Steun PvdA en WD gevraagd Van Mierlo blijft uit trouw 'Centrumpartij wolf in schaapskleren Dezeweek bij de melkman: Voor interimkabinet Vrouw doodt zoontje en pleegt zelfmoord Vrouwen voor vrede slaan tentenkamp op "Door weg te lopen wordt D'66 gestraft" 15ak<#tfy OïOlK? "Nazi-vlag" Lelystad leidt tot protesten Binnenland DINSDAG 25 MEI 1982 AMSTERDAM (GPD) - ..Een wolf in schaapskleren, die de kleren nog niet van het lijf zijn ge scheurd". Met die woorden om schreef gisteren advocaat mr. F. W. Grosheid de Centrumpartij tijdens een kort geding dat voor de arrondissementsrechtbank van Amsterdam diende. Mr. Grosheide vroeg hierin na mens een viertal personen en drie organisaties om een verbod van het verspreiden van pamflet ten met uitlatingen die volgens hen grievend en onjuist zijn ten aanzien van minderheden in ons land. Namens de organisaties die de belangen van culturele min derheden behartigen in Amster dam en Utrecht, vroeg mr. Gros heide bovendien een rectificatie van een stelling die de Centrum partij verkondigt over de grote misdadigheid die onder deze minderheden zou heersen. Onder grote publieke belangstel ling verklaarde mr. Grosheide hoe de Centrumpartij, die op 11 mei 1980 in Amsterdam is opge richt, links noch rechts staat en blijkens de uitlatingen over het milieu ogenschijnlijk veel over eenkomst vertoont met de Gru- nen in West-Duitsland. „Wie niet beter weet, zal denken te maken te hebben met een respectabele nieuwkomer", aldus Grosheide. „Ware het niet dat in elk pamflet de zin voorkomt: eerlijk opko men voor alle Nederlanders". Onrust De pamfletten van de Centrumpar tij worden huis aan huis ver spreid, vooral in de oude volks buurten waar veel onrust is ont staan onder de bevolkingsgroe pen tegen wie zich het informa tiemateriaal van deze partij richt. In de pamfletten wordt gesteld dat jaarlijks honderdduizenden buitenlanders naar ons land ko men en hier voorrang krijgen bij huisvesting, werk en onderwijs. Kerken zouden tot moskeeën en trefcentra worden omgebouwd en dat terwijl Nederland toch in de eerste plaats voor de Neder landers moet zijn, aldus de Cen trumpartij. Volgens mr. Grosheide roept de partij medestanders op voor een beleid dat de nu nog verbale dis criminatie omzet in daden. „Zij zet aan tot discriminatie, haat en geweld. Het is duidelijk dat hier propaganda wordt gemaakt voor een ongelijke behandeling van in Nederland wonende mensen, waarbij de culturele minderhe den tot tweederangsburgers wor den gedegradeerd" Het Amsterdamse initiatief tegen fascisme, racisme en antisemitis me heeft naar aanleiding van eer der verspreide papieren aan de Amsterdamse officier van justi tie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de strafbaarheid van de inhoud van het informatiema teriaal. De officier van justitie heeft meegedeeld dat hij inder daad een dergelijk onderzoek is begonnen. "Taboe" Namens de Centrumpartij meende advocaat mr. L. van Hegningen dat over deze politieke kwestie openlijk gedebatteerd moet kun nen worden. „Alleen lieden die onze democratische samenle ving niet volwassen achten, zul len menen dat die vrijheid niet moet bestaan. Het toelatingsbe leid voor vreemdelingen is in Ne derland tot een taboe gemaakt. Wie het ter discussie stelt krggt meteen het etiket racist opge plakt. De Centrumpartij propa geert een strikter toelatingsbe leid. Dat is haar democratisch recht", aldus de advocaat. Mr. Van Hegningen legde een groot aantal knipsels en teksten over, vanerend van de Troonre de 1981 tot en met een kleuren- bglage van Vrij Nederland om aan te tonen dat er problemen zgn in verband met minderhe den in ons land. De advocaat van de Centrumpartij vestigde er de aandacht op dat het gewraakte pamflet volgens minister De Rui ter van justitie niet strijdig is met de ^wettelijke bepalingen aan PAGINA 7 gaande rassendiscriminatie en daarom geen strafrechtelgk on derzoek wilde instellen. Misdrijven Over het feit dat de Centrumpartij aangeeft, dat 