Acties in haven breiden zich uit RSV hoopt op kleine winst C "Derde oliecrisis is onvermijdelijk Beurs Amsterdam kort zakelijk Positie Nederlandse confectie zorgelijk Van Veen weigert bemiddeling bij Cao-gesprek Shell afgebroken Boskalis onderscheiden Geen acties melkhandel Volker-Stevin moet baggerplatform wellicht toch kopen Beufsovcrzlcht DONDERDAG 27 MEI 1982 Economie Krasnapolsky Het bestuur van Grand Hotel Kras napolsky is van mening, dat de houder van ongeveer een derde van de aandelen dit pakket heeft verzameld met als enige doel, daarvoor een willekeurige koper voor heel Krasnapolsky te vin den. Daarom heeft het hotel zich beschermd door de plaatsing van preferente aandelen. Deze plaat sing is "niet bedoeld om ge sprekken met zich daartoe orde lijk aanmeldende belanghebben den uit de weg te gaan", zo werd tijdens een informatieve aan deelhoudersvergadering in ver band met de plaatsing van de preferente aandelen gezegd. De nog steeds anonieme grootaan deelhouder was op de vergade ring in tegenstelling tot een eer dere vergadering niet vertegen woordigd. De contacten tussen hem en Krasnapolsky verliepen vooral via een Amerikaanse bank, Drexel, Burnham Lam berg. Het bestuur van Kras had verwacht, dat op een zekere ogenblik de identiteit van de grootaandeelhouder wel bekend zou worden gemaakt. Ennia Het verzekeringsconcern Ennia heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een 5,5 procent hoge re nettowinst behaald van 21,4 min (1981: 20,3 min) na weder om een toevoeging van 2,5 min aan de catastrofenreserve. De omzet steeg met 22 pet tot 1,005 min. De raad van bestuur handhaaft zijn verwachting dat over 1982 een iets hogere winst zal kunnen worden bereikt dan over 1981. Het aandelenkapitaal zal verder toenemen door het dividend in aandelen en door conversie van uitstaande obligaties. In verband daarmede meent het bestuur geen uitspraak te kunnen doen over de ontwikkeling van de winst per aandeel. Prijs Johma in Losser, fabrikant van sa lades, sauzen en kruidenboter, heeft de Brits-Nederlandse on derscheiding voor ondernemer schap gekregen. Vandaag heeft de hertog van Kent in het Lon- dense Savoy-hotel de onder scheiding uitgereikt aan direc teur J.J. Schreur. Autobusfabri kant Bova in Valkenswaard heeft een zelfde prijs ontvangen. Het bedrijf in Losser heeft na uit voerige studies een serie produk- ten op de Engelse markt ge bracht die afgestemd is op de Britse smaak. Deze worden ver kocht in een speciaal ontwikkel de 'Dutch' verpakking. Detailhandel In de Nederlandse detailhandel kan mogelijk een totale energie besparing van 200 miljoen wor den bereikt. Zich baserend op een onderzoek in een aantal win kels zei staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) dat in het algemeen middelgrote en kleine bedrijven door actief te zijn be langrijk tot energiebesparing kunnen bijdragen. de krant helpt u op weg AMSTERDAM (ANP) - De gang van zaken in de Nederlandse confectie- en tricotage-industrie is in de jaren 1980 en 1981 teleur stellend geweest. De algemene economische teruggang in Ne derland en in de belangrijkste exportmarkten, de afgezwakte bestedingsruimte van de consu ment en de daaruit voortvloeien de beperkte inkoopactiviteiten zijn hiervan de belangrijkste oor zaken, aldus Nevec-Vertriko (Ne derlandse Economische Vereni ging voor de Confectie-industrie; Vereniging van Tricot- en Kou senfabrikanten) in het -jaarver slag. De totale Nederlandse marktvoor- ziening aan kleding (confectie, tricotage en kousen) lag in 1980 op 5,5 miljard (1979: 5,3 mil- jard). Dat betekent een nominale stijging van 3 pet. Rekening hou dend met een gemiddelde prijs stijging van 5 pet voor Neder landse kleding en 6 7 pet hoge re invoerprijzen houdt dit echter een volumevermindering van 3 pet in. Dat betekent