D'66 doet mee in noodkabinet PSP wil 'links'bundelen -C Pleidooi voor Europees IKV Van Mierlo aarzelt over ministerspost Meeste werkloze jongeren somber over kans op werk Twee brandweerlieden omgekomen bij brand Geen afspraken met WD si 1 Oud -minister Gelissen (87) overleden Nog meer ministers PvdA uit de politiek? Oud SS ers met eieren bekogeld Actie tegen dumpen Oproep aan partijen en vakbeweging MAANDAG 24 MEI 1982 HOOGEVEEN (GPD) - Twee brandweerlieden uit Zuidwolde. de 31-jarige A. J. Schalk en de 38-jarige E. Krikken, zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een giganti sche brand in Hoogeveen. Ze behoorden tot het vrijwillige korps van Zuidwolde. dat de beroepsbrandweer van Hoogeveen assis teerde bij het bestrijden van de brand in de consumentenmarkt Komas (een complex van 13 winkels) en de meubeltoonzaal van de Hoogeveense Meubel Industrie (HMI). De twee slachtoffers waren samen met twee andere brandweer mannen het HMI-pand binnengegaan om de muur. die grenst aan het Komas-pand. nat te houden. Hoe de twee brandweerlie den precies om het leven zijn gekomen, is niet bekend. De poli tie zegt dat de twee verrast zijn door het snel om zich heen grijpende vuur. „Het was net alsof er opeens een grote vuurbol ontploftealdus een ooggetuige. De brand, die even voor middernacht uitbrak, heeft de twee pan den. met een gezamenlijke oppervlakte van 15.000 vierkante me ter. volledig verwoest. De schade bedraagt volgens de politie enkele miljoenen guldens. Ook de woning van de eigenaar van beide panden, boven de toonzaal, ging verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Binnenland AMERSFOORT (GPD) - Om er voor te zorgen dat democratise ringsprocessen meer kansen krijgen dan nu. moet er een door de Kerken in Oost en West ge steund Europees IKV komen. Contacten daarover zijn al ge legd. Als alles volgens plan ver loopt komt die Europese vredes beweging in het najaar van de grond Dat zei Mient Jan Faber zaterdag tijdens een bijeenkomst van het IKV in Amersfoort. „Met hemelfietsenj wordt het den ken in blokken niet doorbroken. In een tijd dat samenlevingen verstijven, moeten oppositiebe wegingen op hun streep staan, echte politieke concepten ont wikkelen. Zo kunnen ze een te genwicht vormen tegen de oude harde politiek, tegen de vijandi ge harde structuren aldus Fa ber. DEN HAAG (GPD) D'66 mag meedoen aan het overgangskabinet met het CDA. De democraten beschouwen dit niet als een blijvende breuk met de PvdA. Afspraken met de WD over het beleid van het tijdelijke kabinet zijn echter uit den boze. Dat bleek zaterdag op de extra-ad viesraad van D'66 in Rotterdam. De democratische afgevaardig den steunden de opstelling van de D'66-Tweede-Kamerfractie en haar leider Brinkhorst. D'66-partijleider Terlouw en staatssecretaris Lambers-Haque- bard (milieu) zeiden zaterdag voor de radio „dat er geen sprake kan zijn van afspraken, formeel noch informeel, met de WD". De laatste kondigde zelfs aan te zullen aftreden wanneer dat toch gebeurt. Terlouw zei het „politiek onzuiver" te vinden dat \TVD-leider Nijpels met CDA en D'66 over het beleid wil onderhandelen. „Ik ben daar tegen en zal al mijn invloed daar tegen aanwenden. Maar wat de informateur doet is zijn verant woordelijkheid", zei hij. Lam- bers-Haquebard zei dat de PvdA een grote verantwoordelijkheid op zich laadt, wanneer zij dit ka binet torpedeert De Adviesraad van D'66 sprak za terdag uit erop te vertrouwen dat PvdA en WD het overgangska binet op zakelijke gronden zul len beoordelen. Fractieleider Brinkhorst: „Ik zou het onver antwoordelijk vincjen als het ka binet niet zakelijk op haar daden wordt bekeken, het gaat tenslot te maar om drie tot vier maan den". Hoe het met die beoordeling staat zal wellicht vandaag al blijken. Informateur prof. Steenkamp zou vanmiddag de fractieleiders Meijer (PvdA) en Nijpels (WD) ontvangen om van hen te horen hoe zij zich tegen het CDA/D'66- kabinet zullen opstellen. Zater dag bracht Steenkamp tussen