5ÜT kostuum 'KNVB moet meer greep krijgen op de clubs' Tsjecho-Slowakije wil geen bijbelsmokkel fPalthenette Pensioenreserve: dertig miljard Inkomensdaling door stijging sociale premies nu 15.95 Video-recorders blijven matig Noodkreet van Kees Rijvers: Van Bracht komt sterk terug Zeilrecord Van der Lugt Peter Selier naarDen Haag Zaalteam UVS uitgeschakeld Verlies voor Jan Timman Tennis jeugd strijdt om districtstitels Voordeel-driedaagse! LONDEN (GPD) - Eric Vilé, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, en bondscoach Kees Rijvers zitten beiden op dezelfde lijn, zo werd gistermiddag na de training van het Nederlands elftal in het Lon- dense Wembley-stadion duidelijk. Zowel Vilé als Rijvers vinden dat er op korte termijn afdoende maatregelen moeten worden getroffen om een optimale werksituatie rond het Nederlands elftal te kunnen garanderen. DINSDAG 25 MEI 1982 Vilé: „Ik betreur het alleen dat Rij vers inmiddels publiekelijk de affaire tussen hem en Ajax zoda nig heeft aangescherpt dat de hoogst noodzakelijke gesprek ken tussen de betrokken partijen eerst weer van veel emoties ge zuiverd moeten worden om tot een werkelijke oplossing van de problematiek te komen". Rijvers ziet evenwel niet veel in ge sprekken. Een beleid op lange termijn, zo stelde de uit Toulon naar Londen overgekomen Rij vers gistermiddag, is niet moge lijk gebleken en hij verwacht ook niet dat na een aantal gesprek ken tussen de KNVB en de clubs enige wijziging zal komen. „Naar mijn mening", aldus Rijvers, „zal de KNVB in het vervolg strikt de voorschriften moeten hanteren wanneer het om het be lang van het Nederlands elftal gaat. Nu is er een situatie ont staan waarbij de KNVB nauwe lijks nog enige grip heeft op de betaalde voetbalclubs in Neder land, die bij voortduring tot nu hebben bewezen geen enkele medewerking aan de opbouw van een nieuw Nederlandse elf tal te willen verlenen". „Vroeger was het altijd nog zo dat de spelers zelf beslisten of ze wel of niet voor een nationale selec tie in aanmerking wensten te ko men. Nu zijn de rollen kenneljk omgekeerd en bepalen de leiders van de clubs wie er wel en wie er niet in de selectie van vertegen woordigende teams komen. De KNVB moet derhalve van bo venaf maatregelen nemen die een dergelijke gang van zaken in het vervolg voorkomt". Het verwijt van Ajax-voorzitter Harmsen dat de clubs op tweede paasdag hadden willen spelen om zodoende medio mei verlost te zijn van competitiezorgen noemde Rijvers een „fenomena le smoes". Kees Rijvers: „Met het oog op de wedstrijd tegen de Grieken in Eindhoven stond ik erop dat er tweede paasdag - en kele dagen voor die interland - geen competitieprogramma af gewerkt zou behoeven te wor den. De clubs wilden wel, maar niemand dacht op dat moment werkelijk aan de belangen van de Nederlandse vertegenwoordi gingen in Toulon en Londen. Zij wilden die tweede paasdag be nutten om zodoende eerder klaar te zijn met de competitie om nog wat vriendschappelijke wedstrij den extra mee te pikken". „Zoals de zaken nu gaan", zo bena drukte Rijvers in Londen nog eens, betekent dat er straks aan de kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap begonnen moet worden zonder ook maar de minste voorberei ding. In het verleden - onder Jan Zwartkruis bijvoorbeeld - was er duidelijk meer ruimte voor trai ningen. Nu is het zo dat de voor bereidingen op de wedstrijden vrijwel nihil is en dat je als bondscoach elke keer opnieuw je planning in de war ziet ge stuurd. In het afgelopen seizoen heb ik nog niet een keer met het Nederlandse elftal kunnen spe len in de formatie zoals ik mij die had gewenst". Opnieuw heeft Kees Rijvers een noodkreet uitgezonden, een sein dat door sectievoorzitter Vilé erg duidelijk is begrepen. Aan hem nu de tijd om in een tijdspanne van enkele maanden, waarin bo vendien het vaderlandse voetbal vrijwel volledig