dat de voor raden bij de handel en de indus trie in 1980 en zeker in 1981 flink verlaagd zijn, aldus het jaarver slag. De omzet van de tricotage-indus trie in het binnenland steeg in 1980 met 8 pet tot 345 min, ter wijl de uitvoer gelijk bleef met 63 min. Daarmee is de binnen landse omzet met ruim 3 pet ge stegen en de uitvoer met 5 pet ge daald. De totale omzet nam met 2 pet toe. Het personeelsbestand daalde in 1980 met 4 pet tot 5.100. In de confectie-sector daalde de binnenlandse omzet met 7 pet tot 1.3 miljard en naar volume met 12 pet. De uitvoer steeg daarente gen met 10 pet tot 0.4 miljard en in volume met 5 pet. De totale omzet daalde met 4 pet, terwijl deze na prgscorrectie met rond 8 pet is teruggelopen Het perso neelsbestand daalde met 13 pet tot 16.400 eind 1980. De ongunstige afzet en produktie hebben in de confectiesector een ongunstige invloed gehad op de winstmarge, die in 1980 daalde tot 3,2 pet (was 4.2 pet). In de eer ste maanden van 1981 was er sprake van enig herstel, maar dat werd weer teniet gedaan m de tweede helft van 1981. De tricota ge-industrie bracht het er beter af. De winstmarge liep hier slechts licht terug tot 4.4 pet Bij geslonken orderportefeuilles is deze marge in 1981 echter verder verslechterd. GRONINGEN (GPD) - Een derde energiecrisis, als gevolg van het opnieuw stagneren van de olie stroom uit het Midden-Oosten. Dat is volgens de Amerikaanse energiedeskundige James R. Schlesinger het „helaas sombe re. maar niettemin realistische" toekomstbeeld voor de indus triële wereld. Wrang genoeg is het Westen zelf druk bezig het decor voor deze ROTTERDAM/DEN HAAG (GPD/ANP) De havenstakingen hebben zich gisteren ver der uitgebreid. Bij de Rotterdamse containergigant ECT, met 1200 werknemers, is de nachtploeg gisteragavon niet meer aan het werk gegaan. De directie van het grootste containerbedrijf ter wereld legde het ultimatum van de Vervoersbonden FNV naast zich neer. Mr. Chr. van Veen ROTTERDAM (GPD) - Shell heeft de cao-onderhandelingen met de Industriebonden gister middag afgebroken nadat de bonden het directievoorstel niet wilden aanvaarden. Shell stelde voor de lopende cao te verlengen en de mensen met salarissen in de top van de schalen een half procent te geven. Daarnaast wil de de Shell-directie de prijscom pensatie en vakantietoeslagen van de minima iets minder snel laten stijgen. De bonden wilden daarop praten over vervroeging van invoering van werktijdverkorting en uit breiding van de bestaande af spraken daarover. „Shell heeft aangekondigd de raffinaderij en de chemiepoot in te krimpen en 800 banen te laten vervallen. Bij de ondernemingsraad zijn nu plannen ingediend voor het laten vervallen van 830 banen. Shell is een zeer sterk bedrijf en daarom willen wij wat doen aan de perso neelsinkrimping", aldus een woordvoerder van de Industrie bond FNV. Volgens hem had de Shell-directie meegedeeld, dat de winst over het eerste kwartaal van dit jaar met 58 procent was gestegen. De Shell-directie wilde met de bonden niet praten over hun voorstellen. „Hierop heeft de Shell-directie eigenlijk de onder handelingen afgebroken. Zij kwamen met voostellen die voor ons slikken of stikken beteken de, want ook daarover was niet meer te praten". De bonden gaan op 14 en 15 juni kaderleden en leden over de ontstane situatie raadplegen. Zij weigert de cao-onderhandelin gen te heropenen. ECT stelt in een brief aan het personeel dat het hoofdstuk over de invoering van van de vijf ploegendienst de finitief is afgesloten. Ook de or ganisatie van de havenwerkge vers, de Scheepvaartvereniging Zuid ziet geen heil meer in ver der onderhandelen. Er zijn nu ongeveer 4500 mensen betrok ken bij de al drie weken durende stakingsacties. Sinds gisteren hebben de acties niet langer uitsluitend bij