Kok: nog meer acties Vakbeweging als 'schild kapitaal' Wall Street geschokt Beurs Amsterdam C marktberichten Staatssecretaris wil meer avondwinkels Sfeer in haven grinimiger Na mislukte handel staatsobligaties Beursoverzicht DENSDAG 26 MEI 1982 Economie ockerill et in moeilijkheden verkerende Belgische staalconcern Cocke- j-ill-Sambre wil het aantal ar beidsplaatsen in de periode van 30 juni 1986 met 4200 te vermin deren. Dit is een van de hoofd punten in een saneringsplan dat gisteren is voorgelegd aan de vakbonden. I Luik zullen 2000 produktie-ar- beiders worden ontslagen en in Charleroi 1900. Verder zullen er 300 arbeidsplaatsen verdwijnen in de administratieve sector. 'riodosbank e Triodosbank. een uit de antro posofische beweging voortgeko men bank, die zich in haar kre dietverschaffing richt op maat- schappijvernieuwende projec ten, heeft in haar eerste, 18 maan den tellende boekjaar 1981 van de 200 aangevraagde kredieten er 107 ingewilligd. Tachtig aan vragen zijn nog in behandeling. De meeste kredieten werden ver sterkt in de werkgebieden han del en dienstverlening, en de nij verheid. Dat zei directielid B.J. Krouwel in een toelichting op het jaarverslag van de in 1980 op gerichte bank. e resultaten over het eerste kwar taal van dit jaar zijn licht nega tief. Dit is voornamelijk het ge volg van kostenstijgingen door de aanzienlijke uitbreiding van het personeel (momenteel werken er 16 mensen). Aange zien er nog steeds sprake is van een duidelijke volumegroei ver wacht de directie ook dit jaar een klein positief resultaat te beha len. Over het boekjaar 1981 werd een winst van 3.218 behaald, na een toevoeging aan de Voorzie ning Algemene Risico's van 70.000. Telegraaf tfV Holdingmaatschappij De Tele graaf heeft in de eerste 16 weken van dit jaar een winststijging ge boekt. De ontwikkelingen zijn echter nog te onzeker om hieraan voor het gehele jaar consequen ties te kunnen verbinden, zo zei directievoorzitter, de heer L.G. van Aken, in de gisteren gehou den jaarvergadering. De heer Van Aken merkte verder op, dat het saldo van de post bij zondere baten en lasten in 1982 redelijkerwijs minder ongunstig zal uitvallen. In 1981 waren er bijzondere lasten van 2,9 min. "Met het ter beschikking stellen van een deel van het dividend in aandelen tonen wij aan vertrou wen te hebben in de toekomstige winstontwikkelingen", aldus de directievoorzitter. Wilma Hoewel de economische ontwikke lingen ongunstig bleven heeft Wilma International NV (bouw) 1981 met een positief resultaat kunnen afsluiten. De winst na belastingen bedroeg 16,7 min tegenover een verlies van 34.7 min in 1980. De in voorgaande ja ren genomen maatregelen ter be perking van het vermogensbe- slag en de aanpassing van de or ganisatie aan de gewijzigde marktomstandigheden hebben belangrijk tot het resultaat bijge dragen, zo blijkt uit het jaarver slag. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 25 mei 1982. Aardappelen 0,48, Vroege aardappelen 3,00-2,15, Andijvie 0,25-0,36. Peulen 8,10-13,40, Snijbonen 3,60-6,00, Spits kool 0.38-0,62, Postelein 0,75-1,45. Prei 0,50-0,55, Rabarber 0,35-0,61, Spinazie 0,25-0,53, Champions 1,04-1,20, Uien 0,30-0,64, Waspeen 1,45-1,50, Winterpeen 0,47-0,51, Witlof 1,50-2,95, Bloemkool 6 p bak 2,50-3,70, Bloemkool 8 p bak 1,90- 3,20, Bloemkool 10 p bak 2,10-2,35, Knolselderij 0,84, Sla 0,21-0,43, Bospeen 1,30-1,70, Boskroot 0,53-0,68, Peterselie 0,48-0,91, Raapstelen 0,18-0,23, Radijs 0,20-0,24, Selderij 0,26-0,63. Bos uien 0,39-0,57, Paprika kg. 1,05, st. 0,39-0,84. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 25 mei 1982 Andijvie per kg 0.60-0,68, kroten A 0,36, spitskool 0,56, bospeen II 1,04-1,50, was peen Al-per kist 7,00-12,10, All 3,40-7,00, BI 16,00-19,00. Cl 4.00-11,20, CII 4,90- 9,00. Aanvoer: 149 ton. Prei A per kg 1,01, prei B per kg 0,55, radys (bos) 0,18, rabarber 0,59-0,65, sla (natuur) 10,30-0,47, uien per kg 0.36-0,51, bloemkoo: 8 per bak II 0,89, 12 II 0,58 UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Van Zeil van economische za ken wil het mogelijk maken dat er veel meer avondwinkels ko men die in principe alles mogen verkopen. De staatssecretaris wil via een aanpassing van de win kelsluitingswet aan de gemeen ten de bevoegdheid geven om de openstelling van meer avond winkels zelf te regelen. Nu wordt nog slechts in uitzonderingsge vallen toestemming verleend voor het beginnen van avondver koop. Dit staat in een ontwerp- nota over de winkelsluitingsre- gelingen. die binnenkort bekend zal worden gemaakt. De sluitingstijden van de gewone winkels zullen niet worden ver anderd. Winkels met dagverkoop blijven de sluitingstijd van 18.00 houden, de eventuele wekelijke koopavond uitgezonderd. De avondwinkels gaan pas om 16.00 uur open, en ze mogen niet meer dan 52 uur per week draaien, net als de andere winkels, zo wil Van Zeil. De staatssecretaris is met zijn plannen gekomen vanwege de gebleken behoefte aan win kels die 's avonds nog open zijn. Vooral door het toenemende aantal werkende vrouwen is die behoefte ontstaan. Van Zeil vindt meer avondwinkels daar om ook in het kader van het emancipatiebeleid van de rege ring een goede ontwikkeling. Het alternatief voor meer avond verkoop zou verlenging van de openingstijden van de gewone winkels zijn geweest, maar de staatssecretaris voelt daar niets voor. Dit zijn te lange werktijden voor met name de kleinere win kels tot gevolg hebben, in een poging om te kunnen concurre ren met grotere bedrijven die wel met personeel kunnen schuiven. Ook jaarmarkten, braderieën, pa- sar-malams en dergelijke knjgen in de plannen van de staatssecre taris wat meer ruimte om op zon en feestdagen actief te zijn. An tiekverkoop en verkoop van niet- toeristische artikelen in toeris tenplaatsen op zondag blijven volgens de plannen verboden. De dienstenbonden van FNV en CNV tonen zich desgevraagd po sitief over de plannen om de win- kelsluitingstijden niet te wijzi gen en het aantal avondwinkels uit te breiden. De bonden zijn fel gekant tegen langere openings tijden voor de gewone winkels omdat dit meer onregelmatige en langere werktijden voor het per soneel zou betekenen. Nu wor den de arbeidsvoorwaarden van het winkelpersoneel niet aange tast terwijl ook aan de wensen van de klanten op redelijke wyze tegemoet wordt gekomen, zo stellen de bonden tevreden vast. De consumentenbond liet desge vraagd weten weinig op te heb ben met de plannen van staatsse cretaris Van Zeil. Volgens ad junct-directeur D. Westendorp zullen eventuele avondwinkels niet op voldoende wijze voorzien in de behoefte van late klanten, omdat het aantal winkels en hun assortiment te beperkt zal blij ven. De consumentenbond is voorstander van een meer flexi bele regeling van de openingstij den van de gewone winkels. ROTTERDAM (GPD) - FNV-voorzitter Wim Kok heeft dinsdag, tijdens een bijeenkomst met enkele duizenden stakende ha venwerkers in Rotterdam, gedreigd