c Eensgezindheid bij grotere partijen «/(IsqiffR Advies van bewoners Haaswijk niet gewenst Meningsverschil over groenbehoud Raadslid wil verbod vervoer kernstoffen Stad en rand WOENSDAG 26 MEI 191 In Leiderdorp LEIDERDORP - Grote eensgezindheid was er gisteravond tijdens het forum rond de gemeenteraadsverkiezingen in Leiderdorp in de Menswordingskerk. De drie collegepartners (CDA, WD en PvdA) bleken het niet alleen in de raadszaal regel matig eens te zijn, maar ook in de verkiezingsstrijd is er, zo bleek gisteravond, weinig verschil van mening. De enige partijen die oppositie boden waren de PSP en PPR en in mindere mate D'66. Het resultaat was een gemoedelijke avond zon der echt politiek vuurwerk. Groot was de eensgezindheid tussen de drie collegepart ners over het onderwerp vrij willigerswerk. De VVD vindt dat vrijwilligerswerk juist in deze tijd van grote werkloos heid bevorderd moet wor den. Zo kan een werkloos ie mand de sociale contacten blijven behouden en kan er varing opdoen, die later bij een sollicitatie zijn voordeel op kan leveren. PvdA-lijst- trekker Jaap Bezemer hield ook een pleidooi voor het in zetten van vrijwilligers. "Ik denk dat een heleboel zaken in Leiderdorp alleen in stand kunnen worden gehouden als er vrijwilligers ingescha keld worden", aldus Beze mer. Maar vrijwilligerswerk mag niet voorop staan. CDA- lijsttrekker Meerburg deelde het standpunt van de PvdA. Zoals bekend is D'66 een fer vent voorstander van vrijwil ligerswerk. Alleen de PSP en PPR plaat sten er grote vraagtekens bij. De PSP vindt dat vrijwilli gerswerk (werk voor de ge meenschap) betaald moet worden. De PPR neemt een dergelijk standpunt in. PPR- lijsttrekker Hein van der Zande stelde dat het inzetten van vrijwilligers in ieder ge val geen verkapte bezuini ging mag zijn. Overigens deelde WD-lijsttrekker Irma Gehner mee dat onkosten ge maakt door vrijwilligers be taald moeten worden. Wie die onkosten zou moeten vergoe den werd niet helemaal dui delijk. Groot was ook de eensgezind heid bij de collegepartners toen de streekmuziekschool "Rijnakkoord" aan de orde werd gesteld. Iedereen was het er over eens dat er bezui nigd moet worden op de streekmuziekschool, maar dat dit moeilijk zal zijn, om dat de streekmuziekschool een gemeenschappelijke re geling is waar Leiderdorp maar een beperkte invloed op heeft. Opvallend was de stcllingname van WD-lijst- trekker Irma Gehner die be toogde dat bezuinigingen daar gelijk personeel zou kos ten. De opmerking "en bij het zwemonderwijs dan" uit het publiek bleef onbeantwoord. PSP-lijsttrekker Jan Preenen ging het verst bij de streek muziekschool. Ruim 450 gul den (contributie voor kinde ren) is "niet voor gewone mensen". De contributie voor de muzieklessen zouden evenals vele andere kosten voor de burgers naar draag kracht moeten worden be- Het zwemonderwijs (maandag werd dat door de raad in prin cipe beperkt tot één jaar) kwam overigens weer ter sprake. De bezuiniging was volgens Jaap Bezemer "een noodzakelijke, maar ook de laatste". CDA-lijsttrekker Arie Meerburg was het daèr- mee eens. Als het zwemon derwijs niet had bezuinigd, stelde hij, dan was ergens an ders op het onderwijs bezui nigd. Irma Gehner tilde er niet zo zwaar aan. De bezuini ging was "niet zo drama tisch" als door de in het leven geroepen actiegroep, die het zwemonderwijs wilde hand haven, werd voorgesteld. D'66 en PSP waren voor be houd van het zwemonderwijs evenals de PPR die maandag in de raad tegenstemde. Groot was de hilariteit toen CDA-lijsttrekker Meerburg zijn betoog hield over het op komen voor zwakkeren in de maatschappij. Eén van de voorbeelden was de bouw van woningwetwoningen. Hij stelde dat de economische si tuatie in Nederland zodanig was, dat er vanzelf een ver schuiving op gang was geko men van duurdere naar goed kopere huizen (woningwet woningen). Een meerderheid in de raad was altijd tegen woningwetwoningen ge weest, maar door de econo mische situatie was die meer derheid - noodgedwongen - overgegaan in een minder heid. Onmiddellijk werd door het publiek gevraagd welke partijen die toenmali ge meerderheid dan wel vormden. Het eerste deel van het antwoord kwam snel. "De WD", zei Meerburg. Na een korte denkpauze: "En een deel van het CDA...". De grote afwezige was gisteren de combinatie SGP/RPF. Tij dens de hele verkiezingscam