Nieuwe luchtgevechten c Begin gispt VS voor wapenaanbod J ordanië 3 Bezoek paus gaat door ^5 EG heft sancties tegen Argentinië bijna zeker op 'Britse vloot heeft kernwapens aan boord' Na rustig weekeinde rond Falkland-eilanden Nieuw Iraans offensief om Chorramshahr Senaat VS akkoord met begroting Tegenstander bewind Nicaragua moet nu ook Costa Rica uit Buitenland HAMBURG (DPA) - Volgens het Westduitse weekblad "Der Spiegel" beschikt de Britse vloot in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan over "tactische kernwapens, die onder zeer zwaar wegende omstandigheden ter verdediging mogen worden ge bruik". Der Spiegel haalt een niet genoemde ambtenar van de Amerikaan se geheime dienst aan. die dit desgevraagd bevestigde. Er werd aan toegevoegd dat de Britse schepen nadat zij buiten het door de NAVO bestreken gebied ter verdediging van het noorden van de Atlantische Oceaan - gekomen waren, hun nucleaire bewapening naar de Falkland-eilanden hadden meegenomen. Hierdoor, aldus Der Spiegel, is voor het eerste een partij die aan vijandelijkheden meedoet op het terrein van de strijd toegerust met kernwapens. Het gaat om luchtafweerraketten en atoomtor pedo's met gewone kernkoppen wier explosieve kracht inge steld kan worden op 1,5 tot 20 kiloton De bom die boven Hiros- jima ontplofte had een kracht van 13 kiloton Aan Groot-Brittannië LONDEN (GPD) Het staat vrij wel vast dat het bezoek van de paus aan het Verenigd Konink rijk vrijdag volgens plan zal be ginnen. Dat heeft de Schotse kar dinaal Gray zaterdag gezegd na terugkeer van een bezoek aan de paus in Rome De paus zal zijn definitieve beslis sing over enkele dagen nemen, en die beslissing zal mede afhan gen van het verloop van de ge vechten op en rond de Falkland- eilanden. alsmede van de stem ming zoals die later in de week in Engeland heerst Doorslaggevend zal echter zijn. zo heeft hij aan Gray en zijn Engel se collega. Hume, gezegd, hoe het advies zal luiden van de con ferentie van de 53 bisschoppen van Engeland. Wales en Schot land. Die zullen hem ongetwijfeld advi seren het zesdaagse bezoek vol gens programma te laten verlo pen Door de verantwoordelijk heid in handen te leggen van de Britse bisschoppenconferentie, blijft de paus echter zelf buiten schot. Deze manoeuvre, gevoegd bij het feit dat paus Johannes Paulus II vermoedelijk geen gesprekken zal hebben met Engelse rege ringsleiders. en zijn belofte snel ook naar Argentinië te gaan. moet ertoe leiden dat zijn bezoek niet als een politieke daad wordt gezien. De kardinalen Hume en Gray kwa men zaterdag in Engeland na twee dagen besprekingen in Ro me te hebben gevoerd. De geestelijken zeiden dat de paus ..bijzonder graag" wil komen, en verklaarden vertrouwen te heb ben in het doorgaan van het be zoek. De twee Britse kardinalen woonden zaterdag een vredes mis in Rome bij. waarbij ook twee Argentijnse kardinalen aan wezig waren. correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse troepen op de Falkland-eilanden hebben het afgelopen weekeinde het bruggehoofd dat zij bij San Carlos hadden gevormd, zwaar versterkt. Verwacht wordt, dat zij binnen enkele dagen zullen optrekken naar Port Stanley. De werkzaamheden bij het brugge hoofd konden ongehinderd wor den uitgevoerd in een weekeinde dat tot gistermiddag naar ver houding rustig verliep. Gister avond echter meldde het minis terie van defensie dat een nieuwe luchtslag in de buurt van de Falkland-eilanden is uitgevoch ten. Negen Argentijnse straaljagers zijn bij deze acties neergeschoten, al dus het ministerie. Volgens de mededeling heeft een Brits fre gat schade opgelopen. Dit was bezig voorraden aan land te brengen bij San Carlos, toen het door Argentijnse bommen werd geraakt. Het schip vloog in brand; vanochtend poogde men nog het fregat te redden. Volgens het ministerie van