tijds verslag uit aan de koningin, op Kasteel Drakensteyn. Nijpels heeft steeds verklaard het kabinet slechts te zullen gedogen wanneer hij van tevoren inhou delijke invloed op het beleid heeft kunnen leveren. Meijer zou Steenkamp vermoedelijk mee delen het kabinet niet te zullen gedogen. WEERRAPPORTEN Gemakkelijk Op de vergadering van de D'66-ad- viesraad kreeg de partij- en frac- tietop opmerkelijk gemakkelijk instemming voor het gevoerde beleid. De gevreesde kritiek op het losmaken van de band met de PvdA en en wellicht afhanke lijk worden van steun van de VVD, bleef vrijwel uit. Volgens Brinkhorst zit D'66 in een onaangename maar onvermijde lijke situatie. „Er was geen ande re weg voor een zelfstandige par tij". Hij sprak „hartstochtelijk" tegen dat er sprake is van een koerswijziging. „Het is geen af scheid van de PvdA. maar als zelfstandige partij moeten we ei gen beslissingen durven ne- „De brugfunctie tussen CDA en PvdA is tijdelijk weg, die is ons onmogelijk gemaakt". De sa menwerking met de PvdA kan volgens hem geen eenrichtings verkeer zijn. „Niet alleen de PvdA maakt uit wat een progres sieve partij is". Brinkhorst noemde het „onzin" dat D'66 nu afhankelijk zou wor den van steun door de WD. Hij zei te hopen na de verkiezingen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. 17 onbewolkt 16 zwaar bew. 16 zwaar bew. 17 zwaar bew. 16 onbewolkt 15 onbewolkt 16 geheel bew. 16 Maliorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis zwaar bew. 15 onbewolkt 26 licht bew. 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 17 zwaar bew. 15 half bew. 16 regenbui 16 geheel bew. 15 regen 22 regen 19 half bew. 14 licht bew. 22 zwaar bew. 21 zwaar bew. 15 regenbui 14 onbewolkt 30 onbewolkt 26 licht bew. 25 regen 22 onbewolkt 22 motregen 10 regenbui 16 regen 24 zwaar bew. 25 geheel bew. 13 regen 19 zwaar bew 18 onbewolkt - half bew 24 half bew. 24 half bew. 27 DEN HAAG (GPD) - D'66-minis- ter van defensie, mr. Hans van Mierlo. heeft nog niet besloten of WASSENAAR (ANP) - Prof. dr. H.C.J.H. Gelissen. oud-minister van economische zaken, is op 87- jarige leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Gelissen was van 1935 tot 1937 minister van economische zaken in het derde kabinet-Colijn. Prof. Gelissen wordt beschouwd als de grondlegger van het eco nomisch regionalisme in ons land. Hij was de oprichter van de economische technologische in stituten in de provincie, waarvan het eerste in 1931 in Limburg tot stand kwam. In 1933 nam hij het initiatief voor de oprichting van de Industriebank NV, de huidige Nationale Investerinjgsbank. In 1933 richtte dr. Gelissen samen met dr. A. Philips de Nederland se stichting ter bevordering van het recht van het industriële ei gendom op. Deze stichting ves tigde twee bijzondere leerstoe len. één in Utrecht en één in Delft, bovendien richtte Gelissen aan de TH in Eindhoven een leer stoel voor electrowarmte op. In 1956 richtte Gelissen de Neder lands-Duitse Kamer van Koop handel weer op, die in 1956 een tweelanden-kamer werd en daar mee de eerste in Europa was die het economisch verkeer tussen twee landen bevorderde. Vooral op het gebied van de elek triciteitsvoorziening verrichtte Gelissen veel werk. Wanneer de door de Kerken ge steunde vredesbewegingen in Europa een buffer opwerpen te gen die vijandige politiek, krij gen democratische processen meer een kans dan nu. Hij ge loofde dat dan ook een poging van de Polen om een rechtmati ge plaats in de samenleving te krijgen meer kans van slagen zou hebben gehad. Faber benadrukte dat het aanhalen van het Poolse voorbeeld en het recente protest van het IKV in Moskou tegen de Russische be wapeningspolitiek niet beteke nen dat de vredesorganisatie minder kritisch staat tegenover de bewapeningspolitiek van het Westen. Want de leus: de kern wapens de wereld uit, te begin nen in Nederland, staat nog over eind. Een hardere, meer politieke aanpak is juist nodig, vond hij. „Want millimeter na millimeter