pagne is het stil geweest rond de christelijke combinatie. Alleen de aanplakbiljetten getuigen van de deelname aan de verkiezing en voor de Leiderdorpse gemeenteraad. Volgens het oud-raadslid Reugebrink, de voorzitter van het forum gisteravond in de katholieke Menswor dingskerk, was er een logi sche verklaring voor de afwe zigheid "want de Reformato rische Politieke Federatie kan je niet verwachten in een katholiek kerkgebouw". Er was gisteravond nogal wat belangstelling voor een van de laatste bijeenkomsten voor de verkiezingen in Oegstgeest. Er werd stevig gediscussieerd maar 'vuurwerk' ontbrak hier toch ook. Politieke partijen Oegstgeest: OEGSTGEEST - Bij het poli tieke forum gisteravond in café de Rode Leeuw in Oegst geest konden de plaatselijke politieke partijen zo'n beetje voor het laatst voor de verkie zingen in het openbaar hun zegje doen voor een respecta bel aantal toehoorders. Alle partijen hadden de gelegen heid een verkiezingspraatje te houden door iets wezen lijks uit de eigen program ma's naar voren te halen. Zo wees het CDA er nog eens op dat voor deze partij poli tiek en evangelie met elkaar verbonden zijn. Dat vindt volgens de christen-democra ten zijn uitwerking in gerich te aandacht voor jezelf en de ander en aandacht voor na tuur en cultuur. "De mensen zijn aangesteld als rentmees ters en niet als rovers", aldus de christen-democratische lijsttrekker Van Veen. WD-wethouder mevrouw Blom wees op de noodzaak van het doorhakken van kno pen, na goede afweging en na belanghebbenden gehoord te hebben. "Er moet een consis tent beleid gevoerd worden en wij pleiten ervoor dat ge maakte afspraken worden nagekomen", zo sprak zij gis teravond de aanwezigen toe. Derde in de rij was de PvdA- lijsttrekker en huidige wet houder Kohlbeck. Hij maak te de opmerking dat de in vloed van de landelijke poli tiek op die van de gemeente raad funest maar onvermijde lijk is. Op een aantal punten formuleerde hij verder het standpunt van zijn partij op het gebied van financiën, huisvesting, sport en welzijn. ZOETERWOUDE - Voor de Zoeterwoudse kiezer die nog geen duidelijke keuze ge maakt heeft, was het gister avond gehouden politieke fo rum in 'Ons Huis' nog een leerzame bijeenkomst. Even als vorige week aan de Hoge Rijndijk bleek het redelijk opgekomen publiek voorna melijk te bestaan uit mensen met een band met een der partijen. De. avond bood voor de 'zwe vende' kiezer toch nog een duidelijker beeld van de za ken die voor de verschillende partijen prioriteit hebben. Zo werd, in een levendiger sfeer dan op de Rijndijk het geval was, duidelijk, dat op punten waar de drie partijen het zo genaamd over eens zijn ('groen Zoeterwoude', Rijks weg 11 en de gemeentelijke herindeling), best nog grote verschillen bestaan qua be langrijkheid. Bij de WD en het CDA bleek Tussen CDA/WD en PZ het bewaken van een groen Zoeterwoude vooral te slaan op de zelfstandigheid van de gemeente en tellen economi sche belangen zwaar mee bij de stellingname voor groen- handhaving. Progressief Zoe terwoude toonde zich in dit opzicht principiëler en vreest dat alle kleine beetjes groen die verdwijnen op den duur een groot stuk samen zijn. De progressieven krijgen dit principiële aspect van hun politieke opstelling van de andere partijen vaak voor hun kiezen. Met name het CDA kwalificeert de PZ-hou- ding als star, dogmatisch en ongenuanceerd. Zo houden volgens het CDA de princi pes van de progressieven (bij voorbeeld inzake de grond- politiek) de besluitvorming op. "Wanneer het aan PZ had gelegen zou de 'Klaverhal' er niet in vier maar in acht jaar pas komen", aldus het CDA. Een interessante vraag uit het publiek werd, zoals ver wacht, niet beantwoord. Het betrof de samenstelling van het college na de verkiezin gen. De vraagsteller proefde gisteravond een WD-CDA toenaderingspoging. Inder daad liet wethouder Van der Heijden duidelijk blijken de afgelopen vier jaar erg prettig te hebben samengewerkt met de liberalen. Hij onderstreep te dit door er op te wijzen dat slechts twee van de duizend (geschatte) voorstellen vanuit het college meerderheids- voorstellen waren. De beantwoording van de con crete vraag over de signatuur van het college na de verkie zingen kwam er op neer dat eerst de stemmen geteld moeten worden. De WD liet bij monde van lijsttrekker Kremer weten dat zij niets