52 procent van de misdrijven in ons land door de mensen van de etnische minder heden Wordt gepleegd, zei de ad vocaat dat dit een citaat is uit het maandblad Bewust, dat zich be roept op de Belgische krant De Standaard, en deze krant zou ge bruik hebben gemaakt van sta tistische cgfers uit Nederland. De advocaat van de eisers in dit kort geding noemt dit percenta ge uit de lucht gegrepen De president van de Amsterdamse rechtbank, mr Asscher, zal in verband met het spoedeisende karakter van deze zaak vandaag al. nauwelijks 24 uur later, uit spraak doen. DEN HAAG (GPD) - Kabinetsinformateur Piet Steenkamp wilde vanmiddag van PvdA en WD weten of zij een minderheidskabinet zullen accepteren. Hij heeft de fractie voorzitters Meijer (PvdA) en Nijpels (WD) gevraagd of zij het eerste optreden van het kabinet wel of niet zullen verhinderen. Beide fracties zouden vanochtend over het antwoord op deze vraag beslissen. Van een van beide fracties zal Steenkamp een positief ant woord op deze vraag moeten krijgen. Alleen in dat geval kan hij koningin Beatrix adviseren een formateur, waarschijnlijk premier Van Agt, te benoemen. Deze zal het interimkabinet tot stand moeten brengen. In Den Haag bestaat de verwach ting dat het CDA-D'66 minder heidskabinet uiteindelijk toch zal kunnen rekenen op 'gedoog- steun' van de WD. Deze partij behoeft daarvoor slechts vast te houden aan haar verklaring (ten aanzien van het huidige kabinet) dat zij het interimkabinet op een zakelijk-kritische wijze zal beoordelen. PvdA-fractieleider Meijer heeft al laten weten wei nig te voelen voor gedoogsteun, indien het tussenkabinet de hoofdlijnen van de voorjaarsnota uitvoert. Verleent een van beide fracties ge doogsteun, dan kan de huidige kabinetscrisis nog vóór het eind van de week worden opgelost. Het waarschijnlijkst is dan de vorming van een kabinet Van Agt III, dat bestaat uit CDA en D'66. Van de dan nog te regelen punten is de vraag van de datum waarop de verkiezingen gehouden zullen worden de belangrijkste. CDA en D'66 hebben al laten weten de verkiezingen eind september te willen houden. WD en PvdA zijn voorstanders van een vroe gere datum. Het is mogelijk dat het nieuwe kabinet het 'prikken' van de datum zal overlaten aan de Tweede Kamer. Demissionair Indien beide fracties een negatief antwoord geven op de vraag van BOEKELO (GPD) - Het negenja rige jongetje dat gisteren leven loos werd aangetroffen in een woning in Boekelo, blijkt - zoals aanvankelijk al werd veronder steld - door zijn moeder te zijn doodgestoken. De 34-jarige vrouw heeft daarna vermoede lijk zichzelf van het leven be roofd door zich op Rijksweg A-35 door een autobus te laten overrij den. Ze heeft daarna nog onge veer twee uur geleefd en is - zon der nog bij kennis te zijn geweest - in een ziekenhuis in Enschede aan de verwondingen bezweken. Volgens de politie is er geen enkele indicatie die zou wijzenin de richting van een geweldsdelict ten aanzien van de vrouw. Sectie door patholoog-anatoom dr. Zel- denrust heeft uitgewezen dat ze om het leven is gekomen door het overrijden door de bus. WEERRAPPORTEN De vrouw werd gisternacht om tien voor vier zwaargewond ge vonden op de snelweg A-35 tus sen Enschede en Hengelo, ter hoogte van Boekelo, door de sur veillerende bemanning van een Hengelose politieauto. De be stuurder kon nog maar net voor komen dat de vrouw werd over reden. Kort daarop kwam de melding binnen dat twee kilome ter verderop een autobus met Deense jeugdvoetballers stond die pech had. Door de aanrijding was een defect aan de bus ont staan. De chauffeur van de bus heeft de vrouw niet gezien. Wel had hij een klap gehoord tegen de bodem van de bus. Steenkamp, dan lijkt er geen nieuw kabinet tot stand te zullen komen. In dat geval lijkt de waarschijnlijkste oplossing dat het huidige kabinet m demissio naire staat doorgaat. Dit kabinet zal een technische begroting moeten opstellen en op zo kort mogelijk termijn nieuwe verkie zingen uitschrijven. In