'Oudjes' nog niet afgedankt olieveld voert peloton fier aan Basketbalteam nog ongeslagen Overmorgen na het diner Morgenmiddag om 14-uur: Denton gewipt in Parijs Vanavond oml9uur30: Jean-Paul van Poppel wint etappe Casino Scheveningen Krappe winst Jong Oranje Na verlies heeft Rijvers nog 'te weinig inzicht in jongere spelers Clubs voor 'Breuk' Becaas beste in "Giro" Casino Scheven ingen Casino Schevcningcn WOENSDAG 26 MEI 1982 ORTO - Met een overwinning van 82-59 op België en de 71-67 zege op Griekenland heeft Ne derland moeiteloos de serie wedstrijden in Porto gewonnen. De vaderlandse basketbalequi pe verloor in poule B geen enke le wedstrijd en schiep zich daar door een uitstekende uitgangs positie voor de eindronde, die vanaf morgen in Lissabon van start gaat. De kracht van Nederland ligt voor namelijk in de enorme wil om te werken, gekoppeld aan een be langrijk stuk collectiviteit. Rick Samey, het troetelkind van Oostende, kreeg nauwelijks ruimte en de keus van de Belgi sche coach Vergeylen om de Ne derlanders met lange mensen te bestrijden bleek al snel een misrekening. Nadat Akerboom stil naar de bank was vertrokken, voerde Nederland het tempo op. De ruststand van 50-26 vormde voor de Belgen al een onmoge lijk in te lopen achterstand. De tweede helft viel onder de noe mer zomeravond-basketbal. Ne derland speelde met zijn tweede garnituur. Dat had toch tot ge volg dat bij 60-30 de wedstrijd naar een bedenkelijk peil zakte. Samey kreeg wat meer ruimte, waarvan hij dankbaar profiteer de. Omdat ook de Belgen verder weinig de indruk wekten er echt nog in te geloven, ging Neder land - België als een nachtkaars uit. By Nederland was Randy Wiel met zeventien punten topscorer. De uitslag en scores zijn: Nederland - België 82-59 (50-26). Scores: Nederland: Wiel 17, Van Vliet 11, Kragtwijk 10, Bruinsma 8, Hagens 8, Esveld 6, Faber 6, Van de Lagemaat 6, Plaat 4, Van Helfteren 4, Van Noort 2. Tegen Griekenland leidde Sid Bruinsma het Nederlands bas ketbalteam naar- een uiterst be langrijke 71-67 zege. De speler van Parker Leiden nam bij Ne derland de rol van de falende Akerboom over. Akerboom kon niet onder de strakke dekking uitkomen en maakte slechts twee punten. De imponerende Bruinsma nivelleerde die tegen valler voor bondscoach Heger door 20 punten achter de naam te schrijven en Nederland op het beslissende moment in de twee de helft naar de overwinning te slepen. Scores Nederland: Bruinsma 20, Faber 17, Plaat 14, Wiel 9, Hagens 6, Van Helfteren 3 en Akerboom 2. HOOGEZAND-SAPPEMEER (GPD) - Met angst en beven bereidde de equipe van Oranje Trui-drager Gerrit Solleveld zich gisteren in Rijssen voor op de zevende kluif in Olympia's Ronde van Nederland, een vanwege de wind gevreesde rit naar Hoogezand- Sappemeer. ADVERTENTIE Ploegleider Jan Gisbers keek be denkelijk naar de zwaaiende boomtoppen, en het gezette ma nusje-van-alles van het team, Cas Vulders, uitte zijn ongerustheid als volgt: „Dit wordt weer een slechte dag voor mijn hart". Dat bleek later op de dag allemaal best mee te vallen. Een nieuw bombardement op de positie van Solleveld bleef op weg naar het noorden uit, zodat de Westlander na zes dagen nog altijd het pelo ton fier en blozend aanvoert. De noordelijke renners grepen ui teraard de gelegenheid aan om in eigen omgeving de eerste viool te spelen, maar de felbegeerde Je hebt een gezellig etentje. En misschien wil je nog even naar een bar of een disco. Of is er wat leukers te bedenken? Iets verrassend anders? Juist, je gaat naar 't casino. Je proeft die internationale ambiance, verwondert je over de behendigheid van de croupiers. Jij en je partner. Prima avondje. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. TOULON/HELSINKI - Hoewel de prestatie denderend was, kwam Jong Oranje gisteren met een 1-0 overwinning uit de strijd tegen Hongarije. Het al na drie minu ten gescoorde doelpunt van de Spartaan René van der Gijp was voldoende voor de zege. Jong Oranje speelt, ondanks dezege, de westrijd om de 3de en 4de plaats. De UEFA's hebben de eindstrijd van het EK in Finland niet be reikt. Dankzij een een 1-1 gelijk spel tegen Schotland werd Ne derlandse ploeg uitgeschakeld. (Van onze verslaggever Albert Geesing) LONDEN (GPD) - Als een heuse verrassing kwam de Krol-variant niet, een vondst was het echter evenmin. Al twee maanden geleden in Glas gow ter gelegenheid van de interland tegen de Schotten, liet Kees Rijvers doorschemeren dat de libero van AC Napoli in het Nederlands elftal een wat meer vooruitgeschoven positie zou moeten innemen. Gisteravond na afloop van de met 2-0 verloren interland tegen En geland, dezelfde cijfers waarmee Oranje vijf jaar geleden dankzij Jan Peters op Wembley triom feerde, verdedigde Rijvers die stelling nog eens. Maar tevens zette de in de laatste weken van alle kanten beklaagde bonds coach zijn theorie van Glasgow nu ook om in de praktijk. In werkelijkheid betekende dat gisteravond in een verrassend goed bezet Wembley (69.000 toe schouwers die voor een recette van 406.000 pond sterling zorg den), dat Ruud Krol opereerde voor twee mandekkers (Metgod en Van de Korput) die op de vleugels werden gesecondeerd door het Ajax-duo Boeve-Ophof. Een uiterst riskante speelwijze, LONDEN - Hans van Breuke- len doorbrak gisteravond na afloop van Engeland-Neder- land het stilzwijgen. „Op de tribune", zo meldde de ze venvoudige international, „zaten vanavond vertegen woordigers van Birming ham City en Manchester United. Ger Lagendijk gaat nog vanavond of anders morgen vroeg met die clubs onderhandelen. Dat worden dus spannende uren voor mij". Muhren Ook voor Arnold Muhren. De Oranjeklant weet nog steeds niet waar hij volgend sei zoen speelt. Wél is hem een lucratief contract door zijn club Ipswich aangeboden, maar Muhren heeft enige be denktijd gevraagd. Over een eventuele overgang naar Manchester United was hij duidelijk: "Ik heb geen con tact met die club gehad". omdat daardoor achter de verde diging de corrector ontbrak. Een keer eerder in zijn rijke inter land-carrière (bij de EK twee jaar geleden in Italië) speelde Ruud Krol ook al eens die voor hem vreemde rol, nadien bezette hy echter zowel onder Zwartkruis als diens opvolger Rijvers zijn geliefkoosde stek achter de ver dediging. „Maar", zo liet Rijvers gisteravond nog eens ten over vloede weten, „ik vind het een bezwaar dat Krol te ver achter de verdediging speelt". Eerlijkheidshalve zal Rijvers zich echter moeten afvragen in hoe verre het reëel is om van een 33- jarige speler, die nu al jarenlang gewend is een ploeg van achter uit te dirigeren, te verlangen dat hij wordt omgeschoold tot een in feite defensieve middenvelder. Op Wembley wekte Krol ook geen moment de indruk zich werkelijk in zijn element te voe len. Vooral zijn passes lieten aan vankelijk duidelijk te wensen over, als opbouwer liep hij ook