op belasting Boekhorst boos Plan Roomburg vrijwel ongewijzigd vastgesteld Leidse stadsrubriek 8 Hulpdienst J blijkt zelf hulp nodig 55 te hebben geding Aftrekbaarheid erfpacht in het 190INSDAG 25 MEI 1982 Leiden door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN straat, op nummer 14 en nog een jaar later naar de over kant. Het klantenbestand groeide ook al zat de Leidse Ruward nog steeds uit de winkelrou te. Maar de groei was niet vol doende. De verliescijfers van het Leidse filiaal drukten de laatste tijd teveel op de resul taten van het Haagse moeder bedrijf dat inmiddels wel naar wens draaide. Ruward gaat dicht. Maar mor genavond bepraten Hilde van Dijk en Arthur Straathof in het gebouw van de stichting welzijn aan de Breestraat 117 met andere vrijwilligers wat er allemaal komt kijken om een boekhandel te 'runnen'. Het duo zal zijn best doen eventuele romantische ideeën bij de andere vrijwilli gers uit het hoofd te praten. "Want het is niet zo dat je de hele dag lekker linkse boek jes kunt lezen. Vervelende administratieve klussen, bij voorbeeld kaartenbakken bijhouden, moeten ook wor den gedaan" De nieuwe winkel wil de com plete uitgaves van bekende linkse uitgeverijen zoals de SUN en Van Gennep in voor raad hebben. Daarnaast lig gen de uitgaves van vele klei ne linkse uitgevers en meer Leids materiaal dan nu het geval is. De bergen poezie die Ruward bezit, verdwijnen. Die waren nog een erfenis van de werkzaamheden van Maarten van Woerden bij Ru ward Van Woerden laat in middels zijn sporen achter bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. Afgevallen De kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn nog niet overal verspreid of er zijn weer klachten. Niet over de enorme waslijst na men. Nee, er staan te weinig namen op. Truus L'Ami. Marius van der Bent. Jan de Mey, Gé Beurse, Cor Ligtvoet en Vera Kuin geb. Opdam staan niet op de lijst. Zij hadden eigenlijk de rugnummers 25 tot en met 30 van de Socialistiese Partij (SP). De SP heeft het niet genomen dat in haar lijst is geknipt. Niet dat de SP dertig zetels Politie pakt dief bij bank LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen omstreeks kwart voor elf een 25-jarige Leidenaar aangehouden, die bij een bank op de Breestraat probeerde ge stolen Eurocheques te verzilve ren. De Leidenaar bleek in Noordwijk ook nog gezocht te worden in verband met een dief stal. Procedure uitbreiding tuinders geschrapt haalbaarheid van een insteekha- ven ten behoeve van de bedrij ven De grondkosten zouden hierdoor wel eens te hoog kun nen worden, meenden enkele CDA-ers. De insteekhaven bleef echter in het plan gehandhaafd. Open boek De Leidse boekenwereld is in opschudding. Boekhandel Bruna sluit haar winkel te genover V D aan de Maars- mansteeg 10 over anderhalve maand. En ook boekhandel Ruward aan de Breestraat 9 heeft last van de daling in koopkracht. Ruward sluit volgende week. Ruward spe cialiseerde zich in boeken die behoud van koopkracht pre diken en andere progressieve boeken. Bruna-man Verhoeven meldt vanuit het hoofdkantoor in Utrecht dat nog niet vaststaat of Bruna uit Leiden ver dwijnt of dat Bruna weer ver schijnt op een andere plek in Leiden. "Dat hebben we nog in beraad". In de Leidse Bru na werken twee mensen. De twee mensen die bij Ru ward zijn ontslagen, Hilde van Dijk en Arthur Straathof, zijn niet bij hun boeken neer gaan zitten. Zij zijn de actie gestart: 'Help Leiden Een Linkse Boekhandel Houden'. Met succes. Per 1 augustus heeft Leiden weer een linkse boekhandel, op een andere plek en gedreven door vrij willigers. Ongeveer twintig mensen heb ben zich bij Hilde én Arthur aangemeld om de nieuwe progressieve boekhandel te drijven. Andere mensen zorg den voor leningen en giften En in een nieuw gebouw voor de boekhandel zit schot. Zelfs de gemeente die zich aanvankelijk wat schoorvoe tend opstelde gezien de "overbewinkeling" van Lei den, heeft