Zakcomputertje maakt overal betalen mogelijk Forse kritiek van CDA op beleid NCO Kritiek Raad van State op solidariteitsheffing Tv-optreden politici trekt stemmen Idezers Dieptepunt besparingen nu voorbij DONDERDAG 27 MEI 1982 DEN HAAG (GPD) - Het weten schappelijk instituut van het CDA heeft zich aangesloten bij de stroom van kritiek op de Na tionale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikke lingssamenwerking (NCO). In een gisteren verschenen rapport stelt het CDA-instituut dat het NCO in discussie is „op een wijze die het draagvlak voor ontwikke lingssamenwerking in onze sa menleving bedreigt". De belang rijkste conclusies (eenzijdigheid, te klein bereik, projecten vaak los van ontwikkelingsvraagstuk ken) komen overeen met eerdere kritiek van de Teldersstichting DEN HAAG (ANP) Het voorstel van demissionair minister Van der Stee (van financiën) tot in voering van een solidariteitshef fing - de tijdelijke verhoging van de belastingen in het kader van het werkgelegenheidsbeleid - heeft bij de Raad van State ern stige kritiek ontmoet. Dit adviescollege van de Kroon meent dat het voorstel op ge spannen voet staat met een van de doelstellingen van het rege ringsbeleid: het niet-verzwaren van de collectieve lastendruk. Ook zegt de raad dat van deze be lastingverhoging een ongunstige invloed zal uitgaan op de werk gelegenheid. Uit het gisteren verschenen rap port van de raad blijkt verder dat dit college er niet gerust op is. Rumoerige supporters teruggestuurd ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteren 20 supporters van de Britse voetbal club Aston Villa in Hoek van Holland in de kraag gegrepen. Zij hadden vernielingen aange richt op de veerboot waarmee zij de oversteek naar ons land maakten om er de gisteravond gespeelde Europacup I-finale in het Feyenoordstadion bij te wo nen. De supporters zijn recht streeks met de dagboot naar Har wich teruggestuurd. De raad noemt het minder geluk kig, dat deze verhoging de naam solidariteitsheffing heeft meege kregen. De raad stelt zich daarbij op het standpunt, dat er geen gronden aanwezig zijn voor de veronderstelling, dat deze naam geving ertoe zal bijdragen dat de heffing gemakkelijker zal wor den aanvaard. Lekkerkerk wil schadevergoeding voor gifafgraving LEKKERKERK (ANP) - De ge meente Lekkerkerk zal in een procedure voor de Rotterdamse rechtbank schadevergoeding gaan eisen van het Rotterdamse containerbedrijf Wijnstekers. De advocaten van de gemeente zien na maandenlange studie wel mo gelijkheden voor Lekkerkerk om deze rechtszaak te winnen. Eerder heeft de gemeente laten na gaan wie verantwoordelijk is voor de ernstige bodemveront reiniging, die in 1980 leidde tot afgraving van de woonwijk Lek- kerkerk-west. Volgens een van de advocaten, mr. Luigies, zijn daaruit voldoende aanwijzingen gekomen dat Wijnstekers de schuldige is, en dat het bedrijf zich niet heeft gehouden aan de overeenkomst met de gemeente voor het toenmalige storten voor het bouwrijp maken van terrei- De gemeente heeft voor de gehele schoonmaakoperatie, die in to taal 150 miljoen gulden kostte, in ieder geval ruim een miljoen gul den aan kosten moeten maken. van de WD. het CNV en de christelijke werkgeversorganisa tie NCW. Voor 1 juli moet minister van ont wikkelingssamenwerking Van Dijk beslissen over het subsidie model voor de NCO. Dit jaar heeft het NCO 14 miljoen gulden (een derde van een procent van de begroting van ontwikkelings samenwerking) mogen verdelen over tientallen actiegroepen en projecten. Het CDA-instituut wil. in navol ging van onder meer