defensie in Londen is één dode te betreuren en vielen er vijf gewonden. Bij een ander incident, aldus het ministerie van defensie, hebben Britse Harrier-straaljagers een Argentijnse helikopter vernie tigd. Een tweede helikopter is in brand gevlogen, en van een der de wordt vermoed dat ook deze is neergestort. Port Stanley De schermutselingen van gister avond worden door militaire des kundigen in Engeland gezien als niet meer dan een prelude op een slag om Port Stanley. Bij dit plaatsje, de hoofdstad van de Falkland-eilande, hebben naar schatting 5000 tot 6000 Argen tijnse manschappen zich inge graven. Zij krijgt te maken met ten minste 4000 Britse commando's die elk TEHERAN (UPI/DPA) - Iraanse troepen hebben opnieuw een aanval ingezet tegen de laatste grote Iraanse stad die nog in han den van Iraakse troepen is, Chor ramshahr. Dit heeft het officiële Iraanse islamitische republikein se persbureau (Irna) gisteren vanuit Teheran gemeld. Volgens het persbureau blijkt uit berichten van het front dat de is lamitische strijders snel opruk ken in de richting van de haven stad aan de Sjatt-el-Arab, waar de oorlog 20 maanden geleden om begon. De Iraanse pogingen om Chorramshahr te heroveren begonnen 30 april. Sinds die tijd zegt Iran een gebied van in totaal ongeveer 3600 vierkante kilome ter op de Iraakse troepen te heb ben heroverd. Irna zei dat het jongste Iraanse offensief zater dag begon Irak heeft gisteren aan Arabische landen gevraagd het te helpen met korpsen geregelde troepen ter verdediging van Chorrams hahr. Volgens het Iraanse persbureau Ina heeft een officiële woord voerder in Bagdad tegengespro ken dat Arabische geregelde troepen aan de veldslagen tegen de Iraniërs meedoen. "Er zijn wel vrijwilligers uit Jordanië en Noord-Jemen, die na goedkeu ring door hun regering zijn uitge zonden". aldus de woordvoerder. Hij vroeg bevriende Arabische lan den Irak meer militaire hulp te geven ter verdediging van Chor ramshahr. de laatste grote Iraan se stad die nog in Iraakse handen is. Bagdad zal daarbij het ontvan gen van geregelde of ongeregel de troepen in welwillende over weging nemen. Helikopterongeluk BELGRADO (DPA) - Op het Joe- goslavisch schiereiland Istrië is gisteren tijdens het maken van opnamen voor de Amerikaans- Joegoslavische speelfilm "Sche mering" een helikopter met drie man aan boord verongelukt. Om het leven kwamen de drie Brit se inzittenden van 43, 40 en 28 jaar. moment vanuit San Carlos kun nen oprukken. De Britse chef van de defensiestaf, Terence Le- win, liet zaterdag al doorscheme ren dat een aanval op Port Stan ley niet lang meer op zich zal la ten wachten. „We gaan optrek ken, en snel", zo zei hij. En Defensie-minister John Nott zei zaterdag: „Vanuit hun veilige basis zullen onze troepen optrek ken om de Argentijnen aan te vallen. De vloot blijft inmiddels zijn blokkade van de eilanden handhaven. U kunt verwachten dat wij de komende dagen zeer actief zullen zijn". Minister van buitenlandse zaken Francis Pym heeft gisteravond al gespeculeerd over wat er moet gebeuren nadat de Britse troe pen de Falkland-eilanden heb ben heroverd. Hij verwacht dat de troepen wellicht nog een jaar op de eilanden zullen blijven. De Britten hebben na hun succes volle bestorming van vrijdagoch tend naar schatting 4000 tot 5000 manschappen bij San Carlos aan land gebracht, waar een gebied Kirkpatrick boos over 'sexistisohe uitspraak' NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse VN-ambassadrice Jeane Kirkpatrick heeft zich kwaad gemaakt over een "schandelijk sexistische" uit spraak van de Panamese mi nister van buitenlandse za ken Jorge Illueca over de Britse premier Margaret Thatcher. Haar wrevel werd gewekt, toen de minister tij dens het debat in de veilig heidsraad over de Falkland- oorlog de harde stellingname van de Britse premier toe