dat de acties zich zullen uitbreiden indien de werkgevers blijven weigeren om verder te on derhandelen over de eisen van de havenwerknemers. Het is volgens Kok ook mogelijk dat er dan bij andere bedrijfstak ken elders in het land solida riteitsacties op gang zullen gaan komen. Volgens Kok is de actiebereidheid erg groot. „De werkgevers zullen moeten leren dat het ons ernst is met de arbeidstijdverkorting en dat we daar aan vast zullen blij ven houden", aldus Wim Kok. „De FNV staat moreel en finan cieel achter de stakers". FNV-woordvoerder Matthijssen kondigde vervolgens aan dat er een apart gironummer zal wor den geopend voor financiële bij dragen aan de stakende haven werkers. FNV-woordvoerder Ger Ros richtte zich speciaal tot de werkwilligen bij de massagoe doverslagbedrijven EMO en Swarttouw. Hij riep hen op om onder geen voorwaarden aan het werk te gaan omdat dat verraad aan de zaak en de collega's zou zijn. In zijn slotwoord zei Wim Kok dat ook de andere bonden van de FNV bij verdere acties betrok ken zullen worden. „Net als met de ziekengeldplannen zullen we nu weer massaal in verzet ko men, aldus Wim Kok. De havenwerkgevers, verenigd in de Scheepvaartvereniging Zuid, hebben via hun voorzitter de heer P. K. Meijer Swanteé van daag laten weten geen heil te zien in verder onderhandelen. „Van steeds nee zeggen gaat je mond alleen maar zeer doen", al dus de heer Meijer Swanteé, die nogmaals benadrukte dat er ab soluut geen ruimte is voor ar beidstijdverkorting. De staking heeft inmiddels een wat grimmiger karakter gekregen nu het aantal werkwilligen bij de EMO en Frans Swarttouw steeds groter wordt. Vandaag waren er al enkele schermutselingen tus sen de stakende posters bij de EMO-vestiging aan de Laurens- haven en werkwilligen. De sta kers wonnen uiteindelijk. Hoewel hierover vrijwel geen gege vens in Rotterdam worden ver strekt is het zeker dat er ook van daag schepen naar andere ha vens zijn uitgeweken. Het totale aantal wordt nu al op ongeveer 50 geschat. De staking gaat morgen haar vier de week in, en een oplossing lijkt nog lang niet in zicht. FNV-voor- zitter Wim Kok heeft gisteren dan wel gezegd te willen bemid delen, maar deze uitspraak ging vergezeld van dusdanig krachti ge taal en dreigementen aan het adres van de havenwerkgevers dat zeker niet verwacht mag wor den dat de partijen op korte ter mijn weer aan de onderhand- lingstafel zullen gaan zitten. ROTTERDAM De voorzitter van de FNV. Wim Kok. sprak gisteren de stakende havenarbeiders toe Bij de erts- en kolenoverslagbedrijven en de graanbedrijven in de Maasstad staken al geruime tijd zo'n tweeduizend ROTTERDAM (ANP) - Een sta king bij het grootste container- bedrijf in Europa, ECT in Rotter dam (1200 werknemers), lijkt niet langer te vermijden. De di rectie van dit bedrijf heeft de werknemers vanochtend in een open brief laten weten de onder handelingen met de Vervoers- bond FNV niet te willen herope nen op basis van een hoger aan bod. Op twee vergaderingen besloten ongeveer 200 leden van de ver- voersbond gisteren het aanbod van de ECT-directie (handhaving prijscompensatie en twee in geld vertaalde extra vrije dagen) niet te accepteren. Een woordvoerder van de Ver- voersbond FNV verklaarde van ochtend dat er. ondanks de be- Staking bij ECT lijkt onafwendbaar trekkelijk geringe belangstelling van de leden voor de vergaderin gen, geen twijfel bestaat over de actiebereidheid onder het perso neel van ECT. Kaderleden van de