakomen welke burge meesters hebben toegezegd. Nee, Scheenstra had een grote mond van "woonwagenbewo ners moeten inspraak hebben". Wat voor inspraak bedoelt me neer Scheenstra? Er is weer eens over ons hoofd heen beslist. Hij maakt wel uit waar het kamp komt, wij mogen toekijken hoe bureaucratie hoogtij viert en wij voor de zoveelste keer buiten spel staan. Veel dank burgemeester. Verder wil ik "bedanken" de ambtena ren van de provincie en de raads leden die mij telefonische steun hebben toegezegd. Zij lijken nu als een blad van een boom omge draaid te zijn, of zijn nergens meer te vinden. Hartelijk dank. U hoort nog van ons. Kitty van Wanrooy Trekvaartplein vak D Leiden Hijzelfheeft moeite met de geringe waardering voor Sociale Zaken: "De functie- en personeelswaar- denng voor de Sociale Dienst ligt altijd lager, promoties zijn al tijd moeilijker en de term 'uitke- ringsfabriek' hoor ik ook wel eens". Niet kritisch In zijn contacten met de raad zijn hem bepaalde dingen opgeval len. Ten eerste zegt hij dat men "niet kritisch genoeg is". "In een tweede ronde om te spreken ge looft men het vaak wel. Slechts van enkele raadsleden weet je dat ze niet snel tevreden zijn, dat je ze goed en uitvoerig moet beantwoorden". Hij noemt in dit verband zyn partijgenoot Speel man, de PvdA-er Greep en D'66- raadslid Nieuwenhoven. Ten tweede komt hy andermaal met het contact met de burger: "Raadsleden moeten meer in de buurt en bij de buurtverenigin gen komen". Zoals al eerder gezegd voelt Van der Klaauw na de verkiezingen niet voor een programcollege. Hij is zich wel ervan bewust dat met een program de besluitvor ming van het college omtrent de Hoge Klei minder verrassingen zou opleveren: "Het compromis moet van het spel afhangen", blijft echter zyn mening. Vol gens hem verschaft het de kiezer ook geen duidelijkheid. "Wie is de kiezer?", zo vraagt hij bijna vertwijfeld. "Men volgt alleen de politiek als men ergens direct bij is betrokken en dat hoeft heus niet slecht te zyn". Over de verkiezingen wil hij nog wel wat kwijt. 'Als de kiezers na denken en de landelijke situatie vergeten, dan haalt de VVD hooguit wat ze nu heeft". De 'angstaanjagende' aanhang van de Partij Wassenaar noemt hij folklore: "Lodder is een paljas. Zijn partij heeft geen werkelijke inbreng, maar dat weten we alle maal". Voor de komende periode hoopt hij op voldoende stemmen voor de woningbouw, ondanks dat "degenen die al goed wonen de vijand lijken voor de woningzoe kenden", zoals hij in de raad eens stelde. De Stichting Samenwerking Be jaarden, "een kasplantje van mijn hand" wenst hij een effec tief vervolg toe. Dit geldt ook voor de stichting Jongerenhuis vesting Wassenaar (SJHW): "Er is een voorportaal nodig voor de toetreders tot de woningmarkt, dit is een belangrijk sociaal pro bleem". Zijns inziens wil het col lege terecht geen uitzonderings positie voor de jongeren bij de regels voor woningtoewijzing, maar de collegebenadering van hun specifieke problemen is om bang van te worden". Het zal niet meevallen voor de christen-democraten om een wethouder te vinden die zo graag de burger, oud en jong opzoekt. Zo is hij de enige wethouder ge weest die de jongeren in 'Huize Nieuw Rijksdorp' opzocht. Dat Van der Klaauw te "goedig" is blijkt de laatste tijd niet, nu hij wel degelijk zijn tanden laat zien. Zo kon het gebeuren dat hij de bezuinigingsoperatie afwijkend beoordeelde in het college en zich "onevenredig benadeelt" voelde. In de raadscommissies liet hy daar geen gras over groeien. De bedoeling lijkt om nu het nog kan een boodschap mee te geven. Wellicht een be richt aan zijn opvolger? "Ja en dit moet iemand zyn met raads- ervaring. Ik wil geen beginner op mijn plaats". FRED SCHOORL WARMOND/LEIDÉN - De poliüe van Warmond heeft een 21-jarige aan heröne verslaafde inwoner van Roelofarendsveen