zijn gesprekken met de beide fractieleiders heeft Steenkamp nog eens de opvattingen van CDA en D'66 uiteengezet. Hij gaf daarna Meijer en Nijpels een lan ge brief mee, waarin het gespro kene nog eens werd neergelegd en tevens de vraag voor de frac tie. CDA en D'66 hebben vrijdag al laten weten de voorjaarsnota op hoofdlijnen te willen uitvoe ren en tevens een echte begro ting voor 1983 op te willen stel len. Na afloop van hun gesprekken weigerden Meijer en Nijpels iets over hetfeesprek los te laten. Bei den verwezen naar het komende fractieo verleg. Nijpels heeft Steenkamp overigens beloofd voor hem een kilo lamsoor en een kilo zeekraal (lekkernijen uit de Oosterschelde) mee te i Daadkracht Intussen heeft oud-vice-premier Den Uyl (PvdA) tijdens een spreekbeurt in Koog aan de Zaan CDA en D'66 gewaarschuwd voor de impasse, die door hun optreden veroorzaakt dreigt te worden. Daarmee bevorderen zij niet de daadkracht, die volgens hen juist nodig is. De christelijke werkgevers hebben in hun blad „De Werkgever" de WD gekritiseerd vanwege de weigering van de liberalen om het interim-kabinet gedoogsteun te verlenen. Het optreden van de WD steekt daarbij schril af te gen CDA en D'66, die ervan blijk geven ernst te willen maken met een passend beleid voor de tach tiger jaren, aldus de werkgevers. -v -vvT --U*. AMSTERDAM - Een heus water ballet tekende zich gisterochtend af op de Amsterdamse Klovenierswal waar krakers en politie elkaar te lijf gingen nadat de apotheek van het voormalige Binnengasthuis was gekraakt en enkele uren laten weer was ontruimd. Bij de kraak- actie waren ongeveer honderd mensen betrokken. Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam, ei genares van het gebouwencomplex, deed aangifte wegens lokaalvrede breuk. Het pand zou gisteren wor den gerenoveerd. Toen de politie arriveerde, waren de krakers uit het pand verdwenen. Maar op straat ondervonden de agenten krachtige weestand van krakers, die de Hermandad met waterstra len trachtten te verdrijven. Jonge vossen massaal doodgebeten HOLTEN (ANP) - Onbekenden hebben zondag op de vossen- farm Paremo Lettele in Holten vossen en hun jongen losgelaten. Hierbij zijn volgens eigenaar Schoeber 327 jongen door vol wassen vossen doodgebeten. Het aantal slachtoffers zal volgens hem nog toenemen, omdat de in leven gebleven jongen door hun moeders zijn verstoten. De drie dagen oude diertjes worden nu gevoed met flessemelk. Schoeber verwacht dat de schade rond de honderdduizend gulden zal liggen. Hij heeft het vermoe den dat het loslaten van de vos sen als wraakactie was bedoeld. Meer wil hij er niet over zeggen. SOESTERBERG (GPD) - Onge veer 100 vrouwen hebben giste ren (internationale vrouwendag voor ontwapening) op een ter rein bg de vliegbasis Soesterberg een tentenkamp voor de vrede opgezet. Het is de bedoeling dat vrouwen naar het tentenkamp toe zullen komen om daar met andere vrouwen te bepraten hoe er een eind kan worden gemaakt aan de bewapeningswedloop. Vanuit het kamp willen de vrou wen een „brede maatschappelij ke discussie over ontwapening" op gang brengen. De vrouwen hebben het tenten kamp naast de startbaan van de Amerikaanse vliegbasis in Soes terberg opgezet omdat deze basis naar hun mening een van de be langrijkste door- en aanvoerha- vens van kernwapens in Europa is. Bovendien heeft de basis een strategische ligging en zal zg in het geval van een nucleaire oor log het centrum van de aanval of het eerste doelwit zijn. Voor een vrouwententenkamp (waar overigens mannelijke be zoekers wel welkom zijn) is be wust gekozen omdat, aldus de vrouwen, de ervaring heeft ge leerd dat in een gemengde groep de mannen toch altijd weer het hoogste woord voeren en de or ganisatie vaak in eigen hand ne men. Daarom zullen mannen ook alleen in de speciale bezoeker stent worden toegelaten. De vrouwen willen het tenten kamp net zo lang in stand hou- s-f Amsterdam geheel bew. 11 10 0 De Bilt geheel bew. 17 10 0 17 9 0 Eelde 