stil ligt, een op lossing aan te dragen die voor beide partijen, de clubs en bondscoach Rijvers acceptabel is. Wanneer Vilé daarin niet mocht slagen zal Rijvers er geen GUAYAQUIL (ANP) - Bij het we reldkampioenschap driebanden in de pal onder de evenaar gele gen Ecuadoriaanse havenstad Guayaquil heeft zich een gelijk schakeling van de kanshebbers voorgedaan. Rini van Bracht, die in de eerste drie ronden drie pun ten verloor, kwam door twee overwinningen op plaatselijke biljarters (Viteri en Ulloa) sterk terug en staat nog slechts een punt achter op de leidende Ja panner Yoshihara. Deze leed in de vijfde ronde een verrassende nederlaag (49-60 in 49 beurten) tegen de Amerikaan Torres. De Argentijn d'Oyarza- bal, die na drie ronden eveneens ongeslagen was, viel door neder lagen tegen Torres en Viteri ver terug. De Westduitser Dieter Muller, die zich dit seizoen heeft toegelegd op de spectaculaire spelsoort van het driebanden im poneerde tegen de Japanner Arai door in 42 beurten zijn 60 caram boles te verzamelen. Het toernooi in Ecuador wordt voor Zuidamerikaanse begrip pen goed georganiseerd. Voor de deelnemers is het alleen wennen, dat zij bij hun tochtje van het ho tel naar de speelzaal worden begleid door vier motoragenten: twee voor en twee achter. Stand na de vijfde ronde (met achter eenvolgens matchpunten. hoogste serie en algemeen gemiddelde): 1. Yoshihara 8 12 1.167 2. Torres 7 8 0.952 3. Van Bracht 7 8 0.924 4. Halion 6 9 1.125 5. Muller 6 7 1.047 6. Arai 6 10 0.971 7. d'Oyarzabal 6 11 0.926 8. Avalos 4 8 1.047 9. Viteri 4 8 0.914 10. Sugumizu 4 8 0.869 11. Ulloa 2 6 0 653 12. Rubio 0 8 0.752 moment over hoeven na te den ken om die noodkrèet met een voortijdig ontslag nog eens na drukkelijk te onderstrepen. ZIERIKZEE (ANP) - Solozei ler van der Lugt, een 30-jarige ex-luchtmachtviiegenier uit Schoonhoven, is gistermid dag om 12.57 uur na een reis van meer dan 9 maanden offi cieel de finishlijn even buiten de Oosterschelde gepasseerd. Daarmee heeft Pleun offi cieel het wereldrecord non stop solozeden rond de we reld gebroken met 26 dagen. Dit record stond sinds 1969 op naam van de Brit Robin Knox-Johnston, die over een soortgelijke afstand 312 da gen deed. Pleun deed het in 286 dagen. Lendl sterk PARIJS (ANP) - Ivan Lendl is bij zijn poging om ook één van de traditionele toernooi en op zijn naam te brengen, voortvarend van start ge gaan. In de eerste ronde van de open Franse tenniskampioen schappen in Parijs versloeg hij gisteren de Peruaan Fer nando Maynetto met 6-0, 6-4, 6-1. Over het algemeen waren de krachtsverschillen in de eer ste ronde redelijk groot. Voor een lichte verrassing zorgde de 18-jarige Zweed Thomas Hogstedt. Hij versloeg de 31- jarige Australische Daviscup- speler John Alexander met 7- 6, 6-4, 6-4. LEIDEN - In navolging van Roo- denburger Ron de Roode maakt ook UVS-jeugdkeeper Peter Se lier (18) volgend seizoen de over stap naar FC Den Haag. De doel man van het regionale jeugd-elf- tal gaat bij de 'FC' op amateurba sis spelen. Dit kwam de Leide- naar, wiens reiskosten worden vergoed, mondeling overeen met bestuurslid Hartmann van de eerste divisieclub. LEIDEN - Door een 5-1 nederlaag tegen het Goudse FC Torna is het zaalvoetbalteam van UVS uitge schakeld in de strijd om de dis trictsbeker. Via Mario Faber kwamen de blauwwitten wel op voorsprong, maar daarna werd UVS naar een nederlaag ge speeld. BUGOJNO (ANP) - Jan Tim man heeft in het schaaktoer nooi van Bugojno de afgebro ken partij uit de tiende ronde tegen de Joegoslaaf Bozidar Ivanovic verloren. In de der de zitting gaf hij de strijd op. Door de nederlaag neemt de Amsterdamse grootmeester met nog één ronde te spelen de tiende plaats in het toer nooi van Bugojno in. Win naar is al Garry Kasparov. De jonge Rus heeft 9 punten ach ter zijn naam en is onbereik baar voor de concurrentie. Ljubojevic is tweede