gearres teerd in verband met een groot aantal diefstallen en berovingen. Gisteren werden nog twee mede plichtigen, een 18-jarig meisje en een 22-jarige jongen, beiden uit Leiden, aangehouden. De politie kwam de Roelofarends- vener op het spoor toen de direc tie van het Warmondse ver pleegtehuis 'Mariënhaven', waar hij werkzaam was in de verzor gende sector, aangifte deed van de nodige diefstallen. Zo waren er tasjes, geld en kleren van an dere medewerkers en injecties puiten verdwenen. De politie stelde daarop in samen werking met de directie van het verpleegtehuis een onderzoek in en uiteindelijk werd de dader on der het personeel van 'Mariënha ven' zelf gevonden. De aangehouden Roelofarendsve- ner gaf niet alleen de diefstallen van spullen van zijn collega's toe, maar bekende ook met name in Leiden het nodige gestolen te hebben. Zo-stal hij daar fietsen, televisies en drank en brak in in scholen. In december vorig jaar en maart van dit jaar heeft hij bij voorbeeld drie keer ingebroken in scholen aan de Hooglandse Kerkgracht. Ook bekende hij een tasjesroof op een 63-jarige vrouw. In alle situaties ging het niet om grote bedragen. Begin april heeft de Roelofarends- vener nog geprobeerd er met de kassa vandoor te gaan van het snoepwinkeltje aan de Oude Var kenmarkt in Leiden. Maar de 76- jarige winkelierster gaf hem een draai om zijn oren waarna de overvaller de benen moest ne men. De 22-jarige heröne-verslaafde heeft deze feiten inmiddels alle maal bekend en is vandaag aan de officier van justitie voorge leid. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: R. van der Voort en W.M. van Leeuwen, J.C. den Boer en M.A. Verhoef, A. van Eijgen en J W van Roijen, R. Doller en H V van der Kolk, E. Kats en T E. Huiskamp, M. Rietbergen en P.J.J. Hamaker, L. Th. Vlasveld en C. Develing, J.C. Peetsold en A.C.S. Dekker, A.A.G. van der Hoe ven en C.M.E. Otgaar, R. Onderwater en C.G.M. van Rossenberg, P.J. van Amersfoort en E.C.M. Dijkerman, G.A. Klomp en W Holverda, D M. Boelee en J. de Groot, M. Kleijn en J de Vogel. Leiden - Geboren: Josephus Johannes zv. M.A. Rasenberg en M.J.C. Berkheij, Johannes zv. H. Godthelp en M.L. van DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft straffen variërend van zeven maanden tot tweëe- neenhalf jaar opgelegd aan het viertal dat geprobeerd heeft vijf honderd kilo hasj met een waar de van drie miljoen gulden te smokkelen en daarbij gepakt werd in een jachthaven in Oegst geest. Het ging hierbij om de grootste hasjvondst ooit gedaan in de Leidse regio. De rechter kwam vandaag tege moet aan de eis van de officier van justitie om de 38-jarige B. uit Zoetermeer een gevangenisstraf Daders van hasj smokkel veroordeeld van tweeeneenhalf jaar en 50.000 gulden boete op te leggen. gearresteerde 42-jari- ge Hagenaar B. kreeg 12 maan den gevangenisstraf opgelegd. De twee Voorschotenaren die bij deze zaak betrokken waren, de 44-jarige R. en de 35-jarige K. kregen respectievelijk acht maanden maanden en zeven maanden gevangenisstraf. Voor K. betekent dit onmiddellijke in vrijheidstelling door aftrek van het voorarrest. De politie vermoedt dat de daders deel uitmaken van een grote ben de hasjsmokkelaars van om en nabij de twintig man. DONDERDAG Leiden - Verenigingsgebouw Tuinve eniging Ons Buiten, kampioenschai pen bloemschikken. Clubhuis Matilo - forumdiscussie oi derwerp: 'Leiden-Oost', 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, film 'Göl ge' van Sema Poyraz, 21.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, lei land avond met films, Ierse muziek e| Irish coffee, 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - schrijfavonl Amnesty-groep Leiden. 