Van Agt wordt formateur MEEVALLER C Tegenstanders vredesbeweging verenigen zich CDA iiiil Centrumpartij op de vingers getikt Hogere vergoeding voor brilleglazen Huiseigenaren in financiële problemen krijgen subsidie Terlouw toch bjsttrekker D'66? WD zegt - onder voorwaarden gedoogsteun toe Verkiezings datum van groot belang Jagers boos over diefstal jachttrofeeën .s s WOENSDAG 26 MEI 1982 Binnenland Prof. Steenkamp: Kabinet Van Agt-II bleek niet te lijmen DEN HAAG (GPD) - "Uw rede nen zijn over zes weken verge ten. maar de effecten van uw dwaasheid zullen over tien jaar nog voelbaar zijn", sprak de eer ste Duitse president Elbert, op 20 november 1923 tot zijn eigen So- zial-democratische Partei Deutschlands, nadat deze de re- gering-Stresemann ten val had gebracht. Deze verwijzing naar de geschiede nis gebruikte ex-informateur prof. Piet Steenkamp gisteren op de persconferentie, waarop hij zijn beëindigde werkzaamheden toelichtte. De toespeling was duidelijk: de PvdA heeft het kabinet-Van Agt verlaten en zal daar de gevolgen van ondervinden. Toch gaf Steenkamp de socialisten niet als enigen de schuld van de poli tieke wanorde, die door en na de kabinetscrisis in ons land is ont staan. Daarvoor is tussen de par tijen te veel scheef gegaan. De citatendoos van Steenkamp was nog niet leeg: „Wie twist er bij het ziekbed van zijn moeder", haalde hij een Frans spreek woord aan. Die moeder is de Ne derlandse economie. In plaats van eensgezind de problemen aan te vatten, ruzieden de partij en acht maanden lang over de oplossingen. De kans daarop was volgens de in formateur al tevoren klein. „Lij men kon niet. Ik heb moeten constateren dat er sprake was van persoonlijke tegenstellin gen, van een verschil in mentali teit en vooral een duidelijk ver schil in ideologie". Die verschillen bleken volgens Steenkamp onoverbrugbaar. „Misschien ben ik wel erg naief blikte Steenkamp in zichzelf. „Maar ik snap niet dat, als je over allerlei problemen in staatscom missies kan praten, het dan niet mogelijk is om samen in de poli tiek - met steun van wetenschap pelijke organisaties - samen te bespreken waar de werkelijke verschillen liggen", aldus Steen kamp. DEN HAAG (ANP) - Demissio- nair-minister Jan Terlouw (eco nomische zaken) is bereid bij de komende verkiezingen opnieuw voor D'66 lijsttrekker te zijn, al dus zegslieden uit de top van D'66. Een congres van de Demo craten zal over zijn kandidatuur definitief moeten beslissen. Af gelopen zaterdag liet Terlouw in een vraaggesprek nog blijken, dat het aanvaarden van een kan didatuur voor het lijsttrekker schap voor hem een ernstig punt van overweging was. christen democratisch appèl Werk mee aan het succes van het CDA Hang een raambilfet op! Bent u op 2 juni niet in Leiden of niet in de gelegenheid uw stem uit te brengen? Stem dan bij volmacht! Bel ons via een van onderstaande telf.nummers en wij regelen het voor u. 125279 Huub van Akkeren 216172 Ans Hugens-Elferink 211163 Theo Valk 412016 Han Veeren P.S. Doe mee aan de grote CDA ballonnenwedstrijden op 29 mei bij onze stands bij de Kopermo len, op het Stadhuisplein en het 5 Meiplein WËÈRRAPPORTEN AMSTERDAM (ANP) - De verkie zingscampagne van de Centrum partij kan in de huidige vorm niet door de beugel. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, gisteren bij zijn uitspraak in kort geding bepaald. Het geding was tegen de Centrumpartij aange spannen door vier buitenlanders en drie organisaties, die de be langen van etnische minderhe den behartigen. De rechter heeft de Centrumpartij gelast zich voortaan te onthou den van de volgende bewerin gen: dat 52 procent van de in Nederland gepleegde misdrijven voor reke ning zouden komen van etnische minderheden, dat jaarlijks 100.000 buitenlanders ons land binnenkomen, dat etnische minderheden voor rang zouden krijgen bij huisves ting, tewerkstelling en onder wijs. De vice-president