Gemeentes ontduiken inspraakmogelijkheid bestemmingsplannen LEZERS SCHRIJVEN D- Schmidt: "Geen vrede in zuidelijk Afrika als apartheid blijft" Recept tegen hoge rente helpt niet in Nederland Illegale werknemers terug naar België Nieuw van Fbggenpohl een klasse-keuken voor een populaire prijs poggenpohl WOENSDAG 26 MEI 1982 Varia UTRECHT (ANP) - Gemeenten die, zogenaamd vooruitlopend op nog vast te stellen bestem mingsplannen. alvast bouwver gunningen afgeven, zijn vaak on wettig bezig. Deze mogelijkheid van anticipatie die de wet op de ruimtelijke ordening biedt (afge ven van bouwvergunningen die niet stroken met huidige, maar wel met toekomstige bestem mingsplannen) wordt in de helft van de gevallen in strijd met de wettelijke voorschriften ge bruikt. Dit is ongewenst, want de gemeenteraad kan in die geval len geen invloed uitoefenen en de rechtszekerheid van de bur gers wordt er door aangetast. Dat stellen de aan de afdeling be stuursrecht van de Nijmeegse universiteit verbonden onder zoekers drs. B. Broeking en dr. H. van Geest in hun gisteren in Utrecht gepresenteerde studie "anticiperen en ruimtelijk be leid". Vier jaar verrichtten beide onderzoekers onder meer studie bij de provincies en 30 uiteenlo pende gemeenten. Verscherpte beveiliging Sophia Loren CASERTA (UPI/Reuter) - De Italiaanse politie heeft de vei ligheid buiten de gevangenis waarin de filmster Sophia Loren is gedetineerd wegens belastingontduiking ver scherpt. Dit omdat een pers fotograaf gevangenbewaar ders 200 miljoen lire zou heb ben aangeboden voor een fo to van de 47-jarige actrice in haar cel. Volgens sommige persbureaus is La Loren zeer depressief, ze zou slecht slapen en nau welijks eten. Het presidentië le paleis in Rome wordt in tussen overstroomd met tele foontjes van Italianen die het hunne over de detentie te zeggen hebben. Een grote meerderheid laat weten dat president Sandro Pertini niet moet ingaan op het verzoek van Sophia Lorens advoca ten om de actrice amnestie te verlenen. Volgens Broeking en Van Geest is anticipatie zo langzamerhand een zelstandige procedure ge worden, die ook wordt gebruikt als er helemaal geen sprake is van overgang naar een nieuw be stemmingsplan. Als oorzaken daarvan noemen de onderzoe kers onder meer het gebrek aan mankracht, tijd en deskundig heid bij gemeenten en provincies om verouderde plannen tijdig bij te stellen. Gedeputeerde Staten hebben de ontwikkeling volgens de twee onderzoekers bevorderd door verklaringen van geen bezwaar af te geven. De toezichthouden de organen zoals de Raad van State hebben oneigelijk gebruik van de anticipatieregeling vol gens hen evenmin tegengegaan. Een bouwplan wordt in principe niet goedgekeurd als het in strijd is met het bestemmingsplan. Bouwplannen die strijdig zijn met huidige bestemmingsplan nen maar niet met de plannen die in voorbereiding zijn, kun nen via anticipatie worden uitge voerd, als er dringend een beslis sing moet worden genomen. De rechtsbescherming voor de burger is in zo'n geval gering: er zijn geen goede mogelijkheden om in beroep te gaan. De ge meenteraad wordt met anticipa tie bovendien buiten spel gezet, want B en W hebben geen toe stemming van de raad meer no dig. Een verklaring van geen be zwaar, af te geven door Gedepu teerde Staten, is genoeg. In 1979 werd in ons land 18.000 keer van de anticipatieregeling gebruik gemaakt, volgens de onderzoe kers in ongeveer 50 procent van de gevallen ten onrechte en in strijd met de wettelijke voor schriften. ROTTERDAM (ANP) - De in dustriebond FNV in Rotter dam heeft met de directie van de oliemaatschappij Gulf in grote Innen overeenstem* ming bereikt over een sociaal plan voor de werknemers van de inmiddels gesloten chemi sche fabriek van Gulf in Eu ropoort. Volgens vakbonds woordvoerder Piet Scheele zal het aantal gedwongen ontslagen door maatregelen in de sfeer van arbeidstijd verkorting. compensaties in vrije