17 10 0 Eindhoven 17 9 0 Den Helder geheel bew. 15 11 0 Rotterdam zwaar bew. 16 11 0 Twente licht bew. 17 9 02 Vlissingen zwaar bew. 15 11 0 Zd. Limburg 11 11 0 Aberdeen licht bew. 17 10 06 Athene onbewolkt 24 16 0 Barcelona onbewolkt 22 13 onbewolkt 16 10 14 Bordeaux onbewolkt 19 7 0 Brussel zwaar bew. 17 9 Frankfort licht bew. 17 8 2 Genève onbewolkt 17 4 03 Helsinki 18 8 6 Innsbruck 13 7 5 Klagenfurt half bew. 12 6 22 Kopenhagen half bew. 16 8 04 Lissabon onbewolkt 28 14 0 Locarno onbewolkt 23 8 0 Londen 18 13 0 Luxemburg 16 5 5 Madrid half bew. 28 14 0 25 16 0 Mallorca licht bew. 25 9 0 München half bew. 14 8 4 Nice onbewolkt 24 15 0 Oslo geheel bew 15 6 7 Pargs onbewolkt 17 10 0 Rome onbewolkt 24 10 1 Split regen 23 12 14 Stockholm geheel bew. 8 Wenen onbewolkt 18 11 12 Zurich 14 5 2 Casa Blanca geheel bew. 6 20 Istanbul onbewolkt 25 16 0 Las Palmas zwaar bew 23 19 0 DEN HAAG (GPD) - Trouw aan zijn partij heeft uiteindelijk de doorslag gegeven. Vooral om D'66 niet in de steek te laten zette Hans van Mierlo zijn talrijke bedenkingen opzij en besloot als minister van defensie op zijn post te blijven in een tussen kabinet van CDA en D'66. De persconferentie waar op hij zijn stap gisteren uiteenzette had het karak ter van een openbare biecht. Hartstochtelijk heeft Van Mierlo nog geprobeerd de hele minis tersploeg van CDA, PvdA en D'66 in demissionaire staat bij een te houden tot aan de ver vroegde verkiezingen. „Als ik vo rige week twee dagen meer tijd had gehad, was het misschien nog iets geworden", zei hij. Maar het onderling wantrouwen tus sen de coalitiegenoten bleek uit eindelijk te groot. De oplossing die Van Mierlo in pet to had zag er simpel uit: het de missionaire kabinet zou de voor stellen voor 1982 uit de omstre den voorjaarsnota uitvoeren, en die onderdelen in de begroting voor 1983 waarover de grootste onenigheid bestond open laten. Daarop zou zich dan de verkie zingscampagne kunnen richten. Gesprekken met verscheidene PvdA-ministers gaven Van Mier lo de indruk dat zgn plan haal baar was. „Maar op verschillende niveaus werd anders gepraat, waardoor de verwarring groot werd. Nadat Den Uyl had gezegd dat hij alleen demissionair wilde blijven zitten als de gehele voor jaarsnota van tafel ging, zei de D'66-fractie tegen mij: we zou den willen dat je gelijk hebt, maar we geloven je niet meer" Drie redenen Drie redenen gaf Van Mierlo giste ren voor zijn uiteindelijke besluit om dan toch maar in een tussen kabinet met alléén het CDA te stappen. Eén: hij wil alles nala ten om het onjuiste beeld te be vestigen dat D'66 zou zijn over gelopen naar rechts. Zijn vertrek zou zo'n bevestiging zijn. Twee: het gevaar dat het rompkabinet fungeert als overgang naar een coalitie met rechts zou niet klei ner worden als hij zou opstap pen. De derde reden was ten slotte do minerend. aldus Van Mierlo. „Nu afnokken, zou betekenen dat ik de partij in de steek zou laten. Dat gevoel kon ik niet verdragen. Door weg te lopen zou D'66. de partij die aan de crisis de minste schuld heeft, misschien het hardst worden gestraft". Alvorens de moeilgke knoop door te hakken, legde Van Mierlo zijn oor te luisteren in de partij ..Als ik daar het geluid had opgevan gen. dat we onze positie in het politieke krachtenveld zouden moeten herzien, dan zou ik niet hebben meegedaan. Maar het te gendeel is het geval. Overal ont breekt iedere wil om naar het an dere kamp te switchen". Sociaal-democratie Vooruitlopend op het standpunt dat het congres van D'66 nog zal moeten bepalen over zijn strate gie bij de komende verkiezingen, was Van Mierlo alvast ondubbel zinnig over zijn eigen opvatting. „De sociaal-democratie moet aan de tafel zitten waaraan beslist wordt. Aan die tafel wil ik ook zitten. Maar aan een tafel met CDA en VVD zal ik niet aan schuiven". Vandaar ook dat Van Mierlo elke vorm van onderhandeling met de WD over het beleid van het tussenkabinet afwijst. Voor de vorming van dat kabinet is geen steunverklaring