Londen trekt concessies in 49 contactlenzen, da's pas fijn Zal Iran Irak binnenvallen? Israël haalt Syrische Migs neer van der WIEL EG lost drievoudige crisis op C Amerikanen waarschuwen tegen protectionisme Thatcher: geen onderhandelingen if - Dixons WOENSDAG 26 MEI 1982 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON De Verenigde Staten zullen de komende econo mische topconferentie in het Franse Versailles gebruiken voor nieuwe, ernstige waarschuwin gen tegen protectionistische maatregelen van andere géndu- strialiseerde landen. Volgens mi nister van financiën Donald Re gan eisen de VS dat industrieën en export elders minder worden gesubsidieerd. Zo niet. zei hij dinsdagmiddag, dan bestaat de dreiging dat „de vrije en open markt van de VS protectionis tisch wordt". Regan signaleerde dat in het Ame rikaanse Congres meer dan 100 wetten zijn ingediend ter be scherming van bepaalde indus trieën. Die zijn ingediend door Amerikaanse politici die hun po litieke basis moeten beschermen aan de vooravond van verkiezin gen. De Amerikaanse dreiging (een woord dat Regan overigens niet wilde gebruiken) is evenzo van binnenlands politiek belang, met name voor de Republikei nen. als de maatregelen elders gepoogd wordt de e mie een opstapje te geven. Buitenland De Amerikaanse president Rea gan, confererend met de staats hoofden en regeringsleiders van Groot-Brittannie, Japan. Frank rijk, Italië, West-Duitsland en Ca nada, zal verder voorstellen dat deze grootste geïndustrialiseerde landen zich werpen op een geza menlijke studie van de monetai re interventie-politiek. De VS hebben maar eenmaal de koers van de dollar benvloed. Andere landen zouden wensen dat Ame rika op dat punt een actievere rol speelde. Minister Regan evenwel twijfelt er sterk aan of interventiepolitiek aan de wezenlijke redenen voor de koersschommelingen wel iets verandert. Hij acht het mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de stu die zal uitwijzen dat geen-inter- ventiepolitiek het beste is. Investeringen Een ander initiatief waarmee Rea gan in Versailles aan tafel mag gaan zitten: het Amerikaans ver langen naar het vaststellen van grondregels voor buitenlandse investeringen. De voorschriften, zo klaagde de minister van finan ciën, wijzigen zich vaak nadat de investering heeft plaatsgehad. Er moeten regels komen voor com pensatie als bedrijven worden genationaliseerd. En zonder zul ke regels, aldus Reagan, dan zul len in die landen geen Ameri kaanse investeringen plaatsheb ben. Te Versailles zal uiteraard opnieuw worden gesproken over de nog steeds te hoge Amerikaanse ren tevoet. President Reagan zal daar opnieuw tegenover stellen de vaste overtuiging dat in het laatste halfjaar van 1982 het her stel van de economie zal begin nen (omstreeks vier procent, zei Regan). Een groeiende groep economernén de VS echter zegt dat de opleving zwakjes zal zijn en wellicht van korte duur. Minister Regan vindt het al heel wat dat de inflatie is terugge drongen in de VS en zegt dat weinigen of niemand kunnen vertellen waarom de rente toch zo hoog blijft. Naar zijn smaak hebben de andere landen nauwe lijks iets aan te merken op de ho ge Amerikaanse begrotingste korten, omdat die elders verhou dingsgewijs vaak nog hoger zijn. Op het punt van de Noord-Zuid- verhoudmgen en met name de hulp aan Derde-Wereldlanden handhaaft Amerika zijn oude standpunten tegen een agenda loze discussie in de VN - wel ge structureerde besprekingen, met een agenda en een duidelijk be paald forum. De VS komen voorts met een al eerder bereden strijdros de kre dieten die aan Oostbloklanden worden verleend. „Soms", zei Regan, „worden de schulden zo hoog dat de geldschieters het zich niet meer kunnen veroorlo ven de schuldenaars failliet te la ten gaan". Over die kredieten wil hij opnieuw nadenken. In het algemeen gaat Reagan naar Parijs met het duidelijke voorne men kenbaar te maken dat de VS best economisch leiding willen geven, maar daarvoor dan wel de kans moeten krijgen. En klach ten over de hoge rente? „Ach", zei minister Regan, „moeten we dan de beschikbare hoeveelheid geld vergroten, zodat de inflatie weer omhoog gaat? Die is nu op jaarbasis 1.8 procent en in