schreef aan het "hormoon- stelstel van vrouwen". Kirkpatrick, een van de vier vrouwen die een diplomatie ke missie bij de Verenigde Naties leiden, heeft in het verleden felle kritiek gele verd op wat zy "sexisme van de eerste orde" noemt in de door mannen overheerste VN-diplomatiek. van zeker 15 vierkante kilometer nu vast in hun handen is. Er is bij San Carlos dit weekeinde koortsachtig gewerkt aan de ver betering van de landingsbaan in de buurt van dit 50 inwoners tel lende plaatsje aan de westkust van Oost-Falkland. Bovendien zijn er bij het bruggehoofd radar- installaties en de zeer effectieve Rapier-anti-luchtdoelraketten opgesteld. Rustig Na de slag van vrijdag, toen zeker 50 Argentijnse vliegtuigen aan vallen uitvoerden op Britse sche pen en stellingen, bleef het tot gisteravond naar verhouding rustig. Militaire deskundigen in Londen hielden het er al op, dat de Argentijnen geschrokken wa ren van het grote aantal vliegtui gen, zestien, dat zij vrijdag verlo- Tegenover dit verlies staat voor de Britten maar één werkelijke te genslag. Eén van hun fregatten, de Ardent, werd bij de aanvallen vanuit de lucht zó zwaar bescha digd, dat het schip zonk, met 22 slachtoffers aan boord. Dertig opvarenden van de Ardent raakten gewond, maar 178 man schappen konden veilig aan boord van andere schepen wor den gebracht. Met de doden van de Ardent meegerekend hebben de Britten in totaal 26 manschap pen bij de aanvallen van vrijdag verloren. Een Britse paracommando houdt nauwlettend een Argentijnse r in de gaten, die krijgsgevangen werd gemaakt nadat de Britten e gehoofd hadden gevormd bij San Carlos WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat is met 49 te gen 43 stemmen akkoord gegaan met een begrotingsvoorstel voor het op 1 oktober beginnende be grotingsjaar, dat de instemming van president Reagan heeft, maar waar de Democraten tegen zijn omdat de armen er armer en de rijken er rijker van worden. De president acht het plan van levensbelang voor zijn program ma dat beoogt de volkshuishou ding van de verenigde Staten nieuw leven in te blazen. Tijdens het begrotingsdebat van zes dagen heeft de Republikein se meerderheid in de Senaat de meeste amendementen van de Democraten weggestemd, maar zij moest wel genoegen nemen met volledige compensatie van de stijging van de kosten van het levensonderhoud door de centra le overheid voor een miljoen ge pensioneerden van de spoorwe gen. Het Huis van Afgevaardigden, de andere kamer van de Ameri kaanse Volksvertegenwoordi ging, heeft zeven verschillende begrotingsvoorstellen in behan deling waarvan er geen een de goedkeuring van de president kan wegdragen. In de komende week neemt het Huis een beslis sing. Daarna zal een gezamenlij ke commissie uit het door de De mocraten beheerste Huis en de Senaat een compromis tot stand moeten brengen. JERUZALEM (Reuter/UPI) Premier Menachem Be gin van Israël heeft de Amerikaanse minister van defensie Weinberger gis teren verweten dat hij lip pendienst bewijst aan de Israëlische veiligheid maar Israël tegelijkertijd in gevaar brengt door voor te stellen dat Jordanië mo derne raketbatterijen en andere wapens krijgt. Volgens een regeringswoordvoer der uitte Begin zijn kritiek op de wekelijkse ministerraadsverga dering naar aanleiding van een bericht dat minister Weinberger heeft voorgesteld dat de Verenig de Staten moderne luchtafweer- apparatuur leveren aan Jordanië en andere Arabische landen. De Israëlische premier zei dat Jor danië Amerikaanse wapens wil de hebben voor gebruik tegen zijn land en niet om zich te ver dedigen tegen dreigende andere Arabische landen. "Dergelijke wapens leveren aan de vijanden van Israël en lippen dienst bewijzen aan Israëls vei ligheid, creëren een rechtstreeks en reëel gevaar voor de joodse staat en de vrede", aldus Begin. De regeringswoordvoerder