met 7.5 pnt. Een groep spelers en begeleiders van Lugdunum is gisteren afgereisd r week. De Kikkers gaan in de VS onder meer wedstrijden spelen in New LEIDEN - Bij de districtsjeugd kampioenschappen tennis in Hillegom is Unicum erg sterk vertegenwoordigd. Bij de jon gens in de categorie t/m 16 jaar lijkt Ivar de Jong de titel te zul len kunnen bemachtigen al zal hij wel op zijn tellen moeten pas sen wanneer hij in de finale stuit op Stephan Faas (Nieuw Ven nep). Bij de meisjes in deze cate gorie moet Ingelise Driehuis ho ge ogen kunnen gooien. Zonder twijfel zal zij Paola Kaaien (Hille gom) in de finale ontmoeten. In de categorie t/m 18 jaar zullen bij de jongens Freek van der Ca- pellen en Frans Grimbergen de dienst wel uitmaken terwijl bij de meisjes Jacqueline van Wijk (Forescate) als enige de Unicum- suprematie zal doorbreken, als tenminste Ingelise Driehuis in de finale geen roet in het eten gooit. In de jongere leeftijdsgroepen is bij de meisjes de Munnik de gro te kanshebber. Bij de 14-jarigen zal de finale volgens de verwach tingen gaan tussen Margot van Overloop en Brigitte van der Maarel, beiden van de Munnik. Michael van der Berg (Artesia) en Michael Dijkstra (Hillegom) voeren de lijst van deelnemers aan bij de jongens in deze leef tijdscategorie. In de categorie t/m 12 jaar zal de finale bij de meisjes vermoede lijk gaan tussen Eveline Poell (Forescate) en Jacqueline Paauw (de Munnik). Richard Oskam (TEAN) en Jan Stemerink (Rijn- kanters) zullen elkaar conform de plaatsing in de finale treffen. In de jongste leeftijdsgroep, t/m 10 jaar, gaat de finale bij de meisjes waarschijnlijk tussen Fleur Meij er (Unicum) en Helene van der Berg (de Boekhorst) terwijl bij de jongens Kees Jan Schuilen- burg (de Munnik) en Jan Pieter Hartwijk (Unicum) als finalisten zijn getipt. Wegens het over de Tsjechische grens smokkelen van 3000 bijbel* en cassettes met geestelijke mu ziek zitten in de gevangenis van Bratislava nu nog vier Westduit sers vast. De heer J. Dekker (24) uit Soest, die zelf korte tijd om de ze reden in de gevangenis zat, deelde dat mee aan de Christelij ke Stichting voor hulp aan Cewe- tensvervolgden. De twee Tsjechische advocaten, die de Wéstduitsers zijn toegewe zen, verklaarden tegenover de betrokken families, dat de vier worden vervolgd wegens het smokkelen van geestelijke lec tuur. Voor de distributie van geestelijk voedsel uit het buiten land moet de staat namelijk toe stemming geven. Het echtpaar Dekker werd op 30 april betrapt bij een poging om 1200 bijbels het land binnen te brengen. Ze hadden die verstopt onder de bodem van hun cara van. Na enkele weken hechtenis werden ze, met achterlating van al hun bezittingen, onmiddellijk het land uitgewezen. De Dekkers waren uitgezonden door een protestants-christelijke evangelisatie- en zendingsorga nisatie, die anoniem wenst te blijven. Na terugkeer in ons land vertelden ze, louter uit een ge voel van roeping te hebben ge handeld. Drie studenten uit Groningen overkwam onlangs hetzelfde. Zij hebben wegens smokkel van geestelijke lectuur twee weken gevangen gezeten. In T^jsecho-Slowakije bestaat offi cieel vrijheid van godsdienst. De staat echter houdt de kerk voort durend scherp in de gaten. Die heeft dan ook beperkte bewe gingsvrijheid. Wel werkt de staat mee om in de behoefte aan bij bels te voorzien. Waarschuwing "De kerken moeten hun steun ADVERTENTIE woensdag 26. donderdag 27 en vrijdag 28 mei Uiterst zorgvuldige behandeling^/^ inklusief Paltex versteviging, afgeleverd op hanger en in hoes Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. nieuwe zak inzetten. ^^J^SmfhltheStomerij jjjljE aan politieke systemen die zijn gebaseerd op het bezit van kern wapens herzien". Dat zegt de Wereldraad van Ker ken in zijn rapport 'Vóór het te laat is' over de hoorzitting die vo rig jaar in Amsterdam werd ge houden over