Liften: at tractief maar niet zond er risico's 3- Reportage Open huis' van Sassenheimse kerken ©ommelsdi fils -C De haken en ogen aan het mee)rijden van een vreemde DROMMELS LEKKER DONDERDAG 27 MEI 1982 Varia Er zijn twee. regelmatig terugke rende momenten, waarop ik even aan Erik de Vries denk. de pio nier van de Nederlandse televi sie, een van de markantste per soonlijkheden die Hilversum in een kleine halve eeuw heeft op gebracht. Je zou denken dat ik al tijd, al was het maar een onder deel van een seconde, aan hem denk als ik de televisie aan zet, maar dat is toch niet het geval. Ik denk aan hem op momenten die in het geheel niets met zijn vak als televisieregisseur te maken hebben, namelijk bij sommige stoplichten, en bij sommige giro enveloppen. Om met het laatste te beginnengi ro-enveloppen bevatten soms een hard aanvoelende kaart, die nog vóór het openscheuren van de en velop kenbaar maakt dat ie mand een bedrag op je rekening heeft gestort. Ha, denk je dan, er is gelukkig weer wat geld bijge komen, gauw kijken van wie. en hoeveel! Je scheurt de envelop open, en wat zit er dan in? Geen hardkartonnen bijschrijving, meer een wervende kaart van de giro die een voordelige verzeke ring of iets dergelijks aanbiedt. Ontgoocheling! Deceptie! Alweer door de giro op het verkeerde been gezet! Ieder keer als ik bij het aanvatten van een giro-envelop een hard kaartje voel denk ik even aan Erik de Vries, omdat ik een jaar of tien geleden, in een andere ru briek dan deze, eens over de on aangename verrassing had ge schreven als zo'n hard kaartje geen bijschrijving blijkt te zijn, maar de een of andere aanbie ding. Erik de Vries had dat gele zen en vertelde me jaren later dat hij, iedere keer als hij een hard kaartje in een giro-envelop voelt, even aan mij moet denken. En omdat hij dan altijd even aan mij moet denken, moet ik tegen woordig ook altijd even aan hem denken als ik in de giro-envelop zo'n hard kaartje voel... Dat ik ook bij sommige stoplichten aan Erik de Vries moet denken berust op hetzelfde wederkerige verschijnsel. Omstreeks dezelfde tijd als over die giro-enveloppen schreef ik over de asfaltribbels, die voor sommige stoplichten ont staan, en die je vooral opmerkt als je, zodra het licht op groen is gesprongen, weer langzaam op trekt. Hobbeldebobbeldebobbel gaat het dan, en in het begin, toen ik mij nog niet van het be staan van die ribbels bewust was, dacht ik dan even dat ik een lekke band had. Nader onderzoek leerde me echter, dat die ribbe- ling, dwars over de rijrichting, vooral bij stoplichten ontstaat waar veel zwaar vrachtverkeer passeert. Op hete dagen moet zo'n kolos afremmen voor het stop licht, waardoor het zacht gewor den asfalt voor de wielen wordt uitgeschoven en gaat ribbelen. Daar zijn veel hete dagen en veel vrachtwagencombinaties voor nodig, want asfalt is geen tafella ken, maar op den duur komt die ribbeling er toch in, en daardoor iKtelt u vaak dat gehobbeldebob- beldebobbel als u een stoplicht passeert. Enfin, ik schreef over dit verschijn sel. Erik de Vries las dat en dacht: hé, daar komen die ribbels dan vandaan die ik zo vaak bij stoplichten voel!, en vanaf dat moment, vertelde hij mij later, moet hij altijd even aan mij den ken als hij zo'n wasbord in het asfalt passeert. En sinds hij mij dat toevertrouwde, moet ik op mijn beurt altijd even aan hem denken als ik zo'n asfaltribbel passeer!... Dat is het mooie van mijn vak: je schrijft iets, dat frappeert de le zers, en vanaf dat moment moe ten ze altijd even aan mij denken als zij langs de kant van de weg beeld) één enkele schoen zien lig gen. Ik op mijn beurt moet bij zo'n enkele verloren of wegge gooide schoen aan Karei van het Reve denken, want die had mij aangeraden eens bij mijn lezers te informeren hoe het toch kwam dat je op straat, langs de weg. al tijd maar één schoen, en nooit twee (een paar) zag liggen!. Te voren was het mij nooit zo opge vallen, maar sinds ik er over schreef zie ik, in binnen- en bui tenland, in bijna elke straat wel zo'n eenzame schoen liggen. De vraag is, of ik nog even lang aan Karei van het Reve kan blij ven denken als aan Erik de Vries, want ik las dat de firma Bruil tn Arnhem iets op die asfaltborden heeft gevonden: in het asfalt wordt een mat van spiraalvor mig gedraaide roestvrijstalen banden gelegd, die de spanning in de asfaltlaag overneemt