'Vuilnis niet via Zeeheldenbuurt9 'Meer werk voor vrouwen werven' "WD moet CDA weer in het college halen" Souffleuse speelt hoofdrol bij TIG Drie gerestaureerde bruggen weer in gebruik Eerste Leidse School vereniging zestig jaar PAGINA 4 Lelden DINSDAG 25 MEI 1982 Dl Eisen politiek café: JOVD neemt resolutie aan LEIDEN - Vrouwen in de poli tiek, nog lang niet altijd worden ze door iedereen serieus geno men. Vrouwenzaken in het pro gramma van een politieke partij zijn vaak nog een 'verplicht num mertje'; omdat het tegenwoordig modern is ook iets voor vrouwen te doen. Wanneer je de eisen van vrouwen evenwel echt serieus neemt, dan zul je er ook geld en moeite voor over moeten heb ben. Conny Dijkman en Hanne Groe nendijk. bezoeksters van het po litiek café in het Vrouwenhuis, zijn ervan overtuigd dat vrouwen nog een veel slechtere positie in de politiek hebben dan mannen. "Dat blijkt wel uit het gemak waarmee vrouwen talloze zaken kunnen opnoemen die ten bate van de vrouwen nog verbeterd moeten worden via de politiek Via een enquête, waaraan 75 vrou wen meededen, heeft het poli tiek vrouwencafé een lijst opge steld van zes punten die onder de aandacht van politiek Leiden moeten worden gebracht. Het is geenszins de bedoeling geweest een programma voor een vrou wenpartij op te stellen, ook ver gelijkingen met de programma's van Leidse politieke partijen zijn niet gemaakt. "Dat moeten de mensen zelf maar doen als ze dat willen. Het was niet onze bedoe ling de partijen tegen elkaar op te laten bieden hoeveel ze wel niet voor vrouwen doen". Wel zullen de eisen van de vrou wen via een affiche en open brief onder de aandacht van gemeen Onder de buurtbewoners was eni ge beroering ontstaan toen be kend werd dat de gemeente de veel te krap behuisde reinigings dienst wil onderbrengen in een deel van het voormalige Olga- complex aan de Evertsenstraat. De buurt is bang voor stank- en verkeeroverlast. Gisteravond, tij dens een door de reinigings dienst zelf georganiseerde infor matie-avond, werd die ongerust heid gedeeltelijk weggenomen. Van Overmeire hield de bewoners voor dat de stankoverlast die de reingingsdienst veroorzaakt na genoeg nihil is. Hij nodigde zijn gehoor uit voor een wandeling over het terrein aan de Noorder straat om te constateren dat de nu volop draaiende dienst geen stank veroorzaakt. De enige kans op stank zou volgens Van Over meire veroorzaakt kunnen wor den door het visafval van de markt dat zaterdagavond wordt opgehaald. Maar dat afval gaat naar een afnemer die het tot die- renvoedsel verwerkt zodat de reiniging het niet op eigen grondgebied hoeft op te slaan. De bewoners geloofden de direc teur op zijn woord en gaven geen LEIDEN - Een onbedoelde hoofd rol werd gisteravond in een voor de toneelvereniging "Tot Ieders Genoegen" beslist niet optimaal bezette Leidèe Schouwburg ge speeld door souffleuse Eef Beek man. Want het had er alle schijn van, dat het door iedere niet-Lei- denaar verfoeide éénrichtings verkeer in de stad tijdelijk tot het podium van de Leidse Schouw burg was uitgebreid. Wil van Leeuwen (Robert Leigh), Wim Beekman (Tom Hammond) en Gé van Haaren (Richard Farrow) kregen namelijk om beurten de aandrang plotseling naar een be paalde (rechter kant van het to neel te lopen De pijnlijke com plicatie daarbij was bovendien, dat je je wat ongemakkelijk af vroeg wanneer de spelers de on getwijfeld al seconden eerder teraadsleden en politieke partij en worden gebracht. "De eisen kunnen een ruggesteuntje zijn voor de vrouwen in politieke par tijen. Zij hebben dezelfde zaken misschien al eens naar voren ge bracht. Nu voelen ze zich ge steund door een grote groep vrouwen die er wellicht hetzelf de over denkt" Bovenaan het lijstje van het poli tiek vrouwencafé staat de werk gelegenheid voor vrouwen. Tij dens de laatste politiek café-- avond werden de eisen uitge werkt en omgezet in aanbevelin gen aan de gemeente. 