vervoersbond zouden van avond bijeenkomen om de sta kingsplannen te bespreken. Ver wacht wordt dat de nachtploeg van ECT als eerste in staking zal gaan. Volgens een woordvoerder de Vervoersbond FNV zijn de werk nemers bij ECT vooral ontevre den over het feit dat de directie geen financiële compensatie wil bieden voor het geld - een be drag van 28,50 gulden per week dat zij drie jaar geleden heb ben ingeleverd in ruil voor een vijfploegendienst. Volgens de ECT'ers heeft de direc tie toen toegezegd dat deze werk nemersbijdrage opnieuw beke ken zou worden als later bij an dere bedrijven onder betere voorwaarden vijfploegendien sten zouden komen. Dat is nu het geval, zo vinden de werknemers van ECT, daarbij wijzend op de akkoorden die on langs werden bereikt bij het tankopslagbednjf Matex en het containerbedrijf Unitcentre. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - Het is alweer tien dagen gele den, maar Wall Street is de schok nog niet te boven van een mislukte handel in staatsobligaties waar mee een bedrag van 160 miljoen dollar, de onder gang van een overmoedig makelaarsbedrijfje en de reputatie van de machtige Chase Manhattan Bank gemoeid zijn. De Chase Manhattan Bank fungeerde als tussenper soon in de handel, maar de aanvankelijke weigering van het bedrijf om de financiële verantwoordelijk heid van de Drysdale Government Securities Inc. over te nemen, dreigde nog meer makelaarsbedry- ven mee te slepen naar een bankroet. De paniek was groot genoeg om de Amerikaanse Centrale Bank on middellijk te nopen tot het openen van goedkoop krediet voor de bedreigden. Uiteindelijk heeft Chase Manhattan Bank alle reke ningen van Drysdale overgenomen, nadat een ande re bank, de Manufacterers Hanover Trust, zich wel verantwoordelijk had verklaard voor hun aandeel in het handelen met de falende makelaars. De aande len van Chase Manhattan, in de wandeling genoemd 'de bank van David Rockefeller', waren toen inmid dels 6,75 dollar gezakt. Chase Manhattan lijdt naar schatting een verlies van 300 miljoen dollar waarvan na verrekening van be lastingaftrek 135 miljoen kan overblijven De handel in staatsobligaties is ingewikkeld. Zy dient dikwijls als een methode om op korte termijn en voor korte termijn geld vrij te maken. Makelaars verkochten zo obligaties aan Chase onder voorwaar de dat zij die later zouden terugkopen en rente zou den betalen voor het geld dat zy van Chase ontvin gen De bank verkocht de effecten aan Drysdale op dezelfde voorwaarden, zij het dat Chase minder ren te zou neerleggen voor het geld dat Drysdale betaal de. Waar de zaak fout liep, was de verplichting voor Drys dale om de rente die de regering betaalt op de obli gaties over te maken aan Chase, die dan weer de oorspronkelijke bezitters zou betalen. De gok was die van Drysdale. zou de rentevoet dalen dan zou den de vaste rentetarieven van de regeringsstukken, obligaties aantrekkelijke koopwaar maken Drysda le leed vanwege een misrekening in dit opzicht gro te verliezen. De vakbeweging in Nederland. Ontsproten uit de machtson gelijkheid tussen bezitters en met-bezitters en vooral uit de daarmee samenhangende uit buiting. Maar tot een machtig breekyzer in de klassenstrijd zijn NW en zeker NKV en CNV niet uitgegroeid. Inte gendeel. De vakbeweging in Nederland koos al spoedig voor belan genbehartiging in de enge zins des woord s streven naar een hogere salariëring en be tere sociale bescherming via de weg van onderhandeling dus