groeien we toe naar een situatie waarin de kruisraketten in Ne derland worden geplaatst. Van Agt II is trouwer aan de NAVO dan Van Agt I. Van Agt III zal nóg iets trouwer zijn. om maar niet te spreken van Van Agt IV". zei Faber. Hg vond dat het IKV nationaal ge zien betere tijden heeft gekend. „We zijn aangeslagen, maar niet verslagen". Over de spanningen die er met de kerken bestaan ver schijnt 16 juni een rapport. Faber noemde de opstelling van de Kerken tegenover de grote vre desdemonstratie op 21 novem ber in Amsterdam „teleurstel lend". Ook zijn de contacten met het CDA wel eens beter geweest, met name in de tijd dat in die partij een oppositie bestond. „Nu moeten we het in die partij voor al hebben van de vrouwen en van de jongeren". Het IKV besloot in Amersfoort tot een democratischer structuur, waarin de plaatsefijke kernen meer tot hun recht komen. Voor op stond dat de democratisering niet mag leiden tot bureaucratie en dat de relatie tot de Kerken niet mag worden aangetast. Het IKV-secretariaat heeft een aan tal veerboten naar Harwich gere serveerd om op 6 juni goed verte genwoordigd te zgn op wat de grootste demonstratie moet wor den die ooit in Engeland is ge houden. De demonstratie in Lon den heeft te maken met het be zoek van president Reagan van de VS aan Europa, juist aan het begin van de tweede speciale zit ting voor ontwapening van de Verenigde Naties (SSD II). weer samen met de PvdA in een meerderheidskabinet te kunnen zitten. „Dit is een noodoplossing van tijdelijke aard. We zullen nooit kunnen meewerken aan versterking van een rechts kabi net. De tijd voor formele blokka des is voorbij, maar voorkeuren voor de verkiezingen moeten worden uitgesproken". "Dichter bij CDA" Partijleider Terlouw vroeg zich af of het bij de PvdA nu nooit door dringt „dat D'66 niet de kant van iemand kiest". D'66 doet wat het zijn kiezers hebben beloofd. „We laten ons bij niemand indelen, want dan ga je electoraal terecht naar de bliksem". Volgens Ter louw staat D'66 sociaal-econo misch nu eenmaal dichter bij het CDA. Er werd in Rotterdam slechts één motie aangenomen, waarin ge steld werd dat D'66 zich in deze omstandigheden niet aan rege ringsverantwoordelijkheid mag onttrekken en de hoop werd uit gesproken dat PvdA en WD het interim-kabinet op zakelijke gronden zullen beoordelen. HOLTEN (ANP) Prinses Margriet (links) heeft zaterdag een krans gelegd op het Canadese ereveld bij de Holterberg Burgemeester Ridder van Rappard van Holten beschermde de prinses met zijn paraplu tegen de neerstromende regen. DEN HAAG (GPD) Na minister Van Kemenade hebben nu ook andere demissionaire PvdA-be- windsliedcn laten blgken dat zg zich wellicht uit de actieve lande lijke politiek zullen terugtrek ken. Demissionair minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) verklaarde zaterdag voor de ra dii» dat hij binnen twee weken zal laten weten of hg zich op nieuw voor het Tweede-Kamer lidmaatschap kandidaat zal stel len. PvdA minister Van der Louw .CRM) zei voor de TROS- radio "nog niet geneigd te zijn" zich voor de Kamer kandidaat te stellen. Net als Van der Stoel het hg blijken niet zo veel trek te hebben in een kamerlidmaat schap. Van der Stoel. "Het ka merlidmaatschap was niet een van de gelukkigste penodes van mgn leven" Ook PvdA- minister Van Dam (volkshuisvesting) liet zaterdag doorschemeren niet zonder meer kandidaat te willen zgn voor een nieuw kamerlidmaatschap Een absolute voorwaarde moet vol gens hem zgn dat de PvdA een realistische koers gaat varen, waarbg wordt erkend dat "twee en twee vier is". Van der Stoel sprak zich in soortgelijke be woordingen uit toen hg zei dat zgn partij zich meer moet laten leiden door de harde feiten dan door illusies Van der Louw deelde overigens het standpunt van Den Uyl dat het niet verstandig zou zijn Den Uyl samen met Van Agt in een nieuw kabinet te laten gaan zit ten. Hij vond ook dat de PvdA voor de komende verkiezingen geen voorkeur voor samenwer king met bepaalde