c EG-boycot Argentinië verlengd Chorramsjahr weer in handen van Iran 9,66% Z.-Afrika zou wapens leveren aan Argentinië Europese reis Reagan ongewijzigd "Foor onbepaalde tijd,, Dode bij slepend conflict Citroën Proces afgesloten rond Spaanse coup Voorstel Westduitse schrijvers centraal op 'Haager Treffen' DINSDAG 25 MEI 1982 JOHANNESBURG (Reuter) - Zuidafrikaanse regeringsfunc tionarissen hebben gisteren een persbericht dat Zuid-Afrika wa pens aan Argentinië levert voor gebruik tegen de Britse strijd krachten niet willen bevestigen of tegenspreken. De directeur-generaal van buiten landse zaken. Hans van Dalsen, zei dat Zuid-Afrika met beide te genstanders in het conflict goede betrekkingen onderhoudt. "Wij hebben gezegd dat wij in deze kwestie neutraal blijven", zei hij. The Star, een blad in Johannes burg, had gemeld dat in Israël ontworpen Gabriel-raketten voor zeegevechten en onderde len voor Mirage-vliegtuigen van Kaapstad naar Argentinië wor den vervoerd. "Wij kunnen over wapenleveranties als principe kwestie geen commentaar leve ren", aldus een woordvoerder van de minister van buitenland se zaken. Roelof Botha. Geen raketten De woordvoerder zei wel dat Zuid- Afrika Groot-Brittannië de ver zekering had gegeven dat het geen Exocet-raketten aan Argen- Buitenland tinië zou leveren. De Exocet is een in Frankrijk gebouwd wapen waarmee eerder deze maand de torpedobootjager Sheffield werd vernietigd. Zuid-Afrika, waarte gen de Verenigde Naties een wa penembargo hadden afgekon digd, heeft nooit eerder beves tigd Exocets ontvangen te heb ben of die te kunnen verkrijgen. Het land heeft sinds het embargo van 1977 wel een fikse wapenin dustrie opgebouwd en kan nu zelf Gabriel-raketten, Cactus luchtafweerraketten, onder li centie Mirage-vliegtuigen. straal motoren en zware artillerie ver vaardigen. De woordvoerder van het ministe rie zei. "Engeland heeft zelfs nog vóór het embargo van de V.N. al een eigen wapenembargo tegen Zuid-Afrika uitgevaardigd, waar door Zuid-Afrika zich genoopt zag zelf een eigen bewapenings programma op te stellen en met acties en programma's te begin nen die internationale contrac tuele verplichtingen inhouden. Wij geloven niet in boycots." Oppositieleider Frederijk van Zijl Slabbert kwam hierop met de verklaring: "De oppositie vindt dit volkomen onduldbaar en meent dat het in orde is wanneer een contractuele verplichting niet wordt voortgezet wanneer er eenmaal vijandelijkheden zijn uitgebroken". The Star zei van niet met name ge noemde zegslieden in Kaapstad vernomen te hebben dat in een afgelegen hoek van het vliegveld van die stad wapens voor Argen tinië in een Uruguays vracht vliegtuig werden geladen. "Ernstig" De Britse woordvoerder wilde geen commentaar geven maar zei wel dat het bericht zeer ern stig zou worden opgevat als het juist zou blijken. Van Zijl Slabbert zal waarschijn lijk om een snelle verklaring van de regering in het parlement vra gen. "Gezien de historische en andere banden tussen Zuid-Afri- ka en Groot-Brittannië kan dit in ons land ernstige verdeeldheid zaaien", zei hy. Ongeveer 45 pro cent van de 4.5 miljoen blanken in Zuid-Afrika zijn Engelstalig en tienduizenden Zuid-Afnka- nen hebben een Brits paspoort. De woordvoerder van het ministe rie zei ook dat Zuid-Afrika Enge land ervan in kennis had gesteld dat twee Sowjetrussische lange- afstandsverkenningsvliegtuigen van het type "Beer" vanuit An gola de verplaatsingen van de Britse vloot in het oog hadden gehouden. Het geven van die in lichting vond hij echter geen in breuk op het neutrale standpunt van zijn land. De traditionele militaire banden tussen Zuid-Afrika en Groot- Bnttannie werden in 1974 ver broken toen Engeland een over eenkomst voor het gebruik van de strategische marinebasis Si- monstown bij Kaapstad opzeg de. Sindsdien heeft Zuid-Afrika uitgebreide economische en toe ristische betrekkingen met Zuid- Amerika opgebouwd, maar geen inlichtingen over militaire ban den verstrekt. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De landen van de Europese Gemeenschap, uitgezonderd Italië en Ierland, hebben de import-boy cot tegen Argentinië voor onbepaalde tijd verlengd. De Europese ministers van buitenlandse zaken kwamen gisteren in Brussel na een korte discussie tot deze ruimhartige steun voor Groot-Brittannië in het con flict rond de Falkland-eilanden. Voorafgaande aan de beslissing was in Europese wandelgangen druk gespeculeerd over een mo gelijke wijziging in de Europese opstelling nu de Britten de mili taire invasie op de Falklands zijn begonnen. PARIJS (AFP/DPA) - Een al vijf weken durende staking bij vier fabrieken van het Franse auto mobielconcern "Citroën" in Pa rijs en omgeving heeft gisteren een eerste dodelijk slachtoffer geëist. Een verklaring waarin de bedrijfsleiding het aan de com munistische partij gelieerde vak verbond "Conféderation general du travail (CGT)" voor de dood verantwoordelijk stelt, heeft het klimaat tussen bedrijfsleiding en de stakers verder verslechterd. Een 50-jarige met-stakende Portu gese werknemer overleed aan een hartaanval-na strubbelingen tussen stakers en werkwilligen. Manuel Pimentel Toribio was lid van de "Conféderation des syn- dicats libres" (CSL), een vakcen trale waarvan de meeste Citroën- werknemers lid zijn. De CSL is tegen de staking. Directeur Jacques Lombard van het genationaliseerde bedrijf waar 40.000 mensen werken en dat in 1981 315.000 auto's produ ceerde waarvan het merendeel werd uitgevoerd - zei gisteren dat Citroën "in staat van oorlog is met de CGT". De Britse regering had om een maand verlenging gevraagd, de onbeperkte verlenging waartoe nu is besloten, stemde de Britse minister van buitenlandse zaken Pym zoals hij gisteren zei „ui terst tevreden. Ik ben zeer dank baar voor de steun en de solidari teit van de Europese partners in deze cruciale fase", aldus Pym. Gerechtvaardigd Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) vond de voort gaande Europese steun aan Groot-Brittannië gerechtvaar digd. Hij wees erop dat de Brit ten een redelijk voorstel hadden gedaan voor een tussentijdse re gering van de Verenigde Naties op de eilanden, maar dat dit door Argentijnse wijzigingsvoorstel len geheel was ondermijnd. Mi nister Pym heeft volgens Van der Stoel gisteren opnieuw be reidheid uitgesproken tot hervat ting van de onderhandelingen op basis van de veiligheidsraadreso- lutie 502 waarin de Argentijnen wordt opgeroepen eerst hun troepen terug te trekken. ,Het valt niet te ontkennen dat Argen tinië al zeven weken bezig is de uitvoering van de 502 te voorko men", aldus Van der Stoel. Hij ontkende dat het besluit tot verlenging neerkomt op een blanco chêque voor Groot-Brit tannië. Hij voorzag geen proble men door het feit dat, nu de boy cot voor onbepaalde tijd is ver lengd, er unanimiteit onder de Europese partners voor nodig is om er een eind aan te maken. Tot nu toe was die unanimiteit nodig om de termijn steeds te verlen gen. Overigens was er van die unanimi teit sinds 17 mei in Luxemburg al geen sprake meer omdat toen Italië en Ierland om binnenland se politieke redenen besloten zich uit het tot dan toe volledige Europese boycotfront terug te trekken. Zij hebben die positie gisteren in Brussel gehandhaafd, evenals Denemarken, dat wel meedoet, echter niet op gemeen schappelijke Europese maar op nationale basis. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - De Spaanse Hoge Raad voor Militaire Justitie zal naar ver wachting op 3 juni uitspraak doen in het proces tegen de 33 leiders van de mislukte militaire staatsgreep van 23 februari vorig jaar. Nadat de beklaagden in de gelegenheid waren gesteld hun laatste zegje te doen. sloot de interim-president van het militaire tribunaal, generaal Gomez de Salazar, het 19 februari dit jaar begonnen proces gistermiddag af. Ook tijdens de laatste zitting ontbrak het bijna traditionele incident niet. Dit keer kwam het op naam van overste Tejero, die vorig jaar het parle ment bezette. Toen hij aan de beurt was om zijn laatste weerwoord te leveren, zei deze officier van de Guardia Civil: „Ik kan slechts mijn diepste minachting kenbaar maken voor het grootste deel van de hiër archie van het leger wegens hun lafheid en verraad aan het vaderland". Ook een van de hoofdverdachten in het Spaanse putsch-proces, luite nant-generaal Milans del Bosch, zorgde op de laatste zittingsdag voor een verrassing. De voormalig militair gouverneur van Valencia, die zich in de afgelopen drie maanden constant achter de vermeende mede plichtigheid van de Spaanse koning had proberen te verschuilen, nam in zijn slotwoord plotseling alle verantwoordelijkheid op zich voor de mislukte coup. In politieke kringen wordt momenteel heftig gespeculeerd over het von nis dat het tribunaal volgende week donderdag zal vellen. De strafmaat is in zoverre van belang, dat de beklaagden die tot meer dan twaalf jaar worden veroordeeld, uit het leger verwijderd zullen worden. Ligt de straf tussen de drie en twaalf jaar. dan worden de veroordeelden alleen voor die straftijd geschorst. Tevens wordt het niet uitgesloten geacht dat een enkele verdachte veroordeeld zal worden tot verbanning naar een land buiten Spanje. In dat verband heeft het sterk de aandacht getrokken, dat generaal Armada onlangs een comfortabele woning heeft laten kopen in Casablanca in Marokko. De Britse minister van buitenlandse zaken Francis Pym, links, in gesprek met zijn Italiaanse collega Colombo bij het begin van de EG-besprekingen over handhaving van de boycot tegen Argentinië. TEHERAN (Reuter/DPA) - Iran heeft gisteren gemeld dat het de stad Chorramsjahr op de Iraakse strijdkrachten heeft heroverd. De op een na grootste Iraanse ha venstad die de toegang van Irak tot de Perzische Golf beheerst, werd ingenomen na een groot scheeps offensief dat Iran twee dagen geleden was begonnen. De 30.000 Iraakse militairen die Chorramsjahr verdedigden, ga ven zich over, nadat hun bevel hebber zondagavond was ge sneuveld, aldus het Iraanse pers bureau Irna. De Iraakse troepen hadden de stad kort na het begin van de oorlog 20 maanden geleden na felle ge vechten ingenomen. Het islami tische bewind in Teheran had de stad omgedoopt in Choeninsjar - 'Stad van bloed'. Linkse SPD'er op zijspoor BONN (DPA) - Het bestuur van de Westduitse sociaal-de mocratische partij (SPD) heeft gisteren Erhard Eppler niet herkozen als lid van het dagelijks bestuur van de par tij van bondskanselier Hel mut Schmidt. Hiermee is de enige topbestuurder die veel sympathie had bij links, op een zijspoor gemanoeu vreerd. De 55-jarige Eppler blijft wel lid van het partijbe stuur. De politicus was een van de or ganisatoren van de grootste vredesdemonstratie in de ge schiedenis van West-Duits- land, die in oktober 1981 in Bonn werd gehouden. Schmidt reageerde bits op de rede die Eppler toen hield: "De opvattingen van Eppler stroken niet met de rege- ringspolitiek" Radio-Teheran onderbrak zijn uit zendingen voor de bekendma king van het nieuws dat de hele stad in handen was van het Iraanse leger. In een officieel mi litair communiqué werd gezegd: "De bevrijding van Chorrams jahr is de eerste stap op weg naar de bevrijding van Jeruzalem" Onmiddellijk stroomden de bou levards van de Iraanse hoofdstad vol met feestvierende mensen. Kranten kwamen uit met extra edities. Het Iraanse leger is volgens radio Teheran vanuit het westen de stad