een pand te huur aangeboden. Ook Ruurd Ru ward, eigenaar van de Haagse en Leidse 'Ruward' werkte mee. De nieuwe progressieve boekhandel mag boeken meenemen uit de voorraad van de Breestraat 9 en pas na een jaar terugbetalen. De klacht bij Ruward is steeds geweest dat de boekwinkel - in tegenstelling tot bijvoor beeld Bruna - te ver van de winkelroute afzit. Ruim drie jaar geleden begon Ruurd Ruward een Leids filiaal aan de Haagweg in een huis van begrafenisondernemer Van der Luit Omdat zijn progres sieve Haagse boekhandel niet op rolletjes liep, probeer de Ruurd het risico te sprei den. Hij zocht het 'gat' in de Leidse studentenmarkt. De boekenverkoop in de rouw kamer van Van der Luit duurde slechts een half jaar Het Leidse filiaal verhuisde naar het begin van de Bree- Dienstregeling bij NZH gewijzigd LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond het bestemmings plan voor Roomburg vastge steld. Het plan schept onder meer ruimte voor woningbouw, bedrijven en een wielerbaan. In het ontwerp, dat door B en W ter visie werd gelegd, werden door de raad alleen enkele details ge wijzigd. Zo werd een wat omslachtige pro cedure geschrapt, die de tuin ders in het gebied zouden moe ten volgen wanneer zij hun be drijf wensen uit te breiden. Een adviesaanvrage aan een agrari- LEIDEN - Bij de NZH is sinds het begin van deze week een nieuwe dienstregeling van kracht geworden Voor de regio Leiden betekent dit dat een aan tal wijzigingen zullen worden in gevoerd Zo zal in verband met de voort gaande bebouwing van de wyk Rijnsoever te Katwijk lijn 32 worden verlengd. Het nieuwe eindpunt van deze lijn zal komen te liggen bij de ingang van Estec Hierdoor krijgt dit complex te vens een busverbinding met Lei den Het aantal ritten in zowel de ochtendspits als de middaguren zal zodanig worden uitgebreid dat wordt aangesloten op de aan- vangs- en eindtijden bij Estec. Up de wekelijkse koopavond is een rit toegevoegd, die om 21.00 uur vertrekt vanaf de Tomatenstraat via centrum en station naar de Merenwijk De rit die om 20.08 uur vertrekt vanaf het station naar de Merenwijk rijdt dagelijks vanaf de Tomatenstraat (v 19.56 uur). En de rit die om 19.30 uur vertrekt vanuit de Merenwijk rijdt door tot aan de Tomaten straat Na de wijziging van de dienstrege ling per mei '81 waarbij lijn 93 NZH Noord wijkerhout-Haar lem) is vervangen door lijn 94 CN (Noordwijkerhout-Nieuw Ven nep) zijn vele klachten ontstaan over de aansluitingen van en naar Sancta Maria Teneide deze klachten grotendeels weg te ne men is lijn 60 (Leiden-Noord wijkerhout) één keer per uui doorgetrokken. Hierdoor knjgl Sancta Maria gedurende de ge hele dag een rechtstreekse ver binding met Lelden Sloop aan Langebrug LEIDEN Aan de Langebrug vallen dezer dagen een deel van de (voormalige) brand weerkazerne en het ernaast gelegen schoolgebouw ten prooi aan de slopershamer. Afgebroken worden het vroe gere hoofdkantoor van de brandweer - waarvoor een nieuwe kazerne is neergezet in de Merenwijk en het schoolgebouw waar tot voor kort een dependance van de Lucas van Leijden, de Haan stra en de Boterbloemschool was gevestigd. (Vroeger bood dit gebouw onderdak aan het Pedologisch Instituut). Op deze plek komt het zoge naamde Stadskantoor Wel zijn van de gemeente. In eer ste instantie bied dit nieuwe gebouw ruimte aan de sociale dienst, die nu te krap gehuis vest zit. Het nieuwe kantoor wordt verbonden met de be staande vestiging van de so ciale dienst op de hoek van de Langebrug en de Steen- schuur I zaten met bij de boeken r enkele maanden heeft Leiden weer een denkt te halen. Maar Truus, Marius, Jan, Cor of Vera we ten ongetwijfels enkele fami lieleden aan zich te binden. En Gé is een bekende naam bij volkstuinders van de Vliet. Vergeer geb. Mudde F. (num mer vijf op de lijst, en er nog niet afgevallen) klaagt dat vier jaar geleden ook al een naam van de SP-lijst ver dween. Heeft iemand soms