Solleveld valt hard van troon "Zij deden wat wij niet konden Politie neemt wapens in beslag D sm Krasnov nieuwe leider Aston Villa: één kanséén goaléén Cup Britten breken aloude traditie Valke naar Feyenoord DONDERDAG 27 MEI 1982 ROTTERDAM (ANP) - Bij het Feyenoord-stadion in Rot terdam zijn gisteravond vier Westduitsers aangehouden, die vuurwapens bij zich hadden toen zij naar binnen wilden gaan om de Europa- cup-wedstrijd Aston Villa tegen Bayern München bij te wonen. Twee van hen waren ieder in het bezit van een re volver, de andere twee van een pistool. Daarnaast zijn bij de ingang van het sta dion nog eens acht Westduit sers aangehouden, die ver schillende slag- en steekwa pens bij zich droegen zoals, stiletto's, valmessen, een kapmes en vechtstokjes. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie gis teravond bekend gemaakt. Volgens deze woordvoerder is het de eerste keer dat de Rotterdamse politie bij een voetbalwedstrijd dit soort vuurwapens in beslag heeft genomen, 's Middags is het in Rotterdam met de vele duizenden Britse en West- duitse voetbalfans volgens de politie vrij rustig geble ven. Slechts een dronken Britse supporter werd om streeks vier uur aangehou den omdat hij te veel amok maakte. De man kon de wed strijd niet bij wonen. Rond drie uur 's middags wa ren enkele honderden Villa- fans neergestreken op het gras van het Kruisplein, dicht bij het centraal station in Rotterdam. Met ontbloot Sport "Just Spa", legt deze Villa-fan uit aan de agent bij het hek van het stadion. De politie had overigens de handen HARDERWIJK - Letterlijk en figuurlijk is Gerrit Solleveld gisteren van zijn troon geval len in Olympia's Ronde van Nederland. Na vijf dagen lang alle dreigende rampspoed te hebben afgewenteld, ging de lange Westlander in het eerste deel van de zesde etappe, die de amateur-wielerkaravaan van Hoogezand-Sappemeer naar Harderwijk voerde, onbarmhartig onderuit. Met een van pijn vertrokken gezicht moest Solleveld het vaan del in het peloton overdragen aan de Rus Aleksander Krasnov, de regerende Sowjet- kampioen achtervolging op de baan. Bloedend en ontveld deed Solle veld afstand van het Oranje als gevolg van een valpartij, die hem parten had gespeeld, toen hy de verdediging van zijn koppositie ter hand wilde nemen Hij werd daartoe gedwongen nadat Kras- heel sluw met i t elftal bovenlijf en rijkelijk voor zien van bier, nestelden ze zich daar temidden van het drukke Rotterdamse ver keer. Maar naarmate meer kratten gevuld raakten met lege flessen, werden de Brit ten ook rumoeriger. Omstreeks vier uur wierpen de eerste Britse fans zich ge kleed en al in de vijvers van het schouwburgplein, onder invloed van de hitte of de drank. De Rotterdamse poli tie bleef daarbij steeds dui delijk aanwezig, zonder te hoeven ingrijpen. Totdat plotseling een groepje Bayern-aanhangers bij de vijvers verscheen, en luid keels liet blijken wie vol gens hen met de grote zilve ren cup naar huis zou gaan. Dit leidde uiteindelijk tot de enige charge met de wapen stok die middag op de krui sing van het Kruisplein en de Westkruiskade. Britse fans bekogelden hun West- duitse tegenvoeters daar met lege flessen bier. Nadat de vertegenwoordigers van de twee voetbalnaties door de politie uiteindelijk uit eikaars gezichtsveld wa ren gebracht, werd de grote groep Britten om half zes vanaf het Kruisplein rich ting station gedreven om daar via de metro en bus naar het stadion te worden gebracht. "Tot het begin van de wedstrijd is het allemaal goed verlopen, wat kleine schermutselingen daargela ten die er nu eenmaal altijd zijn", aldus een politie woordvoerder. Ook na de wedstrijd bleef het betrek kelijk rustig. outsiders vandoor was gegaan. Deze ontsnapping liep zo ge smeerd dat er aan de meet een voordelige marge van krap vier minuten werd geregistreerd Ruim voldoende voor Krasnov, die onderweg ook nog eens tien bonusseconden had veroverd, om al zijn acht voorgangers in het klassement voorbij te steve- In het stadje aan het met surfers overspoelde Veluwemeer. waar