binnengedrongen. Andere eenheden versterkten hun posi ties aan de oostelijke oever van de Sjatt-el-Arab, de grensrivier tussen de twee landen. Bij de ge vechten om Chorramsjahr wer den in totaal 10.000 Irakezen krijgsgevangen gemaakt. Alleen gisteren al werden volgens Iran 1000 Irakezen gevangengeno men. Nadat het Iraanse leger de aanvoerlijnen vanuit Irak naar de havenstad afsneed gaven 5000 Iraakse soldaten zich over, aldus Teheran. Het Iraanse offensief voor het her overen van de olieprovincie Choezestan begon op dertig april. Nadat kleinere plaatsen waren veroverd werd de aanval direct op Chorramsjahr gericht. Vanuit de tweclingstad Abadan. het belangrijkste raffinagecen trum van Iran, werd over de ri vier de Karoen een bruggehoofd geslagen en vervolgens aan de omsingeling van de stad begon- De stad werd algemeen be schouwd als de voornaamste "oorlogsbuit" voor Irak, nadat de invasie die eigenlijk een blik semoorlog had moeten zijn snel vastliep. SCHEVENINGEN (GPD) Het voorstel waarmee de Westduitse schrijvers naar het ..Haager Treffen' tn Scheveningcn zijn geko men - enkele landen in Midden-Europa zouden om te beginnen alle aanvalswapens af moeten schaffen, terwijl de supermachten gezamenlijk hun veiligheid garanderen lijkt ook in politieke kringen te leven. Zowel van Russische zijde als van de kant van de Westduitse regeringspartij SPD komen ondersteunende ge luiden. Dit werd naar voren gebracht tijdens de eerste dag waar op ruim zestig Oost- en Westeuropese schrijvers zich hadden verzameld in het Kurhaus om te discussieren over hun mogelij ke aandeel in een vredesinitiatief voor het overbevolkte en over- bewapende Europa Bernt Engelmann, voorzitter van de Westduitse schrijversbond, maakte bekend van de Russische leider Breynjev een positief antwoord te hebben gekregen op zijn voorstellen, met de nodige op- en aanmerkingen weliswaar. Vandaag zal hij nader ingaan op de boodschap van Brezjiyev, die afgelopen vrijdag werd overgebracht door de Russische ambassadeur in Bonn. Wladi- mir Semjonov. De Amerikaanse president Reagan had tot giste ren nog niets van zich laten horen, aldus Engelmann. Het zeven punten tellende voorstel van de Westduitse schryvers dat deze dagen in Schevenmgen ter discussie staat, wil niet al leen de nucleaire, maar alle aanvalswapens verwijderen uit (om te beginnen) Oost- en West-Duitsland en Tsjechoslowakye. Al leen een nationaal leger voor puur defensieve doeleneinden zou hier op de been moeten blijven. Dit 5 i veel dreiging wegnemen in het gebied de supermachten „oog in oog staan met elkaar", aldus het voorstel „Het leven zonder de dagelijke dreiging van totale vernietiging zou vervolgens aanstekelijk kunnen werken voor de buurlanden etc.". Wat hier echter voor nodig is, is wederzyds vertrouwen En daarbij kunnen juist schrijvers en dichters een belangrijke rol spelen, aldus de achterliggende gedachte van de initiatiefne mers van dc conferentie. .Juist schrijvers zijn in staat nieuwe ideèen over vrede en veilig heid aan de man te brengen en bestaande vooroordelen door te prikken", aldus de Westduitse schryver Gunther Wallraff Wall- raff. o m. bekend van onthullingen over wapensmokkel en maf fiapraktijken van de Springerpers, geefi hiermee een voorproef je van de discussie die gevoerd zal worden over de bijdrage van schrijvers aan dit tot stand brengen van vertrouwen tussen Oost en West. Het is de enige zitting die voor belangstellenden is by te wonen, de andere bijeenkomsten zyn alleen toegankelyk voor de pers. Behalve uit Oost-Duitsland is de deelname van Oosteuropese schrijvers teleurstellend. Uit Roemenie. Tsjechslowakye en Po len is geen afvaardiging aanwezig Van de uitgenodigde Polen is zelfs geen antwoord gekomen, aldus de Oostduitse initiatiefne mer van de vorige Duits-Duitse vredesontmoeting van schry vers in Oost-Berlyn, Stephan Hermlin. Hermlin zei ovengens ..bemoedigd" te zijn door de grote hoeveelheid bneven en reac ties uit de DDR na deze ..Berliner Begegnung" van een halfjaar geleden. Reacties uit alle lagen van de bevolking, aldus de schrijver. Morgen wordt de conferentie afgesloten met. naar de organisato ren hopen, een concreet voorstel tot het wegnemen van de span ning tussen Oost en West, resulterend in een veiliger Europa. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening rente voor de maand juni De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbare Nederlandse staatsle ningen. Hen hoog ren dement dus. X- ("Ywinnn l3, 'k u ll graag mccr wclen ovcr dc NMB vXJUpUII Kapitaalmarkt-Renterekening Stuurt u mij meer informatie. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal dc folder bij uw NMB-kantoor. 1 idnd pagina 4S4. NBBANK De NMB denkt met u mee. Dc hecr/mevTouw Straat I Postcode. I Woonplaats In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, 1000 PA Amsterdam (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De krijgshandelingen op de Falkland-eilanden zullen geen wijziging brengen in het Europese reisschema van de Amerikaanse president Reagan Zijn bezoek aan Groot-Brittannie. gaat net als dat van de paus, door volgens plan, in de marge van twee topconferenties: een economische in Versailles en die van de NAVO-regeringslei- ders in Bonn. Bij beide gelegenheden zal het gebeuren in de zuidelyke Atlantische Oce aan een rol van betekenis spelen. Sommige zegslieden op het Witte Huis vrezen dat Reagans bezoek aan Europa, zijn eerste belangrijke overzeese reis. door de Falkland- crisis zal worden overschaduwd. Te Was hington waren grote plannen gemaakt om de ontmoeting met de paus in Rome. zijn toespraak tot het Britse parlement en het be zoek aan Berlijn tot groot tv-spektakel te verheffen, met daarnaast vertoon van de staatsman Reagan in een hooldrol by twee belangrijke topconferenties. Dit alles dan ter inleiding van een topontmoeting met de Russische president Breaynjev, die naar het heet nu voor oktober wordt gepland in een van de neutrale Europese landen. Waarschuwing Gisteren heeft Reagan al laten weten, niet zon der verborgen waarschuwing aan het adres van de Britten, dat Groot-Brittannië naar zyn smaak een strategie volgt, die de om standigheden naar een punt moeten leiden waar een vreedzame oplossing zonder ver der bloedvergieten mogelijk wordt. Op die manier pogen de VS te voorkomen dat Rea gans optreden te Londen zal worden bege leid door toenemende Latynsamerikaanse verontwaardiging over de Amerikaanse rol in het Falkland gebeuren. Het feit dat de VS zich na Haigs aanvankelijk bemiddelen vierkant achter de Britten heb ben gesteld, heeft al grote schade toege bracht aan de betrekkingen tussen Washing ton en zyn Latynsamerikaanse buren. Risico Reagan vliegt vandaag voor een zesdaagse vakantie naar zyn ranch in Californiè, aan de vooravond van zyn negendaagse reis die op 2 juni begint Zonder dat te voorzien valt hoe zich de situatie op de Falkland eilanden gaat ontwikkelen, wordt Reagans afwezigheid uit Washington, in gezelschap van zyn belang rijkste adviseur^ als een groot risico be schouwd. Van diverse zyden wordt dan ook gesuggereerd dat de president aan de hand van de gebeurtenissen zou kunnen besluiten zyn verblyf in Engeland te bekorten In Parys kan Reagan een dag bykomen van de overtocht, maar daarna wordt hy met reek sen afspraken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw gehouden. Op zyn leef tijd is dat geen sinecure Witte Huiswoordvoerder Larry Speakes zei dat de Europese reis wordt gezien als een gelegenheid om het bondgenootschap met Europa te versterken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11