CNV en NCW, dat de invloed van de (vijf tig) maatschappelijke organisa ties die het NCO formeel bestu ren wordt gewogen aan de hand van de grootte van die organisa ties. Vakbonden moeten een zwaardere stem krijgen dan bij voorbeeld het Polemologisch In stituut in Groningen. In het ver lengde daarvan zou een groter deel van de verdeelde subsidies naar dit soort organisaties met een brede achterban gaan, en minder naar actiegroepen. De belangrijkste kritiek van de CDA-studie en de andere ge noemde organisaties is de eenzij digheid van de projecten die worden gesteund. Ze zouden "te links" zijn. Veel gehoord is ook het verwijt dat via de NCO te veel projecten worden gesteund die slechts heel zijdelings te maken hebben met ontwikkelingsvraagstukken Onduidelijk is nog wat minister Van Dijk voor standpunt in zal nemen, en hoeveel ruimte hij heeft voor nieuw beleid als be windsman in een overgangskabi net. Zeker is wel dat hy sympa thie koestert voor de kritiekpun ten die de laatste tijd naar voren zijn gebracht. Consulaat VS weer open AMSTERDAM (ANP) - Het Ame rikaanse consulaat in Amster dam is gisteren weer voor pu bliek opengesteld. Het consulaat is precies twee maanden dicht geweest. Het werd op 26 maart gesloten, nadat er door stenengooiers voor ze ventigduizend gulden schade werd aangericht tijdens een de monstratie. Demissionair minister drs. E. van Thijn in gesprek met de txxrrzitter i kiezers-beleidsvorming mr. B.W. Biesheuvel. Kiezer staat te ver van politiek af DEN HAAG (GPD) - Meer in vloed van de kiezers op kabi netsformaties kan het ver trouwen in de parlementaire democratie bevorderen. Oud premier Barend Biesheuvel betoogde dit gisteren bij de installatie van een staatscom missie die onder zijn voorzit terschap het verband tussen kiezer en beleid gaat bestude- „Kabinetsformaties duren in ons land veel te lang. Ze vor men vaak een ondoorzichtig schouwspel, dat door weini gen gevolgd, laat staan begre pen kan worden. En wanneer men dan het uiteindelijke re sultaat van de formatie naast de verkiezingsuitslag legt, dan kan daar nogal eens een vraagteken achter worden gezet", aldus Biesheuvel. Politici zullen bereid moeten zijn - wellicht ten koste van hun eigen invloed - meer in vloed aan de kiezers te geven, zei Biesheuvel. Erg veel ver trouwen heeft hij daar overi gens niet in. „Men heeft te weinig oog voor de crisisach tige verschijnselen in onze parlementaire democratie, waarvan ik het gebrek aan besluitvaardigheid opvallend en verontrustend vind". •■i., m de staatscommissie relatie DEN HAAG (GPD/ANP) - De kostbare verkiezingscampagnes van de politieke partijen hebben geen aanwijsbaar effect op de stembusuitslag. Zo luidt de meest opmerkelijke conclusie van een onderzoek naar „De strijd om de kiezersgunst" van drie Amsterdamse politicologen. Wat wèl invloed heeft is het optre den van de lijsttrekkers voor de televisie. Daarmee is geen geld gemoeid, maar worden wel de zogenoemde zwevende kiezers bereikt. Hiermee willen de onderzoekers, die hun rapport gisteren in Den Haag presenteerden, niet zeggen dat partij-campagnes helemaal geen zin hebben. Advertenties, folders en spreekbeurten ver sterken de partij-organisatie, de betrokkenheid van het kader en leveren nieuwe leden op. Het drietal (Kees Brants, Walther Kok en Philip van Praag) geeft in „De strijd om de kiezersgunst" allereerst een overzicht van de ontwikkeling van de politieke campagnes sinds de Tweede We reldoorlog. Daarna worden de campagnes van de vier grote par tijen (PvdA. CDA. WD en D'66) plus CPN en GPV in 1981 onder de