het eerste halfjaar 2.8 procent. We willen best luisteren, maar dan naar duidelijke verhalen. Met bij zonderheden en niet naar alge- (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Premier mevrouw Thatcher heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd dat Engeland niet over onderhan delingen of een staakt-het-vuren wil denken, zolang er nog Argentijnse troepen op de Falkland-eilanden zijn. In een harde verklaring herhaalde zij, dat haar regering alle conces sies waartoe zij de afgelopen we ken voor de Britse inval bij San Carlos nog bereid was, als inge trokken beschouwd. Eerst moeten de Argentijnen weg, en daarna zullen de eilanders mogen beslissen over hun toe komst, aldus de premier, die daaraan toevoegde te denken dat de Falklanders nu wel helemaal niet meer met de Argentijnen te maken zullen willen hebben. Defensieminster Nott zei gister middag in het Lagerhuis dat bij de Argentijnse luchtaanvallen van maandag twee Britse sche pen geraakt zijn. Volgens de mi nister ging het echter niet om ernstige schade, en zijn inmid dels al reparaties uitgevoerd. Hij sprak de berichten uit Argenti nië tegen, volgens welke het als troepentransportschip gebruikte passagiersschip Canberra ern stig zou zijn beschadigd. Volgens Nott is er niet eens sprake ge weest van militaire acties in de buurt van het schip. Fonds De minister zei verder dat er een speciaal fonds zal worden ge vormd voor de nabestaanden van de slachtoffers van de strijd om de Falkland-eilanden. De re gering is hiertoe overgegaan om te voorkomen dat allerlei ver schillende fondsen elkaar de ko mende tijd voor de voeten gaan lopen. De bewindsman zei dat de afgelo pen weken is gebleken dat er veel belangstelling bij het pu bliek voor een dergelijk fonds bestaat. Het ministerie is over spoeld door telefoontjes en brie ven van mensen die inlichtingen hierover wilden hebben. Boven dien is er op het ministerie al een aanzienlijk geldbedrag binnen gekomen. Volgens een bekendmaking zijn verdere versterkingen voor de oorlogsvloot op hun plaats van bestemming aangekomen. Het gaat daarbij vermoedelijk om de kruiser Bristol, die enkele weken geleden onder begeleiding van enige fregatten en bevoorra dingsvaartuigen naar de Falk land-eilanden is vertrokken. Met de aankomst van deze schepen wordt het verlies aan vuur kracht, dat werd geleden door het zinken van de fregatten Ante lope en Ardent weer ruim schoots goedgemaakt. De aange komen schepen zijn ondermeer uitgerust met Sea Dart- en Sea Wolf-raketten tegen vliegtuigen en vijandelijke raketaanvallen. Het ministerie van defensie heeft verder bekendgemaakt, dat Brit se manschappen die zijn ge traind in het omgaan met de zo genaamde blowpipe-raketten, een optisch geleide raket die vanaf de schouder kan worden afgevuurd, van hun posten in West-Duitsland naar de Falk land-eilanden zullen worden overgebracht. De Argentijnse president Galtieri wuifde gisteren vriendelijk naar een patriot die "Viva la Patria" riep, toen hij de kathedraal in Buenos Aires binnenging. Ook in Londen stonden bij de ambtswoning van de premier belangstellenden, die haar het beste wensten met betrekking tot de Falkland-crisis. Dit leverde vriendelijk wuiven van Margaret Thatcher op. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 TEL AVIV (AP/Reuter/UPI) - Israëlische gevechts vliegtuigen hebben gisteren boven Libanon twee Syrische Mig-toestellen neergeschoten. Dit is be kend gemaakt door het Israëlische militaire opper bevel. De Syrische toestellen werden boven de Libanese hoofdstad Beiroet getrokken door Israëlische vlieg tuigen die een verkenningsvlucht maakten. Een woordvoerder van het militaire opperbevel wei gerde te zeggen welke Israëlische toestellen bij het incident waren betrokken. Hij zei dat nog niet be kend was welk type Mig was neergehaald. De Syri sche Mig-toestellen worden geleverd door de Sow- jet-Unie. De Israëlische vliegtuigen keerden veilig terug. Het was het eerste luchtgevecht boven Libanon sinds 21 april, toen volgens Israël tijdens een operatie tegen Palestijnse guerrilla-bases twee Syrische Mig-23 toestellen werden neergeschoten. Volgens officieuze cijfers heeft Israël sinds de oorlog van 1973 