de onbekende regionaal (de Bra bander Albert Fosters» verras send de eerste-dagpnjs greep, viel er aanvankelijk een wereld in voor Solleveld. Terwijl zijn De stand in het algemeen klassement na de tijdrit is: 1. Krasnov 24.12,01; 2. Solleveld op 6 sec.; 3. Hassink op 1.16; 4. Manakov op 1.19; 5. Van Poppel op 1.38; 6. Wekema op 2.52; 7. Bouwman op 3.30; 8. Klein op 3.46; 9. Van Binsbergen op 3.47; 10. Hofland op 4.11; 11. Schur op 4.10; 12. Snijders op 4.53; 13. Petrov op 4.49; 14. Van Vliet op 5.08; 15. Boom op 6.06. ROTTERDAM - Met de 'gouden' treffer die de matige EC-finale Aston Villa-Bayern München met de zo langzamerhand traditionele 1-0 uitslag besliste, ontkrachtte Peter Withe weer eens alle veel te serieuze theorieën omtrent het voetbalspel. Boeken zijn er volgeschreven over tactiek en systemen; hele verhandelingen worden gehou den door trainers over het 'in spelen op', 'een stuk déarvan' en 'een brok hiervan', maar als ie mand bijna per ongeluk, net op het juiste moment zijn maat 47 tegen een bal parkeert worden al die moeilijke verhalen op slag waardeloos. Dan blijkt voetbal opeens weer te zijn wat het altijd al is geweest: een ui terst simpel spelletje dat zich nooit laat beredeneren. Anders immers had niet Aston Vil la, maar Bayern München gister avond een ereronde gemaakt door de broeierige Rotterdamse Kuip en hadden de Engelsè voet- LONDEN (ANP) - In de replay van de Engelse bekerfinale tussen Tottenham Hotspur en Queens Park Rangers staat een 110 jaar oude tradi tie op het spel. Bij een gelijk eindigen (na verlenging) van de tweede wedstrijd wordt het duel beslist via het ne men van strafschoppen. Tot dusverre werden de bekerfi nales bij gelijke uitslag al tijd overgespeeld totdat een van de twee ploegen de wed strijd in zijn voordeel beslis te. De Engelse voetbalbond heeft deze regel na afloop van het eerste duel tussen beide Londense clubs voor een keer opgeschort. De voorbe reiding van de drie Britse deelnemers aan de WK-eind- ronde loopt gevaar indien de Spurs en de Rangers nog maals op herhaling gaan. Bovendien staat voor dit weekeinde de strijd om het Britse kampioenschap op het programma. De belangstelling voor de re play is overigens enorm. Al le 92.000 plaatsen in het Wembley-stadion zijn ver kocht. Bij lichtwedstrijden wordt het aantal plaatsen wegens veiligheidsvoor schriften teruggebracht met 8.000 tot 92.000. bailers na afloop volkomen ont luisterd de op het gras gelegen. Nu bedankten de Britten hun ra zend enthousiaste supporters, die echt vier uur lang bléven zin gen en lagen de Duitsers daar uitgeteld. Minutenlang, alsof ze het nog niet konden geloven. Een koekje van eigen deeg mis schien, omdat ze tegenstanders geregeld zelf zo achterlieten, maar toch... 'Plat' hadden ze Vil la gehad, volkomen rijp voor de slacht. In de beproefde stijl had Bayern de technisch zoveel ge brekkiger partner na de rust in de tang genomen. Waar voordien voorzichtigheid en traagheid troef was geweest, was de nog even regerende Duitse kampioen na de hervatting zichzelf gewor den. Het betekende dat het 'sluipvoetbal' zijn intrede deed in de Kuip: de bal achterin 'lok kend' rondspelen, loerend op de snelle uitbraak, wachtend op de fouten. Die speelwijze had de Beierse ploeg tot gisteren bepaald geen windeieren gelegd. Nooit eerder had de FC uit München een een maal bereikte eindstrijd verlo ren: viermaal in de historie had dat een Europa Cup opgeleverd. Na de bokaal voor bekerwin naars in 1967, volgde de briljante Europa Cup 1-trilogie in '74-'75- *76. Een geroutineerde 'winnaar' dus, dat Bayern. met een paar echte klassespelers (Rummenigge, Breitner) bovendien. Voetballers die een tegenstander langzaam maar zeker murw kunnen spelen en dat gisteren tegen Aston Villa andermaal in de praktijk leken te brengen. Niet één echte moge lijkheid had Villa (goed gestart, snel teruggevallen) zich kunnen creëeren, waar Dürnberger, Rummenigge, onder meer met die verschrikkelijk knappe om haal, Höness en Augenthaler al één of meerdere kansen hadden