lLEIDSCH DAGBLAD ^Lonen 4 jaar bevriezen Weer deel Britse vloot beschadigd upportersinvasie CPN-lij sttrekker dient Idacht in tegen arts GAK is iFractie D'66 lanceert economisch herstelplan: Gifdampen: 26 man naar ziekenhuis Boetes na 1 juli alleen per giro_ )ENSDAG 26 MEI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36788 0 cleurG Koopman Idredacleur AAM. Schuurmans -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5 •TTERDAM - Rotterdam droeg vanoch- end vroeg al de "sporen" van de Europa- :up I-finale die vanavond in het Feye- ïoord-stadion wordt gespeeld tussen 3ayern Munchen en Aston Villa. Op een ■natineus tijdstip arriveerden in het Cen- raal Stadion van de havenstad ongeveer 500 Duitse voetbalsupporters, van wie een 'root deel al beschonken was. ston Villa-fans trokken door de stad, rijke lijk voorzien van flessen gin. De Rotter-^ damse politie bracht extra mankracht op yde been om eventuele "botsingen" te voor komen. De wedstrijd wordt vanavond van af 8 uur rechtstreeks op de tv uitgezonden "(Nederland 1). 'Applausrecord DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlandse Dans Theater heeft in Praag een nieuw record ge boekt: achttien minuten on afgebroken applaus voor de dansers, het orkest uit Brno, dirigent David Porcelijn en artistiek leider Jiri Kylian. Het enorme succes heeft geleid tot aanbiedingen voor optre dens in Dresden en Leipzig en Moskou in de herfst van volgend jaar. Het NDT gaf twee voorstellingen in het ka der van het festival "Praagse lente" in het Smetana-thea- ter. De voorstellingen waren meer dan uitverkocht: 300 liefhebbers namen genoegen met een plaats in de gangen en op de trappen. LEIDEN - Prinses Margriet verrichtte gisteravond in Leiden de officiële heropening van de Pieterskerk. Zij werd met bloemen verwelkomd door een van de dochters van burgemeester Goekoop (zie foto). Op de achtergrond kijkt Pieter van Vollenhoven toe. De kerk, in het hart van Leiden, is grondig gerestaureerd. Het gebouw biedt voortaan ruimte aan exposities, beurzen, examens e.d. Volgende maand al is er een grote tentoonstelling van Estec, het Noordwijkse ruimtevaart centrum, te zien. Nieuwe Argentijnse luchtaanvallen LONDEN/BUENOS AIRES (AP) - De Britten hebben de afgelopen nacht opnieuw flinke verliezen geleden ten gevolge van groot scheepse Argentijnse luchtaan vallen. Het Britse persbureau Press Association meldde dat meer dan twee Britse oorlogs schepen werden getroffen. Bij de Argentijnse luchtaanvallen zijn twee Britse schepen verloren gegaan, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van defensie in Lon den vanmiddag bekendgemaakt. Het gaat om de onderzeebootjager 'Coventry', die gezonken is en het voor transport gebruikte koopvaardijschip 'Atlantic Con veyor', waarvan de bemanning het schip inmiddels heeft verla ten. De Argentijnse legerleiding heeft verklaard dat bij de luchtaanval len drie fregatten zijn bescha digd en "waarschijnlijk" een troepentransportschip. Ook zou den drie Harriers zijn neerge haald. Volgens Argentinië hebben de luchtmacht en grondtroepen ook aanvallen uitgevoerd op het Brit se bruggehoofd bij San Carlos. Port Stanley Koeler Wisselend bewolkt en voornamelijk in de nacht en ochtend enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Middag- temperatuur van 15 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland. Vrij krachtige wind, eerst uit uiteenlo pende richtingen, daarna draaiend naar noordwest. Waterstanden te Katwijk: hoogwater om 06.58 en 19.32 uur, laagwater om 02.46 en 15.18 uur. Ondanks de Argentijnse luchtaan vallen hebben Harrier-straalja- gers en scheepsgeschut beschie tingen uitgevoerd op militaire in stallaties en de landingsbaan van de hoofdstad Port