ook naar erkenning var. zichzelf als onderhandelings partner door de tegenstan der Het prediken van de re volutie kan dat doel niet die nen; het accepteren van 'het kapitalisme' daarentegen wel. In ruil voor het niet-be- dreigen van de werkgevers- positie. heeft de vakbewe ging haar erkenning en ont plooiingsmogelijkheden. De constatering is van Th.A.J.M. Jonkergouw in een proefschrift dat hem morgen de graad van doktor in de technische wetenschappen aan de Technische Hoge school Twente moet bezor gen. Jonkergouw, voormalig vice-voorzitter van de PPR. is als directeur van de afdeling verenigingszaken werkzaam bij de Vara 'Vakbondsleiders in Nederland - van vijand en indringen tot bondgenoot en steunpilaar', zo luidt de titel van het proef schrift, waarin de promoven dus tot de conclusie komt dat de vakbeweging een slechte ruil heeft gedaan. Terwijl de economische ver houdingen (macht, kapitaal, arbeid) zich niet wezenlijk hebben veranderd, heeft het toneel van de arbeidersstrijd zich door de erkenning van de vakbeweging verplaatst van de fabnek naar de confe rentietafel. De vakbeweging heeft zich verwijderd van de arbeider, zo betoogt Jonker gouw, door steeds meer deel uit te gaan maken van een wijd vertakt economisch-po- litiek subsysteem, waardoor zij zich bond aan de spelre gels ervan en dus sterk in haar handelingsvrijheid werd beperkt. "Als gevolg van het toenemend technisch- administratieve karakter van regeren en so ciaal-economisch besturen, waste het vakbondsapparaat aan, verzelfstandigde het zich en werden de leden naar een ondergeschikte positie ge schoven. Voor hen functio neert de organisatie nog op z'n best als 'sociale ANWB', als individuele conflictverze kering". "De vakbeweging van het over leg is aldus gestold tot een complexe organisatie, die niet alleen is ingegroeid in de economische orde. maar die zich daarmee ook vereenzel vigt en haar verdedigt als su perieur ten opzichte van bij voorbeeld de communisti sche. Van vijand van de werkgever werd zij tot zijn bondgenoot en van indringer in de economische orde werd zij tot een schild ervoor". Dat laatste maakt Jonkergouw vooral duidelijk aan de hand van het 'institutionele eigen belang' dat de vakbeweging steeds meer is gaan kenmer ken. Om het scherp te stellen: de (erkende) vakbeweging bestaat by de 'gratie' van het kapitalisme en heeft er dus als instituut belang by dat het kapitalisme niet in de wortel wordt aangetast. Een probleem, want tegelijkertijd is het van levensbelang om groot te blijven hetgeen op positie tegen datzelfde kapi talisme vereist. De uitkomst volgens Jonkergouw: de vak beweging gedraagt zich, "al was het maar by wyze van taktiek". oppositioneel maar houdt intussen elke wezenly- ke verandering in de machts verhoudingen tegen. "Voor het oog van de leden wordt een soort Koude Oor log opgevoerd tegen de on dernemers. Maar m wezen liggen ze samen onder één deken, terwijl de leden bui ten in de kou staan. Wie so cialisme wil, zal helaas tegen de vakbeweging ten strijde moeten trekken". De top van de vakbeweging. Vooral daar blykt dat de aan passing aan de gevestigde or de zyn sporen nalaat. "Ideo logische bevlogenheid en on gewone maatschappelijke experimenteerlust zullen het onderspit delven ten opzich te van technische deskundig heden voor de conferentie- en onderhandelingstafel", zo luidt de stelling van Jonker- gouw. "Men wordt generaal zonder ooit soldaat te zijn ge weest". Baantjesjagery, conformisme, carrièreplanning