waar door er geen scheurvorming meer optreedt. De anti-ribbelmat of Astamat. Zal ik in de toekomst nu nooit meer aan Erik de Vries hoeven te denken, of zal ik, iedere keer als ik een stoplicht passeer zonder dooreengeschud te wor den, toch nog even aan hem den ken omdat ik nu niet meer aan hem hoefde te denken? Door Miep Hoenson De zomer(vakantie) nadert met rasse schreden en daarom zie je ze steeds vaker: mensen, al dan niet met rugzak, langs de kant van de weg en met hun duim omhoog. Ze wachten, omgeven door uitlaat gassen, in de hoop dat een welwillende automobi list zal stoppen. Liften is al jarenlang, hoofdzakelijk voor de jongere garde, een goedkope én attractieve mogelijkheid om van plaats A in plaats B te komen. Leuk en aardig, maar er gaat bij deze 'sport' ook wel eens wat mis natuurlijk. Er wordt wel eens een automobilist, dan wel een lifter, beroofd door zijn mede-passagier. Een verkrachting (of nog erger) op de snelweg is ook geen uitzondering meer. Wee de automobilist die aan de grens wordt aangehouden, wiens lifter iets bij zich heeft dat wettelijk verboden is. Een lifter die bij voorbeeld drugs smokkelt en wordt aangehouden, sleept zijn gastheer mee in het ongewisse. Ondoorzichtig Bovengenoemde risico's rond het liften mogen als bekend worden verondersteld. Veel ondoorzichtiger is het woud van verzekerin gen, waarin lifter en bestuurder terechtkomen als zij een onge luk veroorzaken of bij een ongeval betrokken raken. Het komt volgens verzekeringsmaatschappijen regelmatig voor dat een lifter of een 'gewone' mede-passagier met een ongeval te maken krijgt. Natuurlijk, alle voertuigen zijn tegenwoordig verplicht W A. (Wettelijk Aansprakelijk) verzekerd. Maar daardoor is de lifter niet automatisch verzekerd voor alle mogelijke risico's. De Hoge Raad heeft het destijds keurig in een arrest gemeld: een mede-inzittende, de lifter dus, heeft alleen recht op een schade vergoeding voor bijvoorbeeld opgelopen letsel als het ongeluk buiten zijn schuld plaatsvond. Er kan geen beroep worden ge daan op de W.A.-verzekering van de bestuurder als een éndere automobilist de schade veroorzaakte, of als de schuldvraag niet vaststaat. En heel dubieus is één en ander ook als de automobilist, waarbij de lifter vrolijk instapt, ietwat beschonken is, geen rijbewijs heeft of helemaal niet verzekerd is. De lifter die 'redelijkerwijs kon vermoeden' dat de bestuurder teveel alcohol op had of dat hij gevaarlijk reed, krijgt niets van de verzekering. Borrels Dergelijke voorwaarden lijken op het eerste gezicht overbodig, maar dat zijn ze toch niet. Welke lifter weet bij wie hij instapt? Er rijden nog steeds mensen op de weg die het rose papiertje niet hebben, en er rijden er ook rond die gewoon niet verzekerd zijn. En welke lifter kan in een paar seconden beoordelen of de automobilist, die zo royaal een lift aanbiedt, niet een paar bor rels teveel op heeft? Waarschijnlijk geen één. De risico's zijn groot. Vandaar dat de ANWB automobilisten aan raadt een aparte verzekering af te sluiten voor mede-inzittenden. Zo'n verzekering keert wel altijd uit, onafhankelijk van de vraag wiens schuld het ongeluk precies was. Marijke Arntz, medewerkster op de juridische afdeling van de ANWB, zegt vaak geconfronteerd te worden met ongevallen op de weg waarbij bovenstaande problemen spelen. "Kortgeleden was er nog zo'n geruchtmakend geval" zegt ze. "Daarbij viel één dode en een zwaargewonde. De bestuurder bleek achteraf niet verzekerd. Er viel voor de nabestaanden en de gewonde slacht offers dus niets te halen". Liften, leuk en aardig (Foto Pflfr Sen leur) Daarbij tekent ze wel de moge lijkheid aan dat ingezetenen van Nederland een beroep kunnen doen op het Waar borgfonds. Dit fonds keert bijvoorbeeld uit als de ver oorzaker van een ongeluk niet verzekerd is, of als deze is doorgereden zodat zijn identiteit niet kon worden vastgesteld. Het fonds is er ook voor degenen die vanwe ge 'gemoedsbezwaren' geen verzekering willen afsluiten: Jehova's bijvoorbeeld. Maar het Waarborgfonds is geen goudmijntje: de benadeelde moet hard kunnen maken dat hij van niemand anders een vergoeding kan verwachten. Het fonds kent een 'eigen ri sico' van 200 gulden én het heeft het momenteel zo druk dat de behandeling van de Happig Rasechte lifters hebben wel licht al gemerkt dat vracht wagenchauffeurs en anderen die