massa- goedbedrijven plaats. De stakin gen slaan nu ook over naar con taineroverslagbedrijven. De avondploeg van het Rotterdam se kolenoverslagbedrijf SNV is woensdagavond niet aan het werk gegaan uit protest tegen de huidige impasse in de cao-onder- handelingen in de haven. De ver- voersbond FNV heeft de 200 mensen bij SNV geadviseerd slechts 24 uur te staken. Bij het containerbedrijf Unitcenter, waar 460 man werken, hangt een staking in de lucht. In dit Rotter damse bedrijf zal een referen dum worden gehouden, waarbij het personeel het laatste woord heeft. De procedure voor het houden van een referendum neemt iets meer dan veertien da gen in beslag. Woordvoerder Ka- rel Ravestein van de Vervoers bonden FNV is over de afloop al bij voorbaat somber gestemd. FNV-voorzitter Wim Kok heeft gis teren in een telefoongesprek met VNO-voorzitter Van Veen ge vraagd of op centraal niveau een oplossing voor het conflict in de haven kan worden gevonden. bij ECT meer extra vrije dagen dan de twee die ze nu toegezegd hebben gekregen. Bij ECT komen per dag gemiddeld tien containerschepen. Deze bo ten wijken nu uit naar buiten landse havens. Directeur Worm meester vreest dat de investe ringsplannen van ECT in de nieuwe terminal op de maasvlak te in het geding kunnen komen als gevolg van de acties. Het gemeentebestuur van Rotter dam zegt in een verklaring dat het conflict tussen werkgevers- en werknemers zich steeds meer verhardt, maar dat het stadsbe stuur op dit moment geen in vloed kan uitoefenen op de cao- besprekingen. Wel blijft de wet houder van haven en economi sche zaken, drs. R. den Dunnen, beschikbaar om mee te werken aan het bereiken van een oplos sing. Vooral binnenschippers, hoogoven- en staalbedrijven en andere klanten van de Rotter damse haven oefenen druk uit op het gemeentebestuur. In dit verband wordt voortdurend ge wezen op het gevaar van extra verlies aan arbeidsplaatsen als gevolg van de stakingen. Ook het CNV maakt zich grote zor gen over de acties. De bond is voorstander van arbeidstijdver korting, maar ziet af van acties, omdat deze schadelijk zouden zijn voor de werkgelegenheid. DEN HAAG (GPD) - Prins Claus heeft woensdagmiddag in Den Haag de Koning Willem I-prijs uitgereikt aan het bedrijf Boska lis Westminster. De prijs geldt als een nationale onderscheiding voor een onderneming die een bijzondere prestatie levert. Boskalis Westminster ontving de prijs „voor haar toekomstvisie op marktontwikkelingen, voor haar veerkracht en vindingrijk heid in het oplossen van de problemen die nationaal en interna tionaal op haar weg kwamen", aldus dr. W. Duisenberg, voorzit ter van de stichting die de uitreiking van de onderscheiding organiseerde. De Koning Willem I-prijs is indertijd ingesteld door de Vereniging Nederlands fabrikaat en werd voor de eerste maal in 1958 toege kend. De traditie dreigde in te zakken. Oud-minister van econo mische zaken Van Aardenne en zijn opvolger Terlouw vonden het echter belangrijk dat de onderscheiding regelmatig wordt toegekend (nu om de twee jaar) als uiting van het streven de Nederlandse industrie nieuwe impulsen te geven. Als tegenhanger van de uitreiking van de Koning Willem I-pnjs door prins Claus aan de onderneming Boskalis heeft woensdag middag het Soester progressieve raadslid Jan Visser De Christopher Pullman-prijs uitgereikt aan een plaatselijke werk loze. De prijs, voorstellende een kleibeeldje van een dode mus. werd uitgereikt tegenover Paleis Soestdijk, waar het standbeeld van de soldaat Pullman staat, die in 1787 om het leven kwam tijdens een gevecht. Visser wil met deze prijs de moeilijke positie van de werklozen tot uitdrukking brengen. De prijsuitreiking aan ondernemingen vindt hij onzin. De werklozen hebben het veel moeilijker, zegt Visser, zij moeten maar zien hoe ze het