meer naar buiten" "Politie moet veel De Uiver gedoemd te verdwijnen Wegrestaur ant "Ik heb de neiging om te domineren" Slf"1' )- Door verkeersmaatregelen van gemeente Sassenheim Minister bij opening Katwijks politiebureau: Alkemades burgemeester Bolten neemt morgen afscheid DONDERDAG 27 MEI 1982 KATWIJK - Voor E. van Thijn (demissionair minister van binnenlandse zaken) was de opening van het nieuwe Katwijkse politiebureau gisteren "een zonnige afsluiting van een regenachtige ambtsperiode". Het was naar zijn zeggen dan ook voorlopig zijn laatste openingshandeling in zijn functie als minister. Van Thijn ging in zijn betoog uit voerig in op de bezuinigsmaatre- gelen van de regering. Bezuini gingen die in de toekomst ook hun weerslag ten aanzien van de politie niet zullen missen, zo ver wachtte de bewindsman. Hij haalde daarmee opnieuw zijn vo rige week tijdens een bijeen komst van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten gedane uitspraken over bezuinigingen bij de gemeentepolitie aan. De demissionaire minister bena drukte gisteren op de zonovergo ten binnenplaats van het nieuwe Katwijkse politiebureau dat de bezuinigingen zowel de kwanti teit als de kwaliteit zullen tref fen. Om die reden moeten de ge meenten zelf het heft in handen nemen om het politie-apparaaat te verbeteren. Volgens Van Thijn is het goed mo gelijk verbeteringen in het appa raat aan te brengen, mits met verouderde gedachten wordt ge broken. Het werkelijke politie- vraagstuk, aldus Van Thijn, is niet louter en alleen een vraag stuk van beheer en gezag, maar wordt ook beheerst door vragen als: wat is de taak van de politie, hoe moet die taak worden ver taald, welke prioriteiten moeten worden gesteld en hoe pakken wij die taak aan? Als de samenhang van alle vraag stukken wordt onderkend, sprak Van Thijn, en een gezamenlijke aanpak wordt voorgestaan, kan wel degelijk vooruitgang worden geboekt. De minister grapte dat aangezien de opening plaats vond op de binnenplaats van het nieuwe bureau aan de Piet Hein- laan één van zijn ideeën al zeer snel was verwezenlijkt, namelijk "de politie moet meer naar bui ten". Assistentie Korpschef P. de Jong ging even eens in op de bezuinigingsperi kelen van de plaatselijke Her mandad en dan met name die van de kleinere korpsen. De Jong vroeg zich af of het niet zin voller is "maatregelen van effec tiviteit" te nemen in de grotere steden. Hij zag een taak wegge legd voor een soort raad van be stuur die een en ander zou moe ten coördineren. Grote korpsen krijgen aldus De Jong nu uitbreiding, terwijl klei nere korpsen een bevriezing van de sterkte krijgen opgelegd. Die laatste maatregel valt erg zwaar, merkte de korpschef op. Overi gens was het Katwijkse korps gisteren bij de opening ook niet op volle sterkte. Er moest assis tentie worden verleend in Rot terdam, voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd Aston Villa te gen Bayern München. De openingshandeling zelf be stond uit het in werking stellen van een kraanwagen van het korps. Daarop ontrolde zich een groot doek waarop het woord "geopend" prijkte. De minister kreeg voor dit karwei een schil derij overhandigd, waarvoor hij "niets in hoefde te leveren". Burgemeester C. Bos haalde even het curieuze voorval aan dat 25 jaar geleden het raadslid J. van der Plas vroeg om meer toezicht op de terreinen aan de Piet Hein- laan. "Aan dat verzoek is nu op de meest afdoende wijze vol daan", sprak Bos met een glim lach om zijn mond. Uitbreiding Het bureau heeft uiteindelijk onge veer 13 miljoen gulden gekost. Het is berekend op 80 politie agenten. Momenteel telt het korps nog 66 man. De eerste vijf tien jaar, zo beloofde Bos, zal de gemeente Katwijk niet bij het ministerie aankloppen