beroepsmatig op de weg zitten niet zo happig zijn op het geven van een lift. Dat is niet zó verwonderlijk. Som mige werkgevers kennen de risico's en verbieden hun per soneelsleden om lifters mee te nemen. Want mocht er schade optreden aan of door een lifter, dan is de rekening voor de werkgever Moet iedereen nu voortaan maar snel doorrijden bij het zien van een duim en bord aan de kant van de weg? Dat moet eenieder zelf maar uit maken. Maar zo'n extra ver zekering voor mede-inzitten den is nooit weg De lifter kan het heft natuurlijk ook in eigen hand nemen. Wellicht dat het initiatief van de NBBS uitkomst biedt. Dit, in Leiden zetelend jongeren- reisbureau heeft een 'taxi stop' systeem ingevoerd zo als ook onze zuiderburen dit kennen. Voor 25 gulden per jaar kunnen lifters lid wor den van deze club. Voor dat geld krygen ze een bord. waaraan een identiteitsbe wijs zit bevestigd Daardoor kan de automobilist in één oogopslag zien met wie hy te maken heeft. Het bord dient natuurlyk tevens om de ge wenste plaats van bestem ming op te schryven. Het is reflecterend en de NBBS le vert er een stift by. waarvan de inkt by het uitwissen geen vlekken maakt. Je zou zeg gen dat de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen er een goedkeunngsstempel op zou kunnen zetten. Maar het mooiste van het sys teem is dat de leden automa tisch W.A. zyn verzekerd. Buitenland Helaas biedt zo'n reflecterende kaart met identiteitsbewijs geen soelaas als het op liften in het buitenland aankomt. Want liften is bijvoorbeeld in het hele Oostblok verboden. En in de meeste Europese landen geldt, evenals in Ne derland. een verbod om langs de snelweg te liften. Is zo'n verbod er niet. dan is er wel de regel dat automobilisten langs de snelweg niet mogen stoppen. Aan die bepaling is ook wel weer een mouw te passen. Heel Belgie kent het ver schijnsel liftstandplaats al. En ook Groningen heeft, even buiten de stad, een mooi verkeersbord met daarop een duim neergeplant. Belgie mag dan wat betreft sommige aspecten aan het lif ten voorop lopen, ons eigen land kent al zo'n 25 jaar een speciale lift-service. Dit be drijfje stelt zich ten doel lif ters en liftgevers. die naar het buitenland willen, met elkaar in contact te brengen. De lift- service fungeert als een soort uitzendbureau en rekent haar klanten 15 gulden per jaar voor een lidmaatschap. Daar voor is het dagelijks van ne gen uur 's morgens tot elf uur 's avonds bereikbaar (tele foon 020-846730). Let wel: het gaat alleen om vervoer naar en vanuit het buitenland. De automobilist en lifter regelen onderling zaken als tyd van vertrek, de vergoeding, de route én de verzekering. En tenslotte: voor de echte lif ters onder ons die via hun duim de hele wereld rond willen is het 'Lifthandboek' misschien een aanradertje. Dit boek komt over enkele weken op de markt. Het is driftig volgeschreven door Rob Hof. een zogenaamde •principiële lifter'. Hof heeft zo ongeveer over de hele aardbol gelift. In zyn boek zal hy onder meer beschryven hoe het mogelijk is om m het buitenland per schip, per vrachtboot en zelfs per vlieg tuig te liften. Voor de liefheb bers kan er dus nog een we reld opengaan. écht met pensioen. In 1978 was Ir. J. van der Graaf, secretaris West-Duitsland sei de secretaris baptisten bevesUgde noch ont- A^tie^^ nudrnu Zaterdag, de dag vóór Pinkste ren, houden de Sassenheimse ker ken van 10 tot 3 uur 'open huis'. Omdat de kerk het eerste Pink sterfeest als haar geboorte be schouwt, hebben de kerken in het bollendorp hun uitnodiging-aan- iedereen het motto 'De kerk is ja rig' meegegeven. Open staan de christelijke gerefor meerde kerk aan de Bijweglaan, de gereformeerde kerk Juliana- laan. de hervormde kerk Hoofd straat, de kerk van de Protestan tenbond aan de Julianalaan, de Pancratiuskerk Hoofdstraat en de kapel van Huize Sint Bernar- dus aan de Hoofdstraat. Men kan overal vrij rondlopen. Er zullen op alle plaatsen mensen zijn om vragen van bezoekers te beantwoorden, niet alleen over het gebouw maar desgewenst ook over de kerkelijke gemeente. Zondag zullen Arie en Marianne Heij (Leiden) in een bijzondere dienst van de Leidse baptisten gemeente. die om 3 uur in de kerk Oude Rijn 3 begint, worden uitgezonden naar Tanzania. Arie Heij komt daar in dienst van de Missionary Aviation Fellowship, die door de lucht verbindingen onderhoudt met