'De ge meente moet actief werkgelegen heid aantrekken voor vrouwen, projecten opzetten voor werklo ze vrouwen, en ook zelf meer vrouwen in dienst nemen. Wan neer er straks ambtenaren ont slagen moeten worden, laat dan eerst de mannen gaan', zo luiden de aanbevelingen omtrent de gehoor aan de invitatie voor een wandeling. Minder vertrouwen toonde het pu bliek in de reiningings-directeur toen deze opmerkte dat hij zijn personeel elke dag weer zal laten omrijden via de Lage Rijndijk. Mocht blijken dat het personeel zich niet aan dit dienstvoor schrift houdt dan zal Van Over meire hen het uitrukken via de Evertsenstraat en de Zijlsingel onmogelijk maken via een 'tun nel-versmalling' in de Evertsen straat. De meeste bewoners vin den dat een dergelijke 'drempel' voor hoge voertuigen er maar ge lijk met de bouw moet komen. Zij zeiden gisteravond dat zij weinig heil verwachten van een toezegging dat er zal worden om gereden. "Dat heeft de directie van Olga ons indertijd ook be loofd. Maar mooi dat die belofte nooit is nagekomen zodat we 's nachts regelmatig in ons bed la gen te trillen wanneer er weer zo'n vrachtwagen langsdender- de", zo verwoorde een oudere be woner de ongerustheid van de Zeeheldenbuurt. door het publiek opgevangen tekst zouden gaan herhalen. Wanneer je 'Tot Ieders Genoe gen' in de loop der jaren bent le ren waarderen en je sympathie onvoorwaardelijk uitgaat naar de in het verleden immer zeer rol vast spelende Gé van Haaren, is het trekken van bovenstaande conclusie even ongemakkelijk als terecht. "Tot Ieders Genoe gen" en regisseur John Donders bewijzen het publiek en zichzelf alleen maar een dienst als de spe lers de tekst feilloos beheersen, zodat ze, tijdens de voorstelling, alle aandacht kunnen vestigen op tekstdeclamatie, intonatie en mimiek. Nu had men gelukkig eens het "Bijspel" afgezworen en dan blijven de goede bedoe lingen nog steken in een uiterst geringe tekstbeheersing. werkgelegenheid. "Want zoveel is wel duidelijk, wanneer het slecht gaat, dreigen vrouwen er weer het eerst uit te vliegen". Ook kinderopvang en onderwijs scoren hoog bij de vrouwen. Kin deropvang moet een basisvoor ziening worden en de schooltij den aan elkaar aangepast. "Het moet niet zo zijn dat Pietje om negen uur op de peuterspeelzaal moet zijn, Jantje om kwart over negen op de kleuterschool en Marietje om half tien op de lage re school". Ook gingen er stem men op voor een continu—roos ter op de scholen. Onderwijzers moeten worden uitgezocht op hun inzicht in de emancipatie, en bij meisjes moeten ook vakken als wis-, natuur- en scheikunde worden gestimuleerd. Wat betreft sociale uitkeringen, be lastingen en woonruimte zouden vrouwen eens af moeten van de eeuwige verbintenis met hun De bewoners eisten verder dat zij tijdig van de defintieve bouw plannen op de hoogte worden ge steld zodat er alle tijd is om 'in te spreken'. Ambtenaren van de ge meente-afdelingen stedebouw, grondzaken en verkeer beloof den de bewoners nauwgezet en tijdig te informeren over het ver loop van de plannen. Het voorontwerp van de nieuw bouw voor de reinigingsdienst op het voormalige Olga-complex komt waarschijnlijk nog voor