acht deze uitla tingen. die op de verkiezings pamfletten van de partij voorko men, onjuist en dus onrechtma tig jegens buitenlanders in ons land. Het omstreden getal van 52 procent, waarover ter zitting hef tig werd gebekvecht, is ontleend aan een artikel in het Belgische blad 'De Standaard'. De buitenlanders en organisaties, die het geding hadden aange spannen. eisten, dat de drie ge wraakte beweringen via een ad vertentie in diverse landelijke dagbladen worden gerectifi ceerd. Die eis is door mr. Asscher afgewezen. Hij gaat er daarbij van uit. dat de publiciteit, die aan de uitspraak toch al wordt ge wijd. een dergelijke rectificatie overbodig maakt. De teneur van de overige verkie zingsleuzen van de Centrumpar tij is volgens mr. Asscher wel toelaatbaar. Hij doelt daarbij op onder meer door de partij naar buiten gebrachte opinies in de trant van het vreemdelingenbe leid is volkomen verkeerd', 'onze volksbuurten worden onleef baar', 'Jan met de pet betaalt het gelag'. De president stelt wat dit betreft vast. dat "een openbare gedach- tenwisseling over het vreemde lingenbeleid iedereen dus ook gedaagde, vrij staat". B en W van Amsterdam hebben gisteren besloten geen gemeen telijke faciliteiten te verlenen aan de Centrumpartij en de Ne derlandse Volksunie, die in de hoofdstad als de naamloze lijst 10 de verkiezingsstrijd ingaat, voor activiteiten in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen. Het college is tot dit besluit geko men op grond van het karakter en de doelstellingen van deze partijen en het gevaar voor ver storing van de openbare orde. UTRECHT (ANP) - Een aanzien lijk hogere vergoeding voor duurdere brifleglazen en geen vergoeding meer voor betrekke lijk goedkope glazen. Dat stelt de commissie verstrekkingen van de Ziekenfondsraad voor in een concept-advies dat de raad mor gen behandelt. Het advies is be stemd voor demissionair-minis- ter Gardeniers (volksgezond heid). Tot nu toe bedraagt de maximale vergoeding voor enkelfocusgla- zen 17,10 gulden. Volgens het concept-advies gaat het zieken fonds in de toekomst maximaal 132,25 bijbetalen. Uitgangspunt van de commissie is. DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix heeft gisteravond de demissionaire premier Van Agt gevraagd zo snel mogelijk een interimkabinet te vormen. Van Agt heeft de koningin laten weten da» de eerste taak van het ka binet het uitschrijven van nieuwe verkiezingen en het ontbinden van de Tweede Kamer zal zijn. In de op dracht van de koningin worden geen verdere beperkin gen genoemd aan de wijze waarop Van Agt te werk wil gaan. Van Agt heeft, zoals gebruikelijk, de opdracht in beraad gehouden. Eerder op de avond had informa teur Piet Steenkamp zijn eindverslag aan de koningin uit gebracht. Hij deelde daarin mee dat het tussenkabinet als eerste taak moet krijgen om verkiezin- DEN HAAG (GPD) - Een van de strijdpunten in de komen de kabinetsformatie wordt de datum van de tussentijdse verkiezingen. CDA, D'66 en de kleine rechtse partijen (71 zetels) willen verkiezingen op 29 september of 6 oktober, PvdA, WD en de kleine linkse partijen (79 zetels) op 8 september. Ogenschijnlijk lijkt het een kwestie van ondergeschikt belang. De verkiezingsdatum kan politiek vérstrekkende gevolgen hebben, zowel voor de naderende verkiezings campagne als voor de levens duur van het na die verkie zingen te vormen kabinet. Over het laatste: als de verkie zingen plaatsvinden vóór Prinsjesdag (21 september) zal het daarna te vormen ka binet blijven zitten tot uiter lijk mei 1986. Afhankelijk van de duur van de kabinets formatie dus maximaal 3,5 jaar. Maar bij verkiezingen na Prins jesdag zal datzelfde kabinet tot mei 1987 kunnen blijven zitten, volgens een artikel in de Kieswet. De verkiezingsdatum is van grote betekenis voor de in houd van de verkiezingscam pagnes die deze zomer ge voerd zullen gaan worden. CDA en D'66 willen