W oonwagenkamp vrijwel zeker in Morsebelpolder W—eidse agenda Van hondekar tot vrachtwagenpark Irritatie reurne van de Hij wil ons daar dumpen" Oegstgeester transportbedrijf Van der Luyt zonen 75 jaar Banen op de tocht bij Brill Botsing tegen politie auto bij achtervolging Inspirerend orgelconcert Pieterskerk Theatre of hate: angstaanjagend... Auto te water bij rijksweg Nekbreuk na jolige sprong N MAANDAG 24 MEI 191 - MAANDAG 1 Leiden - Leidse Schouw, Lange Sche straat 5. verkiezingsmanifestatie Socij 1 listiese Partij, 20 uur. Stadsgehoorzaal - politiek forum mid denstandsorganisaties, 20 uur. Levendaal 8 - forum 'hoe beleef ik miji Jodendom', 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. I Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizei laan. bejaardensoos Zuid-West, 14.31 Werklozen Advies Centrum - Breestraa 19. tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 uur 't Bruggehoofd - Steenschuur 11. ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b spreekuur Comité Gasprijsverhogini NEE, di 10-11 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei- den. wordt waargenomen van vr 21 tot 28 mei door: Haven Apotheek. Haven 18. tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb. tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstqeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Stad en rand OEGSTGEEST - Het woonwagenkamp in Oegstgeest komt vrijwel zeker naast het Marine Electronisch Cen trum langs de Haarlemmerstraatweg (Haaswijk 80) in de Morsebelpolder. Vanochtend is er ambtelijk overleg geweest tussen rijk, provincie, het regionale woonwagencentrum en de gemeente Oegstgeest. De partijen zijn het eens geworden over het kampje op die plaats. Wel zal worden gekeken of de zeven standplaatsen nog iets naar het oosten op kunnen schuiven zodat ze dichter bij de huizen komen. Er ontstond nog al wat commotie vanmorgen op het gemeente huis in Oegstgeest. Een groep woonwagenbewoners wilde het overleg bijwonen. Volgens hen heeft burgemeester Scheenstra dat bij een eerder bezoek ook toegezegd. Maar de aanwezig heid van de woonwagenbewo ners werd niet op prijs gesteld. Uiteindelijk kregen twee van hen een kwartier de tijd om hun i toe te lichten. Volgens burgemeester Scheenstra een overbodige zaak omdat die wensen al bekend zijn. Desgevraagd vertelde burgemees ter Scheenstra dat het ambtelijk overleg niet openbaar was. "Daar moeten we geen belanghebben den bij hebben die daar door heen tetteren. Dat komt het amb telijk overleg niet ten goede", al dus Scheenstra. Met het resultaat van de bespre king vanmorgen zijn de woonwa genbewoners niet tevreden. Naast het Marine Electronisch Centrum willen ze niet wonen omdat dat volgens hen te ver van de bebouwde kom afligt. Ze wei geren er ook heen te gaan. "Dat blijft leeg staan. Hij (burgemees ter Scheenstra - red.) wil ons daar gewoon dumpen. Als het Haaswijk 80 wordt dan gaan wij op het plaatsje bij het zwembad staan", dreigt woonwagenbewo ner Van Wanrooy. De woonwa genbewoners hebben hun voor keur uitgesproken voor het ter- De woonwagenbewoners wachtend op de afloop van het ambtelijk overleg in het gemeentehuis van Oegstgeest. aan de andere kant dicht bij de bebouwde kom wonen. "Dat is van twee walletjes eten". Voor een eventuele leegstand van het woonwagenkampje is Scheenstra niet bang. "Als zij niet willen dan zijn er nog andere toekomstige bewoners". Het woonwagenkamp moet in 1984 gerealiseerd zijn. rem naast het zwembad Poel meer, maar daar ligt de bestem ming sporthal op. Volgens de ge meente zijn dergelijke alternatie ven onhaalbaar. Burgemeester Scheenstra nogmaals: "Ze doen het voorkomen of Haaswijk 80 op Nova Zembla ligt. Dat is niet het geval". Burgemeester Scheenstra is niet te spreken over de houding van de woonwagenbewoners. Vooral het stellen van eisen stuit hem te gen de borst. "Er zijn maar wei nig mensen in dit land die kun nen zeggen: ik wil m'n huis daar hebben". Verder spreken de woonwagenbewoners elkaar te gen, meemt Scheenstra. Ze wil len aan de ene kant vrij zijn en OEGSTGEEST - Het Oegstgeester vervoersbedrijf Van der Luyt zonen bestaat 75 jaar. Het bedrijf begon op 25 maart 1907 en draait - in tegenstelling tot vele berich ten uit de vervoerswereld - nog steeds uitstekend. Bij het 25-jarig jubileum in 1932: alle A- en