meermalen verloren rond. Toch had Rijvers in zoverre gelijk dat de Engelsen zich in de eerste helft nauwelijks raad wisten met deze verrassende, puur op de aanval gerichte speelwijze. „Daardoor", zo betoogde Rijvers naderhand, „ontstonden er ook duidelijk problemen bij de te genstander. Want doordat die twee spitsen (Mariner en Wood cock) door Van de Korput en Metgod goed werden bewaakt en de zones vooral dankzij Boeve goed bezet waren, kregen de En gelsen ook nauwelijks kansen". De mogelijkheden die de Engelse fantasieploeg - Keegan, Butcher en Brooking werden gespaard voor de interland van zaterdag tegen Schotland - kreeg werden verijdeld door Van Breukelen. Zowel Mariner als Woodcock strandden op de uiterst gemoti veerde kapitaaltrekker van FC Utrecht. „Het was alleen jammer", zo klaag de Rijvers, „dat voor een deel de laatste pass ontbrak, waardoor het voor ons allemaal net te wei nig opleverde". Was Oranje in die periode ook ten minste ge lijkwaardig aan de Engelsen, de technische suprematie en het overwicht op het middenveld bracht duidelijk te weinig rende ment. Op de vleugels misten Tahamata en aanvankelijk in mindere mate La Ling de scherpte om de ver moeid ogende Kieft in stelling te brengen. De Ajacied, die zich mag verheugen in de belangstel ling van Southampton, onder schreef dat later. „Conditioneel kon ik merken dat ik de laatste tijd hele wedstrijden heb ge speeld. Toch was ik geprikkeld voor deze wedstrijd, waar ik ook heel serieus naar toe heb ge leefd". Hoewel Kieft gisteravond amper in het stuk voorkwam had hij een beslissende wending aan het duel kunnen geven. De Ajacied had een kwartier voor de rust al leen voor doelman Shilton de hoek voor het uikiezen, maar in plaats van daarvan toucheerde hij de voorzet van Peters te zacht. „Kopt Willem die bal er in", legde Oranje-debutant Boe ve later uit, „dan krijgen wij het toch wel een een stuk gemakke lijker. Want in dat geval hadden we wat meer van achter uit kun nen voetballen". Juist op tijd uit zijn doel gekomen, maakt Hans van Breukelen Metgod staat gereed om eventueel te corrigeren. Die verdiende beloning bleef ech ter uit. In plaats daarvan zou To ny Woodcock de Engelsen kort na de rust op voorsprong zetten. Een treffer, die terecht op het conto van Van Breukelen werd geschreven. Maar ook een doel punt dat hoogst ongelukkig tot stand kwam, nadat Mariner in eerste instantie de voorzet van Thompson had gemist Van Breukelen kwam er weliswaar nog met een hand tussen, maar sloeg het speeltuig pal voor de voeten van Woodcock. Hans van Breukelen, van wie af gevaardigden van Birmingham City en Manchester United op de tribune zaten, betreurde het on- fortuin meer dan wie ook. „Ik stond even in dubio wat ik bij die voorzet zou doen, omdat Marmer en Krol naar de eerste paal gin gen. Toen was het al te laat, want door de curve kreeg ik die bal half tegen mijn arm en de hand". Die treffer had voor Oraiye echter t inzet van Tony Woodcock onschadelijk. wel verstrekkende gevolgen, evenals de door Ron Greenwood met succes toegepaste wissel De- vonshire-Rix. „Door de snelle te- gengoal en de komst van Rix", zo meende Rijvers later, „raakten we uit ons evenwicht en werd het achterin een beetje romme lig. Dat gebrek aan organisatie lag ook ten grondslag aan de tweede treffer vijf minuten later. Een pass van de handige en inven tieve Rix, die duidelijk wat meer intelligentie in de Engelse