'Pieterskerk een juweel' .7 VERKIEZINGEN Geenjongerenuitwisseling tussen Leiden en Krefeld V 3Heropening -zware klus. Gerestaureerd bouwwerk officieel geopend RECTIFICATIE Leidse stadsrubriek VOENSDAG 26 MEI 1982 LEIDEN - Gierend van het lachen oj verrichtte Prinses Margriet gis teravond de officiële heropening van de Pieterskerk. Nu was er al- u le reden tot tevredenheid. maar J om nu zo te gaan schateren... De openingshandeling was het ope- ?1 nen van een zware deur In haar eentje bleek de prinses dit karwei niet te kunnen verrichten. Ze kreeg hulp van burgemeester e Goekoop. Toen ging het beter. Zo goed dat de deur opeens met een ruk openzwaaide, met Margriet er nog aan "vast". Vandaar de hilariteit. Op de foto wordt de prinses gevolgd door burgemees ter Goekoop en haar man, Pieter r van Vollenhoven. (Foto Holvast) SPD: "Schandaal van de eerste orde LEIDEN De internationale uit wisseling van jongeren tussen Leiden en de Westduitse zuster- gemeente Krefeld is dit jaar van de baan. Rond het gebeuren is een conflict ontstaan in de ge meenteraad van Krefeld De SPD-fractie heeft er inmiddels schriftelijke vragen over gesteld. Het bureau voor jeugdzaken van de gemeente Krefeld heeft per brief laten weten dat om finan ciële en personele redenen de or ganisatie van een jeugdkamp niet door kan gaan De gemeen teraad van Krefeld zou andere prioriteiten hebben gesteld. Vorig jaar sloegen Westduitse jon geren in Leiden hun tent op bij het Jeugddorp aan de Korte Vliet. In januari van dit jaar ont ving de Stichting Welzijn een en thousiaste brief over deze ge- LEIDEN - Nee, dat was beslist iets anders dan het doorknippen van een lintje, het spectakel dat gisteravond in de Pieterskerk plaatsvond in verband met de volbrachte restauratie. Nu valt een opgeknapte, monumentale kerk natuurlijk ook niet te verge lijken met een herstelde brug in de binnenstad. Wat zei de bur gervader Goekoop ook al weer over de Pieterskerk?"Een ju weel, waaraan eeuwenlang door tientallen Leidenaars geslepen is. Het is niet slechts een steenklomp, maar een brok cul tuurgeschiedenis van een Hol landse stad". Kosten noch moeite waren ge spaard om een keur van artiesten aan te trekken; en ook prinses Margriet en haar man, Pieter van Vollenhoven, waren aanwezig. Nadat het klaroengeschal was verstorven kwamen zij officieel binnen. Even later speelde de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus. Het Rijnlands Man nenkoor zong de tekst. Het woord was aan burgemeester Goekoop. Hij heette de aanwezi gen welkom in de kerk. die juist symbolisch door de prinses was geopend. "Het verheugt ons dat de kerk zo vol is", sprak hij ver der. En: "Het spijt ons, als stich tingsbestuur, dat wij van u voor deze opening geld hebben ge vraagd. Maar zeide bisschop Go- debald niet reeds, toen hij de kerk inwijdde: "Petruscunia non olet". Pieterskerkgeld stinkt niet". Hij had de lachers op zijn hand en dat was ongetwijfeld ook de bedoeling. De restauratie, die ongeveer elf miljoen gulden kostte, was vol gens Goekoop betrekkelijk snel geschied. Maar: "Desondanks hebben zich grote veranderingen in deze kerkruimte voltrokken. Door verplaatsing van het vaste bankenblok uit het schip naar het koor, beschikt de kerk over een immense ruimte voor grote gebeurtenissen en tegelijk over een intiem koorkerkje". De zogenaamde komische noot ontbrak natuurlijk niet in deze redevoering: "Niets is aan het toeval overgelaten. Alle geraam ten onder uw stoelen zijn dis creet verwijderd en indien u meent geklop onder uw zetel te horen, is dat de centrale verwar ming". Wie meende dat de restauratie nu helemaal was volbracht werd uit de droom geholpen. "De kerk is niet klaar. De kerk zal nooit klaar zijn. In juni wordt met de bijge bouwen Zuid en met de restaura tie van de 12 huisjes rond de kerk gestart. Dat vergt nog een jaar. En in de loop van de tijd zullen wij doorgaan met het verder verfraaien van de kerk en het treffen van die