dat hun overgangskabinet de hoofd lijnen van de voorjaarsnota uitvoert en de Miljoenennota voor 1983 voorbereidt en (op Prinsjesdag) indient. Wanneer de verkiezingen na Prinsjesdag plaatsvinden zul len die vooral gaan over die besluiten uit de Voorjaarsno ta en de Miljoenennota, zo vrezen PvdA en WD. PvdA en WD willen juist dat de verkiezingen gaan over de hoofdlijnen van het in de toe komst te voeren beleid. Daar in moeten dan de verschillen in visie tussen de vier politie ke hoofdstromingen in Ne derland duidelijk worden. gen uit te schrijven. Deze zouden in september gehouden moeten worden. CDA en D'66 hebben al laten weten dat Van Agt premier moet worden van het beoogde kabinet. De vorming van het tussenkabinet is mogelijk geworden doordat de WD-fractie gisteren toezegde het kabinet te zullen gedogen. Als „harde eis" stelde fractielei der Nijpels daarbij de voorwaar de dat nieuwe verkiezingen wor den gehouden op 8 september. De PvdA heeft geweigerd om het kabinet te gedogen. In zijn eindverslag stelt Steen kamp vast dat uit zijn gesprek ken met de fractieleiders van de vier grote parrtijen al snel bleek dat een kabinet alleen snel tot stand kon komen, indien ge streefd werd naar een interimka binet. Het demissionair laten doorregeren van het kabinet-Van Agt II stuitte op bezwaren van CDA en (wat later) ook van D'66. Ook PvdA-fractieleider Meijer heeft dat in zijn brief aan Steen kamp ook toegegeven. Steenkamp deelde verder mee dat hij de verdere totstandkoming van het kabinet beschouwt als een taak voor formateur Van Agt. Deze moet onderzoeken welke taken het kabinet zal moe ten uitvoeren en wie er deel van gaan uitmaken. Hij zal ook nader moeten bepalen op welke dag in september de verkiezingen ge houden moeten worden. Van Agt moet voorts beoordelen op welke wijze de wens van de VVD om invloed op het beleid te krijgen te combineren valt met de weigering van D'66 om dit toe te staan. „Ik heb er mijn oplos singen al voor eevonden". aldus Steenkamp. VVD In zijn brief aan kabinetsinforma teur Piet Steenkamp heeft WD- fractieleider Nijpels het besluit van zijn fractie om voorwaarde lijke gedoogsteun te verlenen, nader toegelicht. Nijpels stelt zich voor met de ko mende formateur te overleggen over de te vervullen vacatures. De WD zal voorts proberen met de formateur tot duidelijke af spraken te komen over het be leid van de komende drie maan den. Nijpels zal daartoe bij zijn eerste bezoek vergezeld worden door de liberale oud-minister van economische zaken, drs. Gijs van Aardenne. Inmiddels heeft D'66-fractieleider Brinkhorst al fel afwijzend op deze stelling van de WD gerea geerd. In een brief aan Steen kamp heeft hij er opnieuw opge- wezen dat er van WD-invloed op het kabinetsbeleid geen spra ke kan zijn. DEN HAAG Onder het motto "Mies minima levert niets in" hebben enkele honderden vrouwen tn Den Haag gedemonstreerd tegen verdere verslechtering van de positie van vrouwen met een bijstandsuitkering Vele vrouwen waren met valse kaartjes met de trein naar Den Haag gereisd, omdat ze naar hun zeggen geen geld hadden om een kaartje te kunnen kopen. Bij aankomst mochten de vrouwen de trein niet uil vóórdat ze hadden betaald. Enkele demonstranten verlieten toen de trein door uit het raam te klimmen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gis teren een motie van de D'66'er Nypels aangeno men, waarin de regering wordt gevraagd "met spoed" een regeling te ontwerpen om eigenaar- bewoners van koopwo ningen die hun hypo theek- en rentelasten niet kunnen opbrengen met een "tijdelijke overbrug gingssubsidie" uit de brand te helpen. Tegen de motie stemden de PvdA, CPN, SGP, RPF en GPV. Voor de stemming vond er in de Kamer een tamelijk verhit debat plaats over de strekking van de motie en de kosten die daarmee gemoeid zijn. De indiener, Ny pels, verduidelijkte dat als er door 75.000 tot 100.000 mensen een