Peter Boeve is logische keuze Vrij-uit De cup-final nog eens., "sta me bij "We slopen Solieveld langzaam maar zeker" Na Kessler ook Spelbos naar 'Club' Sport 2 DINSDAG 25 MEI 1982 Et is maar één land in de we reld waar ze weten wat cup voetbal is en dat is Engeland. De rest van de wereld pro beert het Britse voorbeeld te imiteren, omdat je nu een maal ook een bekerhouder moet hebben, maar het blijft bij een slap surrogaat. In Nederland begrijpt men van de aard van het cup-voetbal nog altijd geen fluit. Daar heeft men van de kwartfina les af keurige uit- en thuis duels om het zo eerlijk moge lijk te houden. Droevig. Hoe haalt men het in het hoofd. De competitie is voor het mooie evenwicht, allemaal evenveel wedstrijden en dan aan de hand van de verzamelde pun tjes de plaats op de ranglijst bepalen. Cup-voetbal is het andere uiterste. Dat is een woest avontuur en behoort daar ook zijn charme aan te ontlenen. Wie wint gaat door, wie verliest valt af. Een pure knock-out opzet. Niks uit en thuis. Dan krijgt dat derde- divisieploegje nooit de kans een grote club uit te schake len. Terwijl dat nu, op het ei gen bieteveldje en in zware slagregens, een enkele keer wél lukt. Wie de geest daarvan niet wil of kan begrijpen, moet niet aan cup-voetbal beginnen. Opvoering Zaterdag voerden de Britten hun cup-final weer op. Ik spreek nadrukkelijk over door Ruud Paauw "opvoeren", want het is echt een soort toneelstuk. Een prachtige folklore. Daar hoort royalty bij en die ont breekt dan ook nooit. Dit keer was prinses Ann present met een van Beatrix geleende hoed. Vlak voor het volkslied zingt men in Wembley met veel pa thos het religieus geladen vers "Abide with me" ("Sta me bij"). Het slaat op dat mo ment nergens op (op zijn hoogst op de agenten die na afloop de supportersrellen moeten onderdrukkenmaar het geeft er een mooi theater sfeertje aan mee. Nóóit mag dat lied ontbreken. "Abide with me". Dat geldt ze ker voor het voetbal dat je krijgt voorgezet. Dat is jaar op jaar van een voverheid en een primitiviteit die je de adem benemen. De Engelsen lijkt het niets uit te maken. Als ze met z'n 22-en maar be- wégen op het gras dan vindt men het daar al mooi, zo lijkt het wel. Kick and rush. De armzalig heid ervan wordt een beetje aan het zicht onttrokken doordat beide partijen er zich van bedienen. Door die strijd wijze vliegt het leer als een pingpongballetje heen en weer en krijg je af en toe voor de doelen dolle taferelen. Kortom: het is wél spannend. Mooie staaltjes voetbal, verras sende passjes, flitsende één tweetjes - je ziet ze niet. Tot tenham Hotspur (zonder de artisticiteit van zijn Argen tijnen) en Queens Park Ran gers (tweede divisie) moesten het hebben van harde, noeste arbeid. Longen als blaasbal gen hebben die kerels, maar verder Ho, ho. Nou moet ik niet door draven. Niet vergeten mag worden dat datzelfde zouteloos voetbal lende Tottenham H. zonder grote inspanning Ajax uit de Europa Cup verwijderde. Goed, goed, Cruijff was toen nog niet uit zijn as herrezen, maar de Amsterdammers hadden ook zonder hem geen klungel-elftal. Dus zó simpel liggen de zaken nu ook weer niet. Enfin, zaterdag sloten Totten- ham en Queens Park de boe ken af bij 1-1, zodat we don derdag alles opnieuw kunnen beleven. Ik ga weer stalles voor het tv-toestel