ploeg bracht, bereikte precies op tijd de pas van een zware achillcs- peesblessure herstelde Mariner. Onhoudbaar voor Van Breuke len haalde de Ipswich-aanvaller vernietigend uit. Vanaf dat mo ment was het definitief gedaan met Oranje en mocht Krol weer zyn vertrouwde positie achter de verdediging innemen om de schade binnen de perken te hou den. Het balverlies nam toen ook steeds grotere vormen aan. maar Rob- son. Wilkins en Woodcock slaag den er niet in de Oranje-triomf van vijf jaar geleden te overtref fen. Ook de wissels aan Neder landse kant. waardoor René van de Kerkhof, Van Kooten en Rij kaard alsnog mochten opdraven, konden Oranje geen nieuwe im pulsen verschaffen. Waarna Kees Rijvers zich ander maal beklaagde over het gebrek aan medewerking voor Oranje. Van een afscheid van de oudere spelers wilde hij daarom ook niets weten. „Met twee wedstrij den (Schotland en Engeland) heb ik te weinig inzicht gekregen in de jongere spelers om nu al de finitief afscheid te nemen van de ouderen. En wat ze nu kunnen dat kunnen ze in september ook nog". Want met de EK-wedstrijd begin september tegen Malta wordt het voor Oranje pas echt ernst. triomf voor een hunner rolde er toch niet uit. Zij moesten het voor het in groten getale opgeko men eigen pubhek afleggen te gen de Tilburger Jean-Paul van Poppel. die volgens zyn zeggen een slechte dag had. maar toch nog macht genoeg bleek te heb ben om een elite-kopgroep als eerste over de streep te leiden. Voor de man in het orarye en zijn kornuiten verliep de etappe vrij wel zonder problemen. Alleen Hans Baudoin kwam in grote moeilijkheden, maar de rest kon de verdediging van het leiderstn- cot ditmaal wel aan. Weliswaar reed alleen Solleveld constant in de frontlinie, maar dat was vol gens Gisbers met verontrustend. Gisbers: „De jongens hebben al leen maar tot taak Gerrit in de eerste groep te brengen Als Ger rit daar in zit, kan er voor hem niets gebeuren. Wij hebben van daag in elk geval het moreel weer opgevijzeld". Een nieuw offensief van de concur rentie bleef uit, omdat de om standigheden aanmerkelijk gun stiger waren dan zich in de mor genuren liet aanzien. De renners hadden de wind voornamelijk in de rug en dat had wel een hoog tempo (opnieuw lag het moyen ne boven de 46 kilometer) tot ge volg, maar geen sensationele ver wikkelingen zoals een dag eerder het geval was. Door de wapen stilstand tussen de toppers kreeg de tweede garnituur enkele ma len de gelegenheid zich te onder scheiden in ontsnappingen, doch in de finale kwamen ze er met meer aan te pas. In de buurt van Scheemda, met nog een uurtje koers voor de wie len, namen de noordelijke cou reurs gretig het commando over. Vrijwel de hele top-10 van het al gemeen klassement sloot aan. al leen de Sowjets Krasnov en Pe- trov en Sollevelds ploegmaat Boom ontbraken op het appèl. Van de Russen liet slechts Victor Manakov zich gisteren zien. Hij boekte dank zij de onderweg te verdienen bonificaties zelfs eni ge winst ten opzichte van Solle veld, die zijn naaste belager nu op minder dan een minuut (54 se conden) van zich weet. 1 Joan-Paul van Poppel (Gaz) 3 57.58 (met tqdvergoeding 3 57.43); 2. Dries Klein (Gaz) z.t (met tijdvergoeding 3.57,48); 3. Henn Manders (Bro) z.t (met tijdvergoeding 3.57,53); 4. Viktor Mana kov (Sow), 5 Bert Wckema (Bat). 6 Ron Snijders (Meu), 7, Arie Hassmk (Ams). 8. Wim Bartol (Dn). 