loep genomen. De grote vier krijgen bovendien een eindoordeel De campagne van de PvdA zat volgens de on derzoekers goed in elkaar. Dat die partij toch fors verloor wijten zij aan de ongeloofwaardigheid van het verkiezingsprogramma en het gebrek aan overtuigings kracht van Den Uyl op de televi- Het CDA, aldus de politicologen, straalde zelfbewustheid uit. En lijsttrekker Van Agt slaagde erin - zonder veel op de tv te verschij nen - toch overtuigend over te komen bij de kiezers. Een duidelijk positief resultaat heeft de campagne van de WD gehad, menen de onderzoekers. Daarin lag de nadruk op lijsttrek ker Wiegel D'66 loopt de kans te maken te krij gen met een "onstuitbare neer gang", aldus het onderzoek. De neergang wordt gebaseerd op het gebrek aan leden, financiën en trouwe kiezers De toekomst van D'66 staat of valt met de poli tieke toekomst van Terlouw, al dus de onderzoekers. AMSTERDAM (ANP) - In de stel selmatige daling van de bespa ringen van gezinnen en bedrij ven sinds het begin van de jaren zeventig is een lichte kentering gekomen Terwyl de besparin gen in 1980 nog op een diepte punt van 10,1 procent van het na tionaal inkomen lagen komen zy dit jaar naar verwachting uit op 12.2 procent Prof. dr. P. Korteweg. thesaurier- generaal van het ministerie van financien zei dat gisteren in Am sterdam tijdens het vyfde Pier- son-symposium. Prof KfltMVg sprak de toespraak uit van minis ter Van der Stee van financiën. Er is de minister veel aan gelegen deze ontwikkeling te ondersteu nen door het beroep van de over heid op de besparingen te laten afnemen, met name voorzover dit beroep voortkomt uit de fi nanciering van op consumptie gerichte overheidsuitgaven. Alleen op die manier kunnen we een rentedaling in Nederland be werkstelligen. waarvan iedereen kan profiteren: investeerders, kopers van woningen, consu menten (kosten van huurkoop) en tenslotte de financiers. Zy zyn evenmin gebaat by een steeds verdergaande reële daling van de omzet op de financiële markten, aldus Drof Korteweg Willen we in 1985 een half miljoen nieuwe arbeidsplaatsen schep pen dan kost dat in prijzen van 1982 62.5 miljard gulden, zo zei hy verder. Aan nieuwe investe ringen is in de periode 1982-1985 een gemiddelde van rond 15 miljard nodig bovenop het huidige niveau. Dat bedrag moet voor zeker 25 procent wor den gefincierd uit nsicodragend vermogen. Dat geld heeft nie mand in Nederland zomaar er gens liggen, maar moet eerst door het bedrijfsleven worden verdiend en vervolgens binnen het bedryf worden gehouden. Het ïnvestenngsloon levert over vier jaar niet meer dan vyftig miljard op. We ontkomen er dus volgens Van der Stee niet aan de rendementen van de bedryven te verbeteren. De Amsterdamse compu terorganisatie NCR is be zig een microcomputertje te ontwikkelen dat het he le betalingsverkeer fali- kant kan veranderen. De kans dat op die manier be talen en overboeken een compleet elektronische transactie zal gaan wor den, is levensgroot. Het Utrechtse research cen trum van de computerfir ma heeft het apparaat en de bijbehorende metho diek ontwikkeld. Daar mee streeft men de 'elek tronische creditcard' voorbij. De vinding ziet eruit als een heel klein rekenmachientje, net zo groot als een creditcard. In feite is het een sterk verkleine compu ter-terminal waarmee men in winkels, vanuit huis per telefoon en op banken geld kan afboeken of 'inladen'. De van huis-uit Amerikaanse com puterfirma, heeft deze primeur in Nederland bekendgemaakt, omdat de basis voor het systeem is gelegd door NCR Systems En gineering in Utrecht. De