de zomervakantie in de gemeente raad. Gaat de raad akkoord dan verwacht directeur Van Over meire volgend voorjaar de eerste paal te kunnen slaan. De huidige plannen gaan uit van een operatie (sloop en vervan gende nieuwbouw) die tussen de twaalf en vijftien miljoen gulden kost. Als de plannen worden aan genomen en de subsidies er ko men dan zal de reinigingsdienst, die al sinds de vorige eeuw aan de Noorderstraat is gehuisvest, over enkele jaren in plaats van zesduizend 'ondoelmatige' ruim tienduizend vierkante meter 'doelmatige' bedrijfsruimte ter beschikking hebben. Viel er dan helemaal niets positiefs te melden. Natuurlijk, Er was, juist als opvallende tegenhanger, het zeer gedegen en rolvaste spel van Corry van Doorn als de ui terst geslepen en doortrapte Es meralda Leigh. Er was de aan doenlijke aarzeling van Odile de Koning als de uiterst vruchtbare Marion Dale en er was een zeer vriendelijke gespeelde bijrol van Koos Smit als Leslie Booth. Re pertoire keuze ('Dead On Nine' van Jack Popplewell) leek ver antwoord en veelbelovend; de ontknoping verrassend en het decor sfeerbepalend. Binnen dit gegeven werd de gang naar souf fleuse Eef Beekman helaas eer der een gang naar Canossa. BERT KOEKEBAKKER. man. "Vrouwen moeten -een uit kering krijgen zonder dat er op gelet wordt of hun partner geld verdient. En wanneer een vrouw trouwt, moet ze automatisch haar eigen naam behouden, in plaats van die van haar man". Wat woonruimte betreft, die moet ook meer gericht worden op een individu, niet steeds op het gezin, vindert de vrouwen. "Want in die gezinswoningen schiet er wel vaak een eigen stu deerkamer over voor de man. maar voor de vrouw is er geen eigen kamertje gereserveerd. Je moet dus ook bouwen voor woongroepen". Sexisme moet op alle terreinen be streden worden, zo is ook een eis van de vrouwen. "Meer patrouil le van de politie in achteraf- straatjes, meer straatverlichting en goede opvang voor vrouwen die sexueel bedreigd zijn". Vol gens de vrouwen moet daar in de opleiding aan agenten al aan dacht aan worden besteed. En een vertrouwensvrouw bij de ge meente zou op zijn plaats zijn. Het politiek vrouwencafé heeft met deze verkiezingseisen bijna zijn eerste seizoen afgerond. Om dat het café elke maand onge veer veertig tot zestig vrouwen trekt, is prolongatie in het vol gend seizoen vrijwel zeker. Voor de zomer wordt er nog één thema-avond gehouden die dit maal over porno zal gaan. Dit po litiek café vindt plaats op woens dagavond 9 juni in het Vrouwen huis aan de Hooigracht. Aanvang acht uur. LEIDEN - Wethouder Waal (ruim telijke ordening) heeft gistermid dag drie monumentale bruggen in de Leidse binnenstad, waar van de restauratie onlangs is vol tooid, officieel in gebruik ge steld. Het gaat om de Doelenbrug over het Rapenburg, de Eva van Hoo- geveensbrug en het Patersbrug- getje, beide laatste over de Doe lengracht. Ook de aanleg van de riolering in de Doelensteeg en de herinrichting van de zuidelijke helft van de Doelengracht is ge heel klaar. De Eva van Hooge- veensbrug zal het Doelenterrein ontsluiten waar straks de nieuw bouw van de universiteit haar voltooiing nadert. De restauratie van de bruggen heeft ongeveer een jaar geduurd. De Doelenbrug over het Rapen burg was er het slechtst aan toe. Zwaar verkeer kon deze brug, die niet was onderheid, al jaren niet meer dragen. Nadat de Doe lenbrug steen voor steen is afge broken is eerst een stevige con structie gemaakt van gewapend beton. Daarna is de brug met het oude materiaal weer opgebouwd zodat aan de