in totaal 25 Syrische gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Dë Israëliërs zelf verloren sinds de oorlog twee toestellen. Een Syrische militaire woordvoerder zei later in Da mascus dat in het gevecht twee Syrische vliegtuigen waren getroffen. Of zij waren neergestort, vermeld de hij niet. Overleg Premier Menachem Begin heeft, in een nieuw tot de Verenigde Staten gericht ultimatum, gisteren niet alleen geëist dat er ook in Jeruzalem overleg over Palestijnse autonomie wordt gevoerd. Hij wil bo vendien dat dit (te hervatten) overleg in Jeruzalem begint. Er zouden besprekingen in Jeruzalem ge houden moeten worden of er zouden helemaal geen besprekingen worden gehouden, aldus de interpre tatie van de Israëlische radio van de opmerkingen van de premier. Egypte weigerde onderhandelingen in Jeruzalem te voeren. Premier Begin zei dat "die onderhandelingen zullen worden gehouden in de hoofdsteden van de drie landen die de akkoorden van Camp David hebben getekend. Dat betekent in Jeruzalem, in Cairo en in Washington, en in die volgorde". Paus naar Argentinië BUENOS AIRES (AFP) - Paus Johannes Paulus de tweede zal op 10 juni Argenti nië bezoeken, zo heeft een kring uit de omgeving van de regering in Buenos Aires gis teren te kennen gegeven. De paus zal zijn steun betuigen "aan het denkbeeld van de vrede" waarvan de Argentijn se regering zich in het con flict om de Malvinas tot woordvoerder heeft gemaakt, zo zei men in dezelfde kring. President Leopoldo Galtieri en de apostolisch nuntius, Ubaldo Calabressi. hebben gisteren in Buenos Aires drie kwartier gesproken over het bezoek van de paus en over het verloop van het conflict, zo werd nog gezegd. Eerder op de dag werd van Ar gentijnse diplomatieke zijde in Vaticaanstad vernomen dat de paus wellicht in de eer ste helft van juni naar Argen tinië zou gaan. Aartsbisschop Silvestrini, secretaris van de raad voor openbare zaken van de kerk, vertrok gisteren nog naar Buenos Aires met een persoonlijke boodschap van de paus aan president Galtieri. Dit bericht komt op de dag waarop officieel bekend is geworden dat het pausbe zoek aan Engeland doorgaat. Deze reis begint komende vrijdag. Maar problemen doemen alweer op (Door Ferry Mingelen) BRUSSEL Het kan verkeren in Europa. Vorige week nog een drievoudige crisis waarin de trot se Britse premier Thatcher, de IJzeren Lady, even zoveel maal van haar paard werd gestoten. Deze week zit ze er, zonder zicht bare blauwe plekken weer even trots bovenop en lijkt er in Euro pa geen vuiltje meer aan de lucht. De Europese steun voor Engeland in de Falkland-crisis, waarover op 17 mei in Luxemburg nog zo aarzelend werd besloten, wordt nu ruimhartig en voor onbeperk te tijd verlengd. De verlaging van de Britse bijdrage aan de Euro pese begroting, die vele maan den de Europese besluitvorming blokkeerde, is eindelijk, zij het alleen voor 1982. geregeld. En ook het derde probleem, de in voering van de nieuwe land- ADVERTENTIE METEEN NAAR DIXONS! DIXONS DIAFILM AGFA SUPER 8 PRIMAFOTO KLEUREN-_ FOTO'S Prachtige kleuren foto's met "niet goed-geld terug" garantie en gratis waardezegels yy ar, voor mooie kado's. £/.OU Bijvoorbeeld voor 15 zegels: horloge. ifc/V- net bouwprijzen gaat zonder proble men door. Groot-Bnttanniè /.inde op tegen maatregelen nadat de landbouw prijzen vorige week ondanks hef tig Britse verzet door de meer derheid van de Europese part ners werden vastgesteld. Na de bevredigende besluiten óver de Falkland-crisis en de begrotings- bijdrage afgelopen maandag in Brussel zal daar echter weinig meer van komen. Ook de Britten passen die nieuwe prijzen nu ge woon toe. Eind goed al goed. na de afgelopen donkere maanden gaat Europa een zonniger toekomst tegemoet. Het lijkt te mooi om waar te zijn, en is ook niet (helemaal) waar. Toen de landbouwministers vorige week met meerdereid de land bouwprijzen vaststelden ont stond er onder echte Europea nen hoop dat nu eindelijk een politieke doorbraak naar een werkelijk gemeenschappelijk Europa was bereikt. De land bouwministers braken namelijk met de uit het zogenaamde ak koord van Luxemburg van 1966 voortgekomen praktijk dat over belangrijke zaken altyd eenstem mig en nooit