zitten, port en cognac binnen handbe reik, zandzakken voor de deur. "Abide with me". uvs Aangezien ik mijn ogen niet ge loof, wil ik nog geen woord over het lot van UVS kwijt. Volgende week, als de bijl ge vallen is (of door een mirakel toch nog nietzullen we het er in alle rust eens over hebben. "Abide with UVS" Geroepene Er is de laatste tijd nogal wat gedrang geweest rond Ron de Roode, de jeugdvoetballer van Roodenburg. Feyenoord, FC Den Haag en Ajax toon den hun belangstelling. Tot mijn genoegen is de keus van De Roode op FC Den Haag gevallen. Niet zozeer om de redenen die de Roodes begeleider Jan van Wezel noemde: FC Den Haag had het beste scouting-rapport ge maakt en Den Haag is het dichtste bij voor De Roode die zijn school nog moet afma ken. Ik erken overigens direct het belang van de laatste overweging. Nee, zelf ging ik van een wat grovere zienswijze uit. Bij Feyenoord moet je als jeugd speler voorlopig niet zijn, want de sfeer is er totaal ver pest. De gangkasten staan daar vol skeletten van veelbe lovende krachten. Ajax kun je ook beter over slaan. zeker als niet-Amster- dammer. Het krioelt er van het talent. Je moet wel van ho ge klasse zijn om te kunnen doorstoten. FC Den Haag is precies goed. Een club zonder vedetten, zonder kapsones, zonder illu sies ook. Er moet daar van de grond weer worden opge bouwd. Een goed klimaat, lijkt me, om rustig te rijpen. Of het wat wordt, kan niemand zeggen. Van Bert Jansen had ik nooit verwacht dat het zo'n goede betaald voetballer zou worden; van een Jan van Duyn juist wél en hij redde het niet. De lijst van niet-geslaagden is deprimerend groot. In het be taald voetbal zijn velen ge roepen doch weinigen uitver koren. Nehemiah Onlangs heeft de Amerikaanse hordenloper Renaldo Nehe miah zijn briljante atletiek- carrière er aan gegeven. Hij heeft zijn naam gezet onder een vet contract van The San Fransco 49ers, de kampioen van de V.S. op het gebied van Amerikaans rugby. Het Amerikaans sportblad Sports Illustrated heeft in een boeiende reportage uit de doeken gedaan hoe dat in zijn werk is gegaan. Nehe miah verveelde zich al een tijdje in de atletiek. Tegen standers van betekenis op de 110 m horden had hij niet meer; het ioereldrecord had hij vorig jaar onder de droomgrens van 13 seconden gebracht (12.93) en m de Amerikaanse Superstars competitie was hij zowel in 1981 als 1982 oppermachtig gebleken. Wat hij zocht was een nieuwe uitdaging. Ie mand wees hem er op dat die bij het in Amerka zo populai re football (rugby) lag Nu had Nehemiah daar sinds zijn hbs-tijd niets meer aan gedaan - op de universiteit was heel zijn aandacht naar de atletiek gegaan. Maar dat belette hem niet, samen met zijn advocaat, Ron Stanko, (iedereen die in de V.S iets te betekenen heeft doet geen stap zonder zijn advocaat) een aantal beroemde rugby clubs af te reizen. Of ze inte resse hadden. Aanvankelijk was de belang stelling lauw. Al eerder pro beerden atletiek-sterren hun faam bij rugby-clubs te gelde te maken. Maar vaak konden ze niet goed vangen (Olym pisch kampioen 100 m in 1968. Jim Hines, kreeg in de rugbywereld al gauw de bij naam "No hands Hines") of ze bleken niet hard genoeg. Want American football is niet hard. maar keihard. Proeven met Nehemiah waren weinig minder dan een sensa- RENALDO