afgelegen, moei lijk bereikbare zendingsposten. Afscheid Morgen neemt professor dr. J. Plomp, hoogleraar in het kerk recht, afscheid van de theologi sche hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Kampen. Pro fessor Plomp is 71 jaar en gaat nu écht met pensioen. In 1978 het al zover, maar hij bleef nog een paar jaar buitengewoon hoogleraar om plaatselijke ker ken en de gereformeerde synode te adviseren. Professor Plomp was voordat hij naar de wetenschap afzwaaide een aantal jaren gewoon predi kant. Hij begon in Grijpskerke (Z.), werkte daarna negen jaar in Soerab«ya en had van 1947 tot 1954 Leiden als standplaats. In 1963 - hij 'stond' toen in Utrecht werd hij wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Vrye Universiteit in Amsterdam. Drie jaar later volgde zijn benoeming in Kampen tot hoogleraar in de algemene en Nederlandse kerk geschiedenis en het kerkrecht. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Groot-Am- mers en te Tholen D. C. Floor Wekerom, te Groningen (voor vrijzinnige hervormden) R. van 't Lindenhout Zuidlaren; aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Ermelo (voor de 'zendingskerk') A. van Es Zwolle; bedankt voor Willem stad R. Schelling Dronrijp, voor Wierden (Ov.) A. J. Zoutendijk Noorden. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Schiermonnikoog kan didaat S. Benedictus Garijp, naar Hattem (docent levensbeschou welijke vorming christelijke lera renopleiding Zwolle) E. P. Bos nia aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Hoogeveen J. A. van der Velden Groningen- noord. Ir. J. van der Graaf, secretaris de Gereformeerde Bond de Hervormde Kerk, zal volgen de maand (28 juni) zijn voorzit terschap van de gereformeerde sociale akademie 'De Vijverberg' in Ede beëindigen. Hij is tien jaar voorzitter geweest. Vredesdienst De oud-voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland), bisschop Schönherr, heeft verklaard, dat in de DDR voorlopig geen 'socia le vredesdienst' voor dienst plichtigen zal worden ingevoerd. De bond had tijdens een synode in januari van dit jaar de regering om invoering hiervan gevraagd, als een tweede mogelijkheid naast militaire dienstDÜrht Volgens Schönherr houden moei lijkheden rond invoering van de sociale dienstplicht verband met de verhoogde financiële en mili taire steun van de DDR aan Po len en het Warschau-pact. Overigens ondervindt het v red es- streven binnen de evangelische kerken in de DDR nu ook in ei gen kring tegenwind. Enkele kerkelijke groeperingen hebben een blad opgericht om 'tegen de verlamming van de vredesbe weging' te polemiseren. In dat tijdschrift wordt de officiële po litiek van de DDR - vrede met militaire middelen in stand houden - onderschreven. West-Duitsland zei de secretaris de Russische baptisten, Ale- xej Bitsjkov, dat er reden is om op verbetering van de kerkelijke situatie in de Sovjet-Unie te ho pen. Hij baseerde dat op een 'voortschrijdende democratise ring'. Sinds de grondwet van 1977 wor den geregistreerde gelovigen be duidend minder benadeeld, deel de Bitsjkov mee. De verhouding echter tussen de staat en de niet- geregistreerde baptisten wordt nog steeds bepaald door het principe 'oog om oog en tand om tand'. Berichten over gevangen baptisten bevestigde noch ont kende hy. Het gemeenteleven van de geregi streerde baptisten noemde Bitsj kov 'goed'. Zy hebben de rege ring hun wensen voorgelegd een eigen krant, een eigen drukkery en wekelijks radiozendtyd Conflicten, zei Bitsjkov, ontstaan op het persoonlyke vlak, als rechtlijnige gelovigen op recht lijnige functionarissen stuiten. Registratie biedt, volgens hem. het voordeel, dat men met de au toriteiten van aangezicht tot aan gezicht kan spreken. "En dat is zeer belangrijk in een atheïstisch land". lutherse studentenpredikant Jonathan Nelson (Washington, Verenigde Statenwil proberen om met een boot te verhinderen, dat de Amerikaanse atoomon- derzeeer Trident' deze zomer bij Seattle de haven binnen zou va ren. Nelson is 48 jaar en heeft tien kinderen Hij houdt er rekening mee, dat hij voor zijn actie tot een jaar gevangenisstraf kan wor den veroordeeld De predikant wil namelijk ook met een boot de t>oor onbevoegden verboden ma rinehaven 'Bangor' bereiken om te voorkomen dat de Trident' daar tn het dok ivordt gevaren ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19