metho diek die men daar ontwikkelde, maakt 'thuis bankieren' pas echt een realiteit. De micro-terminal die men zich denkt (er is al een proefmodel) kan zodanig flexibel thuis en elders worden gebruikt, dat geld overbodig wordt. Elec tronic Funds Transfer, zoals men dat in Amerika noemt, betekent eigenlijk de invoering van elek tronisch geld! In Europa kent men een intensief bankgiroverkeer. Uit een onder zoek is komen vast te staan dat daar ook nadelen aan vastzitten. Men zoekt naarstig naar een ma nier om die nadelen van het sys teem te kunnen ondervangen. Een nadeel is dat er op het mo ment van het uitschrijven van een cheque of overschrijvingsop dracht - behalve voor de reke ninghouder - geen zekerheid is omtrent het beschikbare saldo Een ander nadeel is ook dat het uitschrijven van een cheque aan de kassa vrij veel tijd vraagt en soms ergenis bij wachtenden op roept. Een volgend nadeel is dat de bank veel handelingen moet verrich ten bij het verwerken van che ques en bij de communicatie met de rekeninghouder. Een laatste, belangrijk nadeel is de narigheid die ontstaat als een betaalpas of cheque verloren gaat, soms door diefstal of omdat er geknoeid wordt met een uitgegeven che que. De automatisering van het beta lingsverkeer is technisch geen punt. Een probleem is wel dat er grote verschillen in betalingswij ze bestaan in de verschillende landen. Daarom kan geen unifor me automatiseringsoplossing worden geboden. Een ander pro bleem is dat automatisering al leen zin heeft als de kosten gelijk of liever lager liggen dan die van het huidige systeem. Vandaar dat in diverse landen experimen ten plaatsvinden die moeten lei den tot een goed alternatief. NCR loopt - dankzij veel kennis van het bankwezen en kasregis ters in de detailhandel - in deze ontwikkeling voorop. Men heeft ook in Nederland een nogal diep gaande studie gemaakt van het betalingsverkeer. Het bleek dui delijk de moeite waard naar een oplossing te zoeken, ook al was geen wereldwijd systeem denk baar, omdat bankieren in Japan en Amerika volkomen anders is als in Europa, terwijl er zelfs in de oude wereld al forse verschil len zijn. Het onderzoek dat volg de, leidde ertoe dat men zocht naar een veelzijdiger gebruik van de betaalpas. Door zo'n pasje te voorzien van magnetische strips of van chips is het mogelijk tot een vorm van elektronisch beta lingsverkeer te komen. Het zou een uitstekende oplossing zijn geweest, ware het niet dat het systeem duurder bleek dan het huidige. Micro-elektronica De ontwikkeling van de micro- elektronica heeft het onderzoek versneld. In plaats van het pasje heeft de computerfabrikant ge grepen naar een klein zakreken- machientje, met een toetsenbord en een eenregelig beeld schermpje. De micro-terminal komt in de plaats van het pasje en biedt meer mogelijkheden dan alle tot dusver bestudeerde systemen. Om de terminal te kunnen gebrui ken is het nodig om die in een eenvoudige cassette te plaatsen, die per telefoon is verbonden met de centrale computer van de bank. Dan wordt thuisbankieren mogelijk. Via een bepaald tele foonnummer van de bankcom- puter kan communicatie plaats vinden. Om toegang te krijgen tot het eigen rekeningnummer zal naast dat nummer ook een code moeten worden ingetoetst. Daarna kun nen tal van bankzaken worden afgehandeld. De terminal biedt slechts de mogelijkheid van een richtingverkeer. maar de compu ter kan via de telefoon het ant woord geven. Het is technisch geen probleem om de computer uit een aantal vaste teksten, er een te laten afdrukken, waardoor de rekeninghouder bijvoorbeeld