tijd en het in eigen hand nemen van onderhoudswerk sterk beperkt kunnen wor den. Zoals het er nu naar uit ziet zullen van de zeshonders Gulf-werknemers in de che mische sector er vierhonderd in het eigen bedrijf kunnen worden geplaatst. Sociaal plan voor Gulf Onaer hen bevindt zich ook een groot aantal 40-plussers. dat gezien de miserabele si tuatie in de petrochemie kansloos is op de arbeids markt. Voor degenen die toch gedwongen zullen moe ten vertrekken zijn aanvaard bare afvloeiingsregelingen getroffen, aldus Piet Scheele. Zo zullen 57-plussers van Gulf aanvullende uitkerin gen krijgen, waardoor hun in komen ongeveer 95 procent van het laatsteverdiende sala ris zal bedragen. Het merendeel van de Gulf- werknemers zal worden ge plaatst in de raffinaderij-sec tor van de maatschappij Overigens is men er bij de in dustriebond FNV nog niet zo zeker van dat de raffinaderij in de Europoort ook niet het slachtoffer zal worden van de verregaande reorganisatie plannen, die de Amerikaanse oliemaatschappij momenteel in West-Europa uitvoert. De top van het bedrijf heefi al aangekondigd dat naast de hele chemische sector twee van de vier Gulf-raffinadenj- en in West-Europa zullen moeten sluiten. Open blijft in ieder geval de raffinaderij in Engeland Binnenkort zal Gulf een keuw maken uit de vestiging in Denemarken en die bij Rotterdam. Deeltijdarbeid voor ambtenaren in Friesland LEEUWARDEN (GPD) Het colle go van Gedeputeerde Staten gaa volgende week dinsdag een be slissing nemen over het al dat niet invoeren van een werkweel van maximaal 32 uur voor nieu we medewerkers. De statencom missie voor algemene zaken, dn vorige week over deze kwestn heefi beraadslaagd, heefi een po sitief advies uitgebracht Ver wacht wordt dat GS dat advies zullen opvolgen. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bondskanselier Schmidt is van mening dat er in zuidelijk Afrika geen duurzame vrede kan ontstaan voordat apartheid en ra cisme zijn uitgeroeid Hij zei dit in een toespraak naar aanleiding van het bezoek van de minister president van Zimbabwe. Robert Mugabe, aan West-Duitsland Beide politici spraken de hoop uit dat er nog dit jaar een oplossing kan worden gevonden voor de problemen in de kwesite-Nami- bië die de vorming van een onaf hankelijke staat in de weg staan Het tempo op weg naar de onaf hankelijkheid van de nu nog on der Zuidafrikaanse bestuur staande gebied, moet volgens Schmidt en Mugabe versneld worden. Schmidt zei op een pers conferentie in Bonn dat Mugabe heefi voorgesteld om het in Zim babwe gebruikte kiessysteem. waarbij de blanken een soort minderheidsbescherming genie ten. ook in Namibië toe te pas- De Westduitse regeringsleider loofde Robert Mugabe voor het feit dat hij enn was geslaagd om zijn land na de onafhankelijk heid via een verzoeningspolitiek naar een stabiel bewind te lei den Schmidt en Mugabe spra ken hun tevredenheid uit over de betrekkingen tussen de Bonds republiek en Zimbabwe Tijdens het bezoek van Mugabe, die op zijn rondreis door Europa ook Nederland zal aandoen, werd een nieuw hulpverdrag on dertekend waarin Bonn 70 mil joen mark toezegt aan Zimbab we. Daarmee is de steun van West-Duitsland in de afgelopen dne jaar gekomen op circa 226 miljoen mark LONG BEACH - Volgend jaar wordt de tweede Nederlandse satelliet, de Iras. gelanceerd met behulp vt Delta-raket. Deze raket is onlangs voltooidhetgeen reden was om hem - voorzien van een grote sticker - c pers te tonen. AIRE-SUR l'AURE (AP) - Het aantal doden van een brand in een verpleegtehuis voor gehan dicapte jongeren in het Franse Aire-sur-l'Aure is opgelopen tot 21. Brandweerlieden zoeken nog naar het stoffelijk over schot van een persoon die offi cieel als vermist te boek staat. Volgens de laatste officiële opga ve zijn er bij de brand die giste ren uitbrak negen gewonden ge vallen. De plaatselijke autori teiten verklaarden dat één van de doden een