partgen meer moet uitspreken "De PvdA moet CDA. WD en D'66 op de zelfde manier behandelen", zei hg. hij deel zal uitmaken van het overgangskabinet van CDA en D'66. Van Mierlo's grote bezwa ren tegen zo'n kabinet zijn ook gisteren in gesprekken met de D'66-top nog niet weggenomen. Volgens een woordvoerder van D'66 zou Van Mierlo zijn besluit vandaag bekendmaken. Gister middag had ten huizê van D'66- fractieleider Laurens Jan Brink horst in Den Haag een „langdu rig en indringend" gesprek met Van Mierlo plaats. Dat leidde nog niet tot een besluit. Van Mierlo keerde zich vorige week tijdens het beraad van de Tweede-Kamerfractie van D'66 al tegen het besluit om samen met het CDA, en zonder de PvdA, tot de nieuwe verkiezin gen door te regeren. De defensie minister geeft er de voorkeur aan dat het hele kabinet van CDA, PvdA en D'66 demissionair blijft tot de verkiezingen. Van Mierlo heeft er - evenals vier Tweede- Kamerleden - bezwaar tegen dat het minderheidskabinet van CDA en D'66 afhankelijk wordt van de WD. Bovendien vreest hij voor een blijvende verwijde ring tussen D'66 en de PvdA. Mocht Van Mierlo besluiten af te treden dan zijn zeven van de vijf tien posten in het kabinet vacant. De D'66-post op defensie zou mogelijk tijdelijk door fractielei der Brinkhorst kunnen worden opgevuld. Ook is een ruil met het CDA mogelijk, waarbg D'66 (Brinkhorst?) buitenlandse za ken krijgt en het CDA defensie. De andere zes open posten zijn de nu nog door PvdA'ers bezette de partementen. Daarvoor worden in politiek-Den Haag genoemd de namen van de vice-voorzitter van de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie Louw de Graaf (op sociale za ken en werkgelegenheid), het D'66-Tweede-Kamerlid Erwin Nypels (volkshuisvesting) en het D'66-Eerste-Kamerlid prof. J. Vis (binnenlandse zaken), terwijl de huidige CDA-staatssecretans- sen De Boer (CRM), Deetman (onderwgs) en Van den Broek (buitenlandse zaken) tot minister „bevorderd" zouden kunnen worden. ARNHEM (GPD) - Tien voor malige SS-officieren zijn za terdag tijdens een bezoek aan Arnhem door jongeren met eieren bekogeld. De oud-mi litairen waren in de Gelderse hoofdstad op bezoek bij de Britse oud-para Henry MacA- nelly, die de oud-SS'ers rond leidde over de voormalige landingsterreinen van de geallieerden tijdens de Slag om Arnhem in september 1944. Een bezoek aan de John Frost- brug - in 1944 inzet van felle gevechten - was onderdeel van die rondleiding. De oud- SS'ers werden vanaf de brug onder vuur genomen door een groep jongeren op het moment dat MacAnelly met zijn gasten onder de brug wandelden. In de groep bevond zich onder meer de voormalige SS-Bri- gadefuehrer van de Tiende Pantserdivisie Grundberg, Heinz Haamel. die in 1944 een van de leidende figuren was van de Duitse troepen in en rond Arnhem. DEN BOSCH (ANP) - De meeste werkloze jongeren vrezen dat de kans dat ze (weer) aan de slag kunnen gaan zeer klein of nihil is. Ook bij schoolgaande jonge ren zijn de verwachtingen dat ze een baan kunnen krijgen, niet hoog gespannen. Dat blijkt uit een enquête die de KWJ. de beweging van werkende jongeren, in Brabant heeft gehouden samen met NW-jongerencontact. De resul taten van de enquête werden gis teren in Den Bosch bekendge maakt tijdens een manifestatie van werkende jongeren in de Brabantse hoofdstad. Van de 3300 jongeren (15 tot 21 jaar) die op de enquête reageer den, zat iets minder dan de helft (1532) nog op school. Van de rest was bijna de helft werkloos. Van de werklozen was 85 procent bg een arbeidsbureau ingeschreven maar van hen verwacht maar liefst driekwart dat de kans op een nieuwe baan verkeken is De jongeren die wel werk hadden, vonden hun baan overigens maar matig en voor zover ze hem wel leuk vonden, was dat vooral om de pauzes en om het omgaan met mensen. Bg de schoolgaande jeugd was er eveneens groot pessimisme over de kans op een baan bij de meis jes denkt 56 procent geen baan te kunnen krijgen en bij de jongens 41 procent Ruwweg