voor uit breiding van het bureau. Intus sen is met het leggen van de fun dering al wel rekening gehouden met een uitbouw in de toekomst. Volgens De Jong is zowel hij als het gehele verdere korps zeer te vreden met het nieuwe onderko men. "Niemand mist het bureau aan de Voorstraat", zei de korps chef. Hij had alleen een keer te maken gehad met een agent die per abuis naar de Voorstraat reed in plaats van naar de Piet Hein- laan. De Jong: "Een smoes, die gelukkig geen tweede keer is ge bruikt". SASSENHEIM - Het vijftig jaar oude Sassenheimse weg restaurant De Uiver, aan de Hoofdstraat nabij de Klin kenberg, is gedoemd te verdwijnen. Dit zegt eigenaar C. Grotenhuis te vrezen als gevolg van het drastische terug lopen van de omzet van zijn zaak. Oorzaak daarvan, zegt hij, zijn de verkeerstechnische maatregelen die de ge meente Sassenheim heeft getroffen om het doorgaande verkeer uit de gemeente te weren. De eigenaresse van wegrestaurant De Uiver voor het lege terras van het etablissement dat ernstig te lijden heeft de wegomleggingen die Sassenheim heeft doorgevoerd om het doorgaande verkeer uit de dorpskern te Grotenhuis zegt dat die maatrege len èn die van de politie van Lis- se om het vertrekkende Keuken hof-verkeer zo snel mogelijk uit de bollenstreek te leiden, de te rugloop van het aantal lafenis en verkwikking zoekende toeristen in zijn etablissement hebben ver oorzaakt. De vereniging Horeca Nederland heeft daarom in een brief aan de gemeentebesturen van Sassenheim, Lisse en Hille- gom geprotesteerd tegen de ge troffen maatregelen. Grotenhuis, secretaris van die ver eniging. heeft van de politie van trekkende verkeer moeten heb ben. voor een groot deel opge lost. Lisse hierop de toezegging ge kregen dat met de problemen van de horeca-ondernemers in de streek rekening zal worden gehouden. Doordeweeks zal bus sen vol toensten die de parkeer plaatsen van de Keukenhof ver laten, niet meer dwingend een route worden voorgeschreven. Voor het weekeinde behoudt de Hermandad zich echter het recht voor om, ter voorkoming van op stoppingen. het drukke toeris tenverkeer om te leiden. Daar mee zijn de problemen van de horeca-ondernemers die het in de bollenstreek van het voorbij- Maar voor Grotenhuis liggen er grotere moeilijkheden. Omdat Sassenheim sinds kort het ver keer uit noordelijke richting al bij kruispunt Noord naar de au tosnelweg verwijst, is hij veel klandizie kwijtgeraakt. "Samen met het slechte weer scheelde mij dat alleen in apnl al vijftien duizend gulden in de omzet", al dus de verbolgen wegrestaurant- houder. Hij heeft in een gesprek met burge meester Kret van Sasenheim zyn grieven op tafel gelegd, maar de ze kon niets anders doen dan hem naar het bestaande ver keersplan verwijzen. Dit plan voorziet in het autovrij maken van de winkelstraat in de kern van het dorp. De nu getroffen voorzieningen bij kruispunt Noord lopen daarop vooruit Vol gens Grotenhuis heeft de burge meester hem verteld dat die plannen op verzoek van de win keliers in de Hoofdstraat worden doorgevoerd. "Ze (de winkeliers, red zullen er nog wel spijt van krijgen". zou Kret er bij die gele genheid aan hebben toegevoegd. SpranKje hoop meester Bos (rechts) en korpschef De Jong (geheel links) deed hij dat naar volle tevredenheid. Voor De Uiver is daarmee alle leed nog niet opgesomd, want er be staan serieuze plannen om ook de wegwijzers te verwijderen die op de Klinkenberg het verkeer vanuit zuidelijke richting naar Sassenheim wijzen Die worden dan bij de afrit aan de noordkant van de gemeente geplaatst, öók met de bedoeling zoveel moge lijk doorgaand verkeer uit het dorp te weren. Met als gevolg dat steeds minder auto's gebruik zul len maken van het stuk weg waaraan De Uiver