redden in deze maat schappij. nieuwe economische ramp op te trekken. Door allerlei „alterna tieve" energieprojecten van het program te schrappen, blgft het Westen voor zgn olievoorziening nog langdurig afhankelijk van het in politiek en sociaal opzicht instabiele Midden-Oosten. Hij loopt daardoor een grote kans opnieuw door het OPEC-kartel in de tang te worden genomen Schlesinger, die Amerikaans mi nister van energiezaken was on der Jimmy Carter, bracht zijn pessimistische boodschap giste ren in Amsterdam, voor een ge hoor van obedeskundigen uit de hele wereld. Hu rekende af met wat hij noemde „het helaas over al postvattende sprookje dat het energieprobleem van de baan Dat er op dit moment een dalende vraag naar olie en olieprodukten is. zei hy. komt door de economi sche crisis. „We moeten de zaak dan natuurlijk niet gaan om draaien en beweren dat de reces sie het olie- en energieprobleem heeft opgelost Dat zal alleen kunnen gelden als de crisis blij vend is en dat zal toch niemand willen", zei hu Schlesinger re kende zun gehoor (deelnemers aan het jaarlijks symposium van Katabstiks) voor dat een even tuele opleving van de economie de vraag naar olie in het korte tudsbestek van een jaar met maar liefst 10 procent doet toene men Aangezien de ensis niet eeuwig zal duren, moeten we dus gewoon rekening houden met een straks weer fors stugend ver bruik van energie en dus van obe. die nog steeds de belang rijkste energiedrager in de we reld is. Het stomste dat de industrielanden tegen de achtergrond van dat vooruitzicht kunnen doen, is het schrappen van projecten waar mee het Westen nou juist wat minder afhankelijk van de olie bronnen in het Midden-Oosten kan worden. Ook al bjkt dat soort alternatieve en vaak kost bare projecten op dit moment met een schijnbare overvloed aan obe niet rendabel. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse melkhande laren organisatie (NMO) heeft be sloten acties, waarmee gedreigd was. op te schorten nu staatsse Cretans Van Zeil van economi sche zaken de NMO heeft uitge nodigd voor een gesprek over de melkprijzen. De NMO noemt de huidige mini mumprijs van 1,22 voor een li ter volle (dag)melk een lokprijs. De NMO wil de minister voor stellen de minimumprijs van 1.22 op 1,32 te brengen. De or ganisatie is dan bereid de advies verkoopprijs van 1,47 naar 1,42 te laten zakken. Van Veen ziet daar niets in. Hij vindt het laatste bod van de werkgevers "constructief' en is DEN HAAG-ROTTERDAM (GPD) - Het is niet denkbeeldig dat het dersteuning, maar zeker niet tot bemiddebng.In een brief aan het personeel van het containerbe drijf ECT schrijft de directie het onredelijk te vinden dat leden van de vervoersbond FNV op nieuw willen onderhandelen over de prijs die driejaar geleden is betaald voor de invoering van een vijfploegendienst. De leden willen dat een bedrag van 28,50 gulden per week op tafel komt. Dat hebben ze destijds ingele verd bij de totstandkoming van de vijfploegendienst. Bij andere bedrijven is de vijfploegendienst ingevoerd en hebben de werkne mers die 28,50 niet hoeven in te leveren. Voorts willen de stakers RSV-concern dit jaar voor het eerst sinds lange tijd met een be scheiden winst zal afsluiten. Die - in uiterst voorzichtige woorden verpakte - prognose kwam giste ren van de voorzitter van RSV's raad van bestuur, ir A. Stikker, toen hij in Rotterdam het jaarverslag over '81 presenteer de. Stikker maakte duidelijk dat de KMS-groep in Vlissingen dringend behoefte heeft aan nieuwe marine-opdrachten: „In de loop van dit jaar zal uitzicht op nieuwe opdrachten nodig zijn. Opdrachten uit Portugal zouden daarin een heel belang rijk element kunnen zijn, en Ne derland maakt nog steeds een heel goede kans". RSV heeft vorig jaar, zoals het con cern drie weken eerder al meld