20 uur. Clubhuis Inde Vroolijcke Arke - Pie terskerchoorsteeg 15. informatie-avonj over het thema gemeenschappelijk v nen, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewej 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraai 19, ma t/m za van 10-12 uur, tel. 122000 Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur. tel 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 i 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b. spreekuur comité Gasprysverhoging NEE. 19-20 uur. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu reau Stichting Internationale Werkkam pen, 16-20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, gecombi neerde commissie over sociaal-cultureel plan en programma, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gecombi neerde commissie, 20.30 uur. Dorpscentrum - open avond stichting jongerenhuisvesting. 20 uur. Warmond - gemeentehuis, raad, 20 uur Oegstgeest - gemeentehuis, raad, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raad, 20 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 tot 28 mei door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Klaveren, Senne dv. M. Zahri en T. Sambou, Cornelis Pieter zv. C D. Haas noot en J.A. van der Plas, Philip Mare zv. G.W.A.M. Padberg en N I L. Boen der, Johannes Daniël zv. J.G. van der Woude en J.M. Noort, Cornells zv. W.J. Varkevisser en I. van der Plas, Angela K.J. van Beusekom en A.E. van Eden, Selina Henrietta Nelièn dv. J.E. Deinum en N.G. Mak, Bart zv. H. Haasnoot en M.B. Versteegt, Eric zv. N. Schulte en H.C.M. Witteman, Charlotte Antoinette Maria dv P.J. Passchier en M.A.M. van Veggel, Helga Florentia Maria dv. G Nieuwenhuijzen en O.C.F. van Evert, Susanne dv. J.J.A Hanhart en M.C.M.S Dijkstra, Federico Alberto Alfredo zv. F.S.M. Felici en C.A.G. Segoloni. Praten over huisvesting van jongeren WASSENAAR - De stichting Jon gerenhuisvesting in Wassenaar (SJHW) zal vanavond voor het eerst proberen in direct contact te treden met de Wassenaarse jongeren. Zij doet dit in de vorm van een 'open huis', waar men in formatie kan krijgen en de be hoefte aan zo'n stichting kan la ten blijken. De SJHW is onlangs opgericht na een lange periode van voorberei ding. Zij is. het resultaat van een initiatiefvoorstel van CDA-raads- lid Speelman. In samenwerking met de Wassenaarse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk zijn de statuten geformuleerd en is een bestuur samengesteld. In dit be stuur zijn de jongeren zelf goed vertegenwoordigd In de toekomst wil men de ge meente tot daden stimuleren en voorts een pandenonderzoek, be middeling voor jongeren en con tacten met andere organisaties, woningbouwverenigingen en makelaars tot stand brengen. Eerste zal echter een enquête georganiseerd worden, die de si tuatie en de behoeften van de jongeren duidelijk moet maken. De beginsubsidie is al aange vraagd en men wacht nu in span ning op antwoord. Secretaris A. de Vries: "Wij hebben ons echt tot een minimumeis gedwon gen". Kompasschool in voetbalfinale SASSENHEIM -De openbare lage re Kompasschool uit Sassen- heim heeft zich bij de landelijke voetbalwedstrijden voor school elftallen in Zeist, in de finale ge speeld. Eerder werd het voetbal elftal van de school kampioen van het district Leiden hetgeen hun deelname aan het landelijke toernooi mogelijk maakte. De finalewedstrijden worden vol gende week woensdag c in Zeist afgewikkeld. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon OM 144941 Geen krant ontvangen lel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorgmg na 19 30 uur). overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.3 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 1 307.30 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman A A M Schuurmans Ptv Alg redactiechef p j Tombe Aangesloten bq de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid, Mexico Commentator W F J Wirtz tel 071-144941 tsl. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2