ligt. En juist van het doorgaande toeristenver keer moet het wegrestaurant het hebben. Een sprankje hoop krygt de onder nemer bij het vooruitzicht dat de verbindingsweg met de Voor- houtse nieuwbouwwijk Oos thout vlakbij zijn bedrijf op de Hoofdstraat zal kunnen uitko men. Maar de plaats van die aan sluiting is niet alleen nog onze ker, óók zal het nog wel minstens vijf jaar duren voordat die er is. En zolang kan Grotenhuis het niet uithouden "Zeker niet met de vijf man personeel die ik nu in dienst heb. Zij zullen dan ook als eerste de dupe worden van het gemeentelijke beleid om het ver keer te weren", vreest Groten huis. "Want langer dan twee jaar houd ik dit niet vol". Hij overweegt dan ook of hij by de gemeente een schadeclaim zal indienen tegen de omzetdaling die een gevolg is van de geno men gemeentelijke maatregelen en mogelijk het einde van zyn bedrijf betekenen. ALKEMADE Na zes jaar en acht maanden neemt Petrus Johannes Bolten morgen twee dagen voor zijn 65-ste verjaardag afscheid als burgemeester van Alkema de. Met zijn vrouw gaat Bolten dan terug naar zijn geboortestreek West-Friesland, naar het volgens hem voor bijna niemand te vinden dorpje Baarsdorpermeer. Al negen jaar geleden heeft hij daar een huis laten bouwen, dat al die tijd leeg heeft gestaan in afwachting van zijn eerste bewoners. Of hij erg tegen zijn afscheid opziet laat hij een beetje in het midden: "Ik weet al 65 jaar dat ik nu met pensioen zou gaan, en ik geloof dat het goed is dat ik er uit ga. Er zul len bosjes mensen zijn voor wie het in het algemeen be lang goed is dat ze op hun 65- ste opstappen, anderen - en ik geloof dat ik daar ook wel bij hoor zijn nog voldoende vitaal om nog even door te gaan. Maar ik vind datje geen uitzonderingen moet ma ken". Boltens levensloop begint op 31 mei 1917 in het Westfriese Blokker. Na het rooms-ka- tholieke lyceum in Alkmaar kwam Bolten op 19-jange leeftijd als volontair terecht op de secretarie van het 1400 zielen tellende plaats Eur- sem. Enkele jaren later begon de tweede wereldoorlog die voor Bolten een rol in het ver zet betekende. Een rol die er toe leidde dat hij op een gege ven moment met vrouw en twee kinderen - van vijftien maanden en zeventien dagen - moest onderduiken. "Een tijd van veel ontbering maar ook veel saamhorigheid", kenschetst hij die jaren. En: "Ik heb in die tijd ook veel echt prachtige lui ontmoet. Het is heel merkwaardig dat juist die fijnste lui het eerst zijn gesneuveld in het verzet. Ik ben er nog steeds niet uit waarom juist de besten het niet hebben overleefd. Dat is een onbeantwoorde vraag die ik nog wel eens beantwoord zou willen zien". Sociologie Na de oorlog keerde Bolten te rug op de secretarie van Eur- sem, maar verhuisde al in Rectificatie ALPHEN AAN DEN RIJN - Door een foutieve mededeling van de zijde van een woordvoerder van de Rijkspolitie heeft gisteren het bericht in onze krant gestaan dat de heer M. Bezemer uit Alphen aan den Rijn ten gevolge van zijn verwondingen, opgelopen bij een ongeval, is overleden. Dit is niet het geval. De heer Bezemer wordt aan zijn zeer zware verwondingen verpleegd in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Hoewel buiten haar schuld, betreurt de hoofdredactie de voor de fami lie pijnlijke berichtgeving in hoge mate en biedt hiervoor haar ver ontschuldigingen aan. Inmiddels heeft ook de leiding van de Rijkspo litie aan de familie haar excuses aangeboden. HOOFDREDACTIE 1948 naar Uithoorn, waar hij chef van de afdeling finan ciën/onderwijs/personeelsza ken en loco-secretaris werd. In 1961, toen hij een jaar ge meentesecretaris van Uit hoorn was geweest, volgde zijn benoeming als burge meester van het achtduizend inwoners tellende Schiplui den. Inmiddels