gekend. Ken Swain had zelfs al eenmaal reddend werk moeten verrichten op de doellijn. Aston Villa leek dus rijp voor de sloop. Natuurlijk, de spelers wa ren van goede wil, maar ze leken van alles net iets teveel te missen om de Kuip zegevierend te kun nen verlaten. De inzet was groot (het kostte Williams een gele kaart in het overigens sportieve treffen), het inzicht beperkt, het technisch vermogen matig, de ervaring nihil. Twee keer eerder slechts beklom de club, die vorig jaar voor het eerst sinds 1910! weer eens Engels kampioen werd, het Europese toneel. Beide malen was niet meer dan een bij rolletje voor Villa weggelegd. Na de eenmalige bevlieging leek de ploeg dit seizoen andermaal naar de figuratie te worden ver wezen. In de leaque kon niet eens een plaats in het UEFA Cuptoernooi worden veilig ge steld. Vandaar dat de EC-finale van gisteravond zo ongeveer 'heilig' was verklaard. Ook daar in echter leek Villa lang alleen aanwezig ter meerdere eer en glorie van de tegenstander, die vooral in de laatste periode vóór en de eerste twintig minuten nè de pauze een klasse beter was Zo moeilijk was dat trouwens niet, aangezien het Engelse team in die fase volgens het principe 'de hemel-zegen-de-greep' voetbal de. Onsamenhangend en zonder plan, kortom Villa speelde een spel dat naar de operatietafel dreigde te leiden, waarop het dan zelf onder het mes zou gaan bij de gerenommeerde chirurg Bayern. De brancard stond al klaar, het wachten was alleen op het moment dat Villa definitief ontleed zou worden. Over voetbal kan echter héél moei lijk worden gedaan, maar er is maar éen ding zeker: dat niets ze ker is. Zoals reserve-doelman Ni- gel Spink alleen maar kon dro men dat hij ooit nog eens in een Europa Cupfinale zou keepen nu hij achttien maanden geleden voor het laatst in het standaard team tussen de palen had ge staan ("wat ben ik blij.."); zo zal Peter Withe scoort de gouden treffer voor Aston Villa. Doelman Muller kijkt en weet dat hij verslagen is. het zelfverzekerde Bayern alleen in nachtmerries voor zich gezien kunnen hebben dat het Rotter dam nog met een verliezersfooi zou moeten verlaten Beide dro men werden werkelijkheid. Omdat een tijdens de training op gelopen nekblessure van zijn col lega Rimmer verergerde en die "als goed prof zijn ploeg niet wil de benadelen" (uitspraak mana ger Barton), moest Spink al na negen minuten als sluitpost gaan fungeren Hij deed het zo voor treffelijk dat hij de welgemeende lof van Bayern-trainer Csernai kon oogsten. "Ik had gehoopt dat die vroege keeperswissel ons voordeel zou brengen, maar het tegendeel was het geval". En omdat de Duitsers te lang ge wacht hadden met het bepalen van hun keus uit de voorraad mogelijkheden (dat lukte pas heel laat en toen was het buiten spel) kreeg ook hun angstdroom gestalte en moesten alle dure theorieën over voetbal herleid worden tot het meest simpele ge geven 'Wie éénmaal meer scoort, die wint" En dat deed Peter Withe, na die ene briljante actie van Tony Mor ley, de technisch meest begaafde speler van Villa. Drie kwartier lang had hij onbeholpen rondge dwaald. die Peter Withe. Vrijwel niets had de bonkige centrum spits goed gedaan van de 15de tot de 65ste minuut. Oh. zeker, hij was van goede wil en voetbal inzicht kon hem ook zeker niet worden ontzegd, maar zijn geest wilde constant veel meer dan zijn benen konden Over de grond kaatste hij bijna geen bal goed terug en in de lucht, waar hij normaal zo sterk is, werd hij bedwongen door Klaus Augen thaler Toch stond 'uitgerekend' Withe daar toen de match beslist werd Niet Breitner, niet Rummenigge. nee Withe. Via de paal parkeerde hy Aston Villa in het uitgelezen rytje Cupwinnaars en in het vol gende toernooi. Eén kans. éen goal Eén actie die onbeholpen heid liet zegevieren over tech niek, éen uithaal die het voetbal terugvoerde naar de basis Die Withe dansend voor de tribune met 'zyn' supporters bracht "Op grond van het aantal mogelyk- heden hadden wy moeten win nen, maar zy deden wat wij niet konden: scoren Daarom heeft Aston