-c "Kleine school werkt erg goed ILneic/se i agenda Schoolzwemmen tot een jaar beperkt Nieuw Rijksdorp niet voor huisvesting van jongeren Dien Wamsteker 25 jaar in het onderwijs In Leiderdorp Hoogteijling vijftig jaar lid ensemble Vernielingen Terweeschool Bellen met het CDA in Voorschoten Botsing in Oegstgeest Muur begraafplaats Kerkehout opgelmapt Onvriendelijk Gemeente geeft RCL subsidie (nog) niet Stad en rand DINSDAG 25 MEI 19?INSI LEIDERDORP "Toen ik hier kwam ging 's morgens een fluitje. Dan ging elke klas in een rijtje staan. Jongens links, meisjes rechts en dan raceten we er doorheen om te kijken of iedereen stil was. Nu gaat de deur open en dan zeggen we: jongens, we gaan beginnen". Dien Wamsteker is 25 jaar onder wijzeres, de laatste zeventien jaar bij de Koningin Juliana- school aan de Leiderdorpse Kom van Aaiweg. In 1946 begon ze als onderwijzeres in een klein dorpje bij Edam. Na omzwervingen door het land het ze het onder wijs een tijd links liggen 'Ik ben nog van die tijd dat als je kinde ren kreeg je stopte met werken". Later is ze er "weer ingerold Haar jubileum wordt morgen avond gevierd in de Koningin Julianaschool, waar leerlingen, ouders en oud-leerlingen haar kunnen feliciteren. Huiselijk Eigenlijk had ze helemaal geen zin in een gesprek. Ze stemde toch toe, maar de voorwaarde was dat het over de school zou gaan. De grens is echter moeilijk te leg gen. Praat je over de Koningin Julianaschool dan praatje gelijk over Dien Wamsteker. De school en vooral de leerlingen, zo blijkt in de loop van het gesprek, zijn haar lust en leven. Zelf zegt ze het zo: "Het is enig hier. Het is zo huiselijk. Ik zou hier niet weg- willen". De Koningin Julianaschool is een buitenbeentje in Leiderdorp. Het is een kleine school met slechts drie leerkrachten. Vorig jaar nog was de toekomst zeer onzeker. Het leerlingenaantal was de laat ste jaren flink gedaald (tot 46) en de vraag was of de lagere school (de enige in Leiderdorp-Oost) wel kon blijven bestaan. Nu zijn de berichten heel wat hoopge vender. Het leerlingenaantal groeit (nu 60) en blijft de komen de jaren waarschijnlijk ook groeien. Voor een deel komt dat door de samenwerking met de kleuterschool de Ruigehoek, die sinds vorig jaar een dependance heeft aan de Kom van Aaiweg. Dien Wamsteker is over die samen werking erg goed te spreken. "Dat is voor onze school erg goed gebleken. Kinderen die op de kleuterschool zitten kennen ons ook. Het doortrekken van die he le lijn (kleuterschool en lagere school) werkt heel prettig. De juffrouw die op de kleuterschool zit, daar kan ik heel goed mee sa menwerken. We hebben dezelfde ideeen". Woekeren Omdat de Koningin Juliana een kleine school is, wordt er veel van de leerkrachten gevraagd. Een school krijgt per leerling een bepaald bedrag per jaar. Heb je weinig leerlingen dan krijg je weinig geld. "Er zijn bepaalde klein schooltje werkt enorm goed. Elk kind krijgt erg veel aandacht". De leerkrachten werken ook bij de voorbereiding samen, zodat ze van elkaar leren. Ook wisselen de leerkrachten bij bepaalde vakken van klas. "Bij iedereen hebben ze een keer les in de week en dat werkt prettig. Je kent ze allemaal goed". Drempel Dien Wamsteker met "haar" kinderen. "Vroeger was je met de klas bezig. dingen die je aan moet schaffen. Die kosten voor iedereen even veel. De financiën zijn erg moei lijk. Elke cent wordt omge draaid. Je moet er mee woeke ren", vertelt Dien Wamsteker. Toch gebeurt er nog erg veel op de school. Dien Wamsteker ver klaart het aldus: "We vormen een heel goed team, waar ieders goe de kanten gebruikt worden en waar je elkaar helpt bij dingen waar je minder goed in bent. En we hebben een zeer gënspireerd hoofd (Johan Zwemmer). Een Het contact met de kinderen, maar ook met de ouders moet goed zijn. Dien Wamnsteker: "Ze moe ten vertrouwen in je hebben. Je hebt een belangrijk deel van de dag hun kinderen onder je hoe de. En kinderen zijn het belang rijkste wat mensen hebben. Je moet dan ook goed overleggen hoe je het doet. Er moet geen drempel zijn. Net als een kind niet bang voor je moet zijn. Ik zeg ook alles tegen de kinderen. Dan moet een kind dat ook dur ven te zeggen". De veranderingen in het lager on derwijs zijn de laatste jaren hard gegaan. Toen Dien Wamsteker in 1946 haar loopbaan begon was het onderwijs gedisciplineerd. "De juffrouw had het uitgelegd en de kinderen gingen aan het werk. Vroeger wasje met de klas bezig, nu zoveel mogelijk indivi dueel". Met die veranderingen heeft zij