driekwart van de meisjes wil doorstuderen en tweederde van de jongens en dat niet zozeer omdat ze stude ren zo lollig vinden, maar vooral omdat ze verwachten toch geen werk te kunnen krijgen als ze de schoolbank verlaten. Grootste probleem vinden de werkende jongeren dan ook de werkloosheid en daarna huisves ting en de (kem)bewapening. zo blijkt uit de enquête René van Dal van dc KWJ Brabant zei dat uit de enquête weer eens duide- Igk blgkt wat een enorm pro bleem de jeugdwerkloosheid is "Waar we flink van geschrokken zijn is het pessimisme, de moe deloosheid die uit de reacties van de jongeren blgken. Nu maar ho pen dat de verantwoordelijke po litici in ons land het niet alleen bg geschrokken reacties laten, maar emdelgk de werkloosheid eens gaan aanpakken", zo zei hg. PETTEN (ANP) - Enkele honderden mensen hebben gistermiddag bg het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) een manifestatie ge houden tegen het dumpen van radio-actief afval in de Atlantische Oce aan op een vaste plaats. 700 kilometer ten westen van Spanje Dit dum pen gebeurde reeds zesentwintig keer vanuit diverse landen, waaron der ook Nederland. Op het manifestaUeterrein waren kraampjes waann informatie werd verstrekt. Tijdens het protest werd, afgewisseld met zang en muziek, gesproken door woordvoerders van organisaties als Green Peace, Strohalm. Wad denzee en Ekso. honderden bezoekers kwamen per fiets naar het par keerterrein bij het ECN. Het belangrgkste doel van de organisatoren was te voorkomen dat in augustus opnieuw vanuit Pettep via IJmuider of wellicht dit keer Den Helder, een hoeveelheid radio-actief afval per schip wordt afgevoerd HILVERSUM (GPD) - De Pacifis- tisch-Socialistische Partij (PSP) heeft zaterdag de andere linkse politieke partijen en de vakbe weging opgeroepen de progres sieve samenwerking te verster ken. Dat gebeurde zaterdag m Hilversum door partijvoorzitter Bram van der Lek en fractievoor zitter Fred van der Spek tijdens de viering van het 25-jarig be staan van de partij. Volgens Van der Lek is de vakbe weging door de Haagse politiek van bezuinigingen en inleveren volledig in de verdediging ge drongen. Hij nodigde de vakbe weging uit met de PSP een nieu we discussie te voeren over een socialistische bcstrgding van de crisis Daarbij denkt de PSP aan gerichte nationaliseringen, ver groting van de overheidsuitga ven in de bouwsector en om vangrijke arbeidstijdverkorting. Van der Spek nep met name de PvdA op tot progressieve samen werking. nu deze partij „einde lijk een streep heeft gezet onder een reeks capitulaties aan rechts" Van der Spek ziet kans voor zo'n samenwerking, want Nederland is er volgens hem niet zoveel rechtser op geworden als de uitslag van de m maart gehou den statenverkiezingen doet ver moeden. „Veel kiezers zgn toen thuisgeble ven uit afkeer van een zwalkende partij", aldus Van der Spek, doe lend op de PvdA. Hij wil zo spoe dig mogelijk nieuwe verkiezin gen die de vredeswil van het Ne derlandse volk duidelgker tot uitdrukking moeten brengen in de samenstelling van de Tweede Kamer. Dc PSP zal van harte meewerken aan het onmiddellijk ten val brengen van een tussentijds ka binet van CDA en D'66. Het CDA heeft volgens Van der Spek ge demonstreerd een gezwel in de Nederlandse politiek te zijn en D'66 is definitief ontmaskerd als een redelijk rechts alternatief Over de Falkland-oorlog zei Van der Spek, dat die zo spoedig mo gelijk het einde moet betekenen van zowel de Britse regering als de Argentijnse junta. „Weer ge beurt het dat velen sneuvelen zonder te weten waarvoor", al dus Van der Spek. De radicale vredesbeweging en dus de PSP moeten volgens Van der Spek geen moeite hebben met harde kritiek op het gene- raalsbewind in Polen „Gewone mensen vechten tegen de mach ten van de zwaarbewapende bu reaucratie. zoals wg strgden te gen het zwaarbewapende kapita lisme". Van der Spek strijden tegen zwaarbewapend kapitalisme

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7