verpleegster was en de anderen pupillen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar een mogelijke brandstich ting. De autoriteiten wijzen er- Brand in Frans verpleegtehuis: ruim 20 doden op dat de brand op een aantal verschillende plaatsen tegelijk uitbrak. Bij de brand werden twee van de vier vleugels van het gebouw in as gelegd. Minister van gezondheid Jack Ra- lite bezocht de plaats des on- beils gisteren aan het einde van de dag. Hij ontkende dat het te huis zich niet aan de veilig heidsvoorschriften had gehou den. Het tehuis wordt beheerd door een particuliere organisatie. Ten tijde van de brand bevon den zich 80 pupillen en 96 leden van het medisch en onderwij zend personeel in het centrum. De brandweer heeft meer dan vier uur nodig gehad om het vuur te blussen. Aire-sur-l'Aure ligt 120 kilometer ten zuidwesten van Bordeaux. Euthanasie (2) Evenals de heer J. Carton uit Voor schoten acht ook ik het als mijn plicht in te gaan op het interview van Westerlaken met mevr. H. Terborgh-Dupuis. Ik moge er eerst op wijzen dat het leven van de mens een gave van God, de Schepper en Onderhou der van alle dingen is; dat alle 'tijden' ook die van het leven van de mens op deze aarde - in Gods' handen zijn en blijven moeten. Zie psalm 31 vs 16: 'mijn tijden zijn in Uw hand'. Het is geen mens ooit geoorloofd iets, hoe gering ook, uit Gods hand weg te halen. Het bekende vér bod 'gij zult niet', van de Wet des Heren, die nog steeds volle gel digheid heeft, is daarvan een adequate weergave. Het is een ernstig feit dat heel ve len in onze tijd die 'Wet' behan delen alsof hij het beruchte 'vod je oud papier' is en er, in feite, op hoogmoedige wijze tegen in gaan. 1. Menselijk leven 'gewelddadig' afbreken is niet toegestaan aan enig mens. Zie over 'geweldda dig' de draagwijdte van dit woord in de geldige 'overlijdens verklaring voor de burgerlijke stand. Het is de mens als inge schapen, dat hij gruwt van de dood, hij is hem een verschrik king. Dat geldt ook voor de gelo vige, al weet deze dat voor hem de dood 'een afsterven is van de zonde en een doorgang naar het eeuwige leven'. Maar voor al de ongelovigen is die troost er niet. Hij dient te weten dat met de dood niet 'alles uit' is. ADVERTENTIE want er is ook nog een 'leven na dit leven'. En als dit 'leven' een voortbestaan zal zijn onder het eeuwig oordeel van god, dan noemt de Bijbel dit de 'eeuwige smart'. Voor zó iemand is eutha nasie niet een 'zachte dood maar in hetzelfde moment een 'openen van de ogen' in het oord van 'geween en tandengeknars'. (Matth. 8 vs 12 en verdere Bijbel plaatsen). Dit laatste de volmaakte tegenstel ling tot de Ned. uitgave v.d. Hei- delb. Cat. (zondag 22, antw. 57) dat de ziel van de gelovigen na het sterven 'van stonde aan tot Christus, haar Hoofd, zal worden opgenomen' en 'dat ook dit mijn vlees, door de kracht van Chris tus opgewekt zijde, wederom met mijn ziel verenigd, aan het heerlijk lichaam van Christus ge lijkvormig zal worden'. 2. Ten enenmale verwerpelijk is dat een 'vooruitgelopen en tot gewoonte geworden handeling 'alleen daérom tot norm gemaakt mag worden en gelegaliseerd. Legaliseren van een 'afglijdende' ethiek is steeds een kwalijke zaak. 3. Een oorzaak van toenemende onrust onder ouderen, die nog 'goed bij hun hoofd' zijn, is het hedendaagse dringen naar eu thanasie, waardoor zij in onze kerheid komen en gaan vragen: 'Zou ik ook mijn dokter nog wel kunnen vertrouwen? Zal hij mij op een gegeven moment ook niet 'een spuitje' geven?'