Stanley, zo is in Londen bekendgemaakt. Argentinië heeft aangeboden een door Ierland bij de Veiligheids raad ingediende resolutie "te overwegen". De resolutie voor ziet in een staakt-het-vuren van Gratie in Thailand GRONINGEN (GPD) - De Neder landse herónesmokkelaarster Emmy L. (27) uit Amsterdam, die in Thailand tot dertig jaar gevan genisstraf was veroordeeld komt op korte termijn vrij. In verband met de viering van het 200-jarig bestaan van het Thaise konings huis heeft Koning Bhumibol haar gratie verleend. Drie andere Nederlanders die in de Thaise gevangenis wegens heró- nesmokkel zitten hebben straf vermindering gekregen. V.N.-secretaris-ge neraal Javier Perez de Cuellar zijn bemiddelingspogingen kan hervatten. De kans hierop is ove rigens bijzonder klein omdat de Britse premier Margaret That cher gisteren in het Lagerhuis nog eens herhaalde dat er geen sprake kan zijn van een staakt- het-vuren zonder terugtrekking van de naar schatting 9000 Ar gentijnse militairen op de eilan den. Herovering DEN HAAG (GPD) - De fractie van D'66 in de Tweede Kamer meent dat de economie kan worden hersteld door alle lonen en inkomens gedurende vier jaar te bevriezen. Om het koopkrachtverlies tegen te gaan, zouden tegelij kertijd de loon- en inkomstenbelasting moeten worden verlaagd. Op die manier kan de werkgelegenheid in vier jaar met zo'n 150.000 nieuwe banen worden uitgebreid, aldus de fractie. Minister Nott zei in een BBC-uit- zending die naar de eilanden werd uitgezonden dat de 1800 Falklanders nu snel bevrijd zul len worden. Hij voegde eraan toe dat de meest riskante fase van de landingsoperatie achter de rug is. "We hebben nu een groot aan tal militairen aan land en kunnen nu verder gaan met de herover ing van de eilanden", aldus Nott. De minister ging ook nog in op wat door Britse oorlogscorrespon denten bij de Falkland-eilanden "kamikaze-aanvallen" van dc Ar gentijnse luchtmacht wordt ge noemd. "De verliezen van de Ar gentijnse vloot en luchtmacht zijn enorm en ze'kunnen dit niet lang meer volhouden. Maar we moeten erkennen dat de piloten werkelijk dapper zijn". De Britten zeggen tot nu toe 67 Ar gentijnse toestellen te hebben neergehaald, volgens militaire experts een kwart of zelfs meer van de Argentijnse luchtvloot. De bevriezing van de lonen zou tot stand moeten komen in overleg met werkgevers en werknemers. Daartoe moet een sociaal con tract worden afgesloten, dat voor een aantal jaren moet gelden. Ook de vrije beroepen en de niet- cao-inkomens moeten onder de bevriezing gaan vallen. Een en ander blijkt uit een "econo misch herstelplan" dat vanmid dag door de sociaal-economische woordvoerder van de fractie, Maarten Engwirda, is gepresen teerd. De werkgroep die net plan heeft gemaakt, bestond verder uit de kamerleden Dekker, Groenman en Veldhuizen. Een aantal wetenschappers trad op als adviseur. MIP Om de positie van het bedrijfsle ven te verbeteren wil D'66 de vennootschapsbelasting halve ren, waarbij de investeringspre mies moeten worden verlaagd. Nieuwe, kleine bedrijven zouden de eerstkomende vijf jaar in het geheel geen belasting hoeven te betalen. Verder zou de nog op te richten Maatschappij voor In dustriële Projecten (MIP) voor het bedrijfsleven een belangrijke rol kunnen spelen. De slagvaar digheid van overheid en bedrijfs leven zou ten slotte kunnen wor den vergroot door een vereen voudiging van de overheidsvoor schriften, meent D'66. Om de teruglopende investeringen in het bedrijfsleven te compense ren wil D'66 dat de overheid de komende jaren telkens 4 procent meer investeert. Dat mag echter niet ten koste gaan van het natio naal inkomen (datgene wat we met z'n allen verdienen). Daarom moet er tegelijkertijd worden be zuinigd op de