de pee op de SP? Uitgeverij Vermande uit IJ- muiden die de kieslijsten heeft gedrukt, heeft ver klaard dat de zes kandidaten van de SP op onverklaarbare wijze voortijdig zijn afgeval len. Op kosten van Vermande staan morgen advertenties in het Leidsch Dagblad, de Leidse Courant en de Leidse Post om het leed voor de SP te verzachten. En over die gratis reclame is Fenna Ver geer best te spreken. vijftien tot twintig gulden om een muziekgroep te zien is te veel. En dan betaal je vaak nog twee gulden voor een pilsje ook. Het hoeft allemaal niet zo duur" Bonny wil bewijzen dat het goedkoper kan. Bonny's mu ziekgroep 'Super Combo Cornelia' en de andere carai- bische groep die Leiden rijk is, 'Ritmico Especial' maken er pinksterzondag een potje .van. Vanaf vier uur 's mid dags tot drie uur 's nachts spelen zij kaseto, reggae, ca lypso, salsa, merengue en an- tilliana. En dat alles voor een tientje in het Leidse 'Paleis Noordeinde' aan het Noord einde 2 (het voormalige ge bouw van werkende en werk loze jongeren en jantjes) De pick-up en goedkope hapjes en drankjes wisselen Super Combo Cornelia en Ritmico Especial af op dit 'cAJonaso fesa' Zullewemaarweer Blik opener starten, openen en inwijden van 'stadsvernieuwing'. De afgelopen weken startte hij de wegenbouw rondom Mo len de Valk, opende het win- kelerf van de Herenstraat, gaf de restauratie van de Ste- venshofmolen zijn zegen, wijdde de Stille Mare in. blies een pijp aan de Morsweg op, opende een ketelhuis aan de Oude Vest en legde de eerste steen van het Vrouwenkerk- plein. Het kan niet op. Wethouder Waal - vier op de verkiezings lijst voor de PvdA opende gistermiddag maar liefst drie bruggen: de Doelenbrug, de Paterbrug en de Eva van Hoogeveensbrug. Stom. Dat had-ie beter over drie dagen kunnen verdelen. Er resten Waal nu nog acht dagen tot de gemeenteraadsverkiezin gen om 'iets' te openen. Vanavond zou hij alvast - zich verdekt opstellend achter de oren van Pieter van Vollen hoven - met een tussenspnn tje hare hoogheid Margriet te vlug af kunnen zijn bij de opening van de Pieterskerk Waal kennende heeft hy nog veel meer pijlen op z'n boog om 'iets' open te schieten Met een Walther P5 zou hy morgen het startschot voor de restauratie van het Gulden Vlies aan de Breestraat kun nen geven. Donderdag kan hy het eerste smeedijzeren hek by de hekjeswoningen in de Haver en Gort openen De wethouder strooit vrijdag een emmer leidingwater over de Rijn- en Schiekade ten te ken dat de Trekvliet weer open gaat Zaterdag legt Waal - vergezeld van echtgenote Ins en twee dochters - een symbolische popleuning op de Ryn- en Schiekade/frek- vliet. op de plaats waar een nieuw 'tydelyk' bruggetje komt om Leiden beter 'door- schrydbaar' te maken. Zitten we op zondag. Waal klaagt in zyn eigen zondags blad - het derde in Leiden - dat het Leidsch Dagblad geen aandacht meer schenkt aan de openingsrituelen van nummer vier op de PvdA verkiezingslyst. Volgende week maandag slaat Waal de vyftigduizendste paal van Leiden. De wethouder knipt een dag later het rode lint door waarachter werknemers van het pas opgenchte ge meentelijke bouwbedrijf in rijen van vier staan opge steld. Woensdag verkiezingsavond Waal opent een blikje bier. Hy is wederom gekozen. Bonny' Cornelia vindt dat er meer potjes in Leiden ge danst moeten kunnen wor den voor een apctijtclukc prijs "Een toegangsprys van Het gaat uitermate goed met de stadsvernieuwing in Leiden. Precies als vier jaar geleden heeft wethouder Cees Waal de laatste drie weken byna een halve dagtaak aan het Iris Waal. haar twee dochters en haar echtgenoot hebben het maar wat druk met de verkiezingen: op de foto bij de Ste- venshofmolen 1F oio Holvast) LEIDEN - Ook de Eerste Hulp Dienst kan niet buiten eerste hulp, zo bleek gisteren rond het middaguur. Éen van de wagens die voor de garage aan de Cronesteinkade stond geparkeerd kwam namelijk via een 'mysterieuze' snoek- duik in