voorzieningen, die nu nog door geld- of tijdge brek niet aangevat konden wor den". Alvorens zijn redevoering te beëin digen liet de burgemeester ons met een zo nu en dan overslaan de stem nog even weten wat we precies te horen zouden krijgen. "Trompetgeschal, zingende vio len. de geluiden van het orgel, juichende sopranen, alten, ban tonen, en bassen en velerlei an dere klanken nemen thans bezit van deze ruimte". Je zou haast zeggen: teveel om op te noemen. Kaars In de brochure die aan de Pieters kerk is gewijd heet het dat de kerk zeer concertwaardig is. Concertwaardig, een lelijk woord, maar mooi klinken doet de muziek in elk geval wel in dit monument. Als eerste trad de zangeres Thea Ekker-van der Plas op; na haar zongen Bernard Kruysen en Joop Brons. Éen zanger minder, zodat de anderen meer hadden kunnen zingen - dat was wellicht nog niet zo'n gek idee geweest. Het programma was sowieso over vol. Want verder traden op: The Sounds of Friendship, Louis van Dijk, het Rijnlands Christelijk Mannenkoor, de Koninklijke Mi litaire Kapel en na de pauze Thijs van Leer m.m.v. het Toonkun storkest van Leiden en Henny Vossen, clavecimbel. Het pu bliek vond dit duidelijk niet ver velend. want er werd hard en lang geklapt op de daarvoor be stemde momenten. A. Koningsveld, voorzitter van het bestuur van de Stichting Vrien den van de Pieterskerk, beet ove rigens na de pauze het spits af met een korte toespraak. Het woordje dank viel vele malen. Daarnaast wees hij er op dat "wie eenmaal is begonnen ook door moet gaan" Waarmee Konings veld zoveel wiide zeggen als: we kunnen nog vele vrienden ge bruiken. Na hem deed mr. P. Cle- veringa, voorzitter van het Leid se universitair fonds de kerk symbolisch een kaars en een stoeltje cadeau. Na de finale, waaran alle artiesten meededen, was het programma beëindigd. Prinses Margriet en haar man kregen een fles Pieters- wijn cadeau; voor onderweg. WIM BRANDS slaagde ontmoeting en werd voorgesteld om van 14 tot 18 au gustus 1982 opnieuw 25 jongeren tussen de veertien en de achttien jaar uit Krefeld in Leiden te laten bivakkeren. Na dat voorstel werd het echter stil en eerst eind maart kwam de plotselinge afzegging. Welzijns directeur Kamphuis heeft ver volgens de gemeente Krefeld ge wezen op het belang van de uit wisseling als belangrijke bijdra ge aan een internationaal weder zijdse verstandhouding tussen jongeren. Kamphuis was zo verstandig om de Krefelder gemeenteraad van de correspondentie door middel van afschriften op de hoogte te stellen. Hierdoor bleek dat er be slist geen sprake van was dat de ze raad besloten had om de jeug duitwisseling met Leiden te schrappen, zoals het hoofd van het bureau jeugdzaken had wil len doen geloven. Schandaal De SPD-fractie schoot de hele af faire in het verkeerde keelgat en belegde prompt een persconfe rentie. In de plaatselijke pers van Krefeld noemde de SPD het 'een schandaal van de eerste orde', dat tegen beter weten in het jeudkamp in Leiden was afge zegd. De SPD zegt dat er integendeel juist in verschillende besluiten de benodigde middelen beschik baar zijn gesteld. Door middel van de schriftelijke vragen wil len de sociaal-democraten ophel dering over de kwestie. Het ver moeden wordt uitgesproken, dat de chef van bureau jeugdzaken onder druk van één of meer C^DU-raadsleden opzettelijk val se inlichtingen heeft verstrekt. De 'personele redenen' die in de omstreden afzeggingsbrief wor den genoemd zouden volgens de Duitse pers betrekking hebben op de persoon Jurgen Schachschneider Deze mede werker van het bureau jeugdza ken. die vorig jaar de organisatie van het jeugskamp in handen had. is door het stadsbestuur ontslag aangezegd wegens ver meende activiteiten in de Duitse communistische partij (DKP) Deze zogeheten Berufsverbote- kwestie en de Leidse kritische deelname aan de discussie daar over zou de werkelijke achter grond vormen voor het opzeggen van de jeugd-contacten. Het ontslag op staande