NEHEMIAH tie: hij ving ólles (hoewel be proefde cracks hem zo onge iler doormidden probeerden te gooien) en bleek ook mét de bal zo snel als de weerlicht. Er stonden Nehemiah tijdens zijn rondreis nogal wat ge nante ervaringen te wachten Zo wilde een coach van één der ploegen zijn flexebiliteit en soepelheid lesten "Denkt u dat het een horden loper aan soepelheid ontbreekt, me neer?", vroeg Nehemiah gepi keerd. Bij The Cowboys in Dallas moest hij tevens een persoon lijkheidstest a/leggen. Er was een rekensommetje bij dat luidde: Als een auto negen mijl per 30 minuten a/legt. hoeveel rijdt hij dan per uur?" Nehemiah, afgestu deerd, vond het geen persoon lijkheidstest, maar een per soonlijke belediging Vervolgens kwam het gebruike lijke gekissebis over de hoogte van het contract. Er waren clubs die hem niet meer dan $35 000 f80 000per jaar wilden geven. Nehemiah, nogal geshockeerd, rekende hen txx>r dat hij als atleet zo'n 200 000 per jaar toucheerde aan prijzengeld en aan een contract bij een sportschoe nenfabrikant (Lang leve het amateurisme'). The Redskins deden aanvanke lijk de beste aanbieding Maar er was iets dat Nehe miah absoluut niet zinde. Zes uur lang hadden hij en zijn advocaat met de leiding ran de club gesproken en men had hem niet meer dan trat nootjes te eten gegevenNe hemiah is een zelfverzekerde sportman die staat op goede Landskampioen San Francisco 49ers legde ten slotte beslag op hem. In vier jaar tijd zal Nehemiah daar ongeveer vier miljoen gulden verdienen Het is. althans in mijn ogen, iets onbegrijpelijks Een for tuin voor iemand die sinds zijn hbs-tijd geen rugby-bal meer heeft aangeraakt. Hoe is het mogelijk. In Amerika heerst ook scepsis. "Hij zal best snel zijn en van gen zal hij ook wel kunnen", zo roept men. "Maar ts hij be stand tegen opdonders''", zo vraagt men zich af. Dat is dé grote vraag. Hij zal het hard te verduren krijgen, dat staat wel vast. Want of Nehemiah het leuk vindt of niet, binnen de krijt lijnen kent het American foot ball géén keurige manie- RIJSSEN (GPD) - Nog altijd is Gerrit Solleveld de baas in Olympia's Ronde van Nederland. Stevig in zijn race schoentjes staat hij echter niet meer. Dat bleek gisteren in de vierde etappe, die het internationale amateur-wie- lerpeloton van Schijndel naar Rijssen voerde. Ajax-speler debuteert in Oranje LONDEN (GPD) - Peter Boeve van landskampioen Ajax zal vanavond in het Londense Wembley-stadion zijn Oranje-debuut maken. Boeve maakt deel uit van de verder uit Krol, Van de Korput en Ophoff bestaande verdediging van het Nederlands elftal, dat voorts in vergelijking met de recentelijke oefenpartij tegen de Schotten nu met drie in plaats van twee spitsen zal aantreden: Ling, Kieft en Tahamata. De keuze van Tsjeu La Ling mag daarbij verrassend worden ge noemd. De Ajacied behoort im mers bij de hoofdstedelijke for matie niet langer tot de basisspe lers, maar dat verhinderde Rij vers niet hem toch boven René van de Kerkhof in zijn team op te ALKMAAR (GPD) - De leegloop bij AZ'67 begint zo langzamerhand vaste vorm te krijgen. Na het vertrek van Jan Peters naar het Italiaanse Genua en het dreigende af scheid van Johnny Metgod en Kees Kist zal Ronald Spel bos de Alkmaarse bekerhou der gaan verlaten. De 27-jarige voorstopper be reikte gisteren overeenstem