9. Henk Bouwman (Bat); 10. Peter Hofland (Dn) De stand in het algemeen klassement is: 1. Solleveld (Erp) 19 40.52; 2 Manakov (Sow) op 54 sec 3 Hassink (Ams) op 1.16; 4 Van Poppel (Gaz) op 1.23, 5 We- kema (Bat) op 1.59, 6 Klein (Gaz) op 2.08; 7 Hofland (Dn) op 2.29. 8. Snijders (Meu) op 3.15; 9. Aleksei Krasnov (Sow) op 3.23; 10. Joeri Petrov (Sow) op 4.19 CAMIGLIATELLO SI LAND (ANP) - De Fransman Bernard Becaas heeft gisteren de elfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Het was een rit over 227 kilometer van Palmi naar Ca- migliatello Silano De Italiaan Francesco Moser blijft leider in de algemene rangschikking Becaas. ploeggenoot van Bernard Hinault, maakte deel uit van een klein groepje dat na zo'n zeven tig kilometer ontsnapte. Snel slonk het groepje tot dne man Becaas, Renosto en Cassam. Zy bleven honderdvyftig kilometer bijeen. In de eindsprint toonde Becaas zich de snelste. Dc stand in het algemeen klassement is 1. Moser (Ita) 53 19,02, 2. Hinault (Fra) op 16 sec.. 3. Saronni (Ita) op 27 sec.. 4 Contini (Ita) op 34 sec 47 sec 79 Pronk o Schuiten op 1.17,15. ADVERTENTIE Je bent in de buurt en je dag is goed begonnen. Maar het weer valt tegen. En je bent nog nooit in een casino geweest Hier is je kans, want nu kun je in alle rust 's even kijken hoe dat gaat Een leuk klein boekje wijst je de weg en als je wat weten wilt vraag je 't maar. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. ADVERTENTIE PARIJS (ANP) - De eer van de uitschakeling van de eerste geplaatste speler bij de Open Franse tennis kampioenschappen in Parijs heeft gisteren de Zuid- afrikaanse speler Danie Visser voor zich opgeëist. Visser, die dit jaar in geen enkel Grand Pnx-toer- nooi verder was gekomen dan de eerste ronde, stond tegen de als veertiende geplaatste Amerikaan Steve Denton de eerste set af, maar won de volgen de drie: 3-6, 6-4, 7-6, 6-3. De 25-jarige Denton wist niet goed raad met de Zuid afrikaan, die 83 plaatsen onder hem op de wereld ranglijst figureert (25 tegen 108). De beslissing viel in feit in de derde set. Visser won de tiebreak met 7-4 en was daardoor zo geïnspireerd, dat hy Denton in de vierde set geen kans meer gaf. Terwijl de uitschakeling van de nummer veertien ta melijk onopgemerkt plaatsvond op een van de bij banen, vocht de als zevende geplaatste Australiër Peter McNamara op het centrecourt $en moeizame stnjd tegen Henn Leconte. Pas na bijna drie i Al die tijd had Jimmy Connors zitten wachten om het centrecourt in bezit te nemen. De als eerste geplaat ste Amerikaan was best bereid de organisatoren ter wille te zijn. Maar met zyn tennis lukte het niet best. Pas tegen het einde van de party tegen landgenoot Bruce Manson (6-3. 6-3. 6t 1maakte hy met enke le zwiepende forehands zyn hoge plaatsing enigs zins waar. Hy had toen al ruim anderhalf uur op de baan gestaan De 29-jarige Amenkaan houdt het er echter op, dat hy precies op tyd in vorm is en dat hij geen enkele last meer heeft van de enkelblessure, die hem in West-Duitsland parten speelde. "Zelfs als Björn Borg en John McEnroe zouden meespelen, zou ik nog een goede kans hebben gehad om te win nen", aldus Connors. Jc hebt zin in wat anders. Niet elke avond die televisie, niet weer een film. En tóch wat je noemt spanning en sensatie. En ontspanning vooral. Je pakt de auto en jc gaat naar 't casino. Daar roezemoest het, daar is sfeer, daar ben je even totaal ergens anders. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13