Het zyn kenmerken die de vakbewe ging 'welhaast ongemerkt' van de 'vyand' heeft overge nomen. Sinds een paar jaar is een regelrechte overstap naar de werkgever, de vyand dus, zelfs in zwang geraakt. Jan Lanser wortelde zich direct na zijn vertrek als voorzitter van het CNV stevig in het be dryfsleven met een aantal commissariaten. By het Rot terdamse sleepbedrijf Smit Internationale stapte hy zelfs tegen het advies van de On dernemingsraad binnen. Lanser werd kort daarop ge volgd door het voormalig NVV bestuurslid Wijkstra. die in het bestuur van de Ver eniging van Nederlandse On dernemers, het VNO, is te recht gekomen. Jonkergouw ziet het als een nieuwe stap in de voortgaan de verwydenng tussen vak beweging en achterban. "Een onbewust en onbedoeld ge volg van de overigens wel be wuste ingroei". Aldus Jon kergouw, die vaststelt dat de vakbeweging een andere koers zal moeten kiezen. By verdere ingroei zal de ruimte waarbinnen zij nog voor de arbeider kan strijden geheel verdwijnen, zodat de vakbe weging haar bestaansgrond en wervingskracht zal verlie- Omdat hij een terugkeer naar de klassenstrijd voor de er kende vakbeweging niet mo gelijk acht, ziet Jonkergouw in feite maar één praktische uitweg: de vakbeweging moet zich weer gaan beper ken tot pure matenéle belan genbehartiging zonder maat- schappy kritische pretenties. Alleen stryden voor betere arbeidsvoorwaarden en -om standigheden en alle andere taken overboord zetten. Jon kergouw "Op dit terrein heeft de vakbeweging ook de grootste ervaring en niet de allerslechtste papieren". WIM FORTUYN WOENSDAG 26 MEI 1982 ACTIEVE AANDELEN GUt Broeide* HeÜMkeo Helneken Hold. Nedlloyd Groep 26.10 25.80 52.30 51.70 127.50 127.50 15,50 15.50 117,50 117,50 150,20 150.50 BINNENLANDSE AANDELEN 136.00 137.00 725,00 725,00 - 395,00 400.00 BertelP Blydrnst ce Boer Druk 133,50 130,50 169.50 172,50 213,00 213.00 157.00d 157.50 316,00 323,00 Neni 730,00b 730,00 Ned. Scheepshyp 213,50 214,00 Ned. Sprlnfit 3350,00a 3350,00 Nlentran 7j2,00 712.00 Norit 61,00 00.20 Nutricla GB 53.90 54 00 NU» TeoCale 54.50 54.00 Ocev.d.Gr 114.80e Oreaateln 13500 136.00 Otra 61.00 59.00 Palemban* 83J) 32,50 Pool Hout 64.50 04 00 Portel Plet 161.00 M1J0 Prooat Br 68.00 50 Radrmiirn 163.00 163 00 Ra vaal 15.20 15.70 Ree» Ink 203.00 20 "O Rlvi 340 00 343.00 Schal Ier» v £:»ve»b Bank Salt Intern 47.50 37.00f 56^50 BELEGGINGS INSTITUTEN AI( Kondaenl 605.00 36.00 75.50 51.50 223» 29,20 21,80 109.50 108.50 160.20 130.00 102.00 102.0 GOUD EN ZILVER nbcw 26740 27240 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - Het Damrak heeft woensdag weer een vry kleurloos beeld te zien gegeven Van de actieve waarden waren er slechts een paar, die een afwij king van enige betekenis te zien gaven Zo was KLM rond het middaguur 2,50 gezakt naar 96.70 en Elsevier-NDU ƒ2.- naar 156.-. Nedlloyd daalde ge- letdclyk en op ƒ116,— bedroeg het verlies naar een paar uur ƒ2.-. De aankondiging van een nieuwe staatslening was geen verras sing De coupon van 10,25 pet. is licht aan de hoge kant. De be staande staatsobligaties waren pryshoudend gestemd Akzo moest 40 cent prysgeven op 25,80. Unilever en Kon Olie verloren een dubbeltje. Hoogo vens noteerde onveranderd 15,50 Banken en hypotheek banken konden zich over het al gemeen goed handhaven. By de verzekeringen hadden lichte ver hezen dc overhand Boskalis was ƒ2,40 lager op 51.60

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23