T-Fordjes op een rij. "Mijn opa werd afgekeurd bij de gemeente. Hij had een be hoorlijk aantal kinderen, achttien. En die moesten wel gevoed worden. Hij kocht een hondekar en daar ging die mee aan de haal". W. van der Luit, één van de klein zoons die het bedrijf nu lei den, verhaalt met zichtbaar plezier over die begintijd. M Veel wat hij er van weet is §jj van horen zeggen. De verha al len hoe opa Van der Luyt be- gon zijn in het hele bedrijf be kend. "Hij was hard. Het maakte niet uit of het kinde ren van hem waren. Hij was de Van der Luyt". Al snel na het begin liepen de zaken uitstekend. De afge keurde gemeente-ambtenaar onderhield met zijn honde kar een bodedienst, eerst in Oegstgeest en Leiden, later in de gehele regio. "Mijn opa ging bij de mensen langs. Als ze een schaar of mes moesten laten slijpen in Leiden dan bracht hij die 's ochtends weg en 's avonds haalde hij hem weer op. Hij moest wel. Er was geen sociale dienst en die bekkies gingen wel open". Itf De hondekar werd al binnen een paar weken vervangen door paard en wagen. Later in 1919 kwamen de A- en T- Fordjes. Het bedrijf dat opa Van dei- Luyt in zijn eentje was begonnen groeide en groeide. Verhuizingen en het vervoer van bloemen naar de markten kwam erbij. Ook kwam er meer personeel, dat logischerwijs werd gerecru- teerd uit zijn kinderbestand. W. van der Luit: "Mijn ooms, dat waren er acht, die zijn successievelijk in het bedrijf gekomen. Voor de Tweede Wereldoorlog was er al een behoorlijke vloot, zo'n tien auto's". H. van der Luit, één van de zoons, trad op 1 mei 1924 in dienst. Hij werd later in '69 directeur en is nu nog steeds adviseur. Oorlog Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak werden de auto's in beslag genomen door de Duitsers. Op één na, die bij een boer onder wat rietschel ven werd verborgen. Het ver voer van bloemen ging echter gewoon door. Paard en wa gen werden weer in ere her steld. Na de oorlog werd het bedrijf weer opnieuw opgebouwd. Ditmaal met vrachtwagens van de Amerikanen. Eén van de opdrachten was het ver voeren van voedsel naar Tsje- choslowakije eind jaren '40. Nu heeft het bedrijf als voor naamste einddoel Zwitser land. Bloemen, planten, vlees, vries- en stukgoed zijn de belangrijkste produkten die vervoerd worden. Het be drijf floreert uitstekend. "Nog steeds moeten er weke lijks- auto's worden gechar terd om het werk te kunnen uitvoeren". Onder de transporten zitten er ook een paar, die bijzonder te noemen zijn. Zo vervoert Van der Luyt koosjer vlees vanuit Leiden naar Zwitserland. In Leiden is namelijk nog een Joodse slager die koosjes mag slachten. Het bedrijf heeft nu 26 auto's rondrijden. In totaal zijn er 54 mensen in dienst. Een mid delgroot vervoersbedrijf dat nog steeds in handen is van dezelfde familie. Nog steeds werken er drie broers Van der Luit en twee neven. De toekomst wordt rooskleurig ingezien. "We zitten net in de goede hoek. Wé hebben veel vervoer naar Zwitserland dat weinig of geen economische teruggang kent. We hebben als specialisatie bloemen. Daardoor zitten we goed". In het binnenland richt Van der Luyt zich vooral op verhui zingen. Dat gaat minder. Over het algemeen is men echter best tevreden. Het lijkt dan ook waarschijnlijk dat de volgende 75 jaar slechts een kwestie van tijd LEIDEN - Bij de Leidse drukkerij Brill staan volgens vakbondsbe stuurder Staas dertien banen "op de tocht" wegens modernisering. Het aloude loodprocedé ver dwijnt bij Brill. Zeven of acht van de dertien men sen zouden mogelijk op een an dere plaats bij Brill aan de slag kunnen blijven zodat vijf of zes mensen rechtstreeks met ontslag worden bedreigd. Brill-directeur Bakhuis wil slechts kwijt dat "het lood niet meer te betalen is. Maar er is nog niets definitiefs bekend. Het zijn interne beleids zaken". De vakbonden hebben binnenkort een gesprek met de directie over de dreigende ontslagen. Poppentheater LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag, na een achtervolgingsrit in de Leidse binnenstad, met zijn auto frontaal op een politiewa gen gebotst. De achtervolging begon zaterdag nacht, omstreeks twee uur, nadat de Leidenaar een stopteken van de politie had genegeerd. De jon geman, die in kennelijke staat verkeerde, ging er als een haas vandoor, waarna de politie hem achterna ging. Met een flinke