buitenkant het his torische uiterlijk is behouden. De Doelenbrug kan nu weer alle verkeer verwerken. LEIDEN - "De VVD dient alles in het werk te stellen om ook het CDA weer in het college te halen en te streven naar een afspiege lingscollege. Het zojuist geno men besluit over de erfpacht is in strijd met de liberale principes en dient na de verkiezingen ter stond weer ter discussie gesteld te worden. De VVD dient ervoor te zorgen dat het besluit wordt teruggedraaid". Deze standpunten heeft de liberale jongerenorganisatie JOVD gis teravond tijdens een buitenge wone algemene ledenvergade ring ingenomen. De vergadering sprak verder als haar mening uit dat het noodzakelijk is dat een Leids ondernemer zitting krijgt in de VVD-fractie en dat VVD- fractieleider Kuijers bij zijn ver trek opgevolgd moet worden door een "fractie-lid van meer li berale signatuur". "En niet door zijn kroonprins Gijs de Vries, ook een fervent voorstander van de liberaal-rode samenwerking", zo verduidelijkt JOVD-voorzitter De Bloeme. In een resolutie van het bestuur roept de JOVD vervolgens de kiezers op om een voorkeurstem uit te brengen op nummer der tien van lijst drie. de heer Laken. In de overwegingen van de reso lutie staat onder meer dat de VVD door deelname aan een pro gramcollege met de PvdA nau welijks liberaal beleid heeft kun nen realiseren en dat de VVD op belangrijke punten haar pro gramma niet of niet geheel heeft kunnen waarmaken. Genoemd worden: parkeergarages, vorde- ringsbeleid van woningen en erf pacht. Het gemeentelijk vorderingsrecht op leegstaande panden en wo ningen grenst volgens de JOVD aan diefstal. Het erfpacht-sys teem noemen de jongeren ver werpelijk. Zij stellen de WD- wethouder Fase en Schoute me de verantwoordelijk voor het ge nomen raadsbesluit. De wethou ders hadden volgens voorzitter De Bloeme met hun portefeuilles moeten zwaaien. I Verder overwogen de liberale jon geren bij het innemen van hun standpunt, dat er gezien de hou ding van de WD-fractie een ge rede kans is op een hernieuwde liberaal-rode samenwerking en dat de lijsttrekker van de WD (Kuijers) op niet al te lange ter mijn na de verkiezingen op zal stappen. "Dat is kolder", reageerde Kuijers "Op de ledenvergadering van de VVD heb ik alleen gezegd dat het vrijwel, voor negentig procent, zeker is dat ik de volgende perio de niet uitzit. Van opstappen di rect na de verkiezingen is geen sprake. De JOVD heeft zich ook niet van tevoren bij mij geïnfor meerd. waardoor hun standpunt zoals gebruikelijk slecht is on derbouwd". LEIDEN - De Eerste Leidse Schoolvereniging bestaat zestig jaar. Vrijdag wordt dit, twaalfde lustrum in de school aan de P.C. Hooftlaan in Leiden herdacht met een groot feest. Op verzoek van de lustrumcommissie zullen de kinderen van de school zich kleden naar de mode van het jaar 1922, het jaar waarin de school vereniging werd opgericht. Tijdens de feestdag zullen de kin deren (ook van buiten de school zijn ze welkom) zich kunnen ver maken bij een poppenkast, ma rionettenspel, spelletjes, voetbal len. het oplaten van ballonnen enz. Het hoogtepunt van de dag wordt rond het middaguur ver wacht als het hoofd van de school, P. Bodoux, van een aan tal ouders een schoolvlag in ont vangst zal nemen. De schoolvereniging is een school op algemene grondslag. Ze vond in het jaar dat ze werd opgericht een onderkomen in een oud op geknapt herenhuis aan het Noordeinde 1 en begon met een vierklassige school met honderd leerlingen. Tijdens de opening van die school zei het toenmalige hoofd onder