beroep op deze regeling zal worden gedaan, zoals de minis ter verwacht, de regeling gean nuleerd moet worden, dan wel aangepast. WD-woordvoerder De Beer be pleitte dat de regeling er hoe dan ook komt, ook als daar grote be dragen mee zijn gemoeid. Als ar gument voerde hij aan dat huur ders met een sterke verminde ring van hun inkomsten terug kunnen vallen op huursubsidie, terwijl eigenaar-bewoners van fi nanciële steun zijn verstoken. PvdA-woordvoerder Duinker was hierdoor "met stomheid gesla gen". Er is niet eens genoeg geld om de gesubsidieerde woning bouw voor volgend jaar op peil te houden, aldus Duinker. Demissionair-minister Van Dam van volkshuisvesting wenste zijn opvolger "veel wijsheid" toe, bij uitvoering van de motie. Zijn be toog dat er geen geld voor de re geling is mocht niet baten. Huurprijs Huurders van woningen en kamers moeten de mogelijkheid krijgen binnen drie maanden na ingang van de huur aan de huurcommis- sie uitspraak te vragen of de overeengekomen huurprijs rede lijk is. De demissionaire-min- sters Van Dam (volkshuisves ting) en De Ruiter (justitie) stel len dit voor in het wetsontwerp tot wijziging van de huurpnjzen- wet en de wet op de huurcom- missies, dat gisteren bij de Twee de Kamer is ingediend. missie zoals voorgesteld in het wetsontwerp zal de huurder een nog vast te stellen vergoeding moeten betalen. dat de hoogste vergoeding moe ten worden gegeven aan verze kerden. die vanwege de sterkte van de benodigde bnllcglazen voor hoge kosten komen te staan. Bovendien vinden de opti ciens en de ziekenfondsen het geven van betrekkelijk lage ver goedingen zoals nu gebeurt ad ministratief gezien te belastend. De ziekenfondsraad bespreekt morgen ook voorstellen aan mi nister Gardeniers om de extra lasten, waarmee veel mensen in de bejaardenverzekering dit jaar zijn geconfronteerd, te verlich ten. De problemen zijn ontstaan, door dat de inkomensgrenzen voor ongehuwden zijn bevroren. Dat heeft tot gevolg, dat ze vaak meer premie moeten betalen dan echt paren met eenzelfde inkomen, in sommige gevallen zelfs twee of drie keer zoveel. Een commissie van de Zieken fondsraad heeft voorgesteld, de bijdrage van de ziekenfondsen aan de diensten voor schooltand- verzorging te verhogen van 75 tot 100 procent van de kosten. Dit om te voorkomen, dat die dien sten opgeheven moeten worden nu de gemeenten hun bgdragen bevriezen, verlagen en zelfs vol ledig intrekken OOSTERBEEK ARNHEM (ANP' GPD) - De Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV) heeft met verontwaardi ging gereageerd op de diefstal van ruim honderd jachttroffeeen uit een tentoonstellingsgebouw in het Gelderse Vorden. Daar werden zaterdagmorgen vroeg met name geweien weggenomen van een reewild-expositie. Het Dierenbevrijdingsfront heeft zich inmiddels verantwoordelijk gesteld voor de actie. "Het is griezelig om te moeten con stateren, dat iemand door middel van naar terrorisme ruikende da den de aandacht op zijn ideeen over jacht wil vestigen", aldus de KNJV. Volgens de jagers zyn an- ti-jachtgezinde groeperingen herhaalde malen uitgenodigd om hun doelstellingen via gesprek ken kenbaar te maken, maar is daarop nimmer gereageerd. Een deel van de 120 jachttrofeeën is teruggevonden in de Rijn bij Oosterbeek. Tot nu toe 48 zijn ge weien van reeën, twee m stukken gezaagde zware hertengeweien, twee schedels met hoorns van mouflons, en een reeë- en een mouflonkop boven water ge haald. Nadat Oosterbeekse jongens maandagavond de laatstgenoem de twee koppen in de rivier bij het Drielse Veer hadden zien drijven, haalde de rijkspolitie te water gisteren eerst met een dreg 18 geweien op. Een duiker vond 's middags de rest tijdens een bij na twee uur durende zoekactie. i dat i de Het voorstel houdt verhuurder de plicht vervalt een met een nieuwe huurder aange gane overeenkomst aan te mel den bij de huurcommissie. Voor een uitspraak van de huurcom- Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven onbew. 