ambtenarensala rissen en de sociale zekerheid. D'66 vindt verder dat er op het ge bied van de overheidsfinanciën een rustiger beleid moet worden gevoerd, waarbij tegenvallers zo veel mogelijk moeten worden voorkomen. Volgens de demo craten kan dat door als overheid, tijdelijk, een groter beroep te doen op de zg. monetaire finan ciering. Dat wil zeggen dat er dan nieuw geld moet worden ge drukt, iets waartegen de presi dent van de Nederlandsche Bank zich altijd heftig heeft ver- ROTTERDAM (ANP) - Zesentwin tig Rotterdammers, onder wie zes politiemensen, zijn vanoch tend naar het ziekenhuis ge bracht nadat ze giftige dampen hadden ingeademd uit een aantal gebroken flessen met tionylchlo- ride. Een agent werd nog nader onderzocht, de anderen konden na onderzoek weer weg. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie waren de flessen gebroken toen een kar- tonnéh doos viel bij het inladen in een vrachtwagen van Van Gend en Loos op de Westzeedijk. In Hardcnberg (Ov.) zijn gisteren zeven mensen uit het ziekenhuis ontslagen nadat ze daar maandag waren opgenomen omdat ze chloorgas hadden ingeademd. Het waren drie leden van de plaatselijke brandweer en vier medewerkers van Aluminium Hardenberg. Bij dit bednjf kwam in de nacht van zondag op maandag chloorgas vrij zet omdat dit de inflatie zou aan wakkeren. Wat de arbeidsmarkt betreft vindt D'66 dat er ook op dat gebied maatregelen in het sociaal con tract moeten worden opgeno men. Er zal verder een forsere in spanning moeten worden gele verd om de arbeid her te verde len, meent D'66, en het stelsel van sociale zekerheid moet wor den herzien. Daarbij zou ieder een een basis-uitkering moeten kunnen krijgen. Deze zou, al naar gelang de persoonlijke si tuatie, kunnen worden aange vuld. Ook een vrijwillige verze kering voor een nog hogere uit kering moet volgens de demo craten mogelijk zijn. 26 PAGINA'S Van Agt benoemd tot formateur PAGINA 7 Angst voor inval Iran in Irak Oudjes doen het nog heel goed PAGINA 13 Vakbeweging "als schild kapitaal" PAGINA 23 DEN HAAG (GPD) - Bekeuringen voor een reeks overtredingen kunnen vanaf 1 juli alleen nog per giro of bank worden betaald. Contant betalen aan een straatagent is dan niet meer mogelijk. Justitie heeft tot deze transactie-methode - al jaren geleden - besloten om de straatagenten te ontlasten van een grote hoeveelheid administratie. Bijkomende voordelen zijn dat er geen moeilijkheden meer kunnen ontstaan met niet gepast en wisselgeld, vreemde valuta en politie-amb- tenaren die de opbrengst in eigen zak steken. Aan de maatregel is een proef vooraf gegaan in Amsterdam (alleen par- keerovertredingen) en de provincie Gelderland (voor alle transacties). Justitie zal binnenkort een lijst publiceren van overtredingen die vanaf 1 juli als transactie kunnen worden afgedaan. MEPPEL (GPD) - „Pure politieke discriminatie". Zo noemt CPN- lijsttrekker Roel Huberts uit Mcppel de handelwijze van de arts J. W. Doeland uit die plaats. De controlerend geneesheer van het GAK had op de ziektekaart van Huberts vermeld dat hij lid is van de CPN „en actief is als propagandist". De CPN-lqsttrek- ker gaat een aanklacht tegen de arts indienen. Hij heeft hiervoor inmiddels een advocaat in de arm genomen. Toen Huberts onlangs een bezoek aan de GAK-arts bracht, zag hij op de voor "hem op tafel liggende ziektekaart de letters CPN staan. „Thuis besefte ik eigenlijk pas wat dat betekende. Ik heb gepro beerd inzage krijgen, maar dat kon niet. Er zouden ook alleen medische gegevens op staan". Onlangs moest Huberts weer ter controle bij Doeland verschij nen. „Ik heb opnieuw om inzage gevraagd. Dat mocht niet. De heer Doeland gaf echter wel toe dat er stond dat ik lid was van de CPN". De communist