meer: "Het onderwijs hier zal flink en degelijk zijn en worden bëinvloed door nieuwe stromin gen, zonder dat het zich zal stor ten in allerlei twijfelachtige proefnemingen". Een uitspraak die volgens de lustrumcommis sie "tot op de dag van vandaag nog springlevend is". De Eerste Leidse Schoolvereni ging heeft in haar bestaan aan een aantal bekend geworden mensen les gegeven, onder wie Fred Oster, wethouder Tesselaar, oud-minister De. Koster en mi nister Van der Stoel. Het feest zal zich overigens niet al leen beperken tot de school zelf. Het zal verder onder andere wor den gevierd in een van de Leidse bejaardenhuizen, waar kinderen van de hoogste klas een musical zullen opvoeren. Woonwagens bij V oorschoterweg LEIDEN - De gemeente Leiden heeft gisteren een aantal woon wagenbewoners toegestaan om tot acht juni op een speelveldje aan de Voorschoterweg te blij ven. Dit omdat een familielid van hen in Leiden in het ziekenhuis ligt. Duivensport (1) Postduivenvereniging De Rijnklievers hield een wed vlucht met 286 duiven uit Noyon. Uitslag: 1, 2, 3,4 en 10 gebr. Kok5 P. Veelenturf; 6 J Zevenhoven7 P. v.d. Wal; 8 H. Sladek9 S. van Goozen. Een wedvlucht uit St. Quentin bracht De Rijnklievers het volgende resultaat1, 2, 4, 9, 10 J. Kok; 3 S. van Goozen; 5 J. v.d. Wal; 6 J. Zevenhoven; 7, 8 P. v.d. Wal. Duivensport (2) LPC hield een wedvlucht uit St. Quentin. Uitlag 14. 6, 7, 8 N. de Groot en zn; 2, 3 W. Schou ten; 5 G. Jongbloed; 9 J. Staf- feleu; 10 A. Siera. Duivensport (3) P.v. Columba hield een wed vlucht uit Compiegne. Uit slag; 1. 5. 6 C. v.d. Nieuwen- dijk; 2. 3 H.J. Kettems; 4. 9 R P de Graaf7. 10 J.R. de Jonge; 8 L. Klein. Duivensport 4) De Vriendenclub hield een wed vlucht met 547 duiven uit St. Quentin. Uitslag: 1 J. Noor- dermeer2 J. Degen; 3, 4 F. Compier; 5 C. Elderbroek; 6 W. Vijlbrief; 7 J. Brugman; 8 T. Houweling9 R. v.d. Dop; 10 K. Ie Febre. Duivensport (5) P.v. Leiderdorp hield met 265 duiven een wedvlucht uit Compiegne Uitslag: 1, 2 J. van Laar; 3, 5 H. Flippo; 4. 8 P Sloos; 6 B. van Vliet; 7 F. Heus den9 com b. B en G; 10 J. van Alphen. Duivensport (6) P.v. Het Oosten hield een wed vlucht uit St. Quentin, met de volgende uitslag als resul taat: 1.3 T. van As en zn; 2 W. van As; 4, 5. 9 A. Pracht en zn; 6 H. Adah; 7 H. van Kla veren; 8 G. Hendrikse; 10 W.v.d. Nieuwendijk. Duivensport (7) P.v. De Reisduif vloog met oude' duiven uit St. Quentin. Uit slag 1. 10 SlrikJv.d. Hart. 2. 3 K. v.d. Berg. 4. 6 S. v.d. Ho ven; 5 J. Colsen; 7 W. v.d. Hoogt; 8.9 W. Kop. Duivensport (8) Postduivenvereniging De Blauwkras hield een wed vlucht uit Compiegne. Uit slag: 1,3,5, 6.10 A. van Holst: 2 P. de Mooy4 R. Verhoogt; 7 J. Rzoier; 8 P. Landensber- gen; 9 P. Gijsman en zn. Open lab Het Huygenslaboratorium van de Leidse universiteit aan de Wassenaarseweg 78 zet mor gen zijn deuren open voor mensen, die kennis willen maken met het natuur- en sterrenkundig onderzoek, dat daar wordt verricht. Tijdens de open middag zal een aan tal medewerkers de meest al gemeen gebruikte technieken, die bij deze verschillende soorten onderzoek worden toegepast, tonen. Zo zal er bij voorbeeld gelegenheid zijn om nader kennis te maken met een aantal proeven op het gebied van warmte, licht, me chanica en elektriciteit en zal er een demonstratie worden gegeven met een röntgen—- beelddetector. ontwikkeld voor gebruik bij satellietex perimenten. Van Agt Minister-president Van Agt brengt morgen een bezoek aan Leiden, maar of hij 's avonds ook zal spreken in de Stadsgehoorzaal, is nog onze ker. zo laat het CDA weten. Mocht Van Agt tot formateur worden benoemd, dan gaat zijn spreekbeurt niet door. In dat geval wordt hij vervan gen door partijgenoot en mi nister De Koning. Prestatieloop Deelnemers kunnen kiezen uit V/z, 4. 