met gewone meer derheid wordt beslist Deze politieke praktijk heeft de be sluitvorming in Europa lijk verlamd. Meerderheidsbe sluitvorming kan daar wat aan doen en toen de Britten vorige week verklaarden dat het ak koord van Luxemburg „vernie tigd" was, leek de tijd daarvoor aangebroken. Inmiddels hebben echter Groot-Brittannie, Dene marken, Ierland. Griekenland en ook Frankrijk duidelijk gemaakt dat zij hun nationale belangen niet zomaar op de tocht willen zetten. De unanimiteitsregel, zo eisen zij. moet weer in ere wor den hersteld en daarover zal op 20 juni aanstaande met de andere Europese partners die het ak koord nooit hebben erkend, nog een frisse en openhartige discus sie moeten plaatsvinden. Een betere besluitvormingsproce dure was hard nodig geweest ge zien de problemen die nu alweer op de gemeenschap aankomen. De Britse begrotingsbijdrage is nu wel geregeld maar slechts voor ëën jaar. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zei maandagavond in Brussel op sombere toon: „De acute crisis in de gemeenschap is afgewend, maar het baart my zorgen dat in november opnieuw spanningen en verwijdering tussen de Euro pese partners dreigen". Toen Iraks sterke man Saddam Hoessein in september '80 de oorlog tegen Iran begon, was zijn uitgesproken oorlogs doel Iraanse erkenning van Iraks soevereiniteit over de Shatt al Arab-grensrivier Maar Saddam Hoesseins am bities gingen veel verder hij en zijn generaals dachten binnen een paar weken het door de revolutie danig gede moraliseerde Iraanse leger te kunnen verslaan, de val van Chomeini te kunnen versnel len. om daarna als „politie man van de Golf', misschien zelfs als leider van de Arabi sche wereld te kunnen gaan fungeren. Nu. 20 maanden later, is van Iraks droombeeld weinig over: de claims op de Shatt al Arab kan Saddam Hoessein wel vergeten, zijn eigen regi me wordt nu bedreigd, het machtsvacuüm in de Golf kan alleen nog maar leiden tot ingrijpen van en daardoor polarisatie tussen de beide supermogendheden. en de Arabische wereld heeft geen leider, maar is hopeloos ver deeld. Deze stand van zaken is het ge volg van een zeer succesrijk Iraans offensief dat op 21 maart j 1. tegen het Iraakse bezettingsleger werd ingezet Spottend met elke militaire doctrine vielen de Iraniers met honderden tanks en dui zenden soldaten en „revolu tionaire wachters" aan. van wie er velen - vervuld van de noodzaak om voor de islami tische zaak het hoogste offer te brengen - persoonlijk hun eigen doodskist naar het front hadden meegebracht. Geen overbodige luxe, want het heeft Iran tienduizenden doden gekost om het (voorlo pige?) einddoel te bereiken Chorramsjahr is bevrijd en bijna alle Iraakse troepen zijn van Iraans territorium ver dreven of krijgsgevangene gemaakt. Chorramsjahr was het laatste obstakel voor de Iraniërs op weg naar Irak. De strategi sche betekenis van de stad is enorm: zelfs al zouden de Ira niërs nu niet - wat militair mogelijk is, de weg ligt im mers open - delen van Irak gaan bezetten, dan nog is de Iraanse artillerie vanuit Chor ramsjahr in staat om doelen in Irak (Basra en de olievel den daar) te bestoken. De psychologische betekenis van de val van Chorramsjahr is eveneens niet in divisies uit te drukken: Irak heeft mi litair alles verloren wat het in 20 maanden op Iran veroverd had. Noodkreet Nog voordat Chorramsjahr viel, deed Irak een wanhopi ge oproep aan andere Arabi sche landen om op basis van het „gemeenschappelijke Arabische defensie-pact" troepen te zenden voor de strijd tegen Iran. Saddam Hoesseins noodkreet heeft tot nu toe alleen maar een verlegen zwijgen van de Ara bische broeders tot gevolg gehad, met uitzondering van Egypte. Het in het nauw ge dreven Irak is zijn principiële oppositie tegen Egyptes Camp David-akkoorden met Israel kennelijk plotseling vergeten, en Saddam Hoes sein presteerde het eerder de ze week zelfs om te verklaren dat „het Egyptische leger welkom zou zyn in Bagdad" Zo ver is het nog niet. maar het is een publiek geheim dat president Moebarak al we kenlang wapentuig (o.a. Mig- jagers en zware artillerie) aan Irak levert en 200 man mili tair personeel heeft zitten in Irak. waaronder 50 Egypti sche piloten, die