de bevestiging ontvangt, dat zyn opdracht is uitgevoerd. Met een wat betere cassette, waar ook lettertoetsten op zitten, is het mogelijk namen en adressen van rekeninghouders op te ge ven. Ook is het mogelijk van het banktegoed, 'cheques' in de mi cro-terminal te laden. Verder kan men een complete conversatie voeren - interessant voor bedrij ven - wanneer men een Viditcl- achtig toestel met een beeld scherm en toetsenbord met de microterminal verbindt. Dan kunnen complete transacties worden afgesloten en bankant- woorden (afschriften) op het beeldscherm worden weergege- De kleine terminal is ook weer bij zonder handig bij winkels. Bij de kassa vindt men een afrekenap- paraat, dat met de bank enerzijds en kassa anderzijds is verbon den. Bij het afrekenen schuift men de terminal in het afreken- apparaat. De betaling zal dan snel en direct worden geregeld, zonder dat er geld aan te pas komt of men moet wachten tot een cheques is ingevuld. Door het inbrengen van de terminal weet de kassa welk rekening nummer zich presenteert. Met een persoonlijke cijfercode meldt men wie de terminal han teert, of die daartoe gerechtigd is. eventueel (als het een gl a menlyke rekening betreft) of man, vrouw of kind de micro-ter minal hanteert. Bij verlies van het computertje geeft dat niets, omdat niemand de bijbehorende code kent. Het apparaatje is dan waardeloos. In principe kan men er 20, 10 of het bedrag van vijf cheques in laten 'bijschrijven', zoals men nu doet door een beperkt aantal cheques of betaalkaarten bij zich te dra gen. Mocht men te weinig geld bij zich hebben, dan valt de mi cro-terminal weer per telefoon 'by te laden'. De prijs van de ter minal zal op den duur in de buurt van de elektronische rekenma chine komen. Bij de studie die NCR heeft ge maakt van het Nederlandse beta lingsverkeer. is men er vanuit ge gaan dat elektronisch betalings verkeer een veel goedkoper geld circuit zal gaan vormen dan nu kent. Het Nederlandse teem is prima, vindt rr ontzettend duur. Het is me papierwinkel. Daarom maakt de micro-terminal in relatief kor te tijd een zeer goede kans. Er zijn namelijk bijna 10.5 miljoen privé-rekeningen in Nederland van particulieren. Zowel bij de bank als de giro. Daarnaast zijn er 160.000 vestigingen van detail handel, nog eens 500.000 bedrij ven, zo'n 10.000 bankinstellin gen. de bankgirocentrale en de postgiro- en rijkspostspaarbank. Samen ver- en gebruiken die 350 miljoen acceptgiro's, 550 miljoen betaalcheques en betaalkaarten, en nog eens ruim 300 miljoen overschrijvingen. Dat zyn gewel dig veel papieren transacties. Het aantal contante transacties, met gewoon geld (wel van belang voor de micro-terminal) bedraagt nog eens circa 250 miljoen han delingen. Al die geldtransacties krijgen ook weer een papieren vervolg door een af- of bijschrij ving met afrekeningstrook. Papierenwinkel Vanuit de bank gezien zou men de kosten van het betalingsverkeer kunnen terugbrengen door de vele papieren afhandelingsbe- vestigingen achterwege te laten. Men zou nieuwe services kunnen creëren, op porto kunnen bespa ren. kunnen voorkomen dat an dere instellingen met credit cards of spaarregelingen geld gaan weivcn. terwyl de gelden van de detaillist sneller in het be zit van de bank zyn. m Ook de detailhandel wil de kosten verlagen door het geld sneller binnen te halen (niet meer wach ten op innen van cheque), de ad ministratiekosten van de geldaf- handeling te drukken en daar mee arbeidskosten te verkleinen Automatisering van overschrij vingen vereenvoudigt de boek houding aanzienlijk Voor de