zei dat de Israëlische minister van de fensie. Ariel Sjaron, momenteel in de Verenigde Staten op be zoek, de zaak zou opnemen met Amerikaanse regeringsfunctio narissen. onder wie Weinberger. De Israëlische eerste-minister heeft Weinberger al eerder de mantel uitgeveegd wegens kri tiek op Israël. Bijvoorbeeld ten tijde van de Israëlische luchtaan val op een kernreactor in Irak Washington schortte toen de le vering van gevechtsvliegtuigen aan Israël op Costa Rica is gisteren het eerste in Israël vertegenwoordigde land geworden dat zijn ambassade van Tel Aviv heeft overgebracht naar Jeruzalem. De verhuizing was de inlossing van een verkie- Costa Rica had aanvankelijk, met nog twaalf andere landen, waar onder Nederland, zijn diploma tieke vertegenwoordiging van Jeruzalem overgebracht naar Tel Aviv, gehoorzaam aan een reso lutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Die volgens op het besluit van Israël augus tus 1980 geheel Jeruzalem tot zijn hoofdstad te maken. Israël beschouwt de terugkeer van de Costaricaanse ambassade naar Jeruzalem als een diplomatieke doorbraak en rekent er op dat nu andere ambassades zullen vol gen. Koeweit en Pakistan hebben het Costaricaanse besluit veroor deeld en laatstgenoemd land heeft gedreigd met verbreking van zijn diplomatieke betrekkin gen met Costa Rica. Protest Verschuiving naar rechts op IJsland REYKJAVIK (Reuter) - Plaatse lijke verkiezingen die zaterdag gehouden zijn op IJsland heb ben een opmerkelijke verschui ving naar rechts te zien gegeven, verklaarden gisteren politieke commentatoren in Reykjavik. De rechtse onafhankelykheidspar- ty. heeft haar aandeel aan stem men - door ingewikkelde rege lingen moeilijk te berekenen - vergroot met ongeveer 15 pro cent tot 43 procent. Twee linkse partijen, communis ten en sociaal-democraten, heb ben ongeveer eenkwart van hun aanhang verloren De positie van de centristische progressieve partij is ongeveer dezelfde geble- Zaïre te sluiten en zijn diploma tieke vertegenwoordigers die in Kinshasa geaccrediteerd zijn te rug te roepen. Deze actie van Gadaffi volgt op het besluit van Zaïre om de diploma tieke betrekkingen met Israël te herstellen. Ook Bangladesj heeft zaterdag de diplomatieke betrekkingen met Zaïre verbroken, omdat dit land weer betrekkingen met Israël is aangegaan. Dit heeft een woord voerder van het Bengaalse mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hij verklaarde dat zijn land hoopt dat Zaïre alge meen veroordeeld zou worden voor het besluit weer volledige diplomatieke betrekkingen met Israël aan te gaan. BRUSSEL (ANP) - De Euro pese ministerraad zal de Eu ropese economische sancties ten aanzien van Argentinië niet meer verlengen Dat is het algemeen gevoelen in Eu ropese kringen in Brussel, waar de ministers vandaag en morgen bijeenkomen Het import-embargo voor Argen time werd ingesteld op 17 april. Vorige week maandag verlengden de ministers het voor een week Italië, Ierland en Denemarken maakten toen echter al zo veel proble men dat van een werkelijk gezamenlijke Europese actie in de praklyk al niet veel meer overbleef. De sancties ten aanzien van Argentinië waren indertijd in eerste in stantie bedoeld om druk op dat land uit te oefenen, zodat het zich met het Verenigd Koninkrijk aan de onderhan delingstafel zou zetten Nu de vijandelijkheden rond de Falkland-eilanden in alle he vigheid zyn uitgebroken is de noodzaak van economische sancties ook minder groot ge worden. De ministers zullen hoogst waarschijnlijk wel met een verklaring komen waarin wordt gezegd dat de EG-lan- den het militaire optreden betreuren, maar toch begrip voor en een bepaalde rechtvaardiging van het Brit se optreden zullen uitspre ken omdat Argentinië nu eenmaal met de gewapende agressie is begonnen. Landbouw de ministers van buitenland se zaken zeker ook