ming over een driejarig con tract met Club Brugge, de Belgische eersteklasser die komend seizoen technisch zal worden geleid door de in middels bij AZ opgestapte Georg Kessler. Ook het bestuur van AZ'67 en dat van Club Brugge hebben inmiddels volledige overeen stemming bereikt over de koop en verkoop van de voor- stopper uit Alkmaar. Met de overgang van Spelbos naar Club Brugge is een bedrag van 800.000 gulden gemoeid. nemen. Rijvers: „Dat Ling bij Ajax nauwelijks nog aan de bak komt is mijn zaak niet. Ik heb de afgelopen dagen Valke en Koe man, bij PSV toch gedegradeerd tot bankzitters, aan het werk ge zien in Toulon en beiden hebben daar op mij een uitstekende in druk gemaakt. En waarom zou voor Tsjeu niet hetzelfde gel den?". Met die kanttekening evenwel dat Ling, die immers het Engelse pu bliek moet tonen geen miskoop te zijn voor het geinteresseerde Southampton, de wedstrijd te gen de Engelsen niet de volle ne gentig minuten zal volmaken. Het ligt nameljk in de bedoeling van de bondscoach de wisselspe lers Schrijvers, Van Kooten en René van de Kerkhof alle drie in het veld te brengen. Alleen Rijkaard zal vermoedelijk helemaal niet in actie komen. De donkere Ajacied klaagt over een blessure, waardoor hij maandag middag de training in het Wem bley-stadion niet voor de volle honderd procent mee kon ma ken. Ook Jan Peters was overi gens afwezig. Hij was maandag morgen voor de tweede maal va der geworden en zal zich pas in de loop van vandaag in Londen melden. Kees Rijvers: „Zover ik heb begre pen is er een mogelijkheid tot het uitwisselen van drie spelers plus een doelman. Van de Kerkhof is mijn twaalfde man en zal op zijn minst een helft meespelen, ter wijl het daarnaast niet uitgeslo ten moet worden geacht dat Van Kooten en Schrijvers eveneens tijdens de wedstrijd ingezet zul len worden". Een gebaar aan Schrijvers en Van Kooten, die op die manier een verdienstelijke interlandcarrière mogen afsluiten? Rijvers: „Het is inderdaad goed mogelijk dat die twee geen interlands meer zullen spelen. Ik wil me daarbij overi gens niet vastpinnen op dat defi nitieve afscheid. Het is namelijk goed mogeljk dat ik een van die twee straks weer erg hard nodig zou kunnen hebben. Bovendien: van de mensen die hier een goe de wedstrijd spelen, mag niet verwacht worden dat ze straks in september tegen IJsland en Mal ta plotseling geen bal meer kun nen trappen". De selectie van Peter Boeve noem de Kees Rijvers een logische voortzetting van de restauratie werkzaamheden, waarmee hij na de in november van vorig jaar verloren wedstrijd tegen de Fransen van start is gegaan. Rij vers: „Ik wil Boeve nu wel eens aan het werk zien in een ander elftal dan Ajax, waar hij door een enorme routinier als Johan Cruijff wordt geleid. Boeve komt nu op eigen benen te staan en ik ben benieuwd naar het uiteinde lijke resultaat". De opstelling van Oranje Hans van Breukelen; Edo Ophof, Michel van de Korput, Ruud Krol en Peter Boeve, John Metgod. Jan Peters en Arnold Mühren; Tsjeu La Ling, Wim Kieft en Simon Tahamata. Woodcock van FC Köbi naar Arsenal LONDEN (ANP) - Tony Wood cock, de afgelopen twee jaar in dienst van de bundesligaclub 1. FC Köln, zal het volgende sei zoen uitkomen voor de Londen se vereniging Arsenal. Wood cock, die halverwege het seizoen 1979-80 