20 9 onbew. half bew. onbew. Den Helder half bew. Rotterdam onbew. Twente Vlissingen Zd. Limburg 20 10 18 14 21 10 Aberdeen Athene z Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki z Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen w. 18 - Lissabon Locarno z Londen z Luxemburg München Nice Oslo onbew. onbew. onbew. lew. 18 regen b. aar bew. 16 01 half bew. onbew. onbew. Split licht bew. Stockholm geheel bew. Wenen onbew. Zurich onbew. Casa blanca zwaar bew. Istanbul zwaar bew. Beiroet licht bew Tel-Aviv licht Tunis licht IS '2 ,i S bew. 25 18 DEN HAAG (GPD) - De bestrijders van de Nederlandse vredesbeweging groeperen zich. Organisaties met welluidende namen als „Waakt en Weegt", „Vrijheid, Vrede en Verdediging" en „Stichting Machtseven wicht in de Internationale Relaties" maken zich op voor een tegenoffensief. „Want de vrede is te belangrijk om aan de pacifisten over te laten". Het citaat is van prof. J. J. C. Voorhoeve, in het dagelijks leven directeur van het weten schappelijk bureau van de WD, die gister avond als voorzitter van de Stichting Vredes Politiek in Den Haag een eerste bijeenkomst van zestig tegenstrevers van het pacifisme leidde. De vergadering wordt gezien als eer ste stap op weg naar verdere samenwerking en als voorproefje voor een grote conferentie in september. Wat Voorhoeve en de zijnen willen, is „het her stellen van het verstoorde evenwicht dat is ontstaan bij de voorlichting van het publiek als gevolg van een eenzijdig publiciteitsbe- leid, door groeperingen die eenzijdige wa penvermindering of ontwapening voor staan". EAizijdige vermindering verzwakt de democi'atieen, werkt ten gunste van de totalitaire staten en vergroot daardoor de kans op oorlog, zo luidt de boodschap. Buiten de al genoemde organisaties zijn de stichting Bijbel en Vredesvraagstukken, het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken, het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwa pening en het comité Stop de SS-20 Raket bij het initiatief betrokken. Op de achter grond speelt de Atlantische Commissie, de Nederlandse organisatie ter ondersteuning van de NAVO, een adviserende rol. Oud-minister van defensie De Geus (CDA), diens partijgenoot en Tweede-Kamerlid Frinking, de Belgische baron De Kerchove d'Ousselghem en de uit Polen afkomstige M. Korzec luisterden de eerste samenkomst van vertegenwoordigers van deze groeperin gen gisteravond op met redevoeringen. De Geus bestookte daarbij voornamelijk de sy node van de Nederlandse Hervormde kerk. „De kerk heeft zich omgeven met eenzijdige mantelorganisaties", aldus De Geus. „De sy node is verworden tot een spreekbuis van het Inter Kerkelijk Vredesberaad. Het is on begrijpelijk, dat ze zich laat spannen voor het partijpolitieke karretje van haar advi seurs". Volgens De Geus zijn eenzijdige ontwape ningsstappen ethisch onaanvaardbaar, om dat ze het evenwicht verstoren. „Het is een illusie te menen dat het Kremlin zulke stap pen zou volgen. CDA-kamerlid Frinking benadrukte dat zyn partij Nederland als solide bondgenoot voor de NAVO wil behouden Eenzijdige Neder landse stappen acht hij uitgesloten, eenzijdi ge NAVO-stappen niet. Die zullen vooral ge richt moeten zijn op de kernwapens voor ge bruik op het slagveld. „Maar zolang er geen beter alternatief is voor het voorkomen van oorlog, zullen er kernwapens moeten blijven bestaan", aldus Frinking. „De vredesbeweging in Belgie is een goed geo liede machinerie, die geleid wordt door een kleine groep eenzgdig anti-NAVO georien- teerde mensen, dikwijls van communisü- sche huize", zei de Belgische baron De Ker chove d'Ousselghem. die in zijn land even eens probeert een tegenstroom op gang te brengen. Volgens De Kerchove is de toe stand in België vergelijkbaar met die in ons land.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7