. Men ver- waarloze de draagwijdte van een verlies aan vertrouwen, voor het leven aangaande niet! 4. Tenslotte, al zou er nog veel meer te zeggen zijn, zal de eutha nasie niet een afschuwelijke ver ruwing van de menselijke sa menleving in de hand werken? Eenzelfde gevaar betreft de abor tus provocatus: als een 'onge wenst 'zwangere haar kind niet langer meer 'dragen' wil, b.v. om dat dat kind haar later hinderen zal in haar leven, waarin zij 'vrij' wil zijn: in wezen een 'doodslag met voorbedachten rade'. Na een eerste stap op een 'hellend vol gen vaak maar al te spoedig meerdere!... P. Jaspcrse Witte Singel 72 Leiden Glastuinders Reagerend op het artikel in de krant van 15 mei, pagina 21, wil ik het volgende opmerken. U schrijft "Wat nu? De glastuin ders weten het niet meer". Wel nu, ik ben van mening dat de heer Frans Hoogervorst dat ook niet wist toen hij zijn bedrijf liet uitgroeien naar 38.000 vierkante meter tuinbouwglas. Hij heeft hiermede, en ook zijn zovele an dere collega's, met behulp van de banken waar hij zo tegen ageert, maar ook en vooral met behulp van de overheid, waartegen hij ook al zo ageert, met rentesubsi dies, stookkostensubsidies, wir- subsidies etc., etc., een enorme overproduktie gerealiseerd. Dit is niet zo erg voor mijnheer Frans Hoogervorst en zijn geest verwanten, men heeft het im mers zelf gedaan, maar wel erg voor de andere 50% van zijn vak genoten die met beide benen op de grond zijn blijven staan. Immers, deze vakgenoten zijn door de andere helft vakgenoten der mate door valse concurrentie ge troffen, dat juist zij 100 uur per week moeten werken om het hoofd boven water te houden voor een beloning die lager ligt dan het bedrag dat mijnheer Frans Hoogervorst en zijn geest verwanten ontvangen aan subsi dies. Uiteraard is het duidelijk dat met zulke bedrijven, welke de over produktie produceren, niemand en ook niet 's lands betalingsba lans gebaat is, integendeel. Im mers deze bedrijven werkén niet kostendekkend, zelfs al niet bij de lage aardgasprijzen. laat staan bij een normaal aardgastarief van b.v. 40 cent per kubieke me ter. Het is zoals al zovele malen gezegd is niet relevant of de over heid veel verdient aan 40 cent per kubieke meter aardgas maar relevant is of een kubieke meter aardgas 40 cent waard is en dat is wel het geval. Om nu terug te komen op de ban ken, uiteraard gaat niemand iets financieren wat niet rendabel is, waarbij opgemerkt moet worden dat wat de overproduktie van tuinbouwgewassen betreft de banken wel eerder met de tuin ders hadden moeten meeden ken. Om ten slotte terug te komen op de "conservatieve" vakgenoten van de heer Frans Hoogervorst en geestverwanten: deze zijn de werkelijke gedupeerden Immers zij die vaak met hun voor geslacht reeds honderden jaren het tuindersvak beoefenen i tijd ook in tijden i sche malaise geproduceerd heb ben voor de Nederlandse bevol king en ook altijd en soms zelfs heel goed hun eigen "brood" hebben verdiend, hebben meest al nog nooit één gulden subsidie ontvangen. Terwijl zij tijdens de overproduktie van de laatste 12 jaar veel te weinig beloning heb ben gehad voor hun werk. dat ge subsidieerd had moeten en moet worden in verband met de valse concurrentie hun aangedaan Deze inkomensgarantie al vele jaren gepleit wordt moet gesubsidieerd worden totdat er een op tuinderijgebied weer ge zonde concurrentiestrijd gereali seerd is. door alle andere subsi dies en tegemoetkomingen af te schaffen. De heer Frans Hoogervorst profi teert niet alleen van de banken en de overheid, maar vindt het zelfs een normaal verschijnsel dat de kinderarbeid welke in de vorige eeuw afgeschaft is, weer helemaal teruggekomen is bij de tuinders. C.J.M. Laken Vlietweg 64A Leiden Staatslening tegen 10 1/4% AMSTERDAM (ANP) - Op 1 juni kan worden ingeschre ven op een 10.25 pet staatsle ning 1982. Bedrag en uitgifte- koers worden na de inschrij ving vastgesteld De lening heeft een looptijd van tien jaar. waarbij de houders ech ter het recht hebben om de lening in de periode 1 juli tot 1 augustus 1987 om te zetten in een 10,25 pet. lening 1988 met een looptijd tot 1997. De storting is op 1 juli. De lening zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen voor het eerst op 1 juli 1988 en bij verlenging voor het eerst op 1 juli 1993. Vervroeg de gehele of gedeeltelijke