voet van Schachschneider (en op dezelfde gronden van Elke Fonger) is in eerste instantie niet door de 'Per •OOlltfaf goedgekeurd. Het stadsbestuur heeft de kwestie nu voorgelegd aan de administratie ve rechtbank in Dusseldorf. De rechtbank doet morgen uit spraak in de beide ontslag-zaken ADVERTENTIE toonzalen leiderdorp ff _L A letschans 67 oeba gebouw [vl°U0> bedrijfsterrein de baandeni I (071) 413 414 open op werkdagen van 9 17 uur ri|dags tot 15 30 uur ADVERTENTIE 1 De VVD wil stimulering van de kunstzinnige vorming voor jongeren en de ama teuristische kunstbeoefe ning Stem VVD lijst 3 STEM OP 2 JUKI WD Een blik in de Pieterskerk, tijdens de officiële heropening. Op de voor grond Prinses Margriet (derde van links), geflankeerd door mr. Cath, (links) voorzitter van het college van bestuur van de Leidse univresiteit en mr. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Rechts daar van mevrouw Goekoop en Pieter van Vollenhoven. ADVERTENTIE Op de huis-aan-huis verspreide kandidaatlijsten bij lijst 10 van Socialistische Partij is bij vergissing een aantal namen van de laatste zes kandidaten weggevallen. Voor de goede orde worden deze hieronder alsnog aan de kiezers bekend gemaakt. Na Selier, R. (Ron), Leiden moeten nog de volgende namen worden gelezen: L'Amie, G.E.M. (Truus) V.d. Bent, M. (Marius) De Mey, J. (Jan) Beurse, G. (Gé) Ligtvoet, C. (Cor) Kuin e.v. Opdam, V. (Vera) - T door René van der Velden Jaap Visser Solidariteit Polen-chauffeur Peter van de Graaf vindt het nu écht de hoogste tijd dat het PvdA-ge- meenteraadslid Marie-Anne Koning opstapt als voorzit ster van het bestuur van de stichting 'Leidse regio helpt Polen'. Wie er ook in onze re gio mag helpen. Koning in elk geval niet, vindt Van de Graaf. Van de Graaf heeft een kwaaie brief naar het algemeen be stuur van de stichting ge stuurd waarin hij aandringt op het benoemen van een nieuwe voorzitter die wél ca pabel is om het doen en laten van de stichting in goede ba nen te leiden. Bij voorkeur ie mand die zich volledig voor de Poolse zaak kan inzetten. In februari hebben Van de Graaf en enkele collega chauffeurs ook al uitgeroe pen dat Koning moest op stappen maar tot nu toe is zij door haar bestuur als voorzit ster gehandhaafd. Niet zo verwonderlijk misschien; Koning schijnt sinds februari niet meer op bestuursverga deringen van de Polen-stich ting te zijn geweest.. Van de Graaf, een WD-aan- hanger in Solidarnosc-shirt, vindt dat de Polen-stichting op dit moment uitblinkt in vaagheid en besluiteloos heid. Hij vraagt zich af hoe het zit met een nieuw trans port. Aan de financiële mid delen en aan de bereidheid van particulieren om mee te werken aan een nieuw trans port zal het volgens hem niet ontbreken. Integendeel: de particulieren Peter Van de Graaf, eigenaar van de koffie shop 'Papillon' aan de Haar lemmerstraat en zijn 'buur man' Peter Labruyëre, de Leidse Lou Lap. hebben de stichting al een vrachtwagen aangeboden. Zij willen sa men een truck huren en naar Polen rijden. Beiden hebben al de nodige ervaring als Po len-chauffeur. Het aanbod is door de stichting niet geac cepteerd. "Maar ook niet afgewezen", weet Jan Rosdorff wiens con tract als coördinator van de stichting twee weken gele den afliep "De stichting had een vrachtwagen aangebo den gekregen van de ge meente Benthuizen. Die had eieenliik al in Polen moeten zitten. Maar dat ding is laatst totaal los gereden. De be stuursleden zijn nu op zoek naar een nieuwe wagen. Mis schien dat ze ingaan op het aanbod van Van de Graaf en Labruvère". Peter van de Graaf vindt dat het werk van de Polen-stich- ting tot nu toe een heel mager resultaat heeft opgeleverd. Dat komt volgens hem omdat de bestuurlijke kopstukken politieke munt uit het stich- tingswerk willen slaan maar er geen tijd voor willen vrij maken. "Als zo'n Marie-Anne Koning van de laatste vijftien bestuursvergaderingen er ëén heeft meegemaakt dan is dat nog veel ook Ze heeft zichzelf