het water aan de over kant terecht. Mysterieus, om dat één van de GG GD—- mensen beweerde dat de wa gen in de versnelling stond. Hoe dan ook, er moest een kraanwagen aan te pas ko men om het voertuig uit het water te takelen. Hoe groot de schade is is nog niet be kend. sche commissie zou volgens wet houder Waal in dergelijke geval len ongewenste ontwikkelingen (zoals bijvoorbeeld het plaatsen van caravans op het bedrijf) te gengaan. De wethouder wist de raad niet van het nut van zo'n adviesaan vrage te overtuigen. De tuinders hadden er bezwaar tegen ge maakt. omdat ze het overbodig en belemmerend vonden. Verontreiniging Een CDA-motie. waarin werd ge vraagd om een nader en regelma tig herhaald onderzoek naar een eventuele verontreiniging van het grondwater ten zuid-oosten van de voormalige vuilstort, werd ingetrokken nadat B en W het gevraagde toezegden Verder werd op voorstel van PvdA en PSP tegemoet gekomen aan een bezwaar van de ENFB door de aanleg van een goederenspoor naar de geplande bedrijven mo- gelyk te maken. Ten slotte werden er vraagtekens geplaatst achter de financiële LEIDEN - Een aantal bewoners van de nieuwbouwwijk De Boekhorst in het Leidse Morskwartier ligt overhoop met de Leidse belastingdienst. Ze voelen zich gedupeerd omdat de fiscus over de aftrekbaarheid van hun erf pachtscanon verwachtingen heeft opgeroepen. In een aantal gevallen heeft de fiscus het geclaimde bedrag geaccepteerd, terwijl dat in identieke andere gevallen niet is gebeurd. Zoals bekend zijn de woningen in de Boekhorst gebouwd op grond die in erfpacht is uitgegeven door de gemeente Leiden. Het bedrag dat jaarlijks aan erfpacht moet worden betaald is geheel aftrekbaar van de belasting. Toen de kopers van de woningen een paar jaar terug het koopcon tract met het Bouwfonds Neder landse Gemeenten onderteke- kenden was bij de koopsom drie jaar erfpacht inbegrepen. Een paar kopers hadden dit direct al in de gaten en verwerkten dit bedrag, dat al snel in de duizen den guldens liep, in de aanslag, die door de fiscus werd geaccep teerd. Naderhand druppelde dit bericht bij andere kopers lang zaam binnen en sommigen trok ken, howel hun aanslag al defini tief was vastgesteld alsnog bij de belastingen aan de bel en vroe gen ambtshalve de door hun be taalde erfpachtcanon alsnog af te trekken. Ook in deze gevallen ging de fiscus door de knieèn en een paar wijk bewoners belde daarop de belas tingdienst aan het Stationsplein op met de vraag of het voor ook lonend zou zijn de bij de koop betaalde erfpachtscanon nog af te trekken. Volgens hun zeggen kregen ze van de belastingdien sten volmondig ja te horen. En inderdaad, een aantal van hen kreeg geld van de fiscus terug. Maar de wenkbrouwen werden echter pas goed opgetrokken toen de belastingdienst bij een aantal mensen een "uitspraak op het bezwaarschrift inkomstenbe lasting" in de bus liet deponeren waarin wordt gezegd dat er geen vermindering wordt verleend. De belastingdienst gaat van het standpunt uit dat er alleen terug gave wordt verleend over de pe riode tussen het tekenen van het voorlopige en het defintieve koopcontract. "Voorzover bij sommige belasting plichtigen in de wijk Boekhorst die in gelijke omstandigheden betreffende de erfpachtcanon verkeren een hoger bedrag in af trek is gekomen, zij opgemerkt dat zulks geenszins op een daar toe strekkend beleid heeft be rust". Met andere woorden: we hebben het in sommige gevallen teruggegeven, maar de mensen moeten niet denken dat we het bij iedereen doen. Een paar buren hebben nu de kop pen bij elkaar gestoken en sturen binnenkort een brief naar het mi nisterie van financiën met het verzoek alsnog het bedrag te mo gen aftrekken. "Er zijn bij ons door de Leidse belastingdienst verwachtingen gewekt. Daarom vinden wij dat we recht hebben de bij de koopsom betaalde erf pachtcanon alsnog te mogen af trekken".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3