af lossing is niet toegestaan, zo heeft het ministerie van fi- bekendgemaakt. VUGHT (ANP) - Het is opvallend dat het recept voor verlaging van de rentestand, het terugdringen van de inflatie en tegelijkertijd Johan Cruijff rijdt in sloot VINKEVEEN (GPD) - Johan Cruijff is gisteren in Vinkeveen met zijn auto tegen een boom aangereden en aan de overkant van de weg in een sloot terecht gekomen. De voetballer van Ajax, noch zijn twee kinderen die hg naar school wilde bren gen. raakten gewond. Cruijff kwam door een stuurfout op de Vinkenkade in zijn woon plaats met zijn rechter voorwiel in de wegberm. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, reed tegen een boom en kaatste daar door terug naar de linker weg kant. In een halve meter diepe sloot kwam de voetballer tot stil stand Cruijff klaagde wel over pgn in z'n knie. maar hij trainde gister avond gewoon bij Ajax mee De auto van Johan is flink bescha digd. van het financieringstekort van de overheid, door bijna alle gên- dustrialiseerde landen worden aanvaard. Het is ook opvallend dat het in de politiek-economi sche discussie over de economi sche politiek in Nederland nog geen wortel heeft geschoten. De plaatsvervangend thesaurier-ge neraal van het ministerie van fi nancien. drs. G A. Posthumus, zd dat gisteren In Vught op een bgeenkomst van de vereniging voor strategische beleidsvor ming. Hij constateerde dat tot dusver de vrees voor een terugval van de consumptieve vraag, die een ver mindering van de overheidsuit gaven met zich meebrengt, het duidelijk gewonnen heefi van de vrees voor een terugvallen van de investenngsvraag, die ont staat door het instandhouden van overheidsuitgaven en begro tingstekorten. TILBURG (ANP) - Bij een actie gisteren bij de poort van een lompenver- werkend bedrijf in Tilburg heefi de politie een Belgische bus met 45 buitenlandse arbeiders aangehouden. Bij controle van de papieren van de in Belgisch Limburg woonachtige Turken en Spanjaarden bleek, dat zij geen van allen in het bezit waren van een verblijfs- en werkver gunning voor ons land. De buitenlanders werden daarop teruggestuurd naar België Tegen de eigenaar van het lompenverwerkend bedrijf zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens het illegaal in dienst hebben van buiten landse werknemers. De zaak kwam enkele weken geleden aan het rollen, toen de rgkspolitie bg een routinecontrole in het grensgebied de inzittenden van de bus controleerde, waarbij bleek, dat niemand geldige papieren bij zich had Na een tweede controle enkele dagen later, schakelde de rgkspolitie de Tilburgse vreemdelingendienst in. Die kwam er via het arbeidsbureau achter, dat de buitenlanders illegaal bij het Limburgse bedrijf werkten. Fietsersbus Beneluxturuiel ROTTERDAM (ANP) - Het openbaar lichaam Rijnmond heeft het ministerie van ver keer en waterstaat gevraagd het experiment met een "op- stapbus voor fietsers in de Beneluxtunnel te betak n De kosten bedragen 87.000 gul den. Rijnmond wil, als ver keer en waterstaat "ja" zegt, het vervoermiddel dit najaar voor het eerst laten lijden De bus. die een half uur dienst zou moeten onderhouden, moet plaats bieden aan 15 Tie ten en 15 personen. Rgn- mond wil daartoe een oude Rotterdamse stadsbus laten ombouwen Met de opening van de Bene luxtunnel in 1967 verviel de pontveerdienst. Daarmee verdween een belangrgke verbinding voor het langza me verkeer. In de Benelux tunnel zijn namelgk geen fiets- of voetpaden ADVERTENTIE Een variabele keuken van Poggenpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen. Iichtlijsten. onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basisklcuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken De pnjs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist b v Gebr RolflTs Handclmij Industrieweg 14 l)c Grote Polder /octerwoude-Riindiik Tel (Ul-Xd^Oh Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19