van Nottingham Forest naar West-Duitsland vertrok, heeft bij Arsenal een contract van twee jaar getekend. Het transfer-bedrag ligt gelijk aan de prijs die Köln destijds aan Not tingham Forest betaalde: 2,7 mil joen gulden. Woodcock had tijdens het afgelo pen seizoen al gezegd dat hij te rug wilde naar Engeland. Toen hij vorige week voor de laatste keer in actie kwam voor FC Köln, wist hij echter nog niet naar welke club. FC Koln gaf Woodcock wel al vrijaf voor de laatste competitiewedstrijd van aanstaande zaterdag tegen Kaï- serslautern, zodat hij zich m alle rust met de Engelse ploeg kan voorbereiden op het WK in Spanje. Manager Keith Burkinshaw heeft, zonder het resultaat van de be kerfinale af te wachten, zijn con tract met Tottenham Hotspur met drie jaar verlengd. Naar pas nu bekend werd kwam Burkins haw afgelopen vrijdag al tot overeenstemming met de Lon dense club. Hij kwam in 1975 als trainer bij de Spurs. De drager van het Oranje-tricot kreeg het zwaar te verduren en constateerde verontrust dat zijn ploeg steeds meer steekjes laat vallen. Dat is de insiders in de karavaan ook niet ontgaan Reeds voor het vertrek in Schijn del verkondigde de noordelijke ploegleider Piet Hoekstra, dat Solleveld er onderdoor zal gaan „Is het vandaag niet, dan morgen wel", sprak Hoekstra grijnzend. De ploegleider voorspelde tevens dat zijn mannen de aanval gin gen zoeken. Met name Gerard Schipper, de Ronde-winnaar van vorig jaar, stond op scherp Na derhand werd duidelijk dat dit geen grootspraak was. Schipper won de waarlijk fascinerende rit en een andere pupil van Hoek stra. de Drent Bert Wekema, maakte zich meester van de groe ne trui. De twee troeven van Hoekstra had den een prima bondgenoot in de ijzersterke en homogene Sowjet- brigade, die er opnieuw flink op los ging. Dat leidde reeds naar 42 van de 192 af te leggen kilome ters tot een voor Solleveld ge vaarlijke coup. De initiati. fr). mer heette Schipper. Hij gebaar de vier aan zijn wiel rijdende Russen op de kant (van de weg) te gaan fietsen. De actieve Sow- jets (Manakov, Krasnov, Petrov en Guerasmov) gingen gretig op die uitnodiging in. evenals ..good old" Ane Hassink, Bert Wekema en Ad Prinsen. Van kop af reed dit achttal weg. zonder dat ook maar één vertegenwoordiger van het Solleveld-team aan kon ha ken om als stoorzender te funge- Een zwaktebod, want liefst vier vluchters, van wie Manakov de best geklasseerde op twee minu ten, vormden een regelrechte be dreiging voor Solleveld Als een trein daverde het octet noord waarts en achter hun bezwete ruggen telde de grocp-Solleveld op een gegeven ogenblik zelfs zo veel achterstand (twee en een halve minuut), dat Manakov vir tueel leider was in de koers. Het massale tegenoffensief speelde Solleveld echter in de kaart Lan ge tyd vond de Westlander alleen maar steun bij de equipe van groene-truidrager Van Poppel en zijn makkers, maar in de finale werd Solleveld ook volop gehol pen door de sterke formaties van Steevens en Lambrichs Zij hu l den Solleveld in het zadel, want zijn eigen ploegmaten bleven in gebreke, zoals ploegleider Jan Glfbtft riiit. rliik erkende. Gis- bers: „Alleen Boom reed goed. de anderen hadden gewoon een slechte dag Solleveld stelde in Russen vast dat het hem aan geluk niet had ont broken. "Het was maar goed