Villa verdiend gewon nen", berustte Csernai. Zo simpel ligt dat PAUL DE TOMBE HELAA6 HEEFT U M65CH/EW 1 5CWCHT DAT AfPlE HAPPIES fOölMö MIS - UJkT UJAS MAAR CAT KkJ^M OMDAT DE UUR WERKEN \^kl 2JJM SPONSOR T/tr Tl f'T MAVC/zVóSi NCT E JUISTE TJD 0i£KEM AAM ploegbaas Jan Gisbers naar pijn stillers zocht, liet het slachtoffer weten dat het er somber voor hem uitzag. Hij wees op zyn li chamelijke gesteldheid, die veel te wensen overliet. Behalve een flink gat in de knie en talryke schroeiende schaafwonden, kwelde hem ook een inwendige kneuzing in zyn zij Gisbers verkondigde meteen dat er van zyn troef niet veel meer was te verwachten. Solleveld zou de ronde als een verplicht nummer afwerken, forceren was uit den boze. In de 's avonds verreden in dividuele tijdrit bleek dat Gis bers te somber vooruit had geke ken. Solleveld reed voor wat hy waard was en dat was bepaald niet gering. Ondanks alle pyn le verde de Zuidhollander een im ponerende prestatie en het scheelde zelfs bitter weinig, of hij had de trui nog dezelfde dag weer teruggepakt. Uiteindelijk bleef de kopman van Gisbers op zes seconden steken van Krasnov. Solleveld moest in de race tegen het uurwerk slechts één man voorrang geven, de onverslytbare routinier Ane Hassink. Zegge en schryve één seconde bedroeg het verschil na iets meer dan 19 kilometer en het lydt geen twyfel dat een topfitte Solleveld op zyn specialiteit zou hebben teruggeslagen Solle veld. „Ik kon helemaal niet aan zetten. alles deed me zeer. Ik moest vrywel de hele nt met de handen op het stuur ryden. Ho peloos was dat. Maar al met al viel het niet tegen, 's Middags ben ik zoveel mogelyk in bewe ging gebleven, anders was ik veel te stijf geworden". De nederlaag die Solleveld in eer ste instantie leed. kreeg zyn be slag in de buurt van Meppol (80 km). Na een voor de rond opval lend rustig begin (40 per uur, te gen 46 in de voorgaande dagen), legde de Haarlemmer Peter van der Knoop de basis voor drama tische ontwikkelingen. Voor zyn zucht naar avontuur voelden elf anderen ook wel en aangezien de diversiteit van ploegen groot en het aantal kanshebbers op de eindzege klein was in de kop groep. ging het de leiders lekker voor de wind. In het peloton liet men het werk over aan de man nen van Jan Gisbers en Ben van Erp, die weer eens verzaakten by hun controlerende taak In een poging de zaken recht te trekken ondervonden de mak kers van de Orarye en Groene Trui-drager (Van Poppel) veel te genwerking van groeperingen die renners aan de kop hadden zitten. Zoveel zelfs dat een ge vaarlyk gedrang op de eerste ry van het veld ontstond. Ongeluk ken bleven dan ook niet uit, met Solleveld als meest prominente pechvogel Zyn teamgenoten brachten hem weliswaar razend snel terug in het kuierende pelo ton, maar méér konden zy niet doen. Opnieuw brak het onvermogen van zyn ploeg Solleveld op Inde finale gaven liefst vier pupillen van Gisbers niet thuis. Aan de renners van Van Erp had Solle veld het te danken dat van de achterstand, die maximaal vier minuten en 50 seconden be droeg. nog een minuutje werd af geknabbeld. Het falen van de Gisbers equipe mag opmerkelyk worden ge noemd. want in de vaderlandse klassiekers deelt deze ploeg doorgaans de lakens uit Condi tioneel staat het er echter verre van honderd procent voor in de Brabantse groep, terwyl boven dien nog de nodige ervaring ont breekt. Gisbers ..Nog nooit is deze ronde gewonnen door ren ners die het zonder ervaren krachten moesten stellen Het is toch wel vreemd dat Gerrit zon der goede ploeg zo lang aan de leiding heeft gestaan". De 21-jarige, uit Leningrad afkom stige. Krasnov fungeert nu. met nog twee dagen koers, als schiet schyf. In de tydnt bleef hy ter nauwernood op de been en een spannend slot van Olympia's Ronde ligt in het verschiet DEN HAAG (ANP) - De mid denvelder van PSV. Michel Valke, gaat de Eindhovense club verlaten PSV en Feye noord zyn overeengekomen dat Valke op huurbasis een jaar voor de Rotterdamse club gaat spelen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15