greep hierop de kaart en slaagde erin, ondanks verzet van de arts, te vluchten. „Ik heb de kaart snel gefotoco- pieerd en heb deze terugge bracht. De dokter stond op dat moment juist met de politie te bellen. Het is toch onvoorstel baar dat dit soort praktijken nu nog mogelijk is. Ik ben bang dat het bu sollicitaties tegen me wordt gebruikt", aldus de hevig verontwaardigde Huberts, die sinds enige tqd in de Ziektewet loopt. De meest complete MANAU SPECIAALZAAK KNOOP Informateur Steen- .tjfcj kamp heeft, geheel fjT/0* in de lijn der ver- wachting. geen meerderheid kunnen vergaren die gedoogsteun wil ge ven aan een interimkabinet van CDA en D 66 Zijn verkennende werk" heeft slechts geresulteerd in een vage schets van een on voldragen kabinetje met een on toereikende basis in het parle ment. Veel meer had hij ook niet kunnen bereiken Het lag voor de hand dat de WD geen blanco cheque voor het tussenkabinet zou uit- schnjven als zij met zelf bij de sa menstelling ervan en het te voe ren beleid zou worden betrokken. Evenzeer viel het te verwachten dat de PvdA haar steun zou wei geren aan een coalitie die een begroting voor 1983 wil indienen waarlegen de sociaal-democra ten in het oude kabinet te hoop zijn gelopen In zoverre heeft de prille informatie- penode weinig opgeleverd. Het is nu aan formateur Van Agt om de politieke knoop te ontwarren En dat zal niet makkelijk zijn. Er is een meerderheid in het parle ment (VVD en PvdA) die vóór Prinsjesdag (op 8 september) nieuwe verkiezingen wil laten uit schrijven Blijkens de uitlatingen van fractieleiders Nijpels (WD) en Meijer (PvdA) valt daar niet aan te tomen. Het zal moeilijk zijn dit standpunt in overeenstem ming te brengen met dat van de coalitiepartners CDA en D'66 die pas eind september, dus na de indiening van een volwaardige begroting, verkiezingen willen Een ander, schier onoverkomelijk obstakel vormt de begroting zel ve. Zoals gezegd wijst de PvdA een dergelijke begroting af en wil de WD bij het opstelling ervan worden betrokken D'66 heeft echter al bij herhaling laten weten dat zij de liberalen in geen enkel opzicht over het te voeren beleid van het tussenkabinet vooraf wil polsen. Op een dergelijk politiek stnjdtoneel ligt een werkbaar compromis niet voor het oprapen Er is nog steeds geen meerderheid in het parlement die het tussenkabinet wil steunen En het ziet er ook niet naar uit dat die er spoedig zal komen. De politieke verhoudin gen liggen vrij vast en zolang daar geen beweging in komt kan het tussenkabinet het afhandelen van politiek zwaarwichtige zaken, zoals de indiening van een vol waardige begroting, wel verge ten. Gegeven deze politieke realiteit ligt het voor de hand dat er alsnog vóór Prinsjesdag nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven Het tussenkabinet kan dan vol staan met de indiening van een technische begroting en intussen de lopende zaken waarnemen Na bijna een jaar aanmodderen, kan ook dat er nog wel bij Als blijkt dat de bestaande politieke verhoudingen het voeren van dui delijk beleid onmogelijk maken, moet er eerst maar eens iets aan die verhoudingen worden ge daan Met nieuwe verkiezingen kan dat. W. 1 WERELD, 77L4A/D. Tl STREEK N ieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. MANAU icr9kWj SPECIAALZAAK lange Mare 106 Leiden Telefoon (071113 43 57 V Prinses Juliana bezoekt Indonesië JAKARTA (AP) - Prinses Julia na en prins Bomhard zijn van daag in Jakarta gearriveerd voor een pnvé-bezoek van twee we ken aan Indonesië. Het prinselijk paar werd op het vliegveld onder meer begroet door de sultan van Djokjakarta Tqdcns hun verblijf in Jakarta zullen zq de gasten zqn van pre sident Soeharto

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1