terugko men op de gebeurtenissen in de landbouwraad van afgelo pen week. In die raad werden dinsdag eindelyk de nieuwe landbouwprijzen vastgesteld waarby. voor het eerst in zes tien jaar. over de by het prijs pakket behorende verorde ningen werd gestemd. Het Verenigd Koninkryk werd overstemd en de Britten zyn daar nog steeds woedend over. alhoewel de Britse land bouwminister. Peter Walker, de eis van de oppositie in het Lagerhuis, namelyk om nu helemaal geen contributie meer af te dragen aan de ge meenschappelijke kas. heeft afeewimpeld. Walker heeft vorige week ech ter wel verklaard dat het doorzetten van de stemproce- dure, tegen de uitdrukkelijke wil van Engeland in. volgens hem een schending betekent van het "compromis van Lu xemburg". Dit compromis (dat Nederland en anderen nooit hebben erkend) geeft lidstaten in de praktyk het recht een besluit in de minis terraad tegen te houden als het in stryd is met een vitaal belang van de lidstaat Frank rijk. dat in 1966 zyn medelid staten tot dit compromis dwong, hield vorige week vol dat ondanks het stemmen in de landbouwraad het com promis overeind is gebleven. De Britten zullen trachten de ministers te dwinger hier over een uitspraak te doen. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD Eden Pastora beter bekend als commandant Zero van de sandinistische revo lutie, is dit weekeinde gesom meerd om Costa Rica te verlaten. De amper drie weken oude rege ring van de sociaal-democrati sche Costaricaanse president Luis Alberto Monge gelooft na melijk dat de aanwezigheid van Pastora in het grensgebied met Nicaragua de oorzaak is van ver schillende gewapende inciden ten. Tevens worden Pastora en zijn volgelingen ervan beschul digd de Costaricaanse wetten te hebben overschreden. Pastora. die inmiddels met vrouw, kinderen en zes medewerkers naar Honduras is vertrokken, verklaarde voor zyn vertrek er van overtuigd te zyn dat het Cos taricaan.se volk voor honderd procent achter zyn zaak staat. Pastora. een van de grootste hel den van de sandinistische stryd tegen de Somoza-dynastie. brak vyf weken geleden met de revo lutionaire regering in Managua en kondigde een gewapende strijd aan tegen „de nieuwe dic tators" van Nicaragua. De uitwijzing van Pastora volgt op een reeks van incidenten in het grensgebied van Costa Rica en Nicaragua Afgelopen vrydag steeg de spanning ten top toen er in Costa Rica werd gemeld dat het sandinistische leger de grens had overschreden en twee boe ren gehuchten zou hebben ver brand na een tevergeefse achter volging van i li da—rtaw du- door Pastora werden opgewacht by het grensplaatsje Barra del Colorado. Nicaragua heeft die grensoverschrijding overigens in alle toonaarden ontkend en Cos- t.i Bk .i haaf) nu aanftkondifd dat er een verregaand onderzoek zal worden ingesteld. Aanslag ETA op transformator SAN SEBASTIAN (Reuter) - Een aanslag op een transformator in het Noordspaanse San Sebastian heeft zaterdag de stroomvoorzie ning in een district afgesneden Dit is de derde aanslag op een elektriciteitscentrale in een week. De Baskische afscheidingsbewe ging ETA eiste de verantwoorde lijkheid op voor de twee eerdere aanslagen De dne elektri citeitsinstallaties waartegen de aanslagen waren gericht, zyn ei gendom van Iberduero. een Spaanse energiemaatschappij waartegen de ETA een terreur campagne voert om te voorko men dat een kerncentrale van het bedryf in Baskenland wordt voltooid. Twee van de hoofdingenieurs die de leiding hadden over de bouw van de kerncentrale zyn in de af gelopen 15 maanden door de ETA vermoord Op 13 mei zag het bedryf zich genoodzaakt de bouw op te schorten omdat de 90 wwfcnamtn van de kerncentrale uit angst weigerden aan het werk te gaan i de president van Ivoorkust. Felix Houphouet-Boigny, een rondrit.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9