dat er niet meer ploegen mensen voonn hadden zitten, zodat die ook moesten njden om niet te veel tud te verliezen" Van kri tiek op zijn falende maten ont hield hij zich diplomatiek. „Ze doen hun best, maar ze kunnen op dit moment gewoon niet be ter". Er resteren echter nog genoeg kilo meters om de schade binnen de perken te houden Dat lukte Sol leveld, die heel wat heeft moeten geven om in het bezit van zijn lei derstrui te blijven. Krap een mi nuut moest hij uiteindelgk prijs geven op de koplopers, van wie Schipper in de laatste meters nog de meeste kracht in de be nen had en uiteindelijk won. Zelf beschouwde de Ter Apeler de in Rijssen bevochten triomf als een troostpnjs omdat hu in het algemeen klassement geen rol van betekenis meer speelt na de pechvolle dag in Limburg Hij was er niettemin gelukkig mee, evenals Hoekstra die nog meer rampspoed voor Solleveld voor zag. „We slopen hem heel lang zaam. Hu gaat op de knieèn" De offieièle uitslag van de vierde etappe van Olympia's ronde van Nederland, van Schijndel naar Russen over 192 ki- 1 Geert Schipper (Bat) 4 uur 15 minuten en 1 seconde (met tudsvcrgocding 4.14 46). gem snelh 45 211 km u 2 Igor Goejerasinov (Sov) 4 15,01 (met tijdsver- goeding 4.14.51), 3. Alexej Krasnov (Sov) 4.15.01 (met tijdsvergoeding 4 14.56), 4 Ad Prinsen (Uni) 4 15,01, 5 Bert Wekema (Bat) U.6 Victor Mana kov (Sov) z.t Algemeen klassement 1 Gerrit Solleveld (Erp) 15 uur 42 minu ten en 54 seconden. 2 Victor Manakov (Sov) op 1.05, 3 Ane Ha^&ink (Amsi op 1 18. 4 Alexej Krasnov (Sov) op 1 39. 5. Jean Paul van Poppel (Gaz) op 1 43. 6 Bert Wekema (Bat) op 1 59. 7 Dries Klein (Gaz) op 2 18. 8 Peter Hofland (Dri) op 2 29. 9 Joeri Petrov (Sov) op 2.35, 10. Hans Boom (Erp) op 2 54 "Giro" Urs Freuler hoeft zich gisteren de finitief de titel van "sprinterko ning van de Giro '82" toegeëi gend. In de tiende etappe van de ronde van Italié behaalde de be Bonk Ewftnr ifyii itenta prtn toverwinning in deze etappe koers. Freuler. de 23 jarige we reldkampioen puntenkoers. was bu de massale aankomst in Mes sina veruit de snelste. Frculi-r versloeg eerder zijn con currenten bu aankomsten in Ro me en Caserte. De tweede plaats in de vlakke, op Sicilië afgewerk te koers was voor Guido Bon- tempi, terwul rose-truidrager Francesco Moser via zun derde plaats tien seconden tudsvergoe ding veroverde. De uitslag 1 Urs Freuler (Zwi) 5 30 10 (30 sec bon). 2 Guido Bontempi (Ita) z.L (20 sec bon), 3 Francesco Moser 0ta)l t «10 sec bon). 4 Paolo Ro sala (Ita) z.t (5 sec bon). 5 Noel deJonckeere (Bel) z.t Dc stand in het algemeen klasse ment na de tiende etappe 1. Francesco Moser (Ita) 47 uur 1 minuut en 48 seconden. 2 Ber nard Hinault (Fra) op 16 secon den. 3 Giuseppe Saronni (Ita) op 34 seconden. 4. Silvano Contini (Ita) op 34 seconden, 5 Tommy Pnm (Zwe) op 47 seconden NU los ik "toom al zo veel jaren zoveel *r SCHOTEN OME JOOP f ekl NU BEK) IK7CCH i vbot? Oe t DUVEL - f W/jet" jgêêb L 6ANÖ MAAR DESALNIËTEMIN sok;IK [ME IEDERE KEER WEER 'n HOEDJE VNÊËC? EEK) UUR LAKJG) AL DEZE ed-pEsrraoT-cRiiREKiDg r~rr^ kstkkmnö'7 al deze haal alhti6c fjififi f OKIU1AAR fcf-Jh soüyjlfrubd&i" irM rwu uad tot moe ten kDMEKl, DAN KA6 T RECORD VAN j&XVE V0? -r—d J3ËTERD I fJAM- H MER. VOLSENDE KEER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9