nooit problemen gehad. "Alles verandert, dan ga je met het onderwijs mee. Als je met je tijd meegaat en je houdt je vak bij. dan geeft dat geen proble- men HENNY VAN EGMOND DINSDAG 20 i Levendaal 8 - film 'The tree of life', 1 zing prof. M. Maoz over het onderwe 'Israeli-Egypt relationship, the pre pects and risks', 20 uur. Gebouw Stationsplein 12 - bijeenkom Studium Generale en de Werkgrot Midden-Oosten, 19.30 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, vergaderir Leidsche Vereeniging van Postzegt verzamelaars. Werklozen Advies Centrum - Breestrae 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 12200( NVSH bibliotheek - Rapenburg 4f NVSH informatiecentrum, geopend o werkdagen van 14-16 uur, dins van 20-2 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bi landse jongeren, 19-20.30 uur: aa tend soos. muziek of film, woe so sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Car straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, vooi hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in ""1 conflict zijn of dreigen te komen met I politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- I avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- T 12 uur. Li Beweging van werkende en werkloze jongeren - Koppenhinksteeg 2, klach ten-informatie spreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- i de bijstand, woe-och- Zoeterwoude - Ons Huis, forumavond, LEIDERDORP Het zwemonder wijs in Leiderdorp zal flink moe ten inleveren volgend jaar. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een bezuiniging van 40.000 gulden en dat komt neer het beperken van het schoolzwemmen tot een jaar (was twee). Opvallend was dat al leen de PPR tegen het voorstel stemde. De PvdA niet alhoewel in het verkiezingsprogramma als belangrijk punt wordt genoemd het handhaven van het zwemon derwijs. De gehele raad pleitte voor de uit voering van de bezuiniging nog eens te bekijken. Het plan van de bedrijfsleider van het zwembad "De Does", Timmermans (grote re groepen en alleen les aan kin deren die geen diploma hebben) bleek bij alle partijen aan te slaan. Maar volgens wethouder Verdier was dat financieel niet haalbaar. Toegezegd werd dat ambtenaren in de komende maanden nog eens gaan bekij ken of het plan Timmermans uit gevoerd kan worden. Opvallend was het gemak waar mee de raad over de bezuiniging heenstapte. Na de uitvoerige be handeling in de commissie on derwijs en bij de drukbezochte hoorzitting viel er weinig meer te praten, leek het wel. WD, CDA en PvdA hielden het bij de op merking dat de bezuinging ver velend maar onontkoombaar was. Alleen de PPR kon zich niet vinden in het voorstel van het college. Volgens fractieleider Gordijn zal de bezuiniging direc te gevolgen hebben voor de per sonele situatie bij het zwembad. Het zou zelfs kunnen zijn dat er gedwongen ontslagen moeten vallen omdat het zwembad min der geld krijgt. Het zou de eerste keer zijn dat een financieel ge heel van de gemeente afhankelij ke vereniging gedwongen onstla- gen zou moeten uitvoeren. Wethouder Verdier betoogde dat de voorgestelde bezuiniging het minst rigoreus was. Over de ont slagen zei hij: "Ik til daar niet zo zwaar aan". Volgens Verdier is het minder erg als part-timers (bij het zwembad) worden ont slagen dan mensen in het vakon derwijs. De opstelling van Gor dijn noemde hij "mooi weerpoli- tiek". Wethouder Bezemer had die even eerder al betiteld als "struisvogelpolitiek". VOORSCHOTEN - P.J. Hoogteij ling (68) is vijftig jaar lid van het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble. Van de Koninklijke Christelijke Zangersbond heeft hij ter ere van het jubileum een wandbord gekregen. In 1969 kreeg hij ter ere van het veertigjarig bestaan van het koor al een koninklijke onderschei ding, de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en van de Christe lijke Zangersbond de gouden speld van verdienste. P.J. Hoogteijling is in Voorschoten geboren en getogen en hoewel hij oók vele jaren in Leiden en Leiderdorp heeft gewoond, is hij steeds met hart en ziel lid ge weest van het Ensemble, dat vroeger "Zang zij onze leus" heette. Nu is hij al weer vele ja ren gewoon lid nadat hij 38 jaar lang lid van het bestuur was, waarvan negentien jaar als secre taris. Het Voorschotense Ensemble heeft een vaste groep zangers. Twee andere bestuursleden wer den ook nog gehuldigd, namelijk mevrouw A. Kuiper omdat ze 35 jaar lid is waarvan ze twintig jaar als bibliothecaresse en N. Klein omdat hij meer dan 25 jaar pen ningmeester van het koor is ge weest. Zij kregen het onderschei dingsinsigne van de Zangers bond. SOFTBAL - De softballers van Volle Bak hebben zich gister avond via een 15-13 overwinning op Storks 3 aan de kop van de ranglijst genesteld. De Leidse ploeg had van het begin af aan een kleine voorsprong en wist deze tot het einde te behouden. Dit vooral dankzij goed veld werk van Hady Simon en Mike Berry. Aan slag kweet Paul de Jonge zich prima van zijn taak. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft een 16-jarige jon gen aangehouden, die heeft be kend afgelopen zondag vernie lingen te hebben aangebracht aan de Terweeschool. Hij maakte punten, die aan de dakrand en de regenpijp waren gemonteerd om jongeren te beletten het dak te beklimmen, kapot. Schade: on geveer 500 gulden. WASSENAAR - Jongerenhuisvesting in Huize Nieuw Rijksdorp lijkt nu vrijwel zeker van de baan. Gisteravond maakte WD- wethouder Barning tijdens een verkiezingsavond van D'66 be kend dat de kosten te hoog zullen zijn. De andere partijen, waar onder de PvdA, gaven toe dat het op een dergelijke financiële basis niet haalbaar is. De WD-wethouder zei dat bovenop de 1,4 miljoen aan kosten van het door de jongeren ontwikkelde project nog 1,1 miljoen aan onroerend goed-kosten komen. Verder komen er nog enkele honderdduizenden guldens bij voor onvoorziene uitgaven. Het totaalbedrag zou dan op 2,8 miljoen komen. En dat voor 25 één- en tweepersoonshuishoudens. De subsidie van de overheid gaat maar tot 70 000 gulden per huishouden (totaal 1,75 miljoen gul den). "Om de duidelijkheid noem ik u deze cijfers. We moeten geen beloften doen die wc niet kunnen waarmaken", aldus Barning. "De gemeente zal 44 000 gulden op een wooneenheid moeten toeleggen. Dat gaat ons te ver". PvdA-lijsttrekker Jan Greep viel zijn VVD-collcga bij. maar wil toch dat de raadsleden over de huidige situatie nog eens moeten praten. Hij vond verder het tijdstip waarop dit alles bekend is geworden erg laat, evenals de tweede man op de D'66-lijst Anton de Vries. Op vragen aan de VVD wat er dan wel met monumentale Huize Nieuw Rijksdorp moet gebeuren kon geen concreet antwoord worden gegeven. Wel blijft een sociaal-cultureel centrum een van de mogelijkheden. Verder leverde deze verkiezingsavond weinig nieuwe gezichts punten op. een kenmerk van de hele Wassenaarse verkiezings strijd, die tot nu toe erg mat is geweest. Wel was opmerkelijk dat veel partijen zich konden vinden in het standpunt dat de stj-eek- muziekschool behoorlijk zal moeten inleveren bij een volgende bezuinigingsronde. Alleen de VVD plaatste hier een kantteke ning bg en verwees naar de kwaliteit van het onderwijs die doo bezuinigingen in gevaar zou komen. D'66-lijsttrekker Nieuwen hoven vond dat niet zo erg "Bij bezuinigingen doe je altijd goe de dingen zeer, zo is dat nu eenmaal", aldus de D'66-lgsttrekker VOORSCHOTEN - Het CDA in Voorschoten kan morgen avond worden gebeld. De kandidaten voor de gemeen teraadsverkiezingen zijn van half acht tot half tien bereik baar op twee telefoonnum mers (01717-3768/3392). Er kunnen vragen worden ge steld. discussies worden ge voerd en suggesties worden gegeven over het door de CDA-lractie te voeren beleid. Allerlei onderwerpen kun nen aan bod komen. OEGSTGEEST Op de Haarlem merstraatweg in Oegstgeest ont stond vanochtend een botsing tussen een personenwagen en een vrachtwagen. De personen wagen, een Mercedes, was flink gedeukt. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de Mercedes, een 46-jarige man uit Leidschen- dam, de vrachtwagenchauffeur geen voorrang gaf. Nieuw nummer VOORSCHOTEN De Voorscho tense politie heeft een nieuw alarmnummer: 01717-2222. Gaat in op 1 juni. van de Joodse begraafplaats zijn duidelijk Volgens mevrouw Breunesse, zie Uw krant d.d. 13 mei, moet er in Voorschoten een platform ko men, waarin vertegenwoordigers van alle vrouwengroeperingen zitting hebben. Zij gaat zo wel voorbij aan de Vrou wenraad Voorschoten, die sinds oktober 1977 functioneert in ons dorp en waarin 12 vrouwenorga nisaties vertegenwoordigd zijn, ook de politieke groepering waar mevrouw Breunesse deel van uit maakt. Vanuit de Vrouwenraad wordt ge werkt aan de belangen van alle Voorschotense vrouwen en wor den dienaangaande contacten met de gemeente onderhouden. De zin van een nieuw platform is niet in te zien; het zou een dou blure betekenen en versnippe ring van krachten. Juist zo'n ver snippering zou wel eens vrouwe non vriendelijk kunnen uitwer ken. C. Geurts-Van de Burgt. Voorzitter Vrouwen in de WD Voorschoten. Lid Vrouwenraad Voorschoten. Chopinlaan 61. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat de muur van de begraafplaats Kerkehout op knappen. Eerder deze maand verplichtte de president van de Haagse rechtbank in een kort ge ding dat de Nederlandsch Israë litische Gemeente had aange spannen dat de gemeente zorg moet dragen voor het onder houd. Twintig meter van de muur van de Joodse begraafplaats zal hersteld Oegstgeest - Café De Roode Leeuw, fo- I rumavond, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen: don soos met films en informatie pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjestelefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Het Evangelie van Mattheus'-P.P. Pasolini, woe en do om 20 en 22.15 uur. Levendaal 8 - drs. C.B. Arriens vertelt over zijn vijf jaar ambassadeurschap in Israël, 20 uur. Huygenslaboratorium - Wassenaarse- weg 78, open middag natuur- en sterren kundig onderzoek. 't Spoortje - politiek forum, 20 uur DONDERDAG Leiden - Verenigingsgebouw Turnver eniging Ons Buiten, kampioenschap pen bloemschikken Clubhuis Matilo - forumdiscussie on derwerp: 'Leiden-Oost', 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, film 'Göl- ge' van Sema Poyraz, 21.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, Ier land avond met films, Ierse muziek en Irish coffee, 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty-groep Leiden, 20 uur. Clubhuis Inde Vroolfjcke Arke - Pie- terskerchoorsteeg 15, informatie-avond over het thema gemeenschappelijk wo nen, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma Urn za van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigéren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. straat 73. disco van 20-22.30 u van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu reau Stichting Internationale Werkkam pen. 16-20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, gecombi neerde commissie over sociaal-cultureel plan en programma, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gecombi neerde commissie, 20.30 uur. Dorpscentrum - open avond stichting jongerenhuisvesting, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, raad, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raad, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raad, 20 worden door het aanbrengen van een betonnen schutting, maar ook 140 meter muur van de Alge mene Begraafplaats Kerkehout, die aan de Joodse grenst, is er slecht aan toe. Dat moet ook ver vangen worden. In het verleden zijn ook al stukken muur ver nieuwd, die nu opnieuw gestuca- doord worden, zodat het geheel een "gaaf en beter aanzicht krijgt". In totaal bedragen de kosten van de reparatiewerk zaamheden 103.000 gulden. LEIDERDORP - RCL krijgt voor lopig nog geen geld voor de bouw van nieuwe kleedkamers en een jeugdhonk. Eerder had het college een besluit genomen wel subsidie te verlenen zodat er gebouwd kon worden. Die subsi die zou moeten komen uit de op brengst van de verkoop van grond in de Elisabethhof. De verkoop van de grond in Elisa bethhof verloopt echter wat tra ger dan verwacht. Daarom en ook omdat de meerderheid van de commissie financiën niet eer der het geld wil betalen, bleef een voorstel gisteravond uit. CDA-fractieleider Den Boeff vond dat "teleurstellend" en ver wonderde zich er over. Net nu ten einde is zou de uitbreiding mooi kunnen plaats vinden, aldus Den Boeft. Verder stelde Den Boeft dat er verwach tingen zijn geschapen bij RCL en dat die dan ook vervuld moeten worden. Zijn fractiegenoot Roest bena drukte overigens dat de grond- verkoop in Elisabethhof binnen een half jaar 2,5 miljoen gulden zal opleveren. "Is daar geen 125.000 gulden te vinden voor RCL", vroeg hij zich af. Dat bleek niet het geval. De rest van de raad wilde nog geen geld be schikbaar stellen. Dat gebeurt nu als de grondverkoop niet nog meer vertraging oploopt - zeer waarschijnlijk in het najaar. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 21 tot 28 mei door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Le»dsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur), overschniving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 1 57.35 Per post f 79.70 Adjunct hog(dredacteur Directie G Koopman P J de Tombe (nieuwsdienst en feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Commentator W F J Wirtz lef. 071-144941 t

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2