micro-terminalbezitter en rekeninghouder zouden betere voorwaarden voor zyn beleggin gen en spaargeld kunnen gaan gelden als er minder administra tiekosten komen. Ook kan 's avonds en 's nachts van ban kiersdiensten gebruik worden gemaakt. Het saldo is bijna altyd up-to-date en opvraagbaar. Wachttijden kunnen kleiner wor den en bij de afwezigheid van geld en cheques is de kans op diefstal en fraude veel kleiner. Snelle geldcirculatie De wijze van afrekening kan op verschillende manieren gaan Mogelyk is de kassaterm mals van de detaillist aan te sluiten op magnetische cassettes, compu terbanden of -schyQes. Met het schijfje kan men de volgende dag al de ter plaatse verrichtte overschrijvingen op zyn reke ning krijgen Het is ook mogelyk om via de telefoon- of datalijn di rect de beschikking over al het geld te krijgen Door elektronische overschryvin- gen zou in een keer een univer seel 'betaalmiddel' geschapen zyn Hoewel NCR ook Viditel heeft bekeken als manier voor geldtransacties, is men van me ning dat dit een te kostbare om weg is Bovendien zyn er te wei mg viditeltoestellen om een po pulaire wijze van betalen waar te maken De chipcard, een soort betaalkaart dm i dan In aan alak tronisch geheugen dat aan kas sa's 'leeggezogen kan worden en by de bank worden 'opgeiaden', is te gebruikers onvnendelyk Het kaartje moet altyd in samen hang met apparatuur in banken of winkels worden gebruikt. Op zich is er niets aan af te lezen, in tegenstelling met de micro-ter- minal en met het rekenmachine- venster HUGO VAN DER HEEM Veiligheids boekje voor ouderen per jaar komen gemiddeld 1700 mensen boven de 65 jaar in en om de woning om het le ven als gevolg van een onge val. Ook bij de talrijke min der ernstige ongevallen die meestal eveneens veel leed en langdurig ongemak ver oorzaken. heeft men dikwyls geen erg gehad in de gevol gen van het normale verou deringsproces. Dat stelt het Veiligheidsinstituut in Am sterdam vast in de brochure 'Veiligheid op oudere leef tijd'. Daarin wordt gelet op de aspec ten van het lichamelijk ver ouderingsproces en de daar door vergrote kans op onge lukken. Bij de opsomming van de risico's die de ouder wordende mens in zyn huiselyke omgeving kan lo pen wordt ook uitvoeng voorlichting gegeven en we gen en middelen genoemd om ongelukken te voorko- Diep bukken, hoog rekken, op een wankele trap of stoel gaan staan, al te vlug over eind komen uit bed of van de stoel dat zyn enkele gewoon ten die men volgens de folder zo gauw mogelijk moet afle ren Niet te zuinig zyn met licht wordt eveneens geadvi seerd. Een 65jange heeft voor een karweitje ongeveer vijftien maal zoveel licht no dig als een kind van tien. Een enkel exemplaar van de folder is gratis verkrygbaar by Infocentrum. Veiligheids instituut in Amsterdam Doordat restaurants, hotels, mo lds, akanliehungalou s in wel binnen- als buitenland steeds meer worden aangepast, is er bij lichamelijk gehandi capten een groeiend verlangen er alleen of vergezeld van een partner of een gezinslid met vakantie te gaan. Het probleem is echter bet vinden van een ge schikte reisgenoot, die tevens in staal in hrreiri is 11 jdi 11 s ii< vakantie hulp en begeleiding te verlenen. Het bemiddelingsbureau van de Stichting Werken stelt zich ten doel te bemiddelen bij het ver krijgen van een begeleider. Een opgaveformulier kunt u aan vragen bij de Stichting Werken, Lange Voorbout 48. 2514 EG I>en Maai; I l« .'II /-. wel vrijwilligers als gehandi capten die begeleiding zoeken, kunnen zich daar aanmelden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21