voor een programcollege voelt. "De wethouders moe ten een verschillende politie ke gekleurdheid hebben", al dus de liberale voorman. D'66-voorman Wuisman bracht als belangrijk kenmerk van zijn partij naar voren het on derkennen van de noodzaak om de burger bij de politiek en besluitvorming te betrek ken. Zeer kort stipte hij de vele vraagstukken en pro bleemsituaties in Oegstgeest aan, zoals energie, de belas tingen en het bejaardenbe leid. Als laatste spreker vestigde Sanders van de PPR de aan dacht van de aanwezigen op de publicaties die door "zijn" Actiecentrum zijn gemaakt. Met nadruk noemde hij het boekje 'De gemeenteraad in de praktijk' en wees hij op de mogelijkheid om je eigen werk te scheppen, bijvoor beeld met behulp van de stichting Memo (Mens en Mi lieu-vriendelijke Organisa tie). Tussen de ronden door barstte steeds weer de discussie los, vooral tussen raadsleden on derling. Zo legde men elkaar het vuur na aan de schenen met behulp van vele steken onder water, met betrekking tot de betrokkenheid van de burger bij de politiek, het be jaardenbeleid, Haaswijk en de financiering van het te voeren beleid. Over en weer plaatste en mis plaatste men lach- en ap- plaussalvo's, onderbrak men elkaar en greep men iedere kans om opnieuw een verkla ring over dit of dat onder werp af te leggen. Slechts over één punt leken alle par tijen het eens. Op de vraag uit het publiek of de bewoners- vereniging van 'Haaswijk' ad vies zou mogen geven bij het tot stand komen van die wijk, antwoordden alle lijsttrek kers met een "nee". 0=>eidseH agenda WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum. Haai' lemmerstraat 73. cursus stijldansen don soos met films en informatie pn gramma's. 15-17 uur. ki Jongeren Advies Centrum - Caecilij. rr, straat 67. meisjestelefoon. 16-22 uur. LfciJ Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i gelooi Vt! Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'He Evangelie van Mattheus'-P.P. Pasolim woe en do om 20 en 22.15 uur. Levendaal 8 - drs. C.B. Arriens vertel n over zijn vijf jaar ambassadeurschap ii e, Israël, 20 uur. n k Huygenslaboratorium - Wassenaarse C weg TO, open middag natuur- en sterren c kundig onderzoek. 't Spoortje - politiek forum, 20 uur DONDERDAG Leiden - Verenigingsgebouw Tuinver eniging Ons Buiten, kampioenschap pen bloemschikken. Clubhuis Matilo - forumdiscussie derwerp: 'Leiden-Oost', 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. film 'Göll ge' van Sema Poyraz. 21.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, Ier. land avond met films, Ierse muziek t Irish coffee. 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - schrijfavonc) Amnesty-groep Leiden, 20 uur. Clubhuis Inde Vroolijcke Arke - terskerchoorsteeg 15, informatie-av over het thema gemeenschappelijk nen, 20 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18] vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m za van 10-12 uur. tel. 122000. L Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu- reau Stichting Internationale Werkkam pen, 16-20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, gecombi neerde commissie over sociaal-cultureel plan en programma, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gecombi neerde commissie, 20.30 uur. Dorpscentrum - open avond stichting jongerenhuisvesting, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, raad, 20 u Oegstgeest - gemeentehuis, raad, 20 u Zoeterwoude - gemeentehuis, raad, 20 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 tot 28 mei door: Haven Apotheek, Haven 18. tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Vrouwenhuis film over Turks tneisje In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, wordt donderdag avond de film "Gölge" van Sema Poyraz vertoond. Deze 92 minuten durende speel film, die 077i half tien begint, gaat over het achttienjarige Turkse meisje Gölge. Haar ouders zijn gastarbeiders in Berlijn, waar Golge en haar zusje zijn opgegroeid. Haar leven speelt zich voorname lijk af in een neerslachtig stemmende woo7ikamer. Door in een droomwereld te vluch ten, probeert Golge aan deze situatie te ontstappen. Er ko men co7iflicten als Gölge tracht haar drorrten te verwe zenlijken. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Eva de Graaf, Marleen de Gr ij ff. Alan William Smith, Peter Cornelis van Gent, Maar ten Ene Christiaan Broekhuizen. Catha- rina Johanna Maria Borst, Frederique van Es Getrouwd Cornelis van Helden met Alida de Voogt. Overleden Agatha Maria Onderwater, geb Overdevest. William Henricus Ge- rardus Maria Turk. LEIDERDORP - Op het kruispunt Persant SnoepweglAcacialaan in Leiderdorp wordt momenteel nogal wat werk verzet. Men is daar druk in de weer met de aanleg van busbanen en daarmee gepaard gaande verkeerswijzigi7igen. Deze verbindingen worden uitgevoerd in het kader van het experimenteer project Leidse Baan. Op de foto de plaats waar een nieuw fietspad komt om een veilige oversteek vanaf de Acacialaan voor fietsers mogelijk te maken. Yoga In de 'Muzenhof in Leiderdorp is vanavond vanaf negen uur een yoga-lezing over positieve effec ten van de Asanas. De spreek beurt wordt gehouden door me vrouw Komalam-Van Dijk. Politiek (1) Het CDA Leiderdorp houdt van avond en morgen discussie avonden in het 'Zijlkwartier' en in gebouw 'Irene'. Vanavond be gint men om kwart over acht, morgenavond om acht uur. Politiek (2) In de bibliotheek in Leiderdorp is vanavond en vrijdagavond een verkiezingsinformatiemarkt met vertegenwoordigers van de diverse politieke partijen. Be gonnen wordt om zeven uur. Vrijdagavond en zaterdag is ook nog een politieke markt in 'Winkelhor. Huisvesting De stichting Jongerenhuisves ting, die in maart in Wassenaar werd opgericht, houdt morgen avond een open avond. Door het bestuur zal een uiteenzetting worden gegeven over het ont staan van de stichting en de toe komstplannen. Men kan zich ook laten inschrij ven en er kunnen enquêtefor mulieren worden ingevuld om een duidelijk beeld te krijgen van de behoefte aan woonruim te. De open avond wordt gehouden in het Dorpscentrum in de School straat in Wassenaar. Muziek vang tien uur. Voor vrijdag avond staat een optreden van De Ierse groep 'Shebeen' treedt Herman Brood op het program donderdagavond op in 'de Lin dehoeve' in Voorschoten. Aan- tien i Ook dit optreden begint c Over Leids grondgebied LEIDEN - PSP-raadslid Van der Putten wil van B en W weten in de gemeenteraad gesproken kan worden over het beleid wat betreft de bescherming van de bevolking (rampenplan) en het voorschrijven van een route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Mocht een voor stel van B en W aan de raad nog lang op zich laten wachten, dan over weegt Van der Putten zelf een voorstel in te dienen, dat het transport van kernmateriaal over Leids grondgebied verbiedt. Van der Putten schrijft dit in een brief aan B en W. Hij wijst erop dat een aantal Leidse jongerenorganisaties een actie 'Leiden Atoomvrij' is be gonnen. Een deel van de actie richt zich tegen het transport van kern materiaal. Van der Putten herinnert er verder aan dat het ontwerp van een rampen plan onlangs in de raadscommissies is behandeld en dat een voorstel over een gevaarlijke stoffen-route al jarenlang wordt toegezegd. Het leek Van der Putten handiger de kwestie aan één van deze voorstellen te koppelen, maar dan moeten deze niet te lang op zich laten wachten. VOORSCHOTEN - De bewoners van Noord Hofland in Voorscho ten zullen een dezer dagen als eersten in deze gemeente de be schikking krijgen over het uitge breide zenderpakket dat via de kabel wordt doorgegeven. Naast de bestaande aanbieding van Ne- derli I, Duitsland 1, II en III en België II kan dan ook nog afgestemd worden op België Vlaams I. Belgie Frans I en II en de Engelse zenders BBC I, II en ITV. Er moet ook hier rekening gehouden worden met een min- Uitbreiding aanbod op kabel-tv in Noord-Hofland Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten heeft trouwens laten weten geen subsidies te geven voor activitei ten van een regionale omroep. Zij vinden het niet voor de hand liggen dat van gemeentewege initiatieven worden ondernomen om tc komen tot een regionale en/of lokale omroep. "Volstaan zal moeten worden met het bij eenroepen van betrokken insti tuties, groeperingen, verenigin gen enzovoorts", aldus B en W. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaalschapp<i Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te vol< Bi| automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Pahjs. Washington. Cairo, Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten lei 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2