8 en 11 kilometer. Het startschot valt om half ze ven; inschrijving is vanaj half zes mogelijk bij het club huis, Zaanstraat 126. Bloemschikken In het verenigingsgebouw van turnvereniging Ons Buiten Leiden-Noordworden don derdagavond de kampioen schappen bloemschikken ge houden van de Leidse Bond van Amateurtuinders. Midden-Oosten Studium Generale en de Werk groep Midden-Oosten houden vanavond een bijeenkomst met als sprekers rabbijn H. Rodriques Pereira. dr. PB. Dirksen en Kees Hulsman. Aanvang half acht in gebouw Stationsplein 12. Forum (1) Leiden-Oosl is het onderwerp van een forumdiscussie die donderdagavond in clubhuis Matilo. Zaanstraat 126. wordt gehouden in het kader van de gemeenteraadsverkie zingen. Alle partijen die in de gemeenteraad zitten, zullen een spreker afvaardigen. De discussie begint om acht uur en wordt voorgezeten door J. Beemer van de Stichting Wel zijn. Forum (2) Buurthuis 't Spoortje heeft voor donderdagavond een forum georganiseerd, waarbij be woners van Leiden-Noord Noorderkwarl ier. Groenoord en de Kooi) kennis kunnen nemen van de stand punten van de Leidse politie ke partijen. Het forum valt in twee delen uiteen. Het eerste deel gaat specifiek over woonlasten: het tweede deel is "vrij" zodat bewoners zelf on derwerpen kunnen aankaar ten. De discussies worden ge leid door buurthuiswerker Fred Platenburg. Tussen de gesprekken door is er een op treden van de cabaretgroep 't Risico en aan het einde van de avond zingt het smartlap penkoor 'Op hoop van zegen'. Buitenparlementaire groe pen zijn met stands aanwe zig. De aanvang is om acht Schrijfavond De Amnesty-groep Leiden houdt donderdag om acht uur wederom een schrijf avond in gebouw Rapenburg 100. Centraal wonen De vereniging Centraal Wonen Leiden e.o. houdt donderdag een informatie-avond over het thema gemeenschappelijk wonen. Sprekers zijn Flip Krabbendam, landelijk voor zitter van de vereniging, die informatie zal geven over een recentelijk CW-project in Delft en Adri Bouwhuis van de Stichting Woonkonsumen- ten Onderzoek die ingaat op een onderzoek dat is verricht naar de huisvestingsproble men van woongroepen. Ver der worden er dia's vertoond van CW-projecten in Rotter dam en Spijkenisse, de NOS- film "Anders wonen", is er een informatiestand en gele genheid tot vragen en discus sie. De bijeenkomst wordt ge houden in clubhuis Inde Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg 15, aanvang acht De Doelenbrug over het Rapenburg De Eva van Hoogeveensbrug met de eveneens gerestaureerde poort Vtaar het Doelenterrein. Ookde twee bruggen, over de Doe- De drie bruggen in dit historisch lengracht zijn, stevig onderheid, stukje binnenstad zien er weer en weer in oude staat hersteld. als nieuw uit. LEIDEN - Reinigings-directeur F. van Overmeire nam gisteravond bij bewoners uit de Zeeheldenbuurt een deel van de ongerustheid weg over de waarschijnlijke verhuizing van de reinigingsdienst naar het industrieterrein De Waard. Van Overmeire gaf de verontruste bewoners de garantie dat alle vuilniswagens niet via smalle woonstraten van de Zeeheldenbuurt maar via de Admiraalsweg, de Sumatraburg en de Lage Rijn dijk zullen uitrukken. De bewoners krijgen deze toezegging van de reinigings-directeur 'zwart op wit'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4