indertijd gelanceerd als voorzitster, alleen maar om zichzelf op de voorgrond te plaatsen. Eén keer, in ja nuari, heeft ze een transport geleid en daar praten ze in Polen nu nog over. Het zoge naamde 'Koning-transport' dat helemaal in het honderd liep". Jan Rosdorff deelt grotendeels de kritiek van Van de Graaf "Gelukkig heeft de stichting in burgemeester De Roos van Rijnsburg een prima tweede voorzitter anders was er sinds het Koning-transport niets meer gebeurd. Sinds die flop heeft Koning zich niet meer actief met de stich ting beziggehouden Maar dat kwam ook omdat ze een tijd ziek is geweest" Het Leidse aandeel in het aan leveren van goederen is vol gens Van de Graaf en Ros dorff treurig Van de Graaf "Er is in Leiden tot nu toe één collecte gehouden. De opbrengst was bedroevend Wat er aan goederen bij de stichting is binnengekomen, is hoofdzakelijk door Alphen. Leiderdorp, Rijnsburg. Oegstgeest, Valkenburg en Benthuizen bijeen gebracht" Tot overmaat van ramp werd er gistermiddag ook nog een po ging gedaan om de door de stichting verzamelde pakjes Royco, babi ketjap, satésaus en boerenkool te stelen De politie betrapte twee jonge Leidenaars op heterdaad toen zy enkele weekendtas sen Polenhulp uit het pak huis op de hoek van de Veste- Peter van de Graaf t>oor zijn aanstaande pan nekoekhuisje in de Leidse Hout. het solidartnosc- shirtje half ver borgen achter de tuinbroek Tijdgebrek is er volgens Van de Graaf de oorzaak van dat het stichtingswerk niet of nau welijks wordt gedaan: "De meeste bestuursleden heb ben helemaal geen tud voor Polen Burgemeester Goe koop heeft geen tyd. gemeen te-secretaris Lodder heeft geen tijd en raadslid Koning heeft geen tijd. Ze hebben al leen tijd om met de eer van het werk van anderen te strij ken. Daar erger ik me kapot aan. Mensen die wagens en goederen ter beschikking hebben gesteld, zouden al maanden geleden worden be dankt door middel van een advertentie in een aantal kranten Dat dat nog steeds niet is gebeurd, noem ik teke nend voor dit bestuur" Jan Rosdorff vindt ook dat de meeste bestuursleden van de stichting het beste op kun nen stappen "Als zij bereid zijn om de zaak over te dra gen aan mensen die zich vol ledig voor het stichtingswerk kunnen inzetten dan ben ik er van overtuigd dat er uit Leiden elke zes weken drie. vier vrachtwagens vol goede ren naar Polen vertrekken" De kwaaie brief van Van de Graaf lag vonge week op de bestuurstafel van de Polen- stichtmg. Voorzitster Koning was weer niet aanwezig. Het bestuur besloot om in een volgende vergadering, wan neer de voorzitster misschien wel komt opdagen, de brief te bespreken. Van de Graaf ver wacht er weinig heil van "Die vergadering komt er na tuurlijk nooit Zoals gebrui kelyk wordt de zaak op de lange baan geschoven". Koffie en thee Peter van de Graaf heeft niet louter en alleen ellende on dervonden van zijn 'relatie' met de Polen-stichting Hij heeft er in elk geval de res tauratie van het theehuis in de Leidse Hout aan overge houden Na het faillissement van de vo rige pachter heeft het thee huis naast het hertenkamp ruim een jaar leeggestaan Door zyn vrijwilligerswerk voor de Polen-stichting kwam Van de Graaf in aanra king met ambtenaren Die polsten de koffiehuis-eige naar voor de restauratie van het theehuis Daar had Van de Graaf wel oren naar, voor al omdat de pachtsom een koopje is is (een symbolisch bedrag van 1400 gulden per jaar). Na de paddestoel met het ne ten dak een flinke opknap beurt te hebben gegeven, ging Van de Graaf het afgelo pam ka kndt open "En M was gelijk bingo want h. t t. r ras zat zaterdag en zondag vol". Van de Graaf wil het theehuis binnenkort omdopen tot pan nekoekhuis Op dit moment is hu nog druk bezig met het verbouwen van het keuken tje. Hij hoopt daar in elk ge val mee klaar te zun voordat zijn buurvrouwen in het her tenkamp bevallen: "Want dan verwacht ik een hele stoot publiek".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3