snelheid reed de Leidenaar in verboden richting de Vestestraat in. Toen hij linksaf de Nieuwe Rijn op wilde rijden kwam hij frontaal in botsing met een ande re politieauto. De op de vlucht geslagen jonge man, die niet in het bezit bleek van een rijbewijs, kwam met de schrik vrij. Een mede-inzittende liep ernstig oogletsel op. De twee agenten die bij het ongeval'be- trokken raakte kwamen ef goed vanaf. Beide auto's zijn totaal vernieuwd. LEIDERDORP - Bij een ongeluk, gistermiddag op rijksweg 4 ter hoogte van Leiderdorp, is 69-jari- ge man uit Bennebroek ernstig gewond geraakt. De bestuurster van de auto, een 33- jarige vrouw, kwam na een stuurfout met haar auto in de berm terecht. Doordat zij de macht over het stuur kwijtraakte sloeg te auto over de kop. De va der van de vrouw en haar baby werden uit de auto geslingerd waarbij de man onder meer een ernstig heupfractuur opliep. Het Voorschotense poppenthater Wellus-Nietus verzorgt dinsdag middag om half drie de kinder voorstelling 'De blauwe bus'. Voor reserveren van plaatsen, tel: 01717-8361/3163. Het pop pentheater is gevestigd aan de Sir W. Churchillweg. Raadsverkiezingen (1) In de Leiderdorpse Menswor- dingskerk wordt morgenavond om half negen een politiek café gehouden met de lijsttrekkers van alle politieke partijen. Pro fessor mr. J. Reugebrink is dis cussieleider. Raadsverkiezingen (2) In Zoeterwoude (Ons Huis) vindt morgenavond een politiek fo rum plaats. Aanvang 20.00 uur r LEIDEN - Uit alle uithoeken der natie waren ze opgetrommeld, de ruige leden van de Status Quo- familie. Voor de zoveelste keer kwamen ze voor een familie-reü nie bijeen. Plaats van handeling was deze keer de Leidse Groenoordhal met als gevolg dat de serene zondagsrust die ge woonlijk over de universiteits stad hangt al vroeg in de middag op ruwe wijze werd verstoord. Wanneer de Quo-familie een feestje geeft dan zal iedereen daar, gewenst of ongewenst, van 'meegenieten'. Leiden was dus gisteren vergeven van de Status Quo-familieleden. Om half acht (extra vroeg zodat de gasten die uit het hoge noor den of verre zuiden kwamen nog op tijd de laatste trein naar huis konden nemen) barste de reünie los. Aangespoord door de fami lie-leiders Francis Rossi en Ri chard Parfitt, gingen alle rem men los en alras was de mestgeur van de veehal door zweet- en bierlucht verdrongen. Het monotone geram van de Quo- muzikanten op hun instrumen ten, oneindig versterkt door een gigantische muur van speakers, voerde de duizenden volkomen buiten zinnen. Er werd onophou delijk met bier gesmeten. Nadat het noodzakelijk rantsoen (om in een onverschillige bui te raken) naar binnen was geslagen, wer den nieuw aangerukte plastic bierkelken bij voorkeur over an dermans hoofden geleegd. Arge loze buitenstaanders (die zo'n Quo-feestje ook wel eens mee wilden maken) werden onderste boven gelopen en lastig gevallen zodat de meeste van hen, onder wie ook ondergetekende, al ruimschoots voor het einde het feestgedruis ontvluchtten. Wat hen restte was een pijnlijk ge suis in de oorschelp en de on beantwoord gebleven vraag waarom het duo Rossi/Parfitt na werkelijk elk nummer van gitaar wisselde zonder dat er ook maar enige variatie in de muziek werd veroorzaakt. Was het omdat door het constante geram de snaren achter elkaar braken of was het omdat de instrumenten door de gewelddadige aanslagen voort durend onstemd raakten? JAAP VISSER LEIDEN - De feestweek ter gele genheid van de heropening van de gerestaureerde Pieterskerk werd zaterdagavond op verras sende wijze 'ingespeeld' door de organist Sander van Marion en de panfluitist Fred Mann. De ver rassing voor de talrijke toehoor ders gold niet alleen het spel van de beide concertgevers maar ook het uit de zeventiende eeuw da terende Habergeer-orgel, met zijn 43 sprekende stemmen en ruim 3000 pijpen, dat ongeschon den uit de kerkrestauratie bleek te zijn gekomen. Het feit dat met het voorlopig gereedkomen van de restauratie - de gewelven in het koor en het bijgebouw aan de kant van de Kloksteeg moeten nog volgen - het orgel onmid dellijk bruikbaar was, stemt, ge zien de culturele functie van de Pieterskerk, tot grote voldoe ning Mr. De Jong van het stich tingsbestuur zei in zijn welkom tot de bezoekers, dat de stichting die functie hoog in haar vaandel heeft slaan. Van Marion