was hij ook begon nen met wijsgerige sociolo gie, een studie waarin hij bij toeval terecht kwam. "Ik wist niet eens wat sociologie en fi losofie was toen ik begon. Maar ik had mijn vakdiplo ma's en ik dacht: kom, er zit nog meer in, ik ga nog wat doen", zegt hij. Een karaktertrektje van Bolten is, vindt hij zelf, een neiging tot domineren. "Ik denk ook wel dat dat uit mijn karakter voortkomt, ik kan me moei lijk scharen naar de mening van een ander", zegt hij. Daaruit is voor een belangrijk deel zijn voorkeur voor het burgemeesterschap te ver klaren: "Als burgemeester kun je een persoonlijk stem pel zetten, dat is anntrekke- lijk. De één zal er met de pet naar gooien, terwijl de ander juist een levensfunctie van een burgemeesterschap zal maken. Ik behoor tot die laat ste groep". Die gedrevenheid heeft Alke made de afgelopen zeven jaar De vertrekkende burgemeester Bolten i re een optimist". voortdurend kunnen bemer- ken. Bolten heeft de gemeen te allesbehalve gezien als een einstation waar hij freewhee lend naar zijn pensioen kon i Alkemade "Ik ben van natu- opstomen. Integendeel, hy heeft zich actief ingezet voor de gemeente en daarvoor veel Tof geoogst bij vriend en vijand. Kritiek is Bolten echter be paald ook niet bespaard ge bleven, vooral op zijn over heersende rol tijdens raads vergaderingen: hy domineert daat sterk en grijpt regelma tig in als de wethouders Ver haar of Van Duijkeren het derspit dreigen te delven te gen Klerks (CDA), Hoogen boom (PvdA), Van Tol of Kret (VGA), de vier raadsle den die zich regelmatig kri tisch opstellen tegenover het college. Bolten vindt echtei dat de wethouders "m hard opdraaien" voor het col legebeleid als hijzelf en altijd "hun eigen zaaikjes moeten verdedigen" Tuinbouw Eursem. Uithoorn, Schipluiden en Alkemade hebben één sterke overeenkomst: het zyn allemaal tuinbouwgebieden Bolten heeft daarom veel er varing met het tuinbouwbe drijf, dat hy omschrijft als 'een kleine industrie" Tuin ders om schrijft hy waarde rend als hardwerkende men sen die proberen zo lang mo gelijk zichzelf te redden Toen oud-minister van land bouw Braks by een werk be zoek aan de Rijnstreek ys- koud verkondigde dat bij de komende reconstructie van het tuinbouwgebied by Ter Aar en Roelofarendsveen een derde van het aantal kwekers moet verdwynen, barstte Bolten woedend los: of Braks er rekening mee wilde hou den dat hy hier over mensen praatte die hun ziel en zalig heid in hun bedrijf hebben gestopt. Bolten "kwam dat werkelyk zo fel over nu over dat mo ment: "De tuinbouw werd af geschilderd als een afge schreven zaak waarvoor geen toekomstperspectief meer is. Dat kun je niet doen als zo veel mensen er hun brood in verdienen en een levensdoel in vinden". "Ik heb tuinders wel eens ver geleken met de Urker vissers. Toen de Zuiderzee werd afge sloten kwamen die vissers in de steun ze konden blyven ademhalen, maar ze hadden geen levensdoel meer. Als je hier hetzelfde doet - de tuin ders in de steun stoppen - kryg je iets soortgelijks Je gaat die mensen dan ontzet tend te lyf in hun levensge luk". Het onderwerp afslui tend "Ik hoop dat ik wat sla pende honden heb wakker gemaakt" Na de afscheidsvergadenng morgenmiddag om 14.00 uur in de Roelofarendsveense Al keburcht gaat Bolten terug naar zyn geboortegrond Wat hy precies gaat doen weet hy nog niet. Eerder in het ge sprek heeft hy al uit zyn mond laten vallen dat het le zen van het werk van de nieu we generatie filosofen er door het burgemeestersbestaan by is ingeschoten "Ik ga denk ik myn sociologie maar eens wat ophalen En heel mis schien schrijf ik nog een proefschrift Maar eerlijk ge zegd denk ik met dat dat er nog van komt". SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23