kernwapens en ont wapening. Volgens dit rapport van de Wereld raad is het de hoogste tijd, dat de kerken produktie, bezit en ge bruik van kernwapens om ethi sche en theologische redenen af wijzen. "Het belangrijkste doel van de kerken moet zijn, de ver houding tussen volken en landen te verbeteren door beter gebruik te maken van de internationale betrekkingen. Het morele ge wicht van kerkelijke uitspraken moet door politieke kennis van zaken worden aangevuld, niet al leen voor de kerkleden maar voor iedereen, met name voor politici en militairen". De Wereldraad roept de kerken op, de mensen beter over kern wapens en wapenwedloop in te lichten, politici, militairen en wetenschappers te wijzen op hun morele verantwoordelijk heid en meer samen te werken met andere gelovigen en niet- kerkelijke vredesbewegingen. De Presbyteriaanse Kerk van Schotland heeft zich geschaard bij de tegenstanders van kernwa pens. De algemene vergadering van deze kerk in Edinburgh nam met 255 tegen 153 stemmen een resolutie aan waarin militair ge bruik van kernenergie wordt ver oordeeld. De vergadering wil, dat de kerk druk uitoefent om de produktie van kernwapens te doen stoppen. Deze Schotse kerk telt een kleine miljoen leden, tegenover 90.000 anglikanen en 700.000 rooms-ka- tholieken. Voorstellen 'Pax' De internationale bestuursraad van de rooms-katholieke vredes beweging 'Pax Christi' - die het afgelopen weekeinde in Stutt gart bijeen was - doet in een ver klaring een dringend beroep op Groot-Brittannië en Argentinië om het vuren te staken en naar de conferentietafel terug te ke ren. 'Pax' herhaalt de oproep van de paus om de oorlog af te zwe ren als middel tot oplossing van conflicten. De vredesbeweging is bang dat de Falkland-kwestie uit de hand loopt en de toch al delicate ver houding tussen het Westen en Zuid-Amerika ernstig zal wor den verstoord. Verder pleit de bestuursraad van 'Pax Christi' voor kernwapen- vrije zones in Europa, het Mid den-Oosten, Zuidelijk Afrika en de Indische Oceaan, voor stop zetting van ontwikkeling en pro duktie van kernwapens en che mische wapens en voor eenzijdi ge stappen naar tweezijdige nu cleaire ontwapening. Aan de conferentie in Stuttgart na men 80 afgevaardigden uit 15 landen deel. Een uitgebreid manifest van 'Pax' over bewapening en veiligheid wordt de leden van de Verenigde Naties toegezonden. Dom Helder Camara, de bekende aartsbis schop van Olinde en Recife in Brazilië, zal de voorstellen van Pax presenteren op de vergade ring van de Verenigde Naties over ontwapening, die volgende maand in New York wordt ge houden. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Ingen (Bet.) L. F. W. Sterk Kerkdriel; aangenomen naar Lunteren C. Oorschot Stel lendam, naar Vriezenveen S. Janse Nigtevecht, het beroep van de synode tot docent van de theologische hogeschool te Abe- pura (Irian Jaya) J. M. van 't Kruis Oostemijkerk (Fr.). Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Drachtstercompagnie (Fr.) kandidaat R. A. de Jong aldaar; beroepen te Marum (Gr.) C. Terp stra Ruinerwold, te Maassluis J. Korf Niezijl. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Hoog vliet en voor Vlaardingen C. Ha- rinck Dordrecht. Evangelisch- Lutherse Kerk: aangenomen naar Deventer A. Johannes Am sterdam. Baptistengemeenten: beroepen te Treebeek J. Schou ten Delfzijl. AMSTERDAM (ANP) - De pen sioenfondsen in Nederland heb ben een aanzienlijke "stille reser ve" die kan oplopen tot dertig miljard gulden. Tot die slotsom komt een aantal verontruste FNV-leden en een aantal weten schappers van de wetenschaps winkel voor economie in Gronig- nen in een studie die binnenkort wordt gepubliceerd in het Eco- nomenblad ESP. De studie is gebaseerd op een rap port over het bedrijfspensioen fonds voor de metaalindustrie, dat gisteren in Amsterdam werd gepresenteerd. Het rapport is in opdracht