had, geheel in zijn mu- zikale stijl, voor een goed in het gehoor liggende programma ge kozen met een keur van barokke en romantische werken, dat de luisteraars de gelegenheid bood, het fraaie renaissance-orgel tot in zijn fijnste onderdelen te horen. Fred Mann sloot daar zowfcl in zyn samenspel met Van Marion - een zeer goed op elkaar afge stemd duo - al in zijn solo voor treffelijk bij aan. Beider spel inspireerde het pu bliek regelmatig tot enthousiast applaus. En wat bij een orgelcon cert allerminst regel is, gebeurde zaterdagavond: de toehoorders kregen na de twaalf nummers van het programma nog een uit gebreide toegift. De kerkrestauratie heeft ook het praktische voordeel gebracht, dat de inrichting van het schip niet meer is gebonden aan vaste banken, gegroepeerd om een kansel. Bij een orgelconcert staan de losse stoelen nu alle in de richting van het orgel. En dat is plezierig, want het kijken naar zo'n indrukwekkend front ver hoogt onmiskenbaar het luister genot. Bovendien kan men de medewerkende solist op het or gel zien staan. Met de organist zelf is dat op zulke grote orgels nooit het geval. Die zit altijd weg gestopt tussen het hoofd- en rug werk. Men hóórt alleen dat hij er is. En daar gaat het dan toch Al met al doenit openingsconcert en deze feestweek rond de hero pening alle goeds verwachten van de nieuwe functie van de Pieterskerk voor stad en regio. S.J. DE GROOT LEIDEN - Het 'theater van de haat' bracht de fanate 'doem-punkers' zaterdagavond in het Leids Vrij etijdscentrum in extase maar veroorzaakte bij de bezoekers die het Londense vijftal wat kri tischer tegemoet trad een onbe stendig gevoel. Zanger Kirk Brandon en zijn maatjes mogen dan op alles en iedereen eigenlijk heel boos zijn, hun haatdragend heid klinkt dusdanig in hun mu ziek door dat de amusements waarde wel aan de zeer magere kant is. Maar, zoals gezegd, de 'doem-den- kers' in de punk, en dat zijn er heel wat, gingen door de angst aanjagende muziek volkomen uit hun bol. Eén punk-meisje zelfs letterlijk zodat zij buiten be wustzijn met een ambulance moest worden afgevoerd. Het verstoorde de muzikale woe de-uitbarstingen die The Theatre of hate uitspuwde allerminst. Vooral de striemende trommel slagen en de klagende geluids- stoten die John Lennard uit zijn saxofoon blies, geselden de hon-' derden theater-gangers in de af geladen zaal. De fanatici onder gingen dit muzikale pak slaag met een masochistisch genoe gen. J.V. LEIDEN - Het draaien van een shaggie is een 27-jarige inwoner van Den Haag gisteravond duur komen te staan. De Hagenaar zette op Rijksweg 4, ter hoogte van de Europaweg, zijn auto langs de kant van de weg om even een shaggie te draaien. Nadat hij zijn sigaret had opgestoken wilde hij de weg weer oprijderi' maar bleken de rechterwielen van zijn auto in de berm, naast de vluchtstrook, te zijn weggezakt. Omdat de Hage naar de weg niet opkwam be sloot hij zijn auto van de berm af te duwen naar het ongeveer drie met lager gelegen boerenpad. Toen de auto echter met flinke vaart naar omlaag reed bleek de Hagenaar niet snel genoeg om halverwege in zijn auto te sprin gen. De auto reed vervolgens over het boerenpad heen en kwam in de daarnaast gelegen sloot terecht. Een takelwagen moest er aan te pas komen om de flink beschadigde wagen weer op het droge te krijgen. LEIDEN - Een 16 jarige Leidenaar die zaterdagavond in een jolige bui van een ophaalbrug is ge sprongen heeft daarbij vermoe delijk een gebroken nek opgelo pen. De jongeman dook van een ophaal brug in de buurt van de Aletta Jacobslaan, op het Waardeiland. Hij kwam met zijn hoofd op de bodem van het ondiepe water te recht. Nadat de jongeman door een vriend uit het water is ge haald werd hij met spoed naar het AZL overgebracht. Daar con stateerde men dat de Leidenaar vermoedelijk zijn nek heeft ge broken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witte Singe! 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-10 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschniving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Ad|uncl-ho<rt)redac1»ur Huvsrok-Hoog»», Directie G Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen conespondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Commentator WFJ Wirtz lel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2