de, met een veriies van 8,4 mil joen afgesloten. De groep rond de Koninklijke Maatschappij Dc Schelde in Vlissingen boekte een bedrijfswinst van 23,4 miljoen, tegen 5,0 in '80. Uit de opmerkingen in het jaarver slag en uit de woorden van de le den van de raad van bestuur wordt duidelijk dat het concern licht optimistisch is over de toe komst, zij het dat zich dan geen onvoorziene omstandigheden moeten voordoen. Het concern hoopt enkele van die onvoorzie ne omstandigheden uit het verle den te hebben overwonnen, zo als de grote verbezen op de vijf projecten in Algerije (230 miljoen tot nu toe), de afbouw van de gro te off-shore-sector (de Rotter damse ROS, die dit jaar 42,5 mil joen kost) en de rederij-activitei ten. Zonder die tegenvallers was het concern al weer in de „zwarte cij fers" terechtgekomen, winstge vend geworden dus: dat komt mede dank zij de grote winsten die de Verolme-werf in Brazilië maakt - die bedragen overigens moeten binnen het land zelf bhj- ven en RSV gebruikt ze om te in vesteren in de werf daar. De al genoemde ROS-afbouw kon dank zij steun van minister Ter louw van economische zaken op een voor het concern niet al te ïngnjpende wuze geschieden. Vooral door de gevolgen van de bouw van het wandelend bagger platform Simon Stevin, in op dracht van Volker-Stevm, bleek het door de overheid en RSV ge reserveerde geld voor de afbouw van die ROS ruimschoots onvol doende. Terlouw heeft er nu bg- na 300 miljoen extra in gestopt, RSV 42,5; dat is 35 miljoen min der dan zij eigenlijk verphcht was Die verplichting heeft Ter louw overgenomen. Op grond van de regeling met de overheid werd besloten dat Vol ker-Stevin af mocht zien van de koop van het baggerplatform. Opvallend was de mededeling gisteren dat Volker het platform toch moet kopen, voor een niet te groot bedrag overigens, als RSV er dit jaar niet in slaagt een ande re koper te vinden. Bestuursbd Van Rijn sprak m dit veband van een gentlemen's agreement DONDERDAG 27 MEI 1982 ACTIEVE AANDELEN ABN Amev Amro Buik Volker SUvlo BINNENLANDSE AANDELEN Blydeaat. c. Boer Druk Bol» BonumU M 68.00 60.00d 100,00 99,00 173.00 171.00 Dell MIJ. Detuui ld. S\ FM Gel Delfl Cert GeroUbr Gleooeo Goud» mil HocemUer Hoek'» Mach HVAMjeoci l.H.C. later 15.40 156.50 15.40 15.10 16.20 15,80 50.50 '8.80 64.20 53.50 189,00 64.00 180.00 190.50 113,00 180.00 21.30 112,00 61,00 21.30 195,00 60,50 N«1 Scbeepshyp Poet Hout Porcel. Fle* ProoetA Br lUde makker 55.50 56.00 29.50 30.50 24.50 25,10c - 7,80 29.30 28.70 100.00 99,00 11.10 11,90 96.00 95.50 103.00 103.00 520,00 530,00 6.20 6.10 35,10 35,00e 205.00 204.00 343.00 343 00 357.00 334.00 IU>the a JlU RSV Sarakreck 74 50 74.00 36.10 36.00 33.99 34.00e VlhunIJ Hull VRG Bee We* ener C BELEGGINGS INSTITUTEN Cel. Growth GOUD EN ZILVER Goud onbew 26740-27240 Zilver onbew 495 565 BUITENLANDS GELD DuiUe Markt 100) 1UI lire MO 000. Portufearr». MOOl 31.50 34.50 AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs bleef het donderdag doodstil. Zowel op dc obligatie- en de aandelenmarkt was erg weinig te doen. De koers be wegingen bleven dan ook beperkt Hier en daar ging er een dubbeltje af en op andere plaatsen kwam er een dubbeltje bij. De internationale aandelen hadden te maken met een lager Wall Street, waartegenover stond dat dc dollarkoers wat aantrok In deze omstandigheden kon Ko- mnklgke Olie nog 0,30 winnen op 91,20 en Unilever 0.50 op 147. Philips boekte een miniem wirutje van 0,10 op 24. terwul KLM twee dubbeltjes wist op te lopen tot 97,20. Akzo leverde een dubbeltje in op 25,60 De banken maakten pas op de plaats. Bg de hypotheekbanken gleed Westland-Utrecht een iets je weg op 87,50 Dc verzeke raars verloren terrein, maar ook hier bleef dit beperkt tot dubbel- tjeswerk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25