van de groep veront ruste FNV-ers gemaakt voor de Groningense wetenschapswin kel. De FNV'ers vinden dat die stille re serve van de pensioenfondsen gebruikt moet worden voor za ken als sociale woningbouw en steun aan coöperatieve bedrij ven. Volgens de Groningse we tenschappers kan er inderdaad in die richting worden gedacht. Het zou wel geleidelijk moeten gaan. De zogenaamde stille re serve is een reserve die niet in de boeken van de pensioenfondsen is te vinden, maar die in feite wel bestaat. In de boeken staat de zo genaamde premiereserve, dat is het vermogen waarover het fonds moet beschikken om te kunnen voldoen aan de huidige en de toekomstige pensioenver plichtingen. De omvang die de pensioenreserve moet hebben wordt berekend met behulp van de zogenaamde rekenrente. Deze wordt bepaald door de verzekeringskamer (die toezicht houdt op de pensioen fondsen) en bedraagt op het ogenblik vier procent. De reken- rente is de rente die de beleggin gen van het fonds minimaal moe ten opbrengen wil het aan zijn verplichtingen kunnen voldoen. De werkelijke rente is echter yeel hoger, wat inhoudt dat een hoge rekenrente en flinke financiële ruimte schept. Die kan gebruikt worden voor verlaging van de premie of voor verbetering van de pensioenen. DEN HAAG (GPD) - De voorgenomen stijging van enkele sociale pre mies zullen voor veel werknemers een daling van het netto inkomen betekenen. Op 1 juli gaat de premie voor de WW met 1 procent omhoog en de premie voor het ziekenfonds met 0,9. Staatssecretaris mevrouw Dales van sociale zaken heeft nu aangekondigd de premie voor de WAO met 2,8 procent te willen verhogen. Tegelijkertijd wil zij de lagere inko mens voor deze premieverhoging vrijwaren door de grens waarover premie moet worden betaald op te trekken van 85 gulden tot 91 gulden per dag. Dit betekent, dat als zoals eerder is aangekondigd deze premieverhoging het gelag moet worden betaald van mensen met een bruto-inkomen van 4000 gulden per maand en hoger. De prijscompensatie zal per 1 juli 2.46 procent zijn. Bekend was al dat door de verhoging van de premies voor WW en zieken fonds de prijscompensatie voor iedereen vrijwel niets zou meer zou voorstellen. Staatsscretaris Dales is van mening, dat de verhoging van de WAO-premie noodzakelijk is door het wegvallen van de ziektewet maatregelen. De industriële werkgeversorganisatie VNO meent, dat de regering de WAO-premie nu gaat gebruiken als inkomenspolitiek instrument. „En dat terwijl vrijwel iedereen van mening is, dat er al genoeg is genivel leerd". Verzekeringsdeskundige Herman Bode van de FNV vraagt zich af of deze premieverhoging wel nodig is en het CNV zegt door het voornemen van Dales te zijn overvallen. Het CNV blijft van mening, dat de kosten van de sociale zekerheid door de premies moet worden opgebracht, maar heeft bezwaren tegen het steeds meer verschuiven van het aandeel van de werkgevers daarin naar de werknemers. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt dat de regering teveel sjoemelt met de premies. „Als je lager betaalden wilt ontzien, moet je dat doen via de belastingen en niet via de premies", zegt het NCW. DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de meeste merken video-recorders laat nog steeds te wensen over en het afgelopen jaar is er weinig verbe terd. Tot deze constatering komt de stichting vergelijkend warenonder zoek, die dertien video-recorders aan een vervolgonderzoek onder wierp. Uit het vandaag gepubliceerde onderzoek blijkt dat zelf opgenomen pro gramma's er nog steeds veel minder goed uitzien dan rechtstreeks op de televisie vertoonde uitzendingen. Ook de geluidsweergave is nauwe lijks verbeterd na het voorlaatste onderzoek: er is altijd veel ruis. Slechts vijf apparaten werden met "goed" beoordeeld, aldus vergelij kend warenonderzoek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10