Mig-21 ja gers en Ilyushin-bommen- werpers vliegen. Inmiddels vrezen de Arabi- sche-Golfiandcn duizend vre zen ze zijn als de dood dat met een dreigende Iraanse overwinning op Irak het startsein is gegeven voor „ex port van Chomeini's revolu tie" naar de ohe-sjeikdom- men aan de andere kant van de Golf Vandaar de verwoe de pogingen van de Arabi- sche-Golflanden - verenigd in de „Golfsamenwerkings- raad". bestaande uit Koeweit. Saoedi-Arabie, Qatar. Bah rein. de Verenigde Arabische Emiraten en Oman om de Iraaks-Iraanse oorlog zo spoedig mogelijk beëindigd te krijgen. Iraks recente militaire nederla gen in de oorlog met Iran brengen de Arabische Golf- landen tot wanhoop, en de tendens onder de olie-sjeiks is nu om Egypte in de Arabi sche rangen terug proberen te krijgen als strategisch te genwicht voor Irans bedrei ging van de stabliteit van de Ooft Waarschuwing Iran voelt nattigheid en ^jatol- lah Chomeini heeft gisteren persoonlijk de Arabische Golflanden die Bagdad voor tientallen miljarden dollars financiële hulp hebben ver leend - gewaarschuwd „Irak niet langer te steunen". Cho meini merkte overgens op dat Iran nu „vanuit een posi tie van kracht sprak" na Chorramsjahr ontegenzegge lijk een feit. Chomeini be zwoer de Arabische-Golflan- dera geen heil te zoeken „in steun van Egypte en Jorda nië" en niet te proberen om de „Camp-Davidakkoorden en het Saoedische vredes plan voor het Midden-Oosten nieuw leven in te blazen". Vooral de laatste stellingname is hoogst opmerkelijk het ze gevierende met-Arabische Iran bemoeit zich nu openlijk met Interarabische zaken, Iran is als het ware „party" geworden in het Israëlisch- Arabische conflict. Dat vonden Irans Arabische bondgenoten. Syrië voorop, al lang Het „Front van Standvastigheid", bestaande uit Syne. de PLO, Algerije. Libië en Zuid-Jemen. heeft eerder deze week op een bij eenkomst in Algiers opnieuw plechtige steun aan Iran toe gezegd, en alle pogingen van de zyde van gematigde Ara bische landen (zoals de Ara- bische-Golflanden) om Egyp te zonder slag of stoot weer in de Arabische moederschoot op te nemen, scherp veroor deeld. Egypte mag alleen te rugkeren indien Moebarak de Camp-Davidakkoorden met Israel opzegt, menen de radicale Arabische „stand- vastigen". Tegenstellingen Egyptes mogelijke terugkeer in de Arabische rangen is dus nu al aanleiding tot aanscher ping van Arabische tegen stellingen. in plaats van de beoogde versterking van Ara bische solidariteit tegenover Israël. Of anders gezegd: door de Golf oorlog gedwon gen Egyptische terugkeer in de Arabische wereld zonder unanieme Arabische instem ming, is op zich gevaarlijker voor de Arabische zaak dan Egypte's voorlopige isole ment. Vooralsnog zullen de verdere ontwikkelingen bepaald wor den door de vraag gaat Iran Irak nu binnenvallen of niet. Bepaalde stromingen in Iran beweren dat Teheran niet geïnteresseerd is in bezetting van Iraaks territorium, maar Chomeini en anderen hebben altyd volgehouden dat de val van het regime van Saddam Hoessein zelf een voorwaar de is voor beëindiging van de Golfoorlog De meest gang bare theorie by waarnemers in de Arabische wereld is dat Iran Irak niet zal binnenval len. omdat de Iraniërs dan de kans lopen dat Irak - met het gevaar voor ogen van de let- Irrluk binnenstormende Chomeini horden zich aan een zal sluiten. Wel zou Iran. zonder tot een invasie over te gaan. bepaalde achtergestel de of ontevreden groeperin gen in Irak zelf (Koerden, sji ieten) kunnen aanmoedigen om Saddam Hoessein ten val te brengen En dat is het spookbeeld voor de Arabische ohesjeiks in dien de Iraniers niet op een of andere wyze (hoe eigenlyk?, bemiddeling is nog nooit ge lukt, de militaire optie is uit gesloten. blyft over conces sies aan Teheran) van het denkbeeld afgebracht kun nen worden om het regime van Saddam Hoessein ten val te brengen, dan zou Irak makkclyk uit elkaar kunnen vallen, sjiitische militanten zouden een machtsgreep kunnen doen in Bagdad en dit zou de interne veiligheid van alle Arabische-Golflan- den. die alle *jnUsche min derheden binnen hun gren zen hebben leven, zeer ern stig kunnen bedreigen RIENKO WILTON

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9