vooraf nodig van de WD, vindt hij Als maar vaststaat, dat de Tweede Kamer niet meteen een motie van wan trouwen zal aannemen, maar het kabinet op zgn daden zal beoor deelt. Het tussen-kabinet moet alleen doen wat strikt noodzakelijk is, vindt Van Mierlo. Controversiële zaken moeten zo veel mogelijk blijven rusten. Zo zal hg ook niet met een defensienota komen. Wat betreft de uit te schrijven verkiezingen, wgkt zgn mening af van die van de fractie van D'66. Hg wil de kiezers nog vóór Prinsjesdag naar de stembus roe pen den als er ..behoefte aan be staat". Van de burgemeester van Soesterberg hebben zij toestem ming gekregen in elk geval tot vandaag te blijven staan. Daarna zal er in het college van B en W worden bekeken of de vrouwen ook langere tijd mogen blijven. De leiding van de vliegbasis Soesterberg heeft geen overwe gende bezwaren tegen het ten tenkamp omdat de vrouwen heb ben toegezegd de zaak geweld loos te willen houden en geen specifieke acties tegen de basis zullen gaan ondernemen. NAVO-chef wil tweede Nederlandse brigade erbij DEN HAAG (GPD) - Een tweede Nederlandse brigade in West- Duitsland zou de conventionele afschrikkingskracht van de NA VO aanzienlgk versterken De opperbevelhebber van het bond genootschap in Europa, generaal Bernard Rogers, onderstreepte deze oude NAVO-wens nadruk kelijk toen hij gisteravond in Den Haag een gezelschap reser ve-officieren toesprak. Vooral wanneer de wapenbeheer- singsonderhandelingen in Genè- ve ertoe zouden leiden dat er in Europa geen nieuwe raketten voor de middellange afstand ko men, is versterking van de niet- nucleaire kracht geboden, aldus Rogers. „Er komt dan een hogere premie te staan op het vertrou wen in de conventionele af schrikking". Behalve een tweede brigade in de Bondsrepubliek, door Neder land steeds afgehouden omdat het te duur is. vindt Rogers ver sterking van de Nederlandse in spanning op het gebied van tanks, anti-tankwapens, lucht verdediging, bescherming tegen chemische wapens en verbete ring van de geoefendheid ge wenst Als de NAVÜ-landen hun verplich tingen nakomen, zal er tegen 1990 een geloofwaardige conven tionele afschrikking bestaan, verwacht Rogers. Daarmee kan de NAVO de beslissing in een eventueel conflict als eerste kernwapens in te zetten naar de kant van het Warchaupact door schuiven. Rogers hamerde voorts op het be lang van een positieve Neder landse beslissing over de even tuele plaatsing van 46 raketten voor de middellange afstand, voor het geval de onderhandelin gen in Genève niet tot resultaat leiden. ADVERTENTIE Gi^9e(W, LELYSTAD (ANP) - Evenals onlangs in Almere is ook in Lelystad protest gerezen te gen het oorlogsverleden van de voorzitter van de stichting Banistiek en Heraldiek in Muiderberg. CPN. PSP en PPR hebben het college van B en W gevraagd stappen te nemen "om de smet op de ge- meentevlag van Lelystad on gedaan te maken". Een half jaar geleden werd de Lelystadse gemeentevlag al fel bekritiseerd door de adop- tiegroep Lelystad van Am nesty International. "Wg vin den de gelijkenis met het na zi-teken frappant. Deze vlag lijkt meer op die van een neo- nazigroep dan op die van een trotse gemeente. Alle zwart wit afbeeldingen versterken bovendien de hakenkruis-in druk". zo verklaarde de groep destijds. In meerder heid sprak de Lelystadse ge meenteraad zich echter voor het ontwerp uit en dit jaar werd de vlag tgdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente officieel gepre senteerd. De 64 jange voorzitter van de stichting is volgens het Rgks- instituut voor Oorlogsdocu mentatie medewerker ge weest van het fascistische blad Hamer. Bovendien was hg presentator van het radio programma Land en Volk. dat nazi-propaganda ver spreidde Na de oorlog is hg in verband met deze activitei ten veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf Hg heeft in de afgelopen 25 jaar voor meer dan 200 ge meenten vlaggen en wapens ontworpen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7